Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

moni1412
31. dec 2007

Aj ja dufam, ze sa za to prestanu ludia hanbit aj u nas. Lebo mnohi sa hanbia vyhladat pomoc a potom to dopadne zle... ☹
eliana:Prajem vela stastia 🙂 Krasny Silvester a rok 2008 🙂

eliana
31. dec 2007

moni dakujem aj tebe prajem stastny novy rok...vseeetko dobre pohodove tehotenstvo...nehovoriac o porode 😀

zuzula28
8. jan 2008

Jaj babky aka som rada, ze mlade zeny na Slovensku su tak uvedomele, ze si nedaju nakukat kdejake kraviny a poradia sa bez hanby a odborne. Vsetky preparaty, ktore boli uvedene su velmi kvalitne, urcene prave na dlhodobe uzivanie, bezpecne a nasi pacoskovia maju s nimi same dobre skusenosti. Akoby zacali znovu zit na plny plyn. Drzim vsetkym palce a krasny rok 2008... 😵 😵 😵

eliana
16. jan 2008

zuzla28 dnes idem k lekarovi, uz som nejake lieky brala,prestali zaberat po nieco vyse polroku,snad ine zas pomiozu,ale bolo to uzsane,ako sa mi mnohe zmenilo,cela som ozila po mnohych rokoch

moni1412
16. jan 2008

eliana:daj vediet ako si dopadla u lekara. dufam, ze vsetko v pohode. 🙂 Drz sa 😉

eliana
16. jan 2008

moni 1412...tak nebudes mi verit,manzel ma objednal u psychyatra,lenze uz potrebujem aj papier od vseob.tak som sla za vseob.lekarkou a ta mi papier nedala,ze mozno som chudokrvna a vzala mi krv 😀 ano asi s chudokrvnosti je mi nazufanie a neladzem sa usmiat na svoje male tri det. 😀
Ale dala mi nejake antidepresiva ona,ze moze aj ona predpisat,ze sa nemusim zbytocne motat k psychyatrovi.ako ja som od psych.necakala ze ma nejak povzbude alebo co tu nie je co povzbudzovat.potrebovala som lieky a tie mam.

snad budu dobre: LEXAURIN a SERLIFT nemate niekto s nimi skusenosti?

moni1412
16. jan 2008

eliana:to co je za system? Ona by ti papier mala dat. Tak tomu naozaj nerozumiem. Keby ides k psychiatrovi, myslim, ze ten tomu viac rozumie, ved koniec koncov je to jeho odbor. No teda 😒

andy.a
16. jan 2008

eliana,Lexaurin je anxiolytíkum/sedatívum,liek na úzkosť..Serlift je anidepresívum,serotonínové..malo by ti to zabrať..držím palce.. 😉

samozrejme,Serlift hneď nezaberie,až po týždni-dvoch-..ako všetky novšie antidepresíva.. 😉

eliana
17. jan 2008

moni asi som na nu neposobila dost depresivne 😖 ja aj ked umieram od zufalstva spravam sa normalne,nemam taky zastrety pohlad ako moj muz,viem sa zasmiat a vyzerat pred cudzimi ludmi normalne a tak sa jej zdalo asi ze to somnou nie je az tak zle.a potom ja som jej nechcela vsetko rozpravat ake mam problemy,ale co uz.

A česte mo zobrala krv ze mozno som chudokrvna a zato sa tak citim 😀 uz vela krat som bola chudokrvna ale vzdy len tak mieeerne. A nikdy som to necitila nijak a nic sa mi nezmenilo po liecbe.Tazke pochybujem ze to moze nejak posobit na moju dpku.A uz sa "tesim"ak mi zisti ze som a povie ze to vseetko bude tym 😀
...asi za to som zuriva a nervozna a podetoch takmer len kricim,deptam ich a nevladzem sa na ne pekne pozriet,a mnoho ineho.

eliana
17. jan 2008

andy a. ty si lekarka?A z toho lexaurinu nebudem ospala,ked je to sedtivum?ja nemozem byt ospala robim si vodicaka ama tri male deti,ako sa o ne postara unavena mama? Brala som aj ansilan tam v prib.letaku bolo ze psychofarmakum,anxiolitikum tento Lexaurin ma len ze anxiolitikum,nie je potom lepsi Ansilan?alebo nieco podobne?

Vyssie si spominala ze Cipralex straca ucinok casom,aj mne stratil a teraz mi dali ten Serlift,ale to je tiez liek so spatnym vychytavanim serotoninu?bude mi zaberat ked mi cipralex uz nie?nie je to to iste?

