Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

kazunomiya
18. jún 2013

@svija inak ten pocit zodpovednosti mam aj ja ako psycholog a asi mi to celkom brani slobodnejsie robit svoju pracu. Ale kedze teraz v podstate psychologa nerobim a potom uz budem mat ine starosti, tak mozno po materskej jedneho dna sa na nieco zaujimave dam. Akoze tiez je to strasne zaujimave a rada by som to robila, ale sa tej zodpovednosti bojim. Z rovnakeho dovodu. Ked totiz robis s ludmi a ked mas navyse ulohu pomahat im, kazda chyba znamena, ze si niekomu viac alebo menej ublizila... a to je hrozna myslienka :(

svija
18. jún 2013

@kazunomiya - tak to asi nemám tak dobře oddělené, co je doopravdy a co je jen ve filmu 🙂 a stejně se po tom bojím. Jinak já taky dělám s lidmi a ve zdravotnictví, jsem fyzioterapeutka. Občas si ale taky pomalu připadám jak psycholog, lidi přijdou a otevřou pusu a melou a melou o svých problémech a evidentně se potřebují vykecat. Některé zase bolí bedra nebo krční páteř, ale často je ten původ psychický a oni si to odmítají přiznat.

kazunomiya
18. jún 2013

@svija mi hovor... ja neviem, ako to ona dokazala. Ale filmy ktore ukazuju nieco co bolo naozaj, su horsie. Specialne ja neznasam tematiku holokaustu, kedze nasa rodina nim bola zasiahnuta. A to aj ked sa o tom vela nehovori.. ale strasne zle take filmy znasam a mavam z nich aj nocne mory, hlavne ked som mala depresie este akutne. Take radsej necitam a nepozeram, nech by to ludia aj neviem ako chvalili.
Raz sme so spolubyvajucou na koleji pre nedostatok inych moznosti v noci pozerali Schindlerov zoznam, aaaaaaa! To bolo fakt hrozne, este peknych par dni som zle spala z toho.

kazunomiya
18. jún 2013

@svija no neviem co by si povedala na mna, ja tiez furt meliem :D
hmm fyzioterapeut by sa obcas hodil ;)

hroska
18. jún 2013

@svija casto spominal kadejake pikosky, ono to vzdy zacinalo vykrikom sestricky,ze "doktor,rodiiiiiiime" a uz klusal. 😀 🙂 na posledne tyzdne tehotenstva som prisla byvat k nasim, aj aby ma mal otec pod dohladom. V noci prisli kontrakcie a odtiekla mi plodova voda,tak som isla za nim do izby a tak tichucko,ze tatkooo voda mi odtiekla.On sa vyrutil z postela jak nepricetny a este v takom polospanku skrikol rodiiiiiiime , potom zistil,ze je doma tak sa ukludnil a sli sme do nemocky 😀 😀 😀

hroska
18. jún 2013

@svija @kazunomiya baby,ze horory..... 🤐 😨 mne stacil Fantomas a klepala som sa jak ratlik 3 dni 😀 😉

evinna1970
19. jún 2013

@mary1995 akoby som čítala o sebe šialené úzkosti v robote aj ja často chodím na wc tam predychujem je to ale ťažké robím na ambulancii s ľudmi je mi mizerne nepokoj vnútorné chvenie búšenie srdca zovretý hrudník-najradšej by som ušla ale pred týmto sa utekať nedá....bohužiaľ.Najhoršie je to týždeň pred menzes nenormálne stavy ukrutný strach ani neviem z čoho mávaš to aj ty tak?

mary1995
19. jún 2013

@svija Dík za povzbudenie. Tiež si myslím, že by som mala niečo urobiť. Som ale moc nerozhodná, bojím,bojím....
Ale viem, že to musím urobiť. A nevieš náhodou s tým Rispenom sa dá ísť ako vysoko?? Mne bolo povedané, že len maličká dávka pri OCD. Si brala aké dávky SSRI a brala si aj Rispen ??

