Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

lenka00
2. okt 2009

takova hrubka pardon...z neuspechu

filipal
2. okt 2009

lenka, ty mas prve babo, vsak?
pamatam sa, ake to bolo aj pre mna tazke prijat rolu matky, tu uzasnu zodpovednost. ze uz nie som ja dievcatko
o ktore sa niekto stara, ale ja musim byt oporou pre mojho synceka. hoci som bola velmi stastna, ze ho mam...
mala som sice mamu (aj ju este mam), ale byvala v inom, vzdialenom meste, takze sa to neda zrovnavat s tvojou situaciou... ale tiez som s tym mala problem. je to obrovska zmena v zivote zeny.
ale casom som sa nejako zacala zmierovat. obcas som si poplakala a nejako som silnela a silnela a dnes ani neviem
ako, ale zda sa mi celkom prirodzene, ze ja musim byt oporou.
takze chce to len cas. 😎

lenka00
2. okt 2009

Filipal, ano je to moje prvni detatko...mas pravdu, ze i z toho jsem dost na nervy, protoze jsem pro nej opravdu jen ja...asi me to v hloubi duse hodne desi...snad to casem bude lepsi a lespi...nevim, co s tim Zoloftem...rano jsem se citila klidneji, pak jsem si vzala prasek a zhruba do trech hodin jsem zase silne nervozni, ted jsem brecela jak zelva...nevim, co delat..v pondeli jdu na kontrolu, tak jsem zvedava co mi rekne...rikam si, jestli to treba neni na me moc silne, ze mi treba trva mnohem dele nez si zvyknu..no nevim...

dzio2
2. okt 2009

filipal moj pribeh scasti najdes daj si do vyhladavaca tem Trauma z minulosti a pochopis ze to bol tazky boj a preco som bola na liekoch 😠

culinka
2. okt 2009

Ahojte babenky,
uzivam uz 3 mesiace cipralex,bolo mi ocosi lepsie,ale momentalne mam pocit,ze som uplne mimo,strasne sa mi chce po nom spat,spala by som den aj noc.Mate niekto tiez take skusenosti??

filipal
2. okt 2009

lenka, este stale beries ten Zoloft kratko, len vyse 2 tyzdnov, nie?
este vydrz. zlepsenie sa moze prejavit az po 4- 6 tyzdnoch.
zrejme aj lekarka ti povie nieco podobne, ved uvidis...
mojej sestre zacal Zoloft posobit asi po 4 tyzdnoch. 😝

dzio2, dobre, precitam si.
hlavne, ze ti je uz teraz lepsie! 😎

culinka, ja mavam podobne pocity.
beriem ine AD
uz 4 mesiace, ale prave pred par dnami som pisala, ze sa mi vratila nespavost,
zase sa to vsak zmenilo a spim a spim...
mozno to suvisi aj s niecim inym, ale my to pripisujeme liekom...
neviem.
v nejakej diskusii som vsak citala, ze niekto je po cipralexe spavy.
mne stav tiez dost kolise. ☹

prajem vsetkym pekny vikend 😎 😎 😎

veronika.h
2. okt 2009

Ahojte-
Leni, drž se, já jsem to měla úplně stejné! po 14 dnech užívání Zoloftu jsem měla návaly paniky, byla jsem zoufalá, že AD nezabírají, třásla jsem se ráno a zvracela jsem, nechápala jsem, že může přijít takový zhoršení. Po 4 týdnech to bylo téměř pryč a po 6 týdnech užívání jsem zase celkem normální🙂 🙂 Jen teda mívám strach, že se to vrátí ... a tak nějak se víc pozoruju, a když mám horší náladu, bojím se, aby nepřišla zase deprese.
Četla jsem, že nemáš trpělivost s miminkem, já to mám taky tak. Matyášek vyžaduje celodenní pozornost, sám se zabaví max na 15min, kdy se rychle musím najíst nebo vyčurat. Navíc se střašně vzteká a když není po jeho (to znamená, když ho položím) dostane takovej hysterickej záchvat, že se nedá utišit. Když ho nechám vyřvat, tak to nepomůže, akorát se začne dusit a kašlat, jak ječí. Je to neskutečná zkouška nervů a trpělivosti, někdy vypěním, včera jsem měla sto chutí odvézt kočár do pole a nechat ho tam, taky jsem na něj i zaječela, ale je to pak mnohem horší a mě o strašně mrzí. No učím se sebeovládání, tohle je nejlepší škola🙂 🙂. Nosím ho často v Manduce - v nosítku, i doma, když potřebuju vysát, tak je nejspokojenější a máme klid oba dva 😉 .Jinak abych se nezbláznila, tak každý odpoledne jezdíme po návštěvách, jezdím za holkama, co mají taky mimča, to mi moc pomáhá🙂

