Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

vita
27. jan 2010

no hroska moja zlatá neviem, neviem ...každá choroba je nepríjemná....najprv som mala problém s rovnováhou....tackala som sa ako pijani a teraz sa to upravilo tak, že rovnováha ako tak ujde, ale závrate pretrvávajú ....a z toho sa zľaknem ....hrozne nepríjemne to je......ešte keby to bolo raz za čas- nesťažovala by som sa,,,,,,,,,ale tak často

srdcko81
27. jan 2010

Vidis hrosík sama pises ze otec je na udziavacej latke-mozno keby nebol tak sa to moze pri nejakej stresovej situacii zopakovat. ☹

srdcko81
27. jan 2010

Tým samo nemyslim ze u kazdeho-ale jednoducho tak rozmýslam,ze aj ked vysadim lieky moze byt dobre rok dva mozno päť-ale vzdy ked sa objavi nejake negatívum životne tak sa to moze zopakovat-jednoducho si myslím ze uz zostaneme nachylnejsie na taketo veci-mozno uz len podvedomie to vyvolá-pretože myslim aj ked mám vyse roka pokoj-že na tie ataky a tie hnusne pocity nikdy nezabudnem ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

inkinka
27. jan 2010

srdcko, myslim, ze lahsia depresia sa naozaj uz nemusi zopakovat. Teraz tomu neveris a pochybujes, ale to je prave typicke pre depresiu, ze ludia neveria, ze sa z toho dostanu. Musis verit, ze si to prave Ty, komu sa to podari. Myslim, ze nieco ostava, mozno prave ten strach, ze sa to vrati 😒 , ale ak aj, uz vies, ze sa s tym nieco da robit - nepriatela treba spoznat 😝

srdcko81
27. jan 2010

inkinka-ja tiez bývam optimista-ale v tomto smere som skor pesimista-ja som nemala depresiu-ale mám Panicku poruchu-a preto si myslim ze ten strach ma bude stale ovladat-aj ked viem ze nie v takej velkej miere ako na zaciatku-pretoze viem co to.....

monca007
27. jan 2010

Ahojte aj ja som si myslela ze sa z depresie dostat neda ale teraz uz viem ze sa da asi pred tyzdnom som sa stretla s kamaratkov ktora sa liecila na tazku depresiu rok brala AD teraz je vyse pol roka bez liekov na zaciatku bola aj v nemocnici bola na tom zle a teraz si chvali ze ani pred depresiou sa tak dobre necitila ako teraz povedala ze lieky jej zmenili zivot k lepsiemu ako ho mala pred depresiou 😎 a hroska tie hrozne myslienky mam v hlave 24 hodin denne nemozem sa ich zbavit niekedy mam pocit ze sa znich zblaznim ☹

hroska
27. jan 2010

Srdcko, otec je na udrziavacej davke, ale nikdy sa mu depresia nezopakovala 😨 😨 😵 . Berie len kvoli tomu, ze on mal velmi tazku depresiu a pomohli az elektosoky a uz nechcel nikdy v zivote riskovat, ze by take nieco mohol prezit este raz v zivote. Samozrejme, ze keby vysadil tu udrziavacku, mohlo by sa to vratit, ale aj nemuselo 😨 😨 😨 , ale to uz sa nikto nikdy nedozvie 😀 😀 😀 😝

Ano Inkinka, tiez si myslim, ze v tom spociva depresia, ze neveris ze sa z toho dostanes 😝 😝 😝 🙄 . Ved aj moja Dr. mi na otazku - "ci sa z toho dostanem" odpovedala, ze na 100% ANO 😵 😵 😵 . Myslite, ze by mi klamala do oci?? 😨 alebo len ma tak utesovala, ved to by bola co za odbornicku??? 😨

hroska
27. jan 2010

Monca, preeeeesne to co povedala Tvoja kamoska tvrdi aj moj otec 😉 😉 😉 😉 , , ze nikdy sa tak dobre necitil ako po depresii 😵 😵 😵 😵 😵 😵 , ze ovela lepsie ako predtym 😅 😕 😨 A on nebol v jednej nemocnici, ale vo viacerych nemocniciach aj ustavoch po celej SR aj v Cechach. Ano Monci, tie myslienky su na zblaznenie. Dufam, ze prejdu,aj ked si to zatial neviem dost dobre predstavit 😝 😝 😝 😝 😝. Uz som zabudla, kolko beries AD?? 😨 😨 , ja 6 mesiacov.

