Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

lenka00
31. okt 2013

@adusa2774, divala jsem se na to video a moc se mi libilo, je to tak, prala bych si to taky takhle dokazat, akorat me rozlitostni to, ze mi to nejde...spise bych sebe popsala, ze delam to,ze kdyz chvili ty mouchy neslysim tak je hledam jestli tam jsou a pak najdu jednu, druhou, treti a jsem ta kde jsem byla 😝 jestli mi rozumis 😉

lenka00
31. okt 2013

@andy.a, Ahooooj Andy, moc te zdravim a dekuji za odpoved 😉 budu se snazit byt trpeliva 😝 at se ti dari a jeste jednou mas muj obdiv, ze si nas tu nekdy ctes a radis 🙂

andy.a
31. okt 2013

@lenka00 ďakujem,Leni,všetko dobré 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉

svija
31. okt 2013

Ahoj kočky,
já jsem dnes po kontrole, u mě žádná změna, dávka i lék stejný, kontrola za 3 měsíce. Jen jsem trochu "smutná", jsem se těšila na svého lékaře, ale nakonec jsem šla zase k druhému. Ten můj totiž právě řešil nějaký akutní případ, zařizoval sanitku a vyplňoval k tomu papíry, prý pro nějakou holčinu s těžkou poporodní depresí. Takže jsem jako stabilizovaný pacoš, co si jde jen pro léky, byla převelena jinam, ale chápu to, jinak bych čekala fakt dlouho. Tak teď na tu paní myslím, si neumím představit tak těžký stav, že je to na okamžitý odvoz (kromě sebevraždy). Snad jí brzy dají do kupy.
Jen mě pobavil ten dnešní pan doktor, že tak trochu vyzvídal, jak je to s tím Anafranilem, jak se na něm cítím, že on ho jako lék v monoterapii asi ještě nikomu nedal, aspoň mi to tak přišlo. Ale bylo pro něj zajímavé, že u mě takhle hezky zafungoval.

esselte
31. okt 2013

@simka1111 Vzala som 1,5 mg lexaurinu a predtým som užívala 0,5 mg xanaxu.Aj na začiatku liečby som mesiac užívala xanax a prestala som ho užívať zo dna na den, ked začala účinkovať cymbalta a všetko bolo ok.Teraz som cymbaltu ani neprestala užívať, lekárka mi dala xanax iba na toto jesenné obdobie, lebo som znova pociťovala príznaky .Ale ja mám pocit, že mi už nezaberá cymbalta, hoci lekárka mi tvrdila, že po roku užívania by mi mala stále účinkovať.

annetta3
31. okt 2013

@janka1012 ahoj, já se právě obrátila na psycholožku, co mi pomohla z dost těžkých stavů terapií, i jsme se pak znaly. Jak jsem psala, měla jsem 2 ataky, věděla jsem jak na to, žádná úzkost, ozvala jsem se jí. Ona mě poslala k psychiatričce, já jí tak věřila, že jsem se neptala proč. Ta hned léky. Já se pak ptala své psycholožky, zda je mám brát. Nic jsem o tom nevěděla. Hodně si to dnes vyčítám. V první léčbě jsem se lékům ubránila v další ne. Mně bylo zle hned po první tabletě, ale ony mi to nevěřily a jejich přístup se začal hodně měnit, což pro mě byl šok od té psycholožky. Děsily mě až mě dostaly do kolen, jak jsem psala i do PL, tam mě poslali po 10 dnech domu, že potřebuji terapii, ale už jsem měla nasazená AD s tím, že jsou pomocná berla. A já si přesně pro terapii přišla, ale takhle to dopadlo.AD mi dobře nedělala, moc mě stimulovala, nebyla jsem to najednou já a tím se to roztočilo. Jak si nemůžu odpustit, že jsem se tehdy neubránila. Stačilo asi málo nechat tam ten recept doktorce a říci, že když to nepůjde, že se vrátím, ale že to chci zkusit bez léků, že jsem měla daleko horší stavy. těch variant mě napadá tolik, bohužel pozdě. Dnes mám depresi, jsem přesně toho názoru jak píšeš, že léky pak můžou rozjet další diagnozy. Já jak po nich měla pořád úzkosti, najednou nic nefungovalo jako předtím z terapie. Teď deprese a roky utekly a já pořád různě bojovala s úzkostmi, pak s depresí, ted jsem v depresi podruhé. Potřebuji odpustit sobě, těm co mi léky nutili a pak tomu primáři, co mi je vysadil, když jsem sama zjistila, že už je potřebuji po letech braní, ale nevím jak. Nechci táhnout tu tíhu

gerci90
31. okt 2013

No hlasim sa...Alventa a na noc ten Mirtazapin super,dobre spavam aj to dobre znašam ,zívanie už prešlo ale ta NESKUTOČNA ZAPCHA :/ už som skušala všetko slivky,ovocie, aj vlakninu,cviky no všetko----mate daku radu prosím?

