Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

mmama
2. mar 2015

Je tu niekto,kto bral Ad vysadil a opat sa k nemu vratil?Zabralo rovnako?Dakujem

luccija
2. mar 2015

@gerci90 neboj sa ja som tiez brala lieky v tehotenstve.Pred oteh som ich vysada, ale v 6 m znova nasadila
brala som AD Seroxat aj som kojila, pred porodom som nevysada
gyn nebil rad, ale psychateicka aj psychologicka ma uistili, ze nic sa nestane.Bola som to konzultovat v ustave lieciv.na Kramaroch gyn chcel mat potvrdenie.Druhy x by som to.ani nepriznala citila som sa ako fetak:(
dieta nemalo ziadne abstaky po prestani s kojenim.Psychika v tehotenstve je zradna na.ukludnenie sa zvykne davat Plegomazin mne stacili AD nemohla som spavat, bala sa o seba aj dieta
kto.nezazil nepochopi...doporucujem aj chodit ku.psychologicke velmi.pomoze

ercin
3. mar 2015

@gerci90 Ahoj, skôr sa nedalo, lásky veľa a času malo 🙂
Brala som na začiatku ked to bolo veľmi zle sertralin -Serlift 100 mg denne, zopiclon 1/2 (hypnotikum) a na spanie 1/2 stilnox podľa potreby. V krizovych stavoch xanax pol tablety, ale vzala som ho asi 2-3krat, bola som po ňom úplne mimo, pohodicka a sranda všade, tak som prestala a šlo to vydržať aj bez neho. Stilnox som potom nahradzala cajmi na ukludnenie a spanie,ale nazaciatku musel byt, lebo som spavala tak pol hodiny až hodinu , potom debilne myšlienky až do rana,šialena únava a uzkosti zo všetkých možných vymyslenych situácii, ktoré by mohli prísť, hlavne že to nepojde zvládnuť - 3 deti a ja. Po Serlifte som sa dost potila.
Neskôr uz 50mg Serlift vecer (3 týždne do pôrodu), cítila som mierny návrat uzkosti hlavne poobede, a pred pôrodom uz som nebrala nic. Pri kojeni uz som bola ok a nic som nepotrebovala, maly mi zamestnal telo i dušu a dodnes nic, ale chodím tak 1x za 6 týždňov na sedenie,taký pokec ako ide život.
Mne hovoril lekár, že ak uzijem liek vecer, v noci nemám kojit až ráno a prve mlieko odstriekat a vyliat,ale nebolo to potrebné, kedže som sa po pôrode uz k liekom nevratila. Ďakujem bohu,mužovi aj deťom, kto to nezažil, nevie...
Držím palce, bude dobre 😵

martina2322
3. mar 2015

@zobaka ahoj, tak to ta obdivujem, ze vobec pracujes pri tejto chorobe. Si silna osoba. Ja som taky slabší článok, a to som ochorela, ked som bola dlhší čas doma bez prace. Vobec si neviem predstavit ani co by som mohla robiť s touto pliagou.Tak dnes som si dala prvú štvrtku tabletky... 🙂

moni73
3. mar 2015

ahojte! tak sa k vam pripajam, doteraz som len citala.... dnes som si dala prvykrat 1/2 seroxatu 20mg. prvykrat som bola u psychiatricky cca pred mesiacom, dostala som 25mg xanax, pred 2 tyzdnami pridala ten seroxat, dnes som sa odvazila si dat. zaroven som rozbehla psychoterapie. baby, ako citam, tak sa mi zda, ze vam tiez nie je nejak psychicky zle ale skor fyzicky. ja som sa dlho branila, ale uz fakt nevladzem. ja sa skratka citim fyzicky strasne zle. zhruba nic ma velmi neboli, len mi je zle, a to dost. trasie sa mi vnutro, bolia ma nohy, hrudnik, chrbat, hlava... obcas mam asi panicke ataky. zaroven vybavujem aj nejake neurologicke vysetrenia. fakt moze byt toto hnusobstvo psychika? ☹

zobaka
3. mar 2015

@martina2322
ale kolko sil a odhodlania ma to stoji 😖

po stvrtke budes ok neboj 😉 🙂 ja uz pomaly aj zabudam na tie hnusne prve týždne, kym zaberali 😠

