Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

janulkama
4. dec 2010

@bendy25 neboj sa ničoho,ja som mala tiež pocit,že mi vynecháva srdce....vždy keď to na mňa prišlo som si merala pulz a vždy sa mi zdalo,že vynecháva...aj ja som mala z toho strašný strach,že čo to je...Neviem čo je SLE...aj mne raz vyšlo,že mám trombózu,preto ma poslali na hematológiu,ale potom boli výsledky ok,aj u internistu,tak sa nebojím...pre tvoj klud,choď k lekárovi,nech ti spraví vyšetrenie.Ale vieš,presne toto PP vyvoláva,stále máš pocit,že ti niečo je a máš potrebu sa dávať vyšetrovať,,,ja som taká bola,tak to viem pochopiť.Vždy keď som bola u nejakého lekára,tak som sa cítila ok,keď som asi 2 týždne nebola,už mi bolo zle,že ma nikto nekontroloval a či sa mi náhodou medzitým niečo nespravilo..také pocity som mala...ale teraz som ok...vravíš,že ti bolo už lepšie,skús si spomenúť,ako ti bolo,než si začala brať lieky,uvidíš,že si sa cítila tak isto a prestalo to...mne sa teda ťažko spomína,ak ma niečo bolelo som si hovorila,že predtým to také nebolo,ale určite bolo,len som si namýšlala,že nie a že mi niečo je...Prečo berieš Prendison,nieje to kortikoid?Teraz neviem,lebo tolko liekov okolo mňa prešlo,že už neviem čo sa na čo používa 🙂

janulkama
4. dec 2010

@savanna v tom máš pravdu,aj ja som koza vyhladávala na nete a potom mi vychádzalo,že mám každú druhú chorobu 😀 😀 😀 Keď mi ale povedali,že je to PP,postupne som prestala a vyhladala som si len za PP,aby som vedela o čo ide.A presne ,aj ja som mala stŕpnuté pery a tak,ale už viem prečo...je to sviňa tá psychika,čo všetko dokáže 😝

bendy25
4. dec 2010

@janulkama - Ahoj! Tak ja beriem Prednison prave kvoli SLE - to je systemovy lupus a okrem toho beriem este vela inych liekov. PP som dostala nieco pred dvoma rokmi, ked sme s mojim manzelom prisli o babo v 6 mesiaci a mne slo doslova o zivot. Mala som tazku preeklampsiu. Odvtedy som sa vsetkeho bala a PP bola na svete. Bolo mi stale zle, no hrúza ☹ Nezelam prezivat taketo pocity ani najhorsiemu nepriatelovi. Mas pravdu, ze psychika je teda riadne svinstvo. Keby som to na vlastnej kozi nezakusila, tak by som ani neverila, co to dokaze s clovekom spravit. Okrem toho, ze beriem stvrtku toho Serliftu, mam doma aj Oxazepam, alebo napr.Lexaurin, pre pripad istoty. Ale snazim sa ich stranit. Ze pokial nemusim, tak ich neberiem. Najlepsie mi vsak vzdy v minulosti zaberal Neurol ...

filipal
6. dec 2010

ahojte dievcata 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
ako na vas posobi toto mrazive pocasie?

janulkama
6. dec 2010

@filipal ahoj,no počasie celkom dobre,ale tento mikulášsky víkend bol dosť náročný...už včera som sa cítila tak všelijak a dnes som taká nejaká napätá... 😒
A čo ty? 😉

filipal
6. dec 2010

@janulkama a co konkretne na Mikulasovi ta rozhadzalo? mali ste nejake akcie?
dakujem, ja sa mam dobre. zima mi nevadi.

janulkama
6. dec 2010

@filipal v sobotu sme boli na mikuláša,robila to svokra pre zamestnancov,MM robil toho mik...to bolo v pohode...ale včera prišli k nám druhý,musím uznať,že boli perfektný,ale naše deti to tak nezobrali...pre nich to bol horor prvej triedy..a mňa to normálne rozhádzalo...zle znášam stresové situácie,inak som sa cítila dobre,ale potom to nejak na mňa príde... 😒 A hlavne môj malý,ten to prežíval až moc ☹ ☹

janulkama
6. dec 2010

moja psychiatrička povedala,že ak sa začnem cítiť trocha horšie,aby som si zvýšila dávku...uvidím,dnes idem na sedenie so psychologičkou,ak sa mi nepolepší,asi si to od zajtra zvýšim ☹

filipal
6. dec 2010

@janulkama moj syn ked bol maly sa Mikulasa bal. vlastne aj tie prijemne veci, mozu byt niekedy stresujuce.
podla mna, ak sa budes aj po zajtrasku citit horsie, kludne si davku zvys.

