Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

filipal
7. okt 2010

@janyka a svagor ti doporuci psychiatra? lebo podla toho co pises potrebujes medikamentoznu liecbu.

berkulica
8. okt 2010

@janyka je mi to ľúto čo prežívaš, musí Ti to veľmi znepríjemňovať život. Dúfam, že nám pomôže to vyšetrenie, budem rada ak napíšeš ako pokračuješ. Pomôžeš mi ak mi pošleš ten kontakt na švagra berkulica@centrum.sk. Ďakujem pa

janyka
8. okt 2010

@filipal ale ja nechcem žiadne medikamenty, tomu som sa vždy bránila, aj keď ide len o bolesť hlavy napr., ja radšej pretrpím. A ešte stále kojím.
@berkulica poslala som ti mail. Ja mám z toho trochu strach, je mi čudné, že ma niekto bude skúmať do hlbky. Ale mám aj strach to nechať tak. Bojím sa spraviť ďalší krok. Snáď to nejako prekonám...

filipal
8. okt 2010

@janyka aj ja sa branim medikamentom. ATB som nebrala uz par rokov, na bolest hlavy si ordinujem vodu (zvycajne si pri bolesti hlavy uvedomim, ze som dlhsie nepila 😝 ) alebo vychadzku na cerstvom vzduchu 😅 .
ale na toto pozor Janyka! sertralin je napriklad liek, ktory ti zabezpeci rovnovahu serotoninu v mozgu. ak mas depresiu, alebo panicku poruchu, tazko si bez liekov pomozes. niektore sa mozu aj pri kojeni.
citala si si diskusie dozadu? lebo mozno 1 -2 pacientky z tejto poradne si poradili v depresii bez liekov. a to ich sem prispievali stovky....

radulinka00
8. okt 2010

@berkulica
@janyka
Ahoj holky, nebojte se psychologa ani psychiatra.Jestli cítíte, že už to sami nezvládnete, určitě vyhledejte pomoct, už kvůli dětem! Já jsem se taky strašně bála, když jsem seděla v čekárně u psychiatra, tak mně bylo hrozně, strašně jsem se styděla, kam až jsem to dopracovala, ale bylo to úplně v pohodě. Narazila jsem na hrozně milou paní doktorku, která mě uklidnila, že nejsem psychiatrický pacient, ale že jsem si to udělala stresem. Taky jsem se hrozně bránila lékům, protože o nich koluje hrozně pověr a nesmyslů. Dr jsem se ptala jestli bych to mohla zvládnout bez léků a ona mně řekla, že ne, že se to může zhoršovat a pak třeba můžu skončit v nemocnici a neléčená úzkost většinou vyústí v těžkou depresi a strachu z otevřených prostor, že člověk už ani nemůže vylézt na ulici. I jsem četla, že čím dýl se nechá deprese bez léčby antidepresivy, tím pak to trvá dýl-vyléčení a může dojít i k poškození mozku, takže já vás nechci strašit, ale není radno si s tím moc zahrávat. A vedlejší účinky antidepresiv na organizmus jsou daleko menší než účinky deprese na organismus 😝 😝 😝 Ale já nevím jak moc na tom jste špatně, lehčí formy deprese se dají vyléčit psychoterapií a pozitivním myšlením, koníčky a zdravým způsobem života. Střední a těžká deprese nebo úzkost ne, tam jsou nutná ad. A vedlejších účinků se nebojte, nejsou žádné nebo minimální. Psycholog je taky fajn, chodím tam moc ráda a můžu s ním mluvit očemkoli a odkryju mu jenom to co chci odkrýt.Byla jsem tam asi 5krát a moc mi pomohl, tak se toho nebojte. To co prožíváte se může stát komukoliv, nezáleží na vzdělání, věku, vyznání je to úplně jedno a určitě se z toho dá dostat!!!! Hodně štěstí! R.

