Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

corvetka
6. nov 2013

esselte@hroska@dobrý večer, dievčatá, prepáčte, že píšem až teraz, ale vôbec sa mi nepodarilo skôr. Ja som nakoniec tú Alventu vysadila úplne....Po týždni užívania mi bolo stále zle, dá sa povedať, že horšie ako predtým ako som ju začala užívať. Točila sa mi hlava, chveli sa mi ruky a celé telo, nemohla som sa sústrediť, nevedela som čo čítam...Od pondelka mám v práci strašne hektické obdobie, PN nehrozí, musím fungovať na 100 % a s tými liekmi to proste nešlo. Navyše manžel odcestoval na služobku, domácnosť, deti....Ani som nemala "odvahu" zavolať psychiatrovi a jednoducho som to riskla. Zatiaľ som v pohode, uvidím dokedy....budem sa snažiť udržať v akej -takej psychickej kondícii pokiaľ mi to rácio umožní. Ešte raz vám ďakujem za vaše rady a všetkým držím palce /aj sebe/...

hroska
6. nov 2013

@maria43 ach moja, ty sa uz tiez dlho trapis, ale neboj sa, aj tebe vyjde raz slniecko. 🙂 takzeanito zvysenie Magrilanu nepomohlo? no ale aspon teda, ze ti ho uz zacala dr. vysadzat, ked sa ti stav na nom nezlepsoval. aha tak Trittico ti dala, ano to je dost pouzivane AD, najma pri problemoch s nespavostou. na tu nespavost tizaberievelmi rychlo, uz po prvych 3-4 dnoch. je to vlastne sedativne AD, preto si bola rano velmi unavena.ale neskor by sa ta unava mala stratit. Trittico ma ale okrem sedativneho ucinku aj anxioliticky ucinok, teda protiuzkostny a aj antidepresivny ucinok. Anxioliticky ucinok je myslim od davky 100mg a antidepresivny od davky 150-200mg. ty teraz asi uzivas 50mg vsak a potom mas zvysit na 100mg? su ludia ktori maju Trittico len v monoterapii, teda staci im aj na den a vela je ajtakych, kde Trittico sa augmentuje na noc k inemu hlavnemu dennemu AD. tak tidrzim palce, aby pomohlo 😉 a nezufaj, mne tiez sadli az 4. AD.

dzovanka32
6. nov 2013

@esselte dakujem za reakciu a ako nateba posobil ten liek na zaciatku ?

hroska
6. nov 2013

@dzovanka32 ahoj, ja tiez uzivam Venlafaxin 150mg. Podla mna je to velmi ucinne AD a s minimalnymi NU. Na zaciatku som mala nevolnost a vobec mi nechutilo jest,trosku zapcha a tras ruk. Ale zabral uz v prvom tyzdni. Ty si ako s nim spokojna?

dzovanka32
7. nov 2013

@hroska ahoj ja som ho este neuzila dnes som si mala dat ale sa bojim toho tak som si dl cipralex len tak ale potom co si mi npisala tk zajtra skusim a uzivas aj ine ad?

andy231
7. nov 2013

@hroska ahoj hroška prosím ťa chcem od teba radu ja beriem ten coaxil ved vieš a ešte k tomu lexaurin a v poslednej dobe sa mi pohoršlilo proste on mi vyvolával väčšiu uzkost momentálne sa mi pohoršilo začali sa mi ruky triast, nohy a dnes v noci som mala záchvat a to ešte beriem ten lex večer proste malá ma zobudila a mne sa začalo všetko točit všetko sa roztriaslo nohy ruky srdce bilo jak hrom zase som myslela že umriem mne už ani ten lex asi nezaberá myslela som že umriem volala som manželovy mal nočnu že mi je zle síce je vo francuzsku 😝 ale trochu mi ten rozhovor pomohol mne uplne zviera vo vnutri pri srdci ked mám taký záchvat ja viem že sa neumiera ale je to hnusné a dnes som si volala môjmu psychiatrovi a má dovolenku sestrička povedala až v pondelok robí tak ja neviem ako vydržím do vtedy ked ma to v noci zase chytí ona povedala že si mám šupnut magnezko to som spravila aj teraz alebo lex na ukludnenie.bože aké AD mi sadne keď toto mi robí coaxil.???? písala som aj andy chcela som vediet názor aj jej ked je psychiatrička no neodpísala mi viem že sem často nechodí.

hroska
7. nov 2013

@dzovanka32 juuj, ale to nemozes len tak, ze razsi zoberem jeden, raz druhy, potom si nedam nic.... 😨 zakladne pravidlo pri uzivani AD je, ze ich musis uzivat pravidelne, teda kazdy den a najlepsieaj v jednu hodinu. takze napis mi ake lieky ti dr. predpisal akolko mg a ake mas problemy, diagnozu?