sarlotta
3. okt 2009

Ahojík holky, hlásím že sem zmákla první 2 dny v práci - šlo to na půlce 0,25mg frontinu a 1Asentře - takže ok🙂))
Jen jsem unavená fyzicky- protože jsme dělali venku na zahradě🙂)) ale to je fajn.

leni00 - je mi moc líto jak Ti je... bude to lepší neboj... myslím na Tebe.

andy.a
3. okt 2009

kočky,čaute,nestíham prispievať,len som odpísala na IP 🙂 😉

Možno neskôr sa ukážem,až budem mať čas 😉

zatiaľ papá,držte sa a krásny víkend želám 😎 😎 😎 😵 😵 😵

hroska
3. okt 2009

Ahojte babky, 🙂 🙂 😎

sarlotta, to je uzasneeeee 😉 😀, moc Ti gratulujem, si sikulka, ze si vydrzala na tej 1/2 Frontinu a nemusela si ist hore 😉 😉 a ja myslim, ze zachvilu uz postaci len Asentra 😉 😀 😀. Tak sa drz a len tak dalej.

Ja sa drzim bez Frontinu, len tento tyzden mala babka narodeniny a bolo tam spustu ludi, proste som este nebola ready na taku akciu, tak som si dala 1x 0,5mg Frontinu a za 1/2 h este 0,25 mg, cize spolu 0,75 mg ☹ 😒 😨 😨 Nemala som z toho dobry pocit, ale proste chcela som to zmaknut, lebo mi zalezalo na tom, aby to babicke dopadlo dobre 😒 Inak, si myslim, ze stale sa to zlepsuje 😉 , aj ked velmi velmi pomaly, ☹ este sa mi zda, ze sa dost pozorujem 😨 a neviem sa tak odputat od seba samej 😒 a zivot nechat len tak plynut, proste este stale omyslam nad problemami z minulosti 😖 😢 akokeby som sa ich nevedala zbavit ☹ ...... No, ale dufam, ze sa s tym bude dat este nieco robit ...... dufam, dufam a verim 😝

Pa, pa a pekny vikendik vsetkym Vam

sarlotta
3. okt 2009

hroska- dík.. dneska jsem si frontin nevzala vůbec- je někde v batohu ani nevím kde 😎
taky se přichytím, že někdy znervózním a pozoruju se- nejvíc mi to dělá ráno po probuzení - není to úplně dobré - tluče mi srdce... ale to jsou prostě nervíky. Ono se to srovná - vím to. Chce to jen čas a později už se nebudeme vůbec pozorovat- ani nás to nenapadne 😉 a zas budeme řešit obyčejné problémky a kravinky 😀

sarlotta
4. okt 2009

Ahojík holky, tak tady se plně víkendí🙂 to je dobře. Já zítra zase frčím do práce, takže nevím kdy nakouknu. Tak žádné deprese a žádné nervíky,ju. 😉

hroska
4. okt 2009

Ahojte,

tak ako ste prezili vikend dievcata ?? 😨 , asi dobre a plnohodnotne, lebo sa tu moc nepisalo 😀 😀
Tak ja som si aspon vylepsila pas a dala som si foto, lebo predsa len, ked citam prispevky, lepsie sa mi zapamataju tie kocky, ktore maju foto, proste podla fota uz viem tu ktoru kocku "zaradit", napr. dzio, kubaka, sarlotta,veronika.h atd. 😉 😉