annetta3
31. okt 2013

@gerci90 tak to se máš, že Ti to tak sedlo. Na jaké potíže jsi to měla, tu nespavost? Štěstí, že Ti to tak sedlo. A když jsi začala brát mirtazapin, tak Ti sedl v pohodě?

maria43
31. okt 2013

@gerci90 ja som tiez brala kedysi na spanie mirtazen, sice som spala dobre, ale mala som neskutocnu chut na jedlo, hlavne na sladke a pekne som zacala z neho priberat, tak som ho po mesiaci vysadila. ale na tu zapchu skus psylium, dostat to v lekarni, mne to pomaha alebo chlorellu - to je zelena riasa, take zelene tablety su to. inak, ja mam tiez problem so spankom, sem-tam si dam stilnox, ale spim aj tak len 4, max 5 hodin a potom sa zobudim. a okrem toho je navykovy.
ale to psylium by ti malo pomoct. tak sa drz 🙂

gerci90
31. okt 2013

@maria43 Ďakujem ved to že po mirta som fest pribrala co som aj rada lebo som vyzerala ako palica do fazule, 😀 ten mirta mi uplne pol roka stačil ale ako začalô tento posratý depresivny čas a skracovali sa dni a co ja viem čo ešte sa mi pohorsilo a tak mi dokina doplnila ALVENTU pri tej mi pre zmenu zas prestalo chutit jest ale že uplne a začala ta zapcha. to psylium urcite skusim počula som že je to dobre, len som myslela že to pojde aj same ale asi ani neni s čoho ked mi nechutí jesť -dufam že sa zas nezmením na tu chudu palicu....ale hlavne že opeť dobre spavam,nechcem to zakriknuť ale alventa mi inak sadla pohode až na tu zapchu no... 😨
@annetta3
A ano mala som to len na nespavosť ,.mna nič ine netrapi, teda bežne problemi,ale inak som musela uživat lieky len koli nespavosti..Mirta bol super 15mg mi uplne stačilo pol roka, no len ako som spominala vyššie toto obdobie ma dobehla zas nespavosť tak som ju musela zničiť aj Alventou. a ta mi zas to brucho trápi---a tak no

adusa2774
31. okt 2013

@lenka00 ahoj ... jasne, že Ti rozumiem.... ja som si to tiež skusila a keď som tie muchy zmenila na niečo iné, tak som ich v podvedomí hladala.... ale včera som si iba seba predstavovala v tom ružovom sade a hladala som iba tie lupienky... žiadne muchy nič.... len viac a viac tých lupienkov, ktoré znamenali klud a pokoj ... a docela sa mi to darilo ..

annetta3
31. okt 2013

@gerci90 tak to je dobře, že Ti to takhle pomohlo. A že Tě netrápilo nic jiného, než nespavost. Zácpa po AD bohužel někdy bývá. Mirtazapin jsi snášela na začátku dobře, jestli se můžu ptát? Ale asi ano.

hroska
31. okt 2013

@esselte a kolko mg si vzala toho Lexaurinu? Rano ti bolo zle? ako to to myslis, ze zle? 😨 Ataky alebo Co? Lexaurin a Xanax su obe anxiolitika, len z mojej vlastnej skusenosti ten Xanax je taky razantnejsi a Lexaurin skor taky lahsi, lahodnejsi, ale ako pisla @andy.a na kazdeho posobia inak. Pravdepodobne tebe viac vyhovoval ten Xanax. myslim, ze za 3 tyzdne si este nemohla ziskat nejaky fatalny navyk, navyse, ked si Xanax uzila len 1 x za den. 😉

hroska
31. okt 2013

@gerci90 zapcha a nechutenstvo uplna klasika pri Alvente 😉 😝 . Presne u mna to iste, najma na zaciatku, potom cca po mesiaci to bude lepsie.Ale hlavne, ze ti liecba zabrala 🙂 , mne Alventa strasne pomohla na depresiu a uzkosti a vtedy som si povedala, ze aj keby som na nej nemala nic jest a mat stale zapchu, tak ju nikdy nevymenim, za to, ze mi vyliecila depky. 😝 😀 😀 😀 😀

