Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

janka1012
12. jún 2013

@mary1995 aj moj priatel je taky secizny vydy vsetko robi na 100 percent.a v robote to tusim tiez vyuzivaju vsetko ma na starosti on.jeho mama trpela tym co pises nemohli byt inde ako v jednej miestosti po byte behali len v slipoch ked umyla dlazku tak aj ked uschla nemohli po nej chodit a vela ineho choreho.problem je v tom ze moj priatel je tiez pedant hlavne auto a byt dost sme sa na tom hadali a chcela som ho aj opustit,..sme spolu uz 3 roky a stale sa ucime ako urobyt kompromis kedyrsi to strasne prehanal a mala som stres ked mal dojst domov lebo som vedela ze bude podrazdeny...kazdy bozi den umyval dlazku a keby mohol by ma aj ostrihal ze mi dadaju vlasy atd...bolo to blbe obdobie kym som si zvykla viac upratovat a prestat sa priecit inak by. sme sa hadali az do dnes.teraz ako tak fungujeme ja sa snazim viacej udrziavat poriadok a on sa nema do mna kafrat.kedysi robil aj take veci ze potajomky zobral psa a siel prasit koberce v aute ale akoze venci...take tyki ma on by ani nezaspal lebo by vedel ze tie koberce vyprasene nema...je to tazke s nim zit lebo hocico upracem on by to urobil lebsie...ja du poviem ze to prehana a on mne ze som chorobna bordelarka ale ja si viem predstavit aj robit cosi ine ako len upratovat 😒

janka1012
12. jún 2013

@mary1995 akoze uprace navari operie atd co som vdacna a mame sa co u neho neexistovalo a ma ho aj velmi rad zatial ma niako neterorizuje a snazi sa to neprehanat ale bojim sa az sa to nezhorsi kf dojdu deti lebo urcite pri detoch nebude domacnost tip top...keby si len vedela 2 roky to bolo talianske nanzelstvo lebo ja si tiez nenecham skakat po hlavea aby ma s stale buzeroval koli poriadku tak to teda nie navise on je tiez prhky ako ja takze to bol cirkus na dennom poriadkuteraz mame klud sme ra odstahovali a ze tam to nebude prehanat a 2 mesiace sa nesekamewaj ja sa snazim aj on ale ja si myslim ze ma problem ale on nie...neviem ako mam sa spravat ako mu pomoct...ale nesmie sa to uzvratit do ptarych kolaji lebo ja potrebujem klud nie aby som stresovala ked mi omrvinka spadne to mi nerobi dobre ja trpim uzkostou a toto mi 2 krat nepomha

mary1995
12. jún 2013

@janka1012 aj moja svokra je háklivá ale ona zase na jedlo. na všetko má hrnce / na surové mäso, na polievky, na cestoviny, na mlieko / všetko mala podelené a keď som jej náhodou niečo dala do iného hrnca tak zbledla, chuidera skoro odpadla tak sa vyplašila, že som si myslela, že má panický záchvat. A čo robí s uskladňovaním potravín to je nenormálne.
A keď svokor postrieka na záhrade, ona by prikryla aj to čo sa nedá. A o nákupných taškách na potraviny ani nehovorím.
Ale neobťažuje nikoho, vlastne sme si zvykli , že na všetko čo sa týka hrncov, tašiek atď. sa pýtame. Aj manžela občas niečo podobné chytá, práve tento týždeň som na ňom videla , že chodí po dome nejaký nesvoj s mucholapkou, pýtam sa , že čo je a on" máme muchu a nechcem aby tu všetko pochodila".
Niekedy tá úzkosť, čo cíti rodič sa prenáša aj na dieťa a potom tie deti robia vlastne to isté. To OCD čo som spomínala tú štúdiu tam bolo že cca 30% je to dedičné, 30% je " pozostalosť z detstva" a 30% je vplyv životného prostredia, stresu atď.
No zase som sa rozpísala.......

