Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

barborkark
8. feb 2012

marcelka prosim ta a ktory je ten naj regres terapeut?? alebo aspon v ktorom meste. Moja kamoska bola u jedneho v Martine. Tiez brala antidepresíva a nemala ziadny zmysel zivota, niekolko rokov. Na regrese jej zistil, ze tie svoje stavy si zobrala od mamy, ked bola v jej brusku.. S pomocou terapeuta si este raz presla svojim vyvojom v brusku, a citila vsetko, co citila jej mama. Strach, obavy, rozhodovanie ci si ju nechá, ci nie, problemy s otcom a tak..vraj tam plakala ako decko. Trochu sa jej ulavilo, ale nie je vyliecena. Len si asi par veci uvedomila.
Ja by som na tu terapiu chcela ist, ale mam nenormalny strach..ze sa tam nahodou zblaznim. A mam strach prezit moje detstvo este raz, boze, to uz nie. Aj ked neviem, mozno práve toto by mi pomohlo.

simka1111
8. feb 2012

Hej zvysila .. beriem teraz rano po ranajkach a na obed si dam potom ... .. Dufam ze sa to zlepsi.. aspon ten spanok ... rano som taka vycerpana ... hrozne to je .. a aj ruky sa mi nejako trasu ... som z toho na nervy ... A ja teba obdivujem cim si si vsetkym uz presla a ako si to vydrzala............... Povaha sa sice tazko meni ale ja to musim zmenit .. lebo pokym sa nezmenim tak sa depresia bude stale vracat ... stale je nieco moznym spustacom .... a najhorsie je, ze ked som to prvykrat prezivala povedala som si, ze toto uz nikdy nesmiem dopustit ak sa teda vyliecim .. a co som spravila... este ovela horsie... mohla som spat, no ja som sa radsej ucila nejaku kravinu co ma ani nebavila.. .... Ale som strasne rada, ze mam oporu u sestry .. jej som sa s tym jedine zdvoverila teraz... predtym aj rodicia to vedeli ..... lebo ona to skutocne prezila a chape ma..... Zhodou okolnosti u nej sa to taktiez druhykrat spustilo ked bola tretiacka na strednej po polrocnom vysvedceni ... Aka zhoda

marcela91
8. feb 2012

@barborkark barborka ano, do Martina k Balintovi sa chystam, ten je najlepsi na Slovensku, co som citala a ma naviac praxe, hoc je pomerne mlady...Treba tam ist asi viackrat, mna povzbudila jedna kamoska z netu, co chodila k jednej pani na regres, Balintovej ziacke, bola v stave presne ako my dve, brala aj lieky, nepomahali jej, ani psychologicka, lieky vysadila a sla na ten regres, uz neciti uzkost, ale treba tam ist zrejme viackrat, aj ja sa toho bojim, ale asi menej ako predstavy brat lieky, mozno po cely zivot a byt z nich emocne otupena, ako kedysi pred piatimi rokmi ked som brala Citalec, este stale verim, ze aj dobry homeopat moze pomoct, aj ked je tazke vybrat ten spravny liek..Mozno keby som nebola na MD, ze musim chodit do prace a potrebujem rychlo byt fit, sla by som na lieky, koli praci, lebo v tychto stavoch, co mam od leta, si neviem predstavit , zeby som mala chodit do prace, preto mam este cas experimentovat, vravim, uvidim ako bude, ci nakoniec nepojdem na lieky, sem tam musim dat lexaurin, aby som prezila, ale snazim sa len vitaminy, ked sa otepli, sksusim behavat, aj ked to bude silne prekonavanie sa, ale viem, ze pohyb vonku mi pomaha...

barborkark
8. feb 2012

No, porozmyslam o tom, mozno to skusim aj ja. Ani mne sa tie lieky nechce uzivat, tiez by som chcela byt normalna,chodit do práce, normalne spať, necitit uzkost a strach, normalne existovat, tesit sa zo vsetkeho..alebo nejak normalne zvladat problemy kazdodenneho zivota. Ale ja nezvladam zakl. veci, vsetko ma rozplace, zo vsetkeho sa citim dotknutá, na chvilu ma nieco upokoji, vzapati mi zovrie zaludok a rozbusi sa srdce, lebo som si ista ze to nie je dobre, ze co ak toto, co ak tamto..a ze som neschopna..Chcela by som zmenit pracu, robit nieco s anglictinou, ale vidim tolke mnozstvo prekazok, ze sa opat zababusim do deky na gauci a chyta ma panika..a tak stále dookola.