auburn
6. dec 2010

ahojte, tiez sa necitim najlepsie, pomaham si lexaurinom, navyse ma v skolke rozbolela hlava, snazim sa to zvalit na pocasie, je u nas zamracene
mikulasa sme mali s mensou dnes v skolke, hoci chodila s detmi nacvicovat program, tam sa vobec nezapojila a nepohla sa od mamy, ale aspon neplakala a nerobila sceny

@filipal rano mi bolo zas nanic- este je ale nie tak velmi, dr.som poslala sms, tak cakam ze ked bude mat volnejsie sa mi ozve

radulinka00
6. dec 2010

Ahoj holky, tak já se přidávám do klubu, dnes jsem musela volat dr a mám zvýšeno escit. na 15mg 😢 neb mi bylo fakt blbě a měla jsem pocit, že mi ad vůbec nezabírají. ☹ ☹ je to normální, že se to může po 3 měsících užívání takhle zhoršit? Jsem z toho moc smutná, myslela jsem, že jsem z toho venku......

auburn
6. dec 2010

@radulinka00 tak nejak som teraz na tom aj ja, som na AD 3 mesiace a nastalo u mna zhorsenie, volala som dr.v stredu ma caka ko a uvidim co dalej
len to nejako vydrzme a uz nech je DOBRE!!

lubka888
6. dec 2010

Caute kočky, čítam ako sa máte....

radulinka00
6. dec 2010

@auburn Ahoj, ty taky bereš ten escil.? Musela jsem si taky dnes vzít lex. byla jsem úplně mimo, bez energie.......
a teď mám jít cvičit těhulky, ach jo, to je hrozný! 😢 😢 😢 Myslíš, že to je přechodné zhoršení? Já bych nechtěla měnit ad, protože ze začátku na mě zabraly dobře.

@lubka888 Čau, to koukáš, viď a jak se máš ty, doufám, že líp a co dcera?

lubka888
6. dec 2010

@no ja sam mam dobre, chodim na ten neurofeetback, ale s dcerou to moc dobre nie je, teraz soms nou zase ja doma, striedame sa s manzelom a babkou. Som uz z toho strasne unavena, a obcas si myslim , ze uz viac nevladzem.

lubka888
6. dec 2010

@radulinka00 Inak neboj aj mne sa zhruba po 3 mesiacoch pohorsilo, dr. mi zvysila davku a trvalo to zhruba tak tyzden, nez som bola zasa ok. Vidis, teraz mam doma velky stres a trapenie a neuzivam okrem AD nic. Aj sa vyplačem, aj si pokričím , ale tbl.uz nepotrebujem. Neboj to sa da zasa do poriadku.

svija
6. dec 2010

Ahoj, já se už doma nudím, když tolik sněží a my s prckem nemůžeme ani pořádně ven, jen cvhíli ráno se sáňkama a chvíli odpoledne. Ani na autobus s kočárkem se nedostanu 😝 . Tak mi pak ty dny vůbec neubíhají. Ale snažíme se zabavit, jak se dá, pečem cukroví, čtem si knížky, pouštíme písničky a tak. Jinak jsem se svojí dávkou AD teďko spokojená, zvyšovat naštěstí nemusím.

@lubka888 - a máš pocit, že už dceři ty AD začali účinkovat? A byla už na nějaké psychoterapii?Psala jsi, že spolu půjdete k nějaké psycholožce...

@radulinka00,@auburn - holky, třeba je to jen přechodné chvilkové zhoršení, držte se !!!

lubka888
6. dec 2010

@svija Ahoj, ano boli sme u detskej psychiatricky, ta jej dala sertralin actavis, zvysujeme to az na 100mg. Teraz ich berie 3tí tyžden, je na 0,75 a zatial moc nezabrali. Stav sa jej nezhorsil,a zda sa mi ze obcas to je lepsie a obcas nie. Ale asi sa jej k tomu pridal, este strach z ludi, lebo nechce chodit velmi von a do obchodu vobec. Ale dnes prisla pre nu babka a boli spolu v dvoch obchodoch. Ked je niekto u nas , tak sa drzi a vie sa ovladat, ale akonahle odide, tak zacne s tymi nekonecnymi myslienkami a pod.
Dlhsie som sa neozyvala, lebo je to u nas hrozne, cela rodina je rozbita, vsetci sme z toho dost unavení a striedame sa kto s nou bude doma. Do skoly ist nechce,boji sa a dnes ked prisli za nou spoluziacky, tak sa so mnou ani nerozpravala, lebo vedela, ze som ich zavolala.
Je to tazke, ale bojujeme. Neviem dokedy to bude taketo. ☹

