Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

svija
3. okt 2010

@filipal - já jsem brala teď Trittico půl roku a ten hlavní důvod nebyl tentokrát kvůli nespavosti, ale měla jsem to v kombinaci s něčím jiným na tu svojí OCD. Ale protože jsem dřív tolik bojovala s tím spaním, tak jsem z toho vysazování měla strach i z těhle důvodů...

@radulinka00 - no já mám ke druhém těhotenství zatím dlouhou cestu, i když bych už moc chtěla 🙂 . Teď mě čeká snižování dávky AD Anafranilu, který beru na nutkavé myšlenky a vysazování Risperidonu. Tak snad se to podaří.... Pak budu poctivě brát Anafranil ještě aspoň půl roku. A nakonec budu doufat, že zvládnu přechod z Ananfralinu na Sertralin, který bych měla brát celé těhotenství i kojení v udržovací dávce. Aspoň takový máme plán s mým psychiatrem, tak doufám, že to všechno v pohodě a klidku zvládnu a my se budem moci s manželem začít snažit o druhé. Počítám tak někdy březen- květen příští rok 😉

yossariana
4. okt 2010

Ahojte,opat sa Vam ozyvam,dnes som bola na kontrole u doktora,stvrty tyzden som brala paretin a je mi horsie a horsie,tak mi napisal VELAXIN,uz ani nemam odvahu si to dat,bojim sa neziaducehu ucinku...mate niekto s tymto liekom skusenosti?Uz som zufala,zo vsetkych mi je zle a ked nie,tak nezaberu ako ten Paretin

svija
4. okt 2010

@yossariana - já s těmito léky osobní zkušenost nemám, ale i tak držím palečky, ať se co nejdřív psychicky stabilizuješ. Bude zase dobře uvidíš.... 😉 🙂 😉

anka12
4. okt 2010

@yossariana ahoj moja,som rada,ze si sa ozvala,normalne som mala o teba strach,ja mam podobne lieky a som s nimi spokojna,zaciatok mi trochu trval ale potom to bolo v pohode a teraz som uplne spokojna , vyrovnana a tesim sa zo zivota.sice som na marodke uz treti mesiac,ale hrozne mi to pomaha a ked som teraz taka spokojna, tesim sa na druhe babetko ktore s manzelom planujeme,ja som sa toho hrozne obavala, ale teraz som si urobila poriadok v sebe a ide to lepsie.dufam,ze sa aj tebe polepsi.rada by som vedela ,ako sa ti dari dalej,preto ak budes mat zaujem mozme si pisat aj castejsie.ahoj a drzim palce

yossariana
4. okt 2010

@anka12 Dakujem,zijem,len nie je mi dobre 😖 ...ake su tie tvoje,ked pises,ze su podobne?...dnes si uz nedam prvu davku,este mam o piatej veceru a neviem ako zareaguje moje telo...uz som si povedala,ze ked ani tieto nepomozu,budem nutena uzivat citalec,ktory mi sice robil dobre,ale pribrala som...pekny den a este raz dakujem za prispevok 🙂

yossariana
4. okt 2010

@svija Dakujem pekne,dufam,ze sa to uz podari 🙂

radulinka00
4. okt 2010

@svija Čauky, tak držím palce, aby ses toho zbavila a ten Anafranil je takové nazvyklé ad to se asi moc nedává? Proč ti dal zrovna tohle a neměla jsi nějaké vedlejší účinky.?Já jsem stále unavená a šumí mi v hlavě 😝 😝 😝 normálně to cítim jak se mi tam ten serotonin doplňuje. 😀 😀 Dneska jdu cvičit po delší době těhule, tak snad to zvládnu.Taky bych ještě docela brala jedno miminko, ale už asi ne je mi 33 a už nebudu pokoušet štěstí a hlavně se musím z toho vymotat.Ale miminka jsou úžasný. 😵
@yossariana
Ahoj, já mám zkušenost s paroxetinem a to dost šílenou po týdnu užívání a najetí na celou tabletu strašný tlaky v hlavě a nevolnost, tak jsem měnila za escitalopram má prý nejméně vedlejších účinků a je nejlépe snášen. prostě samá nej, ale mně hučí v hlavě, mám trochu průjem a obšas se mi klepou ruce, jsem unavená. Jo holt pro pohodu se musí trpět. 😉pa, ať je líp!!!

