Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

filipal
19. jan 2011

@bitalka ahoj 🙂
viem ze aj pri liecbe uzkostno-depresivnych stavov sa ordinuju aj antipsychotika v malych davkach, ked sa antidepresivami nedocieli optimalny vysledok. takze sa toho vobec nemusis bat. malo ti to len zlepsit stav.
niektore mamicky, ktore sem pisali vynosili, porodili aj odkojili dietatko aj pri podobnej liecbe. 🙂

clare1
20. jan 2011

ahojte kocky, pisem vam co prispievate, aj co neprispievate a iba citate, aj tie co budete citat este v buducnosti, liecim sa uz 3,5 mesiaca, nemozem povedat, ze by mi AD nepomohli, vytiahli ma z hlbokej priepasti ale stale tomu nieco chybalo tomu pokoju v mojej dusi, kto poznate moje prispevky urcite si pamatate, ze som pisala o mojej cudnej psychiatricke, ale ziadnu inu som nepoznala a nevedela s cim porovnavat, chovala sa ku mne hrozne, zaobchadzala ako s nesvojpravnou, necitila som sa v jej pritomnosti dobre, a asi ona v mojej, dvakrat ma napomenula, ze ju stresujem a na poslednej navsteve pred tyzdnom mi povedala, ze uz viac nedokaze pre mna urobit, dala mi lieky a uz mi MUSI byt dobre a nemam sa stazovat 😕 😔

dnes som bola u psychiatricky v BA a uz mam s cim porovnavat, bola to odbornicka na pravom mieste, lieci dusu, moju krasne pohladila a to bolo to co mi k tym AD chybalo, nasla aj ranu , ktoru treba liecit, robi aj psychoterapiu tak sa tesim, 😉
chcem preto tu vsetkym povedat, netrpte to priatelky moje, ak sa k vam psychiat. nechova pekne a nelieci dusu, su tu ini, nedajte sa, vzdy sa da ist inam, nebojte sa a netrpte.... 😎

filipal
20. jan 2011

@clare1
pekne si to napisala 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
urcite to niekoho povzbudi a vyhlada odbornika, ktory mu pomoze 😵

bitalka
21. jan 2011

@svija Dakujem za povzbudenie🙂 a ak sa mozem opytat, na co si brala risperidon ty? ja mavam take stavy, akoby som stracala, alebo bala sa sama seba, svojej osoby, neviem to presne popisat...tak si davam Lexaurin, kym sa zacnem liecit nejako normalnejsie, na nom to celkom zatial zvladam...

svija
22. jan 2011

@bitalka - no já jsem měla takové stavy, že mi tam hlava házela pořád dokolečka různé nutkavé myšlenky. Nutkavou myšlenku neboli obsesi si můžeš představit zhruba tak, že při pohledu na určitou konkrétní věc tě napadne vždycky stejná věta nebo třeba obrázek. A většinou je to něco, co ti subjektivně hodně vadí a vyvolává v tobě úzkost. Takže já jsem nejdřív měla takovéhle obsese ohledně svých dětí, ve stylu: "Bodni ho tou kudlou" a podobné veselosti 😝 . Postupně se mi přidávaly různé obrázkové vjemy, kdy se mi u toho i zobrazila ta představa. A nakonec se mi to tak zhoršilo, že mi nakonec dělala hlava obrázky úplně ze všeho, co se okolo mě pohnulo, takže v hodně kraťounkých intervalech za sebou. Např, když kolem projel autobus, tak jsem viděla obrázek horské dráhy, z housenky na klíček jsem hned měla živou housenku jako z nějakého časopisu a tak podobně. To už se pak skoro nedalo fungovat a bylo mi dobře jen když jsem spala, což mi ale taky moc nešlo 😒 . Zní to už jako schizofrenie, ale já jsem si pořád byla vědomá toho, že tyhle obrázky mi tvoří jenom moje vlastní mysl a že jsou to pitomosti, takže diagnózu mám OCD. No abych to zkrátila, nakonec jsem tak zblbla svého psychiatra, že jsem byla poslaná i na magnetickou rezonanci hlavy, zda se nejedná o nádor, což se díkybohu nepotvrdilo. A že jsem málem skončila na lůžkovém, to snad ani nemusím psát 😝 😝 😝 . Takže z těch obrázků mi risperidon opravdu velmi velmi pomohl, můžu říct, že mi psychiatrické léky zachránily život.