@andy231 ahoj, no moj nazor poznas, uz som ti to viac krat pisala a myslim, ze aj andy by ti to potvrdila. proste Coaxil ti nestaci, navyse ho este aj zle tolerujes. jedine co ta momentalne drzi je ten Lexaurin a to teda nie je ziadna slavna liecba, lebo je navykovy. podla mna mas panicku poruchu a na to ti jednoducho Coaxil nestaci. no nic,musis do pondelku vydrzat. ak by prisiel na teba ten panicky zachvat,daj si to magnezium a skus dychacie cviky, pozri na nete ako dychat pri panickom zachvate. a v pondelok povedz dr. ze ten Coaxil nic neurobil, nech ti zmeni lieky.

hroska
7. nov 2013

@mary1995 ahoj, davno si nepisala. ako sa drzis? dufam, ze vykyv je zazehnany a uz je lepsie. 🙂 ja som postarom, stale Alventa 150mg, depresia a uzkosti v nedohladne, tak dufam, ze mi to dllllllho vydrzi. 🙂

andy231
7. nov 2013

@hroska ahoj ja viem že si mi to radila som písala že vydržím do konca mesiaca a teraz boom,verím v tom že presne ten lex ma drží ako tak no aj už by som povedala že nestačí a dávku nezvýšim už.ja som zvedavá čo mi dá aké AD jáj a to som myslela že už je dobre 😝 😝 😝 😝

andy231
7. nov 2013

@hroska ahoj písala mi aj andy mám vás tu všetky pozdraviť že nestíha sem písať a odpísala mi že to vidí na panicku poruchu s depresívnou a uzkostnou poruchou tak to je aj moja diagnoza a že ten coaxil mi nestačí že ona by vyskúšala paroxatin, citalopram alebo alventu venlafaxín v najmenších dávkach začať.a mám užívať magne B6 čo aj beriem dala som si aj v noci ked som dostala záchvat.a keď doktor nebude suhlasiť tak zmeniť psychiatra tak ma to bude veľmi mrzeť lebo som ako verila že je super má samé chvály aj so ženou tak vtom ma to mrzí a pracoval aj na psychiatrii viac rokov. ☹

terezia1234
7. nov 2013

ahojte baby, dlho som tu nebola, lebo som sa mala super, beriem sertralin 150 mg, no kedze mi bolo vyse roka dobre, zacali sme s Dr. znizovat...najskor na 125 mg, brala som to asi vyse mesiaca a teraz uz cca 3 tyzdne iba 100mg...no asi od vcera sa necitim v pohodke, som taka uzkostlivejsia, nervnejsia a asi aj smutnejsia...neviem ci to je len nejaky vykyv ze znizujem davku, a upravi sa to, len nejaky abstak abo co, alebo si ich znova mam nasadit ako bolo povodne davkovanie ...este by ma zaujimalo ci to zvysenie davky zaposobi skorej ako uplne zacatie liecby, ze by som zas bola ok...dakujem za kazdu radu 🙂

dzovanka32
7. nov 2013

@hroska uzivam ciprlex 10mg rano a 1Omg poobede no a vecer triccitto predspanim aj ked nemam zo spanim ziadny problem ale dr povedal ze jeto nutne aj to triccitto ktomu no kedze mi cipralecka nejako nezaberali tak mam uzivat venlaflaxin 150 mg namiesto cipralexu rano a poobede nadalej ciprlex a triccito vecer mam pp a taktiez af jeto trochu lepsie ale nic moc snazim sa cvicit j aby som sa ztoho zbavila cim skorej som zufala uz myslim si ze mi to ostane uz navzdy

hroska
7. nov 2013

@dzovanka32 aha, no toho venlafaxinu sa fakt nemusis bat, on nema temer ziadne NU, ale zacala by som najprv s nizsou davkou a najma ked mas PP. teda nie hned 150mg, ale 75mg a potom po tyzdni prejst na 150mg. a ten poobedny Cipralex mas postupne tiez vysadzat, ci ako? 😨