Dnes rano na mna prisli mierne ranne pesima,mozno aj kvoli tomu, ze nedelu som nikdy moc nemala rada, lebo koncil vikend a v pondelok ma cakala skola, resp. som v nedelu cestovavala na VS a neskor ma v pondelok cakala robota 😝 😝. Cez den to uslo, ucila som sa s deckami, prala som, teraz isli decka von a idem este povysavat, nech si vylepsim serotoninovu hladinu, len hlavne, aby mi ten serotonin tie nervove bunky nevychytavali naspat, ale v tom uz sa spolieham na ten moj krasny modry Seroxat 30mg 😝 😀 😀

Tak pekny vikendovy vecer vsetkym, uspesny tyzden a vele velaaaaaa serotoninu prajem 🙂

veronika.h
4. okt 2009

Ahojte, doufám, že jste si užili víkend 🙂. MM zítra odjíždí na služebku a já budu s malým doma sama, snad to zvládneme 😕 😕 .
Holky, frontin je neco jako Lexaurin?? A co je to Asentra?? Nejak se v těch lécích nevyznám🙂

hroska
4. okt 2009

este na chvilku som tu, 🙂 🙂

mam tu nieco pre nas vsetky od odbornikov:

"Antidepresiva tedy působí stejně jako třeba antibiotika – obě řeší příčinu potíží, zatímco například léky na bolest stejně jako na uklidnění jen tlumí některý z příznaků.
Jak vysvětluje psychiatr Jiří Horáček z Psychiatrického centra Praha, antidepresiva nedělají nic jiného než chorobně špatnou náladu zlepšují. „Mýtus, že jsou to jen berličky pro lidi bez vůle, je nesmyslný. Deprese se vůlí zvládnout nedá a pokud se to podaří, tak to nebyla deprese,“ 😨 😨 😉

..... to je dost vystizne pre tie baby, co tu pisli nieco o "barlickach" 😀 😀 😀

veronika.h - Asentra je AD 🙂 a Frontin, Lexaurin su len na rychle ukludnenie a su navykove

filipal
5. okt 2009

ahojte vsetky,

po vzore Hrosky si sem aj ja pridavam fotku.
usmievavu.....

lenka00
5. okt 2009

Ahoj holky, moc Vas vsechny zdravim a mozna i ja si brzy pridam foto, je to asi lepsi, neni to tak neososbni...za chvili se chystam k dr. tak jsem moooc zvedava jak dopadnu...pak Vam pisnu...

Veronika h. moc dekuji za Tvuj prispevek, dodal mi nadeji, ze snad jednou to bude lepsi...nejdulezitejsi je nadeje a vira a tu jsem tvrde ztracela, takze moc dekuji, vzdycky kdyz se zacnu stresovat (cozje ted bohuzel skoro porad) rikam si dokola musim si zvyknout, musim si zvyknout a brzy bude lepe a lepe...muj manzel dnes taky odjel na sluzebni cestu, vraci se ve ctvrtek...

Jeste mam holky takovy mensi dotaz, nemate pocit co uzivate AD, ze nepotrebujete tolik spat? vsimla jsem si, ze mam spanek strasne povrchni, ale zda se mi neuveritelne mnozstvi snu, ale porad se pri usinani jakoby lekam...uf, no furt neco 😒

drzte se...

lenka00
5. okt 2009

tak uz pisu vysledek..dr. mi rekl, ze me reakce na AD jsou oprvdu zvlastni, nejradeji by mi napsal seroxat, ze ten je velmi ucinny na uzkosti, ale ze chci kojit, tak jeste zkusim mesic brat zoloft..kvuli tem silenym panikam jsem si zacla brat jen pulku Zoloftu, kupodivu me neserval a rikal, ze pokud se citim klidneji na te pulce, tak mam zatim pokracovat na pulce Zoloftu - to je 25mg...sel by sice vyse, ale ja se fakt bojim, potrebuji nutne fungovat kolem miminka a na te 50mg jsem se trasla cely den jak ratlik...no nevim, zkusim pokracovat, treba mi dele trva nez si proste zvyknu...mam dovoleno, kdyz budu mit pocit, ze to zvladnu zase zacit uzivat 50mg...nevim, nevim...