radulinka00
6. dec 2010

Děkuji za podporu, já dneska celej den brečím, už mě pálí oči, nechápu co se stalo, ale i vy píšete, že se to po těch třech měsících může zhoršit. Dr. mi do telefonu nic nevysvětlila jenom, že si mám když tak přidat 😢 😢 a vzít si i lexaurin a to jsem myslela, že po Vánocích budu vysazovat 😝 😝 Ještě ke všemu manžel to taky blbě nese a nedokáže mě uklidnit, spíš mi nadává, že si za všechno můžu sama, děti mě utěšují, ale moc to taky chudáčči nechápou.

@lubka888 Myslím na tebe, musí to být pro vás těžké, nezbývá než pořád věřit, že se z toho všichni dostaneme. Bohužel ta psychika je tak složitá, že se asi nedá dopředu říct, co bude.

Jak to snášejí nebo snášeli vaše protějšky, dokázali vám pomoct? Nebo jste se museli přetvařovat a nedat na sobě nic znát?

filipal
6. dec 2010

och dievcata, idem vas trochu potesit.
verte mi, ze sa polepsi aj vam. obcas pridu take krizy ako zazivate, ale po zvyseni davky sa to zase posunie k lepsiemu.
a tieto vykyvy ( zlepsenie-zhorsenie) su typicke, kym nie ste stabilizovane.
veru, aj mne bolo este po 4 mesiacoch dot kolisavo...az potom sa mi stav stabilizoval.

@lubka888 3 tyzdne so sertralinom je velmi kratucko. najmenej 2 mesiace musite vydrzat. tie spoluziacky dcerke radsej nepozyvaj. vies, musi to byt pre nu tazke, ovladat sa pred nimi a nechce sa zhodit. nechaj to na nu. podla mna by potrebovala pravidelnu psychoterapiu.

@radulinka00 mm sa ma snazil podporovat. ale ja by som bola potrebovala, aby pri mne sedel a to sa mu velmi nechcelo. trochu som sa aj hanbila za svoj stav. ja som bola vzdy silna a taka schopacka, skor ja som bola oporou....a zrazu to bolo inak....

@svija ale ved tie vase dni vyzeraju tak idylicky.... 🙂 asi ti vadi, ze sa nedostanes dalej od domu, vsak? na buducu zimu, uz to pojde aj bez kocika....

savanna
6. dec 2010

ahojte kocky

tak ja sa hlasim, ze sa mam psychicky velmi dobre ( az je mi to divne, musim si to uzivat, kym to trva). V sobotu som mala skusku a bola som uplne v pohode. Predtym som vzdy pred skuskami chytala nervy, plakala, nespala, ... proste stavy na zblaznenie. Teraz som bola uplne pokojna, aj napriek tomu, ze som mala minimum casu na ucenie, nejako som sa na to vedela pozriet s odstupom. Tak dufam, ze to takto pojde dalej.
Jediny hacik je v tom, ze sa mi pred tyzdnom zacala krutit hlava a nie a nie to prestat. Najprv som myslela, ze je to stres, ale teraz mam podozrenie, ze to asi bude tymi liekmi. Dostavam take akoby "elektricke soky" v hlave, tazko to popisat. Stretli ste sa s tym niektora pri uzivani AD? Strasne dufam, ze mi to prejde 😖 Lebo je to super, byt v takejto psychickej pohode aspon na chvilu. Uz som si ani nevedela predstavit, ake to je.

