Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

radulinka00
17. nov 2010

@lusy333 ahoj, mně právě zabíral, už jsem byla na 7.5, ale pak se mi to nějak zhoršilo a musela jsem se vrátit na celou tabletu 15mg. Nejde mi to snížit zase na to půlku, kdybych si vzala celou, tak spím. ty jsi brala celou nebo půlku? Jinak to raní buzení je asi příznak deprese, ale je to furt lepší než nespat celou noc a ty rituály, které máš před spaním to je dobře, když ti to pomáhá usnout. Já jsem bohužel nevěřící...., tak zkouším chvíli číst a taky se uvolnit na zádech. Tak zkus ráno, když ještě nemusíš vstávat jen tak relaxovata zkusit se uvolnit.

clare1
17. nov 2010

ahojte, tuším všetky čo sme sa tu stretli, nemožeme spávať, nemáme dačo spoločné?, nie tak náhodou depku?, ako som si prećítala, že z Mirazt. sa priberá ani som ho neskúsila, radšej pokračujem Lexaur. ale aj to je vraj svinstvo, čítala som, na inom fore, že po dlhom uživaní otupuje pamäť, tak ako niekto písal,že zaspí na bruchu tak aj ja to tak robím a je mi to tak lepšie-zaspať, ale najlepšie zaspím keď sme na chalupe a zakúrime v krbe, otvorenom ohni, spím neuveriteľne dobre a hlboko, niečo bude asi na tom pravda, že oheň očisťuje?, posobí to na mňa výborne

filipal
17. nov 2010

tak uz som tu 🙂
mozno vam moje skusenosti pomozu, ked budete vysadzovat.
boli sme na par dni v Trencianskych Tepliciach. krasne pocasie a velky park....no krasa!
zaroven sme mali k dispozicii saunu a virivku, bola som aj na masazi. nuz, uplna pohodicka a kazdy by mi mohol zavidiet, ale mna to tak rozlozilo, ze ked sme sa vecer vratili domov, chytila som take stavy ako kedysi na zaciatku.
takze, dalo by sa povedat, ze mi takyto relaxacny pobyt nepomohol.
cudne, ze kym musim makat, byt v strehu od rana do vecera, nervy vypete, tak mi je dobre.... taky paradox!!
dakujem vam za povzbudenie. 🙂 🙂 🙂

mne napriklad rivotril sadol. Radulinka, ved ked ti nerobi zle, nedaj si ho menit...

och joj a spat som v tych Trencianskych Tepliciach vobec nemohla 😝

radulinka00
17. nov 2010

@clare1 Na tom lexaurinu je blbé, že je návykový, ale pokud bereš ty min. dávky, tak by se asi nic dít nemělo.Jinak na spaní je z ad ještě Trittico a valdoxan.

@filipal Mně ten Mirt. nic špatného nedělá, ale bojím se taky toho přibírání asi jako každý 😒 a taky mám blbý pocit, že prostě stále nespím sama od sebe ☹ ☹ ☹ Je to zvláštní, že jsi takhle reagovala, ale je to možné někdy je člověku hůř, když jakoby má odpočívat.... 😝 Proč jsi nemohla tam spát?

clare1
17. nov 2010

@radulinka00 ďakujem za odpoveď, bojím sa priberania hlavne teraz, neviem či to iba ja tak cítim, ale ako som začala mať tieto problémy som neuveriteľne pažravá na sladkosti, až ma to trápi, nie som hladná, normálne mi jesť akoźe obed-mäso, ryža, zemiaky...nechutí, všetko mením za koláčiky a keksíky, nemožem si pomoct ale neodolám, neviem čo s tým, žeby boli na vine AD-Elicea? a to keby som zobrala ten Mirza. to by išli kilá hore

janulkama
17. nov 2010

@radulinka00 na biofeedback začal ako prvý chodiť môj synovec,nebudem rozpisovať z akých dôvodov tam začal chodiť,ale on je dôkaz toho,že to skutočne pomáha!!Táto metóda sa používa veľmi málo z 3 dovodov...psychológ musí absolvovať školenie,ktoré sa robí len 1 krát za rok,musí ich byť minimálne 5 psychológov,aby kurz otvorili a najväčší problém je ten prístroj,ktorý je veľmi drahý.Dnes som sa o tom bavila s mojou svokrou, ona je lekárka, za toto zisťovala,pretože švagriná ide na psychológiu a chcela by sa zamerať týmto smerom.Odtial to viem...

