Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

apolka77
10. aug 2016

@ametyst123
@bambulka05
podla mna je este skoro na vysadzanie..vsak pol roka je vacsinou ked na 100% zacnu AD este len ucinkovat...ja som 1x brala AD 2roky..je pravda ze som postupne nejak neznizovala, neviem, ale myslim ze keby som aj postupne znizovala tak sa mi to vrati..a pritom som sa citila uplne super..som necakala, ze do mesiaca to mam spat...
teraz budem znizovat naozaj opatrne ale aj to najskor za rok...a potom si necham aspon udrziavacku...niekto aj to berie kazdy druhy den...

ametyst123
10. aug 2016

@apolka77 Presne tak Apolka , suhlasim , pol roka, mi povedala lekárka, že to je minimum.... a ja sa ani teraz po 7 mesiacoch necitim na 100% , takže budem brať dovtedy, kým sa naozaj budem citiť dobre... inak sa budem asi báť, aby sa mi to nevrátilo.... nie nie nebudem sa báť.... ale tie adčka budem brať fakt dovtedy, kým sa budem citiť ok.... a až po čase začnem vysádzať.... 😉 . Takže súhlasím....

apolka77
10. aug 2016

@kutuska

no a ked zratas dokopy obdobie co si brala cito plus teraz eliceu tak aka je to dlha doba?
nepresli este 3mesiace vsak?
lebo ked je ucinna latka ta ista ako pise ametyst tak potom by sa uz mal prejavit ucinok...aspon trochu by ti malo byt lepsie..este napis ako casto si davas neurol a ked si ho das ci ti pomaha...

apolka77
10. aug 2016

@ametyst123

cisto filozofujem,
AD su liek=liecivo=mali byt liecit 😕
ked ich berieme a sadnu tak pomahaju...no nikde som sa nedocitala, ze vyliecia chorobu...mam obavu ze len pomahuju nahradit telu co nema (nedostatok serotoninu napr.) a ked ich clovek prestane brat je tam kde predtym....pretoze cisto logicky uvazujem nevyliecia iba pomahaju potlacit priznaky ako brufen atd...co si o tom myslis???
preto som skepticka,,viem, nemala by som byt...
ale je to ak s kremom proti vraskam..pokial ho natieras, plet je hladka,,ale akonahle prestanes nevidis vysledok..plet uz nie je napnuta..keb naozaj pomahal zbavit vrasok, neboli by tam predsa ani ked ho nemas a spis napr...

dida232
10. aug 2016

Plne súhlasím s vašimi názormi na dĺžku užívania AD...ja som brala cca pol roka a potom vysadila pod dozorom lekárky ale do 3mesiacov sa mi všetko vrátilo...asi som mala brať dlhšie, teraz už to viem ☹ tentokrát si ich tak ľahko vysadiť nedám a budem brať dlhšie, hádam to bude lepšie...

ametyst123
10. aug 2016

@apolka77 Ahojky Apolka, dobrá otázka.... ale práveže ja som sa dočítala, že tie adčka liečia.... 😕 . Oni nemajú len nahradiť telu "nedostatok serotoninu napríklad....) ale majú práveže za ten čas, kým mozog nemá tú schopnosť pracovať "normálne", ako predtým, a teda mu niečo chýba, lebo sme ho stresom, problémami, vyčerpanosťou, nedostatkom oddychu a nesprávnym životným štýlom postupne obrali o to, čo tam predtým bolo.... a tak za ten čas, kým sa obnoví opäť funkcia v mozgu tak ako má, a začne mozog zasa spracovávať tie pozitívne situácie ako naozaj pozitívne, a nie negatívne, tak sa mu musí vtedy pomôcť, ale on opätovne nadobudne schopnosť zase spracovávať tieto myšlienky, pocity, situácie, chvile, ako pozitívne, a začne znova rozlišovať medzi negatívnym a pozitívnym, ale dovtedy, proste treba brať adčka.... a to u každého trvá rôzne dlho.... a každý sa nachádza v rôznych životných situáciách, a nie každý má možnosť si duševne aj fyzicky úplne oddýchnuť a načerpať sily, a tak sa tie problémy tiahnu dalej....a trvá to rôzne dlho....kým sa mozog upraví znova tak, ako predtým.... Takže dufam, a verím, že to tak aj naozaj je.... Inak , ked sa nad tým zamysliš, ked tak uvažujeme čisto teoreticky, tak ked niektorí ludia dokažu z vyšších dávok znížiť na uplne minimum, teda na tú "udržiavaciu dávku" a fungujú normálne, tak podla mna, tie adčka aj liečia, ked sa dajú z vyššej alebo vysokej dávky dať až na minimum.. a pomáhajú... hoci udržiavacia dávka... ale to znamená, že toho tolko človek potom už nepotrebuje, a teda ked nad tým tak uvažujem, vlastne to tedy pomohlo.... Takže dedukciou myslím, že aj celkom adčka dokážu vyliečiť, tak teda dufam, že áno.... 😉

ametyst123
10. aug 2016

@apolka77 Skús prečítať, len ako príklad...