@janulkama ja si dodnes pamatam, ako raz ku nam domov prisiel mikulas, anjel a cert, mala som mozno tak 5-6 rokov. Ten cert ma tak vylakal, ze som vrieskala cely cas, co boli u nas, nikto ma nedokazal utisit, az kym neodisli. Dodnes si pamatam, ako som sa ho hrozne bala. Teraz si na to uz len s usmevom spominam, ale bol to pre mna traumaticky zazitok. Chudaci moji rodicia, so znamymi pripravili taketo prekvapenie a ja som bola z toho uplne na nervy 😅 😀 Este aj fotku mame niekde odlozenu 😀

@lubka888 to je mi luto, ze dcera sa stale trapi ☹ Ale chce to naozaj velku trpezlivost, u mna presne rok trvalo, kym som vobec nejake AD dokazala zniest. A teraz az po dvoch mesiacoch uzivania zacinam citit zmeny, takze chce to cas, ale urcite AD pomozu. Ja som vlastne taky strateny pripad, uz aj dr. mi povedala, ze nevie, co so mnou. A nakoniec predsa len nieco zabralo. A tvoja dcera ma velku vyhodu v tom, ze ty ju dokazes pochopit, sama vies, ake to je mat psychicky problem. Hlavne jej stale davaj najavo, ze stojis pri nej a urcite sa to postupne zlepsi 😉

@filipal ahoj 😉 S tym pocasim sme na tom velmi podobne, pisala si, ze neznasas horuce dni a ja uplne rovnako. Zima mi nevadi a jesen sa tak trochu hodi k mojej melancholickej povahe, takze ta mi nevadi tiez. Ale ked pridu horuce dni 😝 😝 😝 som z toho na nic. Co mas inak noveho?

janulkama
7. dec 2010

@lubka888 joj,tak rada by som Ti nejak pomohla,ale v po víkende mám robiť čo sama so sebou...už mi bolo úplne ok a do toho prišiel Mikuláš a hotovo...zasa mám ten blbý pocit,aj dnes ráno,vonku prší,nedá sa nikam ísť,tak to na mňa dolieha.... 😝 Bujnová mi povedala,že ak mám z detstva takú traumu z Mikuláša,nemala som sa toho zúčastňovať..to mi pohoršilo,nabudúce už budem vedieť..Čítam,že Tebe je lepšie,už len počkať,než AD zaberú aj dcérke,vieš,že je to cesta na dlhú trať...do kelu aj s našou psychikou,keby nám tak niekto vedel ten mozog jednoducho zresetovať 😒

@savanna ako som písala Lubke,ja mám z Mikuláša traumu z detstva,ako dieťa som robila hovadinky a vždy na Mikuláša mi to dali poriadne "vyžrať" 😝 A teraz,aj keď mám už 28 preč,vždy som nervózna,nekludná,proste,zle to na mňa vplýva 😒 ale snáď to zasa prejde.Len sa obávam vianoc,zasa sa bude niečo diať a ja neviem,či to v pohode zvládnem 😒 Proste,porebujem obdobie kludu ☹ Inak to je super,že sa máš dobre,dodávaš odvahu,že sa zasa polepší 🙂

@filipal myslíš,že by som mala zvýšiť dávku??Naozaj som bola úplne ok,ale ako náhle sa niečo deje,som mimo...nie úplne,ale pociťujem to...včera poobede sa mi polepšilo,ale večer som zasa nemohla zaspať,uvidím ako bude dnes 😒 Bojím sa tých vianoc,teraz 2 týždne bude klud,ale čo potom...radšej by som asi zvýšila dávku,aby som sa cez ten čas udržala....MM inak tiež stojí pri mne,ale vidím na ňom,že nechápe,prečo sa mi pohoršilo,keď som bola ok...

@radulinka00 aj ja som bola ok a zrazu sa mi pohoršilo 😝 tiež som z toho troška vykoľajená,ale musíme to zvládnuť,viem,že sa to polepší,polepšilo sa predtým,pôjde to určite aj teraz 🙂

Myslím,že to zasa robí to počasie...teda aspoň na mňa to trocha vplýva...pokial mrzlo a padal sneh,bolo všetko ok,trocha sa oteplilo a prší,zasa je horšie...chcem či nechcem,musím to zvládnuť

radulinka00
7. dec 2010

@filipal ahoj, jsi moc hodná, díky za povzbuzení. já si pořád vyčítám, že jsem chodila na tu homeop, když mi bylo dobře, ale možná ,že to ani není z toho, že by to stejně přišlo, fakt nevím, žádné větší stresy jsem neměla.
Ty jsi brala setralin, jakou jsi měla nejvyšší dávku? Švagrovka bere Asentru 50 a vůbec jí to nepomáhá, říkala jsem jí, že by možná měla zvýšit, bere ji už 2 měsíce. při tom zvyšování něco poci´tuješ?
Jinak manžel mě má rád, ale tohle prostě neumí někoho pořád povzbuzovat, jakmile se dám trochu do kupy, tak i on je dobrej, ale když se zhorším, tak je jakoby naštvanej a to mě ještě víc sráží, on to prostě jinak neumí.... 😢