filipal
17. nov 2010

@radulinka00 aj ja som zle niesla to priberanie....som sportovo zalozena, potrebujem byt v kondicii a 8kg co som pribrala su mi riadne na obtiaz....dufam, ze ich postupne zhodim. a to vraj sa zo sertralinu nepribera....
lekarka ma presviedcala, ze z neho to urcite nie je. ale stravovala som sa racionalne a 3 kret do tyzdna cvicila, viac som uz urobit nemohla...tak z coho sa tie kila ukladali? meni sa pri AD sposob metabolizmu?

nespala som dobre, lebo som sa necitila bezpecne, bolel ma chrbat...vsetko ma rusilo...

lusy333
17. nov 2010

@radulinka00 Ahoj, ja som brala len zo začiatku polku a potom normálne celú.A ako dlho ich už berieš? Ak máš zo spaním také problémy,tak ho ešte užívaj. A ty berieš teraz každý deň polku? Lebo ja som ho vysadzovala tak: Jeden večer polku a druhý večer zase celú tabletu, tak to trvalo asi týždeň, aj viac a až potom polku každý večer. Potom zase jeden večer polku a druhý nič....mne tak kázala doktorka a bolo to dobre, iba zo začiatku asi týždeň sa mi ťažšie zaspávalo, ale ináč OK.

janulkama
17. nov 2010

@filipal Ahoj,ja by som povedala skor,že by si človek oddýchol...to je škoda,že to na teba tak zapôsobilo...možno naozaj to vysadzovanie nejak zablbo,alebo neviem,veď ti už bolo fajn a teraz čítam toto 😒 Ja som ten sertralin vysadila,ako som písala,dala mi cipralex...aj mne bolo fajn,pokial mi neochorel syn...ale dnes mi stačil len ráno Frontin,poobede som xanax nedala,tak snáď sa to zasa polepšuje...
Inak ja som bola v marci v saune a čo k tomu patrí,ja som nezniesla ani saunu,ani vírivku ani nič...cítila som sa potom zle...neviem,tento rok dostaneme na to zasa poukážky a neviem či tam ísť,aby som si nepohoršila...
A za priberanie,ja by som takých 10 kg brala a len sa skoro každý deň vážim,či už som aspoň kilo pribrala 😉

janulkama
17. nov 2010

@clare1 tak ako keby som videla v tom jedení seba...tiež mi normálne nič nechutí,iba sladkosti,ktoré som ja doteraz vôbec nejedla...takže by si ma každý večer našla pri telke s balením Tofife...a to som si včera kúpila maxibalenie,nech to nemusím stále kupovať 😀 Inak Elicea je niečo na báze čo beriem ja,ja mám Cipralex,povedala mi to lekárka,lebo som chcela eliceu a ona,že to je skoro to isté,majú tú istú zložku..takže niečo na tom bude,moja sestrenka brala eliceu a ona veľmi pribrala...

lubka888
18. nov 2010

@janulkama cauko, tak ako vcera, zvladla si? Ja neviem dokedy vydrzim tento napor, dnes som bola s dcerou u tej nasej dr. a dostala AD. Zajtra je pohreb, ani nemozem ist, lekarka to dcere zakazala, ze v ziadnom pripade a musim s nou zostat doma. Dnes mas sedenie, ze? O kolkej ides? My ideme o 17.30

lubka888
18. nov 2010

Caute kocky, prosim Vas napiste kto mate skusenost s OCD. Dnes to diagnostikovali mojej 14 rocnej dcere. Dakujem som zufala ☹

lubka888
18. nov 2010

Boze nikto tu dnes nie je?

