Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

apolka77
25. aug 2016

@sahenka
ahoj,
seroxat ma ucinnu latku paroxetin a ten beriem aj ja, len moj liek sa nazyva Arketis..ale je to to iste..
velmi dobre chapem tvoje obavy, tieto otazky trapili aj mna, no dr. ti dobre radia, necitat letaky..zober si to tak ze aj obycajny liek na bolest a horucku nema velmi optimisticky letak a sme tu...
ci sa pribera z paroxetoninu tak na to ti jednoznacnu odpoved nedam..moja dr. tvrdi ze nie, pribera sa z jedla a nie z lieku...ja som pri tom istom AD zazila ze som aj pribrala, to 1x..ale priznam sa aj som zrala, proste mi chutilo alebo som si ulavovala jedlom..ano pribrala som za dva roky 20kg...no s odstupom casu to vidim skor ze som sa malo hybala a vela jedla...teraz beriem paroxetin 3mesiace a nepriberam...tak dufam ze to tak aj ostane....

apolka77
25. aug 2016

@mmama
zial ano..unavena non stop

mmama
25. aug 2016

@apolka77 a preslo ti to ked si nasadila Ad?Ja mam teraz stresujuce obdobie.Citim velku unavu a slavost.Tak neviem ci je to tym.

apolka77
25. aug 2016

@mmama ano zlepsilo sa mi to dost len to chvilu trvalo kym ad zabrali, ale ta unava je lepsia uz nie celodenna..

danuska4883
25. aug 2016

@mmama ja som bola tiez velmi unavena, ledva som zila,ale uz je to v poriadku, ale neviem co sposobilo ze to preslo. Mozno aj to ze chodim do prace a premaham sa!

ametyst123
26. aug 2016

@ivcam2 Ahojky Ivcam, no mna zvykla bolievať hlava, ale tak silno, že som mala pocit, že mi vybuchne, alebo praskne, a ked deti napríklad doma vrieskali, a kričali, velmi mi to vadilo, chcela som proste ticho, a tak som na nich aj bola nervozna a kričala som na nich, aby boli potichšie, ale deti sú deti, a chvilu boli ticho a potom zase hluk a krik, a toto mi určite nepridávalo na tom, aby som na tom bola lepšie, skôr naopak. Ale ked si tak zoberiem teraz po asi 8 mesiacoch brania adčiek a Rivotrilu, hlava ma bolí len málokedy, čo niekedy som normálne šťastná, že tie bolesti necítim, ale ked čakám, že budem mať menzes, tak tri dni vopred sa to začína a asi tak ešte tri dni počas menzesu ma bolí hlava riadne.... takže takých 6 dní v mesiaci viem, že ma bude bolieť hlava, ale vtedy mi na to jedine zaberie Ibalgin, hoci viem, že nie je vôbec zdravé ho tolko jesť, ale nič iné mi vtedy nezaberie, a tak ked nechcem trpieť ako pes 😵 , tak si ten Ibalgin dám, a citim sa omnoho lepšie.... Takže ked porovnám predtým a teraz, bolesti hlavy ustúpili, a už sú len pred a počas mojich dní.... Inak ja mám zrejme aj migrenu, pretože ma pobolieva niekedy hlava tak, že ma bolí hore nad pravým okom a časť čela, a som vtedy svetloplachá... vadí mi svetlo, hluk, rôzne vône, ktoré mi normálne nevadia... a som schopná akurát si tak ležať, a nič viac.... ale to je už o inom... to je migrena... treba mi aj toto riešiť, ale nedá sa všetko naraz, aj tak chodím po lekároch, ale ja chcem si aj pochodiť, nech niečo nezanedbám, (tak ako sa to nepriamo stalo aj mojej mamke.... ☹ ) , a teda pôjdem aj k neurologičke, nech mi zistí, či fakt tú migrenu mám, alebo nie....
Inak, ale bolesti hlavy môžu byť fakt spôsobené aj tým, že máme psych. problémy, a toto je jedným z príznakov, a tak ked si bola u neurologičky a vylúčila nejaký neurologický problém... tak to bude psychika.... a to poriešiš adčkami..... 😉 ... len to chce čas.... Inak, ja ked som dostala panickú poruchu, predtým ma velmi velmi bolievala hlava, takmer som ani nemala den, kedy by ma hlava nebolela, ale brala som už pár rokov antikoncepciu, a ked som ju kvoli panickej poruche vysadila, poradil mi to lekár, tak je to omnoho lepšie.... predtým som vedela spočítať na prstoch jednej ruky, kolkokrát ma nebolela hlava.... a teraz viem spočítať na prstoch takmer jednej ruky 😀 .. kedy ma hlava bolí... a to je dosť podstatný rozdiel.... takže myslím si, že aj v tomto mi adčka a rivo, a vysadenie antikoncepcie, velmi pomohli, a hlava ma naozaj bolí už len málokedy... teda pri menzese.... 😉
Tak moja rada znie, ak si nebola u neurologa, tak chod, či to nie je aj neurologický problém, a pokial nie je, a všetko je ok, tak je to psychika, a to treba riešiť adčkami a benzáčom, a časom sa to určite zlepší... 😉 Držím palčeky.... Drž sa.... 😉