zobaka
3. mar 2015

@moni73

tak mne toto cele zacalo prave na figu fyzickymi stavmi, nemala som ziadne depresie, ani uzkosti, len som v jeden den v praci skoro skolabovala, xy vysetreni a a nic a diagnoza panicka porucha, raz dobre, raz zle, ale nikdy nie uplne dobre, ako sa to vlieklo rokmi vyustilo mi to do depresie, takze zial treba to liecit, premahanim sa nevyriesis nic ☹

mimok
3. mar 2015

Ahojte dievcence. Tak ako sa tu mate? Ja tak vseljako. Raz je to lepsie, inokedy hroza, najhorsie je to pocas menzesu. Problem u mna je, ze mam aj strach, aby som sebe nieco neurobila, hlavne pocas menzesu je to otrasne. Minuly tyzden v piatok som musela ist na pohotovost- mala som vysoký tlak - 160/120. Som si myslela, ze to je zo psychiky a mala som aj migrenu. Ale v pondelok som bola u doktora a od pondelka beriem lieky na tlak, ale priebežne mam hucanie v usiach, tlaky v hlave- teraz neviem z coho- ci psychika alebo tlak. Uz chcem byt v poriadku. Co si myslite o tych tlakový v hlave a hucanie v usiach a v hlave? Doktor povedal, ze to byva pri vysokom tlaku, ale hlavná vec ze ked som prisla inokedy k nemu, tak mi povedal ze je to psychika, hlavne mi poraďte, ako mam odbúrať strach, ze nieco si urobim alebo sa uplne zbláznim. Este mam otázku, moze sa mi depresia zhorsit aj ked beriem lieky? Dakujem Vam

ercin
3. mar 2015

@mimok A beries nejaké anti depresiva? Mne lekár-psychiater - vysvetlil, že je to nízka hladina serotoninu v tele, myslím že asi v mozgu, treba to zdvihnúť, liekami to ide,ale nie za týždeň. Mne pomáhali chodiť veľa von, hoc s deckami do centra, herne, aj na čaj dakde ku kamoske, skratka vyplniť čas a zdravo sa unavit,ale kým som nemala lieky, nepomahalo NIC. Teraz sa mi ani veriť nechce, že som to svinstvo prekonala,som bez liekov,ale stále veľký rešpekt, môže to kedykoľvek prepuknut a viem , že vtedy človek všetko vidí zlezlezle. Je to jedna z najrozsirenejsich civilizacnych chorôb, je toho veľa, len ľudia sa hambia povedať a často aj liečiť. Ale čo, ked mozu hviezdy mat svojich cvokarov, môžme aj my 😉

sardinka333
3. mar 2015

@mimok no, toto som zažila len v ,,ružovom,, na balkone som myslela, že vyskočím, proste len myšlienka a ine chuťovky. Toto patrí pod tie neurotické poruchy konkretne ja mam ocd.Doktorka mi povedala, že kto si myslí, že sa zblazni tak sa zaručene nezblazni - pretože máš zachovanú kritičnosť, pohlad na vec, rozum ti hovorí že nie, to len pocit s tebou lomcuju. kto si len tak pomyslí, že ,,niečo si urobí,, (neplanuje to, nechce to, nechystá to) tak to NEUROBÍ!!! Ten strach sa nedá len tak odburať,prekonať, nechaj ho plynuť...proste prišiel, je tu a odide ked začneš niečo robiť, venovať sa niečomu inemu. Proste nevyháňaj tmu, ale zapál svetlo! To sa asi takto nedá vysvetliť prispevkami, ale mám to zažité v istej forme, panický strach z nožov, ostrých vecí a už je to preč. Ty sama musíš hladať sposoby čo ti pomaha. Depresia sa može zhoršiť aj ked berieš lieky....to treba hned konzultovať s lekarom, možno je nizka davka, nesadol liek....alebo treba pridať napr. Rivotril, Neurol...a ,,vyladiť,, to. Dobrý lekár ťa nastaví. A ak náhodou niekto užívate ,,štvrtku,, a nepomože vám tak je to preto lebo štvrťka malo kedy stačí...treba zohladniť aj vahu, lebo je to malo učinnej latky v ,,štvrtke,, a nezdvihne hladiny serotoninu tak ako by mala.

martina2322
3. mar 2015

@mimok moja ty uz velmi dlho trpíš ☹ netreba ti uplne zmenit liečbu? Alebo nejako prikombinovat aj ine lieky

mimok
3. mar 2015

@sardinka333 ja beriem serlift 200 mg a doktor mi pred mesiacom predpisal lerivon ale ten som si nedala, lebo tam bolo na spanie a ja spim ok.

