Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

hroska
14. jún 2013

.....sorry,"my" ostatne s tvrdym y. ...musela som sa opravit,ale nemyslite si,ze mam pravopisnu skrupulozitu 😀 😀 😀

zuzkanik
14. jún 2013

@filipko poznávam sa v tom. Zažila som to pri oboch deťoch, a to je medzi nimi 7 rokov rozdiel. Niekedy som ani nemala chuť vstať z postele. Plakala som za každú somarinu. Našťastie, prekonala som to bez liekov. Podľa mňa by ste mali čo najviac vyhľadávať spoločnosť druhých ľudí - najlepšie mamičiek. Pripravte si na ďalší deň nejaký program, či už sama s dieťatkom, alebo s kamarátkami. Ak máte možnosť, trávte čo najviac času na čerstvom vzduchu. A ak sa vám dá, poproste niekoho, aby vám malého postrážil a choďte sa odreagovať do posilňovne, do kina, na kávu, alebo len na prechádzku do prírody. Alebo si nájdite nejakú ručnú prácu -je to fantastická psychohygiena. Držím vám palce. Nebojte sa, nie ste sama a určite to prejde. Nevzdávajte sa.

kazunomiya
14. jún 2013

@hroska 😀 ty budeš OK keď si vieš takto robiť srandu 😉

hroska
14. jún 2013

@kazunomiya tu je veru obcas srandy dost,napriek tomu,ze tema je melancholicka. 😵 .a hlavne,ked su holky uz kompenzovane,vtedy sa tu kadejake temy rozoberaju.......liekove prazdniny a pod. 😝 😀 A Ty si ako?Tatino uz vie tu radostnu spravu? A mas uz aj tehotensku knizku? 😵 😉

kazunomiya
14. jún 2013

@hroska no ved humor najlepsie lieci 🙂 teda kym je clovek na tom velmi zle, tak nefunguje, ale potom pomaha 🙂
Ja som na tom tak, ze doktorka je na kongrese, zbytocne som tam vcera isla... a najblizsie sa da ist v pondelok, ale jednak v pondelok mi to z prace velmi nevyhovuje a druhak mam z nej z mojich predchadzajucich (iba 2) navstev trosku blby pocit, tak som riesila ci si nenajdem ineho lekara a nahodou mam (velmi vzdialeneho) znameho ktory je porodnik v Ruzinove.. tak som mu napisala a idem sa s nim v utorok porozpravat... a mozno sa prestahujem aj s kartou k nemu a hotovo. Ja som veriaca katolicka takze ono trosku na mna pozerali ako na osmy div sveta a tak vobec (a mimochodom ked som povedala ze beriem AD tak mi vravela ze co je to za blbost, ze mlady clovek nema co mat problemy).. ale tento znamy je veriaci tak mam nadej ze s nim sa budem citit slobodnejsie. Cize este knizku nemam.. ale dufam, ze na buduci tyzden to poriesim a potom pojdem aj k psychiatrovi skonzultovat ohladom liekov.

kazunomiya
14. jún 2013

@hroska A tatino vie.. teda aj tatino babatka aj moj tatino,.. aj par vzacnych vyvolenych ludi ktorym som sa zatial zverila... lebo trosku som malicko z toho vyvalena tak som sa hned pytala niektorych kolegyn a tak.. ale dobre, lebo mi poradili aj ohladom toho lekara a tak. Ze ak mam trosku blby pocit, treba radsej zmenit cim skor a lepsie je mat hned aj porodnika, aby som mala starostlivost po cely cas...

hroska
14. jún 2013

@kazunomiya jasneeeee,tu zmenu u Teba vidim pozitivne(aj ked som v depke 😝 ),uz len z toho hladiska,ze prechod od gynekologa zeny ku gynekologovi muzovi je dobra volba.Hovori sa,ze muzi su lepsi gyndosi ako zeny. 😨 😉 mimochodom,keby si chcela nieco skonzultovat,jedneho takeho doma mam s celozivotnou praxou 😝 😀 Tatino to robil cely zivot,aj nemocnicu,aj porody,aj ambulanciu,proste vseeeetko,uz je 3 roky v penzii,ale prehlad ma. 😉 🙂