domkaaaa
27. aug 2016

Baby ja sim dnes tak unavena ze ja nedokazem ani nikoho vnimat 😏 Ako sa premoct? Ved ked som unavena tak sa mi ani nic nechce ked nemam energiu ... To je z depresie? Baby ako s tym bojujete 😢

domkaaaa
27. aug 2016

@mmama kks toto presne mam ja som jak macala 😢

domkaaaa
27. aug 2016

@apolka77 apolka ako pomahaju bachovky?

junova
27. aug 2016

@domkaaaa O tvojich antidepresívach som čitala v starších diskusiách od psychiatricky andy, ze su utlmujuce. Preto si taká unavena.

domkaaaa
27. aug 2016

@junova aj v nemocke mi to vraveli rozmyslam nad ich vymenou lebo ja som jak bez energie ... A ad by mali nabudzovat nech sa mi viac chce

mmama
27. aug 2016

@domkaaaa poznam tuto hnusnu unavu.Slabost a nechut co i len spravit kazdodennu vec.

domkaaaa
27. aug 2016

@mmama a ty mas depku?

domkaaaa
27. aug 2016

@mmama ake ad berieeS?

timea179
27. aug 2016

Baby nemate take stavy ze vas picha horna cast tela a pride na vas taka horucava?Mne to tak strasne zneprijemnuje zivot a potom mi je tak zle 😧

ametyst123
27. aug 2016

@timea179 Ahojky Timea, mna zvykne pichať na hrudi a tá bolesť je taká rozpínavá po celej hrudi, a pichá ma aj pod pravým rebrom skrz cez telo až dozadu, akokeby pod lopatku, a oblieva ma studený pot , ale to vtedy, ked mám atak, alebo riadnu uzkosť... ale to pichanie pod pravým rebrom mám aj mimo atakov, ... a býva mi z toho zle, ale už to ako atak nevnímam. Atak je vtedy, ked máš celkovo celý organizmus "v prdeli".... 😕 😨 ...teda u mna boli ataky takéto.... bolesť hlavy neskutočná, bolesť v krku, hrča v krku a z toho dusenie, a pocit že sa nemôžem vôbec nadýchnuť, z toho ma napínalo na vracanie, a občas aj vracanie, bolesť a pichanie na hrudi, a pichanie do lavej ruky, a občas aj trpnutie končekov prstov na rukách, bolesť brucha, a neskutočné krče, a to pichanie pod pravým rebrom, mala som pocit horúčky, horeli mi líca, ale celkovo ma triasla zimnica, nedokazala som zastaviť tras tela, bolo to hrozné...., dalej sa so mnou točil svet, nevedela som udržať rovnováhu, a mala som pocit, že spadnem, ked ma nedržal môj manžel, a prehanačky k tomu, aspon 15 -krát.... Takže u mna sa takto prejavovali ataky.... celkovo z toho všetkého mi ostalo to pichanie pod pravým rebrom, a hrča (akokeby cudzí predmet ) v krku, .... ostatné už je v pohode.... iba občas ked ešte príde na mna atak, tak sa k tomu pridruží aj pichanie na hrudi, a krče brucha, ale inak som rada, že tie ataky už nemám resp. citim niekedy občas že to na mna ide, tak sa snažím maximálne upokojiť.... svoju mysel, a nepripustam si, že to ide.... u mna najlepšie zaberie nejaký dobrý film, ked si pustím, myslienky prenesiem na ten film.... a dám Rivotril a dá sa to zvládnuť.... občas ešte mám aj uzkosti, ale to z toho krku nepodareného.... 😀 , ale inak dá sa povedať že je to na dobrej ceste....

