Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

andy.a
9. jan 2012

@kornelia Seroxat je stimulujúce AD,paroxetín....mnohí,čo ho užívajú,musia mať aj navečer nejaký liek....neviem,ako si spávala predtým,keď tuším píšeš,že si už Seroxat brávala 😕 😕 😕 😉 😉 😉

lieky na spanie-hypnotiká sú návykové,preto osobne ich ordinujem len podľa potreby....pravidelne sa dajú večer užívať antidepresíva,ktoré majú hypnotický efekt a upravujú spánok a jeho architektúru,napr.trazodon /Trittico AC/ ,mirtazapín/Mirzaten,Calixta,Esprital.../,agomelatín /Valdoxan/ atď....je ich veľa,aj starších AD alebo liekov z inýc h skupín psychofarmák 😝 😝 😝 😝 😝

teraz sa dosť používajú tzv. "Z" hypnotiká-Stilnox,Sanval,Hypnogen,Zolpidem,Zopiclon,Zopitin....účinné látky zolpidem a zopiclon....nie sú až tak návykové ako predtým používané BZDZP na noc ako napr.Nitrazepam,Rohypnol /oba už stiahnuté z trhu/ ,Diazepam a pod. 😝 😝 😝 😝 😝

z tých modernejších je ešte Gerodorm,ten síce patrí medzi BZDZP,ale tiež je tam nižšie riziko záviloslosti ako pri starých hypnotikách 😕 😕 😕 😕

alebo Calmaben-to je antihistaminikum...používa sa aj na alergie a iné diagnózy/podobne ako napr.Prothazin z tých starších..../,má dobrý hypnotický potenciál,riziko závisl.pomerne malé,ale ja osobne dávam na noc najradšej Trittico,mnohým stačí užívať 1/3 tabletky,čo je minimum.....a zaručí dobrý spánok 😕 😕 😕 😕

každý je však iný a treba mu "ušiť" liečbu "na mieru" 😝 😝 😝 😝 😉 😉 😉 😉

takže končím dnešné teoreticko-praktické okienko,papá a držte sa všetky 😉 😉 😉 😉 😉 😵 😵 😵 😵 😵

andy.a
9. jan 2012

@asined333 Fevarin je tlmiace AD,takže by si po ňom mohla aj spávať....osobne som ho ešte tehotnej pacientke neordinovala,ale kolegyňa ho bežne dáva a nie sú žiadne problémy,aj bábätká sú OK 😉

držím palce 😉

kornelia
9. jan 2012

@andy.a Velmi pekne ti dakujem za objasnenie a odpoved, k lekarke idem vo stvrtok, tak som zvedava co mi da, ja sama by som to skusila aj bez liekov na uspavanie, lebo mam pocit, ze ked zaberu AD a bude m ilepsie, vymizne uzkost, tak by som mala aj lepsie zaspavat, kedze ja ten spanok vlastne nejakym sposobom oddalujem prave kvoli tej uzkosti, ze sa bojim, ze ked si lahnem, tak to pride - ach jaj, som ja ale!!! Tohoto keby som sa vedela zbavit, toho strachu zo strachu, tak by som bola naj Happy na svete! Snad sa podari. 😝 Vdaka este raz 🙂

kornelia
9. jan 2012

@andy.a Este som zabudla k tomu spanku ti odpovedat, nepamatam sa, ze by to bolo az take zle ako teraz, zvykla som chodit spavat cca o 12,00-01,00 nej. Nikdy v zivote som nezaspavala pred TV, vzdy som sa mame a manzelovi smiala, ked spali na filme. Ja ked som citila, ze som ospala, tak som sa pobrala a isla som si lahnut a hned som zaspala. Nepamatam sa, kedy sa to zacalao zhorsovat, ale pravdepodobne po tom zachvate v noci. No ked som brala AD, tak to bolo ako som uvadzala vyssie, no teraz dozadu par mesiacov sa to zhorsilo a som hore do 3,00-4,00 tej rano. Vcera som isla spat o 1,30 vnoci. No strasne. 😒

asined333
9. jan 2012

@andy.a Dakujem pekne andy ak som správne pochopila z tvojich príspevkov tak si psychiatrička, mohla by som vedieť ake AD su najbezpečnejšie v tehotenstve a ake AD najcastejsie predpisujes tehotným ? na internete najcastejsie pisu baby ze beru serlift alebo cipralex, co v mojom pripade asi nepojde kedze ma viac drzi v pohode ten Mirzaten. Skusim teda ten Fevarin ako mi navrhol aj moj psychyater a budem dufat ze mi sadne ako ten mirzaten a ze babo bude v pohode, este raz dakujem za odpoved 🙂

andy.a
9. jan 2012

@asined333 všetko je v tom linku,čo dala Filipal 😉 😉 😉

v tehotenstve je najbezpečnejší citalopram,ale je to aj najslabšie SSRI a mnohým pacientkám vôbec neúčinkuje...takže potom escitalopram,ten je oveľa účinnejší...samozrejme čo najnižšie dávky a až od ukončeného 1.trimestra 😕 😕 😕 😕

kornelia
9. jan 2012

@asined333 Naozaj je to v tom linku krasne napisane,len si to cele precitaj az do konca. Dozvies sa vsetko.

