Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

janka1012
19. máj 2013

@lucinka0921 ja ho mam jest pravidelne ten frontin zatial v pohode vce som si miesto celej dala len polku ale doktorka vravela na nocelu a uz som zase troku rozmyslala nad hovadinami moze to mat s tym niaky suvis???radsej si dam celu ako povedala doktorka...inak rozmyslam ze ak mi nezaberu tieto antidepresiva aj ked sa uzcitim dobre ale dajme tomu sem tam sa mi zhorsi stav vratim sa k serliftu lebo tn mi pomohol ale bola som s neho taka vymleta aspon priatel mi to vravel 😀 a pribrala som desat kg chutilo mi papat ale teraz by som na to davala pozor a cvicila by som ....inak ja som behom 4 mesiacov schudla tak 6 kg od toho decembra tz ma napadlo ci ie nervy a uzkost s tym nema suvis lebo ked somm bola pribrata mala som asi obalene nervy teraz mam 54 kg a ked som mala serlift 64 to prvy krat som tak nabrala inak som bola do 21 rokoch stale na 54 kg....

janka1012
19. máj 2013

ale ja to dam ja to zvladnem a my vsetky to zvadneme chceme nie????ja mam sice neprijemny pocit ked to na mna ide ale viem ze na to neumrem maximalne vypadam ako keby mi bolo spatne ale viem ze to rozdicham a potom kludne zotrvam tam kde ma to chytilo a je zase dobre vsimla som si ze to vyvolava strach baby nechcem davat rady ale aj ja sama sa takto prihovaram sama sebe treba si povedat okej pride to ale nebojim sa citim s divne ale prejde to ako to preslo vzdy inak by sme tu uz neboli no nie???? 😀 sem tam ma napadlo ze co ked to je nieco vazne ale zistila som ze mam uzkost a to neje niaky stav zosalenia alebo co proste aj ludia inteligentny maju uzkost praveze cim vyzsia inteligencia tym pravdepodobnost uzkosti pretoze ludia ktory vela premyslaju a strachuju sa co s nimi bude musia mat niaku tu inteligenciu lebo hlupaci ziju zo dna na den a nikdy nic neriesia nikdy sa na nicom nezamyslia...toto som citala pisal to niaky doktor takze vezmime to s tej lebsiej stranky tak aspon ze niesme hlupe mne dokonca vysla vysoka nadpriemerna inteligencia uz v tretiom teste pokial tam niesu cisla matika mi nikdy nesla.... 😅 a na druhej strane teda moj nazor uzkost je tak trosku aj domyslavost lebo clovek si domysla co ked sa toto stane co ked mi tam pride zle co ked sa zblaznim co ked lieky nezaberu urcite to mam s toho atd svojim sposobom je to domyslavost.clovek ktory vela rozmysla moze byt aj domyslavy pretoze vzdy vidi viac ako jedno riesenie a v takychto pripadoch to niekedy narobi viac skody ako osohu... 