Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

kiwi82
5. máj 2010

ahojte babenky, tak som tu opat po dlhsom case. mam take novinky, ze.... este raz od zaciatku - tri roky som brala AD paretin pre PP. v auguste som ich vysadila. pohoda. potom som v novembri otehotnela. tiez to bolo najprv ok, ale teraz od 6 mesiaca zasa pocitujem neprijemne stavy. nie je to zatial take hrozne ako predtym ale trocha ma to obmedzuje. no tlaky na hrudi, pocit na odpadnutie, tlaky v hlave. a tiez som sa zacala trocha obavat ako zvladnem porod a podobne. takze dnes sme boli u pana psychiatra a on mi znovu nasadil paretin, ze to bude lepsie takto ako sa stresovat. ze on mal plno pacientiek ktore to pocas tehu prali. aj mi napisal spravu, ktoru potom odovzdam v porodnici, ze mi nemaju prerusovat laktaciu, cize ze sa s tymto ad moze aj kojit. pytala som sa gynekologa, ci to nemoze uskodit babatku a on ze v taktomto tyzdni ako som teraz to uz nemoze uskodit babatku. tak neviem.... snad to neublizi ale pomoze. mate s tym niektora skusenost? a este jedna vec, ja si picham aj fraxiparin na riedenie krvi a zabudla som sa spytat, ci paretin a fraxiparin su navzajom zlucitelne. vedeli by ste mi v tom poradit? dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem

rainee
5. máj 2010

anika ja teraz nic neberiem, predtym som brala chvilu xanax a seroxat ale bolo mi po nich strasne zle a dlhodobo potom cipralex, ten bol fajn + lexaurin na uzkosti /ten zabral vzdy/.
kiwi ty si presne na tom ako ja, akurat ze ja som ad pocas tehu nebrala. ten fraxiparin no to bolo strasne 😝 neboj sa porodu,to zvladnes, by som ale povedala ze skor horsie to je potom, myslim velky napor na psychiku, vycerpanie, nevyspatie, to da zabrat.

srdcko81
5. máj 2010

kubaka je nám smutno ☹

kiwi82
5. máj 2010

raineee, dakujem za infosku 😉 Ved to mi aj hematologicka hovorila, ze zeny co sa citia celkom dobre aj bez ad pocas tehu, tak sa im to po porode moze prevalit. takze ja som radsej uz zasla za psychiatrom no a on povedal teda nech zacnem zasa brat po jednej tabletke, ze to neuskodi. no teraz som si citala na paretine, ze tereba informovat lekara ked beriem aj nieco na riedenie krvi. takze sa aj pytam preto, ze ci tato kombinacia paretin a fraxiparin sa moze. a raneee je super, ze si to zvladla aj bez ad. ja som asi neni taka silna.

andy.a
5. máj 2010

ahoj,ovocníček 😵 😵 😵 😀 😀 😀

tú kombináciu si radšej mrkni na nete,Kiwi 😝 😝 😝
napr.sertralín z SSRI-čiek občas vyvoláva krvácanie z nosa a pod....pri Cipralexe sa niektorým citlivejším ľuďom tvoria hematómy 😝 😝 😝

andy.a
5. máj 2010

http://www.nobelplus.sk/web/humanne-lieky/pil/p... 😕 😕 😝

treba informovať lekára-hematológa aj psychiatra,Kiwi 😉

a v tehot.je najbezpečnejší citalopram....ale ani Paretin by nemal v tomto štádiu ublížiť 😝

andy.a
5. máj 2010

Anika,asi by si si mala ten Seroxat zvýšiť,aby si sa v lete totálne nezdekompenzovala 😕 😕 😝

