Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

gabikacentrum
12. júl 2015

ahjte baby ja som v27tyz a vkusema boli hlava uz 3tyz a mam stoho depky bojim sa co bude bojim sa ze malej sa daco stane ze jej dakto ublizi uriekne alebo take nieco mne uz stoho sibe chem aby to prestalo lebo sa zblaznimstale mam v hlave mrtvich a take hluposti to uz nej normalne ☹

janka1012
12. júl 2015

Ahojte Berie tu niekto alventu? Za kolko vam zabrala? Ja sa liecim uz 3 krat. Vzdy som brala rok lieky, potom rok bez a znova rok lieky a znova rob bez. Liecila som sa na uzkost, len teraz prvy krat ma dostala silna depresia a nic mi nezabera... Teraz par dni beriem alventu, tak ak ma niekto daku skusenost, budem vdacna

gretyka
12. júl 2015

@nikolca aj mne to islo do brucha a tiez si o mne mysleli, ze som tehotna 😅

sonia1501
13. júl 2015

Ahojte, niekde som citala, ze na uzkost a depresiu pomahaju fermentovane potraviny, ktore som si zapamätala, tak to je kefir z tibetskych hub a kysla kapusta a cisty jogurt s probiot. kulturou.. skuste toto ako nejaku chemiu. A pomaha aj vitamin D, byt viacej na slnku a cerstvom vzduchu.

aengus
13. júl 2015

@sonia1501
Uvedomujete si,ze tymito radami mozete cloveka ktory trpi depresiou alebo podobnou poruchou zabit? Depresie je choroba a zrejme netusite co s clovekom dokaze urobit psychika. Strava moze byt ako doplnok nie sko hlavna liecba. Skuste ist na vzduch ked sa nevladzete zdvihnut z postele. Na skutocnu depresiu pomozu jedine lieky a terapie. Lieky nam dodavaju to co sa nam nevytvara-serotonin a terapie nam pomahaju zvladat suboje ktore vedieme sami so sebou. Netreba si depresiu mylit zo zlou nsladou.. Len vdaka AD mozem viest normalny kvalitny zivot a aj keby dom ich mala brat do konca zivota co pri PP nie je vylucene. Som za ne rovnako vdacna ako za kazdy den ked mi je lepsie. Pri vsetkej ucte k vam verte mi,ze tieto stavy pochopi len clovek ktory si ich odzije. Tiez som to nechapala dokedy som bola zdrava.

lekanickazuzka
13. júl 2015

Dobrý deň, volám sa Zuzana a študujem posledný ročník Farmaceutickej fakulty v BA. Pracujem na diplomovej práci týkajúcej sa užívania antidepresív. S týmto ochorením som sa stretla aj u mňa v rodine, je stále častejšie diagnostikované vo viacerých vekových skupinách našich pacientov. A mňa veľmi zaujal tento problém, konkrétne ako pacienti zvládajú liečebný plán v ižívaní antidepresív, ako zodpovedne pristupujú k tejto liečbe. Sama poznám ľudí, čo prestali užívať AD(antidepresívum) keď sa im polepšilo. Je to klamlivý znak, choroba nemusí byť ešte úplne vyliečená ale pacient si už liek vysadí. Aj o tomto je môj dotazník, ktorým chcem zistiť problematiku tejto liečby a tak prispieť k zlepšeniu terapeutického režimu našich pacientov. Prosím, venujte mi pár minút je to niekoľko otázok, čisto anonymných , ak nechcete na nejakú odpovedať, nemusíte. Pomôžete mi v mojom výskume. Ak máte skúsenosti s užívaním AD možete napísať aj do diskusie, rada sa zapojím a prečítam si vaše skúsenosti. Ešte raz ďakujem. 🙂 budúca lekárnička Zuzana.

http://www.survio.com/survey/d/O8I0A9L8Q8I8X4S3L

aengus
13. júl 2015

@lekanickazuzka mate to vyplnene. Svojho lekara pocuvam na slpvo. Nezvysujem ani si neznizujem davky svojvolne. Mozno som mala stastie na lekara ale vysvetlil mi priebeh liecby aj to,ze niekedy mozem mat pocit zhorsenia stavu a moze mi byt zle a naopa,ze lieky mam brat aj ked mi je dobre. V zaciatkoch som si aj prestudovala nieco o svojej chorobe aby som vedela s cim mam bojovat. Pomaha mi to aj ked mam nejake obmedzenia a niektore veci som musela zmenit da sa s tym zit tak aby ma to obmedzovalo v ramci moznosti co najmenej 😊.

