Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

sardinka333
16. mar 2015

@rosea počas tehotenstva som neužívala nič, ani teraz neužívam...cipralex som vysadila do cca 4 dní od kedy som sa dozvedela že som tehotná. Potom počas kojenia - ale ja som nikdy nekojila naplno lebo so sa bála proste ja mám s tým velmi negatívny zážitok, pri synovi sa mi ta obsedantna porucha rozbehla práve koli tomu že som bola vystresovaná z kojenia, ktoré ma velmi bolelo. Ono sa to všetko tak zbieralo a potom som skončila na Sertraline 50mg. Potom pri dcére som tak kojila-nekojila (občas som dala prso, občas flašu) takže som nič neužívala....lenže zhruba po pol roku už som lietala v uzkostiach a obsesiách a podla mna som dlho čakala že snad samé prejde....ale nie....takže možno keby som si nasadila lieky skor tak som nemusela vytrpieť to čo som vytrpela. To nebol život to bolo prežívanie a nejaké dufanie že mi bude lepšie..snad zajtra, pozajtra...

edimamija
16. mar 2015

@rosea tak podobne rozpravala aj mne. Ale na poslednu si neodpovedala 😉

sardinka333
16. mar 2015

@edimamija sory že reagujem, nechcem odpovedať za rosea 🙂 len ja čo chodím doktorke tak aj ona niekedy povie niečo o niekom koho liečila, čo zažila, ako to prekonali ....nikdy nie konkrétne mená čo by tu osobu identifikovalo. Podla mna je to normálne a zase si hovorím, že ak by malo niekomu pomocť keby povedala o mne (anonymne) tak v tom nevidím problém, nech povie. Človeku často pomože ked počuje ako to zvládaju iní...takže tým nič neporušuje, lebo hovorí všeobecne.

gretyka
16. mar 2015

@4baby Neboj, nie si sama, tak isto som aj ja, aj som mala kvoli tomu vycitky, preco mam depresiu, ked mam milujuceho manzela, zdrave deti, mame kde byvat, netrpime nudzou a predsa.....a postupne som prichadzala na to, aj vdaka citaniu tejto diskusie, ze to ma proste korene v mojom detstve, v akom "ovzdusi" som vyrastala, mam skvelych rodicov, ale boli tam urcite veci, ktore som nemala sancu zmenit a poznacili ma, uzkostlivost mam v krvi, ale som bola aj tak vychovavana, vzdy som brala ohlady len na druhych a nie na seba, cely zivot som sa prisposobvala a snazila zit tak, aby to ostatnym okolo mna vyhovovalo. Velka chyba! Keby som mala ten rozum, co mam teraz....
Podla toho co pises, tak praveze mas mat kvoli comu problemy, ved rodina ta odvrhla, nikto ta nechape....urcite navstiv aspon psychologa, ved nemusis sa nikomu priznat, povies ze ides k zubarovi alebo co ja viem co, sadnes na bus a ides....nikto to nemusi vediet, neodkladaj odbornu pomoc, aby sa Ti nepohorsilo....drz sa!

edimamija
16. mar 2015

@sardinka333 jasne,to ani nemalo byt na styl ze si preto myslim,ze nie je dobra,len som bola u nej len raz a opisala skusenosti. Inak ona uz chodi aj do Ba,takze myslim,ze jw fajt dobra.

rosea
16. mar 2015

@4baby práve preto by si mala vyhľadať psychologa skus to nejak naznačiť manželovi verím že ti s tým pomôže proste povedz že nezvládaš smutok z toho že zomrela babka a potrebuješ psych. pomoc je to už bežné aj na SK len niektorý chudáci ihneď takýchto ľudí považuju za debilov.....
A aj to že si na MD len pridáva sama nemáš sa komu ani zveriť porozprávať a to bývanie so svokrou ja by som nechcela za seba.

rosea
16. mar 2015

@sardinka333 no tak to áno aj ja som natom bola podobne stále že to bude ok ale nebolo a došla som až tam kam som vôbec nemusela lebo z únavy a stresov som mesiac ani nedokázala normálne fungovať potom sa to pomaličky začalo meniť.

Baby nemáte pocit že je toho teraz strašne veľa úzkosti, depresie, strach, panické poruchy......

rosea
16. mar 2015

@edimamija myslíš tie zmeny, to asi cíti každý ja hlavne ma bolí hlava keď má prisť zmena počasia

sardinka333
16. mar 2015

@rosea moja mama hovorila že za jej čias ludia ani nevedeli že čo su psychiatri a otec čo robil na stredisku hovoril že maju pomaly prázdne čakárne, ale zase až tak sa o tom nehovorilo a vela sa tabuizovalo ...dnes je celkovo ta psychická odolnosť akási nižšia. Ale najčastejšie su prave tie neurotické poruchy. Ja čo som v čakarni sa dali do reči s ludmi tak to boli schyzofrenia a inak velmi milá pani potom depresie, manio depresívne stavy - pani mi hovorila, že ochorela ked sa jej na Vianoce zabil syn. Proste život prináša všeličo a nie je treba sa hanbiť, je to lekár ako každý iní a ja skor obdivujem toho kto sa ide liečiť.

rosea
16. mar 2015

@sardinka333 chodím na terapiu a ak sa ti v živote nestala nejaká smutná udalosť smrť blízkeho, znásilnenie.... a podobné tak mi vravela psychologička že to nie my by sme mali chodíť ale ti ľudia pre ktorých tam musíme chodiť my.
a je to pravda

rosea
16. mar 2015

kočky a pls chodíte do práce? ako to zvládate ja si teraz hľadám zamestnanie a neverím si, bojim sa že nezvládnem prácu pomohla vám praca nemyslieť nato?