hroska
8. okt 2010

@janyka, @berkulica, podla toho co pisete, mi to pripada, ze ste sa do nasej temy trafili presne. 😨 😝 . Len Vam chcem povedat a povzbudit, ze sa nemusite bat liekov, lieky su na to, aby pomahali, nie su to drogy ani nic podobne. A nebojte sa nebudete ani prve a posledne, ktore by dnes brali antidepresiva. Ved depresia je dnes velmi rozsirena, vsade o tom citate, ten herec, herecka, spevak.... ju maju - a este sa tym aj pochvalia... Dokonca AD uzivaju aj male deti, tak coho sa bojite!!! 😨 😨 😨 😨 😨 A mozem Vam povedat, ze cas je vlmi dolezity, cim skor sa zacnete liecit, tym vacsia sanca, ze sa vyliecite uplne.... a budete opat stastne a vesele ako predtym. A co ti ludia, ktorym AD nezaberaju, musia ist na elektrosoky, co maju povedat ti??? 😨 A napriek tomu su stastni, ze maju este nejaku moznost, aj ked taku, ktoru laici zavrhuju, lebo nevedia, ze je velmi ucinna v najtazsich pripadoch. Tak baby, ved urobte nieco pre seba a vdaka vede, je to naozaj uz dnes dost jednoduche 😵 😵 😵 😵 . Drzim palceky. 😉

lubka888
10. okt 2010

Caute, kočky 🙂
Neviete , aká je normálna dávka pri úzkostnej poruche?. Ja beriem 20mg seroxatu a neviem, či by som nemala zvýšiť, keďže sa mi už stalo, že sa mi pri strese zhoršil stav a musela som si dať xanax 0,5. Ja beriem ten seroxat 2 mesiace.
A ako sa Vám darí, prichádza nám pomaly zima, tak musíme byť silné, aby sme to prekonali v pohode 🙂
Radulinka ako sa máš, čo nové AD?
Pekný zvyšok víkendu a podaktoré z nás zajtra hor sa do nového týždňa. 🙂

hroska
10. okt 2010

@lubka888, ja beriem tiez Seroxat 30 mg denne uz vyse roka. Mam diagnozu tazka depresia, ale myslim, ze to bolo premiesane aj s uzkostnou poruchou 😝 😝 😝 😝. Z vlastnych skusenosti Ti ale mozem povedat, ze 2 mesiace je este velmi malo na nejaku stabilizaciu a hlavne co sa tyka uzkosti. Samozrejme, ze AD Ti uz zabrali, ale este sa budes dlhsie "doladovat". 😨. No a samozrejme pri strese, je uplne normalne, ze sa Ti stav zhorsil, ale podla mna to nie je dovod na zvysenie davky. Postupne sa za pomocu liekov naucis "zvladat" aj stres 😅. To, ze si si dala v zatazovej situacii Xanax, myslim, ze bolo spravne rozhodnutie, mozes si to kludne este dovolit. Je to moj nazor, ale samozrejme pokial by si mala nejaku dlhodobejsiu zataz, stres a uzkosti by sa zacali vracat, zhorsovat, je lepsie (po konzultacii s Dr.) zdvihnut AD ako sa 1/2 roka napchavat Xanaxom.

andy.a
10. okt 2010

@lubka888 pri úzkostných poruchách /PP a pod./ sa ide až do 60 mg,rovnako ako pri ťažkých depresiách 😝 😝 😝
išla by som aspoň na 30-40 mg...Xanax podľa potreby si kľudne môžeš dať 😉

mám veľa pacientov aj na 60 mg paroxetínu-pri PP a sú v pohode 😉 😉 😉

držím palce 🙂 🙂 🙂 😎 😎 😎

a
@hroska má pravdu,2 mesiace je ešte krátka doba,ale aj tak by som dávku AD zvýšila 😉 😉 😉

