Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

anika09
28. júl 2010

Ahoj savanna,to mas este len malu davku, ta vyssia ti pomoze.No citala som podrobny popis lieku a stalo tam ze aj ked sa Seroxat vysadi tak citlivejsi ludia mozu mat problem z vysadzania aj niekolko rokov,ak patrim do tejto kategorie tak potom tie neprijemne stavy ako mam prekonat ked to dlho trva a benzaky su navykove?
No aj tak si myslim ze clovek si musi najst vlastnu cestu a skusat co mu je lepsie a co mu pomoze.
Len vydr bude ti lepsie urcite.

savanna
28. júl 2010

anika, ved ja som to nemyslela v zlom, len som ta chcela upozornit, aby si s tymi benzakmi narabala opatrne 😕 Ja sama som ich brala/beriem tak dlho len preto, ze AD mi robili zle a nemohla som ich zniest... sice to s tymi AD teraz skusam opat, ale akosi si neviem pomoct a neverim tomu, ze tie neziaduce ucinky prejdu ( ach, to moje nekonecne negativne myslenie), v hlave si predstavujem, ze som jediny pacient, ktoremu AD nesedia a som naveky strateny pripad- a dostavam sama seba do este horsich stavov, v akych som.
Podla mna by si sa nemala sustredovat na to, ze budes mat problemy z vysadzania niekolko najblizsich rokov - no ako sa poznam, aj ja by som si to myslela, keby som si to niekde precitala 😀, inak aj o benzakoch som to citala a asi aj preto mi bolo tak zle - aj keby boli tie abstinencne priznaky dlhodobe ako hovoris, urcite nie zdaleka take intenzivne ako tesne po vysadeni.... a stale je tu moznost prejst na ine AD - tvoja Dr. ti ich chce vysadit za kazdu cenu?
inak, to len my dve sme tu osamotene zostali v tejto diskusii? 😀 kde su vsetci? citala som si prispevky dozadu a kopu diskutujucich a teraz nikde nikoho

filipal
29. júl 2010

@savanna vsetci su uz z najhorsieho vonku, tak uz nepisu.... 😅
to je vzdy tak, kym zaberu AD vypisuju, stazuju sa a potom zmiznu! 🙂

a my skalne, to tu musime zachranovat! 😝 😀

ked sa andy vrati z dovolenky, urcite vam k tomu napise..... ak nie, napiste jej zase, bude mat asi toho vela,
dohananie v praci a pod.

ale, ja si myslim, ze dobre pises o tych " benzakoch" Savanna. 🙂
neboj, aj tebe vedlajsie ucinky pominu. vydrz!

anika09
29. júl 2010

Savanna ja som to nemyslela v zlom🙂))))), len skusam vsetko mozne, aby si mi rozumela.No ja mam taku Dr., ktora mi tvrdi ze ani AD nie je dobre brat dlhodobo, ale uz som to tu pisala, v lete vraj kazdemu vysadza dokonca a znizuje na polovicnu davku .........no utvor si nazor aky chces preto ja chcem nejako prekonat toto obdobie a v septembri sa poradit s inym lekarom ..........
filipal, co sa tyka mna ja nie som pravidelny prispievatel to je pravda teraz mam viac casu, lebo som na dovolenke so synom, ale co sa ineho obdobia tyka ,tak ja este musim riadit firmu , mam dve deti a rodicov okolo ktorych treba chodit a manzela, ktory je stale na cestach tak ja uz vecer nemam sil ani otvorit stranku a napisat par viet.Ale ja to pisem na vysvetlenie nic v zlom.Inac som citala ze vysadzas uspesne lieky a velmi ti zavidim, dufam ze sa ti to podari a budes ok, nie tak ako ja ze stale mi nieco je ach jaj!
Prajem vsetkym vela sil aby sa kazdemu polesilo.....🙂)))))))

savanna
29. júl 2010

@filipal tak teda vsetci su uz z najhorsieho von? tak to zavidim ( v dobrom, nikomu by som nepriala byt na samom dne) Ja sa dnes teda citim fakt biedne, od rana slzy na krajicku a len placem, placem od zufalstva, skoro nic nejem - a to si moja Dr. mysli, ze nemam depresie, len uzkosti 😕 - no mozno je to aj tymi liekmi ciastocne. Najradsej by som isla niekde na vzduch, len je to tazko, ked sa mi da cikat pomaly kazdych 5 min, a potom sedim na WC pol hodinu.
Ale som rada, ze ty prispevas, aj ked sa mas uz dobre a povzbudzujes ostatnych 🙂 🙂 To je fakt super.

