Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

mexico_16
18. máj 2013

@hroska Dakujem a pri zvysovani mg byva zle ako na zaciatku ked sa beru AD ci nie ?

mexico_16
18. máj 2013

@janka1012 Ano 😉 neboj sa,nebudes zavisla 😀

hroska
18. máj 2013

@janka1012 tie stavy pri socialnej fobii poznam,presne to som mala co ty 😝 😀 ,ale vyliecis to, urcite a ono je to tak,ze niekedy je to take udrzatelne a su obdobia,kedy sa to zhorsi. No s tym alkoholom teraz na ten Frontin urcite nie 🤐 😠 .Ale ked ti AD zaberu a budes uplne stabilizovana,to decko vinka a 2 decka pivka mozes sem tam dat 😒 ,ale radsej nech je to skor vynimocne ☹ 🙂 🙂 🙂 🙂

janka1012
18. máj 2013

@hroska a este to mas???? ci uz nie ano su chvile ked som uplne v pohode tesim sa tam este potom mi cosi brnkne do nosa niaka vtierava myslienka a uz sa bojim a uz tam nechcem ist boze 😀

hroska
18. máj 2013

@mexiko_16 no prave preto som pisala,ze je to setrnejsie,lebo AD ti sadli a telo je na ne zvyknute,takze sa nemusi prisposobovat na novu latku alen sa vysporiada s tou vyssou gramazou.Mozes byt par dni unavenejsia ale nebude to taka katastrofa,neboj.Niektori ludia su cele roky na jednych AD a v zatazovejsich situaciach alebo na jewen,na jar trochu zdvihnu davku a upravi sa a potom za mesiac idu dole na svoju povodnu davku.A keby ti nepomohlo,tak zmenit mozes hoci kedy. 🙂 😒

hroska
18. máj 2013

@janka1012 ci to mam? 😀 No uz som vpohode,sem tam este zakolisam,ale len velmi mierne 😝 .Ale Ty si iny pripad,ako ja,lebo si to skor podchytila a liecis sa a to je super,sikulka si!

janka1012
18. máj 2013

@hroska kedy si to zacala liecit ty????ved nikdy nieje neskoro nie?? 🙂

hroska
18. máj 2013

@janka1012 veru nikdy nie je neskoro.Ja som to zacala liecit,az ked som prvy krat dostala tazku depresiu a to uz som mala 37 r. A ta socialna uzkost ma 1.x chytila v 15 r. Takze vidis kolko som sa s tym trapila a uuuuplne zbytocne 😨 😝 .Akosik som nenabrala odvahu ist k psychiatrovi a hanbila som sa za to a radsej som sa vyhla situacii,alebo si dala frtana na guraz alebo som kadejako maskovala.....ved poznas.Inak je som tiez ukecana,milujem ludi a tiez som rada stredobodom pozornosti 😵 😉

mexico_16
18. máj 2013

@janka1012
@hroska baby napisala som zkladatelke a supne vas ku nam do sukromne skupiny 🙂

lucinka0921
18. máj 2013

@hroska nie som este uplne na 100% v pohode,ale tak na 90%.Este stale mam strach sama ist niekam dalej,aj do mesta si napriklad netrufnem este ist peso...Ale ja zase netlacim na "pilu",mam s tym zle skusenosti,ked som chodila,aj ked mi prislo zle.Potom som sa uz bala stale viac a viac,tak to teraz nechavam tak volnejsie,proste jasne,ze chodim vonku,aj do obchodu,medzi ludi,len peso niekam dalej este nemam odvahu...Ale nestresujem,viem,ze o par tyzdnov to uz bude v pohode.Ja mam generalizovanu uzkostu poruchu,to bola moja prva diagnoza,no po zlej liecbe sa pridruzila este aj PP a agorafobia....Nie ja neberiem nic,mam sice xanax stale pri sebe keby nieco,ale nikdy som ho nevzala,ani na zaciatku liecby,ani ked som mala atak,bojim sa aby som nebola nejak utlmena a tak radsej si pri atakoch pomozem sama,predycham a je to..Uz to viem celkom dobre ovladat...Takze ja neberiem nic...Mne ani na zaciatku psych. nic nepredpisal,teda ten prvy co ma zle liecil,tak najprv som mala neurol,ale ten som brala len ked som mala niekam ist,inak nie,to som vtedy este nemala ani AD,nechcel ma liecit a potom ked mmi dal AD,tak mi dal spitomin,lebo je nenavykovy,ale ani ten som nebrala.A ked som vymenila psychiatra,tak ani potom som nic nedostala.Ale sama som si potom pytala asi po mesiaci alebo dvoch nech mi da nieco,teda frontin,lebo kazdy pisal,ze aky je dobry,no ten mi nedala a povedala,ze ten mi neda,lebo dost tlmi,uspava a dlho posobi,tak mi dala xanax,ze ten neuspava a neucinkuje dlho,tusim 4 ci 6 hodin ani uz neviem a tom som len preto pytala,lebo som niekam vtedy mala cestovat,sice len nejakych 30km,ale bala som sa,ze to nezvladnem.Ale nakoniec som zvladla v pohode,mozno aj preto,ze som vedela,ze keby nieco tak si dam tabletku a bude mi dobre.Takze nikdy som ho nevzala 🙂

