Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

savanna
10. dec 2010

ahojte,

no tak konik uz konecne ide, aspon mam vecer co citat.
Ja sa psychicky citim fajn, uz nemam pocit, ze sa stale dusim, som ovela kludnejsia. Akurat to tocenie hlavy mi zneprijemnuje zivot, no dnes sa mi zdalo, ze uz to bolo trochu lepsie.
@clare1 to nie je riesenie, tvarit sa pred dr, ze je ti dobre. Nam trvalo rok, kym mi sadli lieky... a nikdy som nepredstierala, ze mi je dobre, aj ked niekedy sa uz tvarila vseliako. A tiez si myslim, ze mi tie lieky mohla nasadit uz skor, keby nebola taka "stara skola". A preco sa bojis, ze tam stretnes niekoho znameho? Ved keby tam aj sedel nejaky tvoj znamy, znamenalo by to, ze tiez ma psychicky problem, nie? 😕 A asi je jasne, preco ta tvoja ma stale prazdnu cakaren 😀 😀

@janulkama tak to ta obdivujem, soferovat s tocenim hlavy 😕 Aj mna tie tocaky stale prenasleduju, ale za volant by som nesadla, ani nic podobne. Uz som par krat aj na chodniku mala pocit, ze spadnem.

janulkama
10. dec 2010

@savanna ja viem,ja som si to uvedomila,až keď som vyšla na dialnicu...keď jazdím po meste,musím sa sústrediť a tak,ale po dialnici je skoro stále rovná cesta a iba si kontrolujem rýchlosť...a to bol problém,začala som sa normálne za volantom nudiť a to nie je momentálne nič pre mňa...Určite ak sa mi bude zasa točiť za volant nesadnem,bola som rada,keď som sa vracala z práce a uvidela som tabulu Malacky,normálne som bola šťastná,že už som doma a zvládla som to 😀

janulkama
10. dec 2010

@filipal joj,tak to už sa teraz mám na čo tešiť,keď mi Maťko vyrastie,čo?Asi jeden notebook stačiť nebude 😀

janulkama
10. dec 2010

a raz to tu ide,potom zas nejde 😠

darinka78
10. dec 2010

@clare1 to som chcela napisat aj ja ako pisala savanna, ze je jasne preco ma cakaren prazdnu 😝 ked sa hanbis cakat v cakarni, co bol zo zaciatku aj moj problem, ale teraz mi je to uz jedno, tak sa skus objednat telefonicky hm? Isto ta niektory z tych dalsich siestich psychiatrov objedna... Moja psychiatricka ma vzdy do bodky vypocuje, zhodnoti ako sa citim a podla toho skusa AD a vzdy mi vysvetli aky liek mi ide nasadit, s nou som maximalne spokojna, len este tie spravne AD vychytat.

darinka78
10. dec 2010

@filipal som k doktorke uprimna, pravdaze, len mi je to uz hlupe, ze stale nic, ale jasne ze poviem pravdu 😉

daniela1974
11. dec 2010

@janulkama fuha sama neviem, lebo som to cele povyberala z obalu a dala ich do flasticky. Ale myslim, ze tu najmensiu tabletku beriem. Neviem v akych davkach sa to vyraba, ale toto je fakt malinke.

darinka78
11. dec 2010

Neviete poradit, ktore AD najlepsie zaberaju na nedostatok energie, chronicku unavu a apatiu, nechut nieco robit? nieco stimulujuce?

radulinka00
11. dec 2010

Ahoj děvčata,
včera jsme byli v divadle a na vánočním večírku, docela jsem byla v pohodě, ale kolem 22h. jsem už byla unavená a nechtělo se mi mluvit, tak jsme šli dom.Dneska jsen si dala v 8 15mg esc. a byla jsem jak praštěná.Asi před polednem to najednou přešlo a byla jsem v pohodě ,zvládli jsme s dětma dvě nákupní centra 😝 😝 😝 Jsem teda úplně vyčerpaná, ale náladu mám zaplaťpánbůh dobrou..... 🙂 Holky, jak vy pociťujete, že vám ad zabírají?

