Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

kubaka
16. sep 2010

@flakara chápu jak to myslíš, ale miminko není jednoznačně prvořadé. Matka musí být především v pořádku - ne být na druhém místě.
ale:

@kutlicka je nutné odlišit dvě základní formy deprese - to, co máme my a ty nebrání vůbec v kojení a zároveň v užívání určitého druhu AD. Ví se to dopředu a není žádný problém. DRuhá věc je, když se rozjede laktační psychoza po porodu. Ta je přímo způsobena hormony související s tvorbou mléka a je nutné laktaci zastavit, aby se maminka zase stabilizovala. Takže není chyba ani škoda, že @marianka79 tvé známé zastavili laktaci. To je holá nutnost - jak píše filipal.
Jsou to dvě odlišné věci a řeší se různě. Já brala opět AD Citalec dlouho před těhotenství a pak zase od 4 týdně po porodu a kojila jsem vesele 9 měsíců. Š´tastná a spokojená a mimino taky. To je prvořadé.
Nenech se rozhodit nedovzdělaným zdravotnickým personálem, který ví houby a kecá bludy. 😠 To je fakt nejlepší. Tento druh informací nespadá do kompetence sestry. Že ti to ještě nikdo neřekl? No právě proto, že nebylo co 😅

představte si, že mé kamarádce den po porodu jedna mladá přechytralá sestra při kouknutí na pokaděnou plínu jejího miminka oznámila, že má nějakou vadu ve střevech a že bude muset na operaci 😨 . Trvalo pár hodin, než se pološílená kamarádka dovolala doktorce, která jí uklidnila, že je dítě naprosto v pořádku. Ovšem těch pár hodin v šoku stačilo na to, že se zhroutila, museli jí volat psychiatra a rozjela se jí PP s úzkostnými ataky a léčí se už třetí rok a nemůže se strachu o syna zbavit. ☹ Ta informace jí zasáhla v tak citlivou dobu těsně po porodu, že dokázala nadělat takovouhle paseku.
Tak preventivně těhotné s PP a depresemi - neposlouchat, pokud by vám sestry stanovovaly diagnozy nebo druh léčby - poslat je do háje 😝 . Od rad a doporučení jsou doktoři 🙂 😉 Sestry píchají injekce . 😉

inkinka
16. sep 2010

@kubaka ale do zily len doktor 😉 😅 😅

kubaka
16. sep 2010

@inkinka no vidíš, dokonce. Jsem předevčírem dostala do zadku na pohotovosti hned dvě od sestřičky - na uvolnění svalů a na bolest. manžílek mě tam musel odvést, neb mi tak zkřečovatěl krk, že i došlap mě bolele. Furt to není dobrý, beru dorsiflex a ještě jsme oba s mariánem chytili virozu - fakt bomba a za týden letíme do Turecka.

inkinka
16. sep 2010

@kubaka auu, tak toto poznam velmi dobre ☹ , striedam dorsiflex s mydocalmom, dobre je rozmasirovavat veral gelom a nahrievat, napriklad fenom, termoforom a satku na krk, teple more by malo pomoct 🙂 ale neplav prsa, to je na krcnu chrbticu zla poloha

