Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

ruzicka32
18. mar 2014

ahojte, dlho som tu nepisala lebo som mala dost problemy kvôli mojej alergii na laktozu takze liečenie depresie a agorafobie islo bokom a tiez aj odlozenie tehotenstva ☹ Zial sa mi po nutnej diete kvôli tomu zaludku velmi zhorsilo a znovu som na tých AD beriem zatial zase najnizsiu dávku venlagammy ale zatial mi nejako nezabera. baby su nejake AD, ktore vam zabrali rýchlo? ☹

pluba
18. mar 2014

@lucinka0921 Do 8.4. daleko, setkala jste se už s terapií pomocí metody EFT?

timino
18. mar 2014

@ruzicka32 ahoj mne zabral mirzaten pomerne rychlo uz po prvej tabletke som citila zlepsenie

hroska
18. mar 2014

@janka1012 ok, ani ja netvrdim, ze ti pomohli len AD, samozrejme,ze su to aj ine veci, ako napr. tvoj dr., tvoja sebadisciplina, aj zmena stravy, sport, mozno tvoji blizky.....to ti nechcem brat a ani nechcem zmensovat tvoj podiel a snahu pracovat na sebe. Len som mala vyhrady k tomu, aky postoj si tu prezentovala k AD. Ja som nikdy netvrdila, ze AD su idealne a perfektne a ze cim dlhsie a viac ich beries ,tym lepsie. Aj ja som s nimi zacinala plna obav, pred nimi som skusala vsetko mozne a nemozne, prirodne, homeopatie a neviem co. Ale prisiel den, kedy som uz nemohla, proste som uz nevladala zit, tak som ich nakoniec vzala. Prezila som dni strachu a hruzy, co bude so mnou, s mojimi detmi, ci nezostanem nejaka sibnuta alebo postihnuta, bolo mi zle.....no nechcem sa mi to rozpisovat, vsetky to tu pozname. Aj ja by som mohla byt na AD nastvana, kvoli tomu strachu, kvoli NU a nadavat tu na ne, ale viem,ze urobili svoju pracu, tak preto sa snazim skor baby povzbudzovat, aby vydrzali a ze urcite bude lepsie. Urobila si kus prace na sebe, to je super a chvalim ta za to, takto by to malo byt a vlastne najdolezitejsie je, ze si sa dostala z krizy. A este jedna vec, pamatam si, ked som prvy krat AD vysadzala, bolo mi vtedy bajecne, normalne som citila, ako vo mne prudi zivot, citila som sa neprekonatelne silna a neporazitelna.uz som si nevedela pripustit nijaky pad, dokonca som nevedela pochopit, ako som sa mohla vobec dostat do takeho krizoveho stavu. Zial u mna opat prisla bez AD kriza, tak som zacala s nimi 2. krat. Ale tebe zo srdca prajem, aby si vpohode vysadila a hlavne aby si sa uz k liekom nemusela vratit a zelam to uprimne aj vsetkym kockam tu. 😉 A tym kockam, ktorym sa to nepodari odkazujem, ze zit s AD nie je ziadna tragedia, aj tak sa da prezit plnohodnotny a pekny zivot. 🙂 😎