radulinka00
22. jan 2011

@svija 😕 teda, to sis taky užila 😔 tys to měla poprvé v životě nic předtím jsi neměla?To se ti fakt vytvořilo po porodu jenom z té únavy? Ty psychický onemocnění jsou děsný. Pamatuju si, když jsem dělala chvilku v nemocnici na geriatrickém oddělení, tak jsme se s holkama dohadovaly co je horší. Tam byli pacienti většinou buď dementní ale pohybliví nebo zase hlava v pořádku, ale tělo už selhávalo, ležící... Už vím, že bych si určitě vybrala variantu zdravá hlava 😅 , protože ta psychická nemoc může člověka uplně vyřadit 😔 😔 😔 😔 Kdo to nezažil, tak neuvěří.

svija
22. jan 2011

@radulinka00 - no přesně takhle se mě i dnes ptají i doktoři 🙂 . A to vám jako před porodem psychicky nic nebylo 😕 ? No fakt nebylo 😀 . A jsem moc ráda, že mi i můj psychiatr tvrdí, že to zase bude v pohodě, že to byl přehodný stav, i když hodně těžký.
Jo a ještě jsem zapoměla napsat, že mi v té akutní fázi hlava automaticky četla nápisy. Že jsem třeba šla okolo bilboardu a proletěla mi hlavou věta z toho bilboardu a já se na něj teprv potom podívala. A že po Praze těch nápisů je. Kupodivu tohle automatické čtení nápisů můj psychiatr běžně znal, že jsem nebyla první případ, kdo mu něco takového tvrdil 😝 .
No tak snad tenhle výlet do hlubin psychiatrie byl opravdu poslední.

radulinka00
22. jan 2011

Já to nechápu, jak jsi to mohla vědět co je tam napsáno, jakože jsi to viděla periferním viděním a neuvědomovala jsi si to?
Mně se taky totiž takle dr. ptala, když jsem tam přišla a divila se. 🙄 🙄 🙄 No ale já jsem byla úzkostlivá vždycky, tak to asi čekalo jenom na nějaký spoušťeč, ale divím se, že jsem ve zdraví prožila oba porody. Ono se to tam asi spíš střádalo, až se to nastřádalo. 😢 Jak jsi s tím dlouho vegetila než jsi navštívila psych.?

svija
22. jan 2011

@radulinka00 - no tak jak píšeš, nejdřív to jsem to viděla periferně, ale nesuvědomila jsem si to a ono mi to proběhlo hlavou jako hláška a teprve pak jsem se na to koukla, odkud se to vzalo. No a vegetila jsem s tím cca dva měsíce dýl to nešlo, musela jsem přestat kojit, což mě mrzí, ale nešlo to jinak. A pak ještě půl roku trvalo, než mi změnil doktor medikaci na takovou, která mi úplně sedla a zbavila mě toho. Předtím to bylo jen částečné zlepšení.
Já jsem dřív nijak úzkostná nebyla, o to víc mě tyhle stavy zaskočily 😝 😝 😝 .

radulinka00
22. jan 2011

@svija Hm..tak zaplať pánbůh, že jsi se z toho dostala 😎 vůbec nedomýšlím co se dělo, když nebyli ještě antidepresiva 😕 fuj radši na to nemyslet. A že jsi nekojila s tím se vůbec netrap, jiný nekojí z menších důvodů než jsi měla ty. Vem si jak se i názory na kojení mění. Za našich mamin to skoro doktoři nedoporučovali nebo max. půl roku.A teď zas kdo nekojí, tak je málem krkavčí matka 😖 😖 Tak u druhého dítka si to vynahradíš. 😵

Holky a přemýšlely jste někdy, co psychiatři musí být za lidi? Jak to můžou zvládnout, co oni dělají za duševní hygienu, aby se z toho nezcvokli? To by nám asi řekla Andy. 🙂

svija
23. jan 2011

@radulinka00 - no taky jsem si říkala, jak bych dopadla, kdyby nebyly AD 😕 . A s tím kojením už jsem to nějak vstřebala, kojila jsem krásných 9,5 měsíce a sice ten přechod na UM byl pro malého drsný, ještě na to připravený nebyl, ale jinak to nešlo.
A taky jsem si říkala, že já bych psychiatr být nemohla. Poslouchat ty lidské příběhy každý cden, to by mi z toho hráblo úplně 😖 . Musí být opravdu psychicky odolní a nesmí si nosit práci domů.

