Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

nikushka1
9. júl 2010

stalker toho neurolu sa sa nemusíš báť.ja som ho síce nebrala ale brala som oxazepam(rovnká indikačná skupina lieku ako neurol).brala som ho 4mesiace 3x1 + 1,5mesiaca 4x1 takže dokopy 5,5 mesiaca každý deň a keď mi ho vysadili tak pohoda.žiadny absťák ani nič.aj keď už som mala hlavne ku koncu potrebu kvôli všetkému oxazepam.pri najmenšej známke úzkosti ale ked som si večer ľahla a nezaspala do 10minút tak som chcela ísť za sestričkou(bola som v nemocnici) ale dalo sa to prekonať.

tak všetkým prajem krásny deň.dúfam že sa mi podarí sem cez deň nakuknúť🙂

stalker
11. júl 2010

@lila1 ahojjjjj,aj jja si mylsím že gramáž liekov nie je podľa hmotnosti, ale lekár mi povedal, že ked sa mi krúti hlava z neurolu a som chudá, tak si nevie predstaviť čo by to urobilo so mnou keby mi dal vyššiu gramáž.mám 32, jedno dieťatko......svokra ma vypočuje aj podporí, ale cítim, že je to niekedy také umelé.....len taká pretvárka,....a potom zrazu celá rodina zo svor. stran ymi vyvolava, že čo mi je a akože nič nevedia.....,ale je jasné že to hned povedala,lebo nikdy taký záujem nebol z ich strany.....mám dvojčka ale tá je ďaleko,problém je v tom že všetci hovoria, že ale čo...mysli pozitívne,nič ti nieje nepreháňaj-no nevedi ato pochopiť aké stavy sú to......
moja svokra ma chce teraz zobreť na dovolenku do grécka s dcérkou,ale mám z toho strach,....aj keĎ už nemám také brut stavy ale necítim sa úplne dobre,,,,,pa tak odpíš budem sa tešiť a príjemnú dovolenku.....

stalker
12. júl 2010

@povuma ahoj, ja som tu nová,len som si prečítala tvoj príspevok a zaujal ma, ptetože ja som teraz začala užívať citalec ,ale len polku pilulky denne, ale ešte stále beriem neurol,....je to asi mesiac čo ho užívam, a citalec 2 ttýždne,len sa bojím toho ,že ked vysadím neurol vráti sa mi to....dnes idem k psychiatrovi tak som zvedavá čo mi povie,či mi nezvýši citalec na jednu celú denne....,môžem aj teraz ešte nežiadúce učinky,teda myslím môžu sa mi vrátiť ked budem brať celú??????a viete mi poradiť, aké lieky môžem jesť pri tejto kombinácii proti bolesti???????ďakujem a prajem krásny dník

povuma
12. júl 2010

@stalker ahoj.
Citalec polka je pravdepodobne na zaciatok, ja som brala celu tabletku neskor,.... skor by ti @andy.a povedala presnu gramaž. Je psychiater, pošli jej IP 😉

Neurol som užívala dlhšie, aj 3 mesiace, potom už len podla potreby možno do pol roka....nežiaduce učinky som mala najviac prvé týždne, po mesiaci už to bolo lepšie, neboj sa toho zvýšenia, určite sa ti NU nevrátia, ani brania neurolu 😎 citalec užívas krátko na to aby to zabral, musíš počkať, týždeň po týždni to bude lepšie, ale nepojde to naraz, len postupne vždy niečo odbudne...vráti sa ti chut do jedla, potom budeš lepsie spat, prestanú triašky, potenie rúk, nervozita,napätie....