@darinka78 Stimulující jsou podle mě třeba paroxetýn a setralín, poradila by nejlépe andy, už to tady jednou psala, že třeba Cipr. je neutrální.

daniela1974
11. dec 2010

@radulinka00 pre mna je najvyraznejsi priznak zaberania ad to, ze mam rano plany na den a ze sa tesim vstat. Ze sa tesim, ze upeciem, ze si kuknem v telke, ze sa tesim ze si dam kavu a tak.

janulkama
11. dec 2010

@radulinka00 tak som si dnes zvýšila dávku,dúfam len,že do týždňa sa zasa stabilizujem 😒

janulkama
11. dec 2010

@daniela1974 tak potom je to asi tá 10mg,tá najslabšia..teda,aspoň si myslím 😀 Lebo iné som ani nevidela,tak neviem porovnať,či sú silnejšie lieky aj väčšie 😀

savanna
12. dec 2010

ahojte kocky,

tak ako sa dnes mame?
Ja som uz vcera a predvcerom bola celkom spokojna, lebo to moje tocenie hlavy sa trochu zlepsilo, ale teraz mi doobeda telefonoval kolega z prace a tak ma vytocil, ze sa mi zase toci hlava ako na kolotoci. Neznasam nespolahlivych ludi 😠 , spolupracovat s niekym takym je na porazenie.
Inak sa chcem aj pochvalit, lebo uz mam vysledky zo skusky, na ktorej som bola minuly tyzden a spravila som ju, takze hura 😵 A tento tyzden ma caka dalsia, takze mi prosim drzte palce, potom uz hadam budem mat trochu priestor na oddych.

@darinka78 no na mna stimulujuco posobili vsetky SSRI, ktore som skusila, ale to do takej miery, ze som sa isla pomaly zblaznit, a tiez venlafaxin (napr. alventa) je stimulujuci, ten beriem teraz a mam rozhodne viac energie a zaroven som ovela pokojnejsia a menej uzkostna.
@janulkama ako sa citis na zvysenej davke? A tocenie hlavy uz je lepsie?

clare1
12. dec 2010

ahojte kocky, uplne s vami suhlasim, ze lekarke treba hovorit pravdu a byt uprimna, ale ja som to tak 2 mesiace skusala a boli sme ako kosa na kamen no a teraz si celkom rozumieme...., nebudem predsa brat nejake antipsychot. na noc na spanie, ked bez problemov prespim celu noc a zvysit davku z 10mg elicei na 225mg alventy zo dna na den asi by som sa ozaj zblaznila a bojovat s nou nemam silu..., myslim vsak pozitivne, ta alventa mi zabrala, preliecim sa a verim tomu, ze uz nikdy AD brat nebudem a psychiat. potrebovat tiez uz nebudem, stalo sa mi to prvy krat a aj posledny...to som pozitivna co?,

a ako vy ako nedelnujete, zeby sa poobedny kolacik v trube ohrieval?

mne po dlhom case trosku klesla energia, nie je mi moc OK

savanna, suuupeeer ta skuska, urcite ta to posilnilo...

clare1
12. dec 2010

@filipal neviem ako je to prepojenie na IP, myslela som, ze to funguje tak, ze ked mi niekto posle IP, tk sa mi to posunie do mojej mail.posty, ktoru som pri registracii uviedla, ale tu som pozerala a nic tam nie je, alebo nejak inak, prosim o poucenie

daniela1974
12. dec 2010

@janulkama mna to napadlo az teraz, ze je to blbost, ze cim mensia tym slabsia 😀 😀 😀