hroska
18. mar 2014

@esselte no to je dobra otazka 😀 😉 ako mam vediet ci AD zaberaju?? Fuuu, no to u mna bolo dost evidentne. Ano sadli mi az tie 4. AD. Nebudem pisat nazvy AD, aby som tu niekoho neovplyvnila, lebo kazdemu sadne nieco ine. U prvych to bolo jasne, mala som take NU a to som ich brala uz skoro 2 tyzdne, ze proste som ich uzivat kvoli NU nemohla. U druhych AD boli NU vpohode, takze som cakala na zlepsenie. Ale ziadny posun ani za 7 tyzdnov nenastal. A kedze som za 7 tyzdnov nepocitila ani najmensi efekt, sla som na 3tie. 3tie co sa tyka NU opat v pohode, ale opat ziadne zlepsenie, skusala som teda zvysit az som sa dostala na max. davku. Zaznamenala som malicke zlepsenie, ale vzhladom k tomu,ze zlepsenie bolo naozaj malicke, mozno az zanebatelne, bola som na najvyssej davke a uzivala som ich uz 7 tyzdnov , rozhodla som sa vysadit. A sla som do 4tych, NU v pohode a uz v priebehu prveho tyzdna a na najnizsej davke som zaznamenala zlepsenie. Bola to taka ulava, ze som si povedala, ano, toto budu oni, tie prave AD. Samozrejme, ze som hned nebola OK, slo to postupne . Je to tazko povedat, proste spomenula by som take 2 tazke priznaky depresie a to strasne a celodenne napatie, akoby som bola stale v krci, v strachu a dalej neschopnost odputat sa od svojich ciernych myslienok, nevnimala som svet, bola som akoby v ciernej diere. A hned ten prvy tyzden, ked zacali AD zaberat, som pocitila, ze to napatie sa zjizuje kazdym dnom a tie cierne myslienky ustupuju a zacinam zase vnimat svet. No asi takto, neviem ci je to zrozumitelne pre teba, ale dost tazko sa to popisuje a navyse ty depresiu nemas, ale mas PP. Tak u teba je zrejme dolezite, aby si citila, ze tie ataky postupne slabnu a slabnu a ze sa menej zameriavas na seba

bronka13
18. mar 2014

@hroska ja mam srale myslienky na zle veci smet a take co to znamena ?? ...take jak kevy som v takom opare...bojim sa neviem uzivam twn zoloft100 ja nwm ci nepomaha alwbo ci to trva

danielagabriela
18. mar 2014

@lucinka0921 no vidis, som vravela, ze to bide dobre aj s tymi atb, dokonca aj vyhodu kludny spanok...
A sramda, ze aj mna na tu psychotetapiu objednali na 8.4. Na 11.00 tak som zvedava co ma caka🙂 si budeme porovnavat zazitky a dojmy

hroska
18. mar 2014

@bronka13 znamena to len to,ze mas proste depresiu. Cierne myslienky nie su nicim inym, len prejavom depresie. 😨 A ako prisli, tak aj odidu. Snaz sa teraz len nejako prezit, a hlavne si opakuj, ze sa z toho dostanes. Je to len zle obdobie v tvojom zivote. Uzivas ten Zoloft 100mg 5 tyzdnov, bud trpezliva a vydrz este 2 tyzdne, ak by sa ti zdalo, ze to vobec nejde k lepsiemu, este skus po porade s dr. navysit na 150mg. Uvidis, ci pride ulava, ak nie , tak zmen AD.

timino
18. mar 2014

Ahojte pozerali ste dne na stv1 damsky klub?Rozpravala tam psychiatricka ze ziadne AD nie su navykove a vitaminy tie nepomahaju na depresie.Ved zeleninu a ovocie jeme stale a predsa sa dostavame do depresie.A este rozpravala ze depky sa zvyknu vratim niekto ich musi uzivat do konca zivota .

hroska
18. mar 2014

@ruzicka32 Venlagama tam je ucinna latka Venlafaxin, beriem ho aj ja 150mg denne. Ty mas asi 37,5mg vsak? To je nizucka davka, skor vyuzivana pri vysadzani, asi pojdes na 75mg, to je najnizsia terapeuticka davka. Dobra sprava, Venlafaxin zabera pomerne rychlo, podla teorie rychlejsie ako SSRI , cca uz do 7 dni. 😉 Ja mozem len potvrdit, zabral mi uz v prvom tyzdni. Drz sa.

hroska
18. mar 2014

@timino skoda,ze som to prepasla. Skusim najst nejaku reprizu na webe. A ktora dr. tam bola, nevies nahodou?

esselte
18. mar 2014

@hroska ahoj, ja už ataky nemám, ale poobede príde taký tlak v hlave a na hrudi, ale podľa mňa je to aj preto, že už neberiem obedňajšiu dávku rivotrilu,potom to samo prejde a asi potrebujem zvýšiť Paretin, beriem 30 a lekárka vravela, že ideálnych je 40 na panickú poruchu, ty si brala paretin nie?

timino
18. mar 2014

@hroska neviem ako sa volala ja som to zapla tiez na konci

bronka13
18. mar 2014

@hroska tak to aj spravim pockam ku doktorku mam o 2tyzdne poviem jej to ak nebude lepsie zvysom a ak nix tak vysadzam a skusim bez mozno to je aj s AD...ja neviwm

timino
18. mar 2014

@bronka 13 nevysadzaj sama AD,lebo ti bude este horsie,skus po porade s lekarkou,vysadzat AD sa musia postupne.