@savanna Ahoj, já jsem o těch el. výbojích četla při vysazování, když se asi vysazuje moc rychle, neměnila jsi v poslední době dávku?
@svija ahojky, to ti závidim ty běžné starosti, užívej si to! Ještě jsem se chtěla zeptat, ty jsi taky brala esci.proč ti ho vysadil?

filipal
7. dec 2010

ahojte 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

@savanna to som rada, ze ti je konecne dobre! 😵 takze Alventa je ten liek pre teba! to tocenie hlavy nemozes mat aj z niecoho ineho? problemy s tlakom nemas? veru s tym pocasim sme v mensine. vacsina ludi ma rada teplo.
normalne neviem, co mam nove...vzdy ked mi nieco napadne priebezne napisem. 🙂

@janulkama toho Cipralexu beries len 10 mg, nie? podla mna by si potrebovala 20 mg. tuto davku aj vacsinou kocky v diskusii brali. mozno sa ti este len chysta zvysit....ale po mesiaci by uz bolo nacase.

@radulinka00 tu homeopatiu si nevycitaj. robila si co si vedela. niekomu zaberie. Asentra 50 mg je uplne malicka davka, to by som sa cudovala, keby jej stacila. vacsina berie aspon 100 mg.
ja som mala najvyssiu 150 mg sertralinu (co je to iste ako asentra). a vraj sa ide aj do 300 mg, v letaku pisu do 200mg. pri zvysovani som citila iba par dni miernu rozladu.
skus manzelovi povedat, ako ta jeho nastvanost zranuje a ze prave vtedy potrebujes jeho chapavost.

janulkama
7. dec 2010

@filipal bola som minulý týždeň u psych,tá mi dala ďalšie balenie cipralexu,ale kedže som bola ok,povedala,že netreba zvyšovať...ale podotkla,že sa mi môže pohoršiť a aby som si potom dávku zvýšila na 15mg na deň...tak premýšlam,že si to zvýšim,nech je lepšie..mne je dobre,len ako náhle niečo príde sa mi pohorší 😒 Nezvládam ani slabé stresové situácie 😒

radulinka00
7. dec 2010

@janulkama Ahoj, ty bereš taky cipr. 10 já jsem si dneska vzala podruhé 15, tak doufám, že se to zlepší. Myslela jsem, že když to jednou zabere, že už bude dobře a ono prd. 😖 snad nám bude brzo zase dobře.pa

lubka888
7. dec 2010

@filipal Cauko, ja viem, ze musime byt trpezlivy, ale je to hrozne tazke. Chodí aj na psychoterapie, bola vcera a dnes ide na neurofeetback. Zajtra mame kontrolu u dr. v BA, a dalsiu psychoterapiu ma buducu stredu. Som s nou zatial doma, ale nevieme, co bude so skolou. Vo štvrtok by mala k nam prist jej triedna a uvidim, co vymyslime. Ku skole ma hrozny odpor a vidis doteraz mala same jednotky. Je to az neuveritelne, co dokaze ta psychika narobit. A ty ako , uz si uplne vysadila? Ako sa drzis?

filipal
7. dec 2010

@janulkama
@radulinka00
tak ste na tom rovnako. aspon si budete moct odovzdavat skusenosti. ja sem chodim uz viac ako rok a pamatam si dievcata, ktorym Citralex zvysoval lekar na 20 mg. ale postupne. 1-1-0. skuste na tych 15 mg a referujte.

@lubka888 mozno daju dcerke individualny plan. ach jaj, ☹ chapem, ze ta to vsetko trapi.... snad po Vianociach uz bude dobre. ano, ja som uz 3 tyzdne uplne bez. zvladam to.

lubka888
7. dec 2010

@janulkama cauko, no keby sa to tak jednoducho dalo len stlacis reset a ides odznova... Ano ja som uz ok, tiez mi dr. zvysila kedze som nevedela zvladat stresove situacie. Vidis, co mam teraz doma za stresy a zvladam, ale verim ze aj vdaka tomu neurofetbacku. Tak si to len zvys, ako ti radila dr. Aj to chvilu trva kym to pocitis, ale uvidis bude ti lepsie. Mali by sma dat kafe, co ty na to?

lubka888
7. dec 2010

@filipal Tak to je super 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 , tesim sa tebou. Zvladla si to a obdivujem ta.
A aky program mas na mysli, lebo ta psychologicka sa s nou iba rozprava.