lubka888
10. okt 2010

@andy.a
@hroska dakujem,Vám za odpovede, je jasne ze sa nechcem napchavat xanaxom, ale naposledy som ho uzila asi pred 6 týzdnami, tak si myslim ,ze nejake tri, styri tbl. by mi nemali nejako uskodit. No ja som si myslela, ze ked mi je uz sest tyzdnov dobre, tak sa mi to nevrati, kedze som v liecbe. Ale aspon mi to pripomenulo, ze si musim davat na tie stresy pozor, ale asi by mi lekarka mala zdvihnut tu davku, kedze mi u z zacina skola a ked zacnu skusky, tak to asi budem potrebovat. Doma potom este zvladat dve deti, jedno z toho prvaka, potom manzela 😀 a domacnost a este pracu 🙄 , tak to bude silna kava. A dakujem za rady 🙂 🙂

filipal
10. okt 2010

ahojte vsetky 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
@lubka888
drz sa, nech ti tyzden rychlo prebehne 😉 tu davku si zvys....moze to byt len docasne....
moja kamoska berie 40 mg seroxatu....a to uz dlhodobo.

radulinka00
10. okt 2010

@lubka888
Čauky, to už to bereme 2 měsíce? To je hrozný jak to utíká..... No já beru pořád stejně escitalopram 10mg ráno a večer 7.5mg Mirtazepan, protože stále mi nejde dobře usnout nejsem večer nějak správně unavená, i když jsem třeba celý den v jednom kole, včera jsme ušli asi 10km a ještě jsem doma uklízela a stejně je 10 večer a já jsem čilá nechce se mi spát to by mi mohla poradit andy jestli to nemůže být s toho citalopramu?
Jinak manželovi minulé úterý zemřel náhle tatínek, takže hrůza 😔 😔 Vůbec jsme to nečekali, asi srdce, ale vážně nemocný nebyl a bylo mu teprve 67. Manžel to špatně nese často pláče a to jsem ho za 10 let co jsme spolu brečet neviděla ☹
No bude to chtít hodně času.
Ty toho máš teda dost, ta škola do toho a co studuješ?Aspoň se člověk nenudí. 😝

@filipal Tak jak jde vysazování?

filipal
10. okt 2010

@radulinka00
dakujem, ide to... pomalicky znizujem....
to mi je luto, ze mate taky smutok v rodine. tvoj manzel bude teraz potrebovat, aby si ho podrzala. smutne..... ☹ ☹ ☹

vavrenka
10. okt 2010

ahojte, dievcata,
chcela by som vas pdoporit, svojho casu som sa liecila na psychiatrii a teraz uz 3. rok chodim na terapiu a musim povedat, ze je zazarak kde som zacinala a kde som teraz. Lieky uz velmi dlho nebriem, a ked ma chyti splin - tak uz to dokazem prekonat bez nich.. netvrdim, ze som pevna a vyrovnana, vzdy budem trochu krehkejsia ako je priemer, ale citim sa normalna (dlhe roky som to tak neprezivala) 😎 majte sa...

monaart
10. okt 2010

ahojte baby
dlhsie som sa neozvala,myslela som ze budem len citat ,uz nie písať... ☹
žial ani po 1/2 roku ako manzel odisiel sa stav nezlepsuje, chodim sem tam ako cas dovoli na terapie ....ale mali sme sud kvôli vyzivnemu a stretavanie sa s otcom... stretla som sa s manzelom aj "mojou nastupkynou" tak ma to rozhadzalo ze sa mesiac uz neviem znormalizovat....je mi to trapne priznat ale doma si ani poriadne poplakat nemozem....ved ma vidia deti, a moja mama to tiez nezvlada...chlapci su velmi rozladeni tiez ked si ich otec berie " k nim" a ja tyzden napravam ich zurivost....som z toho uplne vycerpana a tiez zufalo smutna,ze som ostala sama.cele sa to zosypalo na mna...
niekde som tu citala prispevok ze 1/2 roka brat xanax nie je vhodne.ja som sa pytala lekara, ci mozem pokracovat, ze mi je nanic, v noci aj ked som unavena ,ked sa k malym budim, potom do rana neviem zaspat a rano by som spala ale neda sa uz... 😒
stale u mna pretrvava nervozita a uzkosti,strach.mozu byt vykyvy nalad aj z tych liekov? beriem 1/2 rano a vecer, ak mi je tazsie,tak celu.
ahojte.

