Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

simka1111
17. aug 2013

@hroska ahoj, tak teraz si ma trosku povzbudila 😉 co sa tyka toho bistonu, ze aj tvoj ocko ho bral a depresie sa mu nevracaju , to je super, mam nadej 😉 a dufajme , ze to pojde , mne nejde ani o to , aby to slo nejak extra rychlo, hlavnee nech to pojde , ja som trpezliva 🙂 a som mozno aj preto taka trpezlivejsia, ze sa mi ten spanok upravil, fakt to pomaha, lebo nespat vobec a furt premyslat nad dacim bol zabijak. Moznoze aj ty si pretro tak dlho , tych 17 tyzdnov vydrzala. A co sa tyka neziaducich ucinkov ja si nepamätam, ze by som mala nejake extra neziaduce ucinky, ked som zacinala s Ad ako niekto opisuje, akurat mozno taka silnejsia uzkost , cize aspon v niecom som mala vyhodu 🙂 A co sa tyka sportu, tak urcite ho skusim , teraz od pondelka budeme prerabat byt , mamin napad, tak budeme na cas byvat na dedine, mame tam taky domcek, aj bicykle tam mame , tak budem bicyklovat , mozno mi to pomoze trosku , aspon na uvolnenie trosku. A super , ze nemas nejake silne uzkosti a napätie, to je fakt neprijemne, poznam to , mna momentalne trapi najviac ta anhedonia, dost neprijemny pocit , ale casom hadam zmizne . A chcem sa spytat este , ako to u teba doma beru , podporuju ta ? Ja si to v podstate prezivam sama, nikto o tom nevie , ale mne je tak najlepsie, aspon ma nikto nekontroluje, zbytocne sa nevypytuje 😝 😝 A nevravela ti doktorka , ze mas zvysit este tu alventu, lebo 75mg nie je este nejako vela , tam sa tusim ide az do vys 200 mg . sa mi zda ?

hroska
17. aug 2013

@simka1111 ano a tato berie ten Biston stale az dodnes,takze urcite sa najde aj pre Teba riesenie.ten bicykel skus a poriadne si na nom zamakaj,vytvoria sa ti endorfiny a to ti pomoze na tu anhedoniu. No pri tej Alvente sa da ist az do 375mg,kontrolu mam o 2 tyzdne, asi mi zdvihne na tych 150mg,to je taka akuratna davka,tak dufam,ze na nej aj zotrvam. Tak u nas to vie moj manzel,ale sprava sa ku mne strasne,este horsie ako ked som nebola chora,takze jemu uz ani radsej nic nehovorim,lebo to by bolo este horsie,proste musim si to odbit sama. Rodicia to vedia tiez,ti su zlati,chapu to,ale ziju uplne inde,takze s nimi len po telefone,snazia sa ma povzbudzovat. Inak ,asi lieky velmi dobre znasas,lebo si taka mladucka a nemala si ziadne NU na SSRI,ja som to strasne zle znasla zozaciatku,proste som tie psychofarmaka strasne zle tolerovala.

simka1111
17. aug 2013

@hroska Budem sa snazit ten bicykel vyuzit, prihorsit mi nemoze, iba prilepsit 😉 Ja tieez neíkomu nevravim, co mi je , nestazujem sa, jedina osoba , ktora o tom vie, je moja psychiatricka, ocko a sestra by ma pochopili, zazili to, ale nechcem sa nejako stazovat, a keby som to mame povedala , tak by hysak chytila, tak si to tiez radsej sama odbijem 😉 A dobre je , ze ta aspon rodicia povzbudia, to je obdivuhodne od nich a z manzela si nic nerob, ber to jednym uchom dnu a druhym von. Ked to sam nezazil, tak to ani nemoze pochopit. Podla mna ti tiez urcite zdvihne na 150mg, tych
75mg je podla mna este malo, tych 150 je uz taka terapeuticka davka. Urcite do mesiace ti uz bude omnoho lepsie a potom to pojde pomalicky, ale isto . A vlastne ty si po vysadeni bola ako dlho v poriadku ? Vratilo sa ti to pri nejakom strese alebo proste len tak bez priciny? Budes sa este snazit niekedy vysadit, ci radsej uz budes do konca zivota brat udrziavaciu liecbu ?