@simka1111 vidis, to moze byt naozaj aj dedicne asi, ale je dobre ze mas niekoho kto ta chape, niekto blizky. Aj ja som mala tie stavy, triasli sa mi ruky, cele vnutro..pamatam si ako som sedela v skole a nedokazala som plynule písať, písmo som mala dovtedy uhladné, potom kostrbaté, sekané..a píšem tak doteraz. Niekedy mam aj problem ze sa zajakám, bezne by si to clovek ani nevsimol, ale pri dlhsom rozhovore, mozno trosku, ale aj to citim ako handicap ale nikdy som to nikomu nepovedala, ani sa mi nikdy nikto nesmial, ale aj tak,,niekedy mi aj bráni ked chcem nieco povedat tak som radsej ticho, ale snazim sa vzdy rozdychat a kludne zacat rozpravat, takze po rokoch to uz zvladam lepsie..
No, mohli by sme dat nejake stretko holky 😀

simka1111
8. feb 2012

Dobre sa mi pise s niekym, kto ma podobne problemy ako ja..:D . Neznasam,ked v skole moja kamoska hovori aku ma depku a tak .. pritom nevie co su to za stavy ............. Nemas skype ??

marcela91
8. feb 2012

@barborkark presne, vies ze mas iste schopnosti, kvality, ale ta pliaga ti nedovoli realizovat sa,
brani vo vsetkom , brzdi cely zivot, nahlodava osobnost o sebelaske a sebavedomi ani nehovorim ,
robi zo mna nervozneho unaveneho a zleho cloveka a nechce odist 😠

barborkark
8. feb 2012

skype mam, jasne 😉 ze by sme niekedy pokecali? kludne by sa mohli pripojit aj dalsie dievcata odtialto, kludne aj bez kamery, aby to bolo menej stresujuce.

@marcela91 pozerala som tu regresnu, je to zaujimave..ja skusim pohladat niekoho blizsie, niekde v NR kraji, no uvidim.. ty uz si sa objednala alebo sa len chystas?

svija
8. feb 2012

@kornelia - já jsem Elyceu brala ve velmi vysoké dávce, a to jsem byla celkově tak v pr..., že sex šel úplně stranou, ale léky to nebylo, spíš celkovým psychickým stavem. Takže ti neporadím, podle mě je to ale dost individuální 😉 .

asined333
8. feb 2012

@evagy
Ahoj evagy no skusim este vydrzat aj ked je to tazke mam v praci dost perne obdobie a pri tych stavoch sa viem tazko sustredit ale premahaam sa. Uvidime ak sa to nezlepsi vysadim ich. Takze aj vy chcete babatko tak si v podobnej situácii ako ja. Snazim sa nastavit na lieky ktore by menej skodili babatku ale mozno ma ta tvoja psych. pravdu ze je to jedno co berieme vsetko moze skodit. Pises ze ides za farmakologickou tá ti ma poradit ohladom liekov v tehotenstve? No musim sa po niekom takom poobzerat, som ani nevedela ze niekto taky je, rozmyslala som akurat nad genetickou ambulanciou. No uvidime dufam ze vsetko bude ok v lete by sme sa chceli pokusit o dietatko tak dovtedy budem dufam ok.

simka1111
9. feb 2012

No super mohli by sme pokecat .. jasne ze bez kamery :D ...

mimok
9. feb 2012

ahojky. Ten stav triasenia,chvenia,strach aby si nieco neurobila,alebo malej mam aj ja. Strasne som z toho unavena. Uz minuly tyzden bolo ok a tento hroza-chvenie,triaska,strach byt sama,aj ma manzel vzdy rano s malou vozi k rodicom a celkovo strach a uzkost,v noci sa budim na chvenie,uzkost,potim sa. Bojim sa ze sa z toho nedostanem

evagy
9. feb 2012

@mimok neboj dostaneš, niekomu to trvá dlhšie, niekomu kratšie ale dostať sa z toho dá. Aj ja som sa dlho trápila a teraz sa cítim fajn, lepšie než kedysi predtým. 🙂 hlavu hore!

mimok
9. feb 2012

@evagy uz to bolo ok a teraz opat hroza,aj viac placem ako predtym. Mam aj buduci tyzden mat menzes tak neviem ci je to aj tym a beriem aj antiku

marcela91
9. feb 2012

@mimok moja zlata, ty beries antikoncepciu?? okamzite to vysad, moja kamaratka takto trpela rok, AD postriedala, zo vsetkeho jej bolo este horsie, zniesla len kvapky rivotril, to brala rok, potom vysadila antikoncepciu, vsetko sa upravilo postupne, dnes je uz roky o.k., mavala zachvaty nervov, nevedela co so sebou, zvracavala, nemohla dychat, dnes je roky OK, uz si ani nespomenie ako jej bolo...vysad to hned, za pokus to stoji, vela zenam prave antikoncepcia rozhadzala hormony a dostali taketo problemy, ja som brala 7 rokov cilest, uz 8 rokov nic neberiem, po vysadeni som mala velke hormonalne problemy, nedostavala som menzes, stale tvrde bolave prsia a napuchnute lymf. uzliny, zvysene teploty, ktovie, ci mi to nesposobilo aj tieto psych. problemy, tazko povedat, za vsetko mozu hormony myslim osobne, ved riadia vsetko v nasom tele...