kazunomiya
14. jún 2013

@hroska Ďakujem tak ja dúfam, že to budem mať čím skôr poriešené všetko a potom dám vedieť. Zatiaľ som spokojná, všetko je viacmenej fajn (žiadne výraznejšie problémy nemám, aj keď možno to ešte príde).. veď ja hovorím, že sa o nás Pán Boh stará 🙂

janka1012
15. jún 2013

@hroska ahoj hroska tak vidim ze sa ti ulavilo a dufam ze stale aj bude 😉 ja vcera po dlhej dobe supla frontin 0,25 lebo dnes uz sedim v buse 5 hodin cestujem idem pozriet sestru...a tak som celu noc mala cestovnu horucku a bala som sa co ked budem musiet na wc a tak lebo trochu som stresovala a autobus ma zastavku az po 3 hodinach.ten frontin ani nezabral celu noc som nespala...vcera ma napadlo ze zmenim lieky lebo som mala zase uzkost ale dnes zase fajn neviem do kedy budu taketo vykyvy ale uz by mohli prestat 😠 🙂 navise este krami dostavam tak som stresovala az mi nieje zle v buse od brucha nastastie vsetko ok takze zbytocne stresi...hneva ma ze serlift ked som ho brala prvy krat zabral hned ziadne po vykyvy a vzdy ked si myslim ze uz je to ok tak...vcera vsetko fakm cely den v meste nakupi vecer behaanie a ked doslo na balenie uz som bola v strese koli kramom lebo mne byva dost zle a niekedy beham po zachodoch a bala som sa ak by ma to chytilo kde by mi zastavil lebo to by musel 😎 a z tohoto strachovania a vdaka segre ktora je velmi srandistka lebo ma tak dostrasila ze urcite to na mna pride a smiala sa ako nepricetna len ma este viac dodeptala a k veceru zase uzkosti aj ma dohnali...segra ze:budem ta cakat s pamperskou koza jedna 😀 takze tak sa mam a co ty svizne dnes! 🙂

janka1012
15. jún 2013

@kazunomiya ahoj inak gratujujem k babetku 🙂 myslim ze lieky nebudu problem vela tehuliek ich je ale uvidis co ti povie doktor a budes mat istotu a aj ja budem vediet kedze jem tie iste...inak tebe kedy uplne zabrali?aj ty si este po mesiaci mala vykyvy?lebo mna to este sem tam chyta a prve lieky zabrali ovela rychlejsie...a brala si sem tam aj frontin alebo ine k tomu ci si mala len ten citalopram?

hroska
15. jún 2013

@janka1012 jani neboj sa tie vykivy su uplne normalne,pamatas,ze som ti pisala,ze niekedy je dobre az po tych 8-12 tyzdnoch a ty si sa cudovala,ze az tak dlho.to som myslela,ze po tej dobe uz budes taka stabilizovana uplne,resp. vykivy ta uz az tak nerozhadzu.ale tebe liek naozaj velmi rychlo zabral a strasne rychlo napredujes,tak neboj fakt je to u teba dobre 😉 Ja som zvysila davku sertralinu na 100mg,prvy den ako by som pocitila malinke zlepsenie,este aj lucinky som sa pytala,ci to tak moze byt a ona,ze ano,ze aj ona 1.den citila. Druhy den tak celkom fajn, treti den uz som citila trosicku akoby horsie.A dnes je 4. den a totalny vykiv,uz v noci som sa zobudila a stresne zle som sa psychicky citila,nenormalna uzkost,rano tiez zle, plakala som a strasny strach,miestami som sa bala,ze ma "odvezu",takze som si musela dat Frontin 0,5mg zabral len trosku,tak som este prifuklla dalsich 0,25mg. 😝 😢 Tak ten Sertralin beriem dnes 12. Den,z toho 4. Den je zvysenie na 100mg,tak asi este uplne nezebera. Dnes ma to dost zobralo 😔 Drzim palce,vykivy su asi normalne, nesmieme im az tak podlahnut,radsej vtedy zobrat ten Frontinl ako sa trapit a strachovat. 🙂