sardinka333
13. júl 2015

@sonia1501 žiadne vitamíny ani tibetské huby!!! Kolko vitaminov som sa nahlatala, byliniek popila...
Depresia je choroba, uzkostna porucha je choroba mozgu. Ani cukrovkár si nevyčíta že užíva inzulín tak prečo by si depresívny mal vyčítať AD? Nezmysel...riadte sa pokynmi lekara, dodržujte liečebný plán a vysledky sa dostavia iste skor ako nejakymi bylinkami. Aj ked napr. Kratochvíl uvadza v knihe ,,Jak žíť s neurozou,,, že až 70% neuroz sa postupne samovolne uzdraví - človek najde riešenie, pripadne nejake vedenie, niekomu sa vyžaluje a podobne. Zvyšok potrebuje lieky. Depresia nie je bežný smutok ..je to stav, ktorý nejde rozohnať navštevou ,,nákupáku,, či posedením s priatelmi alebo tým že si urobím radosť niečím hocičím...toto u zdravých ludí funguje - chmury zmiznu, ale nie u depresie a uzkosti, žial mam to odskušane.

monikaboh
13. júl 2015

@sardinka333 dobre si to napísala, súhlasím, ten kto to neprežil na vlastnej koži, nevie čo je to za hnusna diagnóza. 😝

lauraaaaaa
13. júl 2015

@sardinka333 Ano,velmi pekne a výstižne si to napísala,musí prejst nejaký cas kým sa to napraví.jeden den si myslím ze to bude ok a druhy den príde opak...

lauraaaaaa
13. júl 2015

@gabikacentrum ahoj z vlastnej skusenosti ti poviem ze aj ja som malej privezovala náramok proti urieknutiu a dokonca aj sebe,o troska mi bolo lepsie ,ani nie lepsie ako pocit ze som nieco urobila aby nebola urieknutá,mala som pocit ze ju uriekla moja svokra co býva o poschodie nizsie,tak isto som mala doslova nocne mory z mrtvymi,hlavne s mojím otcom,ze mu lekári nevenovali dostatoc.starostlivost ,ze ho z koze zdrali,proste mocne mory,nespavost,nespala som cez den v noci nechut do jedla schudnutie.a teraz je to lepsie je tomu uz stvrtý mesiec,

cuperka
13. júl 2015

Ja som začala tieto stavy pociťovať asi pred 6 rokmi a nevedela som čo sa deje,chodila som po rôznych vyšetreniach až ma nakoniec poslali k psychiatriçke a tá stranovila diagnózu že stredne ťažká depresia,nasadila mi antidepresdíva zabrali asi druhé,začala som užívať lexaurin a všetko bolo ok a teraz po niekoľkých rokoch sa mi to vrátilo znova,lieky som vysadila lebo som otehotnela a teraz to mam znova a teraz užívam lexaurin a spitomin ktoré ma neskutočne uspávajú,som v stave kedy sa mi už je ťažko postarať o moje dve deti,už neviem ako ďalej je však zasujímavé že tieto stavy mávam len ráno po prebudení a celé dóbeda som hotová😔

sardinka333
16. júl 2015

@cuperka juj zlatinko Lexaurin je benzáč s rýchlm nastupom učinku...a može na nom vzniknut zavislosť. Uplne chapem že ta ,,oblbuje,,. Len AD ti nestačia? popytaj sa dokiny a povedz jej ze ťa to uspava.

tslobik
17. júl 2015

ahojte, môže sa s AD užívať aulin a dorsiflex na bolesti chrbtice? Čítala som v príbalovom letáku, že dorsifl. zvyšuje účinok antidepres. a hypnotík.....len či náhodou nemáte niekto s týmto skúsenosť???

radosti
19. júl 2015

užívam xanax stilnox,.mala som v 32 rokoch podobny proble m nahla smrt manžela prekonala som to terapiou a autgennym treningom ,jogoua pod .zbavila sa liekov na spanie ktore boli silne a rudotelu,teraz potrebujem to iste prišla som o vela pena zi ´´v dobrom umysle som chcela pomôct dietatu doospelakovi no už ichz neuvidím boli to tazke časy až soím sa ocitla u psychiatričky ale ja už nech cem pokračovat hladá iné možnosti mám65 rokov a som zzvyknuta byt aktívna teraz som bez činnosti aj s malou penziou kto má podobné skúsenosti andy o vás čítamk poradte mi prosím ako na to

indiga123
21. júl 2015

Dievčatá mávali ste predtým ako Vám nasadili AD tuhnutie tela(sánka, krk, trapézy, chrbát)?