clare1
23. jan 2011

@svija 😕 🙄 ozaj si si prezila peklo moja, zelam ti vela -prevela ozajstneho zivotneho stastia a fyzickeho aj dusevneho zdravia, ozaj ma dostal tvoj pribeh, je tazke a bolestive uvedomovat si, ze clovek straca taku rozumnu rovnovahu v svojej hlave 😔

brookbank
23. jan 2011

Ahoj, prosím vás, potřebovala bych nejaky tip na psychiatricku v Brně, nevíte o nějaké?

savanna
23. jan 2011

@svija
@radulinka00

no musi to byt tazke, robit psychiatra. Tiez by som to nemohla robit, lebo by som prisla domov a stale by som si dookola v hlave premietala vsetky tie pribehy. Ale zase mozu mat dobry pocit, ze pomahaju ludom a najma v dnesnej dobe, ked je uspesnost liecby pri tychto psychickych ochoreniach taka vysoka.
Ked si predstavim pracu niekde na onkologii, kde je liecba taka narocna pre pacientov a vysledky viac nez neiste, tak to mi pride este sto krat horsie.

bitalka
23. jan 2011

@andy.a Ahoj andy🙂 vyzerá to, že si odborníčka, tak neviem, či mávaš čas, ale bola by som rada, keby si mi vedela poradiť s mojim problémom 😉
Ak tu budeš niekedy v týchto dňoch, ozvi sa mi prosím...dúfam, že ťa to neotravuje.
šesť rokov som sa liečila na depr.-úzkostný sy, na čo som brala alventu a pekne som sa stala aj závislá na benzodiazepínoch, no v poslednej dobe sa niečo zmenilo, je mi horšie, moja psychiatrička to považuje za zač. nejakej psychózy, veľmi sa bojím, lebo práve som plánovala, že sa pokúsim prestať s benzod. a chcela som otehotnieť...
Takto sa veľmi obávam, že sa to zhorší a či vôbec budem niekedy môcť mať dieťa (na tých liekoch a starať sa o ňho normálne) ☹
Zatiaľ ďakujem a pekný zvyšok dňa ešte 🙂

kucminka
23. jan 2011

@sonoio ahoj,este sa ta chcem spytat,ty mas skusenosti s Escitalopramom aj v tehotenstve,ze ci si ho brala pocas tehotenstva?Aku davku a ci babatko nemalo nejake problemy.Dakujem vopred.

sonoio
24. jan 2011

@kucminka NO ANO,brala som ho zo zaciatku,ale uz len nepravidelne,a najnizsie ucinne davky, co u mna bolo 10 mg, a coraz menej,z dovodu,ze som uz vlastne vysadzala.. ci to babatku neuskodilo,zatial neviem,a pevne verim,ze nie,preco by malo 😠 jedine co zatial podla morfol.EKO, ze sa vyvija v poriadku. a statisticky escitalopram nema negativny vplyv na tehotenstvo,neohrozuje plod, a niektore vyskytnute negativne "vady" boli v takom istom stupni,ako u matiek,ktore neuzivali ziadne medikamenty.. 😉

lukinkowa
24. jan 2011

ahojte..bohužiaľ, neviem sa to tu rýchlo dočítať, ale ak by ste vedeli odpoveď, budem veľmi rada. Neviete, či sa v tehotenstve môže užívať valeriána lekárska? Je súčasťou lieku Persen Forte, ten obsahuje navyše už len mätu a medovku, tie sú povolené, ale neviem ako je to s tou valeriánou a celkovo s takýmito bylinkovými liekmi v tehotenstve..dosť mi to pomohlo pri problémoch , ktoré som mala minulú zimu, som teraz tehotná a vrátilo sa mi to.. inú možnosť už nemám..poteší ma akákoľvek odpoveď od žienky , ktorá v tehotenstve takéto niečo užívala, ďakujem..

sonoio
24. jan 2011

@lukinkowa ahoj, ja som tehu,a lekar mi napr.na pripadnu nespavost poradil kvapky valeriany, alebo harmancek.takze ja by som v tom nevidela problem, ibaze,100 ludi,100 nazorov,kazd ti asi bude tvrdit nieco ine 🙄 🙄

kucminka
24. jan 2011

@sonoio velmi pekne ti dakujem,si ma potesila,ja tiez berem 10mg denne,ale uz znizujem aj davku,takze sup na babtko 😉 tesim sa.

consuelle
24. jan 2011

kučminka neboj Ty to zvladnes,len nemysli na to ,že sa niečo zhorši,pozitivne myslenie je tiež dost doležite....