lucinka0921
18. máj 2013

@janka1012 ani ja som nemala detstvo ruzove.Jasne,ze boli aj dobre chvile,otec alkoholik,peniaze prepijal,hadzal do automatou,len mama vsetko musela tahat,ked som sla na strednu,tak som sa snim parkrat aj pobila,lebo ma urazal,ze som kurva a tak,preto,ze som zacala chodit po diskotekach a u neho zakonite bolo,ked chodim po diskotekach a trtkam s kazdym...Zacala som chodit v 15-tich a prvy sex som mala az v 17-tich,ale kurva som bola,proste nevysvetlis...Raz ma tak uhodil,ze som preletela cez kreslo a vyskocil mi krcny stavec,som musela chodit s golierom...Tiez som si toho uzila vela,ale ja som sa mu stale vedela postavit...No teraz je to uz v pohode,on byva na Slovensku,my sme sa odstahovali do Ciech a teraz aj celkom dobre vychadzame spolu.Presne,uz ma rozum,nepije,nasiel si priatelku,tak sa zmenil a uz sa s nim da normalne vychadzat.Stale ked idem k sestre na navstevu,tak stale pride ma pozriet,pokecat...Takze tiez si myslim,ze to mam z toho,proste casom sa to na mne odzrkaldilo,aj ked som si myslela,ze som silna osobnost,mna len tak nic nerozhadze...

hroska
18. máj 2013

@lucinka0921 ano aj ja si spominam,ze 1.x som sa uplne stabilizovala az po roku od zaciatku uzivania AD 😝 takze ked si po 5 mesiacoch na 90%, si sikovnica.Inak s tym tv. tatkom hrozneeeeee.Mlatit dceru,dievca a tak oplzlo jej nadavat to je totalne chrapunstvo 😠 .Ani mne dr.nepredpisala nikdy Frontin,ani na zaciatku uzivania AD.Takze som trpela v tych zaciatkoch ako kon,viem co to je.....takze lucinka obdivujem,si silna.Teraz som si veru prvy tyzden na AD pomohla a supla som si aj Frontin a este veru ho sem tamdam podla potreby.Mam zdroj co mi ho predpise. 😉 😝

pasteleria
18. máj 2013

@lucinka0921
vsetko zle v detstve sa odzrkadli v dospelosti, rodicia ani castokrat netusia, ako svojim chovanim mozu detom ublizit.... ja mam tiez sebavedomie nizke, hanbim sa rozpravat s cudzimi ludmi, atd. a viem, ze to je tym, ze ma foter cely zivot urazal, ponizoval apod. nuz, asi ani on to nemal v detstve jednoduche a teraz nevie, ako to robit inac... ale hlavne alkohol tam hra svoju rolu...dufam, ze ja nebudem taky rodic ako su nasi 😒

lucinka0921
18. máj 2013

@hroska a to som napisala len zlomok toho co som prezila...Ale vtedy som si to tak nepripustala,bola som dost silna si myslim,no v podvedomi to ostalo a takto sa to odzrkaldilo...No snazim sa,aj ked nejak sa nesilim do nicoho,ale ja verim,ze tabletky mi pomozu,viem,ze nie same,ale musim to chcet hlavne ja a ja to chcem a viem,ze aj dokazem 🙂 Ja som mala asi to stastie,ze ja som nejak zmeny nepocitovala na zaciatku liecby,mne bolo stale rovnako,az pokial mi necalai ucinkovat lieky 🙂 Takze som mala asi stastie,alebo som bola na tom tak zle,ze som uz ani nevnimala ci je mi horsie...Takze tie prve tyzdne som prezila tak ako tych 2 a pol roka zlej liecby....A potom ked mi uz nasadili spravnu davku,tak ja som do pol roka bola uplne v pohode,stabilizovana,len som musela este rok brat lieky,aby sa mi to nevratilo,ale viem,ze vo väcsine sa to este vrati...Ale nevadi,da sa zit plnohodnotne aj s liekmi 🙂 Takze teraz si myslim,ze tiez skoro sa stabilizujem a zase budem uplne v poriadku 🙂

