Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

ferkaa
29. máj 2010

monaart, tak to ti budem držať prsty, aby si to celé zvládla a aby to všetko zlé už bolo za tebou, potom nám tu napíš ako ti to ide a ako to zvládaš 🙂

monaart
31. máj 2010

ferkaa ako hodnotíš ponuku zatiaľ bez súdu 270E+ vačšie náklady? teraz mi niečo dal mlieka a plienky na mesiac a do júla asi nič...pred tým mi dal niečo ale tvárim sa že ich už nemám...zatiaľ chcem počkať 2-3 mesiace ako sa zachová.momentálne jednám s ním len cez sms.ky a maily...hmmm,ťažké to je. ☹

ferkaa
31. máj 2010

monaart, ale je nerozumie to je výživne na 1 dieťa alebo na všetka a aj teba?Lebo ak na jedno, tak to je vynikajúce,ale keď to myslí na vás všetkých dohromady tak to by mohol aj viac, a pravdu-povediac akosi neverím, že ti bude dávať, keď ho poprosíš aj na tie väčšie náklady, podľa mňa ešte tak raz ti možno dá nejaké vec /plienky, mlieko atď/ a potom sa na niečo vyhovorí a urobí sa hlúpym, ako ja neviem, ale mi s dohodou máme veľmi zle skúsenosti, ale skús možno tvoj manžel je iný typ človeka a tie peniažky ti bude dávať poctivo. Vieš ono, keď mu to súd stanoví, tak tie peniaze máš isté každý mesiac/samozrejme podľa toho aké má on zamestnanie/ a keď to bude len na základe ústnej dohody medzi vami dvom, tak nemusíš tie peniaze vidieť každý mesiac, myslím na výhovorky typu: "tak ten mesiac ti nedám a na budúci ti dám naraz za dva mesiace" no ale neviem, naozaj to záleží od toho, aký je on typ človeka čo sa týka detí, ale skúsiť môžeš 🙂

monaart
1. jún 2010

ferkaa,ved aj ja momentálne volím vyčkávaciu metódu...poznám ho, ak by som vyvalila hned papiere, tak koniec. bude peklo ešte k tomu čo je už teraz ☹ je strašne hrdý, nejaké riešenie "kvázi" budúcnosti, načo? má strašne chaotické myšlienky po tom čo urobil a myslím že sa viac menej sám seba presviedča že je to takto dobre. ale pri jeho povahe človek nikdy nevie ako bude ďalej jednať...tie peniaze sú žiaľ na všeko 😖 čo môžem zatiaľ, čakať...

ferkaa
1. jún 2010

monaart, no on je asi veľmi komplikovaný človek...on podľa mňa ani sám nevie, čo chce a preto sa snaží presvedčiť a uveriť sám sebe, že to čo robí je dobre, no len aby sa nesekol...a po čase neprišiel nato, že urobil chybu, ale to už bude jeho problém...keď zistí, že cesty späť niet....no ja ti neviem, ale na všetko 270 €?! Neviem odkiaľ si, ale aj tu na východe by to bolo málo pre mamičku s dvoma deťmi 😒 ale aj tak lepšie ako nič...

tiaaa
1. jún 2010

..mam taku otazku..beriem Fevarin 50mg kazdy den..je mozne, zeby som aj z takejto davky pribrala??? :/ dakujem za odpovede

lila1
1. jún 2010

@filipal ...ahoj , jak se Ti vede? Mám změněnou léčbu, beru teď taky ten Sertralín ....zvykala jsi si na něho bez problémů?

filipal
2. jún 2010

ahojte vsetky 🙂 🙂 🙂

Monaart, jasne, ze problemy s rozvodom a s vecami s tym spojene tvojej psychike nepomozu.....je to naozaj tazke obdobie, sama som tym presla, tak viem o com hovorim....najlepsie je, velmi sa v tom nepitvat a nehladat spravodlivost, lebo ta pri rozvode nie je... ☹ zial! 🤐

Lila, dakujem, mam sa celkom fajn... 🙂 sertralin som znasal velmi dobre. vseobecne je dobre znasany, tak neboj, urcite to tak bude aj u teba. bola si u ineho lekara, alebo tvoj stary ti zmenil liecbu?