kubaka
16. sep 2010

@inkinka myslím, že se budu spíš cákat jako lachtan. Voda má prý 29

kutlicka
16. sep 2010

Ďakujem kočky za podporu, prečítala som si všetky vaše reakcie. 🙂 Filipal: Ani ja nechápem, prečo sestrička ihneď vyjadrila taký kategorický názor. Ako keby boli všetky matky rovnaký klon... A nechápem, prečo automaticky spája depresiu s popôrodnou psychózou, aj keď som počula, že vraj depresia po pôrode veľmi často skĺzne do psychózy. Ale ako hovoríš, aj keby, tak laktácia by sa mala zastaviť len v tom prípade, ak by ma psychóza prepadla, a nie preventívne. No a čo sa týka tých antidepresív, tak priznávam, že som ich teraz počas tehotenstva vysadila. Chcela som uchrániť bábo od zbytočnej chémie, ale zároveň sa mi zhoršil psychický stav. Nemám teraz síce vyslovene depresie, aspoň nie také, aké som mávala v období ich najsilnejších atakov, ale veľmi citlivo reagujem na všetky stresy a psychické vypätie. A zhoršuje to aj naša momentálna zlá situácia a vzťahy so svokrou. Jednou vetou, nie som vôbec v pohode. Včera to vyvrcholilo tým, že mi začalo tvrdnúť brucho, preto som aj utekala na pohotovosť, kde som absolvovala spomínaný rozhovor so sestričkou. Doktorka ma poslala za psychiatrom, aby zvážil opätovnú medikáciu, ale ja sa tomu stále bránim. Aj keď na druhej strane viem, že bábu ubližuje aj každodenný stres a smútok, možno ešte viac ako mnou tak nenávidená "chémia". Fakt neviem, čo mám robiť. A čo sa toho kojenia týka, som rozhodnutá radšej podpísať kvantum papierov, že celú situáciu si beriem na vlastnú zodpovednosť, ale kojenia sa nechcem vzdať. Nič nenahradí materské mlieko. To je môj názor. Ináč brala som Alventu. Máte s ňou niekto skúsenosti? Ja som s jej účinkami bola maximálne spokojná, dokonca sa mi zdá, že mi pomohla upraviť moju hmotnosť smerom nadol. Akonáhle som ju vysadila, tak som začala opäť rapídne priberať, čo sa znásobilo aj skutočnosťou, že som tehotná. Ešte k tomu som hneď, ako sa potvrdilo tehotenstvo, prestala zo dňa na deň fajčiť, tak možno to prudké zvýšenie hmotnosti súvisí aj s tým, ktovie...

kubaka
17. sep 2010

@kutlicka chemie se vůbec neboj, dítěti nijak neubližuje - mnohem horší je pro dítě matčin psychický stav. Mám s tím bohatou zkušenost - jestli je ti až takhle blbě, tak jdi do léků. SSRI, některý druh je v těhu zcela vhodný a spousta koček brala AD celé těhu. Mají čistý účinek, tzn. že kromě tvého mozku nic jiného neovlivní.

anka12
17. sep 2010

@beginka ahoj moja,ja viem , ze je to hrozne,ale ver ,ze to prejde ja som sa trapila tak isto.mne sa zase zda , ze nemozem dychat,potom ma chyti panika a uz sa v tom veziem,niekedy mam pocit , ze zomriem. ale vsetko sa da zvladnut.chodila som na terapie a uz sa toho tak neobavam.teraz sa trapim s tym istym co ty,chcela by som babätko,ale bojim sa , ze to nezvladnem,ze sa zrutim,zblaznim a nikto mi nepomoze,pritom by som ho velmi chcela mat,ale ten strach je strasne obrovsky.A ak by som ti mala poradit skus psychologicku ,mne velmi pomohla a vdaka nej som opät zacala zit.pa pa

filipal
17. sep 2010

@beginka mozno po porode potrebujes inu liecbu.
skusala si viac AD? napis viac.

@kutlicka podla mna postupujes uplne spravne. snazila si sa tehotenstvo zvladnut bez liekov a islo to.
teraz sa situacia zmenila, tak sa AD nebran. skus si o tom nastudovat aj na zahranicnych strankach.
tam su v liecbe tychto stavov u tehotnych a kojacich zien dopredu. moja sestra brala zoloft na poporodnu depresiu
uz pred 6 rokmi. vtedy o tom na slovensku neboli ziadne skusenosti. nastudovala si to sama a podpisala lekarke, ze na vlastnu zodpovednost.... neprestala kojit.
aj Kubaka ma skusenosti, ako ti pise.
na svokru sa vykasli, vytvor si okolo seba ochranny mur, ktory bude chranit teba a tvoje deti a nikoho si tam nepusti.
ak ti mozem poradit, ignoracia funguje najlepsie. ( dufam, ze nemusis so svokrou byvat!)
Alventa je vyborna. velmi ucinna, su s nou dobre skusenosti, dualne AD. neviem ale, ci je teraz vhodna pre teba.
skus napisat IP Andy.a
drz sa a napis ako pokracujes.... 🙂