anka12
4. okt 2010

@yossariana ja uzivam elify 150mg a tam je tiez hlavna latka venlifaxin alebo tak nejak

savanna
4. okt 2010

@yossariana ahoj 🙂
Ja beriem alventu, je to z tej istej skupiny AD ako tvoj velaxin a elify, co spominala anka - su to lieky s ucinnou latkou venlafaxin. Ake si mala neziaduce ucinky z AD? Mne osobne bolo z SSRI tiez zle ( zoloft, seroxat) teraz beriem alventu 3 tyzdne a zatial ju znasam asi najlepsie, ale aj tak mam nejake NÚ - prehana ma a celkovo mi horsie travi ( ale ja mam zial velmi citlive travenie, takze to kvoli tomu), mam suche oci ... dufam, ze to postupne ustupi.
Su to ucinne lieky, teraz som mala zopar takych uzkostnych dni, ale vcera aj dnes sa mam dobre, citim, ze ucinkuju. Je to take hore- dole ako na kolotoci, ale to chce cas. Dufam, ze moj organizmus si na ne lepsie zvykne a budem ok.
Tiez som sa bala ich nasadit po zlych skusenostiach s AD, tak som sa prve tri dni na ne len pozerala 😀

yossariana
4. okt 2010

@radulinka00 pred paretinom som mala escitalopram,mala som z nej dve tabletky,ale to sa nedalo,mne bolo tak zle,na vracanie,tocila sa mi hlava,jednoducho som si dalsiu davku nedala,ja som cely den,aj noc len predychavala

yossariana
4. okt 2010

@savanna no,skusim hadam zajtra s novou davkou,ale ozaj sa bojim...moj nazor je taky,ze ked lieky maju pomoct,tak by nemali mat hentake neziaduce ucinky,ako som to mala s citalecom,nic som necitila,ziadny neziaduci ucinok,az po mesiaci som zistila,ze fungujem normalne,ze mam perfektnu naladu,ze proste zijem,no,len to priberanie,tak som ich po dvoch rokoch postupne vysadila,ale choroba sa postupne vracala ☹ ...ale,to uz som tu spominala v starsich prispevkoch...neviem,uvidime,co to so mnou urobi...beries ich rano,ci vecer?

yossariana
4. okt 2010

@anka12 to mas uz asi aj dost vysoku davku...aj si s nou hned zacala,ci mala si zo zaciatku nizsiu?

mikita4
4. okt 2010

Ahojte, chcem sa spýtat mám taký problém ale neviem či patrí sem ale podla všetkého asi áno.Pred rokom som mala žlčníkový záchvat aodvtedy to ide so mnou už rok bolo mi strašne zle myslela som že umieram 😢 tak som sa rozhodla že budem držat dietu najskor som nejedla po 6 večer ale nepomáhalo bývalo mi tažko od žalúdka tak som išla na sono a zistili mi kamene tak som začala držat žlčníkovú dietu záchvat som nemala, a schudla som 40 kg ale bola som ako slon teraz mám 78 kg ale cítim sa zle,som slabá lebo tá dieta je dost drsná skoro vobec nič poriadne na jedenie.Ale teraz je ten problém že sa bojím čokolvek normálne zjest že ma to znova drapne.Raz mi prišlo zle aj v obchode a teraz ked tam idem mám stiahnutý žalúdok že tam odpadnem a bude mi zle alebo kdekolvek idem sa toho bojím potom ked sme odtial preč to prejde.Bojím sa byt aj sama doma že odpadnem a deti tam ostanú samé,a ked viem že na druhý den ostanem sama doma tak sa ráno prebúdzam a už je mi zle ale dovtedy mi nič nebolo, bola som úplne štastný človek teraz sa strašne pozorujem kde ma čo bolí kde ma čo pichne tak sa zlaknem hned mi búcha srdce o závody že čo mi može byt...potrebovala by som niečo na ukludnenie alebo čo? 😖 ked mi je tak zle tak musím niečo robit aby som na to nemyslela a potom to prejde tak je to len psychika si myslím!