hroska
17. aug 2013

@simka1111 och ja uzvysadzat nikdy nebudem,uz som zmierena s celozivotnou liecbou.ja som bola vporiadku skoro 4 roky a zvladla som aj obdobia s velkymi stresmi ale stale som bola na liekoch a bolo mi super.taksom sa rozhodla,ze lieky vysadim,pretoze som zaliecena bola uz dost dlho.vysadzala som pomaly,bez problemov. Ale do 3 mesiacov bolo vsetko spat a vlastne od aprila sa nemozem spamatat. Takze ked mi lieky zaberu,uz nikdy nevysadim.

andy231
17. aug 2013

@hroska dobre skúsim sa poradiť sním.ja som tiež čítala že niektoré baby ho berú k iným AD presne silnejším a mne toto vyvoláva ešte väčšiu úzkosť.tak ja neviem čo to mám za organizmus.proste mne minule povedal že iné AD neviem z akej skupiny to už vymenoval že by ma rozhádzali keď toto mi také stavy vyvoláva.ale poviem mu o tom AD čo si mi písala.ďakujem pekne.

simka1111
17. aug 2013

@hroska ja by som uz tiez na tvojom mieste nevysadzovala, radsej brat lieky na stalo ako prezivat toto 😔 , I ked je jeasne, ze si to chcela skusit bez liekov, to je pochopitelne , aj ja by som tak postupovala. Urcite si si aj vycitala to vysadenie, aj ja by som sa obvinovala. Uz nech lieky zaberu a je nam dobre 😉

hroska
17. aug 2013

@simka1111 ano,presne tak, bola to 1.liecba a clovek,ked mu je uz dobre a je zalieceny,taha ho to lieky vysadit,proste dufala som,ze choroba sa nevrati,chcela som to skusit vysadit a keby som to nebola vyskusala,stale by ma to lakalo.teraz uz viem,ze to bol omyl,ale uz je to za mnou,tak nema zmysel si to vysadenie vycitat,akurat sa mozem z toho poucit,ze uz lieky vysadit proste nemozem,ani keby neviem ako dobre bolo. Simka ako tych 30mg Mirtazapinu znasas,ziadne NU? A vasi teda teraz nevedia,ze beries AD?

hroska
17. aug 2013

@andy231 ano,spytaj sa tvojho Dr. Na ten Venlafaxin,je ozaj velmi jemnucky a existuje aj vo forme pozvolneho uvolnovania,takze pekne po ciastach sa ti rovnomerne uvolnuje a je velmi vhodny na uzkosti,teda aj na stavy,ktore mavas Ty.predsa len ten Coaxil musis uzivat 3x denne a navyse je to netypicke AD,cize ten mechanizmus ucinku je tam iny ako u vacsiny AD. U toho Venlafaxinu sa da zacat uplne s malinkou davkou 37,5mg a da sa zvysovat az do 375mg,tak vidis ze ta davka 37,5mg je ozaj nizka a mozno by tebe stacila.Urcite to skus, s AD je to ako s topankami,proste musia ti sadnut,aby si v nich mohla chodit,tak naco sa pchat liekom ktory Ti nesedi, treba skusat a aj na to treba trpezlivost. 😉

simka1111
17. aug 2013

@hroska ahoj, tak tak netreba si to vycitat , nema to zmysel, ja som si velakrat vycitala , ze preco som pred styrmi rokmi zacala spekulovat s vahou a vtedy sa mi spustila tato choroba... ale bolo co bolo, uz sa to neda zmenit a treba sa poucit . Tak moji rodicia vedia,ze berem escitil , to uz dlho, vtedy vedeli o mojich problemoch a ze beriem ten mirzaten tak to nevedia. A ani im to nechcem vraviet , vsak uz som dospela v podstate ,sama viem , co je pre mna dobre a co nie ... velakrat mama naznacovala , teda riesila , ze by som mohla postupne vysadzat a take bludy . A co sa tyka toho zvysenia mirzatenu , tak nebadam nejake NU , akurat ked si lahnem , sa citim ako opita, taka unava na mna dolahne , ledva dojdem na wc , ked mi treba 😝 a ty ako? necitis nejake pokroky, aspon malicke ?