Culinko,Cipralex sa dáva až do 20 mg denne,15 mg je úplne bežná dávka,treba len trocha času,aby si si na túto dávku zvykla 😝
malo by to byť potom OK 😉

kiwi82
6. máj 2010

andy.a - dakujem ti velmi pekne za radu, uricte sa musim poradit so svojou hematologickou. psychiater sa vyjadril, ze to nema vplyv, tak este uvidim co mi povie hematologicka. pekny dnik prajem. ked nieco noveho zistim ozvem sa papa

anika09
6. máj 2010

Ahojte kocky,
Andy ,dakujem za radu no je to 7 den co mam take zle pocity, kazdy vecer cvicim spanok je v poriadku ja v podstate neberiem uz rok ziadne lieky ako je lexaurin, alebo neurol, na zaciatku len par krat som zobrala presne pred rokom ,ked som opat zacala so Seroxatom.Dnes je to lepsie este chvilu pockam ak nenastane zlepsenie tak samozrejme zvysim davku 🙂)))))
Kiwi 82 drzim palce neviem sa k tomu ja vyjadrit mne sa tie zle stavy zacali po druhom dietati to som mala 33 rokov, dva roky som nevedela co mi je az potom ma moja mama nasmerovala ku psychiatricke......hm
Kubaka ako sa mas? aj u vas prsi?
Piste...🙂))))

hroska
7. máj 2010

Anika,je to nelogicke,aby si znizovala,ked si nebola absolutne o.k. ta tvoja dr.ta domotala,ako uz pisala filipa ja mozem potvrdit,moj tato berie ad od myslim 1983 bez vysadenia a je o.k. Pecen v pohode a to berie take uz historicke ad,nikdy ich nezmenil,lebo kym mu prave tieto sadli,tak mu vyskusali asi 20 inych.je to na kazdom ako sa rozhodne,ale ad nie su ziadna chemoterapia,tak zvazuj.

anika09
7. máj 2010

Ahoj Hroska,
dakujem za radu, prvom rade asi najdem inu Mudr.,lebo po tom co mi povedala u mna stratila doveru. A mas pravdu je to tak ako hovoris.........

kiwi82
7. máj 2010

rainee prrosim ta este sa ta chcem opytat alebo aj babeniek, ktore si pocas tehu pichali fraxiparin, ze kde ste si ho pichali. lebo ja do bruska. dakedy prestriedam do ramena ale teraz ma to uz do bruska zacalo dost boliet lebo je uz tvrdsie aj sa bojim aby som babatku neublizila. tak uz budem asi len do ramena. ako ste to vy riesili? dakujem pekne papa

kubaka
7. máj 2010

kiwi 🙂 - nemám zkušenost - jen vím určitě, že dítě je hodně daleko, takže ho injekcemi nemůžeš ohrozit. Vím to z nemocnice, kde těhotné píchali do břícha ATB - bála se a sestra říkala, že je moc daleko a přes spoustu vrstev. Takže v tom můžeš být v klidu. Jak je ti to příjemné ale nevím....

hroska
7. máj 2010

kiwi, ak mas moznost tak radsej do toho ramena 😨 😕 , uz len z psychologickeho hladiska 😵 😵 😵 , pre Tvoj klud a istotu, aj ked suhlasim s Kubakou, ze by to nemal byt problem ani do bruska. 😉 . Ale brusko mas len jedno a ramena 2, tak ich mozes prestriedavat 😨 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

meum
7. máj 2010

kiwi me prestali v nemocnici pichat do brucha ked mi zacalo tvrdnut, tak tiez by som povedala ze radsej do ramena , netusim co si to pichas a ci sa moze aj inde ale pri tom tvrdnuti by som uz do bruska ja nie

kubaka
7. máj 2010

pravda, ramena jsou dvě - pádný argument 😅 hrošík.
nevím, ale spíš by ti měl poradit doktor- my jen tak hádáme. 😉 Taky tě obdivuju, že si doma pícháš sama injekce - uf, nevím, jak bych to zvládla. 😨 😕

kubaka
7. máj 2010

kiwíčku zelené- ale toho psychiatra se určitě drž - první (po tom mém psychoušovi a naší ANdy 😉 ), který nerozmlouvá těhotné a kojící AD, ale pomůže, nenechá tě v tom a považuje to za menší zlo, než být v těhotenství ve stresu. Spousta bab dojíždí na to, že mudrové nejsou informovaní a raději alibisticky nic nedají a nutí zastavit laktaci,což je pro matku další velký stres a zklamání 😠
. Já kojila s AD užod 5. týdne po porodu a dítě veselé a zdravé a nic se nedělo. Doktor mě jen chválil, jak kveteme a kyneme (mimi, ne já 😀 )