janka1012
12. jún 2013

@mary1995 kludne pis oe to nevadi aspn vidim ze je vela takych ludi... moj sa snazi to neprehanat ale ja to vidim na nom ze je nesvoj potm ma vytoci sem tam zavrtam do neho ci bude svoje deti vozit v kufri auta aby mu to tam nezaspinili a ci mam psika zaclij do folie az neplzne atd 🙂 ako snazim sa to otacat na randu ale nie vzdy sa da a neviem ci to mam ignorovat alebo co...akoze klop klop je to o 50 percent lebsie teraz ale ma to v sebe a bojim sa az ma raz nedepta a nerobi to co im robila mama...ako zatial sa tak nesprava ale ked mi povedal ake mal dectvo jeho mamu by som hned dala liecit keby mala lieky nemusela dodr... vsetky deti moj je dost poznaceny pyta sa ma teke veci ako mozem ist do vane atd...neviem ako sa mam spravat aby sme boli obydvaja pokojny

janka1012
12. jún 2013

@lucinka0921 moj uz 3 ale chodil tak ze tyzden prec 4 dni doma 4 prec tyzden doma atd a teraz pol roka 14 dni prec 2 dni doma ale uz v lete sa to vrati do starych kolaii mal teraz taky turnus 6 mesiacov...dnes mi je divne asi este to. kolise a rozmyslam ci je 20 mg dost...nemam ataky ale divny pocit co mi ho pripomina mne ked byvalo zle tak som mala taky sejav ze som aj ocervenela krk tvar a teraz ked si vsimnem ze mam lycka bud z tepla alebo z roboty hned sa plasim a pripomina mi to uzkost takze asi niesom uplne ok podla tohto... 🙂

lucinka0921
12. jún 2013

@janka1012 v tomto sa ja nevyznam,ci 20mg je dost alebo malo....To by si sa mala asi poradit s psych.... Ale obcas nastanu vykyvy,takze to je mozno len prechodne.... 😉

svija
12. jún 2013

@mary1995 - a ta tvoje doktorka ti ten Anafranil zpátky už napsat nechce? Nebo jste to zkoušely znovu nasadit, ale už nezabral? Já teda určitě nejsem jediná u mého doktora, kdo tenhle lék bere, je to sice starší lék, ale někdy prý jiný nefunguje tak dobře 😕 .

janka1012
12. jún 2013

@lucinka0921 tak hadam len prechodne ved nieje mi zle ale este sm nezabudla a k tomu sa chcem dopracovat 😉

hroska
12. jún 2013

@lucinka0921 luci, ved aj ja dnes tak,zase som sa bala,ze co bude ked zvysim, 😕 tak som supla a sla som von medzi ludi,
keby cosi.....ja som nerada vtedy sama.tak som pobehala po meste,zase tak nepricetne 😕 ,ustrachane ,bojim, bojim.....vsak to teraz v tej depke som taka nemozna,bojim sa vsetkeho,aj sama seba 😝 sebavedomie mam jak civava,ked okolo nej prejde kamion 😝 😵 .a potom zrazu take vyjasnenie mysle 😨 😵 ,ze normalne som mala chut zobrat tie tabletky a supnut si este dalsiu 100ku 😀 Luci,ale aj Ty pokroky 😨 ,to uz sama zbehnes do obchodu nakupovat? A Len tak nenapadne si sa akoze mimochodom pochvalila..... 😨 😉

lucinka0921
12. jún 2013

@janka1012 casom zabudnes,neboj 🙂
@hroska super,po 100 ti bude dobre uvidis....No ja uz chodim sem tam do obchodu,ale to mam od bytovky asi minutku cesty :D Ale najradsej chodim rano,potom uz tazsie mi to ide.Aj poobede som chcela ist pozriet,ci nahodou nedostali melon a ked nie,tak,ze si kupim ine ovocie a dosla som skoro ku obchodu a som sa otocila a sla domov... ☹ Taky divny pocit som mala... ☹ Co uz,nevadi,skusim to zase zajtra.Ja chodim do obchodu,iba ak s niekym,alebo ak s niekym telefonujem,ale len tu co mam blizko.Ale nie vzdy,musim byt taka nabudena alebo neviem ako to nazvat....Nevadi...Zazraky caklat nemozem,uzkosti a panika uz ako keby boli fuc,to aj predtym tak,len ta agorafobia sa ma drzi jak kliest....Ale tak este musim vydrzat....