hroska
10. okt 2010

@monaart, a Ty beries len ten Xanax? 😨 😨 😨 😨 😨 😝. Rozvod je jedna z najtazsich zivotnych udalosti 😝 😝 😝 😝 a hlavne, ked su v rodine aj deti, takze naozaj si prekonala velku zataz a navyse teraz ides do dalsej velkej zmeny - naucit sa zit sama s detmi, zaroven tolerovat "tvoju nastupkynu" 😝 a vsetko tak, aby sa to co najmenej dotlko deti. Nemyslim, si ze nervozita a uzkosti su zo Xanaxu 😨 , ale momentalne si hrozne vycerpana z toho vsetkeho 😝 😔 🙄 a mala by si pristupit k nejakej serioznej liecbe, nech sa das cim skor dokopy.

filipal
11. okt 2010

@monaart
pripajam sa k nazoru Hrosky...
naozaj, prezivas jedno z najtazsich obdobi ☹ ☹ ☹
ten Xanax ti predpisal psychiater alebo prakticky lekar?

lenka00
11. okt 2010

Ahoj holcicky, moooc dlouho jsem tady nebyla, nevim, jestli si na me Hroska nebo Filipal vzpomenou 🙂 Mile me prekvapilo, ze tady stale prispivate a hlavne pomahate ostatnim - klobouk dolu..jste užasné, ja mela pak strach chodit na tyto diskuze, ze se budu zase pozorovat jak to je u me a tak...
Filipal...moooc Ti gratuluji, ze se pokousis snizovat a drzim vsechny palce, at je vse oki...
Hroska..a jak se mas Ty, moc si mi pohala, kdyz jsem se citila uplne mizerne...
U me se vse srovnalo, kdyz jsem presla na Argofan (venlafaxin) nejprve 75mg, ale nestacilo a sli jsme na 150mg...to jsem byla skoro 1/2 roku dobra a dr. zacala taky premyslet, ze zacneme snizovat, ale ouha...zniceho nic, mam zase bohuzel uzkosti, uz skoro tyden, uz se ted nebojim brat si neco na uklidneni, takze ted beru 1x denne rivotril 0,5mg, ale mam trochu pocit jako na zacatku, casto paniku a strach, ze se zase vse vraci...proto jsem se moooc chtela zeptat, ostatnich co uz nejhakou delsi dobu berou AD jestli je to normalni, ze uz skoro po pul roku klidu prijde takovy dlouhy vykyv, kdy si musim zase uzivat leky na uklidneni? dr. jsem volala, tak rikala, ze mam teda zkusit ten rivotril a kdyz to nebude lepsi, tak zvysime na 225mg, coz mi prijde silene moc a je mi to lito, kdyz uz jsme chteli snizovat...Bere tady taky nekdo venlafaxin a treba i tak vysokou davku???
Dekuji moc a jsem rada, ze kdyz neni zase neco oki, ze vim kam se muzu obratit...vsem preji pevne nervy a moc sil...dekuji

krystofka
11. okt 2010

@lenka00 Ahoj, já jsem ho brala a brala jsem 225mg..byla jsem hrozně unavená a pořád jsem jakoby usínala a všechno mě vyčerpávalo, více než při depresích bez AD...Na této dávce jsem byla asi půl roku, potom jsem požádala o snižení a postupně snižovala dál. Teď, od dubna jsem bez AD...první měsíc mi bylo zle, druhý strašná deprese, nemohla jsem ani otevřít pusu, ještě červenec byl špatnej..od té doby, jen výkyvy, už ne ale velká deprese...Držím palce..