4baby
16. mar 2015

@gretyka dakujem,mna to prave tak prekvapilo,bo vzdy som bola silna,sice aj som si poplakala ale dvihla som hlavu a sla dalej.a teraz...vzdy som ja bola ta silna,ta co vsetko vyriesi,ktora si poradi a zvlada sama.aj to ma stve lebo som sa prestahovala na dedinu,kde nikoho nepoznam,nemam doverne kamaratky ani po 5 rokoch.nemam vodicak,mam male deti,ked potrebujem niekam ist som zavisla na tom aby mi niekto deti postrazil,druhy aby ma odviezol,atd.nemozem autobusom bo to je nadlho...ja neviem si pripadam ze len fnukam...xcela by som byt samostatna,robit nieco..napr ma velmi bavi vizazistika a ucesova tvorba.xcela by som si spravit kurzy a tak.no nemam podporu,kazdy ma odhovori ze to nema zmysel,to mi nepojde,nezamestnam sa,podnikanie mi nepojde...a stale volaco.tak ani ja nemam odvahu toskusit....

4baby
16. mar 2015

@rosea nebyvame tak celkom so svokrou,ale v jednej ulici.bola som s nou v pohode,bola mi jak mama,no v poslednej dobe je to celkom naopak...zacala som viac presadzovat moje nazory,tak sa jej nepaci aj muza uz hucka proti mne,nadava na mna atak,mi je luto ze to musi pocuvat,aj pre neho to musi byt neprijemne.no vzdy ma podrzi a je na mojej strane,za to som mu moc vdacna.

rosea
16. mar 2015

@4baby tak to využi pohovorte si všetko je o konverzácii ja som mala tiež obavy rozprávať sa so svojím mužom o istých veciach ale od kedy chodím na terapiu tak sa to snažím pretrhnuť v noci keď nemôžem spať tak ho zobudím ak by som nechodila na terapiu nikdy to neurobím lebo obava by ma zožrala pritom môj muž je úplne v pohode

4baby
16. mar 2015

@rosea mas pravdu,musim nabrat odvahu...manzel jn moje vsetko...

rosea
16. mar 2015

@4baby ja som si povedala ak mi v tom nepomôže tak asi nieje tým za čo som ho považovala, ale nesklamala som sa bol pri mne dokonca ma objal a povedal neboj sa niesi v tom sama keby som mohol tak by som ti chcel pomôcť ale už len to že som mu to povedala tak mi odľahlo.
Ako ja ťa do toho nenútim ale myslím, že problémy sa riešia spolu.

4baby
16. mar 2015

@rosea ano mas pravdu,najdem vhodnu xvilu...moc ti dakujem,znamena to pre mna vela.zasa sa ozvem.

rosea
16. mar 2015

@4baby kľudne píš ak budem môcť rada poradím mne to veľmi pomáha aj pomáhalo, držím palce a uvidíš keď to zo seba dostaneš tak sa budeš cítiť oveľa lepšie a vyber si vhodnu chviľu tak aby vás nik nerušil ani deti ja som dala spať malého a vtedy bola ta vhodna chvíľa

edimamija
16. mar 2015

@rosea a vtedy mam strasne uzkosti.

vanessadaniel
17. mar 2015

Ahojte,nepoznáte dobreho psychológa v Nových Zámkoch ?

rosea
17. mar 2015

prosím ak máte skusenosti ako dlho vám trvalo pri užívaní AD že ste sa aj vyspali strašne ma to vyčerpáva a vtedy sa dostavam aj do úzkostných stavoch nehovoriac o tom ako ma bolí hlava na druhý deň.
Spánok je pretrhavaný buď spím tak hodinu a potom 2 hodinky hore alebo neviem zaspať proste si vôbec počas spánku neoddychnem prehadzujem sa a neviem sa dočkať kedy konečne zaspím normal a vstanem ráno.
Lieky na spanie moc nechcem lebo poväčšinou su navykové tak len čakám kedy sa to da do poriadku ak s tým máte skúsenosti alebo nejaké rady tak pls píšte

suellin
17. mar 2015

kočky ja som so spánkom mala veľké problémy, dostala som popri AD aj tabletky na spánok,ale tie som si nedávala, začala som cvičiť každý deň cca 30-40 minút, a fakt omnoho lepšie spávam,mne to poradila psychoša, a pritom sa v robote ani doma nezastavím a bola som unavená,ale aj tak som nemohla spávať 😝