Srdcko, ale strach nie je len pri PP 😨 😨 😨 , pri depresii mas tiez velmi velky strach, to je jeden zo zakladnych priznakov 😨 Mas strach zo vsetkeho ....niekedy mas strach aj pozret sa cloveku do oci, mas strach z vlastnych myslienok..... je to hrozne 😝 😝 😝 😝 😝

tygra
27. jan 2010

ahojte babulky,uz davno som sem nepisala,ale, snazim sa citat vase prispevky,ale kym ich precitam tak odpisovat nestiham,pretoze ma moji chlapi,vyhodia od pocitaca 😝 ,maly potrebuje okopat zahradku na farma vile 😀 a muz zas hra na pc poker 😖.no a ja si potom nemozem kludne s vami pisat ☹uz bude mesiac co som zacala brat ad a musim povedat,ze mi je lepsie,nemam uz take zle stavy,ako som mala,mam sice pms,ale snazim sa ho zvladat,lepsie ako pred mesicmi 😝vita ja poznam tie stavy zavrati,vzdy som sa tak zlakla,ze odpadmem,az som mala triasku,zrychleny pulz a zacala som sa bat chodit medzi ludi a hlavne do nakup.centier.netvrdim,ze ich obcas nemam,ale uz su len naozaj obcasne.pomahaju mi ad,kontrolu u dr mam o dva tyzdne,no uvidim co mi povie,ja ale verim,ze bude dobre 😅 tak babulky drzte sa...ja som uz zas vyhodena od pc,vraj som na nom uz dlho 😠 pekny vecer

monca007
27. jan 2010

Hroska berem AD 6tyzdnov uz je lepsie ako na zaciatku v prvom rade sa mi upravil spanok a uz mi zacina aj chutit jest berem Mirzaten 45mg vecer a ten strach mam uz neni taky silny ako na zaciatku ale je a tie myslienky podla doktora sa stratia len to chce cas to pesimisticke myslienky sposobuju depresiu ja sa z doktorom bavim o vsetkom dost mi to pomaha vie ma upokojit ze clovek v depresi za myslienky nemoze hroska potesila som ta aspon trosku? 🙂

hroska
27. jan 2010

Monci, ani nevies ako si ma potesila 😵 😵 😵 😵 😵 , dakujem 😉 😉 🙂 . Ale potesim aj ja Teba, ze si na dobrej ceste, aj mne sa zacalo polepsovat presne tak isto, najprv ten spanok a chut do jedla a pomalicky sa bude vylepsovat aj ostatne. Len sa nezlakni "horsieho dna" 😝 😝 😝 😝 . Viem, lahko sa hovori, ale tazko sa to prekonava, ked bol u mna ten horsi den 😝 😝 , tak vzdy ma to vratilo tak o krok spat a sebavedomie slo hned dole. 🙄 😝 Ale funguje to nastastie aj naopak, tak uz len treba verit, ze raz sa uplne vyliecime 😅 😅 😵

Tygra 🙂 🙂 🙂 😵 dobre spravy 😉 , a inak pms je svina 😝 😝 😝 😝 , da zabrat aj ked uz si ako tak stabilizovana

monca007
27. jan 2010

Hroska ano uz sa mi to stalo ze jeden den mi bolo lepsie a potom zrazu bum dostala som silny strach ze sa mi to este zhorsuje ale potom to chvalabohu preslo a este aby som nezabudla tej kamaratke pomohli tak lieky ze to co nemohla robit v detstve mala strach z vytahu alebo nemohla sa divat na filmy kde vrazdia a tyraju zeny a deti teraz jej to nerobi nic a v pohode sa diva a vo vytahu sa vozi takze zostal znej flegmatik 😀

maria62
28. jan 2010

Ahojte babenky 🙂
Píšem skoro ráno chystám sa do práce a mám trocha času takže tá naša choroba je poriadny zabijak, len treba s ňou vedeiť žiť.Ja si myslí, že nedá sa asi úplne vyliečiť no neviem uvidíme.Ja beriem AD 4 mesiace ale tiež ešte ten strach niekedy na mňa príde snažím sa rozdýchať a to trochu zaberie. Ináč sa to zlepšuje, tak uvidíme.
Pozdravujem vás všetkých a prajem pekný a šťastný deň bez strachu a depresií, u nás riadne fučí a mrzne takže sa mi ani nechce ísť von. Pa 🙂