anka12
5. okt 2010

@yossariana ahoj,ja som zacala so 75 mg,ale nebolo to ono, tak mi dr. zvysila na 150mg a to uz super zabralo v novembri idem na kontrolu a snad zacnem znizovat ahojki

yossariana
5. okt 2010

@anka12 Ahoj a mozem vediet,ze kolko si tento liek uzivala,ked sa uz ide znizovat davka?...inak,drzim ti pace,aby sa ti to podarilo uspesne vysadit postupom casu

radulinka00
5. okt 2010

@mikita4 Čauky, noo patří to sem. 🙂 Mně to přijde trochu jako panická porucha, ale můžu se mýlit ,nejsem lékař.
Zkus něco na uklidnění bylinkové čaje, homeopatika volně prodejná v lékarně Sedatif nebo kapsle Persen.Nevím jestli tyhle názvy jsou i na Slovensku, asi jo. A dobrého psychologa.Ten ti poradí jestli to zvládnete spolu nebo tě odešle k psychiatrovi. Je lepší řešit tyhle problémy s psychiatrem než s obvodní. Držím palce!!

filipal
5. okt 2010

@mikita4
vyzera to na panicku poruchu ako pise Radulinka. mala by si sa objednat k psychiatrovi.
nepotrebujes vymenny listok. ak ti sadnu lieky, do mesiaca, dvoch ti bude ovela lepsie. 😉

berkulica
6. okt 2010

Ahojte! Vlastne ani neviem prečo tu píšem, vlastne nikoho tu osobne nepoznám a je mi to zvláštne zveriť sa tu a napísať čo cítim... Ale asi je toho na mňa priveľa. Stále častejšie začínam mať pocit , že mám depresiu a neviem čo s tým. Väčšinou sa s mojími problémami vyrozprávam manželovi, ale ten je teraz veľmi pracovne vyťažený a stále preč aj celý týždeň na služobkách a ja som sama v meste s mojou 2 ročnou dcérkou.Veľmi sa od seba psychicky vzďalujeme a neviem prečo. Vážne sa nemám a bojím sa niekomu zdôverovať s mojimi depkami, nechcem nikoho cudzieho obťažovať ale už to nezvládam. Neviem či by som nepotrebovala psychológa, ale neviem či sú to ozaj empatickí ľudia, alebo svojich pacientov berú len ako prácu. Som na materskej a veľmi ma vyčerpáva celodenný stereotypný kolobeh okolo domácnosti , na všetko som sama, mám pocit, že má nik nemá rád , nemám komu povedať ako mi je smutno. Mám dosť problémy v medziľudských vzťahoch, som veľmi precitlivelá všetko si pripúšťam k srdcu, čoraz viac sa uzavieram pred okolím, lebo mu neverím. Poraďte čo robiť, nebaví ma takýto život, chcem sa konečne tešiť a smiať nie všetko vidieť v takých čiernych farbách. Vďaka!!!

janyka
6. okt 2010

Ahojte, ani neviem, ako som to tu našla, hladala som niečo, ani neviem čo presne....cítim sa veľmi zle a neviem čo stým. Možno je to aj depresia. Potrebujem pomoc a neviem kde začať. Potrebujem aj výmenný lístok, keď chcem navštíviť psychológa? Keď mi tu dobrého ani nemáme a jedného, ktorý tu je, tak to je zrovna môj švagor a to sa mi nepozdáva 😒 .....mám taký problém, že už sa niekoľko dní neviem odreagovať, mám čudné myšlienky a neviem sa ich zbaviť. Naháňa mi strach, keď si spomeniem na smrť, bojím sa o svoje deti a už niekoľko dní ma bolí z toho brucho a chodím často na záchod....snažím sa nejako zamestnávať, ale neviem sa sústrediť a najhoršie je, keď zostanem sama....tie myšlienky sú hrozné....

filipal
6. okt 2010

ahojte
@berkulica
@janyka
napisali ste sem takmer naraz a zda sa, ze mate podobne problemy. jesen je obdobie, kedy sa objavuju depresivne stavy, alebo tie uz zaliecene, zhorsuju.
Berkulika, dobre, ze si sem napisala. fakt stastie, ze si nasla tuto temu, lebo sa v nej mozes vela dozvediet a vysvetlit si svoje pocity. vela zien pred tebou sem pisalo prvy prispevok v podobnom duchu, ale po case uz boli prispevky omnoho optimistickejsie. ty si uz dlho doma, manzel zaneprazdneny, preto je dost pochopitelne, ze to na teba dolahlo.
neviem takto na dialku posudit, ci potrebujes pomoc psychologa, alebo psychiatra. nespravis vsak nijaku chybu, ked jedneho z nich vyhladas, ak bude potrebny aj ten druhy odbornik, posle ta k nemu. takze, hned teraz vezmi telefonny zoznam a vyhladaj si psychologa, alebo psychiatra a zajtra sa k nemu objednaj. necakaj, uvidis, ulavi sa ti a napis, ako si dopadla. ak budes potrebovat, poradim ti. 🙂