https://www.pfizer.sk/svk/pacient-/-verejnost/o...

apolka77
10. aug 2016

@ametyst123

precitam si to, tak len cisto teoreticky sakra 😀 zatial, ako je mozne ze mne za dva roky uzivania neobnovili tie funkcie??? to ma serie..ved je to dost dlha doba... 😝
jasne cisto logicky ako pises ked niekomu udrziavacka napr, ze siel z 30mg paroxetin na 5mg pomaha tak tiez si myslim ze ho akoby AD vyliecili..to je pravda...tak asi to bude tym, ze som to vysadila prilis rychlo bez znizovania..tiez chcem verit ze aj liecia nielen potlacaju poruchu...
a potom ako si pisala je aj dolezite ako to clovek cele spracuje, ci na sebe zacne pracovat, alebo sa spolieha len na lieky ako na zazrak...a ako zije nadalej..to mas pravdu..

umabell
11. aug 2016

@apolka77 ahoj a ani mne za 9 rokov nenahradili tie funkcie 🤐 🙄 a preto si aj ja myslim ze nad uplne nevyliecia a nechcem byt zla ale mozno..... Chcem velmi verit ale ja mam asi divny mozog a chyba mi tam tych latok viac a este ani nevymysleli tske ad co by mi to pokryli 😀...

umabell
11. aug 2016

@ametyst123 ja ked som zacala vysadzat pred pár rokmi tak nakprv to islo dobre ale potom ako bumerang naspäť 😨 😨 Sakriš... 9 rokov sa tym napchavam... Ale neberiem to ako tragediu lepsie takto ako byt tam dolu... Tehotenstvo mi to vsetko spustilo... Ach joooo

bambulka05
11. aug 2016

Ahojte. Tak som rada ze ste na moju otazku zareagovali viacere. A suhlasim s Vami. Tiez sa este bojim znizovat davku. Strach pocitujem z toho ze uz nechcem prezit ti co som si prezila pred uzivanim AD. Ved to poznate. Ale osobne si aj myslim ze je este zavcasu. Radsej este pockam. Skusim to az po riku uzivania. Lekar mi povedal ze to pojde pomalicky ze vysadzanie moze trvat aj tri mesiace a viac. Upozornil ma aj na to ze sa mi pocas vysadzania mozu stavy vratit ale ze to neznamena ze uz to bude tak stale. Ze to je len prechodny stav a samo sa to upravi. No len som mu akurat vcera povedala ze ja by som potrebovala take lieky ktore by vymazali yo moje premyslanie o vsetkom a tym si zbytocne ublizujem. Drzim negativne veci v hlave a neviem ich vypustit. A to mi ublizuje najviac. Bohuzial na to lieky neexistuju. Viem ze musim zmenit moje myslenie. Zatial to vsak bohuzial ovladam iba teoreticky.

ariadna08
11. aug 2016

@bambulka05 ahoj ja uzivam tiez citalek a presne od marca ako ty. Mne doktorka v juli povedala, ze este ich treba uzivat minimalne 8 mesiacov. Presne mam tie iste pocity ako ty, uz nikdy nechcem prezit to peklo co bolo pred AD. A kym je tam ten strach tak to este nie je 100% ne a urcite by sa mi tie stavy vratili, lebo by som na to furt myslela. Na zmene myslenia pracujem kazdy den, ide to pomaly ale musi sa to podarit.

kutuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka_banka
11. aug 2016

Ahojte dievčatá, spolubojovníčky 🙂 ... tak aj ja pridávam správu o mojom stave, taaakže zmenené AD beriem cca necelé tri mesiace, musím konštatovať, že môj stav sa zlepšil o 60-70%, myslenie super,žiadna derealizácia, psychosomatické ťažkosti sú preč, únava preč a energia je tiež super, starám sa plne o rodinu, deti ... no ale aj tak sa musím premáhať v tom mojom negatívnom myslení (toto už nepripisujem depresii,ale mojej povahe 😝 ) ... a čo sa týka benzáčov, som úplne čistá tiež dva a pol mesiaca a aj absťáky sú preč na 80%, sem tam mi príde zle od žalúdka - úzkosť, prípadne mi začne búšiť srdce ... ale už nie sú vôbec myšlienky na to, že odpadnem, že mi niečo je a kľudne idem sama s deťmi aj do BA, nakúpiť ...
Aaaale čo chcem napísať to najdôležitejšie je to, že lieky síce pomohli, ale v prvom rade som musela aj ja samu seba zmeniť, moje myslenie a niekedy mám pocit z tých liekov, že OK ale aj tak si myslím, že z veľkej časti tam prevláda aj placebo efekt a musíme si to "pretrpieť" ... a poučiť sa z chýb, nebyť príliš citlivé, príliš sa nesledovať (viem, že je to niekedy faaaakt ťažké, keď človek cíti psychiku i na tele) ... ale hlavne veriť, viete čo mi najviac pomáha ??? NÁDEJ, VIERA V BOHA ... nádej, že bude opäť dobre a viera, že v tom nie som sama ... pochopila som, že nikto ma nepochopí ako Ten hore ... a tiež som prijala svoju chorobu a povedala som si, že ju nechám odoznieť a ona sama odíde keď bude treba a moje telo bude pripravené opäť žiť ... žiť bez toho, aby moja radosť bola závislá od niekoho iného, lebo tá radosť musí ísť zo srdca,z môjho vnútra a ak som otvorená, tak viem dávať a hlavne aj lásku príjmať a tá láska naozaj lieči ...

@kutuska neskúšala si aj psychoterapie? Mne pomohli viac ako lieky ... mne lieky strááášne otupovali myseľ (tým nehovorím, že ich netreba), ale mala som pocit, že len predlžujú moju liečbu, lebo s niektorými situáciami sa človek musí proste vysporiadať a musí si ich prejsť ... či už s liekmi alebo bez nich ... a tie príznaky čo máš, tak to sú prejavy úzkosti/depresie ....
Držím palce 😉

@bambulka05 som rada, že je Ti už lepšie 🙂 ... vidím naozaj pokroky v Tvojej liečbe a naozaj by som tie lieky nevysadzovala ani neznižovala, telo Ti samé ukáže kedy dosť a už je pripravené samé fungovať ... tieto naše choroby potrebujú čas, nie mesiac dva, ale niekedy dva roky ... a ak aj urobíme krok späť, na druhý deň budú určite dva kroky dopredu 😉 ... držím palce 🙂

kutuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kutuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ametyst123
11. aug 2016

@kutuska Suhlasim s Tebou Kutuska, skoda, že lekárka Ta zase "liečila" alebo hladala problém tak dlho... tým si si naozaj vytvorila horší stav ako si mala na začiatku.... ale hlavu hore... teraz už vieš čo Ti je, vyliečiť sa to dá, tak hor sa do toho, a lieč sa, neboj zvládneš, ked si zvládla rok a pol tieto stavy, tak klobuk dole, a teraz to už zvládneš ovela lepšie, až sa celkom vyliečiš ... uvidiš... a čo sa týka depresie, možno máš aj lahkú formu depky, lebo tieto poruchy idú niekedy ruka v ruke... ale nevadí... adčkami to máš pokryté, a adčka liečia aj pp aj depku... len treba tie nájsť čo sú dobré pre Teba, aby Ti sadli... 😉 Držím palčeky... 😉

romea
11. aug 2016

@apolka77 ahoj ja som raz vysadila naraz z fleku a nebolo to dobré práve preto chcem vysadiť postupne preto som prišla po radu osobne si myslím že polovičná dávka by mi mohla stačiť aj mesiac a potom by som chcela tak každý druhý den si dávať a do dvoch mesiacov vysadiť myslíš si že je to rýchlo? merciiii veľmi za pomoc

apolka77
11. aug 2016

@romea
nie som dr., ale podla seba by som vysadzovala rozhodne viac ako 2mesiace..skus mesiac brat o 1/4 menej..dalsi mesiac o štvrtku menej..uvidis po 2mesiacoch ako sa budes citit na tej polovicnej davke..ak dobre zase uber štvrtku...cize po 3mesiacoch by ti zostala posledna 1/4...ak by si sa citila fajn tak ja by som si ju davala potom kazdy druhy den...to znizovanie budes musiet prisposobit svojmu telu ako bude reagovat...ak by to dokonca bolo super aj na tej poslednej štvrtke tak ja by som to brala snad dalsie 2mesiace len aby sa to nevratilo 😉 takze ja by som si to rozdelila na postupne znizovanie 5mesiacov 🙂

apolka77
11. aug 2016

@janka_banka
ahoj Jani,
chybala si mi tvoja uspievava fotecka 🙂
som rada ze si dala report a este radsej ze sa mas ovela lepsie. to je fantasticke ake zlepsenie..si sikulka..si to zasluzis, konecne.