katarinkad
17. sep 2010

@kutlicka nechcem ti radit, ani ta odradzat od dojcenia, to v ziadnom pripade, napisem len ako to bolo u mna pocas tehu.....
PP som trpela uz predtym ako som otehotnela, kedze som si nechcela pripustit ze potrebujem liecbu na psychiatrii, trapila som sa s tym sama...obcas ked to bolo neznesitelne dala som si neurol alebo frontin. Ked som ostala tehu bola som velmi stastna, no netrvalo to dlho, nakolko sa moj psych. stav zacal este viac zhorsovat 😒 Moja nevedomost mi nedovolila navstivit psychiatricku, pretoze lieky som jednoznacne odmietala, tak naco by som tam isla? .....takto som sa trapila do 7. mesiaca....ked to uz fakt bolo neunosne a ja som si konecne uvedomila, ze takto to uz dalej ist nemoze, ze tento moj psychicky stav urcite ublizuje dietatku viac ako nejaka tabletka ktoru by som si dala....a navyse nevedela som si predstavit ako v takom stave zvladnem porod a nasledne starostlivost o babetko. ☹ ☹ ☹ Koncom 7.mesiaca som teda zacala brat AD Seroxat.....dr. mi ich velmi nechela dat, ale nakoniec tiez usudila ze to bude pre mna dobre riesenie. Po dvoch tyzdnoch lieky zabrali a mne bolo tych nekonecnych mesiacoch plnych trapenia KONECNE DOBRE!!! 😵 😵 😵 Posledne 2 mesiace tehu som si neskutocne uzivala, nebala som sa uz ani porodu a tesila som sa na babo. 🙂 🙂
Dr. ma ale upozornila, ze pocas uzivania Seroxatu dojcit nemozem (neviem, verila som jej)....no mne to bolo uplne jedno ci dojcit budem alebo nie 😀 Ved moje nebude prve ani posledne ktore bude papat umele mliecko. Vzhladom k tomu ze som lieky uzivala cca 2 mesiace pred porodom, ich vysadzanie ani neprichadzalo do uvahy.
Nakoniec som porodila uplne bez problemov a mam krasneho zdraveho syna. Tesne po porode mal syncek trochu abstinencne priznaky, ale po par hodinach bol v poriadku. Lekarov som na to v porodnici upozornila, ze uzivam lieky a dojcit preto nebudem. Vsetci to akceptovali, aj sestricky, boli ku mne velmi mili a ohladuplni. Sestricky mi maleho ani nenosili v noci na dojcenie, ved naco 😀 nechali ma pekne sa vyspinkat.
Jednu vec ale musim napisat, ze aj ked v dnesnej dobe je PP a depresia velmi rozsirenou diagnozou, lekari v porodnici s tym nemali ziadne skusenosti, mala som pocit, ze este pacientku s touto diagnozou ani nemali. 😨

A tiez si nemyslim, ze dieta je na prvom mieste....prvorady je stav matky, ona musi byt v pohode, inak to nepojde....ani s dojcenim.... 😉

kubaka
17. sep 2010

@katarinkad naprostý souhlas a gratuluji k přístupu.
Až na to, že se nesmí kojit (to už jsi mezitím taky určitě zjistila)- dá se, to by ale paní doktorka musela hnout pozadím a dát takové AD, se kterými se kojit může. No, už se stalo, ale důležité je, jak jsi to parádně zvládla - bez výčitek a blbých pocitů - ukázkový pozitivní přístup 🙂 🙂 🙂

221081
17. sep 2010

ahojte volam sa lucia na depresiu trpim uz druhy rok odkedy som potratila druhe dieta stale mam strach ze sa stoho uz nedostanem brala som lieky pol roka mi bolo dobre tak som ich vysadila teraz som zase otehotnela a nezvladam to miesto toho aby som sa stoho radovala tak som uplne bez citou emocii .niekedy mam pocit ako keby som bola len chodiaca bytost bez duse ziadne city emocie ziadna radost po tom potrate som bola ako uplne vyprazdnena a tak sa citim stale cakala som ze ked zostanem tehotna tak ze budem stastna .v noci nemozem spavat som stoho nervozna bola som u psychijatricky ta mi predpisala eliceu berem kazde rano polku ale bojim sa ze to uskodi mojmu babetku prosim poradte mi dakujem

221081
17. sep 2010

@andy.a ahoj som rada ze je tu niekto kto mi dokaza poradit ,uz dva roky trpim depresiou vsetko sa to zacalo po mojom druhom potrate ked ma priviezli na izbu a ja som si uvedomila co sa zase stalo strasne som zacala plakat .nedokazala som to zastavit ked ma pustili domou insie som nerobila len som bola zavreta v izbe a plakala som takto to trvalo mesiac mala som pocit ze sa stoho zblaznim nic ma nebavilo nechcela som zit citila som sa hrozne na zblaznenie .no uz som to nemohla vidrzat domutila som sa stat s postele a ist psychijatricke po ceste k nej som apsolutne nevnimala svet ?po rozhovore s doktorkou mi povedala ze mam depresie spojene s panickou poruchou dala mi lieky citalex po ktorom som sa citila este horsie bola som ako keby som neexistovala nic ma nebavilo zacala som byt bez citou a emocii a tak je to dodnes teraz som tehotna som 13tt beriem eliceu ale stale sa citim rovnako memam radost ze som tehotna nemam city ani emocie som stoho upne nadne bojim sa ze to uskodi babetku.prosim o radu potrebujem nieco co produkuje hormon stastia dakujem moc za radu lucia