glare
7. nov 2013

dobry den vsetkym vospolok, prosim o pomocnu radu. pred rokom som sa pristahovala za priatelom do uk, chcela realizovat spolocne plany do buducnosti. pred polrokom som prezila prvu ataku, myslim, ze to bola znamka panickej poruchy. hlavou sa mi zacalo prehanat neskutocne mnozstvo myslienok, utrzky a spomienky z detsva, rozne useky mojho zivota, pocula som ako mi niekto prikazuje co mam urobit.. nedokazala som to potlacit, ukludnit sa. nastastie sa vratil partner a po dlhom psychickom vypeti som mu nakoniec zaspala v objati. zbudila som sa uplne normalna. uvedomila som si, ze nieco nieje v poriadku. kazdy mesiac trpim PMS, je to horsie a horsie. vytoci ma kazda prkotina, potom pride stav lutosti, sebaobvinovania a hladanie vychodiska. najidealnejsia by snad bola navsteva psychiatra, ale ako vyjadrit uplne vsetko v cudziom jazyku? zacala som brat magnesium, vraj pomaha, ale vcera sa druha ataka opat prihlasila. neviem ako dlho som v tomto stave bola, podarilo sa mi zaspat. existuje nieco bez navstevy psychiatra- co by dokazalo eliminovat tieto stavy? po vcerajsej atake som vykonala vsetky hygienicke navyky, prekvapil ma cierny prach v nose. to asi ostane zahadou. dakujem za akukolvek radu, prajem krasny den 🙂

esselte
7. nov 2013

@andy231 Užívala som venlafaxin, ale po roku som mala výkyvy, lekárka sa rozhodla mi ho zmeniť na cymbaltu, že vraj cymbalta je originál a venlafaxin je generikum lieku, takže by mi mala lepšie pôsobiť

esselte
7. nov 2013

@dzovanka32 Na začiatku to bolo trocha zvláštne , ale ja som k nemu brala xanax, po mesiaci som xanax vysadila a bolo ok, určite ti zaberie, neboj

sikea
7. nov 2013

Ahojte uz som tu zase dlhsie nebola ale nechapem.co sa to deje byvalo mi fajn a teraz sa zase nejako divno citim mam sice pred menzesom ale aj tak nechapem uzivam uz vyse roka jednu tabletku elicei kazde rano a dnes som si musela dat veru polku neurolu ale aj.tak.mi je stale divne .... ako sa mate vy?

esselte
7. nov 2013

@sikea Mne sa tiež ozvali naspäť príznaky, lekárka mi dala niečo podobné ako neurol, ale zatiaľ sa snažím to nebrať, jeden deň je celkom ok a druhý je zasa iný, asi to robí to počasie, aj ja som bola už iba na AD, užívam cymbaltu,celý rok bolo ok a teraz to tiež nie je dobre, tak uvidíme, dúfam, že sa to znova ustáli, aspoň viem, že nie som sama

smoni
7. nov 2013

poznám alternatívnu medicínu, ktorá tieto problémy vie vyriešiť a
bez vedľajších učinkov

esselte
7. nov 2013

@dzovanka32 ja mám tiež také pocity, že mi to ostane do konca života, stále nejaká zmena stavu, raz som hore, raz dole, neviem, ako sa niekomu podarí byť stále v pohode, normálne takým ľu´dom závidím.Ja ke´d si už myslím, že je to v poriadku, tak to znova príde

janka1012
7. nov 2013

Ahojte len tak surfujem po nete a aha co som nasla...Myslim si ze pomocna liecba by to mohlo byt ci??? 🙂
http://www.bioterra.sk/biolekaren/spadnutie-kam...
samozrejme nemyslim tym zahodit lieky 😀

janka1012
7. nov 2013

@smoni A to je aka?? :P

lenka00
7. nov 2013

@janka1012 samozrejme kazdy ma pravo na svuj nazor a ja rozumim, co jsi Ti chtela rict, mas pravdu, ze zadne leky nejsou bez NU...vsechny leky maji sve pro a proti i AD, ale nadruhou stranu si myslim, ze tady chodi devcata, ktera hledaji nadeji a uz tak se strasne vseho bojime, tak si myslim, ze v tom bychom si mely na techto strankach pomahat..myslim, ze vsechny tady jak jsme tak jsme mely strach z nasazovaani AD a z tech NU na zacatku a me pomohly moc holky, kyz psay neboj se prejde to, je to jen zacatek, kdybych si precetla jake to je svinstvo a pod. tak bych jeste vice panikarila nez jsem panikarila a to uz snad ani neni mozne...takze vim, co jsi chtela napsat, ze spousta lidi je uziva a nepotrebuje je - to asi ano, ale zase bych z toho nedelala takoveho bubaka, protoze cist si to nekdo v depce, tak je vetsi prd@li nez byl - pardon... 😉