@anika09 no to je naozaj zaujimave, ze tvoja Dr. v lete kazdemu znizuje davky... akoze ked je leto, tak sa zakonite vsetci musia citit vyborne? 😀 Nezda sa mi to celkom ok - napriklad ja prezivam teraz asi najhorsie obdobie a moj mozog nezaujima, ze vonku svieti slnko a je teplo. Je dobre, ze si hladas noveho doktora.
Nech uz nam je obidvom konecne lepsie 🙂

anika09
29. júl 2010

Ahoj Savanna,
ja som napriklad brala polku len dva dni a hned zdvihla na celu davku ja si myslim ze nemas naco cakat zajtra zdvihni davku na 20 mg , musim ta vsak upozornit ze az po 10 dnoch cakaj naozaj taku ulavu lebo ten liek musi dosu iahnut vrchol v tele a potom uz bude len lepsie , ja som az take stavy nemala to je prevda, ale velmi ma bolel zaludok a bolo mi zle a tocila sa mi hlava.
No neviem co tym moja DR. sleduje mozno chce to len cele u mna bagatelizovat aby som to nebrala az tak vazne , a tym dosiahnut zlepsenie, ved vieme ze vsetko je v hlave kazda choroba ine vysvetlenie nemam.
Ak mas doma nieco ako Neurol, alebo lexaurin tak si daj polku a lepsie to budes znasat skus to uvidis.... daj vediet.🙂))))A prejdi na celu davku nemas naco cakat ver mi to ti aj Andy napisala, Pred rokom som bola aj ja tak a to iste mi napisala.

filipal
29. júl 2010

kocky,
@savanna
@anika09

nebojte, aj vam bude lepsie! uvidite! 🙂
Savanna aj pre mna je najtazsie obdobie leto. nema ho rada ani moj syn. uz sme sa cudovali nad rozhodnutiami Anikinej lekarky.... 😨

ja som zacala pomalicky znizovat davku, o 25 mg, ale pri tejto davke este mesiac zostanem. praveze sa necitim najlepsie, ale dufam, ze si organizmus zvykne.

teda, Anika, mas toho naozaj dost! a ake velke mas deti?

anika09
29. júl 2010

Ahoj filipal,
ja ma 18 rocnu dceru,a 10 rocneho syna, lenze manzel nikdy nieje doma lebo firmy mame v BA aj v Prahe takze lieta.
Vies si predstavit ze ked mi bolo najhorsie triasli sa mi nohy,rozmazane videnie tocenie hlavy atd. som musela sadnut do auta fungovat akoze nic?ja som este nikdy nelezala nemohla som ostat doma lebo vsetko bolo na mne, a presne tak som aj ja so snizovanim davky ako ty.Zisla som pekne pomaly na polku cez tristvrte a necitim sa dobre a to trva od aprila.Stale si hovorim ze si telo musi zvyknut ,ale ako ty hovoris prislo leto a bolo horsie, ked som Dr. zavolala tak odpoved uz poznas co mi povedala tak neviem cakat dalej ci co mam robit.
Najhorsie na tom je ze zacina svietit slnko a moj syn ch ist na kupalisko a ja tam musim vydrzat ako kvetinac lebo nechcem mu pokazit prazdniny.....no proste jeden kolotoc a neviem z kola von a hlavne ako?....
Tak som si vyliala srdce kocky.-)))))pre zmenu Vam, lebo viete ake to je......hm

sasilinka
29. júl 2010

Ahoj děvčata,
taky už mi bylo cešlkem dobře, brala jsem AD Ixel a AP Deniban. Ale protože jsem dost ztloustla, domluvili jsme se s Dr. na vysazení Denibanu. POmaličku jsem ho vysazovala. PO vysazení jsem týden. Ani jednu noc pořádně nespím, jsem strašně unavená a dnes se vrátily i deprese. Skoro celý den jsem proležela, neschopná cokoli dělat. Asi si ho vrátím zpět. MYslíte, že to může být po tom vysazení nebo mi už AD po 1,5 roce přestalo účinkovat? Díky za odpověď.