radulinka00
18. nov 2010

@lubka888 Ahoj, tak to mě mrzí...... 😢 s tím má myslím zkušenost svija, i když mě přijde, že je to všechno propojené deprese, úzkosti, PP, OCD. to jsou ty nutkavé myšlenky nebo činnosti? A co dostala za ad? Neboj, v dnešní době už se to dá léčit a brzo bude líp. Ještě do toho máte umrtí v rodině? Upřímnou soustrast, všechno časem přebolí, musíme bojovat dál. Přeju ti hodně sil, vydrž!!!!!!! Jinak já jsem dneska byla na kontrole, mám změněné na noc Tritico místo mirtazapinu, tak uvidím, doufám, že budu spát. Ptala jsem se na feedback a mně to nedoporučila,že tomu moc nevěří a že já jsem citlivý člověk, který na všechno reaguje a abych si tam zase něco nevybudila jako s tou homeopatií, takže říkala a´t se na to vykašlu, ale tím nechci říct, že to někomu nemůže pomoct.

@clare1
@janulkama Holky já mám úplně to samé, byla jsem na sladké i dřív, ale teď mám pořád hlad a hlavně na pečivo, sušenky, sladkosti. Ptala jsem se dnes dr a prý to mám po tom mirtazapinu, že prý z escitalopramu se nepřibírá. no nevím, nevím.

@filipal ahoj, já si teda myslím, že všechny ad zpomalují metabolizmus, tak jako zklidńují a dělají větší chu´t k jídlu. některá jsou na tohle rizikovější třeba Mirtazen nebo Paroxetin. po setralinu by se nemělo, ale jak vidíš, tak vše je možné. A jak je dneska?

lubka888
18. nov 2010

@radulinka00 dakujem ti, vies som zufala, mam zo sebou co robit a teraz este dcera. a to v rodine nikdy nikto nemal ziadnu poruchu. Dostala sertralin a xanax,je teraz doma, nedokaze poriadne fungovat, je to hrozne ked ju tak vidim. Stale si nieco musi opakovat, ani spat nemoze.... no hrozne. A nejdem ani na pohreb dr. povedala, zemoze ist v ziednom pripade.
takze mas teraz Tritico, tak nech len pomoze. Ja teraz uz zasa zle spavam, uz ked sa mi to vsetko zacalo upravovat, tak teraz toto. Mne ten neurofeetback zatialpomaha, je to jedine miesto, kde sa viem ako tak teraz uvolnit. Aj dceru som tam zacala vodit, ale asi prestane, lebo som ju objednala ku detskej psychologicke, tak aby toho zasa nemala vela. Neviem aj ja dokedy vydrzim, zatial si nedavam xanax, uz som ho nepotrebovala a teraz... neviem.

lubka888
18. nov 2010

@svija ahoj, pocula som ze mas skusenosti s OCD, mozes mi prosim poradit? Dnes to diagnostikovali mojej 14 roc. dcere.Dakujem

savanna
18. nov 2010

@lubka888 ahoj

Ak som spravne pochopila, zomrel vam stary otec? ☹ Prepac, nestiham sa tu uz orientovat vo vsetkych tych prispevkoch). Chudatko tvoja dcera, je este mladucka. Ale urcite som tu citala nejake prispevky od andy, ze lieci aj kopec deti a dospievajucich, takze urcite jej doktorka pomoze 😉 😉 Vela mladych ludi ma teraz psychicke problemy, je to skratka taka doba 😖
S OCD osobne skusenosti nemam, ale par krat som sa o tom bavila s kamaratkou, ktora studuje psychologiu ( upodozrievala som vtedy z OCD moju spolubyvajucu 😅 ). No a v skratke co mi povedala - velmi vela ludi ma niektore priznaky OCD, za poruchu sa to povazuje az vtedy, ked to cloveka obmedzuje v kazdodennych cinnostiach a brani mu to normalne fungovat (napr. ak niekto vstava o tri hodiny skor ako ma, aby mohol vsetko upratat a skontrolovat - ale to je len taky priklad, OCD moze mat vela podob). A v stresovych obdobiach sa to zhorsuje - tak mozno preto sa to teraz u dcerky takto prejavilo. A samozrejme, ze sa to da liecit liekmi aj terapiou, neboj, urcite to spolu zvladnete 🙂
Drzim vam velmi palce.