Janyka u teba sa mi zda vhodnejsi skor ten psychiater. zacinas mat aj fyzicke prejavy, preto si myslim, potrebujes lieky - antidepresiva. tie predpisuje len psychiater (niektore aj prakticky lekar).
nepotrebujes vymenny listok, ale je potrebne sa na prve vysetrenie objedat. trva dlhsie. ozvi sa, ci sa ti to podarilo...

berkulica
6. okt 2010

http://www.psyche-sro.sk/ Ahoj janyka! Akurát som tu hľadala na nete nejakých psychológov v Nr, lebo asi aj ja zájdem. Je ich tam niekoľko , ale táto stránka sa mi pozdávala, lebo tam píšu aj aké sú podmienky vyšetrenia a či je to hradené poisťovňou.

berkulica
6. okt 2010

A mohol by mi u niekto napísať ako to prebieha u takého psychológa? Ešte nikdy som tam nebola, to normálne začnem rozprávať človeku, ktorého prvý krát vidím moje najintímnejšie pocity? Vie mi niekto poradiť dobrého psychológa v Nitre??? Vďaka

stalker
6. okt 2010

@yossariana ahoj, aj ty si brala citalec?ja ho beriem teraz a v pohodičke a prečo si ho prestala brať????

janyka
6. okt 2010

@filipal tak ja som teraz písala so švagrom, vraj sa zajtra porozprávame a niečo vymyslí....tak uvidím, ako to zajtra dopadne...@berkulica ale tu v nr mi neodporúčal nikoho, vraj mi dá kontakt na nejakú z trnavy, ktorá má zmluvu aj s poisťovňami

bejby29
6. okt 2010

Baby a hlavne sa pozerajte na seba a nie na hlupych, blbych ludi dookola, ktori vas budu chciet odsudzovat za to, ze potrebujete pomoc.. Robite to pre seba!

berkulica
6. okt 2010

@janyka prečo v Nr nie? A Tvoj švagor , keby som šla k nemu?

berkulica
6. okt 2010

@bejby29 ďakujem za podporu

yossariana
7. okt 2010

@stalker Ahoj,aj mne robil dobre,brala som ho dva roky a pol rpku uzivania,som zacala rapidne priberat,ta chut do jedla sa nedala ovladat,takze to bolo 12 kil...bolo mi uz fajn,tak som to postupne vysadila,lebo by som mala uz asi 100 kil 🙂 ..ale,choroba sa mi vratila za nejake dva mesiace,takze tak

janyka
7. okt 2010

@berkulica môžem ti dať naňho kontakt, ordináciu má na klokočine v poliklinike, ale uňho si zaplatíš, nie je zazmluvnený s poisťovňami 😖 kamarátka chodila tiež k jednej tu v nr, ale nebola spokojná 🤐
....ja som doma už niekoľko rokov, občas som mala také stavy ako ty, ale vždy som to vedela prekonať a pomohlo mi aj jedno video o sile pozitívneho myslenia. Ale teraz je to ťažké. Nikdy som sa psychicky necítila horšie. Mám panický strach zo smrti a už aj na tie deti sa dívam ako na žijúci zázrak. Ale nedokážem sa z nich tešiť. A keď si predstavím, že raz mi odíde môj muž a ja tu budem musieť žiť bez neho. Desí ma budúcnosť a predstava, že raz umriem a deti tu nechám...sú to hrozné myšlienky a ja ich neviem potlačiť...smrti som sa bála vždy, ale už je to v takej fáze, že to nezvládam. Bojím sa zostať sama v byte, bojím sa, že sa mi niečo stane, čo bude potom s mojimi deťmi. Čo ak im budem chýbať a ja sa to už nedozviem....