filipal
29. júl 2010

@anika09 podla mna potrebujes zvysit davku. mas toho naozaj vela, syn ma prazdniny, musis fungovat....
mozno by si nemusela cakat az do jesene, nie? chces kontakt na psychiatricku v Ba?

@sasilinka jojoj, to veru neviem....budes musiet pockat na Andy, mala by sa vratit cez vikend.
mozem ti napisat, len to, co som si sama nastudovala...
ako pomalicky si vysadzovala Deniban? lebo vysadzovat sa ma 1/4 casu z dlzky, ktoru si liek uzivala. cize ked beries
AD rok, tak vysadzovat mas asi 3 mesiace..... brala si ho dostatocne dlho? lebo aj kratke uzivanie moze byt pricina.
vysadzovala si len kvoli priberaniu? a pocas vysadzovania si problemy nemala, az tyzden po?

flakara
29. júl 2010

Depresia je sviňa, mala som ju a bolo to hrozné obdobie života. Beriem antidepresíva. Keď som sa prebrala po opakovanej operácii a čakala na onko výsledky, začala som sa núťiť tešiť sa na každý deň. Teraz keď ma prepadne melanchólia spomínam na to všetko čo som dokázala a sama sa vyhecujem k dobrej nálade.
Mimo tému ---- ---- 😀
Chcela som pridať viac fotiek do profilu, ale pri pohľade na seba som dostala záchvat smiechu až som spadla z kresla a fakt život stojí zato žiť každú minútu.Hovorím z praxe

filipal
29. júl 2010

@flakara aaaa, vitaj! 🙂
ty si tu nova, ze? 😵 😵 😵

vsilvia
30. júl 2010

ahojte pismenkove kamaratky. som tu nova. dnes sa 15.den odrazam od dna pomocou antidepresiva cipralex. neviem sa zmierit s mentalnym postihnutim svojho synceka. rana su pre mna najtazsie. rada citam aj vase starsie prispevky aj sa zasmejem. dakujem filipal, kubake a andy za prispevky a samozrejme hroske. dik , ze to tu drzite.
@flakara pekne si to napisala a pravdivo.

filipal
30. júl 2010

@vsilvia tak dva tyzdne mas za sebou, este take dva a bude ti lepsie...
aj ked je urcite velmi tazke, vyrovnat sa s tvojou zivotnou situaciou. nechces napisat viac? aky velky je syncek, ake ma postihnutie? myslim si, ze v tvojom pripade by bola namieste psychoterapia. tvoj syncek potrebuje vela lasky a vyrovnanu mamu...

musim niekde zohnat @hroska 🙂 aby to sem prisla trochu rozveselit!

Hroska, kde si???

vsilvia
30. júl 2010

@filipal ahoj dik za povzbudenie,
syn ma autizmus a 4 roky. chodim na psychoterapiu, psychologicka povedala to co ty, vela lasky dietatu a pohodu v srdci pre mamu. smiala som sa na teme sex a antidepresiva. akoby o mne.... 🙂 pekny den, myslim na vas vsetky, drzte sa.

sasilinka
30. júl 2010

Filipal: děkuji za odpověď. Brala jsem ho rok ještě k Ixelu, ale chtěla jsem ho vysadit, protože jsem po něm ztloustla. Vysazovala jsem asi 2 měsíce.Při vysazovaní žádný problém, až po úplném vysazení. Včera jsem si ho večer znovu nasadila a spala jsem mnohem líp. Jen ta deprese nechce nějak odeznít.