Neviem ci sa v tom tak vyznas,ale ake su najlepsie zaberajuce lieky na depresiu?muz napriklad dostal xanax a Citalon

moni1412
17. jan 2008

eliana:tak to teda drzim palce nech si "len" chudokrvna 🙂 Daj vediet ked budes mat vysledky....

zuzula28
18. jan 2008

eliana, tak to by som ju teda zozrala od jedu. Ako sa moze takto zachovat a zvlast u pacientky, ktora je mlada a mam male deti. Tito vseobecni doktorkovia vsevedkovia mi strasne piju krv!!!

tak asi si len chudokrvna, ale z fleku ti napise dva lieky a este k tomu lexaurin, truuba!!! A pritom si uz uzival iny typ liekov a sa bude velmi angazovat!!!

lexaurin, by som urcite nebrala k tomu serliftu, skor ten xanax - nie je to taky otupovac. citalon je myslim to iste co cipralex, akurat iny vyrobca. Ale cipralex je originalny liek, citalon je generikum - kopia. mnohi lekari argumentuju, ze generika su lacnejsie, ale ja som presvedcena, ze originalne lieky maju kvalitnejsie spracovanie a cistotu chem. latok. Ja osobne mam voci generikam silnu averziu, zvlast v psychiatrii a kardiologii.

eliana
20. jan 2008

zuzula28 ani nevrav,ja som uz z deti taka znicena,ze sa na ne neviem ani len usmiat, teraz som zacala chodit na 4 hod do prace a deti boli viac prec,mam lieky tak je fajn,ale este prednedavnom som bola v stave aaaabsoluuutneho vyhorenia,uz aj pohlad na vlastne deti ma znervoznoval, vrcala som ked len zaseptali "mami"
hotova pohroma.bols som 7 rokov na MD,ako bolo to somnou naozaj vazne, nedokazala som zvladnut uz ani lahsi stres,aj som vracala par krat zo stresu,z vycerpania... a ona ze lahka depresia,ze naco psychyater....jej som zas nejak neopisovala vsetko dopodrobna,bolo mi to blbe vseobecnej dr. hovorit. Teraz mam nejake aktivity tak snad mi aj to pomoze.

A ten lexaurin ako otupi, myslis len ospalost,alebo? a serlift je dobry?napr.oproti tomu cipralexu. Musim sa dat dokopy ved mam male deti 6,4,3 roky a oni ma potrebuju a nie stranu,zufalu a uplakanu,mamu co ich od seba odhana lebo uz nemoze pocut ani detsky smiech. Ved ja ked som sal nahodou vo vlaku nemohla som si sadnut do blizkostirodinky s detmi,lebo som bola hrozne nervozna....aj s cudzieho decka a pri tom ja som mala deti vzdy velmi rada,nase deti su planovane a chcene.

andy.a
20. jan 2008

Citalon je citalopram,rovnako ako napr.Citalec,alebo originálny liek Seropram..

každý pac.je iný,niektorému stačí generikum,iný generiká netoleruje kvôli nežiad.účinkom..

Lexaurin je staršie sedatívum,obvoďáci ho ale ešte dosť predpisujú..Xanax/Neurol,Frontin/ je z tiež z benzodiazepínovej rady sedatív,pacienti si ho viac chvália..záleží od dávky,či bude človek príliš utlmený alebo nie.. 😉

Serlift je generikum/účinná látka sertralin/,staršia účinná látka ako Cipralex/escitalopram/..Cipralex je originálny liek,preto by mal byť lepší..

z origin.antidepresív bol dobrý napr.Efectin..myslím ale ,že už nie je na trhu-resp.s vysokým doplatkom..zasa sú od neho generiká..

a ešte ma napadá Ixel.. 😉

eliana
21. jan 2008

jaj vdaka za odpovede....snad zaberie aj ten serlif,ved cipralex mi uz nepomahal,no zvedava som,snad bude dobre

andy.a
22. jan 2008

..a na Wellbutrin by som takmer zabudla..originálne antidepresívum..skôr stimulujúci ako sedatívny efekt.. 😉

každopádne eliana,nech budeš užívať čokoľvek,držím palce,aby ti to čím skôr zabralo a bola si OK.. 🙂 😉

zzuuzzaa
24. jan 2008

nazdar kocky, chcem sa spytat, ci nemate nahodou skusenosti s depresiami pocas tehotenstva ..
a tiez s liekmi "Ludiomil" .. lekar mi ich predpisal .. vie ze som tehu .. povedal, ze ich mozem brat cely cas tehotenstva .. ale aj tak .. som len v prvom trimestri .. aj ked na druhej strane - fakt mi nie je dobre ..
dik za radu ..

