Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

ametyst123
3. júl 2016

@magia22 Prepáč Magia, ale urazila si ma, ked pišeš, že sa ja robim mudra, lebo som na práškoch.... to čo je za dedukcia.... ? .... Prepáč, nechcela som sa do Teba absolútne obúvať, ked si to tak pochopila, bohužial, ja som si napísala svoj názor tak, ako aj Ty.... A k tomu Lexaurinu, fakt som sa s tým nestretla, aby tento liek zvyšil tlak, ale dobre.... ja si skôr myslím, že tlak máš preto, že máš iný problém, ktorý si ale asi nechceš uznať, ale mne to nevadí, ale nepíš, že lieky sú humus, ked mnohým z nás tu zachránili život,.... nevieš, čím ludia prechádzajú, ked sú v takýchto stavoch, lebo Ty si také stavy nemala, a teda bud rada. A tým, že také dlhé príspevky píšem, tak to nie je tým, že sa liečim... 🙂 . ale liečim sa na panickú poruchu, to áno.... 🙂 ..... ja píšem litánie preto, že chcem pomôcť aj druhým dievčatám, a mám pocit, že jednou dvomi vetami sa niektoré veci vysvetliť nedajú.... a okrem toho milujem písanie.... tak čo.... mám sa preto picnout.... 🙂 ... ja Ta nenútim, aby si moje litánie čítala.... to ani náhodou... tak prepáč, že Ta nimi asi obťažujem, ale nemám pocit, že tu dlho prispievaš, tak prečo sa hned zlostíš.....tak si budem písať , čo chcem, či mi to azda zakazuješ?.... 😔 .... A inak poznám ludí, ktorým Lexaurin pomohol, tak ked Tebe neurobil dobre, neznamená, že druhému nepomôže.... takisto ako Citalec mne neurobil dobre, som ho zmenila za iný liek, a je mi dobre, tak nepranieruj niekoho za jeho názor.... a netvrd, že lieky sú humus, kým nie si v takom stave, ako sme sa ocitli my ostatné.... A ktoré ženy máš na mysli, že Tebe písali, že sa do nich obúvam...?.... Napíš mi prosím Ta, že do ktorých žien som sa fakt konkretne obula, lebo ja mám pocit, že Ty si svojimi príspevkami tu vela neprispela.... tak ja neviem..... Ja neviem, ale už na Teba naozaj reagovať nebudem, a budem si písať svoje názory aj nadalej, a Ty si kludne píš svoje, ja sa hádať absolútne nechcem, len ma uráža Tvoj prístup k celej veci, že proste neberieš do úvahy aj iné názory, ale len ten svoj..... neviem, prečo Ti prekáža, že si navzájom radíme, aké lieky ako účinkujú, aká ma aký zážitok s nimi, či pomáhajú alebo nie, a ak sa Ti darí žiť svoj život bez liekov, a svoje symptomy zvládaš, tak to je super.... Držím Ti palce..... naozaj....

Ale jednu vec by som sa rada predsa len opýtala, prečo si vlastne tu na tomto fore, kde riešime depresiu, uzkosti, panické poruchy, hraničné poruchy osobnosti, a kopec iných psychických porúch, prečo si vlastne tu? A lekár Ti nediagnostikoval uzkostnú poruchu teraz v piatok?.... Tak asi nejaký problém máš, či nie?.... Alebo si prišla na toto forum len tak?.... Podla mna nie.... tak nedehonestuj ludí, ktorí tu píšu aj o tom, ako zvládať psychické poruchy liekmi, lebo vieš, čo ak to raz náhodou budeš potrebovať aj Ty....?.... Tak sa Ty do mna prosím Ta neobuvaj... dobre?.... Lebo zrejme problém máš, a nechceš si to priznať, alebo ho zvládneš aj sama a to je skvelé, alebo problém nemáš, a chodíš tu na toto forum, aby si rozhadávala ľudí, ako nejaký provokatér.... ja neviem.... ale je to na zamyslenie.... a máš pravdu, odteraz nebudem reagovať na Tvoje príspevky, nijako.... Cauky...