anika09
30. júl 2010

Ahojte vstky kocky,Filipal ako sa mas? ako sa citis dnes?
aja by som chcela vediet ze ked vysadzam Seroxat , lebo teraz naozaj vysadzam pomaly tak tie telesne neprijemnosto ako vnitorne trasenie ako keby navonok to nevidiet ale ja mam taky pocit, aleboslabost v nohach, alebo rozmazane videnie je pri vysadzani normalne , aleboako to je lebo to mam za kazdyn ked vysadzam.........AD, MOZNO SOM CITILVEJSIA AKO OSTATNI.........
SASILINKA, AHOJ ked som uplne vysadila AD tak 8 mesiaco som sa poriadne nevyspala.Spanok je najdolezitejsi a preto sa necudujem ze sa ti to vratilo ja som po 8 mesiacich vyzerala ako keby som flamovala cele noci no a potom naspaz AD.....ALE TO BER AKO MOJU SKUSENOST UKLUDNOVALA MA dr. ze to sa spravi a hovno hovno zlata rybka nic........... 😢 🙄 PROSIM TA NA CO JE TEN DENIBAN?
Flakara ako dlho beries AD?
Hroska ako sa mi mas? ako sa citis?

anika09
30. júl 2010

@anika09 jooooj mam tam same chyby sorry dievcata ponahlala som sa ☹ Vam odpisat 😒

filipal
30. júl 2010

@sasilinka tak to si brala dost dlho, aj si pomaly vysadzovala, v tom chyba nebude. 😝 ☹
mozno ti Andy poradi.
toho sa aj ja bojim, ze ked vysadim uplne, stavy sa mi zhorsia.

@anika09 dik. chystam sa na dovolenku, tak celkom dobre. uzkosti nemam, ale zda sa mi, ze mierne depresivne stavy sa mi vracaju. musim si robit neustale program, rezim, aby som do toho nesklzla... 😝

sasilinka
30. júl 2010

Anika09:
ahoj, jak jsi to jen vydržela 8 měsíců bez pořádného spánku? Co na to Dr? A deprese se Ti v tom období nevrátily? Já jsem taky myslela, že to přejde, ale nic se nekonalo. Tak jsem začala užívat zpět. Nechci zase skončit v posteli s těžkou depresí jako před rokem a půl. Deniban je atypické antipsychotikum, používá se jako AD při vleklé depresi a špatných náladách. Já ho beru ještě k Ixelu.

Filipal: já si taky myslela, že jse všchno už OK a deprese jsou minulostí. Ale jak jsem vysadila, byly zpět. Teď se bojím, že už budu na Ad po celý život.

anika09
30. júl 2010

Salinka,
prave Dr. ´ma presviedcala ze to naskoci tak pod dohladom neurologicky som nasadila Neurol vecer 0,25 mg,trocu som pospala ale nebolo to ono.Brala som Neurol 3 mesiace a potom pomaly vysadila ziadna zavislost sa u mna nevyskytla ale ani to velmi nepomohlo.Potom mi predpisali Stylnox tiez sa moze uzivat nejaku dobu tak aby nevnikla navykovost tiez to bolo pod dohladom lekara, ale tiez mierny uspech a 3 mesiace som skusala bylinky,sport,a co ja viem este a nic, sem tam so to dohnala spankom cez den v sobotu a v nedelu az kym som po roku nedostala poriadnu triasku , ale taku ze som nevedela ist na wc a vtedy som povedala dost a nasadili AD.
Ja mam skor uzkostne stavy nie depresie a skor fyzickeho charakteru, ked to na mna pride tak sadnem na stacionarny bajk a slapem doma v obyvacke aby ma to preslo 😝
No niekto berie inzulin po cely zivot, niekto lieky na tlak, no a my si dame jednu denne rano a sme v pohode no nie? 😀