Takže ja si myslím, že máš vtedy, ked máš také stavy, zrejme atak, každý to prežíva a cíti inakšie, ale v podstate zrejme sa jedná o atak, to pichanie, horučava, a že Ti z toho je potom zle... mne to tak príde....

Inak na to pichanie ber aj magnezium, neviem, či si dávaš alebo nie, ale rozhodne ho ber, ale nie krátkodobo, to nič nerieši, treba to brať dlhodobo... a tiež by som brala vitamíny sk. B, (najlepšie obsiahnuté všetky vitamíny B skupiny....) napr. nejaký B-komplex, pretože tieto vitamíny ovplyvnujú priaznivo nervovú sústavu, a teda aj pochody v mozgu, a ked je ich nedostatok, je to problém... zase ani predávkovať sa netreba, a jesť potraviny, ktoré tieto vitamíny obsahujú....
Držím palce..... drž sa moja.... a všetky dievčence držte sa tiež..... 😉 ... pozdravujem všetky... a nebojte sa ... zvládnuť sa to dá... len to chce čas, a trošku na sebe popracovať.... ale tak normálne,... nie hr br..... proste zmeniť trošku svoj životný štýl na kludnejší , menej stresovejší, menej si brať veci,ludí, a negatívne situácie "k srdcu".... treba to brať tak, ak s niektorými vecami nedokažeme nič urobiť, nemôžeme sa nad tým neustále trápiť, ....Všetko je tak, ako má byť.... a raz sa aj tie nevyriešené veci , problémy, a životné situácie vyriešia.... možno aj samé od seba.... Ja som na to prišla, že aj tie zlé veci v živote sú časom na niečo dobré.... ked sa na to človek pozrie s odstupom, a odstupom času.... tak to uvidí..... 😉 .... Držím všetkým palceky.... 😉

ametyst123
27. aug 2016

....doplnam.... resp. opravujem.... potraviny obsahujúce vitamíny sk. B... treba jesť.... 🙂 ... som si po sebe neprečítala ... a takto ten slovosled dopadol... veta dala iný význam, ako mala dať..... 🙂 chybička se vloudila........

ametyst123
27. aug 2016

@domkaaaa Ahojky Domkaaaa, ked sa nad tým tak zamyslím... otázkou je, že či Ti celkovo je lepšie... to znamená, že viem, že si mala predtým horšie problémy, bývalo Ti zle, nemohli Ti nájsť vhodné adčka a tak, a vlastne preto si potom bola aj v nemocke... Tak nad tým teraz rozmýšlam, že ešte to nie je tak celkom dlhý čas, čo Ti dali tie lieky, a otázkou je, že ked Ti je lepšie ako predtým, či by si hned mala uvažovať nad ich zmenou.... lebo ako si predtým písala, vtedajšie adčka Ti nesadli,.... a ja mám pocit, že tieto Ti celkom pomohli, že nie si na tom tak zle, ako ked si išla do nemocnice, tak teraz je otázka, že či meniť lieky, ked Ti vlastne pomohli, hoci sa citiš unavená, ale to je normálne, tak to zvykne byť, ale podstatné je, že si skús sama odpovedať, či Ti je po týchto liekoch lepšie ako predtým, alebo nie, a ak áno, tak podla mna Ti zabrali, ale treba ich brať dlhšie, nielen mesiac -dva... to nič nerieši.... aspon pol roka... a ja mám z Teba taký pocit, že Ty by si chcela byť fit ihneď, a to som chcela aj ja... priznávam...zo začiatku.... 😅 ako každý.... 😅 ... ale tu si treba nechať čas, aby to zabralo tak ako má...a čas aby sme sa dali do poriadku.... Čo sa (sorry za výraz...) poserie za deň, niekedy sa napráva "roky"... nemyslím to doslovne že roky.... ale u každého je to individuálne, tak tomu nechaj čas.... ja občas aj teraz mám dni, ked nepreložím ani "slamku cez slamku" ako sa hovorí... ani základné veci,... napr. nechám neumytý riad aj c elý den, no a čo... ale už sa kvôli tomu netrápim.... predtým som z toho bola neskutočne v strese, že všetky domáce práce popri robote som len tak stíhala, a všetko som chcela tip-top, aj okolo detí urobiť všetko, aby išli krásnučké do školky, ja do roboty tip-top, a aj doma všetko tip-top... ale to sa nedá.... to sa človek uženie a dopracuje tam, kde sme teraz.... Takže nechaj tomu čas.... a netráp sa z toho, že sa Ti hoci aj tri dni po sebe nič nechce robiť,.. no a čo..... zmen svoje myslenie, a pochopíš, že pokial nejde o život, ide o h....... tak načo sa trápiť.... veci urobíš vtedy, ak budeš mať silu, a bude sa Ti chcieť niečo urobiť, z toho sa proste nestrieľa.... 😕 (v prenesenom význame slova.... 😵 )......a ked to niekomu vadí.... tak nech Ti pomôže.... 😉