kornelia
9. jan 2012

Nikde nikoho? Skoda. Strasne rada vas citam a necitim sa tak sama.

barborkark
9. jan 2012

@andy.a aj ja beriem na depresiu a uzkost spojenu s nespavostou Trittico na noc a cez den 10mg citalecu, ktory si davam kazdy druhy den..chcela by som sa toho Citalecu zbavit, zacala som pred par tyzdnami, ze si davam tabletku obden, teraz som si 3 dni nedala a uz citim ze mi busi srdce, huci mi v hlave a mam tlaky na hrudi..neviem ci je to z toho ze telu chyba citalec alebo nie, ale zlakla som sa tak som si ho hned supla 🙂 je to fest zacarovany kruh..trittico si davam jednu tretinu ale zaspim niekedy aj ked si dam tu tretinu este na polovice, cize jednu sestinu..ale niekedy mi nezaberie ani ta jedna tretina ale to je len vynimocne.. problemy so spankom nezelam nikomu, je to strasne, kto tým trpí tomu drzim palce nech sa z toho dostane co najskor..keby to nezazijem tak neverim, akí ludia mozu byt stastni ze sa mozu v pohode vyspat..ach jo..
Vcera som prebdela celu noc, spala som asi 1h a vstavala rano o pol 5 lebo tento tyzdne mam ranne smeny..dnes som bola cely den mimo, len som lezala na gauci, o 9 som si lahla ze zaspim sak som unavena, dala som si tu 1/6 trittica a ? doteraz som hore, citim ze som unavena, nechcem si uz davat dalsiu tretinu, jaaj neviem co je to. Vsak to sa neda zit zivot bez spanku a chodit do práce. Zaujimave je ze ked robim poobedne smeny, tak nemam problem nikdy zaspat 🙂 sice lahnem az okolo pol 1 ale zaspim bez vacsich problemov

barborkark
9. jan 2012

@kornelia ak som spravne pochopila chystas sa k psychologicke? aj ja sa chystam len sa neviem dokopat tam zavolat, drzim ti palce a nevzdavaj boj s nespavostou ako vidis nie si sama 😉

kornelia
9. jan 2012

@barborkark Ahoj to je strasne ta nespavost,ja som to nikdy nemala,ale je to des. idem vo stvrtok ku psychiatricke a chcem sa jej opytat aj na psychologicku,som zvedava co povie a koho mi odporuci.Uz sa neviem dockat.Vidis stale som hore,mandel tu uz dve hodiny drichme pri tv,ja pisem z mobilu.Spanok mi sada na vieckq,som zvedava,je este na mna priskoro,xi.

kornelia
9. jan 2012

Bola tu spomenuta kniha miluj svoje zivot,chcem si ju kupit a opytat sa ci su tak dobre aj ostatne knihy tejto spisovatelky. Vidim viac jej kniha a neviem,ktoru si este objednat.

filipal
10. jan 2012

@barborkark a preco si nedas toho trittica viac? vsak ked nespis po tretinke, treba zvysit davku. naco sa takto trapis? su ludia co beru aj jeden a pol tablety. no a co? ten spanok za to stoji.

filipal
10. jan 2012

@kiwinka21 ano, si tu dobre, chodia sem aj mamicky s poporodnou depresiou? a a ko dlho sa uz liecis? ked sa necitis dobre, mozno treba zvysit davku. nemozes zavolat(ist) k lekarovi?

kornelia
10. jan 2012

Pani citam tu teraz moje prispevky, ospravedlnujem sa za chyby, ale ked pisem na telefone, tak to tak aj vyzera, nemam to rada, ale uz sa mi nechcelo vecer zapinat PC, takze este raz prepacte za preklepy, ak vie niekto nieco o knihe Miluj svoj zivot pisnite prosim.

kornelia
10. jan 2012

Objednala som si tri knizky, lebo mi to nedalo, musim nieco citat, aby som preladila mysel, potom dam vediet, ci sa pacili.
🙂

monfat9
10. jan 2012

Od Louise Hayovej som dostala pod stromček knihu Miluj svoj život...ale ešte som sa k nej vždy nedopracoval, lebo som dostala 3 knihy, a tá bude posledná, lebo si ju nechávam na koniec 🙂 su na ňu veľmi dobré recenzie na nete aj od ľudí som počula že im veľmi pomáha. 🙂 Tak snáď aj nám pomôže.. 😉

kornelia
10. jan 2012

@monfat9 Ja som si od nej zobrala hned tri knihy, tak cakam kym mi ich dorucia a tesim sa na citanie.