🙂 inak viete co vam este poviem???ja som vzdy chcela studovat psychologiu neucila som sa zle a vzdy ma to zaujmalo len som sa bala ze ako to mozem studovat ked sama som mala mensie problemi ale myslim ze by som to zvladla a clovek ktory zazije niektore choroby moze byt len vtedy naozaj chapavym a dobrym liecitelom....ale to je len moj nazor 🙂 ja poznam velmi vela ludi ktory boli strasne mudry nielen ze vysoke skoli ale hlavne vela citali prirodopisne filmi dokumenty a tak a tyto ludia fakt skoro vsetci na par vynimiek trpeli depresiami alebo fobiami uzkostami atd takze ten dar rozmyslat a logicky uvazovat nesie niekedy ryziko vzniku tychto poruch teda moj nazor podla toho co som uz vsetko citala a dala si do kopi...ja napriklad som mala obdobie kedy som pozerala dokumenty o hitlerovy o vojnach ludskom spravani o tom ake su vseliake psychicke ochorenia co ma ake prejavy gestikulacia proste vsetko ohladom ludi atd a dozvedela som sa niekedy viac ako som chcela tak som vsetko zacala pouzivat v praxi a vela som nad tym uvazovala a rozmyslala dokonca som sa vyhybala niektorym potravinam vsimala som si viacej co sa deje okolo mna znecistovanie reklami zavadzanie zakaznikov a vela inych co vam tu samozrejme nejdem opisovat pretoze to nieje filozoficky kruzok 😀 z som sa nerozpravala z babami mojho veku ale s filozofmi starimi ludmi ktory vedeli o com rozpravam a stale som nad tym vsetkym rozmyslala dokola a chcela som vsetko vediet vsetko pochopit a tak ale ja ked sa do niecoho zazeriem tak uz som bola ako sfanatizovana tak som s tym musela prestat no a to chcem tym len povedat ze ludia co vela riesja zamyslaju sa rozmyslaju tak prave taky niekedy trpia uzkostami pretoze hlava si potrebuje odychnut ono clovek ked stale nad niecim rozmysla to proste nejde nastava skrat a vtedy prichadzaju aj rozne depresie takze ja som dala na niaky cas pokoj vsetkym dokumentom psychologii a kukam teraz len niake filmi komedie ucim sa nemcinu a tak niekedy je lebsie nevediet vsetko lebo nie kazdy dokaze tolko informacii vstrebat teda aspon ja to potom moc riesim 😀 boze co som sa zase tak rozpisala baby tak aspon jedna rada s toho znie netreba vsetko chciet vediet a vsetko riesit dokonca by som mohla tvrdit ze kebyze si nenastudujem vsetko o uzkosti a nemam o nej ani sajnu kludne by som zila s tym ze mavam len tremu 😀 takze nieje to len o tom co oci nevidia srdce neboli ale plati ze co sa mozog nenauci tak o tom nema ani sajnu a ani ho nenapadne ze mu cosi je.... 🙂 inak vam poviem este jednu vec ja viem ze mam uzkostnu poruchu ale len do vtedy pokial si to myslim ja ked uverim ze som sa s toho vyliecila a ze sa mi to nevrati tak sa to uz nevrati...lebo strach z niecoho nieje choroba je to len prehnany strach z udalosti alebo veci ktore niesu nebezpecne...co nam znacne komlikuje zivot ale vyliecit sa to da ked si uvedomime ze naozaj sa nieje coho bat ved kedysi sme nerozmyslali ze boze co ked ma bude boliet hlava co ked si zlomim nohu atd a toto je to iste co ked mi pride zle....ked pride tak pride ale to aj prejde dufam ze nevadi ze ja jedina tu pisem prispevky na celu stranu pomali ale ked sa nudim neviem si pomoct 🙂 prajem vam pekny zvysok dna 🙂