@esselte no teraz citam, ze si vzala 1,5 mg Lexaurinu. Sice by sa to teda nemalo porovnavat, ale 1,5 mg Lexaurinu mi prislo ako 0,25mg Xanaxu (Frontinu), tak,ze ak si bola naucena na 0,5mg Xanaxu to je cca tie 3 mg Lexaurinu. Tak skus vziat tie 3mg, a co najrychlejsie k dr. predpisat ten Xanax.

savanna
31. okt 2013

@hroska no ja si davam melir, to by som doma asi nedala 😀 ale uz ho mam urobeny, krasny 🙂 nejako som to tam pretrpela 😝 😝 fakt nechapem baby, ktore s radostou chodia po manikurach, kozmetikach, masazach a neviem com vsetkom ... ja jedine na to farbenie chodim, lebo moja povodna farba sa mi moc nepaci, je prilis tmava 🙂 Tak to tam nejako pretrpim a potom som spokojna 🙂

@lenka00 ano aj mna to vecer vzdy napadne, ze som to rano nemusela vsetko tak prezivat 😀 Len sa to akosi rano neda ovplyvnit ... Mne to tak pride, ze vecer uz som taka spokojnejsia, ze som ten den nejako zvladla a rano sa zobudim a premietam si v hlave, co vsetko ma caka, hovorim si, ake to bude tazke, ze nevladzem, ze by som najradsej zostala cely den v posteli ... uz len cakat, kedy to prejde 🙂

savanna
31. okt 2013

@gerci90 no a ja mam zase zapchu aj pri tom mirzatene 😕 A to som citala, ze by zapchu nemal nejako spsobovat, ze ma v tomto velmi mierne NU, tak som asi nejaky vynimocny pripad ci co 😝 Aj pri alvente som ju mala, ale nie nejaku zavaznu ... a teraz pri tom mirzatene som musela poupravit stravu, co mi vlastne asi ani nezaskodi, mne pomahaju susene slivky kazdy vecer a ovsene vlocky, polievky, takze ked sa takto stravujem, tak sa to da vydrzat.

marionetta
31. okt 2013

Ahojte dievčatá,občas sem zabrúsim a niečo prečítam,pretože sa to týka aj mňa,už skoro 5 rokov 😒 .
Brala som 2 roky cipralex,nič iné nemôžem a začiatky boli dosť desivé,kým som si zvykla,ale zvládla som to a nakoniec aj vysadila.Popri tom som chodila intenzívne aj ku psychologičke a bolo to celkom fajn.Pred rokom a pol sme sa s mm rozhodli,že by sme chceli ešte jedno baby,ale nič sa nedialo,čo mi bolo dosť divné,pretože obidva razy som otehotnela na prvýkrát.Nikdy by som na seba nepovedala,že ma to bude tak zožierať,myšlienka na tehotenstvo ma úplne pohltila.Pridružili sa znova nevoľnosti,čo bolo príznakom aj pred začatím liečby cipralexom a tak ma znova chceli nahovoriť na lieky,ale mne sa to nejako nezdalo.nebudem to rozpisovať,záver z toho bol,že mám celiakiu.To vysvetľovalo aj moju "neplodnosť".Viem,že sú tu baby,čo aj napriek tejto diagnóze otehotneli a majú deti,ale ja som na sebe videla,že táto túžba ma úplne ničí a deptá.Bola som doma na MD 11 rokov a všetci sa mi divili,že to vydržím a dokonca chcem ďalšie🙂
Muž bol zo mňa tiež nešťastný,lebo aj on síce chcel ďalšie,ale bol v tom oveľa triezvejší ako ja (našťastie) a nechcel ho za každú cenu.Keby nemáme ani jedno,bolo by to iné.
A tak som sa rozhodla urobiť rázny krok.Snaženie skončilo!Hneď po skončení predĺženej MD s dcérou som sa zaevidovala na Úrade práce,aby som si po 3 mesiacoch mohla dať žiadosť o príspevok na podnikanie.Prešla som kolotočom vybavovania,testom,obhajobou a ďalšími vybavovačkami....niekomu by to neprišlo ničím výnimočné,ale vy viete,že niekedy je ťažké len prežiť a nie ešte sa do niečoho takéhoto púšťať.Ale ja som prišla na to,že úplná zmena mi veľmi prospela.Samozrejme aj ja mám ešte ťažké dni,ale je ich oveľa menej.Tá zmena a vybavovačky presmerovali moje myšlienky úplne inde a hlavne tým,že som to zvládla si oveľa viac verím.Je to pocit,ktorý som nezažila celé roky.
Asi za 2 týždne otváram môj obchodík a už sa toho neviem dočkať.Teším sa aj na to,že budú povinnosti,ktoré ma snáď donútia aj tie ťažké dni "rozchodiť" a "rozkecať" 🙂 Sama na sebe som za tie roky spozorovala,že sa veľmi ľutujem a zaobchádzam sama so sebou ako keby som bola z porcelánu.Tak ma to jedného dňa naštvalo a povedala som si,že do toho podnikania idem,aj keby ma z toho malo klepnúť 😠 ,ale aspoň budem vedieť,že som sa o niečo pokúsila a nenechala som sa tou potvorou úplne prevalcovať. Tak uvidím 🙂
Veľmi vám všetkým prajem (a aj sebe),aby sme si mohli užívať úplne obyčajný život s úplne obyčajnými vecami. 🙂