uplne s tebou suhlasim vo vsetkom, mame podobne zmyslanie, viera a nadej zomieraju posledne...krasne slova, naozaj zit tak, aby moja radost nebola zavisla od niekoho..aby to slo z nas z vnutra nehladiac nato, co sa deje naokolo..ked nas niekto naserie..ublizi nam..toto je inak velmi tazke radovat sa a zit naplno ked sa naookolo deju same negativne veci..alebo si racionalne zhodnotit ked nam niekto druhy krivdi...toto sme preberali na terapii, ako sa to naucit a sama terapeutka mi povedala ze to saneda zo dna na den..ze ono postupne kazda situacia nam otvori oci, ked budeme chciet..ked budeme pripravene...sama sa priznala ako sa jej nedavno dotklo nieco a trvalo jej 3hodiny kym to spracovala a prestala sa tym zaoberat...je lahke povedat do vzduchu ked nam niekto ublizi "je to tvoj problem, mna sa to uz netyka"..hlavne ked nas to vnutri zoziera a myslime na to..ale vsetko zle treba nechat odist..krasne sa o tom pise v knihe Miluj svoj zivot..zas ju citam...tam sa pise, ze ked nam niekto ublizi, treba si nahlas hovorit "odpustam ti a nechavam ta odist"...ja na sebe pozorujem male uspechy..su fakt ze malicke,,,ale napr. vo vztahu ja a mm mam pmoznost to trenovat kazdy den a citim ze uz nie som taka zbrkla a nepripravena..ze uz mi nedokaze ublizit tak lahko...lebo som si vytvorila svoj pozitivny kruh, kde nepustat negativitu...tak asi tak..chcela som par slov a takto som sa rozpisala..ale to som chytila od nasej zlatej ametyst tieto litanie.. 😉
tak sa drzkaj aj nadalej, si silna baba.

romea
11. aug 2016

@apolka77 dakujem krasne veľmi len problém je že tabletka mi ide prelomiť len na polovičku neviem či by sa mi nerotrúsila na štvrtinky keby som to urobila ešte tak že dva mesiace polovičná dávka a potom dva týždne každý druhý den polovičnú dávku, potom dva týždne každý tretí den polovičnú dávku a potom dalšie dva týždne polovičnú dávku každý štvrtý až prídem do bodu že raz za týžden ale lepšie by bolo asi to čo si ty napísala to je logickejšie aby davka klesala postupne po pár miligramoch

apolka77
11. aug 2016

@romea a ake AD to beries a kolko mg?
mozno ti lekar moze postupne predpisovat taku davku bud vyssiu ci nizsiu ktora by zodpovedala kazdy mesiac minus stvrtka...ved su balenia s roznymi mg...neda sa to?

romea
11. aug 2016

@apolka77 beriem 100 mg fevarinu a najnižšia davka fevarinu je 50 mg

romea
11. aug 2016

@apolka77 jedine možno ta 50 mg by sa dala predeliť ešte na polovičku musím kuk možno doma mám ešte balenie po expirácii lebo cez zimu som brala 50 mg a nepamatám jak vyzerala či bola predelená takou čiarkou 🙂

apolka77
11. aug 2016

@romea no vidis nech ti dr. predpise 50 mg a budes polit ... 😉

romea
11. aug 2016

@apolka77 dakujem pekne 🙂

ametyst123
11. aug 2016

@romea Ahojky Romea, tak ako Ti radí Apolka, vysadzaj čo najpomalšie... nemusiš sa hnať, že napríklad mesiac budem brať tolko, potom zase tolko a tolko menej.... to je práveže o tom, že radšej ber aj dva - tri mesiace o štvrtinku menej, ale hlavne aby si nedostala "absťaky" resp. aby si nemala vedlajšie účinkky z vysadzania.... a môže Ti byť zase horšie.... takže Ty musiš sama cítiť, že teraz sa už citim dobre, tak skúsim štvrtku znižiť a budem brať o tú štvrtku menej mesiac - dva -tri - štyri... to je jedno... hlavne ide o to, aby si sa citila dobre.... potom ked dlhši čas budeš mať pocit, že je to dobré.. aj o tú štvrtku menej, skús zase znižiť o štrvtku, a zase dovtedy ber kým si budeš istá, že to takto ide dobre, a zvládaš to... ak by sa Ti to zhoršilo, nevadí, zober o štvrtku viac aspon na čas... a tak zase znižuj .... pomaly... Pozri moja teta brala benzáč na popôrodnú depresiu a to ťažkú... a brala aj spolu s pomaličkým vysadzaním 7 rokov... ale nikdy sa jej už nič nevrátilo, a nikdy by som nepovedala , že mala kedysi takýto vážný problém... Viem, že to znie hrozne.... 7 rokov... ale ona to pekne vysadzala po štvrtinkach... tak ako Ti píšem aj ja... niekedy dokonca brala aj o štvrtku menej celého polroka, až kým si nebola istá že je to dobré... a tak dalej.... chápeš,... ide o to... aby si si potom nepovedala, že dočerta vrátilo sa mi to, lebo som vysadila rýchlo... dobre?... Držím palčeky, Ty to dáš... 😉