anika09
30. júl 2010

Filipal, a kam ides na dovolenki? nech ti trochu zavidim, a ten kontakt na Dr. v BA keby si bola taka laskava mi napisat .Dakujem
Dnes tiez sa mam dobre a dufam ze to uz horsie nebude na moje pocudovanie sa citim fajn som tiez na polke....... 😅

savanna
30. júl 2010

ahojte kocky

@anika09 jasne, ze my dobre vieme, ake to je, este ze sa mozeme jedna druhej tuto vyrozpravat... tak ma napadlo, ze by si sa mozno mohla dohodnut s nejakou maminou, ze by raz zobrala syna s kamaratom na kupko ona a raz ty, to len taky napad... aj ked teraz to pocasie na kupanie velmi nevyzera 😅

@filipal to je mi luto, ze sa necitis nalepsie, urcite sa to casom zlepsi. kam sa chystas na dovcu?

@flakara dakujeme za takyto optimisticky prispevok 😵 mas 100%nu pravdu

My dnes 8my den vedieme boj so seroxatom, on ma zial stale prevahu nado mnou. Dnes doobeda opat depky, nemohla som vstat z postele, take zufalstvo ma pochytilo.Vcera aj dnes som zobrala celu taletku, tak ma napinalo na zvracanie, jedlo chuti ako papier 😒 O mocovych cestach sa radsej ani nevyjadrujem...
Nastastie som sa premohla nejako a teraz poobede sa uz citim trochu lepsie ... tak vas pozdravujem vsetky a bojujem dalej 😉

ingaje
30. júl 2010

Ahojte baby. Tak ja beriem Seroxat (zajtra budú tri týždne), na celej tabletke som 11 deň. Na začiatku nepríjmené príznaky, triaška, a tá úúúúzkosť, myslela som, že z kože vyskočím., a neskutočne som sa potila. Teraz to už trošku ustúpilo, ale ešte mi to nestiahlo ten môj strach z otvorených priestorov a z toho, že zase budem mať točáky. Najviac ma to chytá v obchoďákoch tak radšej ani nechodím. Včera som bola s MM v kine v BA, v Eurovei, a museli sme ju prejsť skoro celú, aby sme sa dostali ku kinu, skoro som odpadla. Mala som neskutočné závrate, držala som sa ho ako kliešť. Ale aspoň som už bola ochotná s ním do toho obchoďáku ísť. Pred týždňom by ma tam nedostal. Tak čakám, kedy zaberú naplno, aby mi prestali tie moje točky. Mám pocit, že už zabrali, ale ešte to nie je ono. Neviem,mám pocit, že mi nestačí len 20 mg. Po 6tom auguste idem k Dr. tak uvidím, čo povie. Ináč čítala som tu, že ste písali, že po seroxate sa priberá, ja som ho už brala a nemám pocit, že by som pribrala. Asi ako kto. Filipal, aj ja som brala Sertralíny (serlift) a mne úplne super zaberal, najnižšia dávka 50 mg,žiadne nežiadúce účinky. Ale pri tretej epizóde panických atakov už nezabral :o( . Ináč vždy ked sa mi baby vrátila panická porucha, vždy v inej forme. Prvý krát bolo najvýraznejšie búšenie srdca a pocit na odpadnutie. Druhý krát zase príšerné búšenie srdca a pocity že nemôžem dýchať. Tretí krát ani búchanie srdca nebolo, ale skôr pocity na odpadnutie a strašne mi skákal tlak, pri panike som bežne mala 180/110. No a teraz pocitujem úzkosť, vnútorný tras ale hravne strašnéééé závrate, chodím ako opitá.
A ešte som chcela, ja ked som vysádzala seroxat, tento rok v januári tak som ho vysadila dosť rýchlo, asi dva mesiace som brala len polku a potom týždeň polku obdeň a ďalší týždeň už nič. A cítila som sa úplne v pohode. No ale teraz sa mi to vrátilo. Je to zvláštne, nikdy sa mi to nevrátilo tak skoro, vždy som mala pauzu, teda pokojné obdobie aspoň dva roky. :o)
Asi starnem 😉 Držte sa