hroska
12. jún 2013

@janka1012 jani neboj,len nejaky vykyv,aj pocasie sa zmenilo,to vsetko moze na teba vplyvat.A suhlasim s tebou,perfektne si to napisala,este sa neda zabudnut....Ale aj to sa casom vyriesi a uz nam ostane len slaba neprijemna spomienka,ako nam bolo priserne 😉 ,ktoru rychlo zazenieme 😉 fuuuuu,tak ten tvoj chlap myslis,ze tam bude nejaka ta uzkost?Bavila si sa s nim o tom,lebo chlapi nepriznaju psychicky problem,ani keby neviem co bolo 😨

hroska
12. jún 2013

@lucinka0921 chvalim,chvalim,to som nevedela,ze uz ides aj sama do obchodu, ved nedavno si pisala,ze ti priatel chodi nakupovat aj na 2 tyzdne,ked ma ist prec.juuuuj pre ten melonik by som s tebou zbehla,ked ich tak lubis 😉 🤐 😀 super Luci,ze uz nemas uzkosti a paniku,to je dolezite. 🙂 Takze pomalickym krokom urcite prekonas aj tu hnusnu agorafobiu, mne to tak ide pomalicky s depresiou,ked uz liek zabere,straaaaaasne pomalicky kazdym dnom ta hnusna depka po kuuuistickoch odchadza 😅

lucinka0921
12. jún 2013

@hroska presne tak jak u teba s tou depresiou,ja tak mam s tou agorafobiu....on mi tak robi nakupy este,ale napriklad uz na pecivo,salamky, ovocie a cigarety si uz chodim aj sama 🙂 Ale to tak kazdy druhy,treti den...Predtym mi kupoval vsetko na dva tyzdne,aj pecivo,to som si zamrazovala,aby som mala vzdy cerstve 😀 A ked som sa dnes odhodlala ist do obchodu,tak jak na potvoru nemali melon....odkedy je melon za dobru cenu,tak jem iba melon,uz asi 2 tyzdne a denne 2-3 kila 😀 a hlavne vecer,som asi na nom zavisla 😀 A jaku mam teraz chut na melon..... 😝 A kedze ho nemam,tak si idem urobit asi krupicovu kasicku 😀 A mam tu male tesco minutku od bytovky a penny mam asi 3 minuty,ale tam sa este neodvazim ist.... 😒 Obcas idem aj ja s priatelom na nakup do velkeho tesca,ale to len autom,peso by som este nesla....A do obchodu aj celkom rada idem,lebo som taka nazhavena,ze si kupim nieco dobre 😀 Ale tak pomalicky to pojde uz len k lepsiemu,verim tomu... 😉

hroska
12. jún 2013

@lucinka0921 ked si mi popisala tu agorafobiu,som si spomenula na jeden presne taky isty pripad z detstva. Ja som ako decko chodila zo skoly za mojou maminou na polikliniku a pamatam si,ze tam bola jedna pani doktorka,co mala toto co ty.Ona normalne ordinovala,60 ludi vybavila,ale rano pekne ju musel manzel dosikovat do prace,alebo sanitku pre nu posielali a po robote chodila pekne domov pod pazuchy so sestrickou. A minule sme ju s mamou spominali,ma uz vnucata a beha ako diva s nimi za ruky po meste,len taky fukot 😵 😉

lucinka0921
12. jún 2013

@hroska fakt????Tak super,si ma tym potesila,takze aj ja tak budem behat ako predtym,uz sa tesim na to 😉 Len skoda,ze tu nie je nikto s agorafobiou,jednu tu bola,ale uz sa tu par dni neukazala....Musim jej napisat...Rano idem zase do obchodu na melon,tak dufam,ze uz budu mat,ze budem mat radost z toho,ze som bola zase v obchode a ze si urobim radost aj tym melonom 😀

hroska
12. jún 2013

@lucinka0921 no tak behat ako pred tym nebudes 😲 ,lebo budes behat este oooooovela lepsie 😉 😎 .A to ti vravi stara skusena hroska,ktora je navyse v depresii,takze v nej clovek vidi vsetko cierne,ale toto viem dobre posudit aj v depke 😉 A rano dobre nakuuuup a pre istotu zober radsej tie melony aj 3,ak by dalsi den zas nemali