savanna
12. dec 2010

@clare1 super, ze ti alventa zabrala, aj mne pekne zabera... nerozmyslaj nad tym, ci AD este potrebovat budes alebo nebudes, pravda je taka, ze mnohym ludom sa to opat vrati, netreba to teraz riesit, je hlavne riesit aktualny problem a z toho sa snazit dostat.
Dakujem za gratulaciu, mas pravdu, povzbudilo ma to a dodalo sil do dalsich subojov so skuskami 🙂
Co sa tyka IP, pozri sa uplne hore na tejto stranke, tam su take ikonky ze Moj fotoblog, Moj bazar, a vedla toho obalka a Interna posta - na tu klikni a dostanes sa do svojej schranky, tam uz mas prijate spravy a mozes na ne odpovedat, normalne ako v mailovej schranke.
Ja som travila popoludnie na nakupoch a dokonca som z toho aj mala radost, co je u mna obrovsky pokrok 😵

radulinka00
13. dec 2010

@daniela1974 Ahoj, já to taky tak poci´tuju, že má člověk radost z těch obyčejných věcí.

@clare1 Ahoj, jsem ráda, že ti je líp, tak nebudeš měnit lékařku? jinak dobře ti to napsala savanna, neřeš co bude v budoucnosti. 🙂
@janulkama ahoj, tak jak ti je , mně přes den fajn, ale včera jsem si zkusila dát pol.dávku mirt a nemohla jsem usnout, tak jsem to vzdala. dnes to budu zkoušet zas. 😝 😝

@savanna ahoj, obdivuju tě za tvoje studium, taky gratuluju ke zkoušce. Já jsem o víkendu dodělala kurz komunikace s depresivním pacientem, ale otázky byly lehoučký a spoustu věcí jsem věděla i od sebe, takže jsem to udělala. 😀

janulkama
13. dec 2010

ahojte dievčatá,včera som sem písala,teda rozpísala som si to,malý ma od toho odtrhola keď som to večer chcela odoslať,tak vypli koníka 😠 A to som nevedela či začať nadávať,alebo sa smiať 😀

Neviem popísať,ako mi je,nieje to ok,ale ani najhoršie...v sobotu som si ale na večer dala aj Frontin,nejaká som bola úplne rozladená...boli sme nakupovať a po ceste domov nám na dialnici vošiel do cesty autobus,myslela som,že to auto zabrzdím nohami,úplne mi bolo na odpadnutie,MM sa ma aj snažil ukludniť,že nič sa nastalo a mal to v rukách,ale ja som bola odvtedy úplne mimo ☹ Ja mám za sebou 2 havárky a jednoducho takéto veci nezvládam...
Dnes budem mať 3 deň zvýšenej dávky,dúfam,že sa mi všetko polepší.Točenie hlavy nieje ž také zlé,len chvílkami...nejaká začínam byť zasa na všetko precitlivelá,MM sa cíti byť odvrhnutý ,že sa všetko zasa točí akolo mňa a moje potreby,ja neviem...on mi to síce nepovedal,ale vidím na ňom,že to prestáva chápať,že ako ma môže rozladiť tá cesta a podobne...aj sa pýtal,prečo to tak je,ako sa cítim a podobne,možno sa to len mne zdá,ale tak veľmi by som to už chcela zmeniť a stále mi to nejde.Bola som ok a teraz zasa toto.To už ani nieje možné.Zajtra mám ísť na sedenie,ktoré ma tiež začína srať,prepáčte za toto slovo,ale musím to niekomu povedať.
Na začiatku sedení mi to dosť pomáhalo,ale po posledných 2 sedeniach mám pocit,že ma to strašne zaťažuje,odchádzam odtial zmetená a unavená...som si povedala,uvidím tento týždeň a ak mi to nebude robiť dobre,tak s tým končím!

Neviem teraz kto to za ten biofeedback písal,ja som si to strašne obhajovala,ale musím sa priznať,že začínam mať z toho blbé pocity,čím viac tam chodím,tým viac ma to asi ničí...už odtial neodchádzam uvoľnená,ako na začiatku.Uvidím,čo mi na to povie psychologička.MM to teraz ani povedať nemôžem,lebo by asi začal nadávať,predsa len,stojí na dosť.Ktorá z Vás mi o tom písala,že to môže aj uškodiť??Rada by som si za to niečo prečítala.