janka1012
15. jún 2013

@hroska mne ked zvysila davku na 20 citalop.tak hnacka taka omamenejsia a na treti dem riadna uzkost bala som sa riane potom sa to polepsilo pri serlifte po zvyseni tiez hnacka ale ziadne vykivy.neboj hroska to ta prejde musime pockat ale uspech je ze sa ti sem tam vyjasnilo a to uz bol ucinok liekov a predstav si ze taj zachvilu bude stale 😉 ja inak tiez vcera ma napadalo ze mi sibe vtedy som ten frontin bachla ale rano zase fajn...je to take kolisave...najblizsie poviem doktorke sak nech ona posudi a hroska hlavu hore uvidis zachvilku zas bude fajn 😉

hroska
15. jún 2013

@janka1012 ano su to veru behy na dlhe trate a trpezlivost je pri tychto nasich stavoch dost dolezita vlastnost.Zial v tejto uponahlanej dobe slovo trpezlivost ako keby sa vytracalo. 😝 s tym Frontinom som sa skludnila,tak aspon mozem poupratovat,poprat a ostatne domace prace 😝 🙂

janka1012
15. jún 2013

@hroska hroska?a tie take moje myslienky co riesim toho chlapa co ked to a to a domyslam si to je uzkost ci depka?sem tam ma to chyta napriek tomu ze uz to mam vyriesene teraz som to zase riesila so sestrou...strasne ma to depta...

kazunomiya
15. jún 2013

@janka1012 Ďakujem 🙂 brala som vzdy len citalopram, po mesiaci bolo citit prve vysledky, ale zlepsovalo sa to postupne... cize nie, po mesiaci este ziaden zazrak... AD vacsinou tak funguju, pokial nemas tzv. endogennu depresiu kde zaberaju skoro hned, lebo tam ide o to ze cloveku chybaju nejake neutrotransmitery bez toho ze by depka bola dana vonkajsimi okolnostami. Kde je to o okolnostiach, tam AD nastupuju dlhsie. Okamzite funguju len ine druhy liekov, napr. lieky proti uzkosti alebo niekedy aj ine, napr. lieky proti psychozam (obcas sa davaju aj na depresie). Teda takto zjednodusene, aspon podla mojich vedomosti... je to urcite zlozitejsie, lebo dnes je uz strasne vela druhov psychofarmak. Dobry lekar sa inak pozna podla toho, ze vie dobre odhadnut lieky hned na zaciatku, lebo jednak ma vedomosti a jednak ma dobry odhad podla toho ako vnima pacienta. To mi vysvetloval moj lekar, ze proste je viac druhov depresii a on to musi vediet odlisit. Lebo inak som pocula ze casto len skusaju, co zaberie.

hroska
15. jún 2013

@janka1012 uplne sa stotoznujem s @kazunomiya. AD okamzite nefunguju,mne to prvy krat trvalo tiez velmi dlho,dokonca viac ako mesiac,aj 3 mesiace a tak strasne pomalinky to slo 😖 ci to tvoje riesenie priatela je uzkost alebo depka,toje mne tazko ako laikovi povedat,lebo tie priznaky u oboch su dost podobne,tazko povedat,skus sa spytat dr. 😉

janka1012
16. jún 2013

@kazunomiya dakujem ti za odpoved dufam ze ma to prejde nechcem stale mysliet na to co keby a trapit sa. aj ked u mna to bolo vyvolane vonkajsim podnetom.takze ja stale rozmyslam ako zaseknuta paska a neviem ci je to len vyplod mojej fantazii alebo realita takze to neriesim ale vnutorne ma to sere nikto nechape co stale riesim to dokola ale pri kazdej situaci ked niekto zacne podobnu temu hned sa chytim su dni ked neriesim ale je to bludny kruh a niekedy mam pocit ze lebsie by bolo rozist sa a nemusela by som to stale riesit ale to by som mala dalsiu depku z rozchodu...mozno podla toho co tu pisem si povies co riesis ved nemas ziadny velky problem ale tieto myslienky co ked a urcite to tak urobil alebo bude robit atd ma ubijaju ja sa potm citim zle a len ja sama citim vnutri ze to nieje takto v poriadku stale sa strachovat obavat sa co ked podozrievat bat sa dopredu co by sa mohlo stat co bude so mnou ako to zoberiem atd nieje ok takto sa zit neda...

janka1012
16. jún 2013

@hroska ok hroska opytam sa a ty ako dnes?

janka1012
16. jún 2013

@kazunomiya a teraz uz si uplne okej?kolko si bez priznakov?