Tiaaa, neviem, ako je to s priberanim u Fevarinu, ale ja priberam, hoci, mi lekarka vravela, ze zo sertralinu sa nepribera....vraj len z toho, ze sa skludnime... nuz, kazdy to znasa inac...

lila1
2. jún 2010

@filipal ...ahoj, byla jsem na kontrole a léky které jsem jedla před tím (Coaxil) neřešim můj největší problém a to PP, tak proto mi změnila léky. Já bych zase naopak přibrat potřebovala...trošku jsem během mích neklidných dní schudla. Chodíš do práce?

barborkark
2. jún 2010

Ahojte vsetci, nasla som tuto diskusiu, nakolko aj ja trpim depresiou a nespavostou.. Drzi sa ma to uz niekolko rokov, ale bojujem. Ja beriem Trittico vecer jednu tretinu, aby som spala a mozem povedat ze je to super a spim vyborne, hoci zaciatky boli tazke a cez den beriem 2x po 10mg Citalecu, lebo som sa cez den citila sklesla a nervozna. Zatial sa citim ok, len som velmi vycerpana, skoncila som aj v zamestnani kde som robila 9mesiacov a to este v inom meste a stale som dochadzala odchadzala som skoro rano prec a prichadzala strasne neskoro, navyse zijem s priatelom tak sme sa ani nevideli, tak som s tym sekla a to som bola v najhorsej faze depresie.. Teraz som robila tyzden v jednom obchode no ale des, robota, a museli sme makat ako kone, neskoro chodit domov, navyse kolektiv otrasny, tak som odisla a teraz som doma druhy den. Kaslem na kazdeho nech si kto chce co chce hovori, teraz si chcem oddychnut a mysliet na seba!
Drzim vam preto velmi palce, navyse zvlast ak mate deticky, myslim na vas a na vsetkych ktori trpia. Treba bojovat ale aj mysliet na seba.Ja som to prehnala a citim sa velmi vycerpana.

filipal
2. jún 2010

Lila, dufam, ze sertralin ti pomoze 🙂
ano, ja chodim do prace, ale mam volnu pracovnu dobu a mozem robit aj z domu, tak to nie je take narocne...
a ty?

Barborka, ano, musis si oddychnut a mysliet na seba. aj moja mama berie vecer trittico na spanie a tiez si ho chvali.
predtym nemohla spavat a obvodna lekarka jej daval nejake navykove oblbovaky, tak som rada, ze sa z toho dostala.

andy.a
2. jún 2010

Lila,tak konečne máš adekvátnu liečbu...nemala si predtým Calixtu,či to si pletiem s niekým iným ?? 😕 😕 😕
Sertralín je úplne bežné SSRI,často sa predpisuje,aj tuná ho veľa báb užíva,je bezpečný,aj deťom od 6 rokov sa predpisuje ,účinnosť veľmi dobrá aj na PP 😝 😝 😝
hlavne sa nestresuj popredu 😝 😝 😝

Tiaaa,áno Fevarin je z tých AD,od ktorých sa priberá...aj z 50 mg,ak máš sklony k priberaniu 😝 😝 😝

Barborka,držím palce 😉 🙂 lieky máš OK,teraz môže byť únava a prechodné zhoršenie stavu aj z tohto počasia 😕 😕 😝 😝
tak sa snaž doma zrelaxovať a nemyslieť na prácu a stresy 😝 😝 😝

Fil,kebyže sa tak moja práca dala robiť z domu,to by som sa mala 😝 😝 😝 😀 😀 😀 😀 😀 😅 😅 😅 😅
alebo mať voľnú prac.dobu 😝 😝 😝 😀 😀 😀 brala by som 😝 😝 😝 😝

filipal
2. jún 2010

Andy, ved ty by si mohla robit z domu! uz si aj zacala, ordinujes online, len platby si musis stanovit! aj na nove auticko by si si zarobila! 😅 😅 😅

tiaaa
2. jún 2010

andy.a okrem toho, ze som od neho pribrala som z Fevarinu tiez aj ospala :( mam poziadat lekara, nech mi zmeni lieky? napriklad teraz mam skuskove a je to nieco neskutocne...zacnem sa ucit a o dve hodiny spim nad knihou :((

andy.a
2. jún 2010

@tiaaa,Fevarin sa zvykne užívať na noc/má mierne tlmivý efekt../...a 50 mg je minimálna dávka,určite by som neznižovala 😝 😝 😝 😝