Veronika h. prosim Te a mela si to taky, ze si mela napr.10 dni klid a pak zniceho nic silena panika a jak si navysovala davkovani? dekuji Ti moooc, chtela bych kojit, ale uz zacinam byt ze vseho dost unavena...

sarlotta
5. okt 2009

leni, taky se mi zdá hodně snů🙂)) ale jinak spím dobře. Lekám se často - hlasitějších zvuků - to jsou ty podrážděné nervíky - to se zlepší.
Vojtíšek už má vidím skoro půl roku ... možná by jsi mohla ten seroxat zvážit, aby se Ti ulevilo ... už můžete začít přikrmovat 😉

hroska
5. okt 2009

Zdarvim kocky 🙂 🙂

lenka 00 a kolko uz beres ten Zoloft?? 😨 😕 Vies, ono je to velmi tazke,kym si organizmus navykne na AD, aj ked sa pise, ze SSRI maju len male NU. Je to pre telo velka "bomba" 😝 😝 , uplne Ta to moze rozhodit, takze kludne si ten tras mohla mat aj s AD 😨 , ale mohlo to byt aj z Tvojho "ocakavania" ze co budu tie AD s Tebou robit. 😕 😨 😝 Skus to zobrat z inej stranky, povedz si, ze si urobila uz 1 velmi dobry krok 🙂 a rozhodla si sa liecit, ber pekne dalej ten Zoloft, ale nesustred sa na to, ci Ti zabera alebo nie, proste ber ho ako lentilku a snaz sa normalne zit (dufam, ze Ti to pojde) 😉..... A ak by si necitila ziadne zlepsenie ani po 6 tyzdnoch, myslim ze to by mohol byt cas na zmenu AD. A ten Seroxat, je fakt dobry na uzkosti 😉, ja ho beriem tiez uz vyse 2 mesiacov, mam depresivnouzkostu poruchu, takze mozem potvrdit, ze pomaha, aj ked este tiez nie som uplne fit. 😒 Inak, ja som mala tiez na zaciatku uzivania AD pocit, ze spim tak nejako povrchne, ze to nebol uplne hlboky spanok, ale bola som rada, ze po tych hroznych prebdenych nociach vobec nejako spim 😝 😝. Asi ku koncu 2. mesiaca sa mi spanok uplne znormalizoval.

Filipal, dobre foto, take farebne a zelene, ukludnujuce 😀 😀 😀

Sarlotta, ako v praci??? Ale urcite to zvladas 😉 😉, inak, uz sa tesim, kedy zasa budem riesit len tie "problemky a kravinky" - moc srandovne mi to prislo 😀 😀 😀

Tak pekne a hlboko spite vsetky, nech ste rano oddychnute a doruzova 😉 😔

kubaka
6. okt 2009

ahoj všem, co mě pozdravovali - sono, dzio, horsku, andy, šunky jsem doválela 😅 a už jsem v podzimních čechách ... bylo nádherně, za rok jedeme zas a do Tunisu nebo Turecka už na 15 dní. 10 je málo 😅 Dva dny pršelo, dva dny pod mrakem, ale koupat a procházet se dalo, pět dní bylo nádherně. Relax, koukání do vln, prázdné kouty na pláži, kde jsme byli jen sami s Mariánkem, který, jak jsem předpokládala, byl naprosto fascinován a zabaven pískem a vodou. Byl nadšený a já taky.. Fakt nádhera, ani se mi nechtělo domů ☹

zdravím filipalu: k tvému nočnímu dotazu ohledně pocitů po vyléčení. 😉
Hele, teď to vůbec neřeš. To přijde na řadu tak za dva až tři roky. Pak pomaličku začneš snižovat a pozorovat, zda se něco změní. Záleží hodně na stavu, v jakém jsi byla, na hloubce a délce deprese. K depresi máš budď dispozice - pak obvykle ochoříš endogenní depresi, která nemá příčinu z okolních událostí, není reakcí na "něco", ta se vrací a máš jí vlasntě celý život a musíš se léčiit. Ale onemocnět depresí může kdokoliv, s dispozicí i bez pokud se k tomu naskytnou vnější podmínky. Může onemocnět kdokoliv těžce duševně pracující, ve stresu, při celkovém nervovém vyčerpání, přepracování. Ale nedá se říct, kdo se vyléčí navždy,bez obtíží či recidiv. Je to příliš choulostivé a individuální.
Četla jsem příběh jednoho amerického kriminalisty, co se specializujje na brutální sériové vrahya ten se 4 zhroutil a zase se vrátil do práce a pracoval v nasazení do dalšího zhroucení - je vyléčený nebo pořád nemocný? To se těžko klasifikuje.