hroska
17. aug 2013

@simka1111 ach,to mi je luto,ze sa nemozes uplne zverit Vasim,ano si dospela,ale predsa len este mozno stale dieta a cim si uz prechadzas a este aj sama si na to.ja uz som stara korcula,ty by si mi mohla byt dcerou,mna by uz skoda nebola aj keby som na tuto chorobu umrela a Ty mas este cely zivot pred sebou.ale neboj sa, verim,ze aj Tebe slniecko zase zasvieti ,urcite! No tazko na 4. Den nejake uzavery robit,ale kazdopadne sa mi zda,ze som o nieco zivsia,aktivnejsia a napatie a uzkost sa malinko znizili, uz sa da ten den vydrzat aj bez Lexaurinu...uz sa aj bojimnieco povedat,ze je lepsie,aby sato zase nepokazilo.... a o kolkej si davas vecer ten Mirtazapin? Myslim,ze dolezite je,ze rano a vez den nepocitujes unavu a malatnost. 😉

simka1111
17. aug 2013

@hroska tym sa stale povzbudzujem, ze mam cely zivot pred sebou , co je tych par tyzdnov v depke , no nie? 😉 a tak ti poviem. ze mne je mozno lepsie tak, ked sa nezdoverujem rodicom , nevidim v tom nejaky zmysel, nechcem aby ma nikto lutoval a zasa nechcem tiez, aby mi niekto nieco vycital a hovoril mi , ze treba sa tesit z kazdej malickosti , to by bolo len na skodu. Hlavne je , ze sa liecim , beriem poctivo lieky, to jedine ma teraz nejaky vyznam a bude mat nejaky efekt. Tak ti poviem, ze aj mne sa zda, ze som trosku aktivnejsia, mam trosku viac energie, den mi prejde rychlejsie, nepozeram stale na hodinky , ze kedy konecne bude vecer, ale tiez sa bojim povedat, ze lepsie, aby sa to nezakriklo. Tak sme mozno obe o kusocek blizsie k nasmu cielu 🙂 Uzkosti , napätie ani tak uz nepocitujem. A ten mirzaten si davam tak okolo deviatej, pol desiatej a potom rovno lahnem do postele a spim. Cize to, ze som ako opita a zaspim berem ako pozitivum . Rano sa necitim ani nejako otapena, tak v pohode. Ani tie ranne pesima nie su az take zle . Ja pozajtra budem mat 2 tyzdne, co beriem mirzaten , cize este nie az tak vela, väčšinou je to tak, ze po tom mesiaci su viditelne vysledky , tak uvidime ako sa to cele vyvinie. A co viem so svojej skusenosti, tak ten pocit, ze clovek zasa citi stastie, je neopisatelny, tak dufajme , ze sa ho coskoro dockame a to bude jasny znak, ze Ad ucinkuju a potom bude len lepsie a lepsie ☹

drajnovae
17. aug 2013

Ahoj,babenky,liečim sa na Generalizovanú úzkostnú poruchu asi dva roky,problémy som mala už dávno,možno 20rokov dozadu,vtedy mi lekárka povedala,že takými stavmi trpí každý tretí človek.Tak som to viac neriešila,až pred tými dvomi rokmi,keď som roztrasená,vystresovaná,hľadala pomoc lekára.Teraz beriem Escitil,cíim sa skvele...Všetkým Vám držím palčeky...

andy231
18. aug 2013

@hroska ok ďakujem spýtam viem že treba trpezlivosť a čakať len tá doba je najhoršia.teraz zvýším ten coaxil na trikrát denne a uvidím ako bude po mesiaci.ozvem sa ti ďakujem pekne 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

andy231
18. aug 2013

@drajnovae ahoj mne presne stanovili túto istú diagnozu ako ty začala som sa liečiť len teraz dva mesiace ale beriem AD coaxil a lexaurin lebo nejako mi nezaberá a ten escitil čo ty bereš mala si nejaké vedlajšie účinky? lebo ja som v živote žiadne AD nebrala a tento coaxil je najslabší a ešte väčšiu úzkosť mi vyvoláva ako som mala depersonalizáciu čo som nevedela ani čo je a záchvaty v noci tras tela bušenie srdca tak musím užívať k tomu lexaurin.po akej dobe ti zabrali AD?

andy231
18. aug 2013

@hroska a ešte sa chcem ťa opýtať ten lexaurin berem naraz s coaxilom tak mi povedala sestrička že môžem.inak na letáku lexaurinu je písané že sa nemá kombinovať s AD tak ako to je keď sa to dáva k AD???