apolka77
3. júl 2016

@magia22
k tej alpe, natieram sa s nou niekedy ked si oholim nohy (dezinfekcia) ak to prezeniem t.j. idem aj vyssie, ruky, brucho... tak ti poviem, to chladenie vo mne vyvolava presne tie iste fyzicke pocity ako ked ma postihol PANICKY ATAK.. proste nic prijemne..ale ked som to prvy krat zazila tak sok...to len aby si vedela ze nie kazdemu to moze pomoct...

k lexaurinu...to mi chces povadat ze si si dala polovicku z tabletky a zvysil sa ti tlak?
Never tomu, ze je to z lexaurinu..po prve polovicka tablety je detska davka, telo ju pravdepodobne ani nezaregistrovalo a kym by aj zaregistrovalo prejde min.40 minut..pretoze benzace neucinkuju do 10minut ani do 20 aj im to dlhsie trva...
Takze suhlasim s ametyst ze ten vysoky tlak si mala z uzkosti a nie z lexaurinu...

si proti liekom? aj ja som... povedala som si este pred 3mesiacmi som silna zvladnem to aj bez nich...nikdy uz nebudem brat AD...NUZ ALE NIKDY NEHOVOR NIKDY, svata pravda..beriem ich a vies preco? pretoze ked chcem normalne fungovat tak asi ten pristup k zimnej vode a alpe sa mi nedostane hocikde..ataky ma chytali uz vsade, v obchodoch, na ulici..co som mala robit? nosit zo sebou lavor so studnou vodou a prenosnu stolicku s alpou???? 😀 😀
bud rada ze to mas len taketo...aj ked aj som si to hovorila zvladnem to aj bez neho, lieky su hnus a humus..ale z druhej strany aj ty si obmedzovana touto poruchovou a to je zivot na prd...take prezivanie...

a nehnevaj sa ale skor utoky citim z tvojich prispevkov...je tu jedna kocka co frci cisto na prirode OLIVIA a nezaregistrovala som z jej prispevkou povysenie, praveze studuje a snazi sa pomoct aj nam co sme momentalne na liekoch...to aby si si nemyslela ze tu vsetky hltame chemiu..mimochodom ten aspirin ci co si to davas a ten stres co predychvas, to si myslis ze ten adrenalin co sa ti vyplavuje do tela a nemal by sa, nie je humus????? ten si myslis ze ti neskodi??? pre tovje telo je to zataz a zakazdym oslabovanie imunity..ale zelam ti vsetko dobre aby ti alpa a zimna voda zaberali...no take lahke to ani u teba nebude..

a nakoniec ci je panika, uzkost choroba, stav, ci porucha..preboha aky je v tom rozdiel??? spolocny menovatel je bolest na dusi...a chytanie za slovicka mi pride uplne od veci...my si tu pomahame aspon sa snazime, skus pochopit...

ametyst123
3. júl 2016

@apolka77 Ahojky Apolka, presne to som tým myslela, tak ako si to napísala, a máš pravdu, aj čo sa týka toho, že handrkovať sa na slovách nie je vôbec dôležité.... mna len skôr šokoval prístup Magie, že potierala lieky ako také, že sú humus, ale aj ja som zo začiatku nijak raz nechcela brať lieky, ale ked mi dali na pohotovosti apaurin a magnezium a tensiomin pod jazyk... a tak ma v podstate ... zachranili.... tak asi to nebolo len také, že nič, a lieky mi fakt pomohli.... tak som sa preto rozhodla brať lieky, lebo som videla, že bez nich to nejde... a že je mi stále na prd.... A tiež ma mierne zaskočila reakcia, že zrazu porucha poruchou nie je..... no ale čo už... ja som si tiež myslela, že problém nemám.... žiadnu poruchu... ja?... 🙂 ... ale bohužel.... mám....a sama sebe som si to priznala... a je mi lepšie... viem to, a liečim sa, a vyliečim sa.... 😉 dufam a verím, tak ako aj všetky dievčence... že sa z toho dostaneme.... a už lieky potrebovať nebudeme a budeme plnohodnotne žiť.... 🙂 😉 ....