lucinka0921
18. mar 2014

@pluba nie,co je to za terapia?Ja idem na KBT terapiu.Idem k jednemu z najlepsich,tak si musim pockat 🙂

pluba
18. mar 2014

@lucinka0921 Ok. Kbt jde podobným směrem jako EFT (pro info si dejte do vyhledavače). Pokud byste si to rozmyslela a chtěla zkusit hodinu přes skype zdarma (dávám vždy), dejte vědět. Můžete zkusit obojí 😀

pluba
18. mar 2014

@lucinka0921 Každopádně mě těší, že nejdete přes AD (jednoduchou, ale nic neřešící cestou). Hodně zdaru 🙂

hroska
18. mar 2014

@pluba zaujimave, urcite prospesne 😉 🙂 , len dve veci mam a to eft, ako aj vsetky ostatne terapie mozu byt vykonavane s clovekom, ktory je ako tak stabilizovany, teda u cloveka v tazkej depresii su absolutne neucinne a treba pockat na ucinok AD a stabilizaciu pacienta. A druha vec, nie kazdy clovek je schopny prijat terapiu takym sposobom, aby mu pomohla s jeho problemom, uzkostou, strachom a pod. Neviem, ci rozumies, napr. pri urcitych fobiach sa razi terapia, aby sa pacient vystavoval konkretnym situaciam, v ktorych pocituje strach. Ale v niektorych pripadoch ten pacient by skor dostal infarkt ako sa naucil zvladat problemovu situaciu. U mna zial bola akakolvek psychoterapia neucinna 😝 pomohli az AD a ver tomu,ze aj cez AD je to cesta zarubana, tazka, ale ucinna 😨

lucinka0921
18. mar 2014

@hroska Ahoj moja.Prosim ta,citala som,ze si pisala,ze terapia az po stabilizovani?A ja ked budem menit lieky toho 24.3. a na terapiu idem 8.4. tak myslis,ze to zvladnem,kedze je to kratka doba?Vies neviem ako mi bude,aj ked budem mat benzak,ale aj tak....Uz ani neviem ci mam menit lieky,beriem asentru teraz a myslim,ze trosicku lepsie ako serlift,aj ked je to to iste.Aspon teda nemam potrebu tolko jest,ale zase som pribrala kilo 😠 ale ked chodim autom a tak,tak celkom v pohode.Tak ci by nestacila len terapia.Viem,asi zacinam spekulovat,lebo sa obavam tej zmeny....Ale aj tak este neviem ako mi bude teraz cez vikend v BB,takze aj tam asi sa budu menit lieky.Len neviem ako to bude,ked idem potom na tu terapiu...

timino
18. mar 2014

@lucunka0921 ahoj a preco ides menit lieky,co nezaberaju?

ja1980
18. mar 2014

@hroska tá psychiatrička sa volá Lýdia Vavrušová 🙂

ja1980
18. mar 2014

@hroska opravujem: Lívia 😉

danielagabriela
18. mar 2014

@ja1980 a teraz uz nemas so spankom ziadny problem? Ja si neviem ani predstavit, ze by som mala chodit do prace a normalne fungovat, ja som mala problem so spanim, som spala len cca. Dve hodky, a cez den som vobec nemohla fungovat nie len koli unave, ale aj tym hnusnym atakom a tak...ale obdiv za to, ze si dokazala chodit nevyspata do prace🙂

ja1980
18. mar 2014

@danielagabriela nie nemám, beriem 2/3 trittico a spím v pohode ... aj keď sa zobudím na cikanie 😀 hneď zaspím 🙂 no nechcela som ostať doma aj keď priznám že som sa musela strašne premáhať a bolo to dosť ťažké 😒 ale už je fajn 😉