lucinka0921
18. máj 2013

@pasteleria presne tak...Ja som bola jeho milacik,no potom sa ani nemohol preniest cez to,ze som vyrastla,ze uz nie som dieta...Alebo neviem,nechapem...Ja nemam problem si pokecat s hocikym,ja mam rada spolocnost,teda ak som v pohode...Ked som nebola,tak som sa skor tomu vyhybala...Mne pomaha si pokecat s kymkolvek,zasmiat sa atak.Len teraz co sme sa prestahovali,tak nikoho tu nepoznam,teda okrem jedneho 50 rocneho suseda,aj to len preto,ze sa casto stretneme pri venceni psov,ale aspon je v pohode,je s nim sranda 🙂 A ty sa na nieco liecis?Beries nejake AD?A neboj sa toho,ze budes zly rodic,ak si to sama uvedomujes,ake chyby robili vasi,tak sa nemusis bat,ty ich robit nebudes 🙂

hroska
18. máj 2013

@lucinka0921 tak to si fakt jedna zo sto,super,ze si na zaciatku nepocitovala zhorsenie. 😲 to ja som prvy tyzden doslova bojovala aby som otvorila oci a vstala z postele.a den mal pre mna 100 hodin,nebola som schopna ani pozerat tv alebo citat,nemohla som sa na nic sustredit,hlava plna sprostych myslienok,len ked som zaspala a nevedela o sebe,to bola pre mna nenormalna ulava. 😕 😝 lucinka a ake AD beries?
@mexico_16 si zlata,len ja asi do tej temy o PP nepatrim, ja mam depresiu s uzkostami,tie uzkosti su skor takeho trvaleho charakteru,skor taka generalizovana uzkostna porucha a socialna uzkost.Panicke ataky nemavam,aj ked dokazem pochopit,co je to za svinstvo 😔 😝

lucinka0921
18. máj 2013

@hroska takto som ja na tom bola ked som bola zle liecena,ja som nvedela vstat z postele,nic robit,stale zle mi bolo no hnus...Aj teraz ked som druhykrat zacala brat lieky,vobec sa mi stav nezhorsil,co je super 🙂 Ja beriem sertralin actavis 100m,no teraz mam serlift,to je to iste,len iny vyrobca,v lekarni nemali sertralin,tak mi dalai toto,ale tiez ziadna zmena k horsiemu,aj ked zlozenie mali trochu ine 🙂 A ty beries ake AD?Mozno si to uz pisala,len som to asi prehliadla alebo mam uz v tom chaos :D

lilinka111
18. máj 2013

kočky my sa nedame a zvladneme to,,,,,,,,,,,,,, 🙂

hroska
18. máj 2013

@lucinka0921 ja beriem Seroxat 30 mg patri do skupiny SSRI ako aj tvoje AD,takze podobny mechanimus ucinku... 😕 😉

lucinka0921
19. máj 2013

@hroska aha jasne 🙂 ako dlho teraz uz beries?

janka1012
19. máj 2013

@mexico_16 a co to znamena???pre nas 😀

janka1012
19. máj 2013

@lucinka0921 tak to si ani tnemala bohvie co...ono kazddostane rozum v urcitom veku niekto nikdy ale to su tie beznadejne pripady 🙂 moj otec sa tak zmenil ze on normalne mi pripada ako knaz normalne pozera telenoveli radi nam aky chlap je pre nas dobry ako musim ustupovat vo vztahu ze raz jeden raz druhy proste strasne sa zmenil pije len radlera jedeho dva krat do tyzdna....zivot ho naucil stratil zenu deti prisiel tym padom o byt a ked si nasiel druhu zenu aj tak chvilku sekal dobrotu a nakoniec zase chlastal tak ostal sam byvat so svojov rodinom a dnes vie ze aky bol ale vie ze sa to neda vtit spet ale kazdy bozi den mi vola co som varila dava mi recepty kde su zlavy v obchodoch atd proste strasne sa otocil a takyto je uz par rokov uz precalen starne a uz bolo na case aby ten rozum dostal 😉

