Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

andy.a
27. jan 2011

@kamajka sertralin/Serlift/ sa môže aj pri kojení....pozerám,že bábo bude mať pol roka čoskoro,takže bude papať aj príkrmy ,nebudeš už toľko kojiť 😉 😉 😉

a sertralinu sa fakt nemusíš báť 😉 😉 😉

drž sa,pozerám,že máš 3 detičky,takže fakt veľká záťaž 😕 😕 😝 😝 snaž sa čo najviac oddychovať,ak sa Ti dá a deti zveriť niekedy na starosť niekomu z rodiny 😉 😉 😉

andy.a
27. jan 2011

@kamajka ....ešte Serlift sa užíva 1.týždeň polka ráno,po týždni celá/50 mg/ ráno....večer určite nie...pri PP sa postupne ide aj na 200 mg 😝 😝 😝 úzkostné poruchy,kam patrí aj PP,vyžaduje väčšie dávky AD ako depresie 😝 😝 😝 🙂 🙂 🙂

robert1982
27. jan 2011

@andy. Andy prosím ta čo by si mi poradila mám začat brat ten seroxat alebo Elicea? tieto lieky mám doma Elicea je vlastne cipralex len iný výrobca či nie? Seroxat mi pomôže tiež na telesné bolesti? nie aby som ho bral zbytočne.....lebo tak by som skúsil ešte raz tú Eliceu aj ked myslím že to nezvládnem lebo mám z toho strašné stavy 😒 dakujem... 🙂

andy.a
27. jan 2011

@robert1982 Seroxat je AD na PP,depresiu,soc.fóbiu,agorafóbiu....na larvovanú depresiu,t.j.keď sa vyskytujú somatické ťažkosti/telesné/,neúčinkuje...ale ťažko u Teba odlíšiť,či tie algie na hrudníku sú príznaky PP alebo len somatické príznaky pri depresii....

ja by som asi radšej ostala pri escitaloprame/Elicea/ a postupne zvyšovala dávku zo štvrťky tabletky,mal by si sa kryť nejakým sedatívom,tuším máš Xanax 😉

áno,Elicea je generikum od Cipralexu,teda to isté,rovnaká účinná látka 😉

ak zle spávaš,skús na prechodný čas nejaké hypnotikum-Gerodorm,Stilnox alebo antihistaminkum-Calmaben,Prothazin-tie nie sú také návykové,len minimálne 😉

robert1982
27. jan 2011

@andy.a Dakujem ti velmi pekne 🙂 a tie dolu spomínané lieky sú len na spanie? môžem to kombinovat s Elicea, xanax sr, a k tomu jeden s tých liekov? Lebo zo spaním mám fakt velké problémy! Neviem zaspat ale ked zaspím tak už spím až do rána.... a môj lekár mi povedal že nie je dobré kombinovat AD s liekmi na spanie vraj to tlmí účinok AD.

janulkama
28. jan 2011

@robert1982 už som to sem raz dala,je to super článok,žiadne vymýšlance,naozaj si to prečítaj.Je to o panickej poruche a všetko okolo nej...

http://cz.lundbeck.com/cz/Public/what_we_do/Dep...

kamajka
28. jan 2011

@andy.a aha dík takže to mám brať radšej ráno? diagnozu mam že adaptačná porucha s depresívnou symptomatologiou...... že vraj to neni dáke veľmi vážne 😝

radulinka00
28. jan 2011

@robert1982 Ahoj, určitě to můžeš kombinovat jinak by ti to Andy neradila. Mně to dr vysvětlila s tím spaním takhle, když je spánek jenom mírně zhoršený to je časté probouzení, neklidný spánek, tak to ti vylepší i denní ad, ale když je nespavost jako, že vůbec neusneš , tak tam jsou potřeba i léky na spaní. Bu'd ty co psala Andy a nebo je ještě možnost brát na noc druhé ad jsou to Mirtazapin, Trittico, Valdoxan. Ty bys mohl brát k té Elicei.Nejsou návykové a upravují spánek.Antidepre. účinek se znásobuje.Zkus tu Eliceu pomalinku nasazovat, to co jsi psal bolesti na hrudi, dásně, to nebylo z Elicei, ale z PP.Já beru Cipralex a nic mi nebylo a to jsem hodně citlivá na léky 😝 😝 😝 Když překonáš ten začátek, tak pomalinku uvidíš, že se všechno zlepšuje.