hroska
19. máj 2013

@lucinka 0921 no zial,este beriem dost kratko,aby som bola stabilizovana,dnes to bola 30 tabletka. ☹ 😔 lucinka a ked mas atak alebo uzkost aj sa bojis niecoho konkretneho alebo vsetkeho alebo ako to mavas pri uzkosti? 😵

hroska
19. máj 2013

@janka 1012 zda sa ze uz AD zaberaju,mas vesele prispevky 😉 ,alebo zeby to ten Frontin.Jani jasne za tie 2 tyzdne zavislost nedostanes a potom,ked si das podla potreby,myslim ze je to tiez v pohode,aj ked si este mladucka a naozaj Ta treba od takychto Frontakov setrit.Ja uz len,ked viem,ze mam ten Frontin v kabelke,tak funguje placebo efekt a som kludna len z toho,ze keby cosi,tak ho tam mam 😅 😝

lucinka0921
19. máj 2013

@janka1012 jo,pekne nam tu pises a vela 🙂 Nevadi,jasne,niekedy treba dostat zo seba vsetko 🙂 Ale napisala si to dobre,ak sa clovek nad tym zamysli,tak v podstate je to aj pravda 🙂 A ber tak lieky ako ti povedala dr.Neznizuj si sama,predsa len si na zaciatku a stavy sa vedia vtedy zhorsit...Tak radsej ber tak ako ti povedala dr. Ja som pribrala tiez vela.Najprv som prestala fajcit a som pribrala okolo 15 kil a potom ked som zacala brat lieky,tak som pribrala dalsich 15... ☹ Teraz ked uz druhykrat beriem,tak som nepribrala chvalabohu.Aj ked som sa mpokusala chudnut,vobec mi to nesla,neviem ci tymi liekmi alebo preco.Teraz som sa dala na cvicenie,tak uvidime no,hlavne ale je,ze teraz po cviceni sa citim skvelo 🙂

lucinka0921
19. máj 2013

@hroska no tak to je naozaj este krato...No ale hlavne je,ze sa vobec liecime,nie? 🙂 No u mna to asi zalezalo aj od situacie,ale na zaciatku som ani nevedela,ze ja sa vobec niecoho bojim,az postupne som to zistovala.Väcsinou som sa bala,ze sa mi nieco stane,nikto mi nepomoze,ze zomriem a tak...Ale prakticky zo vsetkeho som mala strach,ono zalezalo od situacie,aj ked vo väcsine sa asi vsetko tocilo,ze sa mi moze nieco stat....Ty mas z coho strach?

hroska
19. máj 2013

@lucinka0921 @janka1012 zle som vam mena napjsala 🙄

hroska
19. máj 2013

@lucinka0921 ahaaaa.....sranda,to ja som nemala,strach o to ze umriem,ja by som to veru aj niekedy,pri tej mojej depresii privitala 😝 ale ked bolo najhorsie pamatam si,ze som mala strach z toho,ze sa zblaznim,ze mi preskoci,mavala som strachy aj v socialnych situaciach,napr.v skole nieco precitat pred celou triedou.a vela tych strachov bolo,ze niekedy som sa bala asi vsetkeho aj sama seba 😀 😝 niekedy ma chytila len taka neprijemna uzkost bez nejakych konkretnych obav,len som bola strasne napata abojazliva bez nejakej priciny.No tych strachov je asi fakt velaaaa 😠

lucinka0921
19. máj 2013

@hroska strach z toho,ze sa zblaznim som mala aj ja....To som mala asi preto,ze som este nevedela co to vlastne uzkost a PP je...Ked som si vsetko nastudovala,tak uz som z toho strach nemala.V skole som mala aj ja tremu,precit mi az tak nerobilo problem,ale ked som mala odpovedat,to bola hroza,ja som sa otacala chrbtom ku spoluziakom 🙂 Take uzkosti neprijmne som mala aj ja a tiez som nevedela,ze z coho vlastne,nebolo to nic konkretne,ci strach ci neviem co,ja som vtedy ani nevnimala nejake moje myslienky,mne to skor pripadalo ako keby som ani ziadne myslienbky nemala.Neviem to tak opisat,take zvlastne to bolo...

hroska
19. máj 2013

@lucinka0921 jaaaaj to je super,ze tiez si to vlastne tak skoro podchytila a zacala si sa liecit. Ste odvazne a sikovne mlade kocky a myslim si,ze u vas je velka nadej preliecit sa a uplne AD neskor vysadit.ja som tu liecbu v mladosti zanedbala a vlastne som sa zacala liecit az ked ma prikvacila depresia tak,ze som nevedela vobec zit.mozno keby som si preliecila tie kadejake uzkosti skor,ani depku nedostanem a mohla som a kvalitnejsie prezit mladost.no co uz,je to za mnou a nam treba hladit len dopredu a uz sa neobzerat spat.
Dobru nocku kocky a zajtra pekny dnik bez depresii a uzkosti 🙂

lucinka0921
19. máj 2013

@hroska no neviem ci sa uplne vyliecim,ci sa nebudem stale vraciat k AD.Kedze sa uz liecim druhykrat,ale tak dufam,no 🙂 Aj tebe dobru noc a zajtra pekny dnik 🙂