lenka00
11. okt 2010

@krystofka Děkuji moc za odpoved, to jsi uzasna, ze jsi to takhle zvladla bez AD 🙂 je pravda, ze paradoxne jsem na argofanu take vice spavejsi, i kdyz dr. rikala, ze jsou hodne aktivujici...me ta spavost ani tak nevadi, ja nez deprese, tak mam spise uzkosti, takze kdyz zacnu byt spava, tak vim, ze uzkosti jsou ty tam a je mi lepe, u me vse zacinalo tim, ze jsem prestalo skoro uplne spat...a mas pocit, ze ti ty ad pomohla???

krystofka
11. okt 2010

@lenka00 Jo, pomohly, zvedla se mi nálada a byla jsem scchopná jít do práce a mluvit s lidma apod. No, u mě to bylo složitější, a nemůžu říct, že bych byla úplně v pohodě ale bojuju. Na AD jsem nabrala 25 kilo, žili jsme v zahraničí, byla jsem neustále sama, chtěla jsem to skončit, naštěstí mám super chlapa. Kvůli mým depresím jsme se vrátili zpátky domů a to v prosinci, doteď nemám práci. Podstoupila jsem jednu umělé oplodnění, nepovedlo se, podstopupila jsem druhé a snad se zadařilo. Jinak, já jsem pořád hrozně nešťastná, podrážděná, neumím se moc radovat. Bojuju, někdy je mi strašně ale já už nechci na AD..i když, vím, že když nebude jiné východisko, nedá se nic dělat..Ale...snažím se. Leni, já s tím životem strašně válčím a celej život mě bolí a moc ho žít neumím..Doufám ale, že se všechno v lepší obrátí, budeme mít finanční rezervu, já si jednou najdu práci. No...v hlavě mi to šrotuje...

sunysara
11. okt 2010

ahoj holky, chtela jsem se zeptat, když trpíte depresema, bojíte se chodit mezi lidi že se vám třeba udělá špatně??
me se teda je poslední dobou slabo i v těhu i před tím. bojím se aby to nebylo nic vážného nebo to může být jen z nervů? a pořád se mi motá hlava

lenka00
11. okt 2010

@krystofka Tak blahopřeji k miminku, ted krystofko muzes byt i hodne rozladena tema hormonama a pri umelem se tech hormonu i myslim hodne ji, ze? to vse moc nedela dobre na psychiku...ale jsi fakt skvela, ze to zvladas bez ad...taky jsem prave chtela pomalu snizovat, ze bychom pristi rok zkusili dalsi mimi, ale pokud zvysim, tak se to asi prodlouzi, ale radsi si zvednu jen, at je vse oki...kdysi jsem se prasku strasne bala, mela jsem z nich uplnu panickou hruzu, ted uz je to lepsi a vim, ze vse chce hromadu casu...me ten argofan taky pomohl z toho nejhorsiho, jen ted me mrzi, ze se to z niceho nic zase tak zhorsilo...krystofko ani zadne leky na uklidneni si neuzivas? a kde jste zili v zahranici? tam ti napsali ten argofan? drz se...

@sunysara myslim, ze by se u tebe mohlo jednat o panickou poruchu, ale vim, ze s tim ti urcite vice poradi andy.a prave, ze kdyz jsou nervy podrazdene, tak se ti muze tocit hlava a byt ti slabo, to vsechno delaji nervy a clovek z toho ma pak dalsi nervy a je z toho zacarovany kruh...

sunysara
11. okt 2010

@lenka00 jj děkuju, no je fakt že to budouasi nervy, prostě se nebojím jako v obchodákách spíš všude abyse mi neudělalo špatně nesekla bych sebou a co pak s malým. tak proste nevím co s tím. víš jak nevím jeslti to není nic jiného ale zase po dr si proste nemůžu dvoolit s malým jezdit