barborkark
9. feb 2012

@marcela91 teraz si podla mna trafila na správnu strunu.. Ja som vcera bola u tej psychoterapeutky. Ked sa ma spytala kedy som dostala taketo stavy prvykrat. Ked som mala 20r brala som antikoncepciu pol roka, ale potom som ju vysadila zo dna na den (viem, blbá, ale bola som mladá a sprostá). O par dni som dostala menzes. Ale sak to som brala akoze ok. Nemala som ale ziadne ine problemy, aspon so si to nevsimla. Ale asi po mesiaci alebo dvoch, som dostala prvy panicky atak, triasla som sa celu noc, nespala som, na druhy den som sa bála ist von, medzi ludi, len som plakala a bola v jednom kuse nervozna a napata ako struna. Mala som vkuse strach a uzkost. Tak som asi o tri dni na to isla k obvodnej, a tá mi nasadila citalec. Ale otazku antikoncepcie a pod. sme vobec nepreberali, alebo nejake hormony, mna to ani za tie roky nenapadlo, az niekedy nedavno, kes som nasla prispevok od jednej homeopatky, ze k nej prichadza velmi vela mladych zien s uzkostami, ktore im nastali pocas uzivania alebo po vysadeni HAK.
Vcera mi psychologicka navrhla aby som si dala u gynekologa spravit vysetrenie hormonalneho profilu, ale varovala ma, vraj to lekari neradi robia, lebo poistovne to nechcu preplacat. Hlavne ak ide o dovody psychickeho povodu. Takze tak..

mimok
9. feb 2012

ale hned keby to vysadim,tak sa mi rozhasi menzes
antiku beriem uz treti tyzden a az teraz pred menzesom mam take stavy

barborkark
9. feb 2012

A kedy ti tieto panicke stavy a uzkosti zacali? po porode? ja sice nie som v tomto odbornik, ale ja by som to vsetko konzultovala s lekarmi, aj ked niekedy je to tazke, ja viem aj podla seba, ze rychlo pacienta odbiju, nasadia lieky a ked sa clovek este dozaduje viac info, tak uz je zle, uz vymyslaju..

mimok
9. feb 2012

@marcela91 ale vsetko mi zacalo po porode,predchadzajuci mesiac som nebrala antiku a mala tiez take stavy
fakt sa bojim

mimok
9. feb 2012

@marcela91 ja beriem aj serlift

marcela91
9. feb 2012

@barborkark no veru uz som dost toho pocitala o tej horm. antikon. a vplyvom na psychiku, niekomu to zacne pocas uzivania, niekomu po vysadeni, mne zvysovala cholesterol velmi, potom som zamenila za inu, ani som nejedla len priberala z nicoho, akasi naliata som byvala, po vysadneni zas casom ta psychika....

barborkark
9. feb 2012

boze ja uz neviem tiez..volala som do zdrav.poistovne ci ten hormonalny profil u lekara hradi poistovna, a jedine co mi povedala bolo, ze vysetrenie HP nie je sucastou preventivnej prehliadky a dala mi cislo na revizneho lekara, vraj mam zavolat tomu.. Ja ked som brala HAK, som pribrala, ale mala som peknu pokozku bez pupákov, krasne nechty, nelamali sa a hustejsie a zdravsie vlasy..ale citila som sa trochu emocne citliva, az precitlivela. Urobila som chybu zesom to vysadila zo dna na den. Uzivala som v tej dobe Tri-regol alebo tak nejak, na co mi nedavno gynek. povedal, ze to bola "dost silna" HAK.

sisinka8
9. feb 2012

@barborkark ahoj!ja som nezniesla ziadnu antikoncepciu pocas uzivania AD!vobec to neprispieva lieceniu lebo hormony mozu tiez za depresiu. 😒

barborkark
9. feb 2012

@sisinka8 presne tak, aj ja si to myslim..preto by som si chcela nechat vysetrit najprv hladinu hormonov, ze ci tie moje stavy nie su aj od toho. Preto sa aj divím a asi nielen ja ze mimok uziva aj AD aj HAK, to nechapem.