mimok
3. mar 2015

@martina2322 u mna je to lepsie ale ked je menzes tak hroza. A ozaj ten tlak moze byt zo psychiky alebo kedze to mame v rodine tak skor dedicne?

sardinka333
3. mar 2015

@mimok kedže píšeš že počas menštruácie je to najhoršie, podla mna to suvisí s hormonálnymi zmenami práve v tomto období. Vtedy su vykyvy. Možno práve na ten čas, menzesu nasadiť čo ja viem ešte nejaky liek....v spolupráci psychiater - gynekolog. Ten tlak može byť aj jedno aj druhé...tlak v stresových a záťažových situáciách stúpa - napr. ked ide panika, strach, začina sa zvyšovať tep, činnosť srdca. A ešte ked to máte v rodine tak je asi ,,skor nábeh,,. To už musíš ty vedieť či ti stupa tlak v ,,pokoji,, alebo len ked máš ,,atak,, a je ti psychicky zle.

kk77
3. mar 2015

@mmama Ja som vysadila a po 8 mesiacoch nasadila,(Cipralex) myslim, ze vo finale zabral rovnako, ale nabeh bol pomalsi.

mmama
3. mar 2015

@kk77 ahoj a este sa ta opyatm zabralo u teba rovnaka davka ako po prvy krat?A po akej dobe druhy krat zabral ?Dakujem

moni73
3. mar 2015

@zobaka no ved uz som zistila, ze sama to nezdolam 😒 . je mi luto malej, s ktorou chodim v poslednom case malo von, robi mi pomaly problem ist do obchodu, dokonca niekedy aj otvorit usta a odpovedat ☹ . bude mi po tych liekoch fakt lepsie? ja uz mam tiez pocit akoby som ani nezila, len sa na seba pozeram... ale stale nemam pocit nejakej depresie. myslim si, ze keby mi bolo lepsie fyzicky, tak som uplne v pohode. psychiku mam na dne len kvoli tomu fyzicnu. je vazne mozne, ze je to cele naopak?

anina63
3. mar 2015
https://www.youtube.com/watch?v=413VBTie1YM

Odporúčam si to vypočuť ,,,,,

zobaka
3. mar 2015

@moni73

je, citim zmenu po mesiaci brania

gretyka
4. mar 2015

@mimok Prepac, neuraz sa, ale ako sa Ti ma polepsit, ked neberies lieky, ktore Ti lekar predpise? Lerivon nie je len na spanie,ale je to predovsetkym antidepresivum, cize Ti aj v spanku pomaha, lieci, vytvara Ti v mozgu latky, ktore su potrebne na prekonanie depresie, uzkosti.

rosea
4. mar 2015

baby asi za aký čas sa vám upravil spánok znížila úzkosť napätie stres a hlavne myslenie po začatí úžívaní AD? Momentálne beriem AD 4 týždne teraz som na minimálnej dávke 2 deň predtým polovičná dávka kedy sa to začne zlepšovať? alebo sa budem cítiť aspoň o polovicu lepšie a odíde to napätie a úzkosť unava a hlavne sa zlepší ten spánok buď sa budím aj 10krát v noci alebo nepím a zaspím nadránom okolo 5tej

sardinka333
4. mar 2015

@gretyka inak toto som si tiež myslela, ale nechcela som poučovať....lekár azda vie na čo tie lieky predpísal a subjektívne sa rozhodnuť že ich ani nevyskušam - no neviem. To že je tam aj na spanie - lebo určite je v pribalovom letaku ešte x problémov na ktoré zaberá, neznamená, ze nie je aj na tvoj problém mimok.
Bože baby!!! Beriete tu mravčie piti dávky a čakáte zazraky???? Polovičná dávka je NIČ!!! Hlavne ked máš rozbehnutú diagnozu, 2 deň na jednej tablete je tiež NIČ.....po týždni alebo po dvoch max okolo mesiaca čakaj nástup učinku. O tom su antidepresíva! Ja som brala 2x10mg Cipralexu a bolo mi dobre, na štvrťke určite nie. A potom že lieky neučinkuju. Lepšie sa budeš cítiť ak sa nastavíš na davku ktoru tvoje telo potrebuje, to sa žial zistí len časom, navštevami dotora a zvyšovaním davky, ak nižšia nezaberá. A to celé tento proces chce čas....a ako všetky vieme to je to čo v ,,ataku,, sa najviac vlečie, už čakame na ulavu ako na spasenie. Takže zlepší sa to ale nie po ,,5 minutach,, Unavena si preto, lebo si v uzkosti, to odčerpava nenormalne vela energie. Ked si dáš rano lieky tak večer skus niečo prirodne na spanie.