mary1995
19. jún 2013

@hroska ako sa mávaš ?? Cítiš aspoň "myšací" krok k lepšiemu ??
@evinna1970 stotožňujem sa s hroskou, myslím si, že treba výmenu liekov, treba skúšať kým to nezaberie. Cha, cha to Ti radí tá pravá čo už v podstate tretírok je v tej istej kaluži. Pred menzesom a po aj ja som rozhádzaná, ale ja som veľmi háklivá aj na zmeny počasia.

missy1989
19. jún 2013

@filipko
Ahoj prosim ta a aké antidepresiva beries ?Ja mám 24 rokov depresije silne mi začali v 17 a 4 roky som bola na lieloch ktoré ma úplně zničili nevychadzala som z domu s nikým nekomunikovala dokonca mi přerušili skolu.
Je velmi dolezite aké lieky beries mňa moj doktor zničil s výškou 174 cm som mala 42 kg po 3 rokoch som si našla uzasnu lekarku ktorá mi vysvětlila že antn utlmuju ludi ale su antd. ktoré aj liecia !!! 2 roky som uživala CIPRALEX ! A som uz s toho von a čista.cipralex nepomoze hned ale výsledok bude tvoj plnohodnotný život.inak psychologická mi nepomohla absolutně . Děti nemam ale moja sestra po porode hned začala brat cipralex.depresije su velmi časté v dnesnej době netreba sa hanbit.ospravedlnujem sa za pravopis pišem cez nemecky telefon ;(

evinna1970
19. jún 2013

@mary1995 no liekov som vyskúšala mnoho sadol len Seroxat mala som trochu stresovejšie obdobie a vtedy to vždy takto skončí neviem sa vôbec brániť tým pocitom do rána som preplakala celú noc strach a strach asi to poznáš slabosť a tlak pichanie v hrudníku,.mám takú zbierku Ekg ako dôchodca dokonca mi robili coronarografiu srdce úplne zdravé no ja mám stále pocit že mám infarkt neprajem to ani najväčšiemu nepriateľovi.Ako sa úzkosť prejavuje u Teba?

ivibaba87
19. jún 2013

@andy.a aj ja beriem Wellbutrin a psychiatricka mi povedala ze aj pocas tehotenstva by som mohla kludne brat, ze ma viac pacientiek(matiek) ktore brali a maju zdrave deti 🙂 takze dufam ze je to tak 🙂

hroska
19. jún 2013

@mary1995 no dnes mam 16.den na Sertraline 😝 ,strasne tazko sa mi to hodnoti,tie dni su stale velmi tazke.snad som si vsimla,ze predsa len ten den mi akosi rychlejsie plynie ako pred dvoma,troma tyzdnami, rano ked sa zobudim je to kusok prijatelnejsie....tak hadam aj to dobry znak toho,ze to pojde. 😕 nejake horibilne vykony nepodavam,sem tam pisnem sem na konika,vcera som stopkala vsetky ponozky,ktore som nasla derave 😝 😀 , no proste taketo primitivne ukony robim.Je mam pracovnu doma,ale este nie som schopna tam vstupit a uz by som si potrebovala porobit tolko roboty. Rano prisiel na mna taky strach,ze sa z toho nedostanem,tie sa bojim,aby ma nemuseli hospitalizovat 😲 ,co by bolo s deckami a tak.... 😢 Ty si ako? Co tieto tepla,nevadia Ti? 😵
@evina1970 a skusala si aj tie novsie lieky,dualne ako napr.Venlafaxin,Cymbalta.?....niektorym velmi dobre sadli,lepsie ako SSRI,niekomu sedia zase SSRI a niekomu starsie TCA(tricyklicke ), treba len hladat,vpodtate ta ucinnost je podobna,len ide o to,aby si nasla tie spravne "boty",v ktorych sa ti bude dobre chodit a nebudu ta tlacit a ominat 😨 😉

mary1995
19. jún 2013

@evinna1970 u mňa sa úzkosť prejavuje bolesťami pri srdci, pálením ľavej polovice tváre, bolesťami žalúdka. Vždy je to niečo iné raz žalúdok, potom srdce atď. V poslednom čase sa prichytávam na tom , že škrípem zubami, čo tiež pripisujem úzkosti. Ja tiež celý deň pociťujem úzkosť, raz je to menej raz viac ale bez nej nie som. Akože "fungujem" robím, doma stíham ale toto je všetko len živorenie.