Inak pekný dník Vám prajem,dnes tu budem skoro stále,mám času a času 🙂

clare1
13. dec 2010

@savanna no z tvojho prispevku je ozaj citit obroovskuuu energiu a silu, boze to ta alventa?, alebo urobena skuska?, alebo oboje? a je to super, ale urcite nejake skusky este su, ze, tak si prave dobre naladena...
dakujem vyskusam tu IP najst...

clare1
13. dec 2010

@radulinka00 to som teda nevedela, ze existuju aj take kurzy ako pises..., takze mozes s nami depresivnimi pacientami komunikovat bez problemov 😀 😀 😀 ,
znechcelo sa mi menit psychiat., ani som netusila, kolko maju pacientov, telefonovala som dvom, ich cisla som nasla na nete a pacilo sa mi, ze maju ordinacie v ustrani a nie na poliklinike, odmietli ma, lebo maju toho vela a nestacia..., potom som obchodila ordinacie na polikl. a tam bolo vsade plno a to malych deti, a dochodcov..., tak ked zabrala alventa nechala som to tak, a myslim, ze AD uz mozu predpisovat aj obvodaci a tu mam super, poziadam ju

clare1
13. dec 2010

@radulinka00 ako to, ze uz beries AD dlhsiu dobu a citis sa v pohode a pritom nemozes este poriadne spavat?, alebo tu je viac takych dievcat, ktore to tak maju?

clare1
13. dec 2010

@janulkama ach moja..., vies myslim, ze viacere co sa tu stretavame by sme mali poslat svojich manzelov na taky kurz ako spominala radulinka--komunikacia s depresiv. pacientom...-- 😀 😀 😀
MM je super vela mi pomoze v kuchyni upratuje dom ked nevladzem, ale komunikaciu a sex s depresivnim pacientom nezvlada... ☹
nechapem tieto stavy..., citila si sa tak dobre, nevedela si ci od AD alebo tych sedeni, ale podstatne bolo, ze to fungovalo a bolo fajn..., ako to ze potom sa ten stav zasa zhorsuje a zvysuju sa davky miesto toho, ze sa maju aD uz pomaly vysadzovat?, rozculuje ma to 😠
tusim sa ti pohorsilo tym mikulasom, nie?, neprezivas moc tie sviatky, nerobis si moc starosti s tym?
ja si teraz robim tiez starosti, od kedy mi prislo zle a uzivam AD nebola som u svokrovcov, a viem, ze na 1. sv. vianocny je tam spolocny obed, bude tam vela ludi, MM pochadza z 5 deti..., necitim sa na to a uz teraz rozmyslam ako sa z toho vykrutit, tiez som vcera preto nemohla zaspat

radulinka00
13. dec 2010

@janulkama Ahojky, neboj se, zase se to zlepší. já jsem o tom mluvila ještě s dr.protože mě to taky překvapilo to zhoršení 😝 😝 😝 ona mě uklidnila, že je to úplně normální. źe si člověk myslí, že za měsíc je z toho člověk venku a není ani ty 3 měsíce ještě nejsou žádná doba. Prý ty výkyvy můžou být i rok 😢 😢 někdo to nemá je po 3měsících v pořádku, ale většina lidí to prý má. Trvá to prý pár dní, člověk nemá začít plašit, ale říkat si, že to zase přejde. Ani lidem, kteří se neléčí a nemají žádnou poruchu není pořád do skoku ,moc dobře si na to pamatuju, před depresí, kolikrát jsem byla z ničeho nic rozladěná..... my te´d ty nervy máme hodně rozbolavělé, podrážděné proto nás vykolejí každá kravina. Zkus si přes den udělat relaxační okénka, dobrý je na to autogenní tréning. S tím BF jsem to psala já a doufám, že jsem ti to nějak nepodsunula, ale chtěla jsem jenom vyjádřit svůj názor.... na někoho to možná funguje, ale jinak mě to přijde trochu tahačka na peníze. Poslouchej svůj instinkt, uvidíš jak se budeš cítit, přerušit asi můžeš kdykoli.