rosea
4. mar 2015

@sardinka333 asi si myslela mňa mne to tak určil lekár a kontrolu mám cca o 2 týždne tak som sa len slušne opýtala za aký asi čas môžem očakávať zlepšienie viem že to nepôjdem za 5min ani za deň len som chcela vedieť kedy sa babám čo užívaju AD začal stav zlepšovať to bolo všetko

sardinka333
4. mar 2015

Nemyslela som to v zlom važne! 🙂 ako nechcela som sa ta dotknuť a beriem že niektorý lekari davaju tak že ,,pozvolne,, zvyšovať davku po tých štvrťkách....že ja neviem týžden štvrťka, to je NIČ....potom polka...potom celá atd. Máš brať len 1tbl.?? Tak odkedy začneš brať tu jednu celu alebo kolko ti povedal tak si prirataj plus minus 2 týždne do plného učinku. To by už mohlo zaberať. Ale je to individuálne. Jednému prišla ulava po týždni na celej tablete a druhému po 2 a niekomu ani to nepomohlo. Preto je tam aj také široké rozpätie nástupu učinku lebo učinok prichádza postupne a u každého inak. Na ten večer by som si ja osobne dala nejaky Stilnox alebo niečo bylinkové z lekarne, pokial pojdeš k doktorovi, inak ako aj ja mám termín čo ja viem za mesiac, ale keby som mala problemy, že ,,zdochynam,, tak tam aj zavolam aj skor a opytam sa ved čo? Ak by ti ten spanok sa neupravil tak to určite povedz dokimu! To je velmi doležité. Ja sa napr. teraz tiež necitim na 100% ale musím vydržať do porodu a potom uvidíme....Cipralexov (ja beriem ekvivalent Elicea, je lacnejší a načo dávať farma firme Lundbeck 7 eur za krabicku) mám plnu lekarničku. Poslala som ti aj nejake materiály? O tých poruchách? NIekomu som posielala...možno aj to by ti pomohlo ,,pochopiť to čo prežívaš,, mne to važne pomohlo ked som čítala v knihe ,,Jak žít s neurozou,, od Kratochvíla o mojom probléme. Uvidíš za 2 týždne budeš písať ako sa ti ulavilo.

rosea
4. mar 2015

@sardinka333 ok dík ja som to tak nemyslela že sa ma to dotklo len som potrebovala radu pomoc... ja som pol tbl bola 4týždne zle reagujem na lieky citlivo celkovo to je jedno aké tak je opatrný a teraz 2 deň celá tbl. na spanie mi dal nejaké hypnotikum ale nič moc ako som ospalá ale nejde to tak že spím 7h vkuse budím sa stále, určite je to skoro viem len chcem aspoň to aby som sa vyspala lebo som vyčerpaná strašne a ak ťa môžem poprosiť pošleš mi tie linky do IP
Inak ty si teraz tehu? a berieš aj AD ja by som aj chcela druhé bábo ale preto že beriem AD tak to odkladám čo mi na nálade moc nepridáva

lenka3330
4. mar 2015

@moni73 Ak máš tieto problémy z psychiky, tak seroxat Ti pomôže. Je to veľmi dobrý liek ale najskôr Ti môže byť z neho ešte horšie. Či Ti fakt zaberá zistíš už po mesiaci. Užívaj ho pravidelne a hlavne ho nevysádzaj, ja som mala z neho v začiatkoch tras rúk ale teraz mi je fakt dobre. Užívam ho už pol roka.Drž sa.