lubka888
18. nov 2010

@savanna dakujem, len vies, je este taka mlada.... U nej sa to zhorsilo tento tyzden, ale tak ze nemoze spat, nemoze sa uz ani ucit, stale si musi nieco opakovat a stale nieco opravuje co povie. Strasne tazko sa to opisuje a urcite aj to umrtie dedka jej nepridalo. Manzel teraz vybavuje pohreb a ostatne nalezitosti, takze u neho vela podpory nemozem hladat, sam so sebou ma toho dost. Este moja mamina je taka butava vrba, pomohla aj mne v zaciatkoch, darmo je to zdravotacka. Len tiez neviem dokedy vydrzi, lebo strasne zle znasa pohreby(nas tatko zomrel ako 56 rocny a ona sa doteraz s tym nevyrovnala), vzdy taketo udalosti su pre nu velmi zle.A este do toho my.... Obdivujem ju. A dakujem za povzbudive slova. Tecu mi slzy , uz nemozem ani pisat. Prepac

clare1
18. nov 2010

@lubka888 uprimnu sustrast, hrozna je strata blizkeho cloveka, ale hrozne je aj ked ochorie dieta, ozaj mas teraz nadelene toho vela, ked mi bude zle spomeniem si na teba ako sa citiit musis ty, vydrz prosim, po kazdej noci vyjde slnko, je mi luto tvojej dcery ale mysli na to ze je este mlada, mam znamych a ich dcera tiez prepadla niecomu podobnemu dokonca aj epilepsii casom a potom ked fyzicky dospela ako zena postupom casu sa to vytratilo a je opät zdrava a tiez uzivala aj AD, vela stastia

lubka888
18. nov 2010

@clare1 dakujem, len uz nevladzem...

daniela1974
18. nov 2010

@lubka888 ahoj. Ja som to mala ked som mala 14 a preslo to na strednej skole.

svija
18. nov 2010

@lubka888 - moc ráda ti poradím, ale potřebuju nějaký konkrétní dotaz, co přesně by tě zajímalo (klidně i do IP). Já mám jako hlavní diagnózu právě OCD, ale takovou ne úplně typickou. Nemám žádné kompulze, "jen" nutkavé myšlenky neboli obsese. Některé z nich jsou ale docela husté. Ale ty už vlastně díky medikaci mám taky hodně zkrouhlé. Ani nemám strach ze špíny nebo nutkání něco neustále kontrolovat, což bývají asi dvě nejčastější formy OCD. Klidně se o svých psychostavech rozepíšu víc, pokud by to někoho zajímalo 🙂 .

svija
18. nov 2010

@lubka888 - jo a projela jsem svoje dokumenty a ještě pořád mám uloženou poblikaci o OCD od Mudr. Práška, je docela dobrá, tak můžu poslat mailem pokud bys chtěla. Má to 1,5 MB.

lubka888
18. nov 2010

@daniela1974 a brala si aj AD? ona uz nevie ani spat ani sa ucit, len stale nieco opravuje ked povie aznova a znova a stale ma tie vtierave myslienky

daniela1974
18. nov 2010

@lubka888 brala ale zial uz je odvtedy 22 rokov, tak neviem vobec ake. Ja som mala dva typy myslienok. Musela som vsetko pocitat, scitavat a odcitavat a pripocitavat, cisla domov, bran, cisla na autach - muselo to sediet do 100. Tazko sa to teraz vysvetluje. A druhe bolo, ze co som si myslela som aj pisala prstom. A tlacenym pismom a menila som samohlasku spolkuhlasku samohlasku spoluhlasku. nesmelo to byt samohlaska samohlaska spoluhlaska - muselo to skatat. napriklad PRENAJOM bol PERENAJOM a AHOJ bol JAHOJ alebo HAJOJ a tak.
Ale preslo ma to. Mala som vsak silnu PP tak sa to asi preplo na tu PP.
Dnes mam len depresie ale nie casto. Raz za 10 rokov.