hroska
30. júl 2010

Caute babky 😎 😎 😎 😎 😎 😎 😎 ,

@anika09 citim sa celkom obstojne 😉, da sa povedat, ze po roku brania Seroxatu pomerne stabilizovane, ale veru prekvapia ma este "horsie" dni 😝 , ale nejako z toho vzdy vykorculujem. Ja som este nevysadzala, AD beriem 1. krat, tak z vysadzanim nemam prakticke skusenosti, tak v tomto nemozem moc radit. Ale myslim, si ze tie telesne problemy su pri vysadzani normalne, pisu to aj v letaku a postupne vymiznu. Moc Ti drzim palce 😉 😵 😵 😵 😵.

@savanna - 8. den je este malinko 😨 😕, ale neboj za mesiac uz budes "ina frajerka" 😅 . Stav mas teraz zhorseny aj kvoli neziaducim ucinkom liekov, ale to urcite vies. Tak Dr. Ti vravela, ze len uzkosti?? Ono sa to lubi prelinat - myslim uzkosti a depresie a myslim si, ze ked mas ku veceru zlepsenie, skor by som povedala, ze to byva pri depresiach. Pri depresiach byvaju najhorsie rana 😔 😝 😝 😝 hovori sa tomu, ze "ranne pesima" 😝 😝 😨 a ku veceru sa zlepsuje. Ked som bola na dne, tak to spojenie "ranne pesima" sa mi zdalo hrozne smiesne 😝 😀 😀 😀 😀 😀 a fakticky to bola jedina vec, na com som sa vedela zasmiat - asi som mala vtedy totalnu "šibózu". 😝 😀 😀 😀 😀

@falakara - a kolko uz AD beries? 😕 😨 Tu depku si pekne pomenovala 😀 😀 😀 😀 😀 , ale myslim, ze to slovo "sviňa" je na ňu slabe pomenovanie....

@vsilvia vitaj medzi nami, dobre ze si sa pridala 😵 😵 😵 😵 😵 😵 a som rada, ze sa trosku zasmejes 😅 , napriek tomu, ze tema je depresia. Ozaj a chodis aj do temy o autizme? Ja som to chodila len citat a obdivujem vsetky taketo maminy. Beries AD teraz 1. krat? 😨 A aku mas davku Cipralexu? Takze 15. den - no najhorsie mas za sebou 😝 😝 😝 , neboj uz bude len lepsie,lepsie a lepsie .... postupne, aj vdaka casu sa s vecami vyrovnas a budes ooovela silnejsia, urcite 😉 😉 😉 😉 😉 😉

@ingaje, Ty si dobraaaaaa, ze si vydrzala v kine 😕 😨 😨 😨 😨 😨 . To mne po 3 tyzdnoch brania AD nehrozilo - asi by som sa tam od strachu a uzkosti pocikala 😔 😝 😲 , ani do vody som nemohla ist, len som sa pozerala ako sa vsetci magaju, usmievaju a ja som bola uplne mimo. Ale aj Ty uz mas najhorsie za sebou a bude len lepsie, ved vies... 😉 😉 😉 😉 😉

spiranta
30. júl 2010

Aky je rozdiel medzi priznakmi uzkosti a depresie...a vobec je tam nejaky rozdiel??..viete mi niekto poradit ? 🙂