ercin
4. mar 2015

@rosea
Pridam sa,uz som to opisovala, ja som išla do tretieho tehotenstva bez liekov, mne tu depku spúšťa tehotenstvo,údajne cca každá desiata žena má podobne problémy, len sa hambime priznať, že to " najkrajšie obdobie" znášame tak,povedzme slušne - nepríjemne. Pri druhom som do toho spadla v 30. tyždni, lieky som brala poctivo, pri treťom tehu depka uz v 16.týždni, lieky od 19.týždňa plus sedenia každý týždeň. Lekár mi povedal, že mi garantuje, že do dvoch mesiacov budem v slusnom stave, dokonca mi to sľúbil, manžel do mna tie prve dávky doslova natlačil, bola som mimo a stále len mlela, že poškodím dieťa a to môžem rovno ísť na potrat . Dva týždne boli úplne bez zlepšenia, AD som brala poctivo Serlift 100 jednu denne, plus xanax v navaloch, ale to som rýchlo vypustila-vôbec mi nesedel, plus polku Zopiclon, ten len dočasne. Pred spanim Stilnox, fungoval dobre, brala som tak polku, po celej som o 15 minút spala. Nie až do rana,ale 4-5 hodín určite,potom do rana nekonecne predstavy o všetkých katastrofach, čo má cakaju 😉 Po mesiaci som začala naberat trochu silu, po dvoch som zvládla nástup prvácika do školy aj prvácika do škôlky a tusila som, že to tretie dieta donosim. Happy end sa konal 🙂 Teda u mna 2 mesiace plus psychoterapie každý týždeň.
Som bez liekov, pôrodom sa problémy skončili,tretí syncek má 26 mesiacov a je zdravý. Mala som veľké šťastie na lekára, ale spočiatku som nikomu a ničomu neverila. A ešte sa veľa dobrých ľudí za mna modlilo.

sardinka333
4. mar 2015

@rosea tak ked zle reaguješ na tabletky tak je to iste ťažšie...4 týždne na pol tablete je vela času a malo učinku, žial. Ta 1 tableta by už mala pomocť ovela viac. Čo a týka tehotenstva - nechcem robiť mudru na dialku a hovoriť ti čo máš robiť alebo nie. Samozrejme dieťa je ,,záťaž,, aj na psychiku,, a treba tam pár vecí zvážiť - napr. aj kojenie lebo to moze udržovať neurotické stavy, je to samozrejme velmi individuálne, ale myslím si že zvládnuť sa to dá mať dieťa a liečiť sa. Ja teraz lieky neberiem, Cipralex som vysadila viac menej rýchlo, po štvrťkách do troch dní od kedy som zistila ze som tehotná. V prvých 3 mesiacoch sa lieky vobec neodporučaju koli vzniku malformácií - ražštepy chrbta a podobne. Potom sa už lieky možu nasadiť. Takže zase toho tehotenstva by som sa až tak velmi nebála, ale samozrejme nepoznám presne tvoju diagnozu, nie som lekár a samozrejme ani tvojho partnera ako uvažujte spoločne. Ale sama si vravela, že už si mala dobré obdobie....takže ono sa to spraví, chce to čas. Ked ti bude dobre, nech ťa ani nenapadne vysadiť! Ako uprimne, nie v zlom....ved porad sa s lekarom, čo o tom aj on myslí - kedy je vhodné otehotnieť, ako s liečbou a podobne. Ja som bola u mojej Dr. včera na kontrole - terapii a je spokojná, zatial to ide v pohode, tak samozrejme som podraždenejšia, melancholickejšia a x chuťoviek k tomu, ale aj ona hovorí, že je to hormonmi. No som zvedavá ako po porode, dosť sa desím tých zmien, jednak hormony - ja som velmi plačlivá. To proste nevysvetlíš to už si robím srandu že si najdem pol uväzok ako plačka na cintoríne 😀 a bojím sa toho kojenia - že ma to rozhádže, ale to ta nejdem strašiť, to su moje strachy. Stale si hovorím, že ked bude zle tak nasadím AD a šmitec, nebudem sa trapiť.

sardinka333
4. mar 2015

http://www.lundbeck.com/upload/cz/files/pdf/Bro...

https://www.lundbeck.com/upload/cz/files/pdf/Br...

https://www.lundbeck.com/upload/cz/files/pdf/Br...

ttps://www.lundbeck.com/upload/cz/files/pdf/Brozury/De...

Ak nevadí že takto verejne, posielam vám taký ,,základ,, v afektívnych poruchách - toto je kvalitný autor, odborník vo fachu. Určite si tam každá nájdete to ,,svoje,,. Dufam že pomože!

rosea
4. mar 2015

@ercin a to všetko bolo len v tehu? alebo aj teraz? ja tiež beriem serlift najprv pol tb z 50mg a teraz 2 deň 1tbl teda 50mg takže zlepšenie tak cca o 2mes môžem očakavať
a po pôrode si AD úplne vysadila?