corvetka
31. okt 2013

@hroska @gerci90 dievčatá, prosím poraďte mi. Od pondelka užívam Alventu /ráno 75 mg a na obed 37,5 mg/. Keď si dám tú obednú dávku, tak začnem byť strašne unavená, celá sa chvejem, mám návaly horúčavy, ktoré sa striedajú so zimnicou, cítim sa ako opitá....Neviem si s tým rady, úplne som poobede odpísaná. Už druhý deň si musím po príchode z práce ľahnúť a potom to začne...akoby som sa nedokázala normálne prebrať, ak mi rozumiete. Moja pôvodná diagnóza je od roku 2009 posttraumatická depresia, kedy som rok užívala AD /aj Alventu medziinými/, potom sa podarilo lieky úplne vysadiť. Tento rok sa mi však po ťažkom životnom období depresia opäť vrátila a psychiater mi predpísal tú Alventu. V pondelok mu budem volať, ale ja si neviem predstaviť ako prežijem do pondelka v takomto stave. Myslíte, že by som si mohla tú obednú dávku vysadiť? Po tej rannej som celkom v pohode, len tá druha ma akoby "sfetuje"....

esselte
1. nov 2013

@hroska Ja mám pocit, že mi už nezaberajú antidepresíva, lebo ke´d som vzala iba 1,5 mg lexaurinu, ráno som cítila také teplo na tele, nervozitu a nevedela som si nájsť nikde miesto.Potom som užila ešte 1,5 mg lexaurinu, trocha sa to ustabilizovalo, vzala som prvú dávku cymbalty a do večera bolo už úplne ok.Takže spolu za deň som vzala 3 mg lexaurinu a cymbaltu ako predtým,večer bolo ok.Aj v noci spím ok, problémy sa ozvali až nadránom.Keď som užívala xanax na večer ako mi kázala lekárka, tak som bola ok celý deň.ja už fakt neviem, čo sa deje?

esselte
1. nov 2013

@andy.a Ahoj Andy, užívam rok cymbaltu a teraz v jeseni sa mi stav zhoršil, okrem cymbalty som neužívala nič viac,cymbalu beriem už najvyššiu dávku.Lekárka mi teraz k nej dala xanax na prechodné obdobie, kým sa mi neupraví stav.Myslíš, že mi cymbalta po roku prestala úplne účinkovať?Môže sa to stať?Skúsila som totiž namiesto xanaxu, pretože ho už nemám, užívala som ho 3 týždne jednu 0,5mg tabletu na deň,skúsila som namiesto xanaxu lexaurin 1,5mg a ráno to už nebolo ok, ako pri tom xanaxe.Môžu antidepresíva prestať odrazu fungovať, moja lekárka mi ich nechce zmeniť, že vraj sa to znova upraví, čo si myslíš ty?

esselte
1. nov 2013

@corvetka daj si aj niečo iné okrem Alventy, napríklad lexaurin, neurol,možno sa ti to upraví.Mne je tiež tento víkend nejako blbo, pričom som bola ok, neviem, možno tie dušičky, alebo zmena počasia, ja už tiež niekedy neviem, čo mám robiť