anka12
28. jan 2011

@janulkama no to bol teda super clanok,ako keby to bolo o mne na zaciatku ,ked mi zacalo byvat zle.FUJ 😝 😝 😝
Teraz je to ovela lepsie aj ked sem tam sa este nieco vyskytne,ale zvladam 😀 😀

robert1982
28. jan 2011

@radulinka00 Dakujem 🙂 skúsim to....

robert1982
28. jan 2011

Ahoj, viem mi niekto poradiť nejakú dobrú knihu o panickej poruche, úzkosti atd.... takú kde sa píše aj o psychogénnych bolestiach....napríklad čo pridala link janulkama- http://cz.lundbeck.com/cz/Public/what_we_do/Dep...... je ích na martinus.sk velmi vela a neviem ktorá je tá správna kde by bolo písané niečo o tých bolestiach atd..... a mohla by byt v slovenčine 🙂 lebo tam sú všetky v českom jazyku 😀

robert1982
28. jan 2011

@povuma a píšu tam aj o telesných bolestiach z psychiky?

radka.m.
28. jan 2011

ahoj kočky,chtěla jsem se vás zeptat na vaše zkušenosti s léky xanax a mirtazapin,nejdříve jsem brala setralín,taky na noc,jak tady někdo už psal a ten mi ten psychiatrička vysadila a nasadila na noc mirtazapin a ráno xanax,mám už takové stavy,že díky nervům už nepozřu jídlo,prostě to nejde,nebyla jsem nikdy silnější,ted už vážím 43-44kg při 165cm,tak mi lékařka říkala,že po tom xanaxu bych měla přibrat,beru ho teprve týden,tak jsem se chtěla zeptat na vaše zkušenosti,budu ráda za vaše odpovědi,děkuji

povuma
28. jan 2011

@robert1982 , ano, píšu tam o telesných príznakoch PP..ešte skús na tejto stranke, je tu odkaz na pdf - zhruba v strede stránky- a tam je skopírovaná celá kniha od Praška o PP, aj jej telesné príznaky..............
http://www.panickaporucha.mistecko.cz/pp-a-jak-...

snád som pomohla 🙂

robert1982
28. jan 2011

@povuma Dakujem 🙂

filipal
28. jan 2011

@radka.m. ano, z Mirtazapinu sa pribera....to by si mohla. 🙂 no, mas toho asi dost zo styrmi detmi.... 😝
xanax nie je antidepresivum, takze ho budes brat len docasne.
neviem, ale nejake AD na rano by sa ti nezislo?

radka.m.
28. jan 2011

filipal-děkuji za odpověd 😉 ,já vůbec nevím,proč mě to takhle lékařka napsala,to víš,že bych brala AD na den,ale teda v tom mám nějaký zmatek,proč mi to teda nenapsala na den,a když není ten xanax AD,tak na co teda je?mám v tom fakt hokej,tak se omlouvám,že píšu zmateně

kubaka
28. jan 2011

@radka.m. ahoj, mirtazapin je AD se sedativním účinkem, bere se na noc, protože se po něm krásně spinká. Kromě toho fakt zvyšuje chuť k jídlu, takže za chvíli budeš jako dravá piraňa. Já přibrala 6 kilo během dvou měsíců, než mi došlo, že se musím krotit. Ale ty se můžeš napapat do sytosti a beze strachu . 😉 Mirtazapin je z těch "silnějších" (andy ten termín nemá ráda, ale lepší mě nenapadá) nebo z těch, co mají jaksi razantnější účinek. Odvozuji z faktu, že mirtazapiny se nesmějí v těhotenství, kdežto serotoninové , tzv. SSRI (tvůj setralin, cipralex, citalec atd) se mohou jíst v těhu i při kojení. Já jedla cipralex od 4 týdnů po porodu. 'Žádný problém.