kiwi82
8. máj 2010

ahojte dievcence, velmi pekne dakujem za rady. ste ma povzbudili aj upokojili 😉 Jasne ze sa poradim s hematologickou. psychaitera hovoril, ze fraxiparin a AD nemaju na seba vplyv tak v pohode. ale aj tak sa este opytam na hematologii.
no kubalka mas velku pravdu s tym aky su psychiatri. ti poviem, ze predtym som chodila k jednej psychoterapeutke a ona mi ani spravne moju poruchu nediagnostikovala, tak som sa s tym aj nadalej trapila. ked sa to nabalilo a zacala som mat aj stavy ako derealizacia a depersonalizacia som prisla za nou ze bez liekov to nezvladnem a ona, ze dobre budeme skusat, su 4 skupiny liekov..... no proste hrozne. a ked som prisla ku tomuto panovi doktorovi on zfleku povedala, ze mam panicku poruchu, ze bez liekov si neporadim a hned mi nasadil paretin po malych davkach, ktore som si postupne zvysovala. ked mi povedal ze o mesiac pojdem znovu do skoly autobusom ani som neverila a ozaj tak to aj bolo. velmi dobre lieky zabrali. sice ten pan doktor je z ineho mesta, treba tam dve hodinky dochadzat ale urcite sa to oplatilo. a ked mi dosli lieky stacilo mu zavolat a on mi postou poslal recept. velmi mily chlapik.
on mal aj pacientky, ktore nevedeli otehotniet alebo donosit dietatko. a ked im nasadil AD tak s nimi v pohode vynosili zdrave deticky aj kojili a v pohode.
na pribalovych letakoch je hocico popisane, lebo tie firmy, co vyrabaju tie lieky musia byt kryte, keby nieco. moj doktor mi povedal, ze pri AD ani nemam citat neziaduce ucinky ( lebo v tom case, by som ich hned vsetky aj mala 😅 )
jasne baby ramena su dve, ale aj brusko ma dve polky pravu aj lavu, kde to treba striedat 😉 ale ozaj cim je vacsie je tvrdsie a uz to aj dost boli. sice aj ramena mam uz samu bozulu ale fakt aj z toho psychologickeho hladiska je to lepsie.
no a musim sa priznat ze az taky hrdina nie som. ja si to totiz nepicham sama ale picha mi to manzel 😕
baby dakujem vam, ked bude nieco nove ozvem sa. papa cmuk

kubaka
8. máj 2010

kiwi - tak to je fakt skvělý doktor - i s tím receptem - je to terno narazit na takového psychiatra. Říká se, že jen s málokterým psychiatrem se dá normálně mluvit - dobrých, soudných je málo. Máš fakt štětí, i kdybys měla za ním dojíždět. 🙂
Mám naštěstí taky takového rozumného člověka, co nechá u sekretářky recept, když je potřeba a vždycky mi přesně dal to, co sedlo a zabralo bezvadně. Nerozmlouval mi nikdy nic. Spíš mi rozmlouval, abych tak neexperimentovala s vysazováním, nechala to běžet jak je.

Ono bříško od té poloviny těhu někomu fakt tvrdne. Mě to dělalo u obou kluků, nic to nebylo, ale dost nepříjemné . Zvlášť když jsem se už pak jen koulela. Ony to jsou ale jen reflexní stahy dělohy na vnější podněty. Já nakonec přišla na to, že je to reakce na střeva a nadměrnou plynatost. Poslední dva měsíce jsem si tedy kupovala Espumisan a dost to pomohlo. Ten se může a pak jsem ho dávala malému na prdíky v podobě Sab Simplexu kapek.