lucinka0921
13. jún 2013

@hroska dakujem,za povzbudenie 🙂 vidno,ze si vcera zvysila davku 🙂 Si vtipna a este ked vies take veci posudit aj v depke,tak super,vidno,ze ti to zvysenie prospieva 😉 Tak a ide sa do obchodu 😀

mary1995
13. jún 2013

@svija môj.Dr. si myslí , že som O.K. jednoducho povedal, že to musím zvládať. Nechce mi meniť lieky, podľa neho zaberajú dobre. Ja som zase nemožne nerozhodná. Jeden deň chcem nové lieky na druhý deň nechcem. Furt len filozofujem čo by bolo dobré. Proste sama neviem čo chcem. Aj sa bojím nových liekov, že mi nezaberú ani tak ako tieto a hlavne sa bojím prechodu , lebo naposledy pri zmene som to veľmi ťažko znášala / mesiac som v kuse revala, schudla som 7 kg/mesiac/: Bolo to príšerné ale ani takto žiť nie je výhra. Snažím sa pozitívne myslieť, vždy sa niečím zaoberať.

hroska
13. jún 2013

@lucinka0921 no ako to slo v obchodiku???a melony si doniesla?? 😨 Fuuu to zvysenie uz ale citim,poriadne mi pisti v usoch a nauzea strasnaaaaa 😝,ale to vsetkovydrzim,len aby lepsie bolo. 😉

@mary1995 no uuuuplne ta chapem, ja by som sa bala tak isto. 😖 a teraz,ked som v depke sa bojim 10x viac 😀 ,ale poviem ti kebyze v depke nie som,tak by som ta do tej zmeny durila....som ja ale 😉 hrdinka,co?

lucinka0921
13. jún 2013

@hroska v obchode super,nikto tam nebol,takze pohoda 🙂 A melonik mam,ale len nieco cez kilo,viac nemali ☹ Ale aj ten malicky ma velmi potesil a aky je fantasticky mnaaaaam 😝 Neboj,to vydrzis,na zaciatku po zvyseni aj ja som mala vykyvy,ale netrvalo to dlho,len par dni... 😉

mary1995
13. jún 2013

@hroska vydrž dnes a zajtra, v sobotu to bude o 100% lepšie. Ja viem, že sa Ti to teraz ťažko verí ale ver mi, musíš vydržať a bude lepšie. Až to bude moc nepríjemné daj si Frontin, však je práve na takéto stavy. Pomôže Ti preklenúť tieto dni.
@lucinka0921 tiež mám kamošku s tvojou diagnózou, brala viac liekov, teraz už dlhé roky berie Citalopram a je natoľko stabilizovaná, že už chodí do práce / autobusom/ atiež chudera už bola v stave , že sa nechcela pohnúť z domu. A takto jej ten liek zabral.

lucinka0921
13. jún 2013

@mary1995 fakt?Mne prvykrat zabral sertralin,preto aj teraz ho beriem.Pises,ze dlhe roky berie lieky,berie ich v kuse?Nevysadila ani raz?Nebola aspon chvilu bel liekov?Ja som bola 9 mesiacov bez liekov,no vratilo sa to....A ma este obcas nejake vykyvy?To je super,ze chodi do prace a este aj autobusom....Dufam,ze aj ja raz tak budem....A mala aj inu diagnozu,ci len agorafobiu?Tu k nam nahodou nechodi?

janka1012
13. jún 2013

@hroska aj ja si myslim ze to bol len taky vykiv pretoze v utorok som bola na nasteve kde sa mi vzdy sejavovala uzkost a v pohode a minuly tyzden tiez 🙂 takze je to zlebsenie vcera bol blby den vecer ma chytila depka zase z toho mojho priatela ze mu neverim stara pesnicka niekedy ma to chyti hlavne ked odchadza na dlhsie tak zase som mu pisala to co vzdy a on chudak mi musel zase napisat tak 10sms aby ma ukludnil.proste ked to na mna pride tak katastrofa neviem co s tym len mi ostava verit ze ma to prejde.,hodku ma to drzalo o deviatej som si sla zabehat a zase ma to prejde a tukam si na celo ze co mi zase bolo...inak davnejsie som mu povedala ze ak to nebude riesit je koniec a poslusne naklusal ku psychologicke ale nemala volny termin az o mesiac tak sme to nechali tak chcel tam ist koli mne a priznal si ze asi ma problem ale ked bol hrdina jasne ze trepal ze mu nic nieje teraz to tak uz neriesim on sa kroti a ja sa snazim. nekomentovat ho a viac upratovat. dovolil mi psa ktoreho si sam oblubil nerobi uz take veci nad cim sa mi rozum zastavoval snazi sa aj on aj ja aj ked upratovat bude stale to ho neodnaucim 😀 ale zase ma to aj vyhody je zodpovedny vie sa postarat o seba navari uprace operie kym dojdem z prace takze niesom na to sama 😉 on je viac taka zena a ja taky chlap mame to obratene 😎