ercinka
28. jan 2010

Ahojte kočice. Dávno som nepísala, ale zato si prečítam čo máte nové 🙂 . Mala som veľa učenia a píšem si bakalárku 😒
Mne po 1,5 mesiaci znížil dávku na polovicu, prvý týždeň som bola ok, ale ten ďalší mi bolo hrozne, plakala som, strach som mala, závrate, a nechuť niekoho vidieť... no nanič, tak som mu zavolala a zvýšil naspäť. Rozmýšľala som nad zmenou lekára, ale kde som volala, všade obj. tak o 2-3 týždne, tak som mu dala šancu, ale nezdá sa mi, že mi tak rýchlo znížil, ako vás čítam, tak myslím, že ani jednej tak rýchlo neznížil.A mám pocit, že nie som ok, ako pred tým. No uvidím, v utorok idem na kontrolu.
Ja si tiež myslím, že vždy budeme náchylnejšie na depresiu, ale chcem veriť, že to raz prejde. To by nám asi vedela povedať Andy, aká je úspešnosť, že budeme úplne OK.
Monca, aj ja som bola fajn, flegmatik, pred rokom, keď my vysadili lieky, usmiata a veselá, ale sa to vrátilo. Takže to môže byť prechodné, ale prajem jej, kiež by nebolo.
U nás od rána krásne sneží, malého mám doma chorého, tak ani sánkovať sa nemôžeme a v sobotu máme ísť na ples, jaj ale sa mi nechce ☹
Prajem Vám pekný deň.

evagy
28. jan 2010

ahojte, už som tu dávno nepísala.. už dva roky užívam antidepresíva a stále sa necítim tak ako by som mala.. stále som smutna bez nálady.. už som rozmýšlala aj vysadiť lieky .. neviete mi poradiť? dakujem

monca007
28. jan 2010

Ahojte Ercinka to vazne sa ti vratilo? 😠 no a ja ze ked depresia sa vylieci ze je to uz na dobro 😔 Evangy a to ani trochu sa ti za tie dva roky nepolepsilo?ake beres AD?

filipal
28. jan 2010

ahojte vsetky 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

Ercinka, to ti strasne skoro znizil! ved sa znizuje davka az po takom roku....mozno niekedy po pol....
a nie hned na polovicu. 😠 divny pristup! ja by som si to ani nedala, mala si sa hned ozvat, ze preco tak skoro? a este k tomu v zime? vtedy sa skor maju depresie tendenciu zhorsit, asi si budes musiet najst ineho lekara...

Evagy a ty na kontrolach si nevravela, ze ti AD nezaberaju? ved to sa malo riesit uz skor... 2 roky beries lieky a nezaberaju ti? 😨 alebo len sa necitis uplne fit? nemozes sa spoliehat iba na lieky, musis aj zit podla psychohygieny. 😎

baby, co su to za reci plne beznadeje??? 😝 😝
jasne, ze sa vyliecite! len treba vziat zivot do svojich ruk.... no a pomahat si liekmi...
tak ich budete brat dlhsie, no a co?!
kolko ludi berie lieky na cholesterol, na tlak, na cukor a cojaviemco...

Hroska, hovoris, ze si nevies povedat musim. ale to trva len chvilku....to sebaprekonanie.
uz po chvilke cvicenia je dobre, ba lepsie. a to je silna motivacia. 🙂 😉

monca007
28. jan 2010

Filipal presne tak treba byt optimista a nespoliehat sa ze lieky urobia vsetko za nas 🙂

alika54
28. jan 2010

zdravim vas kocky 😉 ,,,,ale nam krasne nasnezilo co? aj vianoce by moli byt,,,moc nestiham bo este sa pravo musim ucit konecne posledna skuska,,,,pekny dnik 🙂

