Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

monfat
3. aug 2011

@svija 🙂 🙂 🙂 gratulujem. Verim že to dokážeš. Veriť znamená polovicu uspechu 😉 tak sa drž

monfat
5. aug 2011

Bol niekto z vás koli depresii hospitalizovaný? ☹ Len tak sa pýtam, lebo som si myslela, že sa to nerobí... Boli sme na návštevu v nemocnici na psychiatrii za známou a s ňou ležali holky s depkou ☹ taká som sa vrátila znechutená domov, že konec. 😒

monfat
5. aug 2011

nemala som tam radšej ani ísť..

anait
5. aug 2011

@monfat nemysli na to... to sa ťa netýka... my sme silné a poradíme si 🙂

mne to vysádzanie moc nejde... o štvrtinu nižšiu dávku beriem už mesiac, ale vyše týždňa mi nie je veľmi dobre... neni som z toho šťastná veru... začínam silne pochybovať, že sa mi to poradí vysadiť... akože môj cieľ je skromný, ja som chcela byť "čistá" v stave otehotnenia a v prvom trimestri aspoň, ale táto vidina sa mi nejako rozplýva... kurníkšopa!

luka12345
6. aug 2011

Ja som bola hospitalizovaná pred 26 rokmi,ale traumu mám z toho doteraz,Mala som endogénnu depresiu ,nevedela som si pomôcť,tak som zjedla asi 12 tbl.,mala som len 19 rokov.V nemocnici sa k pacientom správali ako ku psom,hlavne sestry.Mne jedna povedala,že ma treba nakopať do zadku,robím rodičom starosti,hlcem lieky,museli sme sa prechádzať do kola ako väzni, kričali po nás,hrozné.Pevne verím,že je to na psych.už iné.

monfat
6. aug 2011

@anait neboj sa ty to zvládneš.... určite to zvládneš 😉 to vysádzanie. Dufam, teda, že sa nas to nikdy nebude týkať, myslím tú psychiatriu lebo ak je to tam také, ako opisuje luka, tak dovi dopo 😖

monfat
6. aug 2011

@luka12345 🤐

luka12345
6. aug 2011

Nechcela som vás vystrašiť,bolo to už dosť dávno,bohužiaľ to bola moja nepríjemná skúsenosť,v tom období za bývalého režimu sa spoločnosť stavala k psychicky chorým pacientom menej citlivo.

monfat
7. aug 2011

@luka12345 luka a od mlada si na ADčkach, alebo? Mala si nejaké obdobia bez liekov??

anait
8. aug 2011

@monfat ďakujem...ale momentálne po konzultácii s lekárkou dnes idem dvakrát do týždňa na pôvodnú dávku... ak sa to do 3 týždňov neupraví, tak sa vrátim na pôvodnú dávku úplne... no uvidzíme... nie som z toho šťastná, lebo chcem mať dieťa, chcem a chcem! 😉 😎

kutlicka
8. aug 2011

@anait ja som svojvoľne počas tehotenstva vysadila AD, ako zázrakom bolo všetko v absolútnom poriadku. Po pôrode som so súhlasom pediatričky (kojím) opäť nabehla na AD, ale je mi čoraz viac na píp 😢 Som nechutne precitlivelá, všetko ma vytáča do nepríčetnosti, s...re ma celý svet.

anait
8. aug 2011

@kutlicka a ako dlho je to od pôrodu? asi musíš vydrž, kým sa to upraví... aké máš bábätko? 🙂

kutlicka
8. aug 2011

@anait sedem a pol mesačného syna (plus ešte dve staršie deti). Hej, snažím sa to vydržať, ale je to fest ťažké. Pred pár dňami som proste prežila takú "menšiu" osobnú drámu a odvtedy to so mnou ide dolu vodou...

anait
8. aug 2011

@kutlicka a kedy sa to začalo po tom pôrode takto zhoršovať? no.. osobnú drámu, na to by možno bola dobrá psychoterapia...