krystofka
11. okt 2010

@lenka00 Tam se to jmenuje Venlafaxin...a ano, napsali mi je tam. Byla jsem na tom hodně zle, nemyla jsem se, nečistila zuby, nemluvila, nemohla jsem pochopit, čemu se ostatní smějí, o čem si povídají. Nebylo to dobré, Leni, já bych zase na AD šla ale chci si dokázat, že to zvládnu sama. Pokud je ti zle, ber těch 225 třeba jen pár měsíců, než se zlepšíš. Poto je snižuj. Nevím, myslím si, že je lepší je brát, než trpět...Chodím i nadále k psychiatrovi a ráda bych na nějaké terapeutické sezení, nic mi ale nedoporučil. Moc mi dr nesedl, i když je považován za jednoho z nejlepších v oboru. Mě přijde neosobní.
S tím mimi...já jsem ty AD chtěla vysadit i kvůli tomu, že jsme se snažili o dítě. Jinak, na AD jsem byla od jara 2007 do jara 2010....

lenka00
11. okt 2010

@sunysara mozna to prejde samo, ale pokud jsou nervy rozcuchane, tak by se meli nejak uklidnit...na to jsou ty lecky, uvidis sama...ja taky musim po doktorech, maleho mi vzdycky nekdo pohlida..pro klid duse, treba jen na krev, jestli nechybi zelez, ale nemyslim si, ze jsi nejak jinak nemocna, myslim, ze jsou to opravdu ty nervy...drz se

krystofka
11. okt 2010

@lenka00 Nejhorší je, že deprese přijdou bez jakékoli příčiny. Prostě tady najednou jsou. Rodina mého manžela to třeba vůbec nechápe, moje mamka, ta taky ne. Řekla mi, z čeho ty můžeš mít deprese??

krystofka
11. okt 2010

@sunysara Tohle má moje nej. kamarádka. Všude jezdím s ní... 🙂

Ne vážně...Leni má pravdu...

sunysara
11. okt 2010

@krystofka no já to měla před těhu brala jsem prášky pak je vysadila a fajn ted mám spíš strach o malého, ještě kojím tak co by se stalo kdybych zůstala n ekde štajf. no zkusím se zeptat obvodáka ale ten mi řekne že je to nižsí tlak a hotovoproste ho požádám o testy. nebo na gyndě|??? nevím kde po porodu ej to horší ,navíc me deptá tchyne, bydlíme u našich proste je toho moc mám pocit že nezvládam mateřství a samo s tema stavama si ho moc neužávám ale malého miluju nadevšechno ale chtela bych být pro nej ta nej na svete

krystofka
11. okt 2010

@lenka00 Léky na uklidnění...ty bych moc ráda...jsem fakt strašně podrážděná. Koupila jsem si Bachovi kapky, jestli ti to něco říká, ale neberu je. Zapomínala jsem. ne, fakt nic neberu..Leni, ale na mě nehleď...Dělěj co je pro tebe nejlepšé. Já už se z nejhoršího evidentně dostala. Teď jde o tebe a ty AD ti pomůžou..mě teda aspoň pomohly, snížit se dají vždycky... 🙂

lubka888
11. okt 2010

@radulinka00
Cauko, je mi luto tej smutnej udalosti vo Vasej rodine, ale urcite to zvladnes. 😉
No vidis, ako ten cas uteka, uz mame 2 mesiace za sebou, mne sice zabrali AD uz po 2 tyzdnoch, preto som zostala taka prekvapena, ze jeden stres ma dokaze takto rozhadzat. Este ani dnes nie som uplne OK, ale som v praci, tak sa snazim na to nemysliet, lebo ked som uz bola v pohode tak som sa ani nepozorovala a teraz ma to tak vystrasilo, ze sa opat pozorujem. Nie je to ako na zaciatku, to som doobeda nevedela fungovat vobec, teraz fungujem , ale nie je to ono.
V stredu idem k lekarke, tak mi asi zvysi davku, a neviem ci ma niekto skusenosti, ze ked sa zdvihne davka, ci sa uz nebudu opakovat tie vykyvy. J pravda, ako Andy pisala, ze tie 2 mesiace je este kratka doba, ale ja som myslela, ze ked mi je uz ok, tak som za vodou ☹
Inak studujem druhy rok politologiu externe a aj z toho mam strach , ked zacne skuskove, aby som sa vyhla takymto stavom ☹