pluba
18. mar 2014

@hroska Máš pravdu, že je někdy vhodnější než skočit pod vlak zvolit AD (mimo výhrady, které k AD mám, ale to by tato reakce "přetekla přes okraj"). Má to několik jiných háčků. Prvně, stává se z toho zvyk. Dnes by nejraději velká část lidí chtěla pilulku "na cokoliv" a aby nejlépe zaúčinkovala max do 5 minut. Za druhé, jde o potlačení - tělo má důvod, proč dělá to, co dělá. Myšlenka, že když "znásilním" tělo, přinutím ho dělat něco jinak, než z nějakého důvodu chce, je podle mne mylná. A navíc jako klasický homeopat mám při slově potlačení téměř kopřivku - přeháním 🙂 Problémem je, že potlačení víc a víc uzavírá možnost najít a změnit, co je potřeba - tedy léčit. Dám tu příklad: Chirurg sešroubuje zlomenou nohu. Vyléčil pacienta? Ne, jen mu umožnil klid postiženého místa, aby zaúřadoval organizmus. Je iluzí většiny lékařů, jestli si myslí, že léčí. Možná v nějakých situacích podporují někdy zase brání uzdravování. Typické příklady, kdo tu léčí, jsou placebo/nocebo efekty. Dále souhlasím, že někdy může dojít k příliš silnému emočnímu stavu. Je to otázka citlivého přístupu. V kontaktu jsem přesvědčen, že se mi nestane, aby se objevil, nebo pokud přece, abych ho nezvládl. Je možné, že při práci na dálku tu tato možnost v malé míře je, ale lucinka0921 se mi zdá celkem stabilizovaná (samozřejmě to je subjektivní soud). A máte taky velkou pravdu v tom, že ne každý je vhodný pro terapii - nejde o to, že terapie by nebyla vhodná pro něj, ale někdo není schopen/ochoten se soustředit na vlastní pocity, myšlenky (často lidé neví, co si vlastně myslí). Jsou prakticky odpojeni od těla. I zde se dá posupem času dokázat změna, když klient aspoň chce, ale tu už bych sázel na to, že neustojí rostoucí náklady bez znatelného pokroku. Nemám moc takové klienty rád (chci rychlé pokroky - asi to není moc profesionální, ale přiznávám to), ale snažím se jim navrhnout jiné způsoby platby (tzv. platba "za diagnózu" - malá část za hodiny práce a domluvená /nebo i volná/ cena za dokončení, jiná varianta je nabízet LETS - informace na mých stránkách). Pokud jde o psychoterapii versus AD, příkladem může být např. jedna ze sousedek z vesnice, která mne požádala o pomoc, že zvyšuje dávky AD a pořád má potíže, a že už dál léky nechce. Po 4 hodinách intenzivní práce - vydržela to na jeden zátah (s tím, že jsem ji upozornil, ať neblbne a vysazuje AD pomalu a po dohodě s psychiatričkou) do 3 měsíců přestala léky brát. Jednou měla několikahodinový malý relaps, který sám odezněl a když jsem se ptal, jestli to chce řešit, tak říkala že není potřeba. Už je přes 6 měsíců bez mediakce. Prostě chci říci, že je psychoterapie a psychoterapie. Já většinou říkám jen terapie, práce, nebo emoční terapie. Myslím, že má reakce už dosahuje délky, kdy bych si rozmýšlel, jestli si ji mám celou přečíst. V nejlepším přestat. Zdravím

lucinka0921
19. mar 2014

@timino lebo ja beriem uz skoro rok a pol a stale sa bojim chodit niekam sama a peso.Nezabrali velmi,akurat,ze ataky uz nemam....Preto idem menit lieky.... 🙂

lucinka0921
19. mar 2014

@pluba no neviem,ci som uz stabilizovana.Ja beriem AD uz nieco vyse roka a stale mam strach niekam ist sama a hlavne peso....Takze ja teraz budem menit este lieky.....Este si pozriem vase stranky

pluba
19. mar 2014

@lucinka0921 Jsem teď u pc, podívejte se lépe i na fb, tam to trochu víc žije a taky na osobní: eft lubomír prokes. S ohledem na můj zaměstnanecký poměr se nevěnuju příliš změně původních stránek.

timino
19. mar 2014

@lucinka a neda sa to este prekonat? Ja som sa ties bala chodit sama von,trochu sa to zlepsilo,myslis ze pomozu ine lieky?Vies ja mam psika ten ma prinuti ist s nim,je to tazke ale skus sa premoct.