kutlicka
8. aug 2011

@anait pár dní po pôrode to začalo takým mierne silnejším baby blues, ale nejako ma tie plačlivé nálady neopúšťali, tak mi hneď v pôrodnici naordinovali Neurol a Alventu. Zdanlivo mi to zabralo, až kým nenastal ten minulotýždňový zlom. Momentálne som na tom tak, že Alventa-nealventa, všetko naprd. Doslova mám niekedy ataky takej silnej sebanenávisti, že nebyť mojich detí, tak sa asi veľmi kruto zlikvidujem 😠 Radšej to ďalej nebudem opisovať, aby som nepohoršila adminov, ale je to fakt sila. Ale neboj, to je indivindi, ty to možno budeš mať celé uuuuplne iné. Ako hovorím, ja som bez problémov na začiatku tehu vysadila antidepresíva aj ostatné svinstvá a cítila som sa ako najšťastnejší človek na svete.

luka12345
9. aug 2011

monfat ,mala som dlhé obdobie bez liekov,asi 20 rokov,ale už asi 5 rokov s prestávkami beriem lieky ,akoby sa to začalo trochu lepšiť momentálne,dúfam, že raz budem OK

monfat
9. aug 2011

@luka12345 Aha 😉 verim, že ti už ti bude lepšie 🙂
máme to už v povahe....asi 😖

mata32
11. aug 2011

Baby, je tu niektora tehotna a berie AD? Alebo pozna niekto niekoho kto ich bral pocas tehotenstva? Chcem len vediet ci tam nieje nahodou nejaky postih na dietatku...☹

monfat
11. aug 2011

treba si prečítať tie predošlé strany.... pravidelne su tu o tom rozhovory 😉 v tejto téme musíš si len prečítať dozadu všetko a nájdeš odpovede na svoje otázky 🙂

lucijeje
14. aug 2011

prosím pomozte mi ... je mi bídně 😢 ... v noci jsme se vrátili z Chorvatska a já jsem na dně. Cesta byla šílená, samé kolony, které mi nedělají dobře, neboť z nich není snadného úniku, 12 a půl hodiny zavřená v autě, navíc jsem na dovolené prožila pár větších stresů a jeden velký i před dovolenou (hádky v rodině, urážky). Jsem z té dovolené hrozně unavená, a to mám jít zítra do práce.
Už se mi během roku podařilo snížit citalec z 30mg na 2,5mg. Rivotril už jsem neužila víc jak třičtvrtě roku. Jako diagnozu mám obsedantně kompulzivní porucha (věčné starosti a strachy). Byla jsem na té dovči s mamkou, která je neuvěřitelně pesimistická a strachující se a to mě také dost vysílilo. Copak jsem jí mohla říct, že ne, že ať se mnou nejezd?. Tušila jsem že to nebude oukej.
A teď jsem zase padla na dno. 😖
Mám sevřený žaludek, nedostanu do něj ani vodu, navaluje se mi na zvracení. Kufry nevybalený a já se nemůžu vyštrachat z postele.
Ach jo, proč? Holky poraďte mi prosím, mám si něco dát? Mám někam zítra jít (moje psychiatrička je na prd - ta píše jen léky)?
Omlouvám se za zmatenost, ale opravdu mi to v tuto chvíli moc nemyslí. .... děkuju

lucijeje
14. aug 2011

omluva: diagnoza moje je generalizovaná úzkostná porucha ... špatně jsem to napsala

evapavla
14. aug 2011

@lucijeje mne pomáha vždy porozprávať sa s niekým osobne čo práve prežívam, mne to obyčajne ten tlak po rozhovore povolí, potom sa mi tie obavy, strachy....zdajú nejaké menšie a netýkajúce sa ma až tak osobne 🙂 , možno vymeniť psychiatra by pomohlo 😉

carlosodobias
14. aug 2011

@lucijeje skús užiť ten rivotril. Si poriadne vynervačená a na to je rivotril dobrý.

lucijeje
14. aug 2011

@evapavla ... nemám právě komu se svěřit, manžel je sám dnes šíleně unaven a úplně dopodrobna mu vyprávět co se mi honí hlavou mi nejpřijde jako vhodné ... neporozumí až tak. Jedna kamarádka mi v tomto nerozumí a druhá, se kterou jsem mohla tyto věci probírat se ke mně otočila nedávno zády (i z toho ten stres a nervíky) ... no a s mamkou si prostě nerozumím, i když se na tom vztahu snažím pracovat 😖
@carlosdobias ... už sem si vzala čtvrtku rivotrilu a usnula z něj jako špalek (mě stačí trocha), ale i ta trocha mě tak omámí, že jsem jak přiopitá ... nevíc se ho tak trochu bojím, jak všude čtu o té závislosti 🙄

asi zítra zkusím zavolat nějaké psycholožce, potřebuju si probrat ty emoce, který se mnou zmítaj ...