corvetka
1. nov 2013

@esselte , ďakujem za radu, ale nemám lexaurin, mám len xanax 25 mg a k tomu mi psychiater povedal, že si ho mám dať len v prípade náhleho zhoršenia. Možno som ho zle pochopila. Dnes ráno som si dala tú Alventu 75 mg a zas som ako na kolotoči...Točí sa mi hlava, mám striedavo návaly tepla a zimy, akoby som mala hlavu v balóne a taký vnútorný nepkoj...Trošku sa obávam, aby som sa nepredávkovala s tým xanaxom a Alventou súčasne. Už teraz som ako na drogách. Ja som už tri roky AD neužívala, bola som " v pohode" v rámci možností. Pri dušičkách a vianociach som mala vždy zhoršenie, ale akosi som to racionálne zvládla. Tento rok bol však veľmi ťažký emocionálne a už pred dvoma týždňami som svoje stavy prestala zvládať a musela som po troch rokoch opäť vyhľadať psychiatra. Ja som už tú Alventu užívala v tom prvom ataku, ale bolo to po ťažkej traume a vôbec si nepamätám ako na mňa účinkovala v prvých dňoch užívania. Vtedy som o sebe skoro nevedela....Včera som celú noc googlila a našla som skúsenosti od iných užívateľov, kde píšu, že to treba vydržať, že to môže trvať aj dva týždne /ja ju beriem len piaty deň/, tak neviem čo robiť. Takto ale fungovať nedokážem a v práci už vôbec nie....

iveska
1. nov 2013

och baby dnes nas caka chodenie po cintorinoch uz teraz ma futruje jedna radost, doslova som klbko nervov. Drzte palce nech to nejako prezijem. ☹ ☹ ☹ ☹

corvetka
1. nov 2013

@iveska ja dnes na cintorín nemôžem vôbec, pri tom kolotoči čo mám v hlave by som určite spadla do čerstvo vykopaného hrobu...ach , keď to "žitie" je tak ťažké....☹

andy231
1. nov 2013

@janka1012 ahoj ja mám presne taký istý názor ako ty mne došlo minulý rok zle proste začala sa mi krutit hlava myslela som že zomriem a po pol hodine tie ataky skončili na pohotovosti mi pichli magnzeko šla som domov a nič iné mi nebolo no len som šla k neurologičke lebo všetky vyšetrenia som pobehala nič nezistili tak ja v živote nič neužívala ani som potuchy nemala že existuje nejaká takáto choroba a neurologička mi dala xanax 0,5 s predlženým učinkom ako tie nežiaduce som mala asi všetky nechala ma ho brat pol roka ja že to je choroba a to som mala kadiake stavy z tabletky až som začala bádat a zistila že mám panicku poruchu a chytro som sa poplašila ked som si ešte prečítala o xanaxe a proste som ho vysadila a dostala som depresiu čo som ani predtým nemala a vela ludí čo som si čítala písali po vysadení strašná uzkost depresie že ich chytili a presne to sa stalo mne uzkosti strašné depresiu.a teraz som skončila na AD.takže neverím že to som nemala zo xanaxu ja som citlivá na lieky a verím že mi xanax spôsobil depresiu a väčšiu uzkost.

iveska
1. nov 2013

@corvetka co ti poviem ja som uplne bez liekov snazim sa ist a nevsimat si to. stale si poviem co sa ma stat sa stane , ked odpadnem tak co zavolaju zachranku a odvezu ma do nemocnice. skor ja sa bojim toho ze sa pokakam :( idem nato. pa

esselte
1. nov 2013

@corvetka Kľudne vezmi xanax, ja beriem iba 0,5mg a stačí to na 12 hodín, kým ti začnú zaberať ad, ja beriem ad prvýkrát ani som nič nevynechala a tiež v jeseni pociťujem výkyvy, momentálne mám aj problémy s manželom, a nie malé, takže jedno s druhým aj e to tu zas.Dnes som ešte sni poriadne nejedla,trpím ako kôň a to mi v pondelok treba ísť do práce, som zvedavá ako to zvládnem.ja som na začiatku užívala xanax mesiac a keď zabrali ad, kľudne som ho vysadila, celý rok som teraz bola iba na ad až teraz v jeseni zhoršenie

esselte
1. nov 2013

@iveska Ako to zvládaš bez liekov, ja by som to nezvládla, máš síce pravdu, záchranka existuje, ale ak chýba serotonín v mozgu, ináč ho tam nedostaneš iba liekmi, ja ťa obdivujem, ja by som to bez liekov nezvládla

esselte
1. nov 2013

@andy231 Aké nežiadúce účinky si mala po xanaxe? Ja som ho brala mesiac a bola som ok, potom som ho vysadila a rok som bola len na Ad, až teraz v jeseni sa mi stav zhoršil, hádam sa aj doma s manželom, takže ho znovu beriem asi tri týždne, ale ja som po ňom ok.napíš mi o tých účinkoch, aby som vedela, či niečo také pociťujem aj ja, ja by som tiež najredšj bola bez liekov, ale keď to nejde, aspoň zatiaľ

esselte
1. nov 2013

baby, neberie , alebo nebral niekto cymbaltu, berie to strašne málo ľudí a neviem si to porovnať