užíva sa aj 300 mg denne,pri ťažších stavoch,to je ale potom rozdelené na 2-3 dávky 😉
tých 50 mg si dávaj na noc 😝

tiaaa
2. jún 2010

..beriem ho pred spanim, ale nechapem, co som taka unavena..mam chut s tymi liekmi šmariť o zem...takto sa nikdy na skusky nenaucim, ked budem cele dni len spat ☹

mimikyky
2. jún 2010

andy.a mám obrovskú prosbu 😔 samozko aj na ostatné kočky 😉

je Valdoxan 25mg a Venlafaxin Mylan 150mg to isté????? mám na to svoj názor,ale pre istotu prosím o odbornejšiu odpoveď 🙂 🙂 🙂 neskôr vysvetlím 😉 Ďakujééém 😉 🙂 🙂

andy.a
3. jún 2010

@mimikyky ,ahoj,zlatko ,určite nie 😕 😕 😅 😅

Valdoxan je u nás momentálne najnovšie AD,veľmi ospevované,z novej skupiny AD,tzv.agomelatínové,užíva sa len na noc,upravuje spánok a jeho samotnú štruktúru a zároveň má antidepresívny a anxiolytický efekt 😝 😝 😝
výhody-nepriberá sa z neho,bez rizika sex.dysfunkcií a pod. 😝 😝 😝
treba však skontrolovať hepatálky pri nasadení 😝 😝 😝
momentálne je u nás indikovaný len na epizódu ťažkej depresie alebo ako liek 2.voľby,keď neúčinkuje iné AD 😝 😝 😝
mal by sa užívať v monoterapiii-teda žiadne iné AD k nemu,ale prax je iná,zväčša treba ľuďom dať aj ráno nejaké AD 😝 😝 😝

no a Venlafaxin poznáš,to je duálne AD... 😝 😝 😝 to už si brala,nie ?? 😝 😕 😉

mimikyky
3. jún 2010

@andy.a
strašne moc ďakujem,presne toto som si myslela 😉
lenže mne krava v lekárni min mesiac namiesto toho Venlafaxínu + lexaurin 3mg 1-0-1dala že: no,momentáne ho nemáme ale dám vám generikum,to je to isté,len iný doplatok 😠 a dalami Valdoxan 25mg + 2x denne ten lexauri 3mg!!! a mne sa strašne zhoršil stav,môže z toho,že?????

monaart
3. jún 2010

ferkaa
moje slová, snažila som sa "naznačiť"nejaku voľbu, otvorené dvere,neriešiť rozvod, len akési odlúčenie...sama neviem,proste rodina je pre mna svatá...ale ako píšeš, sám si našiel problémy ktoré neboli a sorry, našiel radšej inú čo roztiahla nohy a utešuje ho a nemá požiadavky ako jeho žena.aj ked doma "toto" fungovalo asi ako jediné ok. ☹ nikdy nepochopím...
je veľmi komplikovaný,strašne si dá záležať zrazu na všetkom a popritom do...bal všetko čo sa dalo.a samozrejme je ešte hrdý a pyšný...že on sa už vracať nebude, cesty spať už niet.... ☹
neviem ako dlho bude trvať táto fáza, tebe- vám sa muž chcel vrátiť? aj od frajerky?
malí sú predsa maličkí,zajtra majú 2roky...chúďatká moje 😨 😨
za peniaze si asi zistil minimum čo vie súd odklepnúť a toho sa zatiaľ drží...ved v tej jeho slávnej robote je polka rozvedených,tak je to pre neho "trendy"cool.

filipal
tak veľmi by som chcela prejsť toto čo najskôr...len ma to stále dlávi ako je toto možné...ako každú ktorú oklamal muž s niekým a opustil ju s deťmi...a ešte pridáva problémy.Inak za tie peniaze pri súde...vie sa zistiť že si dal napr, znížiť výplaty???stačí doklad z banky ak sa o to požiada aké boli poklesy na výplate? 😒 lebo sa obávam aby nemusel 😠 platiť, vyšlo by mu viac ako 270E na 2deti a mna...tak sa bojím že sa s niekým poradil a chce ma "ošmeknúť"