hroska
13. jún 2013

@lucinka0921 no s tym malym melonikom si povedz,ze lepsi vrabec v hrsti ako holub na streche 😝 😀 .A inac si sikulka,ze uz takto zvladas ranne nakupy 😉 Ta tvoja diagnoza nie je az taka neobvykla,ved ja som ti spominala tu doktorku ,mary ma taku kamosku.....tak vidis nie si sama,aj ked skoda,ze tu na konovi zatial taka kocka prihlasena nie je.Ale chapeme Ta aj my,vsak tieto nase ostatne diagnozy,nie su moc odlisne od tej tvojej 😝 ,vseeetko na jedno kopyto,ved aj lieky mame rovnake :-
@mary1995,ved uz drziiiiim,ako hluchy dvere 😝 😉 ,snazim sa aj zartovat,ale depku mam jak svina 😝 . Inak mary,staci ti sem na kona chodit a hned mas psychoterapiu a kazdy den a zadarmo a plus aj dobry pocit,ze si niekomu poradila,pomohla...... taky by si u psychologa nemala 😉 😉

hroska
13. jún 2013

@janka1012 no pekna domacnost ste 😝 ale hlavne ze sa mate radi a dolezite je,ze sa viete navzjom tolerovat. Moje,Ty si na dobrej ceste,lieky ti sadli,aj zabrali a ozaj rychlo,vykivy su normalne,casom aj tie prejdu,fakt si to zvladl aexcelentne.Tak zi,si mlada,mas este len zivot pred sebou 😉

janka1012
13. jún 2013

@lucinka0921 lucinka tak super malicke krociky dopredu velky krok k uplnemu vyzdraveniu 😉 super uz len to ze sa sem tam das na to a ides do toho obchodu to je super a nikto ta nenuti...a ze nemas uzkost a ataky to je super 🙂 ja sem tam tie nalady ale mna to hned a hodku max dve prejde a uzkost velmi slabucka ktora velmi straca na intenzite este som sice nezabudla ale som na dobrej ceste ja sa tesim aj s toho ze je to lebsie aj ked sem tam mam vykyv ale vykaslat nan ked je to ovela lebsie ako predtym sranda ze mery spominala ze jedna holka s agorafobiou brala citalopram ved to beriem aj ja tusim antidepresivum ma velku skalu liecby ale tak ked jej zabrala na agorafobiu tak zabere aj u mna do uplneho vyliecenia ja si pockam 😉

janka1012
13. jún 2013

@hroska dakujem hroska ale ved aj ty sa mi zda ze uz mas aj svetlejsie chvilky ten serlift mne velmi zabral jak herecka som chodila unavena niesi??jasne vsetky tie diagnozy ako uzkost socialna fobia a vela dalsich lebo je ich vela agorabobia depky atd je v podstate podobne kazdy sa boji niecoho ineho kazdy ma obavi o nieco ine kazdy ma depky jeden z toho druhy z ineho ale princip liecky a priznakov su podobne...inak froska zaujma ma take vec ze neliecena takato diagnoza nemoze dospiet az do schyzofrenie???moja kamaratka je z deckeho domova a jej otec to dostal asi pred pistimi rokmi lebo zena jeho bola kur... a kade chodila...nestarala sa o deti tak ich vzali do decaka on chudak cele roky trpel a na stare kolena sa urozmislal k smrti...najprv sa to prejavovalo vseliako a odmietal sa liecit lieky nebral a este pil casom sa zacal sam so sebou rozpravat a tvrdil ze on ma miliony ze ma zenu ze ho chcu obrat o byt atd takze nakoniec mu diagnostikovali schyzofreniu...takze ma napadlo ci neliecenie uzkosti moze vies k niecomu takemuto...co teda nieje nas pripad ale proste ma to zaujma ci to sposobia problemi a dlhe trapenia alebo sa rozvinie z nicoho nic... 🙂