lucinka0921
20. máj 2013

Ahojte zienky 🙂 Ako sa mate?Ja celkom na prd,som smutna,lebo moj priatel dnes vyhral 2 listky na koncert Depeche Mode do Blavy a osobne stretnutie s kapelou a ja nemozem ist ☹ Tesim sa s nim,ze to vyhral,to je jasne 🙂 Len mi je luto,ze ja nemozem... ☹ Toto by som urcite este nezvladla.... ☹

ruzicka32
20. máj 2013

Ahojte, som tu nova, začala som užívať velaxin a atarax, chcem sa opýtať či niektora uzivate tiez takuto kombinaciu a ci vam pomaha lebo som uz zufala ☹( Mam silne depresie, niekedy sa bojim vyjst aj von, stale sa sledujem neviem ako si pomôct. ☹

hroska
20. máj 2013

@lucinka0921 jeeeeej to je super ten Depeche mode 🙂 a preco by si nemohla ist????liecis sa 5 mesiacov,ataky vies ovladat a keby cosi,tak vezmes do kabelky liek podla potreby Frontin a pod. A kedy to ma byt? Ja mam depresiu aj uzkostiAD mam este len mesiac a vcera som bola na aute sama s deckami 150 km a 150km spat,synovcovi na oslave.Nebolo mi vsetko jedno,Frontin v kabelke,ale nemusela som si ho nakoniec dat,nejako som to akoze zvladla 😝 .
@ruzicka32 vitaj, lieky mas fajn,ten Velaxin je AD tusim je to SNRi,teda vychytavac serotoninu aj noradrenalinu a Atarax je nenavykove anxiolitikum,liek proti uzkosti,zabera hned. Takze lieky fajn,uz len pekne uzivat a byt trpezlivy 😉 .Aku mas depresiu,lahku,strednu,tazku? A liecis sa 1x? Uz si lieky nasadila?neboj bude lepsie a lepsie 🙂

lucinka0921
20. máj 2013

@hroska no lebo nie som este na 100% v pohode a taketo davy cca 30 tisic ludi,je na mna dost...A okrem toho priatel ide vlakom a to ja este nedam... ☹ A aj tak narychlo by som nemala kde dat psa...nevadiJa zase nie som az taky fanusik ako je on,ja depes pocuvam mozno rok,on uz 20 rokov 🙂 Tak nech si to uzije aj za mna 🙂 Mi povedal,ze ked bude na koncetre,tak mi zavola,aby som aj ja aspon kusok pocula :D
@ruzicka32 Ahoj.Ja sice depresie nemam,ale chapem ta.Hlavne,ze si sa dala na liecenie,uvidis,ked lieky zacnu ucinkovat,tak budes v pohode.Preco sa bojis vyjst von?Ja som mala tiez obdobie,ked som sa bala chodit vonku a niekolko mesiacov som z bytu nevysla.A hlavne ti chcem poradit nepozoruj sa.Viem,ze je to tazke na zaciatku,ale da sa to a uvidis,ked sa nebudes pozorovat,hned ti bude lepsie.Ja som sa tiez stale pozorovala a takto som si len privolala ataky...

hroska
20. máj 2013

@lucinka0921 tak mas pozorneho priatela.Asi je od teba viac starsi,kolko ma rokov? Priatel ta podporuje,vie ta pochopit a pomoct Ti? Umna je to zle,manzel sa nepostavil k mojej chorobe pekne,proste pre neho som cvoknuta,a uz len to,ze chodim na psychiatriu on dost tazko chape.A samozrejme o nejakej podpore od neho hovorit nemozem 😝 ☹ .No co uz,este ze mozem pokecat s Vami,dost to pomaha....lieky mame nasadene,takze farmakoterapia funguje a tu na koniku si pekne pokecame,rozobereme,tak funguje aj skupinova terapia 😀 .a co nam treba na nase svinske choroby? Dobre lieky a dobru psychoterapiu a ostatne uz zvladneme. 🙂v