anka12
17. sep 2010

@katarinkad ,dakujem za krasny prispevok velmi dobre sa to citalo,uz ma pomaly prechadza strach.Je fajn, ze sa mozu lieky uzivat aj v teho, pretoze v mojom pripade je to nutne,teraz uz viem, ze sa da aj kojit.len sa este zbavit strachu,ako to cele zvladnem a ci sa nezblaznim,ale toto ma velmi povzbudilo.dakujem ahoj

anka12
17. sep 2010

@221081 Ahoj Lucinka ,neboj sa vsetko bude dobre,len to chce asi viac casu . Mozno aj zmenu liekov.Viem,ze ked si smutna nic ta nebavi,ale to prejde.Skus plavat,cvicit,chodit viac medzi ludi-u mna to funguje.Verim,ze ti opät bude fajn 😉

kutlicka
17. sep 2010

@221081 Luci, môj názor je, že by ti mala psych. vymeniť lieky. Citalec som ináč užívala aj ja, a bolo mi z neho blbo, dokonca som po ňom mala niečo ako zášklby celého tela, hlavne nôh, bolo to dosť nepríjemné (samozrejme, u každého je to individuálne, mojej mame zas naopak citalec veľmi pomohol). A tá absencia citov a emócií, tak to veľmi dobre poznám ☹ Zažívala som niečo podobné, keď som trpela najhlbšími depresiami. V poslednom štádiu ma už doslova "bolela" existencia, každý deň som len čakala, kedy bude zas večer, ja si dám večernú tabletku na spanie a nebudem nič vnímať. V tomto období som nedokázala napríklad vôbec plakať. Bolo to presne pred rokom... a už nikdy viac nechcem zažiť nič podobné. Ono totiž absencia emócií je pre mňa oveľa neznesiteľnejšia, než akákoľvek negatívna emócia. Pomohlo mi až ústavné liečenie a zmena antidepresív.
Luci, pokiaľ ti nie je dobre ani po tom druhom antidepresíve, tak to konzultuj s doktorkou, určite sa nájde nejaké, ktoré ti sekne. Ja sa takisto chystám navštíviť v pondelok môjho psychiatra, lebo som sa rozhodla znovu pokračovať v braní liekov. Chcem s ním prekonzultovať také, pri ktorých je možné kojiť.
Budem na teba myslieť a určite sa ozvi, čo máš nové!!!

kutlicka
17. sep 2010

@katarinkad plne s Tebou súhlasím, som Ti vďačná za obsiahlu odpoveď, len to kojenie si vziať nechcem dať, veľmi veľa to pre mňa znamená. Som odporkyňou všetkých "umelín", či už je to v strave dospelých, nieto ešte v strave najmenších bábätiek. Okrem toho pri kojení vzniká silná citová väzba medzi matkou a dieťaťom. A verím, že kojené deti vynikajú bystrosťou a majú silnú imunitu. Samozrejme, keby to ináč nešlo, tak nepôjdem hlavou proti múru, veď ako píšeš, nebolo by to prvé ani posledné bábo, odchované na umelom mlieku. Len som rozhodnutá spraviť všetko pre to, aby som mohla kojiť a zároveň si užívať psychickú pohodu. 😉

katarinkad
17. sep 2010

@anka12
@kutlicka
dakujem. Drzim vam palceky, velmi, velmi 🙂 S touto chorobou je tazky a dlhy boj, ale ked sa chce, vsetko sa da. Mat deticky je predsa poslanim nas zien...zmysel nasho zivota....takze nebojte sa, dietatko za to urcite stoji 😵

@221081 Ako dlho beries eliceu? Mozno ti este tento liek nezabera....no ak ju beries uz dlhsiu dobu, tak asi by bolo najlepsim riesenim zmenit liek. Aj ked viem ze vysadzovanie jedneho lieku a nasledne prechod na novy je tiez dost tazky, ale treba to skusit. 🙂 Drz sa!! Verim, ze pridu chvile,ked sa zacnes na to malinke co nosis pod srdieckom tesit. 😵