sardinka333
21. júl 2015

@tslobik skusenost osobnu nemám nakolko ,,počuvam,, letaky...kedže dorsiflex tiež vplyva na centralnu nervovu sustavu tak by sa s AD,,bili,,. To iste aj Fenistil kvapky určite nie spolu s AD. Mohla by si byt z toho oťapená, malatna, spava...v lepšom pripade. 🙂

aengus
21. júl 2015

@indiga123 ano bola som jeden velky krc 😊

indiga123
21. júl 2015

@aengus mohla by si mi napísať čo ti pomohlo? Ja sa budím už dolámaná, stuhnutá a ak sa aj zobudím ako tak hocikedy počas dňa začnem tuhnúť, začne ma bolieť hlava, som precitlivelá na akýkoľvek stres aj vtedy hneď začnem tuhnúť 😒

aengus
21. júl 2015

@indiga123 uzivas lieky alebo nie? Jasne,ze ti poradim 😊

indiga123
21. júl 2015

@aengus Ahoj, napísala som ti IP

lekanickazuzka
22. júl 2015

@aengus Dakujem velmi pekne za vyplnenie 🙂 je to ozaj problem ziskat odozvy od pacientov, bud sa k liekom neprihlasia alebo sa im nechce. Vazim si Vasu pomoc. Taktiez rada citam, ze ste informovana pacienta, ktora ma s terapiou dobre skusenosti a aj progress. Som rada, ze ste si to prestudovali a sama si viete zdovodnit iste odchylky pri liecbe, ci uz zhorsenie ci zlepsenie neziaducich ucinkov, ktore su povedzme si rovno pritomne skoro u kazdeho podobneho lieku. Vdaka. Zuzana 🙂

aengus
22. júl 2015

@indiga123 v prvom rade mi pomohla psychologicka. Naucila ma dychacie cvicenia a jacobsonovu metofu ktoru praktizujem stale. Je to v podstate relaxacne cvicenie s jogy. Tiez som si spravila hranice a svoje bezpecne miesto. Zmenila som pristup k sebe. Nekritizujem sa aj vdaka tomu,ze okrem predchadzajuceho mi pomohla psychologicka vytvorit vnutorne dieta. Mam tiez PP spolu s uzkostou a depresiami. Tiez ked vladzem cvicim aj ked 10 minut lepsie ako nic. Lieky mam zatial 7 mesiac beriem 3 x arketis donenedavna 1,5 xanax. Ranajsiu polku som uz vysadila. Nakolko s arketisom nemozem kombinovat lieky od bolesti s ibalginom a paracetamolom bola som prinutena hladat alternativy cize bylinky a oleje. Kazde rano si davam magnezium pomaha mi prave proti krcom,trpnutiu a bolesti hlavy. V druhom rade mi velmi pomohol psychiater a spravna diagnostika a liecba. Poslucham ho na slovo aj ked mi je zle,prave preto je dobre si precitat nieco o svojej diagnoze aby si vedela,ze to sa ti len ozyva tvoje telo ked ho nepocuvas. Ked si unavena oddychuj a hlavne sa do nicoho nenut kef si odzijes tie tazsie stavy zase bude lepsie. Lekari mi pomahaju ale tu hlavnu pracu na sebe musim zvladnut ja ked sa citim lepsir. Je velmi dolezite sa naucit s touto chorobou zit sama vies,ze moze byt navzdy. Moja rada? Prijmi tuto chorobu aj s tymi horsimi stavmi bude ti lshsie. Na zaciatku som sa bala a cakala kedy mi bude zle a dostanem atak,bolo mi zle stale a ataky som mala kazdy tyzden. Teraz uz presne viem kedy to na mna ide a zastavim sa nech sa deje cokolvek. Prajem ti vela uspechov v liecbe dokazes to ked budes chciet 😊. Toto su doplnky ktore mi pomahaju tebe bude fungovat mozno nieco ine,hlavne stale zostavaju lieky virm,ze bez nich by som sa nepostavila s postele.

hutka
23. júl 2015

Ahojte všetky, len v krátkosti sa pripojím aj ja, lebo, myslím, že mám čo povedať k tejto téme. Ako som čítala príspevky niektorých, zrejme dobre mienených, ale nezmyselných rád ohľadom prechádzok, cvičení a neviem čo ešte by malo pomáhať pri depresii...Sprostosť najhrubšieho zrna! Keby to tak fungovalo, tak by neboli preplnené čakárne psychiatrov. Je to strašná choroba, ja som sa raz aj vyjadrila, keď som bola v nemocnici, že by som brala radšej cukrovku ako toto a myslela som to smrteľne vážne. Depresia ma zasiahla náhle ako 12-ročné dieťa. Nevedela som, čo sa deje, ale zrazu som videla jediné východisko v smrti...Ale som tu, živá a zdravá, relatívne - až na tú moju hlavu .-/, teším sa z dcérky, ktorá bude mať o 3 mesiace 5 rokov a chcela by som ďalšie, ale problém je v tom, že sa strašne bojím, že to dopadne ako pri prvom tehotenstve - bolo to príšerné obdobie v prvom rade pre mňa, ale aj manžela. Je tu ešte nejaká mamina, čo má podobný problém, teda chcela by druhé bábo, ale je tu možnosť komplikácii?