lucinka0921
20. máj 2013

@hroska no tak ja mam starsne pozorneho priatela a chapajuceho 🙂 No je odo mna starsi o 17 rokov...Sme spolu uz 6 a pol roka 🙂 A nie som snim preto,ze je bohaty,lebo to naozaj nie je,da sa povedat,ze niekedy prezivame od vyplaty k vyplate....Ale velmi sa lubime,rozumieme si a on ma stale podporuje,velmi mi v tomto pomaha,neotocil sa mi chrbtom ani vtedy,ked som sa prvykrat liecila a bola som dost na dne.Ja stale vravim,iny by ma uz davno nechal...On mi naozaj velmi pomaha,je velmi zlaty 🙂 Tak to ti nezavidim,ked ta nepodporuje tvoj manzel...To je smutne... ☹ Prave v nom by si mala mat najväcsiu podporu...No ale mas aspon nas :D My ta podporime,podrzime,poradime,takze spolu to zvladneme 😀

hroska
20. máj 2013

@lucinkan0921 dakujem si strasne zlata 😉 . Tak toho tv.priatela ti fakt v dobrom zavidim,to je uzasne,mat takeho chlapa.ale zasluzis si takeho a velmi,ked v detstve si musela trpiet kvoli tv. otcovi. No ja uz som si na to zvykla,ze nejakej podpory sa od mojho muza nedockam,takze teraz 2.krat uz v poho.

lucinka0921
20. máj 2013

@hroska dakujem,aj ty si zlata 🙂 No ked si s tym uz zmierena,tak to je dobre,nema zmysel sa nad tym trapit,pretoze si tym skodis len sama sebe a nic tym nezmenis...Tak tu mas aspon nas 🙂

ruzicka32
20. máj 2013

@hroska ahoj dakujem za odpoved 🙂 no liečim sa uz niekolký krát lebo mala som velmi dobre obdobia uplne bez liekov, priznam sa, ze sem tam ked zacalo byt horšie som si dala lexaurin a bolo dobre ale ked uz sa to nedalo vydrzat tak som zase musela na lieky. Potom som velmi chcela babatko tak som musela lieky zase vysadit a cele tehotenstvo vydrzat aj ked som mala ťazku depresiu a agorafobiu ale vydrzala som a mam krásneho synceka. Teraz sme zase chceli s manzelom dieta tak som opat vysadila lieky ale tentokrát som to nezvládla a musela som znovu na lieky takze tehotenstvo musi ešte počkat :(. som z toho velmi smutna.

ruzicka32
20. máj 2013

@lucinka0921 Dakujem za povzbudenie 🙂 no ja sa bojim vychazdaz z domu lebo mavam pocity derealizacie dost silne ☹ a mam aj agorafobiu. Ja ked mi je takto zle mam problem čakat aj na semafore hned mam pocit, ze sa mi všetko točí a ,ze určite odpadnem az si sama nakoniec privolam silný atak. ☹

lucinka0921
20. máj 2013

@ruzicka32 konecne sa tu objavil niekto,kto ma agorafogiu...Ja ju mam tiez,preto som niekolko mesiacov nevychadzala z bytu...Toto mna najviac obmedzovalo...No chvalabohu som sa z toho dostala,takze neboj,ked ti zacnu ucinkovat lieky,tak aj ty budes v pohode 🙂

mariemmka
21. máj 2013

ahojte, máte niektorá skusenosť s liekom Valdoxan ?

natalyt
21. máj 2013

Ahojte, chcem sa opytat ci ma niekto skusenost s tym, ze sa pri uzivani Escitilu vyskytli problemy s mocenim? Mam pocit, ze musim chodit na wcko ovela castejsie a hlavne v noci,