mimok
10. jan 2012

ahojte dievcence. tak vcera tobolo uz dobre, ale dnes nic moc, ten strach a myslienky hroza

kornelia
10. jan 2012

@mimok len to nevzdavaj, u mna vcera a dnes akesi zlepsenie, to mate tak ked idete k lekarovi, ze sa vam pred tym polepsi, aby ani nahodou na vas nevidel, ze vam nieco je, xixi, je to tak vseobecne vzdy. Doma vysoke horucky a ked idem k lekarovi tak nic :D. Davam si vsak od vikendu kazdy vecer sumive magnezium. Inac mam pocit, ze sa mi od neho lepsie spi a som aj skor ospala, ale mozno sa mi to len zda, neviem. Ale zatial v pohode, mozno som potrebovala doplnit zasoby mineralnych latok trosku.
Ale samozrejme zajdem k lekarovi,na to nedopustim, lebo tie stavy neboli nic a citim, ze sa nieco deje, takze radsej to podchytit skor, ako neskor.

mimok
10. jan 2012

@kornelia tak ja verim, zeuz coskoro budem ok a budem pocitovat to stastie co predtym

barborkark
10. jan 2012

tá kniha Miluj svoj život vám ponukn einy pohlad na svet, upokoji vás, sú tam take sugestívne cvičenia, nabáda vás na pozitívne myslenie, určite vám neuškodí. Ja si ju často čítam pred spaním hlavne, ono je ťažké v dennom kolobehu myslieť pozitívne podla knihy :( ale ked ju budete čítat urcite vás naplní pokojom a trosku vam dodá optimizmus, iné knihy som od nej nečítala

barborkark
10. jan 2012

@filipal snažim sa nejak obmedzit tie lieky, strasne by som sa ich chcela zbavit, trittico je fajn, zachranilo mi to zivot, a dlho som uzivala jednu tretinu..v poslednom case sa vsak potom citim rano dost ospala, hlavne ked mam vstat rano skor, tak som sa snazila postupne znizovat davku tritica na jednu sestinu a celkom sa to dalo, ale zas to zacina haprovat, prevcerom som spala 2h v noci, včera 4. Som unavena, ked pridem z roboty nie som schopna nic len sa zvalit na gauc, dnes som sa uz donutila navarit ale co som si naplanovala iné, nic som neurobila. Viem ze by som si uz teraz mala ist lahnut ale nedá sa to, nenavidim ist skoro do postele 😠

viva13
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kornelia
10. jan 2012

@barborkark dakujem,dnes som citala recenzie a naozaj to vyzera slubne 🙂

monfat9
11. jan 2012

@kornelia počuvaj na abcknihy majú myslím poštovné zadarmo ale len teraz neviem či nie len dnes .. skus pozrieť 🙂

evapavla
11. jan 2012

@svija gratulujem, to je krása, že si tehulka 🙂

havja
11. jan 2012

@kornelia ahoj, tak ako sa máš, je to lepšie???Možem sa ťa opýtať, aké myšlienky ťa desia, alebo čoho sa najviac bojíš???lebo ja mám strach, a už asi ani neviem z čoho.... 🙂

daniela1974
11. jan 2012

@barborkark ja neznasam knihy typu Miluj svoj zivot 😉 😉 😉 😉
V podstate vsetko motivacne co pride z Ameriky je pre mna na grcanie. Neznasam ten ich entuziazmus, cierno biely svet, krasnych a skaredych, dobrych a zlych a to ich vsetko sa dobre skonci.

Mne ta kniha dost vadila, pri kazdej druhej vete som si povedala: ALe nehovor, alebo Fakt?

takze asi tolko za mna. 😎 😎 😎 😎

barborkark
11. jan 2012

@daniela1974 😀 😀 ty si asi taká ironická povaha nie? 😀 ani ja zas nezerem celu tu knihu, je to sice pekne citanie, aj ma trosku ukludnuje, citam ju hlavne pred spanim, najdem si nejaku milú kapitolku, snazim sa uvolnit si telo, snazim sa odpustit si veci, co som urobila, odpustit aj ostatnym, a pomoze mi to zaspat (nie vzdy)..ale ako som uz pisala, nie vzdy je to lahke spravat sa podla "bodov v knihe" a asi aj nemozne, ale aspon mi to privola prijemne myslienky.. A suhlasim s tebou na 100perc co si pisala po amerike a ich svete. Vsetko co je pekne, uhladne, bohate...je spravne a dobre. Ale ja mam za rada dobre konce, asi je to unik z reality 😅 preto mam aj rada americke filmy, vacsinou 😅 ale vzdy viem ze je to len akože 😎
Ja zas neznasam tu knihu a film co teraz letí že Secret-Tajomstvo uspechu, no to je podla mna prototyp americkej hovadiny a vymyvania mozgov 😀 😀 😀