monikaboh
23. júl 2015

@hutka píšem len V rýchlosti. Mne sa problémy objavili ešte pred svadbou s manželom..po mnohých vyšetreniach som skončila U psych. na liekoch. Po určitej dobe som otehotnela w lieky som hneď vysadila
.vydržala som to bez nich do pôrodu aj keď nie vždy to bolo ľahké. Potom som dlhšie obdobie nič nebrala ale choroba pp sa prihlásila znovu, tak som začala s liekmi A do toho som otehotnela, tak som lieky znovu vysadila A prežila druhé teh. bez liekov. Drobec sa narodil V poriadku, ale on rok sa to znovu zopakovala w musela som sa vrátiť K liekom. Je to asi diagnóza na celý život, a nezostáva mi nič iné len sa s tým zmieriť, aj keď je to : hnusna: A kto neprežil to nepochopí. Ale dom rada A vďačná že mám 2 krásne zdravé deti. Treba si veriť...Papá držím. Palce.

hutka
24. júl 2015

@monikaboh ĎAKUJEM, ja som musela brať lieky aj v tehotenstve, tak si vieš predstaviť, aké to bolo...Som šťastná, že tu vôbec som a dcérka tiež...

monikaboh
24. júl 2015

@hutka mne moja Dr. Nechcela predpísať žiadne, ale aj tak som sa bála, lebo že som tehotná som zistila až skoro V 3 mesiaci A dovtedy som lieky brala. Tiež som sa celé tehotenstvo bála. Pri druhom pokuse" O bábätko som si už dávala pozor či nie som V tom oveľa skor, lieky som vysadila hneď ako som to zistila skoro V 4-5 týždni. Držím palce neboj dá sa to, keď je láska A tužka po dieťatku silnejšia než strach.

sardinka333
24. júl 2015

@monikaboh ked si brala AD do tretieho mesiaca tak potom je to už ,,jedno,,...nemaju sa brať praveže prvé 3 mesiace. Ale vidíš - dobre to chvala bohu dopadlo. Mám kamošku čo brala pri každom tehu AD plus Rivotril a detičky su v pohode. Zvykne sa to občas vracať...akoby som čitala o svojom živote ,,cez kopirak,,...tiež rok po narodení druheho dieťaťa ,,atak,,. Teraz som po treťom porode...trošku ma občas ,,hadže,, ale zatial bez liekov, uvidíme, som sledovana takže to ma istým sposobom upokojuje, že keby niečo tak nasadím. Eliceu (cipralex - escitalopram) mám doma v lekarničke...tak som sama zvedavá.

domca1828
27. júl 2015

Ahoj 🙂 Musíš to mať ťažké. Ale skús piť čajík z ľubovníka vraj je veľmi dobrý na depresiu. A takisto na spani e teplý čajík z medovky je na ukľudnenie 🙂. Takisto papaj banány obsahujú niaku látku ktorá pomáha pri tvorbe serotonínu. A aj mandle sú vraj dobré. A hlavne skús pravidelne papať, piť veľa vody, veľmi dobý je aj naiky šport alebo pohyb. Sama nájdeš čo ti vyhovuje. Na psychiku veľmi dobre tiež vplývajú vytamíny zo skupiny B 🙂 pohľadaj ktoré ovocie a zelenina ich obsahuje. A ešte vygugli si rady RNG alebo otazky pre RNG. On stravou dokáže dostať ľudí aj z depresie a z rôznych chorôb. Ľudia mu tam píšu často 🙂. Ďalej skus zmeniť pohľad na život. Začni robiť to čo ťa baví 🙂 Vymieňaj zlé myšlienky za tie dobré. Skúsiť si môžeš niaku knižku, jednu ti odporučím je úžasná - Uzdravte si dušu - Anne Jonesová. Ak chceš uplne zmeniť myslenie. Uplne super knižka je Miluj svoj život - Luise Hayová. Držím ti moc moc moc palce 🙂 Nezabúdaj že nie si sama 🙂 Aj iný to dokázali.

andalika
27. júl 2015

@indiga123 áno,čo ti pomohlo?