dzovanka32
7. nov 2013

@hroska dam nateba atu poobednajsiu davku cipralexu nie to mi ostava to nemam vysadit
no som zvedava ze ci dojde knejkej zmene kdobremu a tebe ako sa dari aku mas ty diagnozu?

dzovanka32
7. nov 2013

@esselte dakujem za radu teraz su premna velmi dvolezite

janka1012
7. nov 2013

@lenka00 To mas pravdu,ale nemozem pisat nieco co si nemyslim,len preto aby niekto co to cita nebol este vo vecsej depke..Pretoze ja by som bola rada kebyze si nieco taketo precitam a mam moznost sa rozhodnut a zvazit pre a proti,ved nakoniec ak nic nezaberie tie lieky moze kludne skusit a mozno uplne zaberu...Ja chcem az poznaju obe stranky mince prv nech sa rozhodnu,nech potom nemozu povedat ze o tom nic nevedeli...Su pripady,kde lieky nesadli a miesto toho zhorsili stav tak,ze k uzkosti sa pridruzila aj depresia,alebo ataky atd...A to sa naozaj moze stat a stava sa to,pretoze ked doktor netrafi liek moze naozaj velmi uskodit pacientovi...Viem ze toto asi niekoho vylaka,ale je to pravda a treba to vediet.Ale myslim ze to co pisem tu vie vedsina z nas a samozrejme ked sa niekto uz rozhodne pre liecbu liekov,nebudeme ju tu strasit 🙂 Jedna holka tu davnejsie pisala ze mala uzkosti a mensie fobie.Ked zacala liecbu ktora trvala skoro 2 roky a samozrejme bola zle liecena(nespravne zvolenimi liekmi)dostala sa do stavu,ked uz nevychadzala ani z domu...No nevedela ze sa jej stav zhorsuje prave tymi liekmi ktore uziva,prisla na to az ked zmenila doktorku, a dost dlho jej trvalo kym prisla na to,ze prave zla liecba jej sposobila to zhorsenie stavu...Dnes ma uplne ine lieky a inu doktorku, je uz tusim stabilizovana,ale 2 rocna zla liecba zanechala niake nasladky...A to chcem tym povedat,ze nieje liek ako liek a nieje doktor ako doktor.Zlou liecbou moze doktor naozaj vazne zhorsit stav pacienta a proste ludia by mali vediet tieto veci...Napr take lieky na spanie...Ano v tazkej situacii pomozu zaspat,ale aka zavislost vznika...A nie len psychicka...Mne osobne lieky na spanie ktore som brala nepravidelne asi tyzden a pol velmi zhorsili moj stav...Proste som sa zacala po ich brani citit zle,velmi zle a zvisovali mi uzkost ktoru som uz davno nepocitovala...V tom obdoby som nebrala ziadne lieky...Takze lieky na spanie nechcem ani vidiet!!!Mozno niekomu pomahaju a velmi,ale niesme vsetci rovnaky a preto nie na kazdeho plati rovnaka liecba.Niekomu pomoze,inemu moze ublizit...Uznavam doktorov,ktory su ako moja psychiatricka.Velmi ma chce setrit a benzodiazepiny mi vobec nedava a ma na to dost osobitny nazor a to je uz dost co povedat...Vidi to ako ja ,ano mozu pomoct v tazkej chvili,ale vie ze taky liek nepredpise len tak,pretoze asi o tych liekoch uz cosi vie.Velmi mi fandi ze mam na to takyto pohlad.A ja som zase velmi rada ze nieje jedna z tych co hned predpisuje lieky kadejake.Ona naozaj zhodnocuje stav a lieky benzodiazepiny predpisuje v krajnej nudzi a samozrejme povie vsetky negativa po ktorych som si to vedsinou rozmyslela a teraz vdaka bolu take lieky neriesim a v tazkej chvili radsej zatnem zuby...Ale to som ja a viem ze vela ludi ma vecsie problemi a ovela horsie stavy takze ich asi potrebuju a pomahaju im...A ty mas aku skusenost???Tebe lieky zabrali pekne???