proti bolesti si daj hocčo, paralen, brufen, to podla mna neovplyvní účinok 🙂

tina28
12. júl 2010

Ahojte kočky, som tu nová a chcela by som poprosiť o radu: Pred rokom a pol, som dobrovoľne navštívila psychiatričku, lebo som mala neovládateľné stavy agresivity, hnevu... Liečila ma Serliftom lebo údajne mi chýbal seerotonín, ak som vôbec nejáký mala. Proste robila som 17hod. denne až mi to začalo prerastať cez hlavu. Nemala som na nič čas, nemohla som nikam chodiť, nestíhala som upratovať, lebo vkuse som bola v práci. Keby som tam mala posteľ, tak tam aj bývam... Lieky mi zabrali, bola som pohodovejšia a našla som nový zmysel života a zistila som, že aj ináč sa dá žiť. Rozhodli sme sa s manželom že budeme mať bábo, tak som prestala užívať tbl. a upadla som ešte do horšieho stavu. Po dohode s dr. sme znovu nasadili tbl. a dohodli sme sa, že sa musím dostať do akého-takého normálu a dieťatko naplánujeme o niekoľko mesiacov neskôr. Súhlasila som, lenže medzičasom som otehotnela a lieky som musela vysadiť. Všetko bolo OK, sedenia s dr. boli v pohode a robila som jej radosť. Tešila som sa zo života, z bábätka a svet sa mi zdal krásny. Až do včera, kedy som sa v noci zobudila, že nemôžem dýchať a že umriem. Dala som si kvapky do nosa, dýchanie čisté, ale v mojej hlave, že zomriem, že sa musím zabiť,lebo ináč noc ani len neprežijem. Vysvietila som celý dom, zapla TV, nemohla som si ani sadnúť, ani ľahnúť, bála som sa že umriem. Mávaloa som často pocit, že sa nemôžem nadýchnuť, ale vždy to bolo light a nejako som to prekonala. No v noci, bohužiaľ. MM bol pri mne, chcel mi pomôcť, no neveela ako. To som nevedela ani ja. Žiadne ukľudňovacie tbl. som nemohla, kedže som tehu, tak som prechodila skoro celú noc po celom dome až som sa unavila a na 2 hodinky som zaspala. Ráno som si myslela, že to prejde, ale riť Paľovu, tiež bolo zle. Nevedela som, či zvládnem byť v práci...tak som si naordinovala XANAX, bolo tam napísané že sa nesmie len v prvom trimestri. Samozrejme moja dr. na dovolenke, som nevedela za kým mám ísť, tak som šla za gynekologom a ten mi povedal, že sa s takýmto nestretol a že on tie lieky nepozná a že musím nájsť nejakého psychiatra. Tak som našla, za poplatok /to mi je v tejto chvíli šuma-fuk/, idem zajtra, len neviem, ako prežijem túto noc. bojím sa vojsť do domu, sedím v záhrade, bojím sa tmy, bojím s aísť do spálne. Dám si Xanax a dúfam, že zaspím a budem spať bez pohnutia až do rána, lebo nič nie je horšie ako pocit bezmocnosti.... Chcem sa opýtať, je tu nejaká baba, čo užívala "antidepresíva" počas tehu? Neubližuje to bábätku? Strašne s abojím, ako to všetko dopadne...pôrod, potom po pôrode.... Fúúúúúúúúúú to je sila, čo to s nami dokáže robiť...

alca85
12. júl 2010

ahojte....ja som vám len chcela napísať, že môj muž istý čas trpel nespavosťou a depresívnymi stavmi, navštevoval psychiatra, ktorý mu naordinoval lieky ako Xanax a iné (už si nepamätám)....no o to nejde...chcela som len napísať, že môj muž tieto lieky prestal brať a našiel si na nete čaj Jiaogulan a také tablety L-tryptofan (zvyšujú hladinu serotonínu, ktorého nedostatok zapríčiňuje tieto stavy - ale to asi viete).....nie je to žiadna chémia a veľmi dobre sa po tom čaji i tabletách cíti.
No tie tablety nemôžu tehotné a dojčiace ženy....ak už o tejto alternatíve viete, tak nič som nepísala 😝, ale ak by to niekomu pomohlo, budem len rada.... 😉

andy.a
12. júl 2010

ahojte,je Vás tu veľmi veľa nových,keď si nájdem viac času,poodpisujem Vám jednotlivo 😝 😝 😝 😎 😎 😎

zatím 😎 😎 😎 😵 😵 😵 😵

wewwe
12. júl 2010

@tina28 ahoj. neboj sa nič. neviem ti síce poradiť z vlastnej skúsenosti čo sa týka tehu a týchto liekov. len ti chcem povedať že ti držím palce. viem ako sa cítiš a ver mi že to bude lepšie. myslím na teba a daj vedieť ako ti je