evapavla
14. aug 2011

@lucijeje to chápem, ani ja to niekedy nemôžem povedať manželovi, lebo už poznám ako bude reagovať, hlavne keď je unavený 😒 , snažím sa ukludniť sama a neprikladať tomu význam, lebo to robí všetko tá rozbehnutá úzkosť 🙂 , zajtra bude lepšie neboj 🙂

drievko6
14. aug 2011

Ahojte. Asi trosku hlupa otazka,ale ako zistim,ze trpim depresiou? Ked citam tie vase priznaky tak nebadam na sebe nieco podobne....ako napr. busenie srdca,uzkost a podobne. Viem,ze je to individualne. Mam problemy v rodine (priatel,syn) cize dost stresu ☹ . Zacali mi vypadavat vlasy, schudla som,zaludocna nervozita. Na zaklade toho si myslim,ze tato choroba postihla aj mna 😒

carlosodobias
14. aug 2011

Hlavným príznakom depresie je porucha nálady. A však okrem nálady je postihnuté aj myslenie, chovanie a niektoré telesné funkcie. Medzi typické príznaky depresie patria:

* Prestrvávajúca smutná, úzkostlivá alebo „prázdna“ nálada
* Negatívny pohľad na seba a seba podceňovanie
* Pocity beznádeje, pesimizmu alebo bezmocnosti
* Seba obviňovanie a strata zmyslu života
* Strata záujmu a radosti
* Nespavosť, predčasné ranné prebúdzanie sa, alebo naopak nadmerná ospalosť a spavosť aj v priebehu dňa
* Strata chuti do jedla, výrazné zníženie váhy, alebo naopak prejedanie sa a priberanie hmotnosti
* Pokles energie, únava, malátnosť (jednoduché činnosti si vyžadujú nadmernú námahu)
* Nezáujem o sexuálny život
* Nadmerné polihovanie alebo posedávanie, neschopnosť prinútiť sa k činnosti, odkladanie činnosti
* Myšlienky na smrť alebo samovraždu, pokus o samovraždu
* Nespokojnosť, nervozita, nadmerná podráždenosť
* Obtiaže so sústredením sa, zapamätaním si rozpamätávaním sa s pamäťou vôbec (našťastie prechodné) problémy s rozhodovaním
* Pretrvávajúce telesné príznaky ako bolesť hlavy, poruchy trávenia, zápcha, dlhodobé bolesti
* Ťažoba na hrudi, stuhnutosť alebo ochabnutosť svalstva, rýchla únava
* Nadmerné obavy a starosti, časté pocity napätia, robenie si starostí z maličkostí

drievko6
14. aug 2011

@carlosodobias dakujem za obsirnejsie info. Toto som si uz nasla na nete. Prave preto pisem,ze : Mam problemy v rodine (priatel,syn) cize dost stresu . Zacali mi vypadavat vlasy, schudla som,zaludocna nervozita.
Ostatne priznaky nemam. Asi len nervozita. Skor obvinuje druhych ako seba,ale opat je to na zaklade niecoho. Nie len tak bez priciny......

lucijeje
14. aug 2011

@evapavla ... děkuju za podporu, věřím, že ráno bude ješt lépe ... vysvětlila jsem si to tak, že tento stav mi prostě způsobila ta únava z cesty, předchozí stres (úmrtí v rodině, urážky, dovolená) ... a basta fidli 😠

luka12345
15. aug 2011

Za mojou depresiou sa tiež skrývajú rodinné problémy.Mám dospelého syna, ktorý sa narodil s DMO.Má postihnutú ľavú stranu tela,po skončení školy si nevie nájsť prácu,čo ma doslova zožiera od bolesti,neviem sa uvolniť, stále na to myslím ,veľmi ma to trápi,myslím na jeho budúcnosť,viem že je veľa postihnutých a oveľa horšie,ale to ma nevie zbaviť môjho trápena,dokonca som o tom nepovedala ani psych.,keď sa pýtala,či je doma všetko v poriadku,neviem prečo,asi si to nechcem ako problém pripustiť.