sisinka8
9. feb 2012

@barborkark mne sa to nepozdava ale kazda sme ina.... 😉 jednoducho mne to neislo.pouzivali sme kondomy a hotovo. 🙂 😉 😝 😎

simka1111
9. feb 2012

@barborkark mam mail sima1234562@azet.sk - ked chces, mozes mi napisat tam..... Potrebujem si pisat s takou osobou, co ma pochopi 🙂

marcela91
9. feb 2012

@barborkark to je v poriadku, ze si vysadila hormonalnu zo dna na den, inak si to ani neviem predstavit, ved to nie je AD, aby sa to vysadzalo inak, bud beries, alebo nie 🙂 🙂 🙂 takze ak poziadas lekara o kompletny hormonalny profil, musis si to hradit sama? myslim uplne komplet vsetky hormony, co sa daju pozistovat...ten seroonin, noradrenalin a dopamin sa tusim nedaju pomerat, vraj az po pitve, preto vacsina psychiatrov triafa AD, lebo kazde mozu obsahovat latky na podporu inych hormonov, alebo len jedneho, lebo nevedia, co pacientovi prave chyba...

barborkark
9. feb 2012

Hormonalny profil si nemusis hradit sama, mal by ti ho urobit gynekolog, ale musi byt na to nejaky dovod (problemy s menstruaciou, otehotnenim a pod..), lebo vraj to poistovne nechcu preplacat a je to drahý úkon. Takze gyndoš musí mať na to nejaký dobrý dovod alebo odporucanie, aby mu to zdrav.poistovna preplatila. A mna upozornila, ze psychicke problemy ako uzkost alebo depresia, nie su asi "dost dobre dovody" na to aby ten hormonalny profil urobil. Ale urcite sa to bude dat na priamu platbu, ale ktovie kolko to stoji, vraj okolo tisíc korún, čiže nieco okolo 35e. Ja sa asi pojdem v pondelok poradit s mojim gynekologom, uvidim, ci bude ochotny.

barborkark
9. feb 2012

a s tym vysadenim HAK, ja som praveze pocula a aj ta psychologicka mi to povedala, ze aj HAK pri vysadzovaní sa ma dobrať, celé balenie, a nie zo dna na den, lebo to vraj mohlo rozhadzat hormony..

marcela91
10. feb 2012

@barborkark aha akoze dobrat balenie, tak to je v pohode, myslim, ze ci to beries o dva tyzdne menej , alebo doberies cele balenie je uz jedno....pred piatimi rokmi mi gyndos zakazal brat AD, pri prvom vysetreni u neho - novy lekar mi zistil ze nemam vobec ovulaciu, prisla som tam celkom vesela, o tom ze beriem AD som nevravela, on sam sa pytal, ci nemam taketo problemy, lebo mi vysvetlil , ze ked nemam ovulaciu sa mi netvoria nejake dva hormony zenske, uz neviem ake a tie ovplyvnuju psychiku a tieto stavy...tak som bola stastna, ze konecne niekto na to prisiel, vysadila som AD a nasadila hormonalnu liecnu na ovulaciu 3 mesacnu... Teraz som myslela, ked ma to chytilo, ze zas tie zenske ale zial, na sono to bolo v poriadku, hovoril, ze netreba robit hormonalne testy...

barborkark
10. feb 2012

No, keby som mala nejake gynekologicke tazkosti tak by som asi trvala na tom, nech mi vysetri hormony, a spomenula by som aj to, ako sa citim psychicky. Ale ja nic take nemam, len to, ze mi menzes meská pravidlene 3-4 dni, ale to povedal, ze nie kazda zena ma 28-dnový cyklus,tak ja mám asi 31-dnovy.
Mne raz kolegyna povedala, ze najhlavnejsie je zistit hormon Prolaktín, lebo ten sposobuje asi taketo potiaze. Mojej obvodnej som to pred nejakym casom spomenula, len mi nechala nejak cez krv vysetrit štítnu žľazu. Vraj tam by sa to ukazalo. Ale hormonalny profil sa berie inak. Tam treba prísť v urcity cas, v urcitom období cyklu, bud po ovulacii alebo podobne..niekedy sa tam chodi aj 2x, aby sa presne zistilo ako tie hormony "skáču"..
Ja som momentálne na PN s chrbticou, chodim na rehalbilitácie a kym som doma, tak to musim vyriesit, ja som písala aj mojmu byvalemu gynekologovi, ku ktoremu som chodila predtym, a len jemu som doverovala, bohuzial som sa prestahovala a musela som zmenit lekára. Zatial sa mi k tomu nevyjadril.
Ono ten hormonálny profil sa dá urobiť asi aj na priamu platbu, ale nemozem nikde na nete nájsť cenu asi kolko by to stálo, ja by som na to peniaze dala.