savanna
30. júl 2010

ahoj @hroska 🙂 uuplne suhlasim s tym kinom, asi by som to ani ja nezvladla v momentalnom stave, klobuk dole @ingaje 😅 Ja som zacala mat taketo pocity v poslednej dobe dost intenzivne, napr.bola som v obchode a v hlave sa mi zacinali vynarat myslienky, uplne iracionalne strachy, ze ja musim odtialto rychlo ujst, nemozem tu dychat, zadusim sa...darmo sa mozem presviedcat, ze je to ok a nemam sa coho bat. Nuz aspon viem, ze nie som sama, lebo som o tom nikomu ani nepovedala. Dokonca ani mojej psych. minule, bala som sa, ze by si o mne myslela, aka som traposka 😅 😅 😕 . Aj ked viem, ze by si to urcite nemyslela/resp. by to nedala najavo 😅 😀
Inak @hroska , tie "ranne pesima" su fakt dost dobry vyraz 😀 Ja odkedy si pamatam, vzdy som mavala rano take neurcite uzkostne pocity uz hned po prebudeni, aj ked na to nebol ziadny dovod. V poslednej dobe aj ten znamy pocit - ja nechcem vstat, niee nenutte ma vstat a prezit dalsi den plny utrpenia. A co sa tyka toho, ze uzkosti s depresiou idu ruka v ruke, je to presne tak. Vsak clovek, ktory sa zmieta v uzkostnych stavoch 24 hodin denne tazko moze nebyt depresivny ... teda urcite su aj take pripady, ale ja si to tazko viem predstavit. No tak neviem, sama som zmatena, moja Dr. povedala, ze ja vobec neposobim depresivne ( hh,ja z nejakeho dovodu vzdy posobim navonok ako uplna salamistka 😎, ale samozrejme opak je pravdou), ze ide skor o uzkostnu neurozu 😨Ja si ale tiez myslim, ze sa to prelina jedno s druhym.

hroska
31. júl 2010

ahoj kocky 😎 😎 😎 😎

ten rozdiel medzi depresiou a uzkostnymi poruchami vie rozpoznat najma odbornik 😨 , niekedy to moze byt tazke, kedze sa prelinaju. Ale vpodstate, uzkostne poruchy sa delia na:

1.Panická porucha

Hlavnými príznakmi panickej poruchy sú náhle záchvaty paniky, spojené s nervozitou alebo som strachom. Ak ňou trpíte, môžete pociťovať aj fyzické príznaky ako potenie, bolesť, bolesť hlavy, nevoľnosť, tlkot srdca alebo sucho v ústach. Obvykle sú tieto záchvaty celkom krátke, ale často ony samé vyvolávajú ďalší strach – strach zo záchvatu paniky.

2.Generalizovaná úzkostná porucha

Generalizovaná úzkostná porucha spôsobuje nešpecifickú úzkosť z toho, že sa Vám niečo môže stať. Typickými príznakmi sú zveličené a nekontrolovateľné obavy, spojené s úzkosťou a napätím. Aj tu bývajú prítomné fyzické príznaky, ako sucho v ústach, vlhké ruky, potenie a závraty.

3.Sociálna úzkostná porucha

Sociálna úzkostná porucha je strachom zo sociálnych situácií. Máte strach, že budete jednať spôsobom, ktorý bude pokorujúci alebo strápňujúci, alebo strach zo svojej vlastnej úzkosti. Keďže takýto strach môže zabraňovať účasti na spoločenských aktivitách, sociálna úzkostná porucha môže úplne vyradiť chorého zo spoločnosti.

4.Obsedantne-kompulzívna porucha

Obsedantne-kompulzívna porucha spôsobuje opakujúce sa, vtieravé a nechcené myšlienky, ktoré vyúsťujú do neopodstatneného strachu. Tento strach sa môže týkať, napríklad, Vašej osobnej čistoty, upravenosti, alebo zdravia. S touto poruchou sú zvyčajne spojené vlastné rituály ako reakcia na takýto strach. Patrí sem neustále umývanie sa, čistenie, sprchovanie, stále a opakované kontrolovanie, prísna diéta, či zhromažďovanie nepotrebných vecí.

5.Posttraumatická stresová porucha

Posttraumatická stresová porucha Vám môže spôsobiť rozmanité psychické a fyzické ťažkosti, ktoré sa spájajú s traumatickou skúsenosťou.

A tieto sa mozu tiez prelinat. 😝 😝 😝 😝 😝 😝.