lucinka0921
13. jún 2013

@hroska hej rano,celkom v pohode idem do obchodu,ale potom cez den,je to uz horsie....nevadi,aj to su pokroky....Vsak ja som aj predtym hladala niekoho co ma to co ja,cca 5 rokov a nikoho som nenasla,az teraz jedna tu pisala,ale uz som ju tu nevidela.Ale nevadi,ani nevies ako ste ma s @mary1995 potesili 😉 A za to vam dakujem. @janka1012 ste velmi zlate baby,dakujem vam za podporu a povzbudenie 😉
@hroska vsak priznaky,ci ataky,proste mame skoro rovnake,len trosku a odlisuju a uz ina diagnoza,ale to inak fakt na jedno kopyto....
@janka1012 Jani,neviem,ze by na agorafobiu boli ine lieky nez antidepresiva 🙂 Ja beriem sertalina a to iste berie hroska a ma depku....Vsak vravime s hroskou,ze to vsetko na jedno kopyto toto,tie nase diagnozy 🙂 Podstatne je,ze tzi je lepsie a kazdym dnom to bude len lepsie a lepsie,je to beh na dlhu trat,ale my to zvladneme 😉

janka1012
13. jún 2013

baby papajte vlocky kedisi som ich jedla ale potom akosi klobaska parky a vela inych nezdravych jedal na ranajky vyhrali... 🙂 vlocky maju tolko uzitocnych veci pre zdravie ze to tu nejdem pisat je toho naozaj vela ale toto tu spomeniem su zname:Zaujímavými účinkami na ľudský organizmus disponuje esenciálna aminokyselina tryptofán. Bojuje proti úzkosti, depresiám, stresu, poruchám spánku a pocitom napätia. Jej funkcie podporujú niektoré vitamíny zo skupiny B, ktoré sú tiež zastúpené v ovsených vločkách aspn 3 krat tyzdenne na ranajky 😉

janka1012
13. jún 2013

@lucinka0921 ved aj ja si to myslim to co mame ci uz fobia uzkost depka je skoro uplne to iste rovnake simptomi a rovnake lieky len s tym rozdielom ze kazdy ma vhlave nieco ine a nemozeme predsa vsetci riesit jednu vec 🙂 jednemu pride zle z niecoho tak sa toho obava druhemu z niecoho ineho zas tak sa obava zase toho z coho prislo zle jemu ale zazuiky a prejavy podla mna mame rovnake...zly pocit stazene dychanie strach z niecoho zleho napatie busenie srdca bdloby atd myslim ze je to jedna diagnoza a nechapem preco tolko mien a nazvou okolo toho 🙂 ja by som to nazvala jednym ako napr poruch serotoninu alebo psycicka labilita atd len je vela diegnoz len sa nam to myli a pritom je to jedno a to iste depresia suvisi s uskostouzkost zo strachom a strach sam o sebe je vela druhov coho sa clovek boji tak zbytocne delenie ako agorafobia socialna fobia fobia z uzavretych priestorov vysok zo smrti atd je toho velmi vela podla mna je to jedno a to iste je to niaka porucha v mozgu krora moze byt vyvolana neprijemnym zazitkom dlhodobim stresom zazutky z dectva nieco genetika atd a da sa to aj liecit ako aj da sa tento stav este zhorsit ignorovanim a neliecenim to je moj nazor...ale sme tu vsetky na jednej lodi a cim dalej ma to stale viac populacie takze ja to uz neriesim viem ze to nieje moja vina a a celkom sa mi aj tak dobre zije lebo na toto sa neumiera a da sa to podchitit a da sa s tym prezit pekny zivot dolezite je aby rodina stala pri nas priatelia a nestracali nadej len koli tomu ze mame takyto problemik ale co taky ludia s rakovinou??hlavne treba strasne chciet lebo ked clovek chce tak to robi zazraky treba verit a ostatne pride samo... 😉