timea179
28. aug 2016

@ametyst123 moja neberiem nic okrem benzakov a ad,ale megnezium a becko si urcite kupim,nech sa to konecne zlepsuje.Ked mam take stavy ako som spominala,vtedy si potrebujem pospat,no nie vzdy sa da hlavne ked som v praci 😒 Ked si spomeniem ako som bola na tom na zaciatku tej pliagy a ako teraz tak sa to neda porovnat.Takze len cakam teraz kedy mi zaberu naplno nove ad....Ak nezaberu ako maju,tak musim zmenit

ivcam2
28. aug 2016

@ametyst123 ahoj. No ja to ako bolest hlavy necitim len tak tlak a ked nieco buchne hotovo. Vcera super den straveny v Sturove. Odchadzali sme neskoro a manzel trhal asfalt isiel rychlo a ja pri nom nebojim ale teraz som normalne mala strach ze naburame. Dnes znova stiahnuta krcna chrbtica a tlak v hlave. No takze je to stres uzkost necitim. Ja beriem rano xanax a eliceu. Ale dnes nie a nie povolit.

apolka77
28. aug 2016

@domkaaaa
cau domka,
no bachovky je mi tazko objektivne zhodnotit, kedze beriem ich len kratucko od 10.8 a k tomu ad tak napisem len moj subjektivny dojem, ze napr. odkedy ich beriem sa moje spanie zlepsilo na 30% asi...a su dni ked zabudnem ze nejake ad beriem, dokonca zabudnem aj na bachovky tak si myslim, ze mi ukludnili mysel...akurat par dni dozadu som mala take stavy ze som strhavala zo spanku..tak som nechapala ze co mi je zase...
teraz mi uz skoro koncia lebo ja si davam castejsie ako 4x denne a aj viac ako 4kvapky a nove som si dala zamiesat tiez u Olivii...

inak tu unavu ja som to mala tiez ked som zacinala s ad neskutocnu..by som len spala cez den a driemala, ale postupne sa to stracalo..tak bud trpezliva.

ametyst123
28. aug 2016

@ivcam2 Ahojky Ivca, predpokladam že na neurologii si bola, a že to nie je neurologický problém, takže ak je to tak, tak rozmyšlam nad tým, či nemáš náhodou strach z hluku, nejakú fóbiu na náhly hluk, ale adčka aj benzáč by Ti mali pomôcť, a možno by si mala vyskúšať Bachovky, to sú práve na strachy.... A to že si cítila stiahnutú krčnú chrbticu a tlak v hlave môže byť uzkosť.... mne sa stiahnutý krk, bolesť v krčnej chrbtici, a akokeby stiahnuté svaly na pleciach a chrbte prejavujú vtedy ked mám uzkosť.... Možno že Ti ešte adčka tak dobre nezabrali , ešte nestihli, a treba tomu nechať čas... myslím že si písala, že si už predtým vysadila adčka a že si bola polroka ok.... takže možno Ti ešte nestihli adčka zabrať, nemali dostatok času, alebo možno bude treba skúsiť bud navýšiť dávku, alebo zmeniť adčka na iné.... ale zrejme z rovnakej skupiny, kedže predtým Ti robili dobre, a dostala si sa z toho..... Ale tiež nechaj adčkam a benzáču aj trošku času, aby mali vôbec šancu zabrať.... Držím palceky ...Drž sa....