... například se mnou je to všelijak. beru je s přestávkou v těhotenství přes 7 let a zjistila jsem, že bez nějaké malé dávky prostě nefunguju. Zkusila jsem několikrát snížit Citalec na 10 mg - tedy minimum, ale po měsíci mi zase klesla nálada na bod mrazu, nespokojenost, úzkost, neschopnost cítit radost, otrávenost. Prostě hnus. Zase jsem zvýšila na obvklých 20 a jako zázrakem po měsíci mám zase radost ze života -aniž by se okolnosti změnily . 😒 Takže je to evidentní - je to jen v mé hlavě.
Můj konkrétní případ vypadá nějak asi tak, že já měla ty nervy patrně tak na cucky, že už se mi asi nikdy do původního stavu nevrátí. Doktor říkal, že je to možné. Poškození bylo tak velké, že se prostě ten mechanismus (či co to je) neuzdraví už nikdy úplně. Nějak se s tím smiřuju a snažím se to neřešit, protože bez léků silou vůle prostě nemůžu fungovat. A když nefunguju já, sype se celá rodina. Takže nejde zdaleka jen o mě, ale i o lidi a děti okolo mě, které jsou na mě závislé.
Chci říct - že i kdybys je brala ještě tři roky a cítila se fajn, je to OK. Pokud je budeš schopná potom pomaličku během několika měsíců vysazovat a být pořád OK, bude to znamenat, že jsi úplně vyléčená. Pokud by ti bylo po vysazení zase hůř, znamená to, že AD pořád potřebuješ.
Je to záležitost na několik let, hlavně nespěchat s vysazováním. Trvá to nejmíň dva roky, než se ty porouchané mechanismy hormonů, chemie a nervů (nebo co všechno to je 😝) zase napraví.

no,vidíte, jak jsem odpočatá a nevykecaná??? 😀 😀 😀
tak už končím a jdu dát mláďatům něco do zobáčku
pa pa

kubaka
6. okt 2009

... jo ještě souhlasím s tím, že to určitě poznáš, když budeš OK - právě tím, že na chvíli snížíš a uvidíš ten rozdíl. To mi říkal doktor - jinak to nejde zjistit. Jen prostě zkusit.
Ono je těžké rozpoznat, co je povaha a co porucha. Ale třeba úzkost, nutkavé myšlenky, blbá nálada, emocionální nevyrovnanost - to jde korigovat léky, tudíž to není jen povaha. Nejsou to věci neměnné a lékama se dají ovlivnit. Člověk i zraje a někam se posouvá a svým způsobem se i mění: přehodnocuje, mění priority, hodnoty, takže třeba budeš překvapená, kam se sama posuneš třeba po dvou letech léčby: člověk si mezitím zjistí, jak se dá žít jinak, líp a přizpůsobí si život, udělá si pořádek v sobě -to všechno ovlivní i prožívání a emoce.
Takže léky přímo samy povahu nezmění, ale člověk se následně nějak sám v sobě přeorganizuje do optimálního stavu - bude vědět, jak si udělat dobře v životě, jak se udělat spokojeným. Mě se tohle po té celé zkušenosti stalo. Nevím, zda to tak funguje u všech... 🙂
Napište..?

filipal
6. okt 2009

Kubaka, super, dakujem ti, 🙂

presne toto som potrebovala! take trochu filozoficke zamyslenie 🙂 🙂
naozaj vidno, ze si oddychnuta z dovolenky!

musim si to precitat este raz 😝

myslim si, ze prave taketo konkretne skusenosti, nam lieciacim sa pomozu.
mozno sa naozaj prilis pozorujem...