ferkaa
3. jún 2010

monaart, neviem či bol medzi vami s manželom už nejaký problém dlhšie alebo prečo si našiel inú, keď doma mal všetko: starostlivú manželku, dve krásne, zdravé detičky, ten pocit domova a všeobecne rodinu a nakoniec to všetko, tak nechal a proste rozhodol sa to všetko hľadať u inej ženy...no jeho pýcha mu asi zakrýva oči lebo očividne nevidí o čo prichádza,on si zrejme myslí, že tá jeho nova "frajerka" nebude nikdy chcieť rodinu, deti a manžela, ktorý by bol stále pri nej...a ona musí byť tiež naivná ako decko, keď si myslí, že pri nej zostane,no len nech si počká, však aj na ňu príde rad....lebo ten tvoj manžel je prelietavý jak vták a asi chce byť navždy taký "slobodný"
Môj otec mal udajne viacero tých frajeriek, no stále to pred mamou "tajil" aj keď každý o tom vedel, ale od mami nikdy nechcel odísť, on hlupák chcel oboje aj frajerky aj manželku s deťmi, no len sa prepočítal...a inak aj v práci môjho otca boli rozvedení muži o niečo viac ako normálni ženatí muži a bez akejkoľvek bočnice, tak boli normálne odčlenený od kolektívu, ale to myslím vážne... 😒
Vieš čo ono je to lepšie keď tvoje detičky majú ešte len 2 roky lebo aspoň to tak nevnímajú a tým pádom im nevznikajú nejaké psychické problémy do budúcna napr. tak ako mne teraz, tiež sa za svoju depresiu a úzkosť môžem poďakovať svojim rodičom lebo nás od ich problémov nechránili, takže aj kvôli tomu môžeš byť rada, že je to teraz, ako keby ti to mal urobiť o 10 rokov vtedy by si to ešte horšie psychický znášala a už by tým trpeli aj deti ☹
No s tými peniazmi si to asi včasne zistil koľko je minimálna čiastka čo ti musí dať a preto radšej navrhol takú dohodu ako cestu súdom...Nerobí on nikde v štátnej správe?Lebo zväčša tam majú chlapi tendenciu k podvádzania manželiek...

filipal
3. jún 2010

@monaart aj moj syn mal 2 roky, ked som sa rozviedla a myslim, ze to znasal lepsie ako neskor. nerozumel este tomu a nebol na otca fixovany, kedze aj tak nebol nikdy doma....
co sa tyka falsovania prijmov, musis to na sude napadnut, dnes sa daju prijmy, ucty aj majetky preverit.
naozaj je nechutne, ked si nasiel tvoj moz frajerku a este sa snazi z toho ubziknut s co najmensou financnou ujmou.... 🙄

Ferkaa, ty si zrejme este velmi mlada a tak zrelo pises o zivote! to su vsetko skusenosti, ktore si nadobudla v rodine, ze?

ferkaa
3. jún 2010

filipal - no neviem prečo si myslíš, že som veľmi mladá(na jeseň budem mať 26) ale mám za sebou toho dosť....a áno to sú skúsenosti mojej rodiny...bohužiaľ ☹

andy.a
3. jún 2010

Ferka,kuk na stránku dozadu,píšeš že tvoja mama má 41 rokov...a ty máš 26 ?? 😕 😕 😕 😕 😨 😨 😨
tiež som sa kvôli tomuto divila,že musiš byť veľmi mladá 😕 😕 😝

tie veci ohľadom rozvodu,výživného a pod.patria skôr do sekcie "Paragrafy",kde radia aj kočky,čo majú právnické vzdelanie 😝 😝 😝
+ sekcia"Mama,oco,rodina" 😉

@ferkaa a lieky berieš,už zaberajú ?? 😕 😉

a Martin nám niekam zmizol 😕 😕 😕 😅 😝

ferkaa
3. jún 2010

no počítaš dobre moja maminka bola veeeeeeľmi, ale naozaj veeeľmi mladá keď ma mala a možno aj kvôli tomu to dopadlo napokon tak ako to dopadlo.... s mojimi rodičmi a aj so mnou ☹ 😖 Lieky beriem, ale aby bola nejaká extra zmena, tak to nie...ešte aj včera som mala ten záchvat paniky na úrade sa mi triasli ruky ako opitej....bože to bola hanba 😠

filipal
4. jún 2010

@ferkaa a ako dlho beries lieky? mozno este nestihli zabrat....aj ti uz zvysovali davku?
mne napriklad sertralin naplno zabral az po par mesiacoch....
aj ja mam mladu mamu, bola este nezrela, ked ma porodila a cele detstvo a mladost som tym trpela...
fakt, pozri aj do sekcie - Matka, otec, rodina - su tam zaujimave temy. vselicim si ludia presli....