A depresia? - tu su niektore priznaky: 😝 😝 😝 😝

Najčastejšie si pacienti sťažujú, že sa cítia smutní a nevedia sa potešiť. Prestali sa tešiť z vecí, ktoré ich v minulosti tešili, napr. deti, záľuby, práca, stretnutie s priatelmi a pod. Často sa rozplačú pre maličkost. Niektorí si naopak sťažujú, že majú plač v sebe uviaznutý a nemôžu plakať, hoci by veľmi potrebovali.
Sťažujú si, že stratili výkonnosť a unavujú ich bežné záležitosti života. Napríklad aj ráno vstať z postele je pre nich nesmierne namáhavé. Stratili záujem o každodenné veci a do všetkého sa musia nútiť. Cítia sa spomalení, "akoby im to nemyslelo". Nevedia sa rozhodnúť a aj maličké rozhodnutia im spôsobujú trýzeň. Majú pocit akoby strácali pamät, že začali zabúdať. Cítia sa nevýkonní a majú pocit menejcennosti.
Sťažujú si, že ich trápia nepríjemné telesné príznaky. Častým príznakom depresie sú rôzne bolesti. Napríklad rôzne bolesti klbov, chrbtice, kostí, hlavy, brucha a pod. Pacient casto absolvuje rôzne telesné vyšetrenia. K psychiatrovi prichádza buď preto, že telesné vyšetrenia sú negatívne, alebo preto, že len telesné liečenie mu neprináša úľavu.
Sťažujú si, že ich trápi nechutenstvo. Zvyčajne schudnú o niekolko kilogramov na hmotnosti. Počas depresie zvyčajne nepociťujú smäd a trpia úpornou zápchou.
Sťažujú si, že cítia, ako sa s nimi niečo deje a vyvoláva to v nich výraznú úzkosť. Úzkosť môžu pocitovať ako vnútorné chvenie a triašku, alebo ako pocity napätia v tele a zvierania v hrudi. Veci bežného života v nich vyvolávajú neistotu a strach. Obávajú sa budúcnosti.
Sťažujú si, že majú zlý spánok. Najčastejším príznakom depresie je porucha spánku. Typické je prebúdzanie sa po polnoci a niekedy už nezaspia do rána.
Sťažujú si, že ich trápia trýznivé, tzv. "čierne myšlienky". Často sa cítia byť vinní. Obviňujú sa za rôzne veci, za ktoré reálne nemôžu niesť zodpovednosť. Niekedy vo svojom utrpení za to očakávajú trest. Nevidia pre seba perspektívu. Strácajú zmysel života. Východisko zo svojho utrpenia niekedy vidia len vo vlastnej smrti. Myšlienky na samovraždu sú veľmi častým a trýznivým príznakom depresie. Sú pre depresiu také typické, ako napr. horúčka pri chrípke. Horúčka pri chrípke vyžaduje adekvátnu liečbu, inak môže vyvolať smrteľné komplikácie. Podobne aj samovražedné myšlienky vyvolávajú u pacienta výrazné utrpenie a môžu vyvolať smrteľné komplikácie. Pacient sa cíti byť za ne vinný a snaží sa s nimi bojovať, aby im nepodľahol. Ak nenájde u svojho okolia alebo lekára porozumenie, môže svoj boj vzdať. Samovražda je veľmi nebezpečnou komplikáciou depresie.
Typické je kolísanie nálady v priebehu dňa. Ráno a dopoludnia sa môžu depresívni pacienti cítiť najhoršie. K večeru sa ich smutná nálada alebo telesné príznaky depresie môžu o niečo zmiernit. Čím je depresia hlbšia, tým pokrýva dlhší úsek dňa.

Tak kde sa zaradite? 😨 😉

ibaja
31. júl 2010

@hroska ja sa hlasim na celej ciare k depresii 🙂 😀

hroska
31. júl 2010

@ibaja, tak mozem Ti povedat, aj ked to bude zniet neuveritelne 😨 , ale je to "super", depresia je vyliecitelna!! a velmi dobre sa lieci a dnes uz aj velmi rychlo, no fakt si mozes gratulovat.

U mna je to horsie - ja sa hlasim k depresii (este podla Dr. vraj "tazka" 😝 😝 😝 😝 ), ale bohuzial najdu sa u mna aj niektore uzkostne prejavy 😝 😝 😝 😝 😝