ivcam2
28. aug 2016

@ametyst123 Ahoj Bachove kvapky su na ceste. Od utorka beriem. Na neurologii som bola. Ja si tiez myslim ze sa mi takto prejavuje uzkost teda ju necitim ale stiahnuta krcna si to odskace a tym padom aj moja hlava je ako uvarena. Ine ad nechcem Elicea mi vyhovuje. Len to ze som ju dlhsie nebrala musi zas nastupit ucinok. Nerada menim zabehnute. Ktovie a mozno mam aj nejaku fobiu z hluku. Pracujem v hlucnom prostredi vedela by som si predstavit kludnejsiu robotu.

ametyst123
28. aug 2016

Ahojte dievčence, čítam si o strachoch a uzkostiach a panickej poruche, atd... a páčil sa mi jeden článok, ak chcete, kuknite a prečítajte si.... ten článok sa mi velmi páčil... stojí za prečítanie..... 😉

http://www.poradnazdravehozivotnehostylu.sk/cla...

My to dáme... 😉

ametyst123
28. aug 2016

A toto je tiež dobrý článok, ktorý vlastne hovorí, že celkovo žijeme v takej dobe, ktorá je epochou uzkosti a strachu, a viac ako štvrtina Europanov okrem iných zdravotných problémov trpí aj rôznymi uzkostami a strachmi.... ale čo je podstatné, v tom článku sa píše, že je to liečitelné a vyliečitelné !, a netreba to nechať tak, ale liečiť sa, bojovať proti našim uzkostiam, strachom, depresiam, a podobne.... a netreba sa vzdávať, lebo môžeme ziť tak, ako predtým, alebo aj lepšie.... tým, že si uvedomíme, kde a čo a kedy v nás vyvoláva tieto pocity... a naučíme sa ich spracovať tak, aby pre nás nepredstavovali žiadnu hrozbu, ani nič také.... a možno zmeníme svoj život k lepšiemu, a svoje postoje.... A to stojí za to, aby sme si svoj život získali naspäť, a nielen "prežívali"... Ja nechcem prežívať, chcem žiť.... a to bez obáv a strachu, a uzkostí a atakov, atd.... a verím, že vy tiež.... nevzdavajme sa ...dievčence... a dajme tým našim psychickým problémom po paľcoch.... (po prstoch... 😀)....

http://primar.sme.sk/c/884418/je-tu-epocha-uzko...

1andrea111
29. aug 2016

dobrá stránka je www.psychologie.cz

sahenka
29. aug 2016

Ahojte baby, mám PP, dostala som Seroxat, ale este som ho nenasadila lebo sa bojím. Bolo mi fjpajn, dokym nemal muž zasa nervové výlevy. Máva stavy, kedy ho rozčúli aj kravina do nepríčetnosti a zliznem si to ja alebo mala. Predvčerom mi povedal že mu je zo mňa zle, lebo som malej dala jogurt namiesto ovocia, ktoré jej on chcel dať ale ona ich nechcela. Zistila som, že tieto strachy a PP som si nadobudla z veľkej časti koli nemu. Bála som sa mu oponovat a vždy som nakoniec robila a dovolila to, čo chcel on len aby bolo dobré, včera som si to ale uvedomila a je moja toho zle. Vstávam so strachom čo bude, je mi do revu. Už som si aj chcela dať tie AD, nech sa dám dokopy a neprezivam všetko tak úzkostlivo a nech mam silu sa mu postaviť, ale môj strach z toho Seroxatu je veľký, pretože som kadeco precitala, aj nejakú štúdium roku 2002 že The Secret of Seroxat a mám z toho hrôzu. Myslíte, že ak to poviem dr., tak mi zmení, alebo mám ísť do toho? Nikdy som AD nebrala