hroska
8. máj 2010

Kiwi, fakt klobuk dole pred tym psychosom, to si vaz ..... 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵

kornelia
8. máj 2010

Ahoj vsetci, tak velmi davno som sem uz neprispela, rozhodla osm sa ze napisem. Nepisala som, lebo mi bolo fajn 😀 😀 😀 😎 😎 😎 . A
Nieco vyse roka beriem 20mg Seroxatu. Bolo a je mi s nim dobre. No pokusala som sa pred mesiacom ho vysadit. Zacala som brat polku tabletky denne po dobu tyzdna a po tyzdni ked sme sa s manzelom vratili z trojdnovej dovolenky, prislo mi zle na zvracanie, pocitovalal som vnutorne chvenie, ruky s ami triasli a tocila sa mi hlava. Rychlo som si lahla, mala som stastie ze tu bola so mnou mama - volala som lekarke ale nemohla hovorit lebo mala pacienta a potom som sa jej uz nedovolala.
Kedze to nebolo moc lepsie dala som si druhu polku tabletky a o par dni sa mi stav normalizoval s tym ze odvtedy beriem znova celu tabletku. Asi som na to isla rychlo mozno by som mala skusit vysadzovat po stvrtkach ako pisete vyssie. Skusim to asi od pondelka a budem si vsetko zapisovat ako kedy kolko beriem aby som mala prehlad.
Problem je len v tom ze som sa velmi nalakala a par dni som mala velky strach ze uz nikdy v zivote nebudem vediet vynechat AD. Ale citim sa silna a chcem zit bez nich a na druhej strane velmi sa citim zle s timy kilami navyse a vobec mi to nepridava na nalade tak aj preto sa toho chcem vzdat samozrejme len za cenu ak mi bude celkom fajn.
Chcem sa iba opytat ci po vysadeni Seroxatu mal niekto skusenosti ze tie kila isli aj same dole bojim sa lebo hocijaku dietu robim neide to tak neviem. Dufam ze po vysadeni to pojde lepsie. Ja viem ze vsetky kila dolu nepojdu same, ale slo vam to lepsie a rychlejsie po vysadeni?? Dakujem a pekny dnik.

kiwi82
8. máj 2010

ahojte dievcata, dakujem este raz za povzbudenia a aj za pochvaly na mojho psychosa 😉
kornelia - no ja som brala tri roky a pravdepodobne zasa zacnem brat Paretin, zevraj je to nieco podobne ako seroxat len od ineho vyrobcu. takze s tym davkovanim mne doktor povedal, ze teraz mam brat pol tabletky rano a pol tabletky vecer a to tak, ze zacnem 4 dni strvrtku rano, dalsie 4 dni stvrtku rano a stvrtku vecer, dalsie 4 dni polku rano a stvrtku vecer a potom uz rano polku a vecer polku. podobne to bolo aj ked som vysadzovala. ja som mala zasa take abstaky, ze mi trplo cele telo, mala som take mravcenie a troska problemy s rovnovahou ale rychlo to preslo a potom to dlhsie bolo ok ako som vyssie pisala tak od augusta do asi marca to bolo ok, ale teraz sa mi to zacalo zhorsovat tak opat zacnem brat, len sa musim poradit s hematologickou, ci to nema vplyv na riedenie krvi, lebo teraz v tehu beriem fraxiparin.
co sa tyka pribratia tak ja som pocas tych troch rokov pribrala 15 kg ale poviem ti kornelia vobec mi to nevadilo, lebo zda sa mi, ze to co som prezivla s PP bolo doslova len prezivanie nie skutocny zivot a s AD to bolo fakt super. no a poviem ti, ked som ich vysadila v auguste a v novembri som otehotnela a v prvom trimestri mi bolo tak zle ze som vracala a schudla som 8 kg. z 80 na 72. teraz ked som v 7 mesiaci pomaly som na povodnej vahe 😉 Takze urcite ked vysadis a budes striedmo papat a cvicit pojde to dole 😉 Ale ja si myslim, ze tie kila navyse stoja za to aby clovek mohol plnohdnotne zit. drzim palce. papa

andy.a
8. máj 2010

Kornelia,skús si dávať jeden deň polku a druhý celú tabletku..alebo znižovať teda len o tú štvrťku,Seroxat je najsilnejšie SSRI,každý to toleruje ináč 😕 😝