andy.a
25. jan 2008

Zuzka,psychiater ti predpísal Ludiomil??
a je ti už lepšie,nie si trochu "oťapená" z neho?? 😉

v druhom trimestri už môžeš,resp.dáva sa dosť často/i keď naozaj,pokiaľ to ide,treba sa psychofarmakám v tehotenstve vyhnúť../ aj SSRI antidepresíva-napr.citalopram.. 😉
ale minimálne účinné dávky,samozrejme.. 😉

a najvhodnejšia je psychoterapia.. 😉

bubinko83
31. jan 2008

Ahojte,nemate niekto skusenosti s depkamy v tehu???????? Ja velmi a neviem za kym s tym ist a ci je to vobec normalne..... ☹ Mam strach aj o dietatko,ved urcite mu to neprospieva...............Poradte prosim 😕

moni1412
1. feb 2008

bubinko ja som pred rokom skoncila s liecbou a ked som otehotnela tak ma to zacalo opät obcas chytat...ale to nemusia byt depky ako take....vies, hormony sa blaznia....
ale ak je to nejake akutne, tak sa porad s niekym komu veris, kto by ti mohol poradit.... 😉 drzim palceky...

bubinko83
1. feb 2008

Ahoj moni,No prave,moje nalady su ako aprilove pocasie,niekedy mi je luto ludi okolo mna.Chvilu rozculena,potom stastna,potom zase smutna...........je to hrozne ☹ A aj ti ta liecba pomohla? Ja som niekedy uplne zufala....neviem co zo zivotom 😒

andy.a
1. feb 2008

bubinko,navštív psychológa,resp.psychoterapeuta..tam zvážia,či je potrebná liečba psychofarmakami a v tom prípade ťa pošlú na psychiatriu.. 😉

na ľahké depresie a úzkosti častokrát postačí len psychoterapia,zvlášt v tehu,kedy je najlepšie sa liekom vyhnúť,i keď sú na trhu aj také,ktoré sa môžu v tomto období predpisovať..ale v prvom trimestri by som bola opatrná,čo sa liekov týka.. 😉

moni1412
2. feb 2008

bubinko uz som vyse roka bez liekov a vyzera to tak, ze mi naozaj pomohla (klop,klop). akurat v tehu mavam obcas take stavy....ale verim ze to nie je to co predtym.
Asi by som naozaj navstivila niekoho kto ma na to specializaciu....pocuvni andy....mam pocit ze o tom vie viac ako my... 😉

blazonko19
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mixka
13. feb 2008

nehnevaj sa blazonko, ale mohla by si aspon trochu zvazit, do akej temy to prihodis, ked sa uz nehnabis to takto sem davat 😠

jesienka
15. feb 2008

ahojte, odkaz pre bubinko:davaj pozor na lieky, napr.Xanax je trankvilizer , inac casto liek prvej volby od vseob. lekarov, vseobecne je to taky "v pohode" liek-das si ho pol hodky pred ocakavajucim stresom a si v pohode, o par hodin jeho ucinok odozneje. avsak v tehotenstve, hlavne v I.trimestri a pri PRAVIDELNOM dennom uzivani moze ovplyvnit vyvoj plodu. vseobecne sa da povedat, ze na akomkolvek psychiatrickom (a aj na väcsine ostatnych) lieku najdes upozornenie, ze liek by sa v tehu nemal uzivat. Je to vsak aj tak trochu alibisticke, aby sa farmaceuticke spolocnosti vyhli zodpovednosti za pripadne poskodenia plodov... Mam znameho lekara-psychiatra a ten sa iste obdobie zaoberal problematikou uzivania antidepresiv v tehotenstve. Studie sav tomto pripade robili na mamickach, ktore pocas tehotenstva pravidelne kazdodenne uzivaliv tomto pripade Saroxat (generika Paretin,Paroxetin...) tieto mamicky uzivali liek aj pocas prveho trimestra kedy plod najvnimavejsi na akekolvek lieky a to bud z dovodu ze o svojom tehotenstve nevedeli zavcasu takze liecbu antidepresivami zavcasu neprerusili, alebo ich stav bol natolko zavazny, ze riziko uzivania antidepresiv prevysovalo riziko poskodenia plodu (tazke formy depresii). Ani v jednom z tychto pripadov sa nepotvrdili skodlive ucinky na plod.
Napriek tomu sa pouzivanie antidepresiv doporucuje iba v zavaznych pripadoch, zacina sa s uzivanim tabliet podla potreby, ak ak sa tieto davky priblizia dennemu uzivaniu tak sa prechadza na kontinualnu liecbu.

jesienka
15. feb 2008

este mi napadlo-pozor na upokojujuce cajiky-v tehu sa nesmie uzivat lubovnik bodkovany !!!

moni1412
3. mar 2008

baby, nemate pocit ze to pocasie posledne dni na nas neposobi dobre? Ja ano ☹ Uz par dni som nejaka sklesla....

andy.a
3. mar 2008

moni,ide jar.. 😉 😕

jar+jeseň =sezóna depresií ☹ 😒

moni1412
3. mar 2008

andy ved to ja praveze viem. jesen ma ani tak nechytila, skor tato jar....da sa tomu nejak vyvarovat? porad....vyzeras ze sa vyznas....ak som sa uz pytala, prepac, ale co ty robis?