srdcko81
28. jan 2010

Ahojte vsetky 🙂
filipal-Ty si sa ale trafila-ja beriem lieky na cholesterol 😀 😝 A asi navzdy-kedze mám zrejme vrodene zlé spalovanie tukov 😝 najlepsie na tom je ze ho nemám mat pokom.
A samo drzim cholesterolovu dietu-a poviem Vám ze by som niekedy az vrazdila za taký reznicek-ale ja mozem iba take dusene na ol.oleji-ziadne vyprazane.A efekt o cosi sa mi to znizilo-mám najslabsie likeky ale bez nich to nejde-tak uz bojujeme treti rok s cholesterolom. 😝

hroska
28. jan 2010

Ercinka, ja suhlasim s Filipal, ze to Ti hrozne skoro znizil 😝, po 1,5 mesiaci???? 😨 😨 😨 😨 😨 😨. Ved to Ti este ani nemohli poriadne zabrat. Ja beriem 6 mesiacov a veru by som este neznizovala 😝 , niekedy skor naopak, skor zvysovala. 😀 😀 😀

Filipal, sme tu rozoberali, ze ci sa da vyliecit z depresie uplne alebo nie 😨 😨 😨 😕 . Vpodstate vznikli dva tabory, cislo 1 ☹ - z depresie sa neda uplne vyliecit, clovek to ma uz na cely zivot, su len lepsie a horsie obdobia a číslo 2 🙂 - z depresie sa da uplne vyliecit 🙂

Takze mozme spustit hlasovanie - ku ktoremu taboru sa pridavate Vy????? 😨 😨 😨 😨 Nakoniec to mozeme vyhodnotit a poprosime Andy, aby nam k tomu zaujala stanovisko.

Takze ja som za 2 🙂 .

kubaka
28. jan 2010

k žádnému - samozřejmě jsou typy depresí - získaných, ze kterých je velká šance se dostat natrvalo
a jsou vnitřní deprese, bez vnějších příčin, geneticky podmíněné, které se prostě budou objevovat. Takových lidí je spousta zrovna jako těch, co depresí onemocní jen jednou a konec.
Není to přeci černobílé. Zvlášť když se bavíme o duševních nemocech 😨
A stejně tak jsou lidé , kteří už budou stabilizovaní, ale to pravé ořechové to pořád není. Takový stav "napůl, něco mezi, jen tak tak" a budou potřebovat nějaký malý farmakologický stimul. Mezi ty se prozatím počítám třeba i já...Ale vždycky se dá na sobě pracovat, někam se posouvat - to nemá hranici. Falešná naděje i pesimusmus není na místě. Důležité je, že víme, jak na to. 😉

Znám jedině jednu situaci, kde se dá s naprostou jistotou říct buď ANO nebo NE: jsem těhotná nebo nejsem. Bez výhrad a nějakých "ale".

hroska
28. jan 2010

Kubaka este rozsirila za 3 - "nie je to cierno-biele" kubicek,ale nemusi byt nadej,ze sa vyliecime falosna,asi to zavisi aj od kognitivno-behavioralnej urovne depresivneho,ved preto popri farmak.liecbe sa aplikuje aj k-b psychoterapia

stella03
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evagy
29. jan 2010

ahojte, liekov beriem dosť.. hlavne velaxin, večer trittico a coaxil.. a stále je to také na hrane ani dobrá nálada ale ani až tak zlá.. ale skôr mám smutnú než veselú náladu.. trvá to už dva roky ale skutočne dobru náladu som ešte za tie dva roky nemala.. pomohla by mi nejaká psychoterazpia?

kubaka
29. jan 2010

hroš - no jasně že se musí i udělat pořádek v citech u terapeuta - to jsem nepsala. Když si ovšem bude člověk s endogenní depresí říkat, že se z toho úplně vyléčí - to je falešná naděje. Užitečnější je vidět situaci tak, jak je. Když onemocním náhlou depresivní atakou, není důvod nedoufat, že ji úplně porazím, když dobře zpracuju i psychické problémy, které mě k ní přivedly.
Spíš mi přijde nebezpečné to hurá nadšení, že jakmile se někdo cítít o trochu líp, má tendenci si říkat, že už je zdravý, vysadí léky - zlehčovat důležitost dlouhodobé léčby i terapie, podléhat iluzi, že budu hned fit. To souvisí i s tím, jak se pěstuje to falešné hrdinství, když si při panických a úzkostných záchvatech nevezmou léky a jsou hrdé, že to vydržely bez nich. To se tu hodně opakovalo. Záleží prostě na typu, hloubce a důvodech deprese jak rychle se z ní člověk dostane A to je individuální.
Rozebírám to proto, aby se tu nevytvořily právě tábory ANO - NE. Depresivní jedince by to moho uvrhnout do ještě větší deprese z toho, že buď nejsou schopni se vyléčit nebo z toho, že je to předem prohraný boj. 😉