kazunomiya
16. jún 2013

@janka1012 neviem presne, uz to nesledujem ale tak 4 roky to budu... obcas mam nejake tie stresy ale vyslovene priznaky poruchy sa mi nevracaju.

svano
16. jún 2013

Pri liečbe depresie sa jedná o tzv.hladinovú terapiu -vyrovnáva sa hladina serotonínu.Lieky zaberajú až po 3-4 týždňoch a začiatok terapie je veľmi ťažký-človek sa zvyčajne cíti ešte horšie, ale treba vydržať, výsledok stojí za to. Je dôležitá spolupráca s lekárom a poctivé užívanie liekov. Netreba sa hanbiť vyhľadať lekára. Držím palce. 🙂 🙂

dagina
16. jún 2013

Holky, berete některá Zoloft??? Pokud ano, měla bych pár dotazů. Zajímalo by mě, zda opravdu může zapříčinit značný nárůst váhy, pokud ano, má nějaký význam, efekt... snaha o snížení váhy, nebo to je boj s větrnými mlýny??? Jaký máte v tomto směru zkušenosti??? Moc moc díky za info.

hroska
16. jún 2013

@janka1012 jani,ja dnes 13.den,ale zatial sa nemam cim chvalit 😖 ,tak sa pochval aspon ty 😉

@svano si lekarka alebo mas vlastnu skusenost s depresiou? 😕 🙂

@dagina narast vahy alebo aj pokles pri uzivani AD je velmi individualny,niekto priberie,niekto schudne a niekto ostne na svojej povodnej vahe.takze neda sa to nejako zovseobecnit.Ale su AD, o ktorych je znme,ze sa po nich dost pribera je to myslim Mirtazapin a Seroxat. U ostatnych AD,teda aj pri Zolofte to nie je az take markantne,ze by sa z nich priberalo,aj ked sa hovori,ze po urcitom case na AD sa clovek dostane do takeho vnutorneho pokoja a potom mu aj papkat chuti 😝 😀 .Samozrejme,ak by si mala pocit,ze po AD priberas,cvicenie a uprava stravy urcite pomoze. Inak ja beriem Sertralin Actavis,to je liek s rovnakou ucinnou latkou ako mas ty ten Zoloft,takze mame rovnake lieky,len ja beriem dost kratko,tak zatial som nezregistrovala nejake priberanie. Ale by ma zaujimalo aku dennu davku beries, za kolko ti zabral a na aku diagnozu ho uzivas? 😵

svano
16. jún 2013

@svano bohužiaľ sa jedná o
moju vlastnú skúsenosť, bez ktorej by som si celkom vedela predstaviť život.

hroska
16. jún 2013

@svano no to sme tu vsetky take,co by sme si vedeli zivot predstavit bez depresii,uzkosti a fobii 😝 😀 a uzivas,alebo si aj uzivala AD? vsak ak chces napis svoje skusenosti s liecbou 😉 🙂

svano
16. jún 2013

Užívala som toho viac, teraz beriem Sertralin, Tritico a Rivotril na spanie.

hroska
17. jún 2013

@svano ahoj, aj ja mam Sertralin,berem 100mg.u mna problemy so spanim neboli(aspon nejake pozitivum 😝 ).Inak lieky mas fajn,to Tritico je fajn. 😉 .tak ked chces, napis mi kolko mg beres ten Sertralin a za kolko sa ti ulavilo. 😉 🙂

svano
17. jún 2013

Sertralin 50-ráno, o 18.00-Tritico 1/3tabl.,a pred spaním zasa 1/3 Tritico + 5kv.Rivotril.Pomohlo mi to asi po mesiaci, dovtedy som sa cítila hádam ešte horšie ako predtým. Už som aj rozmýšľala,že sa na to vykašlem,ale našťastie som vydrżala. Dnes je to už podstatne lepšie. Zo začiatku som mala naordinovaný Xanax.

mary1995
17. jún 2013

@hroska s poľutovaním, som si všimla , že si sa ten 4. deň nezlepšilo tak ako sme si to predstavovali. A dnes nie je to lepšie?? Možno, že mne to zabralo, lebo som bola na vyšších dávkach.
@dagina Ja beriem Zoloft 1 rok a pribrala som z neho za ten čas 5 kg. Ale u každého je to individuálne.

mary1995
17. jún 2013

Baby nemá niekto skúsenosti s 5 HTP doplnkami ??