janka1012
19. máj 2013

@pasteleria nebudes ked nechces byt je to na tebe musis sama si uvedomit co je spravne...mna nasi nikdy neurazali ani neponizovali sice oni mali spor via menej medzi sebou a mi ako deti sme to trpeli ja sa zase bavim s kazd cudzim v pohode niekedy sa mi znami az smeju ze boze t sa zakecas s kazdym ja len stresujem pri situaciach kde prichadzam do noveho prostedia a neviem ci zapadnem nestrapnim sa a take cosi alebo nova praca ci to budem zvladat takze take uzkosti na niekto situaciekde som si nebola ista cice je pravda ze ja som si verila vzdy az moc a ked som mala blbeho priatela co ma ponizoval rok lebo nemohol zniest ze ja sa s kazdym bavim smejem ze rada som stredobodom pozornosti tak ma zacal zhadzovat ze niesi taka skvela ako si myslis atd a to mi znacne dalo o samej sebe pochybnosti do hlavy ale spravny chlap to napravi kazda zena ma svoju hodnotu a ja sa uz nikdy nechcem pozorovat ake mam nedostatky lebo vtedy ci clovek naozaj najde hocico aj to co tam uz nieje 😉 a poznam pripady kde teti odmalicka urazali a fakt maju same komplexi a su utiahnuty to bol aj ten moj byvali a preto mal nizke sebavedomie a kade chodil tade sa stazoval ze aka som ze on to nemoze vystat ze ja sa s kazdym bavim a potom zacal urazat vyhrazat sa a nakoniec dosiahol co chcel vtedy sa moje uzkosti vyplavili na povrch....takze aj toto je jedna z veci co s tym suvisi ja osobne svoje deti budem chvalit a pozbudzovat vo vsetkom chcem az s nich vyrastu kludny vyrovnany ludia....clovek robi chyby a niekedy si to rodicia ani neuvedomuju ze takto nicia zivoty svojich deti...ked je jeden rodic normalny a druhy terorizuje deti urazkami tk nechapem ked zena nadalej zotrva v takomto vztahu pretoze netrpi len ona ale aj deti poznam osobne viac takychto pripadov a deti vecsinov maju tazke srdce na matku ze proste od neho neodisla a oni museli vsetko trpiet az do dospelosti....

janka1012
19. máj 2013

@lucinka0921 inak este som zabudla ze tieto pripady poznam to urazanie ja som to sive v dectve nemala aspon cosi teda 🙂 poznam ludi v mojom okoli a jedno dievca trpelo az tak ze ju otec normalne doma volal tucna kur...a robil im napriek trovil im zvieratka svojim sinom nadaval ze su niktosi ze niesu jeho synovia ze su bastardi a ze nikdy nic nedokazu a zenu urazal kazdodenne.ta zena s nim zila az kym decka nevyrastli su zatpknute na cely svet neznasaju ludi nikoho vsetko je na hovno najstarsi z nich je plachy zakomlexovany a na nom to aj dost vidno...ale vsetci su poznaceny dokonca mame vycitaju ze koli tomu ze od neho neodisla museli toto zazivat a su dnes take ake su...moja mam odisla lebo otec pil a mmi sme jej vdacne lebo aspon nas tosku uchranila od dalsich stresov aj ked desat rokov je tiez dost....le toto podla mna psychologicka velmi pekne vie odstanit ja hlavne na dectvo nespominam tu som ho spomenula aby som mpoukazala kde mohli uzkosti mat zarodok ale inak sa k tomu nevracam a neriesim to ved nezijeme v minulosti vsetko sa treba chciet a byt silny... 😉

janka1012
19. máj 2013

@hroska o tak to by mohol aj mne 😝 ale nie nechcem to brat ked prejdu tie dva tyzne ale mat ho pri sebe s pocitom ze ked mi pride zle tak robi zazraky...a pritoom si ho nemusi clovek dat ako je rok dlhy...inak ja ked som ho brala asi 3 tyzdne uplne som ho vysadila ani ma nenapadlo ze mi chyba takze po dvoch tyzdnoch myslim nebude problem dlhodobo to nebrat podla mna ale ked sa cosi prihodi raz do mesiaca jedna tabletka nemoze uskodit si myslim rozmyslam ze ked mi ho vysadim poprosim ju az mi predpise frontin len ak by mi prislo necakane zle len prilezitostne co mi mooze vydrzat krabicka aj na rok a mozno ani jednu nepouzijem len clovek sa potom menej zamysla nad tym ze co ked mu pride zle lebo vie ze ma frontin a keby cosi pomoze ....