zobaka
17. mar 2015

@rosea

kvoli tomu som ziadne ad nechcela, lebo sa po kazdych zle spalo, ale ked nechces hypnotika, opýtaj sa dr. na Valdoxan, dava sa na spanie ako druhe ad k SSRI, inak po case by to malo prejst, ja po 2 mesiacoch spim lepsie uz, ale samozrejme budim sa, to neviem, ci niekedy prestane, ale ja som mala problemy so spankom aj pred ad

zobaka
17. mar 2015

@rosea

pomohla, ale bacha na extremne narocne prace, mna taka priviedla k zruteniu, ale nejaka pohodova v kancli podla mna pohoda, najhorsie je byt vkuse doma, to je koniec 😝

monikaboh
17. mar 2015

@rosea to ako by si pisala o mne. AD uzivam 2 tyzdne a odvtedy mam problem sa vyspat. Na spanok mam neurol ale velmi nepomaha. Zaspim ale po 2 hod. Som hore a nie a nie zaspat. Potom idem do obyv. na gauc a mmyslim za snad zaspim tam a nic tak sa zasa vratim do spalne a takto v noci cestujem. Pocuvam na slucjadkach radio a cakam uz aby bo rano. A potom som ako zbity pes. Snad sa to upravy lebo je to strasne 😝 vycerpavajuce. Rok som nespala kvoli malemu co byval furt hore a teraz zacal spavat celkom dobre a ja cumim v noci do stropu.Kedy sa vam upravil spanok?

rosea
17. mar 2015

@zobaka ja som mala nespavosť aj pred Ad tak preto teraz čakám kedy sa vyspím sem tam si dam magne B6 relax ako to mi troška zaberie ale nieje to že top on mi dal nejaké hypnotikum ale to si dám večer o 18tej a nič a potom na druhý deň som tak ospalá že sa len povaľujem a nič sa mi nechce tak toto nechcem.
Momentálne si hľadám prácu ale mám obavu či ju v mojom stave zvládnem bojím sa a strach mi zväzuje ruky pritom pred tehotenstvom som vkuse od 20 rokov pracovala nemohla som byť doma lebo to pre mňa bolo deptajúce a teraz mám strach ísť niekam si myslím, že som neschopná a doma nepotrebná 😒
takže cca 2 mes a by som sa mala aj vyspať?

rosea
17. mar 2015

@monikaboh presne aj ja po hodine idem do obyvačky tam som hodinku čítam pozriem TV, net zas nič tak sa vrátim do spálne tam to je ešte horšie opäť obývačka a nakoniec zaspím pri zapalenej lampe čo som predtým nemohla, inak aj ja som
2 týždeň na plnej dávke viem je to málo lebo práve AD maju účinok niekedy aj o 3 mes neskôr aj viac ale zaslúžila by som si aspoň 1 deň v týždni že sa vyspím. som z toho vyčerpaná a neviem riadne fungovať a rozmýšľať

rosea
17. mar 2015

@suellin musím skusiť aj ja aspoň kardio lebo na iné by som asi síl nemala 🙂 a spíš celú noc?

1andrea111
17. mar 2015

@rosea na nespavosť je dobrý neurol - no tak si dať z času na čas, ale najlepšie sú AD ktoré pôsobia priamo na nespavosť, ako napr. tritiico, mirzaten . Neskúšala si ten neurol?

sardinka333
17. mar 2015

@1andrea111 ja by som sa bála, že si na ten neurol zvyknem a už bez neho nezaspím. A všeti vieme akí sme ,,my neurotici,, to si človek aj vela nahovara, vsugeruje že čo ak bez toho nezaspím....a bude to možno aj psychický návyk.
ja by som najprv skusila to čo odporuča @suellin teraz aj začína lepšie počasie - bud dlhá prechádzka, bicykel, alebo vyslovene nejake cvičenie lebo to vyplaví aj endorfiny a unaví telo.
Do práce chodím na pol uväzku - ale plný pre mna nemali, pracujem ako vychovávateľka. Práca mi VEMLmi pomohla! Ked som bola len doma tak som mala vela času premýšľať nad tým čo sa mi prehana hlavou, proste človek mal vela času premýšľať nad sebou a príliš sa pitvať!! Neurotici su v tomto experti! Proste furt som to riešila, že prečo ja trpím a čo s tým, čo budem robiť, čo mi pomože? Nehovorím že je to zlé ale proste to bol začarovaný kruh - na internete som furt niečo guglila o tom a tým padom som o tom aj neustale premýšlala. Tak je jasné že som sa nemohla cítiť dobre. Teraz nemám čas tolko na to myslieť, jasne že to riešim ale v robote automaticky nejako ta pozornosť sa presmeruje na iné a nie je tolko času riešiť sám seba a pitvať sa v sebe. A ked dojdem domov tak zase iné veci ma čakaju - domacnosť, deti a zase mám menej času sa v tom vrtať. Takže niečo na pár hodín určite odporučam....