hroska
21. máj 2013

@mariemmka osobnu skusenost nemam,ale viem,ze ucinna latka tam je agomelatin.Je to dost nove AD,novsie ako SSRI AD,co tu vacsinou uzivame.Takze urcite bude kvalitne,lebk ved pokrok ide vpred aj v AD.Malo by sa davat na noc a upravuje aj spanok a este ma aj rychlejsi nastup ucinku ako SSRI. Dostala si ho? Kolky den ho beries a aku mas diagnozu?
@natalyt no ja som mala opacny problem,nemohla som na zaciatku liecby AD dobre mocit,ale potom sa to uplne vytratilo.Kazdopadne treba vylucit ochorenie mocovych ciest,zapal a pod. Ak si na zaciatku liecby takby to mohol byt neziaduci ucinok,.Kolky den beries Escitil?.Ak by ti to pretrvavalo dlhsie ako 3 tyzdne treba to povedat a poradit sa s Dr.
@ruzicka32 neboj v pohodeeeeee,ved jedno babo si uz vynosila,zvladnes aj druhe,preliecis sa a pojde to.A okrem toho existujuAD,ktore sa mozu aj v tehotenstve,poznam vel zien,co na nichvynosili a babina su vpohode.aj ked vacsinou sa odporuca vydrzatbez AD aspon prvy trimester.Inak,citala som,ze AD su jedni z najbezpecnejsich liekov,takze urcite sme na tom lepsie ako napr. Keby sme papkali taku hormonalnu antikoncepciu.

ruzicka32
21. máj 2013

@lucinka0921 mne veru ta agorafobia velmi niči zivot ☹ manzel by chcel ist velmi niekam na dovolenku a ja som rada ked môzem ist na navstevu k rodicom , ktorý bývaju od nas cca 15km .. dufam, ze mi tie lieky pomôzu lebo som z toho nestastna. A tebe pomohli len lieky alebo aj nejaka terapia?

mariemmka
21. máj 2013

@hroska
dostala som ho iba dnes 🙂 diagnoza je uzkostna porucha a lexaurin uz beriem 2mes. ten mi ešte nechala....o 2týždne mám kontrolu...liečim sa1x...

lucinka0921
21. máj 2013

@ruzicka32 viem si to zivo predstavit,velmi dobre to poznam...Ja som nedokazala kvoli agorafobii vyjst niekolko mesiacov z bytu.Bala som sa ist do obchodu,k lekarovi,proste vsade,aj len tak vonku pred bytovku...Ja som nechodila na ziadnu terapiu,takze da sa povedat,ze mi pomohli len lieky,ale aj to,ze ja zmenila myslenie na pozitivne a nepozorovala som sa.Proste som si pomaly zacala vsugerovavat,ze sa mi nic nemoze stat a este dostala som aj psika a ten mi velmi pomohol,kedze som s nim musela chodit vonku.A nakoniec on chodil so mnou vsade,aj k lekarovi...Tak moj pes bola moja terapia a to mi poradil,psychiater....Neboj lieky ti urcite pomozu,len chce to cas a pomalicky zistovat,ze sa nemusis nicoho bat,ze sa ti nic nestane a tesit sa z kazdeho dalsie kroku vpred...Ja som to tak robila,ze kazdy den som stale sla dalej a dalej,hoci aj len o par metrov a tak ako keby som pomaly zacala zistovat,ze sa nemam coho bat....

natalyt
22. máj 2013

@hroska Escitil beriem 18. den a tie problemy s mocenim sa zacali asi pred tyzdnom

hroska
22. máj 2013

@mariemmka lieky ti pomozu,urcite.A ten lexaurin si davas kolko krat denne?Uzkostnu poruchu mas aj nejaku konkretnu -panicku poruchu,alebo socialnu uzkost alebo generalizovanu uzkostnu poruchu.....? No je ich vela druhov 😅 😉
@natalyt no ked ti tie problemy zacali pre tyzdnom,to by nemalo byt z Escitilu,lebo neziaduce ucinky sa praveze do 2 tyzdnov vytracaju alebo uz nie su take silne ako na zaciatu. A tebe sa tie problemy objavili po 2tyz uzivania AD.Ak ti to neprejde do tyzdna alebo by si citila,ze sa to zhorsuje,zober ranny moc a chod k Dr.Uz citis,ze Escitil zabera?a naco sa liecis,depresia,uzkost......?