ametyst123
29. aug 2016

@sahenka Ahojky Sahenka, tak ja si v prvom rade myslím, že kto by potreboval liečbu, je Tvoj manžel, bohužial, jeho asi nedopracuješ k tomu, aby sa dal liečiť, pretože takíto ludia si malokedy pripustia, že oni sú tí, ktorí ubližujú, očividne je Tvoj manžel agresívny, a má poruchu správania, (ja nie som lekárka, ale normálne sa takto začína teror v manželstve.... bohužial....) a Tvoj manžel by sa mal v prvom rade fakt ísť liečiť, brať lieky a chodiť na sedenia , resp. terapie,... Po druhé.... áno Ti z neho máš tieto problémy, a ani sa Ti nečudujem, že ich máš, máš z neho traumatické zážitky, ktoré sa časom nakopili do takej miery, že si dostala panickú poruchu.... Otázka, Tvoj manžel vie, že to máš z neho?..... Ak ano, a je schopný počúvať, a zniesť aj trochu kritiky, čo však pochybujem, trebalo by mu mierne naznačiť, že tieto prejavy nie sú normálne, a že toto je potrebné liečiť, tak bud sa bude liečiť, alebo...... Podla mna neviem, či má chuť sa Tvoj manžel dať do poriadku, takto vznikajú tyrani v manželstve, a je jedno, či je to muž alebo žena, ktorí tyranizujú svojich blizkych, je to týranie tak , či tak.... a žiadne také, že Ty si dala jogurt dcerke, ked nechcela ovocie, ho nemalo rozčulit do nepríčetnosti... to v poriadku nie je.... obávam sa.... aby sa raz tak nerozčulil, že si to obe zlíznete, a to poriadne... nechcem Ta absolútne strašiť, ale Ty nie si na vine, to pochop ako prvé... problém má v prvom rade Tvoj manžel, on je to riziko...! .... A inak čo sa týka toho Seroxatu, ja som ho osobne nebrala, ale pár dievčat tu áno, resp. je to liek podobný s Arketisom a Paroxetinom... takže tiež tu pár dievčat bralo a berie tieto adčka... a myslím že sú spokojné.... Takže žiadne obavy, začni to brať, ale dufam, že Ti k tomu dal lekár aj nejaký benzodiazepín..... bez toho by som to nezačala brať.... Takže dufam, že Ti predpisal k tomu aj niečo iné.... napíš, čo.....
Inak , už od začiatku si mu nemala dovoliť vo všetkom ustupovať, "len preto, aby bolo dobre...." pretože toto je ten hlavný problém.... on dospel k názoru, že je to "takto správne, ved Ty mu vo všetkom urobíš po vôli, a on to neberie, ako že aj Ty máš svoj názor..... " to je problém.... manželstvo je kompromis vždy a vo všetkom... obidvoch manželov... nie jednostranný pohlad a vôľa iba jedného z nich, a ten druhý ju musí bezvýhradne plniť.... ! To nie je manželstvo...! Otvor oči moja, a zamysli sa, kto má naozaj problém.... držim Ti velmi silno palce, a dufam, že to vyriešiš a obráti sa to na dobré.... a bude to fajn... 😉 Držím Ti palce... drž sa moja....

sahenka
29. aug 2016

@ametyst123 Ďakujem za povzbudenie, áno môj muž vie, že mi býva zle, že mám už aj tieto AD predpísané, povedala som mu, že keď sme v pohode a doma je pohoda, tak mi je dobre, ale že keď je medzi nami napätie tak sa to vracia. Ze načo budem brať AD a doma mat stres, to mi je potom na 2 veci to AD a nikdy sa ich nezbavim. Chvíľu bolo dobre a zasa bum kravina. Fakt ho dokáže taká kravina vytočiť, že je nervózny a hovorí mi také veci čo mi ubližujú. Vie byť aj v pohode, ale úplne z ničoho vypeni koli kravine.

sahenka
29. aug 2016

@ametyst123 a ozaj, mám si dávať prvý mesiac každé ráno 1 lexaurin.