stalker
12. júl 2010

@povuma ahoj, dakujem za radu, dnes som bola u psychiatra,tak mi zvýšil citalec na jednu celú denne....,tak dúfam, že to bude dobré a nebudem mať už také brut skúsenosti ako s prvou polkou....????a viete poradiť???aké máte skúsenosti vy?????ked zvyšite dávku?????
dakujem

andy.a
12. júl 2010

@stalker ...ahoj,písala si že jeden psychiater ti dal dg.PP a druhý ťažká depresia... 😝 😝 😝

reagujem ešte na Tvoj príspevok,ako si sem začala písať...písala si,že máš polku citalopramu...polku z 10 čo 20 mg-....??? 😕 😕 😕
každopádne sú to dávky tak pre 6.ročné dieťa a nie pre dospelú ženu s PP alebo ťažkou depresiou,tam sa totiž ide až na 60 mg denne...a báť sa tohto lieku nemusíš ,citalopram je najslabšie SSRI,takže ja by som Ti určite navyšovala dávku ...teraz máš aspoň klasiku 20 mg ?? 😕 😕 😕 dúfam 😝 😝 😝 😅 😅 😅 😕 😕 😕

z citalopramu sa nejako extra nepriberá,ale je to individuálne 😝 😝 😝

andy.a
12. júl 2010

@tina28 ...je tu kvantum báb-dúfam,že aj samé napíšu-ktoré užívali AD počas tehot.,aj pri kojení 😕 😕 😕
od cca 4.-5.mesiaca,keď je ukončená organogenzéza plodu,sa môžu užívať SSRI,najbezpečenší je citalopram,môže sa aj sertralin/ten Tvoj Serlift/.,prípadne aj escitalopram /Cipralex/

samozrejme musíš u lekára podpísať rezerz,že lieky užívaš na vl.riziko,nie sú robené z pochopiteľných dôvodov štúdie na tehot.ženách 😝 😝 😝

myslím,že úplne najbezpečnejší v tehot.je Wellbutrin,ale ten sa dosť málo používa a nie je indikovaný na PP 😝 😝 😝

tie príznaky -závraty,sťažené dýchanie,strach,že umrieš,sedia skôr totiž na PP 😝 😝 😝
ale tá býva často kombinovaná s depresiou 😕 😉

držím palce 😉 😉 😉

andy.a
12. júl 2010

@alca85 ..tryptofán je obsiahnutý aj v nejakých syroch/aj napr.olomoucké atď.../
,trošku to má súvislosť s AD Aurorix lebo Jumex-ktoré je zároveň aj antiparkinsonikum a ktoré sa tiež moc nepoužíva,bolo určené na depresie,rezistentné na iné AD 😝 😝 😝

pri užívaní týchto AD bolo potrebné vyhýbať sa takýmto druhom potravín 😉

andy.a
12. júl 2010

@nikushka1 ...Oxazepam je z rovnakej skupiny ako Neurol,len o niečo slabší,dáva sa aj deťom tak cca od 10 rokov 😉

andy.a
12. júl 2010

@ibaja ..nechápem ten Sulpirid Belupo na spanie....to myslíš 50 mg,ktorý sa dáva deťom ráno,alebo aj viackrát denne napr.na tikovú poruchu ?? 😕 😕 😕

to je slabučký liek,na noc treba niečo iné,prípadne Trittico,čo je tiež AD,upravujúce kvalitu a architektúru spánku 😝 😝 😝
ostantné lieky sú OK....možtno treba ten Sertralím zvýšiť,keď a po 2 mesiacoch necítiš stále dobre 😕

drž sa a konzultuj psychiatra 😉 🙂

andy.a
12. júl 2010

@lila1 ...tak som rada ,že sa už máš lepšie a vidíš,ako si sa toho sertralínu bála 😕 😕 😅 😅 😵 😵

drž sa,papá 😎 😎 😎 😉 😉 😉

andy.a
12. júl 2010

@nikushka1 ...ešte pre Teba:v dnešnej dobe je výnimočné,aby pac.s diagnózami ako máš Ty,bol na monoterapii Lithiom 😕 😕 😕