idem si to precitat znova 😎

veronika.h
6. okt 2009

Ahoj,
Kubaka, doufám, že sis na dovolené pořádně odpočinula a v koutku duše závidím, miluju moře - no snad příští rok...🙂 🙂.
Je pravda, že tvoje příspěvky dokážou zvednout náladu🙂. Já už se cítím úplně v pohodě, ale stále mám špatný pocity ohledně braní AD a kojení. Beru Zoloft 100mg a jedna moje známá lékarnice mi říkala, že ona by rozhodně nikdy nejedla AD při kojení, že nejsou studie o tom, co to s dítětem udělá za 15let, až bude v pubertě apod. Kojit potřebuju, jsou to nádherné chvíle a každý večer, kdy si beru tabletku ve mě hlodá červík, jestli neublížím svému synovi....
Lenka - já jsem začínala na 25mg jen 2 dny, pak týden 50mg, pak nějakou dobu 75mg. Celkem se to po asi 3týdnech zlepšovalo- ty úzkosti nebyly tak strašný, ale deprese a strach z budoucnosti přetrvával a někdy přišly návaly paniky. Přišlo mi to, že při každým navýšení dávky přišlo zhoršení. Teprve až na té 100 jsem "stabilní" a vyrovnaná🙂

sarlotta
6. okt 2009

veroniko, ale ta Tvoje známá nejspíš nikdy nezažila jak velká ta ,,úzkost" může být.. nic si z toho nedělej. Škodliviny jsou ve všem na co se podíváš a taky před nimi svoje dítko 100% neochráníš. My jsme vesele ocucávali hračky s ftaláty a žijeme 😎

lenka00
6. okt 2009

Ahoj holky, vsechny Vas moc zdravim...
ja zatim porad stavy uzkosti mam, nejhorsi je to rano a odpoledne a vecer se vetsinou dost zklidnim...
Veronika H. presne to ohledne kojeni taky dost resim, ja bohuzel behem kojeni vystridala 3 AD, sice jsem se snazila o co nejnizsi davky...citalec20, Fevarin50mg a ted ten Zoloft50mg...taky je mi to hrozne lito, ale nemuzu to kojeni nejak utnout, jeste se pak vice nervuji...nevim, jak dal...cetla jsem si studie na netu, kterre byli delany1995, coz uz je skoro 15 let, takze verim, ze kdyby nastaly nejake problemy u techto kojenych deti, tak uz by se to resilo...pry se do mlicka dostavaji, ale jen v malem mnozstvi..byli tam pacientky co uzivaly napr. fevarin200mg, zoloft 150mg a tak...takze se tim uklidnuji, ale uplne TE chapu, mam uuuplne stejne pocity...dr. me ujistoval, ze kojit muzu, coz verim by si asi jen tak netroufl tvrdit...je pravda, ze nasi rodice jedli zeleninu a ovoce vypestovane na poli posypanem DDT...

hroska
6. okt 2009

Zdravim dievcata 🙂 🙂 🙂 ,

dnes som bola sklamana, lebo doobeda sa nieco dialo na nette a kon mi nesiel a nesiel otvorit 😝 😝 , normalne ma to zobralo a fakt som sa citila uplne na prd, ako keby som AD ani nebrala 😕 😝
Nastastie vecer som konecne kona otvorila 😉 Kubaka, zdravim, vitaj opat spat, nooooo chvalim,mudry prispevok, fakt krasny 😕 😨 , tiez si ho idem este raz precitata a porozoberat. Ty uz si ina kocka ...... sama pri mori .. 😨 .... iba s babom, gratulujem, velmi sikovna a plne stabilizovana 🙂 😀 😵. Mozes sa este takto vykecavat po tej dovolenkovej pauze, myslim ze vsetky si to radi precitame 😉 😉 Inak, to more je super nielen po dusevnej stranke, ale budete s babinom aj po cely rok odolnejsi, proste zdravsi... 🙂 🙂, takze velmi dobre si si tie suncicky vyvalala. 😀

pa, pa

elika74
6. okt 2009

Lenka, ja som sem len nakukla a citam o tych tvojich problemoch. Tie prve mesiace s prvym dietatom su tazke. Aj ja mam prve dieta. Uz ma 9 mesiacov. Ten prvy polrok bol tazsi. Skusila si brat magnezium a B vitamin? Nie su navykove, zaberaju hned, su to látky, ktoré organizmus potrebuje a ked chybaju vznikaju rozne problemy. Bezne to kupis v lekárni. Moja skusenost je taka, ze svet je hned krajsi. Prajem to aj Tebe. 🙂