jen mimochodem ...
nevím proč zrovna k-b psychoterapie? škol je přeci víc a pro pátrání v dětství po příčinách deprese jsou myslím i vhodnější směry. Co vím od švagrové, tak KB terapie je zvlášť vhodná a úspěšná pri resocializaci závislých osob všeho druhu.

inkinka
29. jan 2010

hm, ja sa na to pozeram tak, ze vela veci, ktore boli vcera neliecitelne, dnes sa rutinne zvlada...vyskum prinasa stale nieco nove, nove diagnosticke metody, liecebne postupy, farmaka...
Inak, Kubaka, tak trochu na odlahcenie : niektore zeny roky v sebe nosia mumifikovany plod, su tehotne, alebo nie? 😉

kubaka
29. jan 2010

inkinka - tak to je ale hoooodně velká anomálie a výjimka,že 😀 ? Proto jsem ani neuvedla smrt - na přílstrojích se může žít-nežít léta, hranice je nejasná. Ale nemohu být "trošku" těhotná. To je tuším z nějakého filmu, nevím už. Přišlo mi to trefné. 😅
pořád ale zapomínáš na to, že část deprese je i nehmotná, jen duchovní, příčiny jsou v traumatech. Když se jich nezbavím, budu mít tendence k depresi zklouzávat vždycky navzdory sebedokonalejším lékům.
Netvrdím že je to jednoduché ani se v tom taky moc nevyznám... 😉 😵

hroska
29. jan 2010

Kubi.....O.K. presvedcila si ma, 🙂 rusim hlasovanie, aj ked si hlasovala iba Ty aj to mimo ponuknutych alternativ 😝 😀 😀 😀 😀 😀 😀 . Ano suhlasim s tym, ze zalezi na type, hlbke a dovodoch depresie plus este by som pridala aj na lekarovi, ktory Ta lieci, a na to sa viaze aj to akymi liekmi Ta lieci, dalej zalezi aj na pristupe Tvojich najblizsich, a neskor na ostatnych zivotnych podmienkach, ktore chory ma a este neskor aj na nom samotnom.....

A ta k-b psychoterapia........, napisala som ju tam len preto, ze sa dost pouziva, aj moja Dr. ju pouziva pri sedeniach, pripada mi pomerne racionalna a logicka....... Pravdupovediac ostatne skoly nepoznam 😝, aj ked by som rada 😀, a co sa tyka patrania v detstve po pricinach depresie, tak k tomuto sa fakt neviem vyjadrit, moze to byt tiez urcity smer, ale napr. mne konkretne by taky smer nevyhovoval 😝 , zda sa mi to nezmyselne vracat sa dozadu, do detstva, ved ho uz nemozes prezit znova a inac, je to uz prezite a nic v tom nezmenis, vyznam vidim len v tom, ze urcitym sposobom mozes uz ako dospely inak pochopit a inak sa vyrovnat s tym co bolo v detstve, pripadne to aplikovat ci neaplikovat aj na svoje potomstvo. Ale zrejma aj pri tychto skolach tiez plati, ze kazdemu sadne nieco ine..... 🙂

Inkinka, tak to je teda fakt na odlahcenie 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀, no co Kubake to uz tak prischlo - filozofka-spisovatelka 😀 😀 😀 😀 😀 😀

inkinka
29. jan 2010

ano Kubaka, presne pre to som ani ja nespomenula smrt - ved sa rozlisuje klinicka smrt z ktorej je mozny navrat. Zavisi, ako ju definujes. Nie, nezabudam na nehmotnu cast, je obsiahnuta v diagnostickych metodach aj liecebnych postupoch, len tie farmaka su vylucne hmotne. Ty si spominala, ze vo februari zacnes s psychoterapiou - tak teda za chvilu zacinas?
Inac to trosku tehotna s oblubou pouzivaju aj politici 😝 😀