bambulka05
12. aug 2016

@ariadna08 ahoj. Takže mám tu takú istú spolobojovnicu ako som ja. A ako tie Citalec poáha? Koľko ho denne užívaš? Pribrala si z neho? Prepáč, že toľko otázok, ale ma to veľmi zaujíma, keď si na tom presne ako ja. Ako vieš škoda, že neexistuje žiadne AD, ktoré by zmenilo naše myslenie. Lebo ako poznám samu seba, môžem brať AD koľko chcem a ako dlho chcem, ale negatívne myšlienky, strach, stres mi nevymažú. S tým musím zatočíť sama. Viem o tom, ale ťažko sa to realizuje. Pred prázdninami som v práci prekonala ťažké obdobie (som učiteľka), podrazil ma kolega, ktorému som ja vždy bola oporou. Ťažko som sa z toho spamätávala, Pomohla mi zase moja psychologička a psychiater. Ale i napriek tomu ma to celé prázdniny prenasleduje. A teraz za dva týždne už nastupujem do roboty a cítim, že som v strese, lebo neviem, čo bude. Už ma bolieva celá ľavá časť tela, zle spím a včera ma preháňalo celý deň. Fakt už zase cítim, že je zle. A pri tom si stále opakujem, aby som si to tak nepripúšťala, ale v hlave sa odohráva úplne niečo iné.

bambulka05
12. aug 2016

@janka_banka ahoj jani...no konečne o tebe viem. Ako čítam, tak aj ty si na tom oveľa lepšie a hlavne už funguješ bez diazepanu. A si teraz doma či pracuješ? Som rada, že sa nám tá naša psychika dáva pomaly dokopy, aj keď niekedy je to ešte kostrbaté. Ale už aspoň vieme, čo sa s nami deje a ako máme v tých situáciach reagovať. Dúfam, že aj tvoj vzťah s manželom je už lepší a cítiš sa pochopená. Ja sa najviac obávam opätovného nástupu do práce. Už teraz viem, že spúšťačom je atmosféra v práci.

ariadna08
12. aug 2016

Ahoj @bambulka05 kludne sa len pytaj. Uzivam jednu tabletku 20 mg rano. Pribrala som asi 4 - 5 kg , uz sa bojim aj odvazit. Pribrala som naspat tie kila co som v tych najhorsich mesiacoch schudla a musim priznat, ze jem vela sladkeho, proste neviem odolat a odkedy su prazdniny sa aj menej hybem. Pomahat mi urcite pomahaju tie tabletky, ked si porovnam ako mi bolo zo zaciatku a teraz tak je tam znacny rozdiel, ale stale to nie je 100% . Ty mas PP ? Ja mam generalizovanu uzkostnu poruchu. Uplne ta chapem, ze sa bojis navratu do prace ja si momentalne hladam pracu po osmich rokoch na MD, vlastne aj toto mi prispelo k spusteniu mojej poruchy. V povodnom zamestnani som dala vypoved, nedokazala som sa tam vratit. Neustale som v sebe riesila navrat ako to zvladnem, ako to zvladnu deti atd, totalne som sa tym nicila, do toho vycerpanost, kazdodenny kolobeh okolo deti, daleko od rodiny a hlavne ten neskutocny strach a uz som v tom bola po usi. Mne velmi pomahaju motivacne knihy, uz mam 5 precitane a idem si zaostarat dalsie. A ty mas aky pocit z tabletiek, pomahaju ti ? Uzivas aj benzace ? Este co by som ti poradila je to, ze skus odpustit tomu kolegovy. Predstav si ho pred sebou odpust mu, objim ho a nechaj tu myslienku odplavat. Skus to par krat spravit, za to nic nedas a malo by sa ti ulavit. Drz sa 🙂