hroska
18. aug 2013

@andy231 nie,to je vporiadku,Lexaurin je anxiolitikum,teda liek proti uzkosti,ktory sa dava k AD na zaciatku liecby nejake 2-3tyzdne,abysa prekonali neziaduce ucinky AD,pretoze na zaciatku liecby sa stav moze este zhorsit. Tak toho Lexaurinu sa bat nemusis,pokial ho beries kratkodobo.Ale ak sa Lexaurin uziva dlhsie,moze vzniknut nan navyk a potom je problem s vysadzanim. Lexaurin ma tu vyhodu,ze rychlo ti ulavi od uzkosti cca do 20-40 min. Ale bohuzial nelieci. A kolko mg beries toho Lexaurinu denne? A pocitis po nom trochu ulavu? 😨

@simka1111 tak myslim,ze ty uz nie si daleko od ciela.ved liecba ti pekne zabera,upravil sa ti spanok,nepocitujes uz take napatie a uzkosti a ranne pesimma uz su tiez lepsie. To je dolezite. A to prezivanie a radost urcite tiez pride,len ono to nabehne vacsinou ako posledne,tak este chvilocku vydrz a bude dobre.Myslim,ze do skoly uz nastupis o.k. 😉

andy231
18. aug 2013

@hroska ahoj ja berem ráno naobed a večer 1,5 mg lexaurinu už 7 týždňov.lebo ako som ti už písala nasadila som coaxil bez lexaurinu jeden týžden jednu tabletku druhý týžden druhú tabletku tretí týžden tretiu tabletku a začali mi depresonalizácia, proste väčšia úzkosť tak som tretiu vysadila ostala som na dvoch denne išla som ku doktorovi ten mi predpísal lexaurin aby som to lahšie zvládala nasadzovanie dal mi len ráno a večer coaxil a ráno a večer lexaurin prišla som na kontrolu o tri týždne a povedala ako sa citim že je to lepšie tak mi pridal na obed lexaurin najprv 0,75mg dva týždne brať mi kázal a po dvoch týždnoch 1,5 mg zase dva týždne brať a potom nasadit tretiu tu tabletku coaxilu si mám teraz na konci augusta že ked som taká citlivá že takto pomaly a na konci septembra mám dojst na kontrolu ako mi je prípadne zavolat keď dačo bude. tak určite mi je lepšie ked si dávam ten lexaurin ale stále takú jemnu depersonalizáciu mám také divné videnie niekedy.stále to neni ok.tak ale aspon nemám závraty lebo ked som normálne znížíla dokonca coaxil o jednu menej tak som mala vlnenie v tele ked som niekde stála ma vlnilo pocity dusenia no hrôza a tá depersonalizácia zdalo sa mi čudné že si ruky necítim dakedy to mám aj teraz ale omnoho slabšie ako vtedy a zaujímavé že predtým než som coaxil nebrala som to nemala vôbec tak som sa zase doplašila že čo mi je a preto mám strach z liekov.

drajnovae
18. aug 2013

ahoj,andy,tiež som nikdy predtým nebrala AD,od začiatku mi lieky sadli,žiadne vedľajšie účinky.Trvalo 3-4 týždne,kým lieky zabrali.

hroska
18. aug 2013

@andy231 hm,no a ked si teda pred uzivanim Coaxilu nemala tu depersonalizaciu,vlnenie a vsetky pocity,co popisujes,tak potom ti naco dal dr. Ten Coaxil?? 😕 tych 7 tyzdnov Lexaurinu este nie je take hrozne a hlavne neberies nejake vysoke davky,takze zatial z toho nejaky strach mat nemusis,ze by si ziskala nan navyk,ale kazdopadne treba mat taku liecbu,aby si Lexaurin nemusela, resp. Nemusela pravidelne. Sem tam,ked si das pri tazsej situacii tak to nevadi.

hroska
18. aug 2013

@ruzicka32 pozerala som dozadu a vidim,ze ty berie Venlafaxin 75mg. Ja ho mam teraz 5. Den tiez. Prosim Ta napis mi ,ci ti pomaha,ake si mala neziaduce ucinky a kedy Ti asi zabral .....no proste vsetko,co ta napadne, dik 😉

simka1111
18. aug 2013

@hroska tak hej dačo sa už upravilo a dačo ešte nie, ale zasa nemôžem chcieť zázraky za pár dní veď 2 týždne ešte je kratka doba , najdôležitejšie je že fungujem a tá radosť príde postupne 🙂 U teba to tak tiež bude nastopro😉 A do školy verím že pôjdem ok len tak či tak už musím na seba dávať veľký pozor lebo ja som skôr typ perfekcionistky tak sa musím nejako skrotiť a aj relaxovať proste nesmiem už dopustiť aby som sa dostala do takého stavu.
A ty ako si sa dnes mala?