Kiwi,dosť komplikovaný postup...zvykne sa užívať,keď sa nasadzuje ,1.týždeň polka ráno a potom celá...ak sa dávajú vyššie dávky,alebo tá celá sa delí na 2 dávky,tak sa berie ráno a naobed,nikdy večer,lebo paroxetín je stimulujúce AD 😝
takže mala by si brať 1/2-1/2-0 😝 😝 😝 ak teda máš užívať pro die 20 mg 😝
zvyčajne sa dáva 1 celá tbl-20 mg ráno a keď treba zvýšiť-maximum je 3 denne,tak napr.2-0-0 alebo 2-1/2 -0 alebo a to je maximum 2-1-0 á 20 mg,teda do tých 60 mg 😝 😝 😝

Hroška mala hneď 30 mg celú ráno 😝 😝 😝

žiaľ,paroxetín patrí k tým AD,po ktorách sa často priberá,ale neplatí to na 100 %
😝 😝 😝
mám veľa chlapov-pacientov,nie chlapov ako takých 😀 😀 😀 ,a tí niektorí sú ako vyžly,sú to práve tí,ktorý by CHCELI pribrať a nejde im to,aj keď majú vyššiu dávku paroxetínu 😝 😝 😕 😕

kiwi82
9. máj 2010

ahoj andy.a - dakujem za radu, no doktor mi to kazal takto tak teraz neviem.... ale predtym som brala jednu tabletku 20 mg rano. tak neviem, preco mi to traz takto rozdelil na dve davky. ale snad vie co robi. mozno si to ja sama upravim na dennu a pobednajsiu davku, snad by to nemalo uskodit, vsak? k tomu mi este predpisal lexaurin, ale to mam zobrat len keby som mala problem pri nasadzovani. vies, s tymi strvrtkami ti poviem tak, ze on sa mozno snazil zminimalizovat neziaduce ucinky, ktore su pocas nasadzovania. pred troma rokmi som tiez po stvrtkach nasadzovala a vobec som nemala nejake neziaduce ucinky az na unavu.
pekny dnik prajem vsetkym.

kornelia
9. máj 2010

Ahoj vidis andy to ma ani nenapadlo robit to striedmo jeden den polku a druhy celu. mozno skusim takto. A este sa chcem spytat kolko vlastne casovo ma trvat take vysadzovanie liekov popripade ak vysadim a objavi sa nejaky priznak tak co v tom pripade, musi sa okamzite na celu davku spat alebo polku staci ci tak podobne. Proste neviem si to predstavit ako to ma prebiehat.
kiwi - mi ani nevrav ako mi bolo jedno tie kila ked som sa citila fajn som si povedala ze byt radsej o par kil tazsia nez v tom stave ale teraz som dosla do stadia ked sa citim zle kvoli tym kilam prave mam z toho "depky" 😀 proste hanbim sa, o tri tyzdne mam eist na dovolenku a normalne sa hrozim toho vyzliect sa do plaviek, ako ja som takto aj v pohode, ale ked si pozriem napriklad nejaku fotku, ktora sa naaaahodou podari o mne - nenechavam sa totiz to kvoli tomu ani fotit tak mi je zle ako vyzeram, oproti tym fotikam pred rokom, je to hrozne a citim ze toto mi prave ubera na mojej nalade. Citim sa zle v kazdom obleceni neviem najst to spravne pre seba, no proste je to zle....
No zmenila osm vsak zivotospravu nerobim ziadnu drasticku dietu jem vela salatov jem menej sladkosti - to je druha vec, ze po tych liekoch som skoro zavisla na sladkostiach najma zakusky a kolace 😝 😝 😝
A co je nalepsie ze som sa dokopala konecne a chodim cvicit do fitka - kardio. Takze po tom cviceni je to na neporovnanie lepsi pocit, uz aj psychicky ze som nieco pre seba spravila proste sa citim lepsie taka nabita, skoda ze som s tym nezacala skor.
No bezim varit dievcata majte sa krasne u nas prave svieti slniecko tak super. 🙂