sardinka335
4. júl 2016

@magia22 depresia je stav sposobeny chorobou - nespravnou funkciou neurotransmiterov v mozgu - takze to ani tí či ti to povedali, že je to stav ako neurolog, kardiolog by toto tvrdenie nepopreli lebo sa nevylučuje.
Benzodiazepiny su navykove, to vie kazdy nie? A to ze kazdemu zaberu ine, ved to je normalne pri kazdom lekarskom odvetvi..kazdopadne neobjavila si nič nove...len teplu vodu. Pá

kubimatej
4. júl 2016

ahojte. takže od štvrtka čo som bola na kyretáži neberiem neurol..mi ho vysadili, pretože pp mohla byť spôsobená každomesačnou silnou menstruaciou. no ja som dnes uplne ko, neviem ci psychicky ci ako..silne potenie dlani a nôh, ledva na nich stojím, závrate..ja sa už zbláznim..furt len plačem, že zomrem, alebo odpadnem. najlepsie je, že doma mi nikto neverí, ze mi je strašne :(

apolka77
4. júl 2016

@kubimatej
no a AD beries?

kubimatej
4. júl 2016

@apolka77 ano trittico už vyše mesiaca..ale cez deň mi to neúčinkuje nejako..uz ked som myslela, ze je lepšie tak zase na rit

janka_banka
4. júl 2016

@kubimatej tak tieto stavy naozaj môže mať na svedomí vysadenie neurolu,budú to abstaky,resp.po náhlom vysadeni benzo sa môže choroba ako depka alebo panika dostaviť ešte vo väčšej intenzite. Neviem ako dlho si brala neurol,ale závislosť vzniká po cca 4 týždňoch. Odporúčam navštíviť Tvoju pdychiatricku a nech ona rozhodne ci liek zatiaľ ponechať/vysadiť/znižovať dávku/nahradiť iným liekom. Určite by si jej mala dať vedieť o kyretazi a že lekári povedali že to môže byť z neurolu. Neodkladaj návštevu lekárky a držím palce...urcite to zvladnes,hlavu hore 😉

kubimatej
4. júl 2016

@janka_banka no moja psychiatrička má dovolenku akurat teraz..bože ja sa tak strašne bojím o seba..furt niečo nove na sebe spozorujem :( som asi vadná už. brala som diazepam ten mi potom zmenila za neurol a brala som ho zo zaciatku podla potreby a v poslednej dobe kazdy den..dokopy tiez vyse mesiaca..

apolka77
4. júl 2016

@ametyst123

niekedy alebo zvycajne nema cenu tratit energiu na vysvetlovanie osobe, ktora to aj tak NECHCE pochopit a stale toci to svoje...mne trvalo najprv rok kym som sa odhodlala na AD potom som ich mala este 3mesiace v supliku, vsak co ked mi nahle panika zmizne...aj teraz som sa odhodlavala rok a pol a som po 2x na AD...co uz..snad raz budem aj bez nich..ale odkedy ich beriem plnu davku co je teraz 8=mi tyzden citim radikalne zlepsenie...nakupujem, nebojim sa nikam chodit, cestujem..akurat ta ranna uzkost... dnes som si este nedala neurol a skusim aj vecer bez neho...
ja som sa hlavne zlakla pribaloveho letaka, preboha co vsetko tam bolo popisane som si mylslela, ze sa zo mna stane este vacsi cvok 😀 ale nestal sa.