desirdesavoir
19. aug 2013

Kočky chcela by som sa na vas obratit s prosbou o info ohľadne psychoterapie. Nikdy som si nemyslela, že to zájde až takto ďaleko, ale ak nechcem prísť o rozum a o rodinu, musím to začať riešiť. Len neviem kde začať, mám hľadať psychológa, pschychiatra, či psychoterapeutické zariadenie? Potrebujem na to lístok od všeobecného lekára?
No a posledná otázka, viete mi niekoho poradiť v Trnave, na koho by som sa mohla obrátiť? Sem chodím do práce, tak by mi to skôr vyhovovalo. Bratislava je krajné riešenie.

simka1111
19. aug 2013

@horská ahoj, ja len píšem, že teraz dlhšie nebudem mať prístup na net , tak nebudem prispievať, ale budem na teba mysliet a dúfam, že keď prídem tu na koňa, tak nám obom bude omnoho lepšie. 😉

hroska
19. aug 2013

@simka1111 ano,aj ja verim tomu a prajem Ti pekny pobyt na chalupe 😉 🙂

andy231
19. aug 2013

@hroska ahoj tak mne dal ten coaxil preto lebo mi každý deň bolo na vracanie, mala som pocit že sa mi nohy podlamujú nevládala som,závraty mávam, pocity dusenia, a niekedy také divné v hlave ako na zbláznenie.tak preto som šla k doktorovi a diagnoza uzkostno depresívna porucha panická porucha to je vlastne všetko to isté by som povedala.ja som predtým bola len u neurologičky a tá mi povedala že to je tetánia tak mi dala xanax brala som ho pol roka 0,5 a mne ztoho bolo zle točáky závraty a ja že choroba no hrôza a ked som ho vysádzala mne nesadol hned ked som si ho do ust dala tak som mala závraty ja som bola hlupa nič som nemala naštudované že čo mi je a ked som po troch či štyricho mesiacov začala tu na nete že čo mi vlastne je a ešte ked som si prečítala na fore o xanaxe som sa hneď poplašila a začala som vysádzať dva mesiace som bola bez neho bolo mi lepšie ako ked som ho brala len mi ostala úzkosť tak som to začala riešiť psychiatrom že už nechcem trpeť že aj AD budem brať budem sa liečiť už som nevládala.

mary1995
19. aug 2013

@andy231 Mne osobne to tiež pasuje na PP/ panickú poruchu/ a tiež si myslím, že Ti ten Coaxil nezabral, preto si myslím, že by si asi mala porozmýšľať nad zmenou AD. 3 mesiace je už dosť dlhá doba nato aby si si všimla nejaké zlepšenie.
Neboj, keď Ti zabere nové AD tak by sa to malo zlepšiť a pomaly by Ti tieto stavy mohli ustúpiť.Veľakrát sa stane, že AD nezaberú na prvý krát ale je množstvo AD z ktorých Ti určite niečo sadne.

mary1995
19. aug 2013

@hroska Ako je moja s venlafaxínom ? Pociťuješ už nejaké zlepšenie?
Ja som sa cez víkend necítila dobre , úzkosť ako hrom ale som včera dostala M , možno z toho a okrem toho som mala veľmi ťažký piatok. Dúfam, že to nie je už začiatok jesennej depky 😠 😠

andy231
19. aug 2013

@mary1995 no dúfam aj ja len ja ešte neberem tri denne to by malo zabrať aj ked berem stále len dve tabletky??? tretiu nasadím koncom augusta lebo som musela znížiť ako som ti už predtým písala.no asi PP dúfam že my dačo zaberie len to čakanie katastrofa.

mary1995
19. aug 2013

@andy231 ja keď sa zvyšovala dávka AD vždy som sa cítila o niečo lepšie , takže zlepšenie som postupne pociťovala. Ale u každého je to individuálne. U mňa zaberajú AD asi po 3mesiacoch až rok, ale ja mám diagnózu OCD, tam sú aj vyššie dávky aj AD zaberajú veľmi pomaly.

andy231
19. aug 2013

@mary1995 ahoj hm a to čo je OCD?? no tak to je fakt dlhá doba keď to tak dlho zaberá ja by som chcela aby mi bolo dobre hneď.bože fak radšej mať ruky a nohy dolámené ako psychiku narušenú 😝 😝 😝 😝