mary1995
19. jún 2013

@hroska ja som rovnako, ani tak ani tak. Tie teplá mi zatiaľ nevadia , dúfam, že tento týždeň prežijem. Tiež by som mala veľa roboty ale prídem z roboty unavená a už sa mi nič nechce. Ináč ten strach , že sa z toho nedostanem mám aj ja, myslím si, že je to normálne. A mne ho podporuje aj ten môj Dr. čo m i tlačí do hlavy , že nech som rada, že som rada.

hroska
19. jún 2013

@ivibaba87 joooj odbornicka andy sem uz davno nechodi,ale chudatko omielala to furt,tak som si to aj ja zapamatala.Takze v 1.trimestri ak sa da,bysa mali AD vysadit,ak je ale riziko,tak niektore AD sa mozu pocas celehotehotenstva su to najma Setralin, aj tvoj Wellbutrin a Cypralex,malo by sa ist co na najnizsie davky. 😉 Pozri si to na strankach 28,64,148 a 157.papa drzim palceky 😉 🙂

hroska
19. jún 2013

@mary no take strachy, ked je clovek o.k. ho nenapadnu. 😒 to mi ani nepis, ze ti povedal nech si rada,ze si rada. 😝 O.k. je dobre, ked clovek funguje,v tom to mas ozaj vyborne, 🙂 ale verim, ze aj ty nazbieras odvahu a zase ti vyjde take slniecko ako kedysi a uz sa len budes cudovat, ze ako to vobec mohlo byt niekedy inak, urcite!😉 🙂

svija
19. jún 2013

@mary1995 - já jsem brala na začátku, kdy jsem byla hodně rozhozená a skoro na hospitalizaci (naštěstí mě nechal doktor doma s mimčem) 30mg escitalopramu, což je víc než píšou na příbalovém letáku, ale u OCD se to používá a k tomu 2 mg risperidonu. U OCD se běžně s tím rispenem chodí tak do těch 2 mg, ale doktor mi říkal, že když by to bylo fakt nutné, že se dá jít tak do těch 3-4 mg.

evinna1970
19. jún 2013

@mary1995 verím Ti lebo cítim to isté nie je to život ale živorenie aj ja robím aj v práci aj doma ale niekedy už nevládzem.Sú aj dobré chvílky ale vždy ked to príde neviem sa tomu postaviť.Ďakujem za Tvoju odpoved chýba mi kamarátka ktorá by mala podobné problémy nikdy som nemala problém otvorene priznať túto chorobu ale teraz robím sestričku u takej lekárky ktorá bohužiaľ tieto choroby neakceptuje podľa nej je takýto človek blázon ja sa však tak necítim možno by to každý pochopil keby zažil poriadnu úzkosť ja som vtedy maličká ako myš a všetko moje hrdinstvo je preč.A poviem Ti že som sa v roku2005 liečila na stacionári dennou formou a blázna som tam nestretla boli to samí inteligentní ľudia to len hlupáci majú skreslené predstavy o psychicky chorích.

mary1995
19. jún 2013

@evinna1970 keď lekár to nevie pochopiť tak čo očakávame od laikov. U mňa mám také tušenie, že to nechápe ani môj Dr. On čo vidí podľa toho súdi. Pritom my takto chorí sa vieme veľmi pretvarovať, hoci pred lekárom sa nepretvarujem a zakaždým sa mu snažím vysvetliť , že akú mám veľkú úzkosť. Ale on to bagatelizuje a hovorí, že nie každý deň je nedeľa ani u zdravých ľudí. Preto uvažujem o zmene Dr. a zároveň sa bojím , že sa to zhorší . Som v začarovanom kruhu, chcem od neho odísť , bojím sa ....chcem nové lieky ale bojím sa.... tak čo so mnou . Som nerozhodná, čo vlastne vyplýva aj z mojej choroby.