mercy
7. okt 2009

Hroska, len odpovedam, spitomin je nenávykový, je to vlastne anxiron, je to anxyolitikum-proti úzkosti, niektorí ľudia tvrdia že zaberá až po týždňoch-mne aj v minulosti takmer okamžite. Užívam ho v kominácii so Seroxatom a konečne,konečne sa mi uľavilo...Po riškovi som ho brala pol roka, potom absolútne bez problémov vysadila a zostala len na Seroxate a dokonca som fungovala po jednej epizóde aj len na ňom bez AD.

kubaka
7. okt 2009

kojící holky veroniku, lenko: buďte v klidu - to nepatrné množství léčiivé látky, co dítě dostane je zanedbatelné proti následků, které by na něho v tomto útlém věku měla depresivní a úzkostná matka. V tomto období ho programujete na celý život po emoční stránce. Takže cokoliv vás udělá klidnou a šťastnou je dobré. Mě doktor řekl naprosto jasně, že je to mizivé množství, co se dostane do těla dítěte a jeho organismus to ani nezachytí. Přišla jsem tam po 4. týdnech jako úplná troska v slzách - takže AD byly záchrana.
Tu lékárnici bych nakopla: tohle říct depresivní kojící matce, která sama neví co se sebou je neprofesionální a netaktní a nelidské. Jako zdravotník by měla vědět, že lidi v tomhle stavu se mají uklidňit a ne je ještě víc znejistit a prohlubovat jejich úzkost (už tak obří) Já sama vím, že to poslední, co jsem potřebovala, když mi bylo zle, bylo, aby mi někdo ještě něco rozmlouval nebo do mě ryl či něco vyčítal - jako že to jde i bez AD. 😖

Navíc tyto SSRI jen stimulují organismus k tvorbě přirozeného hormonu. Do organismu nic nedodávají a ani na vás nemají vedlejší účinky. Ŕíká se jim nějak jako "AD s čistým účinkem" - dělají opravdu jen to, že burcují organismus, aby si vyráběl dostatečné množství serotoninu. Takže logicky předpokládám, že i kdyby nakrásně nějaký vliv na mimina měl, tak jen ten stimulační. Ale můžu říct, že syna jsem přestala kojit v 9. měsící a dobrá nálada, veselost a nezdolná energie mu zůstala - ba dokonce vzrůstá 😀 😀 Je to pěkné pometlo...
A období kojení, kdy jsem byla vyrovnaná a klidná bylo to nejkrásnější období po porodu. Stojí to za to užít si to miminko i s kojením a být u toho šťastná i s AD.

filipe, hrosíku ad - je milé číst vaše reakce -
Já jsem zjistila, že když jsem jen s Mariánkem, tak je to pohoda, žádná velká starost, nejvíc si tak odpočinu. I tam se občas někdo divil, že jsem sama s batoletem - jenže to je o tom přístupu. Byla tam maminka se stejně starou holčičkou a měla s sebou svou matku - celý pobyt jen řešila, jestli dcerka papá a kaká a byla soustředěná jen na ni a nekoukala vůbec okolo sebe. Pořád jí nabízela nějaké hraní, nenechala ji v klidu a holka byla celá zjančená, že z ní byla nakonec úplně vyřízená. Babička trpěla - jak se mi svěřila - jak se na to musela dívat 😅
a mě to po třech dnech taky začalo vadit, tak jsme se trhli a chodili jsme s malým sami úplně v klidu. Našli jsem si prázdnou pláč, zakotvili na pár hodin, pak zase k nějakému hotelu, když jsme se tam začali nudit. Pořád jsme něco objevovali, takže malý se zabavil dost a dost. Seděl na břehu a dělal bábovky a já klidně šla i do moře se koupat. Věděla jsem, že se ani nehne z místa. Ale tohle bych s Danem před 12 lety absolvovat nedokázala. Bez muže bych byla úplně ztracená a chovala se nejspíš podobně jako ta maminka s holčičkou 😀
Prostě se musím starat i o sebe a své zážitky... 😎