janka1012
7. nov 2013

@lenka00 Ale inak samozrejme fandim kazdemu kto sa dal na liecbu,precalen aj ja papam lieky a beriem vsetky nasledky(ktore mozu casom mat a nemusia) za cenu,ze mi pomohli...Takze mne antidepresiva neuskodili...Teda aspon zatial o tom neviem 🙂 Len nemusi to tak byt u kazdeho...No ked sa uz na to daju aj s moznymi rizikami a najdu svoj liek,moze tak vela ludi prezit plnohodnotny zivot prave vdaka nim...Ale vtedy som nazoru ze vysadzivanie moze byt problem...Ked uz niekto berie,tak nech nevymysla s vysadzovanim,proste nech sa zmiery ze ich brat uz bude do konca zivota a tak sa vyhne nasledkam ako zhorsenie stavu,co sa dost casto stava ked sa ludia citia dobre a chcu vysadzat.Potom vedsinou po par mesiacoch po vysadeni su na tom este horsie ako pred tym a niekedy trva naozaj veeelmi dlho kym lieky opat zaberu.A preto si myslim,ze ten kto raz uz zacne uzivat,tak nech uz teda uziva,pretoze ked niekolko rokov bude mozog dostavat urcitu chemicku latku,len tak sa bez toho uz nezaobide a myslim si ze uz ani nebude schopny si to vytvorit sam,kedze to ma umelo dodavane...Preto si myslim ze treba naozaj zvazit ci je zdravotny stav vazny a potrebuje lieky...Pokial je clovek zmiereny s tym ze ich bude brat dlhodobo,ba aj cely zivot,tak drzim palce az je vsetko v poriadlu...Ja som si tym este neni tak celkom zmierena,najradsej by som vysadila a hneva ma ze som neskusila najprv psychoterapiu,no nevadi,mam lieky,tie zabrali a pokial budem udrzovat liecbu asi mi nic nehrozi 🙂Preto to pisem,nech teda clovek rata s tym ze tie lieky uz bude potrebovat...Aj ked doktory tvrdia ze AD niesu navykove..Mozno nebude clovek zazivat muky ako pri Benzodiazepanoch,ale niektory vysadzanie AD beru velmi zle a po urcitom case sa k nim kazdy vrati...Som tu uz vyse 7 mesiacov a zatial tu nikto nenapisal ze uz je bez liekov,a ked aj ano,po par mesiacoch sa ku nim vratil...Ja som vydrzala skoro vyse roka a gratulujem si no ale cuduj sa svetu,zase som ich musela zacat brat 😀 No pokial teda naozaj pomahaju,a ine praktiky ako psychoterapeut nezaberali,tak potom aj napriek tym negativam som ochotna ich uzivat a dakujem ze ich vynasli ... 🙂 Takze nevidim to uplne cierne,tu ide len o informativnosti ludi...

annetta3
7. nov 2013

@andy231 ahoj, beru rivotril, už delší dobu, co jsem začala s AD.

annetta3
7. nov 2013

@andy231 ahoj, beru rivotril, už delší dobu, co jsem začala s AD. Jestli mohu za sebe doporučit tak mně vyhovoval citalopram rathiopharm, nebo citalopram actavis, přišly mi takový slabší než citalec, ten nebrat, i než originál seropram. A myslím, že by Ti klidně stačilo 10mg, i když dávají terapeutickou dávku 20 mg, mně jí pořád nutili, ale byla na mě tehdy zbytečně silná a já hloupá poslouchala. Až pak jsem měla rozumnějšího psychiatra a ten mě nechal na 10 mg a bylo to fajn.

annetta3
7. nov 2013

@glare ahoj, pokud by to mělo pokračovat, tak bych se vrátila domu, a navštívila psychiatra. Nebo si sehnat někoho, kdo umí dobře anglicky a může tlumočit dostatečně odborně a jít k psychiatrovi. Nebo psychologovi, to možná spíš jako první. I když nevím, jestli se Ti opakuje, že slyšíš, že Ti někdo něco přikazuje, tak možná spíš psychiatra. Nevím, co na to napíšou holky.