ferkaa
4. jún 2010

filipal-nie som na to príliš hrdá, že moja mama ma mala taká mladá....a ani nato keď sa ma ľudia pýtajú či je to je moja staršia sestra, no ale čo už.... ☹
Lieky (Elicea) beriem do 24 mája, čiže teraz je druhý týždeň a stále mám strach isť vonku medzi ľudí a keď aj sa už nejako donútim isť(lebo teraz mám v práci voľno) tak ma ten záchvat paniky chytí lebo na seba pustím strach ako hlúpa...ja asi proste nedokážem tej mojej hlave rozkázať, že už mi nemôže byť zle ☹

filipal
4. jún 2010

@ferkaa este naozaj beries tie lieky kratko.... 😉
a trpis aj socialnou fobiou? alebo sa len bojis, ze ta chyti zachvat mimo domov a nebudes to vediet zvladnut?
to je normalne, ze hlava ta neposlucha..... robi si co chce ... 😝 😅
to je asi to najtazsie sputat myslienky a ovladnut vlastnu mysel.... jogu si neskusala? nejake relaxacne techniky a dychove cvicenia...

s tymi matkami a minulostou uz nic nespravime. musime sa s tym naucit zit. asi to tak pre nieco malo byt. ale my sa nedame a ideme dalej! 😅 😅 😅

ferkaa
4. jún 2010

filipal-ja viem, že je to krátko, ale keď mňa čaká toľko povinnosti a ja nie som schopná nič robiť...nie, netrpím sociálnou fóbiou, len sa bojím, že ma chytí ten záchvat mimo domu, a hlavne sa bojím, že skolabujem kompletne a zase príde záchranka a ja budem zase za blázna....mňa už asi porazí....keby sa tak dala dať tá hlava dole, nech sa spamätá a potom by som si ju dala naspäť na krk 😠 😝
Môj lekár mi poradil dychové cvičenia a aj ich praktizujem, keď je mi najhoršie, no nie vždy zaberajú....ja už fakt neviem kedy tá panická úzkosť pominie, či to sa dočkám toho dňa...neviem si už ani predstaviť, že normálne ráno vstanem a budem mať normálne chuť aj niečo robiť a neisť so strachom do roboty, že čo keď odpadnem alebo mi bude zle.... ☹ 😒 😖
A keď tu čítam, že koľko už po niektoré tu bojujú s tou chorobou, tak ma ide poraziť od strachu, že sa toho nikdy nezbavím...a to by som už aj nejaké bábo chcela...no proste hrôza čo sa mi hlavou preháňa... ☹

monaart
4. jún 2010

ferkaa
manžel začal trpieť asi nejakým pocitom že niečo straty ked zistil že budeme mať dvojičky...fungovali sme normálne.hádky, udobrovania, ale v poho...ked sa malí narodili začal sa správať ako pako,a potom ako posledný hulvát čo príde zo šichty domov... ale zase to fungovalo po hádke ´dalej, len ja som sa cítila nedocenená a odsúvaná a napriek tomu som to chcela riešiť a prečkať túto krízu,ktoru si myslim má aj najideálnejšie manželstvo...chcela som rodinku, výlety, nákupy,proste to čo k tomu patrí a on si našiel druhú...presne to som mu aj teraz napísala že ked je ona na neho ako med,nie je to preto že je jediný na svete ale že si potrebovala niečo dokázať a tiež hľadá "biologický" materiál pre deti...je to tak, má toľko rokov čo ja a je ešte bezdetná???divné nie? v 33 rokoch. tak asi jej niečo krachlo a zbalila môjho chlapa, ktorý má krásne deti-lebo malí sú fakt vydarení a teraz strúha na neho tú naj samicu...žiaľ ja som už po 11 rokoch nie žiaduca aj ked vypadám na 25 a nie 32!to je fakt.aj po dvojičkách-žiadna chyba...len sebavedomie v prdeli... 😖