221081
17. sep 2010

@anka12 dakujem za odpovet ale ked aj chodim medzi ludi vobec ich nevnimam vobec nemam zaujem o okolie

221081
17. sep 2010

@katarinkad dakujem keby si uz mala dnes pravdu aby som sa rano zobudila a bola by som taka ako volakedy ked som este nepoznala co je to trapit sa

221081
17. sep 2010

no blyzi sa cas na spanie a ja mam stoho hrozu
ako sa rano zobudim a ci vobec aj zaspim zase pridu zle sni a ja budem nato uplne sama

221081
17. sep 2010

@kutlicka moc ti dakujem za radu a odpovet uz dva roky som bez tychto citou a emocii bojim sa ze to neprejde a este sa aj bojim toho ze ked porodim tak nebudem nic citit k babetku

221081
17. sep 2010

dufam ze lieky neposkodia mojmu babetku

221081
17. sep 2010

@ferkaa ahoj ja som 13tt beriem eliceu uz pomali rok najpr som brala dve rano potom mi to zmenila na jednu rano jednu vecer citila som sa dobre ale teraz jak som otehotnela tak beriem len polku rano ale poviem ti ze nic moc mam zase depresie

vsilvia
19. sep 2010

@221081 drz sa , bude lepsie, hovorim z vlastnej skusenosti. mne velmi pomaha psychologicka plus lieky. veci idu dopredu...ta laska k dietatu pride urcite

radulinka00
19. sep 2010

Ahoj holky,
já už se tady přestávám orientovat, kolik je tu nových lidí, možná jsou spíš staro-noví. Nečetla jsem diskuzi celou, tak možná už dříve přispívali. Každopádně všem držim palce, ať je lépe!
Já bojuju, jak můžu, ale hodně mi to zkazila nemoc jedna blbá....,ani nevím pořádně co to je, nejdřív jsem myslela, že chřipka, že to vyležím a bude dobře. Měla jsem vysoké horečky asi tři dny potom se k tomu přidal kašel, tak to vypadalo jako zánět průdušek k tomu bolesti různě kloubů a tak . No a když to nepřecházelo, tak jsem v pátek vyrazila k obvodní, a tím, že teda horečky, kašel. Ona si mě poslechla, pravila, že nic neslyší, v krku nic nemám.... Tak se mě jala vyšetřovat palpačně břicho a když mi zajela docela drsně rukou do podbřišku, tak jsem vykřikla bolestí, na to ona děvče,děvče,to může být i zánět dělohy! 😝 😝 😝 😝 🙄 No nevím..... chtěla mě poslat hned na gyndu, naštěstí můj doktor v pátek neordinoval, tak mi udělala odběry, řekla že neví, uvidíme zítra podle odběrů.Nasadila mi ATB ńákej dryják Doxybene, to je asi úplně na všechno širokospektrální atb 😝 ☹ Holky, nebrala jste to některá? Tak jenom čekám, co to se mnou udělá.a zítra co se dozvím 🤐
Tak to člověku na náladě nepřidá, ani nemůžu na sluníčko kvůli těm atb, ach jo. Holky držim palce, ať se brzy všichni zase cítime fajn a už si na tyto zážitky ani nevzpomeneme!!!!!pa R.

lubka888
19. sep 2010

@radulinka00 AHOJ, ja som brala doxybene, toto leto na angínu. Je to dobré ATB , teda mne aspoň pomohli, ale užívala som ktomu aj probiotika, lebo ja mávam pri ATB hnačky. Alebo stačí aj B-komplex. Držím palce , aby to nebolo nič vážne a aby si sa čím skôr uzdravila. 🙂 pa

221081
19. sep 2010

@culinka ahoj no ja som bola nato ako ty lenze o trocha horsie ja som mala pocit ze vobec neexistujem a to som brala citalex bolo mi snich zle nebavilo ma vobec zit to vsetko sa mi dialo hrozne dlho doteraz nemam ziadne city ani emocie som tehotna a vobec sa na to babo netesim beriem teraz eliceu ale bojim sa ze moje babo stym bude trpiet

221081
19. sep 2010

@vsilvia no ale kedy sa mi vrata emocie a citi ked sa neetesim ani na babo

filipal
20. sep 2010

@radulinka00 veru je tu plno novych dievcat. to je asi tou jesenou.... ☹
a daj si aj tie probiotika ako pise Lubka. 😉 ..