inak ja ked som spomenula psych. ze co ked to nie je panika ani uzkost ale tetania, tak ma len tak odpinkla, vsak aj na tetaniu sa beru AD...tak to mate zajedno 😖 dobre, co?

dnes som absolvovala aj terapiu, no velmi sa mi tam paci, super kocka..ma system, rozoberame myslienky, emocie..je mi natolko sympaticka ze by som ju chcela mat za kamosku. 🙂

apolka77
4. júl 2016

@kubimatej a kto ti preboha vysadil ten neurol? pokial si pamatam pravidelne si ho nebrala a ak tak v malych davkach 0,25...
ja ho beriem uz 8tyzdnov cca 2x denne po 0,5mg ale mne uz asi ad zacinaju fungovat...

na tvojom mieste beriem pravidelne neurol resp. ho znizujem postupne a nie zrazu ked mas taketo stavy....

apolka77
4. júl 2016

@janka_banka ahoj,
podla mna to myslela inak, ze silna menstruacia moze sposobit pp..ale z neurolu mat silny menzes asi nie...

kubimatej
4. júl 2016

@apolka77 gynekologička..plus mi pichá na stiahnutie maternice nejaké injekcie..ale ja som naozaj mimo..aj von by som isla, no mam strach, lebo ledva žijem :( len dufam, ze to je psychika a nic ine vazne

apolka77
4. júl 2016

@kubimatej
pockat, nechapem 😖

preco ti gynekologicka zakazala brat neurol????
bije sa to nejak s injekciami na stiahnutie maternice?
alebo ze z neurolu mas silnu menstruaciu? toto mi vysvetli prosim...

gynekologicka sa mi nezda dostatocne kvaifikovana aby ti stahovala len tak zo dna na den neurol...nepozna predsa tvoje psych.problemy...povedala si jej o svojich stavoch?

mozes ist zastupujuceme psychiatrovi, nie?

ametyst123
4. júl 2016

@kubimatej Ahojky Kubimatej, a nevieš aké injekcie Ti pichá?... Lebo možno práve preto vysadila Neurol, aby sa neovplyvnoval z tými injekciami..... Ale pokial to nie sú nejaké injekcie, ktoré by sa mohli ovplyvnovať s Neurolom.... tak sa rozhodne porad aj s gynekologickou... aj s obvodnou lekárkou...ked psychiatrička má dovolenku..... a začni ten Neurol brať dalej, pretože máš abstáky z náhleho vysadenia lieku..... to sa takto nerobí, že sa naraz vysadí benzáč.... 😖 ale postupne, ale možno že to bolo nutné, aby sa neovplyvnovali lieky, ale zisti si to prosím Ta, či sa tie injekcie, čo Ti gynekologička dáva, a čo sú vlastne zač, (a môžeš tu aj napísať, aké Ti dáva....) či sa môžu ovplyvnovať s Neurolom..... lebo ked nie, tak Ti radím, ale to je len moja rada, urob ako Ty uznáš za vhodné, aby to náhodou niekto zle nepochopil, že Ta nedajbože nutim.... 😕 ,aby si ten Neurol začala užívať tak ako predtým, aj tak si mala minimálne dávky, doslovne detské , takže ja si myslím, že by to problém nemal byť....
A inak Adčka Ti ešte zrejme nezaúčinkovali, kedže ich berieš mesiac, a benzáč tiež len mesiac, takže neviem, ale zázraky čakať nemôžeš, že sa hned zbavíš panickej poruchy, ...ked je to liečba na dlhší čas..... tak ja Ti držím palce,... a rozhodne sa informuj, ved lekárka je povinná Ta informovať, aké lieky resp. injekcie Ti dáva..... Ja ked som bola na pohotovosti, a isli mi pichat injekcie, tak ja na nich, že čo mi idú dávať, a lekár na pohotovosti, mi povedal, že to ani nemusíte vedieť, a ja že čo?... ale ja to chcem vedieť, tak chtiac -nechtiac mi to musel povedať.... lebo je to moje právo... a Tvoje tiež.... Tak sa pýtaj, kto sa nepýta, nič nevie..... 😉 A držím Ti palce, aby si bola zase ok.... 😉