o to viac Ti budem držať palce,aby si bola naďalej stabilizovaná 😉

dúfam,že Ti pravidelne kontgrolujú hladinu líthia v krvi 😝 😝 😝 😅 😅 😉

andy.a
12. júl 2010

tak.....dúfam,že som všetkým ako -tak odpovedala,žiaľ Vaše príspevky som len zbežne preletela,nestíham viac 😕 😕 😕 😖

všetkým Vám držím palce,nech lieky čím prv zaberú.......... pre nové:opakujem,že AD neúčinkujú hned,ale tak o 2-3 týždne,aj za dlhší čas,treba len vydržať a preto tam máte všetky zo začiatku tie prídavné lieky-sedatíva ako Xanax,Neurol,Oxazepam,Lexaurin atď..... 😉 😉 😉 😉 😉

pozdravujem aj stále prispievateľky,dúfam,že tiež napíšu niečo z vl.skúseností 😉 😉 😉 😝 😝 😝 😝 😝

tak papá a dobrú noc 😎 😎 😎 😵 😵 😵

stalker
12. júl 2010

@andy.ahoj,dakuejm ze si napísala,chcem upresniť,že beriem citalec -polku z 10 mg+ neurol rano polku z 0,5 aj naobed a večer celú.ale dnes som bola na sedení, a že si mám davať jednu celú 10 mg rano a neurol dalej,nie je mi tak zle už ,ale nieje to ono,len stále mám pocit, že jemi dobre z toho neurolu....tak dakuejm j eto teda málo????už vtedy som mala nežiaduce účinky brut,tak sa bojím či to bude také isté,alebo horšie??????DAKUJEMMMMMMM ☹ 🙂

andy.a
12. júl 2010

@stalker ...zlatko,kto je Tvoj psychiater?? 😕 😕 😕 😝 😝 😝
máš nizučké dávky liekov,ten Citalec 10 mg je dávka pre malého školáka,písala som Ti 😕 😕 😕

pri PP sa začína 20 mg a podľa odozvy na liečbu sa ide vyššie,aj pri ťažšej depresii 😕 😕 😕
okrem toho pri ťažkej depresiii by som volila niečo z účinnejších AD,ktoré zároveň aj lepšie preliečia PP ako napr.paroxetín/Seroxat/,venlafaxíny alebo Escitalopram/Cipralex/ 😝 😝 😝

jasné,chápem,že po Neurole sa cítiš dobre hneď.,tak je ten liek robený,aby účinkoval hneď.....ale AD ,keď Ti zaberie,tak Neurol potrebovať nebudeš 😝 😝 😝 resp.len podľa potreby 😉 😉 😉
AD potom pôsobí aj preventívne,aby sa Ti depresívne-panické ataky nevracali 😝 😝 😝

marla1
13. júl 2010

Ahojte dievčatá. Som tu nová a veľmi vás prosím o radu. Mám 3mesačné dieťatko, ešte stále kojím a necítim sa dobre. Mám nervozitu v žalúdku, cítim napätie, v noci nemôžem dobre spať, mám všelijaké nepríjemné myšlienky., niekedy aj nekontrolovatľnú triašku. Cez deň ako tak prežijem, stále mám čo robiť, ale už večer sa bojím , čo bude v noci. Problém je to, že nechcem prestať kojiť, tak zatiaľ nejdem k psychiatrovi, ale bojím sa, že nakoniec aj tak budem musieť ísť ☹ Prosím Vás maminky poraďte, či ste brali počas dojčenia nejaké lieky a ako ste sa cítili. Veľmi vám ďakujem, kľudne mi napíšte aj do IP. Ešte raz ďakujem všetkým.

stalker
13. júl 2010

@andy.a andy ahojček,môj psychiater je zo zvolena,.....inak ja vôbec netuším ,že prečo takto??????ja vážim 50 kg a mám 173 cm,....a on mi tvrdí,že som chudá,aby som to zvládla,tak ja fakt neviem ☹ ,neviem...
chodím k nemu v pohode-usmievam sa lebo mi je fajn,ale vždy mu všetko porozprávam....tak ja neviem naozaj, že čo????ešte razdakujem a krásny dník

kubaka
13. júl 2010

@stalker tak to máš opravdu směšnou dávku Citalecu - 5 mg jsem brala při vysazování a naprosto už neúčinkoval, protože se mi všechno vrátilo - tak jsem musela zpět na 20mg, což je teprve vůbec účinná látka. I 10 mg už jen taková udržovací, když je stav dobrý -No jakpíše Andy.