Xanax,( Lexaurin, Neurol, Rivotril - vše jedna rodina anxiolotik-anxio je úzkost) je na úzkostné stavy, uklidňuje , zmírńuje napětí a vnitřní třes. Neléčí příčinu, jen mírní stavy. Tato kombinace je v pořádku, dává se to takto než naběhne úplný účinek antidepresiv, než vytvoří hladinu a začnou naplno působit. Pak je fajn mít nějaký Xanax v záloze, pokud něco člověka jednorázově rozhodí. (Jako prášek na hlavu) Při delším užívání - myslím vkuse několik měsíců, jsou lehce návykové (toho se ale nelekej, za pár týdnů je nebudeš potřebovat)

Takže suma sumárum - antidepresiva léči a vyléčí - problém je v chemické nerovnováze uvnitř mozku .
Anxiolitika jen uklidní na pár hodin, příčinu ale neodstraní.
🙂

robert1982
28. jan 2011

@kubaka presne tak! 🙂

andy.a
28. jan 2011

@kubaka Péťo,mirtazapín ovplyvňuje viac receptorov,nielen serotonínové,je to duálne AD,nie iba serotonínové ako SSRI,preto má aj viac nežiad.účinkov....napr.pre takého
@robert1982 Roberta by som ho absolútne neodporúčala,keď mu robia zle aj minimálne dávky najslabších SSRI 😝 😝 😝

@radka.m. po Xanaxe nepriberieš,skôr po tom mirtazapíne,ako písali správne kočky,v podstate Ti všetko vysvetlili,určite by si potrebovala AD aj na ráno,možno by bol dobrý escitalopram alebo venlafaxín a Xanax to máš na ukľudnenie,kým Ti AD zaberie....len fakt nechápem zmýšľanie Tvojej psychiatr. 😕 😕 😕 😕 🙄

kubaka
28. jan 2011

@andy.aha, stejně moc nechápu výraz duální... chápu to laicky tak, že mirtazapin je prostě větší svinstvo - proto je více účinný 😀

andy.a
28. jan 2011

http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf...

@kubaka duálny=ovplyvňuje 2 druhy receptorov 😝 😝 😝

mono=1 druh 😝 😝 😝

kubaka
28. jan 2011

@andy.a a víc - triální, kvadronální nejsou? 😅 kolik je receptorů v tomto případě - spaní a nálada? tohle nechápu 😝

savanna
28. jan 2011

Ahojte,
chcem sa tu pripojit do diskusie o tych vedlajsich ucinkoch, ja som z SSRI neznasala ani jedno, skusala som zoloft a magrilan - mala som z nich sialene stavy nepokoja a uzkosti na nevydrzanie, po par dnoch som to vzdy musela vzdat. Potom zase seroxat, ktory je vraj najviac ucinny, ten mi sice nerobil stavy uzkosti, ale vobec neucinkoval a mala som z neho sialenu zapchu a bolesti brucha, to moju psychiku este zhorsovalo.