ametyst123
4. júl 2016

@apolka77 To je super, že máš dobrú terapeutku, to velmi pomáha.... a hlavne ked je aj Tebe sympatická, lebo človeku, ktorý Ti dvakrát sympatický nie je, tak sa tažšie "vykecáva".... 🙂 takže držím palceky..... No a som rada, že už Ti ADčka začali účinkovať..... to je len začiatok, ale bude to lepšie a lepšie.... 😉
A stihla si napísať príspevok pre Kubimatej skôr.... ako ja... presne moje myšlienky.... 😉 .
A presne, mal by byť aj nejaký zastupujúci lekár, ked je psychiatrička na dovolenke, lebo to nechá pacientov len tak bez liekov...?.... 😖 asi nie.... alebo by som zašla k inému lekárovi.... a na mieste Kubimatej jej Neurol kludne môže predpísať aj obvodná lekárka.... takže v tomto problém nevidím.... 😉

apolka77
4. júl 2016

@ametyst123
podla mna to nema abstaky z nahleho vysadenia neurolu lebo ho viac nebrala ako brala a nizke davky, skor by som povedala ze jej ESTE nezacali ucinkovat AD..resp. treba navysit AD..a jasne ako barlicka neurol ci iny benzac...alebo jej AD nesadli,ale nad tym je este skoro spekulovat kedze ich berie este len mesiac...

@kubimatej
aku ma prosim ta diagnozu uz si to nepamatam.

ametyst123
4. júl 2016

@apolka77 Suhlasím..... 😉

kubimatej
4. júl 2016

@apolka77
@ametyst123
povedala som, ze sa liecim na panicku poruchu a beriem adčka a neurol a popritom este železo. a ona že psychika je zlá vec, že mam sa ukludnit. ale ako?! pichá mi methergin na stiahnutie maternice a povedala mi, že neurol si nemam dávať lebo mevie ako to bude spolu kontraindikovať..no náhradnú psychošku máme 30km od nas a ja si netrúfam ani na tú cestu tam..a gynekologicka to myslela ohladom tej silnej menstruacie tak, ze z nej mi mohla vzniknut panicka porucha..len ked mne je furt zle a zakazala mi dat aj neurol, tak panikárim, ze zomriem a odpadnem..

evak12
4. júl 2016

@ametyst123 ahoj,mne je tak dnes nedobre,na brigade som to dala s odretymi usami,zacalomi byt zima,malo co so zjedla .....tak som sla k svojej psychiatricke,ze som akoby mimo,ledva nohy taham za sebou a ona,ze coho sa tolko bojim,ze mam dobre AD,zmerala mi tlak a pichla apaurin,ale nejak stale sa citim hrozne ...a to zajtra ma caka praca

apolka77
4. júl 2016

@ametyst123

co sa tyka mojej psychoterapeutky zacinam ju zboznovat 😀 😝
mala by som si davat pozor, lebo som sa niekde docitala, ze je bezne ze si pacient vytvori zavislost aj na terapeutovi... 😕

je to mlada kocka, tipujem ze sa len nedavno vydala deti este nema. Mozno aj preto, ze je este mlada je ambiciozna a zanietena do svojej prace.