kolem a kolem - jak tu čtu o praxi některých vašich psychiatrů, děkuju bohu za toho svého 😔 to se pak nedivím, že spousta lidí se z toho nemůže vyhrabat a pak nabude falešného dojmu, že psychiatrická léčba je na nic. Naopak - dobrý doktor a správná léčba je vždycky účinná, zvlášť u těchto našich "lehčích" psychických onemocněních - myslím deprese, PP, úzkosti (oproti těžkých schizofreniím, paranoie, maniodeprese, obs. kompulz poruchy atd. to už je jiný kalibr)
Takže když se vám to nezdá, není to ono, domáhejte se změny, přehodnocení léčby, popř při odporu doktora jděte jinam. Tyhle naše choroby schopný psychiatr zvládne levou zadní- jen ho najít. 🙂

kubaka
13. júl 2010

@marla1 koukni zpět a dočteš se všechno, na co se ptáš - nemusíš přestat kojit, při vhodných AD se kojit může, nemá smysl se trápit, dítě potřebuje veselou a silnou matku. Mrkni zpět. AD jsou pořád lepší než neúčinné volně prodejné léky. Při depresi nezabírají.

stalker
13. júl 2010

@kubaka kubaka zdravim,dakujem za info,chcem sa opýtať budem mať také brut učinky pri zvyšovaní dávky???????????a chcela som sa opýtať ešte prosím, ked zvýšim gramáš citalecu ,budem vpohode,...myslím tým, že či nebudem taká oťapená.... 😝
inak dnes som mala zvýšiť dávku na 10 mg-ale dostala som takú silnú menštruáciu,že som to odložila na zajtra....
dakujem

stalker
13. júl 2010

..aešte jedná otázočka?????je tu niekto kto váži 50 kg???

srdcko81
13. júl 2010

@stalker -prosím Ta necitaj neziaduce ucinky to sa pri PP neoplatí 😅 😅 😅 😅 lebo si kopu vecí aj domyslís a vobec tie priznaky nemusís mat-viem z vlastnej skusenosti-doteraz som si letacik k s vojim AD neprecitala a neriesim to ani a tiez mi bolo na zaciatku zle ale teraz je fajn,a to ze Ti je zle z liekov je prechodný stav na vsetko si telo zvyká 😉 😉

nikushka1
13. júl 2010

ahojte kočky 🙂
toto teplo je hrozné.ako mám rada leto ale toto už je moc.

stalker ja mám pod 50kg. od februára som schudla 13kg.

andy.a aj moja doktorka vravela že nemá pacienta s bap len na lítiu.pre mňa je hlavné aby mi bolo dobre aj keby mám klince jesť.

tak pekný horúci deň vospolok

andy.a
13. júl 2010

http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf...

link pre všetky,ktoré mi denne píšete IP,ktoré lieky sa môžu užívať v tehotenstve a pri kojení 😝 😝 😝

dávala som ho tu už X-krát,takže baby dajte si to medzi "Obľúbené",tam máte všetko 😕 😝 😝 😝 😉 😉 😉

@nikushka1 ...čauko,tak Tvoja Dr.má podobné skúsenosti ako ja s tým lithiom 😝 😝 😅 😅

@stalker ..tých 5 mg je na úrovni placeba,deti užívajú 10 mg,tak nechápem,prečo sa toho tak bojíš.,....nežiad.účinky sa vyskytnú tak u 1 zo 100 a nebýva to nič závažné a maxim.po týždni to ustúpi 😝 😝 😝
už si mala byť dávno na 20 mg,aj viac 😝 😝 😝

stalker
13. júl 2010

@andy.a 🙂 dakujem za všetky príspevky,ja naozaj teraz ked to čítam mám pocit,že tu trapoším......,to že mi bolo tak zle je možno aj preto ,že som vtedy vysadila neurol a dala si ten citalec 🙂 .....,takže nebudem trapošiť sa idem ich papať,dakujem ešte raz....krásny večer

stalker
13. júl 2010

@nikushka1 a co berieš,,,?????TAK to ja aj ešte schudnem to bude hroza....