daniela1974
18. nov 2010

@lubka888 spat som nevedela vobec - roky. Ucit som sa vedela.

lubka888
18. nov 2010

@daniela1974 viem o com hovoris, lebo to teraz vidim na mojej dcere. Tebe si musela mat sucet 100 a ona zasa musi opravit myslienku na dobru, inak je upplne hotova a zacne plakat. Nepamatas sa ako dlho ti trvalo, kym to bolo ok?

filipal
18. nov 2010

teda dievcata....o tejto diagnoze vela neviem....dufam ze sa vas to nedotkne, ale ma tuto diagnozu OCD Monk?
inac ja ho mam strasne rada, pozeram tento serial, vzdy ked sa da, viem si vsak predstavit, ze sa s tym nezije lahko.
predpokladam, ze Monk v seriali ma toto diagnozu trochu prehnanu....ked pisete o priznakoch, tak som si uvedomila, ze ja mam nutkanie, ked cestujem autobusom, vsetko pocitat. stromy, domy...ale nemusi mi to davat ziadnu konecnu cifru. vacsinou pocitam po dvoch (2 4 6 8 10.....) nikdy som si nemyslela, ze sa moze jednat o nejake symptomy....

@radulinka00 dakujem, je mi lepsie. 🙂

zmeny asi kazdeho rozhadzu. pamatam si, ako sme si v lete v tejto diskusii pisali o dovolenkach, skoro kazda prisla nejakym sposobom rozladena. citala som aj nazor, Hedi Masafretovej, ktora v svojej knihe Reflexni terapie vodoliecbu vobec nedoporucuje. tvrdi, ze kupel vycerpava nase nervove sily..... nesuhlasila som s tymto nazorom, lebo by potom stavalo celu kupelnu starostlivost na hlavu, ale teraz zacinam o tomto nazore uvazovat. 😖

daniela1974
18. nov 2010

@lubka888 presne si nepamatam, ale zial roky. To scitanie odcitavanie asi 2 - 3 roky a to zoradovanie samohlasok a spoluhlasok v slove trvalo roky ale prestalo to byt casom obtazujuce a vyskytovalo sa to u mna len pri enormne zatazovych situaciach. Asi to bola nejaka psychicka hygiena. To upravovanie myslienok si tiez pamatam. Menila som staru jezibabu v hlave za luku s kvetmi a po luku mi vybehla jezibaba.
Tvoju dceru caka tazka praca ale ma nadej, ze to bude lepsie. Ja som to nevzdala a zijem plnohodnotnym zivotom. Hlavne stoj pri nej. Moja mama pri nestala. Iba otec.

radulinka00
18. nov 2010

@lubka888 ahoj, tak jak? podle mě to bude dobré, až jí zaberou ad a to jí přišlo jen tak, najednou? zkus se držet,i kdybys sis měla vzít nějaký ten uklidňovák, dcera tě potřebuje silnou.
jak jste tady popisovali ty obsese, tak já jsem zase měla asi před dvěma roky takovou naléhavou myšlenku, ale to jsem nevěděla, že je to vlastně příznak obsese a nijak jsem to neřešila, i když mě to docela někdy vadilo. No prostě skoro každý den mi přicházela myšlenka jestli se ke mně hodí vízc zlato nebo stříbro a byly dny, kdy jsem si třeba 3krát denně vyměnila náušnice a vždycky se mi jakoby ulevilo, že už jsem na to přišla a za pár hodin mi to zase začalo vrtat hlavou no pak to nějak přešlo a teď, když se nad tím zamyslím, tak je to úplně jedno, takže to byla asi taky taková malá obsesička. 😝 😝 😝 😝 tím nechci nějak zlehčovat problémy lubčiny dcery, mě to nijak neomezovalo, kromě toho, že jsem byla 3krát denně ve šperkovnici. 🙄 🙄

@filipal s těma změnama je to pravda, četla jsem, že člověk v depresi nemá jezdit na dovolenou, tak doufám, že už v létě budem moct někam jet. jinak dr. mi řekla, že na vysazování by nepospíchala, tak jsem zvědavá jak to budu dlouho muset brát.