mary1995
19. jún 2013

@hroska ďakujem za prianie. Dúfam, že fakt to slniečko vyjde a nielen mne ale nám všetkým.
@svija to som teda nevedela, mne povedali len do 1 mg. možno, že by mi to pomohlo. A vieš čo som čítala, že aj Valdoxan s combo s SSRI je nová možnosť liečby OCD.

lelkeska
19. jún 2013

Ahojte,nemáte skusenosti s liekom Rudotel?

kazunomiya
19. jún 2013

Dievcata len nezabudnite, ze medikacia je plne v kompetencii lekara, ktory ma na to prislusnu odbornost. Ked mate pochybnosti ci je najlepsia aka moze byt, treba konzultovat predovsetkym s nim alebo sa spytat este ineho. Inak nevidim nic zle na vymene skusenosti ohladne liekov ale tam je tolko faktorov ze fakt to vie posudit len odbornik. Zelam vam vsetkym aby ste nasli takeho praveho ktory sa skutocne vyzna a vie co nasadit resp. ako postupovat.

hroska
19. jún 2013

@lelkeska osobnu skusenost nemam, ale je to anxiolitykum, teda podobne ako Neurol, Xanax,Frontin,Lexaurin,takze nic moc 😝 ☹ ☹ ,len na zmiernenie akutnych stavov,maxim. Na 4-6 tyz. , ako u vsetkych tychto liekov moze vzniknut zavislost. 😝 cosi sa mi mari,ze je uz riadne stary liek 😀 A co ti ho predpisal Dr?

janka1012
19. jún 2013

ahojte tak ja po dlhej dobe dnes placem cely den katastrofa uz som taka unavena s toho ze uz len lezim v posteli dala som si 0,5 frontinu a teraz lezim ako mrtvola...tusim su to depky dnes to je od rana taketo kade chodim tade bucim a uz som taka unaveda ze idem spat takze uz beriem mesiac a pol a dnes sa citim ako na zaciatku dufam ze aspon vy sa mate lebsie

hroska
19. jún 2013

@janka1012 jani neboj sa, je to uplne normalny jav.ja som mala pri prvej liecbe presne ten isty stav.po 4 mesiacoch uzivania AD prisiel den a ja som sa citila uplne ako na zaciatku liecby.Pisala som to presne tak ako ty kockam tu na konikovi,nasla by si to na tych prvych 100 stranach.jani mesiac a pol je este stale maaaaalo 😕 a tebe AD uz krasne zabrali,len sem tam este vykiv,co je uplne normalne. Niekomu za tuto dobu, mesiac a pol,len zacnu AD ako tak zaberat.Netrap sa ,bude dobre. 🙂

lelkeska
19. jún 2013

@hroska ano moja predpisal mi dr.Fevarin mi znizil na 50mg vecer,a Rudotel mám uživat 1-1/2-1/2-1.Zda sa mi to moc,bojim sa aby som nebola otapena.Skusim este vyhladat psychologa.

hroska
19. jún 2013

@lelkeska ked ti to predpisal dr., tak by som to uzivala,vsak on vie co robi. A preco ti Fevarin znizil,bola si ospala ,ci uz vysadzas? A mas nejake uzkosti, napatie,ked ti dal ten Rudotel?

lelkeska
19. jún 2013

Neviem preco mi znizil Fevarin.Teraz dva tyzdne mam uzivat Rudotel a potom mám ist na kontolu.Mozno mi da nieco ine 😒

janka1012
19. jún 2013

@hroska dakujem hroska ty si poklad 🙂 teraz som vstala a je mi ovela lebsie ten frontin asi zabral zaspala som na 4 hodiny hej mas pravdu oni asi zabrali no dnes to bolo hrozne totalne ma to chytilo od rana som rozmyslala riesila s priatelom som sa uz skoro rozisla a potom som kade chodila tade bucala este teraz ma hlava boli...hroska a ty ako?ty uz nemas taketo zachvaty ci?je to strasne a neda sa s tym nic urobit ale dufam ze zase bude dobre