@clare1 Víš co já nevím..... možná to je psychycké, že nemůžu usnout, že se toho začnu jakoby obávat, chce to odvahu nebát se toho. Jinak platí, že pokud se upraví nálada přes den, mělo by se upravit i spaní. Nevím jestli někdo takový je, ale vím, že některá děvčata brala současně noční ad společně s ranním třeba půl roku a pak to noční vysadila a brala dál jenom denní. Já jsem si taky myslela, že po 3 měsících budu vysazovat 😅 😅 😅 no a dopadlo to, že zvyšuju dávku. Ono záleží jak hlubokou jsi depresi nebo UP nebo PP měla a pak se od toho asi odvíjí i dávka i doba užívání.Ten kurz, máme to povinné jako zdravotníci se celoživotně vzdělávat 😝 😝 😝 byl to kurz přes net a byla jsem pak z toho docela hotová, protože to bylo pěkně depresivní, měla jsem si vybrat něco veselejšího 😕 😕 😕 😕 Všechny naše manžele a rodinné příslušníky bych to poslala si aspoň přečíst. Můj m. to četl a stejně se podle toho nechoval, ale aspoń pochopil, že je to nemoc a není to otázka vůle. 🙄 🙄 🙄 🙄

darinka78
13. dec 2010

Ahojte, tak ja mam za sebou totalne otrasny vikend 😔 Je mi po escitaloprame stale zle, zle, zle... Cim vyssiu davku si dam, tym viac som unavena a taka akoby pripita, som uplne mimo... Dnes AD uzivam 6. den a som na 3/4 tabletky, a to mam uzivat celu...fuu..uz nevladzem ☹

lucinka0921
13. dec 2010

ahojte kočky.Už dlhšie som tu nebola,no chcem sa vam pochvalit 🙂 Ja som v sobotu bola po 2 a pol roku mimo domu a citila som sa super.Vobec nic mi nebolo 🙂 Mesiac a pol,co som zmenila doktora a za taku kratku dobu sa moj stav vyrazne zmenil.
A chcem sa este opytat,ci mate niekto skusenosti s agorafobiou.Dakujem 🙂

filipal
13. dec 2010

@darinka78 to je este strasne kratucko, tych 6 dni....urcite to aj sma vies, ale je to velmi tazke tie zaciatky vydrzat..... ☹
chapem ta.
v podstate mas tyzden za sebou, este tri tyzdne a prve vysledky uz budu...a neuzivas zatial, kym zaberu AD nejake pomocne lieky?

@lucinka0921 tak tebe gratulujem! 🙂 super! tesim sa, ze ti liecba zabrala a ty si dokazala urobit krok dopredu. 😵

lucinka0921
13. dec 2010

@filipal aj ja sa velmi tesim.Odkedy mam zvysenu davku na 100mg,tak sa citim velmi dobre,aj vnutorne som stastna,som uplne v pohode 😀

filipal
13. dec 2010

@lucinka0921 och normalne by som takym lekarom zobrala licnenciu, ako bol ten tvoj!!! 🙄 2 roky ta liecil minidavkou, ktora vobec neucinkovala!!! uz davno si mohla byt v poriadku! nuz co, uz sa zbytocne zlostim, hlavne ze teraz ti je lepsie a stastie, ze su taketo fora, kde sa mozeme nieco naucit. 🙂

lucinka0921
13. dec 2010

@filipal presne,ten doktor bol o nicom,len ma mrzi,ze som sa skor neodhodlala zmenit ho.No lepsie neskoro ako nikdy... Do 3 mesiacov by som mala byt uplne v pohode,sa na to velmi tesim a bola som pozvana na lyzovacku niekedy po novom roku,tak dufam,ze uz budem na tom tak dobre,ze budem moct ist 😀 A aj to forum,velmi pomaha a povzbudzuje,je to skvele 🙂 Len by som chcela este niekoho najst co ma skusenosti s agorafobiou...