janka1012
19. máj 2013

@lucinka0921 mas psika???to je super aj ja mam vela mi pomoze vzdy clovek musi rano naobed a vecer vencit vytiahne ma aj ked nechcem a navise sa na mna najviac tesi zo vsetkych ked dojdem domov z prace.... 😀

janka1012
19. máj 2013

@lucinka0921 serlift som brala prvy krat ked ma liecili a bolo fajn len druy krat teraz ked mi ho nasadila tak sa mi uzkost zhorsila a tak mi dala ine lieky citalopram teva e mohla som pockat kym zaberu lebo aj pri citaloprame sa mi stav zhorsil preto mi dala ten frontin....a serlift mi uz raz pomohol tak som mohla vydrzat kym zabere no co uz nevadi ved tie antidepresiva su podla mna skoro to iste spetne vychytavanie serotoninu.... 🙂 skoda ze som sa ho tak zlakla po roku mi ho dala a hned som si nasla vedlajsie ucinky rozsirene zrenice normalne som neobsedila take palenie po tele som citila hlavne ruky ramena a po prvych dnoch som s neho bola ako nadrogovana 😀 abi v robote sa ma pytali ze co mi je tak som sa zlakla a prestala som ho jest doktorke som po dvoch mesiacoch len oznamila ked som uz nic nejedla a zhorsil sa mi stav tak som znovu prisla a ona ze no co vam dosli lieky napiseme druhe a ja ze ja som ich nejedla lebo to a to a tak mi dala druhe ale myslim ze som mala pockat chvilu ked som ich jedla pred dvoma rokmi tak nemali taketo vedlajsie ucinky ale bola som s nich rok taka unavenejsia ale inak mi bolo dobre ....tak asi tolko moja skusenost so serloftom 😉

lucinka0921
19. máj 2013

@janka1012 ja sa tiez nevraciam do minulosti,co bolo bolo,teraz sa snazi a treba pozerat dopredu...Ano mam psika,kavaliera,ja som ho dostala ked som sa prvykrat liecila,to mi odporucil psychiater ako terapiu.Asi jedine dobre,do mi odpúorucil...Presne tak,ja keby som nemala jeho,tak ja ani nemam dovod niekam ist,by som len doma sedela na riti.A tak aspon chodim vencit,aj ked sa mi nechce,ale musim a potom,ze jak dobre mi prechadzka padla :D No mozno stacilo pockat alebo hned ti mala dat dr. ten frontin alebo proste nieco,na zaciatku sa väcsinou nieco dava,to len ja taka specialna bola,ze mne sa stav nezhorsil 🙂

pasteleria
19. máj 2013

@janka1012
mna cely zivot vyhadzoval z domu, aj ma bil casto, aj sestru. jednoducho,nemal nas rad. tiez som tlusta, ze na mna nemoze ani kukat a kto by ma chcel a ze som sialena-to rozprava kazdemu, koho stretne. no a ti poviem-mozem byt normalna, ked mam takeho sialenca-alkoholika fotra? no asi nie....inac AD neberiem, nemam nijake stavy, inac si myslim, ze aj tak som dobre dopadla s takou vychovou. od 18 sa flakam kade tade, jednoducho sa to uz nedalo vydrzat, som slobodna matka, partnerov striedam, nikdy nie som spokojna, sebavedomie nizke, atd. presne ako si spomenula. jednoducho-vychova. ani v zamestnani neviem vydrzat, tak neviem, jak to mozem napravit, no ale svojej dcere take daco nechcem spravit, preto som napisala, ze sa bojim toho, lebo skutocne viackrat ma az zarazilo, ako som s nou hovorila, ale snazim sa citat knihy o vychove a prevychovavam tak najma seba 😒

janka1012
19. máj 2013

@pasteleria deti vychovas dobre ak budes chciet ty!!musis sa kontrolovat aby si nerobila tie chyby co rodicia....striedas chlapov??asi si narocna 🙂 hadam najde toho praveho ja som tiez nikdy nebola dost spokojna ale potom som sa pozrela na seba a zistila som ze aj ja mam chyby nikdy som nevedela co chcem a na kazdom chlapovi som hladala len chyby ale dnes sa zameriavam len na pozitivne vlastnosti...lebo takto by som hladala stale a nikdy nebola dost spokojna...