lukinkowa
24. jan 2011

@sonoio Ďakujem..myslím , že to teda nebude až také škodlivé..viem, že niektoré dokonca užívajú aj silné AD počas tehu, kojenia a to je chémia, tak sa poradím ešte s lekárničkou a kúpim si to..určite lepšie ako by sa malo aj bábo zbytočne trápiť. Ďakujem ešte raz za odpoveď.

lucinka0921
25. jan 2011

Ahojte kocky.Ako sa mate?Ja posledny tyzden velmi rozmyslam nad tym,co mam robit.Doma sa velmi nudim a uz mi to lezie na mozog 😀 Rozmyslam,co mam robit,ale neviem,co by ma bavilo,ako keby hladam,kde "patrim".Viem,vy mate deticky a pracu,takze asi nemate na take rozmyslanie cas.Ale ci nahodou,ak ste marodovali alebo ci nahodou ste nemali take obdobia,ze ste rozmyslali,"kam patrite a co robit" Mna to velmi trapi a stale nad tym myslim.Potrebujem nieco robit,lebo inak som velmi unavena a dokazem prelezat cele dni v posteli.Dakujem 😉

janulkama
25. jan 2011

@lucinka0921 ahoj,no to niesi sama kto sa nudí 😉 Ja mám malé dieťa,no malé,má 3 roky,ale aj s ním je niekedy poriadna nuda,keď sa začne hrať a mamu si nevšíma 😉 A ešte keď teraz nastúpil do školky a ja doma,nič moc...Ale keď je doma a chcem si lahnúť tak to nie...takže asi tak,sedím,keď nemám čo robiť a pozerám do blba 😀

bobom
25. jan 2011

@janulkama ahoj tak ako fičiš na cipralexe 20 mg?je to lepšie?

radulinka00
25. jan 2011

@lukinkowa Ahojky a co ti je?pokud máš depresi, tak ti bylinky nepomůžou.Dneska jsem se o tom zrovna bavila s jednou dr.ohledně bylinek, Persenu a poruch spánku, říkala, že bylinky jsou moc slabé,spousta lidem jim věří a někdy je to jako placebo:věř a víra tvá tě uzdraví. zklinické deprese nebo nespavosti tě určitě nedostanou. 😔 pokud máš opravdu problémy, kašli na bylinky, perseny apodobně je to tahák na peníze, samozrejmě mgr. v lékárně ti to vychválí, aby měla odbyt 😉 a poběhni k psychologovi popř psychiatrovi.pa

janulkama
25. jan 2011

@bobom ahoj,no fičím 😀 😀 😀 Začína to byť omnoho lepšie,tak dúfam,že sa to úplne urovná...už sa vôbec nebojím byť doma,radšej už ostávam doma a na návštevy málo...predtým som musela stále niekde byť.A zle mi nebolo dobre dlho,no ale nesmiem to zakríknuť...sú len také chvílky,ale to dám hneď z hlavy preč a je mi dobre.Už so viem rozkázať,to je hlavné,že ma to neťahá k zemi ako doteraz.A ty ako?

janulkama
25. jan 2011

@radulinka00 ahoj a ty ako sa máš?

lukinkowa
25. jan 2011

@radulinka00 aha, tak v mojom prípade to asi bol vtedy (depresia a panická porucha so soc.fóbiou) teda placebo efekt, lebo Persen mi naozaj pomohol a asi aj to, že som vtedy natrafila na super ľudí..najviac ma momentálne trápia nočné mory a úzkosť, respektíve strach..máme fin. problémy a je to všetko strašne zamotané..tak som dúfala, že mi to pomôže aj teraz..kým sa mi to nevráti v celej sile ako pred tým, no nechcela by som tým nejako ublížiť miminku..tak asi sa tam budem musieť vrátiť, "vykecať sa" a uvidíme čo dr. povie..každopádne, ďakujem za odpoveď 🙂

radulinka00
25. jan 2011

@lukinkowa Tak to zkus, ale je fakt strašně slaboučké, určitě tě z deprese Persen nevytáhl.... 🙂 To by nemuseli existovat ad, kdyby to šlo léčit bylinkama bez vedlejších účinků.....Zkus to uvidíš, pokud máš slabou depresi, tak možná......
nevím, ale aby se ti fakt nerozjelo. Jinak ty bylinky ti neuškodí, ale neměli by se taky brát dlouhodobě, třeba měsíc a potom pauza, ne v kuse. držím palce. Jinak já mám taky Lukáška 😵
@janulkama ahoj, psala jsem ti do soukromé. 🙂