Robi so mnou KBT co je kognitivna behavioralna terapia, asi si uz o tom pocula...ten vztah terapeuta s pacientom funguje na vzajomnej spatnej vazbe...vela sa rozpravame, doma riesim od nej "domace ulohy" 😀 ...tuto terapiu KBT kazdopadne odporucam a ten kto hlada terapeuta tak by si mal zistit ci je na toto kvalifikovany...

apolka77
4. júl 2016

@kubimatej

no tak mila pani gynekologicka miesto toho aby si zistit u kolegu psychiatra mozne komplikacie tak radsej ti povie vysadit neurol, no pekne...svoju gyn. povinnost si splnila...viva slovenske zdravotnictvo... 🙄 🙄

tak zapni vlastny rozum, precitaj pribalovy letak z neurolu a pohladaj prib.letak tej injekcie na nete a skus sa dopatrat ci sa to moze ovplyvnovat...viac ti neviem poradit..a ak tam ziadna kontraindikacia nebude spomenuta nasad neurol...

apolka77
4. júl 2016

@evak12
ahoj EVI,
to mi je luto ze sa takto trapis...boze tí psychiatri...ze coho sa stale bojis??? vsak keby nicoho nesedis tam u nej...
Viem ze to vypisujem dokolecka ale skus si najst terapeuta co praktizuje KBT terapiu ako som pisala vyssie...
Evi a preco neberies ziadny benzac?
brala si niekedy neurol, leaxaurin alebo rivotril ci nieco podobne?
mozno keby si ich brala uvolnila by si sa...s prepacenim srat na abstaky..znizovat sa da aj mesiace a roky...abstaky su aj z AD..tak niet nad cim vahat...preco ti dr.nepredpise benzac?

marusia12
4. júl 2016

@apolka77 ja som psychoterapie ukončila po 4 sedení.... chlap mal cez 50, príšerne ma priťahoval a na 4 sedení som už vedela, že som ho krásne zmanipulovala... tak som to vzdala.... som od prírody príšerný manipulátor.... asi preto som taká dobrá aj v mojej práci 😀

marusia12
4. júl 2016

@kubimatej to máš klasické abstinenčné priznaky.....

evak12
4. júl 2016

@apolka77 ahoj,ale ja beriem rivotril ....moze tento stav vyvolat aj krcna chrbtica?

apolka77
4. júl 2016

@marusia12
no videla som taky film ked sa pacient naopak zalubil do svojej psychoterapeutky...

no to si teda veris! 😅
a naco si potrebovala terapie?

ono asi nebol moc silny psycholog ked ti to dal okato najavo..

ja som navstevovala jednu psychologicku ale necitila som z nej ziadnu autoritu...bola to taka seda myska pre mna..ja potrebujem mat na druhej strane silneho cloveka, teda ja ho potrebujem tak vnimat ze je silnejsi a prefikanejsi nez ja..vtedy som schopna mu uverit a zverit sa do jeho ruk...pre mna ked nema dr.charizmu akoby u mna nema sancu...moja krstna bola chirurgicka a poviem ti mala taku charizmu a silu...jej som verila aj to co nepovedala..asi to mam od nej ze od dr.ocakavam viac..a hlavne teda od psychologov,,,zial vela z nich stoji za velke H...ale zas sem tam sa najde vynimka...ak u mna...

a v akej praci si taka uspesna?

apolka77
4. júl 2016

@evak12
moze aj nemusi...a ten rivotril ti nezabera vobec? neskusila si zvysit?

okrem psychiatrov si absolvovala aj inych dr a vysetrenia? napr.na stitinu zlazu, neurologa atd????

evak12
4. júl 2016

@apolka77 rivotril som si zvysila na 0,5rano a polku poobede,u neurologa som bola,ze vraj mam tetanicky syndrom,neviem z coho to zistila 😒 ,stitnu zlazu nemam vysetrenu,jedine krcnu chrbticu mam zablokovanu po 4 stavec a skoliozu na pravej strane ....

marusia12
4. júl 2016

@apolka77 presne ako si napísala.... ak nemám oproti sebe silnejšieho, okamžite začínam toho človeka degradovať.... preto som to musela ukončiť, nemalo to pre mňa zmysel... také ako na káve s kamoškou...strata času...