A teraz som na alvente - co je tiez dualne AD, mala by mat teda tiez viac NÚ, ale pre mna su tie NÚ u alventy uplne najmiernejsie zo vsetkych AD. Takze je to vsetko velmi velmi individualne. Ja by som roberta uplne
nezatracovala 😉, ja som nikdy nebola nejaky hypochonder, k obvodnej doktorke chodim tak raz za 2 roky, ale tie stavy po SSRI boli ozaj neprijemne a urcite som si ich len tak nevymyslela.
Takze ta alventa mi nakoniec sadla 🙂 Takze robert nestracaj nadej a najde sa liek aj pre teba, prve dni urcite nikdy nie su prijemne a zlepsovanie moze prichadzat velmi nenapadne, ze si to mozne prve dva mesiace ani poriadne nevsimnes, ale urcite to pride.

savanna
28. jan 2011

@kubaka s tymi receptormi to tiez celkom nechapem, len z toho, co som si nastudovala viem, ze ta moja alventa posobi nielen na serotonin, ale aj na noradrenalin a vo vysokych davkach aj dopamin 😅 No konkretne instrukcie neviem poskytnut 😅

robert1982
28. jan 2011

@savanna Dakujem za radu 🙂

radulinka00
29. jan 2011

@radka.m. Ahojky, já ho beru(Mirtazapin), ale už půl roku a snažím se ho pomalinku vysazovat, ráno ještě beru Cipralex 🙂 🙂 Taky jsem měla v létě stav, že jsem se podívala na jídlo a obrátil se mi žaludek, prostě jsem nemohla jíst, spát..... 😔 😔 😔 Mirtazapin zabral skoro hned do týdně jsem spala, jedla a to pěkně, chu´t k jídlu zlepšuje, hlavně na sladké 😅 😅 😖 ,už ti holky všechno vysvětlily a se spaním máš problémy? I na to spaní funguje moc dobře.Myslím, že když jseš hodně štíhlounká a nevadí ti nějaké to kg přibrat, tak je pro tebe vhodný. Pokud by jsi brala jenom ten, tak bys měla brát 30-45, aby to mělo i antid. účinek. Jinak je možnost to zkonbinovat s ranním ad a tam se bere pak Mirt. 15-30mg večer.(snad mi to Andy schválí 🙂 ) Tak se ho neboj, já jsem byla ze začátku jakoby ráno oblblá, ale to potom přešlo. Hodně štěstí......

andy.a
29. jan 2011

@kubaka sú ešte dopamínové/napr.Wellbutrin ovplyvňuje S,NA a D receptory/,potom histamínové,cholínergné atď....tie posledné 2 ovplyvňujú staré tricyklické AD,majú najviac NÚ 😝 😝 😝

@savanna zabudla si,že venlafaxínové AD,ako aj Alventa sú všetky v kapsulovej forme a nedajú sa poliť,čo by bolo pre
@robert1982 Roberta dosť nevýhodné,keďže lieky musí vždy začať brať v minim.dávkach 😝 😝 😝 😕 😕 😕 dá sa zohnať 37,5 mg,to je najnižšia dávka Alventy,osobne ju predpisujem,len keď sa liek vysádza,všetci začínajú 75 mg a ide sa podľa stavu až do 225-300 mg 😉 😉 😉

@radulinka00 pravda,pravda...mirtazapín sa v monoterapii dosť málo používa,zväčša treba ešte jedno AD na ráno
😉 😉 😉

a hej je to veľmi individuálne,ako píše
@savanna ,že každému "zapasuje" iné AD 😝 😝 😝 😝 😝

len platí úzus,ako som už písala,že začať by sa malo vždy SSRI,jedine pri ťažkej depresii sa môžu dať novšie/ a drahšie/ AD,ako venlafaxíny,escitalopram,Cymbalta,Wellbutrin,Ixel atď....je ich spústa 😝 😝 😝
a samozrejme,keď SSRI nezaberajú alebo majú NÚ,ako u
@savanna tiež sa potom dávajú tie novšie AD 😝 😝 😝 😝

čo som počula,zasa sa chystajú spustiť na trh nové originálne AD,len neviem kedy 😕 😕 😕 😀 😀 😀

andy.a
29. jan 2011

http://www.vesmir.cz/clanek/zli-a-hodni-chlapci...

dobrý článok,aj keď u starý 😝 😝 😝 😝 😝