kubaka
9. máj 2010

korenelia - zdravím tě - napadá mě, proč chceš sotva po roce, kdy ti konečně je dobře, hned vysazovat? To ti navrhl doktor, nebo je to z tvé iniciativy?? Vždyť ti léky sotva pořádně zabraly a obvykle to trvá mnohem déle, než je člověk zralý na vysazení.
Já jen že ono to klame - je ti dobře, myslíš, že bez léků po pouhém roce bude pořád a nemusí to tak být. 😉
To mě jen tak napadlo z vlastních pokusů o vysazení po roce. Ani náhodou - akorát jsem se tak rozhodila, že mi trvalo 5 týdnů určitě, než jsem se zase srovnala do původního stavu. 😉 😉

kiwi82
9. máj 2010

ahojte. kubalka mas pravdu, ja som AD brala 3 roky, treba aj zvazit, ci nemas nejake tazke obdobie. ja som aj koncila VS tak som radsej ani vtedy nevysadzovala. a ze najlepsie je v lete vysadzovat, teraz je este aj velmi depresivne pocasie. clovek musi byt v uplnej pohode. lebo potom staci maly stres a uz je v tom colvek zasa.

petra001
9. máj 2010

ahojte, před pár dny jsem narazila na tuto diskuzi...minulý týden mi moje praktická lékařka na základě dotazníku (zungova stupnice) řekla, že mám středně těžkou depresi a doporučila mi, že bych měla brát nějaké léky. Já jsem teda odmítla, protože nevím, jestli na základě takového dotazníku se dá vůbec určit diagnóza? Je pravda, že v poslední době (několik měsíců) se necítím dobře, buď brečím nebo jsem hrozně podrážděná, z ničeho nemám radost...máme v rodině hodně těžké období, moje švagrová (28 let) má rakovinu a už není šance, je to hrozné...na Vánoce jsem se úplně sesypala...na náladě mi nepřidá ani to, že už jsem 4 roky doma, nejdřív na mateřské, teď na úřadu práce (ale už mám práci, 17.5. nastupuju), moje tříapůl letá dcera má teď hrozné období, neposlouchá, vzteká se, prostě mě dokáže vytočit tak, že mám strach, že se neovládnu a ublížím jí...toto mě taky deptá, připadám si jako neschopná matka, furt po ní jen křičím...když jsem si trochu začala všímat toho, jak se chovám a té mojí ubrečené nálady, došla jsem k tomu, že doktorka má asi pravdu...pomáhá některé z Vás pití čaje z třezalky (ľubovníku)? Petra

kornelia
9. máj 2010

Petra urcite chod k lekarovi nemusis sa bat, po prerozpravani ti ona ci on odporuci vhodnu liecbu a ked to budu lieky nebran sa im je to velmi zle ked sa citis ako opisujes - presne rovnako som na tom bola aj ja a po par tyzdnoch prisla ulava, az som neverila aka dokazem byt kludna a mat dobru naladu.

Kubaka je to uz skoro rok a pol co beriem lieky, viem ze sa nemozem spoliehat na to ze mi bud ehned dobre, ale citim ze som prisla na koren veci a ze by som dokazala existovat bez liekov. Ovladam uz svoje telo natolko, ze viem kedy vysiela znaky ktore jednoznacne vravia stoj , spomal. Tak by som si chcela vyskusat ci som schopna vtedy spomalit a dostat sa do normalu, ved ani to nie je normalne brat lieky cely zivot, i ked viem, ze mnohym z nas to znamena jedine riesenie ale predsa. Chcem vyskusat a ked sa nepodari budem vediet ze este nie som v pohode... 😉

beginka
9. máj 2010

Ahojte, som 5 mesiacov po pôrode a cítim sa veľmi zle. Moja psychiatrička mi dala namiesto seroxatu, ktorý nezaberal dáky depant prolong 1 ráno, atarax 1/2 ráno a leponex 1 večer. Neustále mám však strašné pocity depesonalizácie a pocity, že nie som normálna a že sa zbláznim. Chcem sa spýtať, keď mám taký silný pocit, že sa zbláznim, môže sa tak aj stať? Veľmi sa toho bojím.