Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

kornelia
28. feb 2009

Hemi, to iste som mala aj ja prve dni a potom to preslo, teraz uz viem bez problemov zaspat, este chvilku skus vydrzat, popripade ak sa to nezlepsi, tak viem ze ten Seroxat moze mat aj take ucinky, tak budes potrebovat asi nieco na spanie, ale este trosinka pockaj podla mna.

Chcela som sa spytat, moze byt ze z tych liekov Seroxat sa mi trosinka chveju ruky. A sem tam akoby mi poskakoval nerv, bud v stehne, alebo inde na tele. Asi pit to magnezium vsak? Jajaj len ked ja nechcem pribrat!!!!!

andy.a
28. feb 2009

Hemi,na noc by možno bolo vhodné Trittico -tiež AD,teda nenávykové 😉
resp.užívať nejaké tzv. "Z" hypnotiká p.p.na noc/zolpidem,zopiclon-napr.Stilnox,Hypnogen,Zotipin,Zopiclon,Sanval a pod../,to síce nie sú bezdodiazepíny,ale riziko závislosti tam je 😝 😕

alebo Calmaben-to je teraz novinka na trhu-je to v podstate antihistaminikum/teda napr.aj na alergie/,ale má dobrý hypnosedatívny efekt a dáva sa aj na noc 😉 riziko závisloti tam nejaké je,kebyže ho užívaš veľmi dlho,ale nie veľmi závažné 😝

hemi
28. feb 2009

Kornélia , myslíš sem - tam také tiky. To áno , také má aj zdravý človek. Veľmi občas to mám aj ja.

hemi
28. feb 2009

Andy , to trittico maprí medzi SSRI AD? Neviem o ňom nič nájsť , je to šetko v angličtine. ďakujem.

andy.a
28. feb 2009

http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf... je účinná látka v Tritticu 😝
je to SARI -AD,podskupina SSRI-AD 😉

andy.a
28. feb 2009

http://www.zdravie.sk/lieciva/doc/pil28070.pdf

ten prvý link neviem prečo nešiel otvoriť 😕 😕 😕

andy.a
28. feb 2009

http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf...

ešte raz,hemi,už by ti to malo ísť otvoriť 😉

hemi
28. feb 2009

ďakujem.

kamhajek
1. mar 2009

Anda.a: potřebovala bych radu. Jedné mojí kamarádce se před necelým měsícem oběsil nevlastní táta( žili pohormadě 20let), ona ho s mámou našla, dávali mu první pomoc. Samozřejmě jí o vzalo, ale bohužel to pořád psychicky nezvládá. Je lakavá, přemýší staršně negativně, je fakt mimo. Byla už u psychologa a ten jí řekl, že se s tím musí nějak srovnat, což mi teda přijde málo. Jak to vidíš ty, přijde mi zralá na nějaké léky.

deborah1
2. mar 2009

Ahojte.Ja sa k vám pridám.Vyše 2 rokov sa liečim na panickú poruchu.Teraz som v 14tt-hneď,ako som zistila,že som tehu,som vysadila lieky /brala som Seroxat/,samozrejme,pod vedením dr.,no povedala,že v 2.trim.lieky môžem zase začať brať.Tak som dnes bola na kontrole,a tak som sa tešila na ten Seroxat,ale ona mi predpísala Sertralin,vraj to je podobné,no skôr sa odporúča v tehotenstve..Neviem,som z toho trochu v rozpakoch,ako ho budem znášať,či mi zaberie..So Seroxatom som mala dobré skúsenosti,úplne mi vyhovoval.Neviete mi povedať,aký je rozdiel medzi Seroxatom a Sertralinom?Aké tam môžu byť nežiadúce účinky a ako pomáha?Ďakujem.

kornelia
3. mar 2009

Ahoj deborah, vitaj medzi nami 😀 V tom ti bohuzial nepomozem, tos kor Andy bude vediet, ale ked si ten Seroxat brala dlhsiu dobu, mzem sa spytat aj vas ostatnych co to beriete, pripadne andy, maju tie lieky nejaky vplyv na menstruaciu??? Ja som mala dostat menzes, vcera som si myslela, ze je to aj ono, ale dnes zasa nic vobec, tak teraz neviem 😖 😒 ci to este pride, pripadne to ma nieco spolocne s tym liekom.
Pred par tyzdnami som bol ana rocnej kontrole u gyn. a bolo vsetko v poriadku, nikdy som podobne este nemala.
Tehotna nemozem byt 😀 - aspon dufam, nie naozaj v tom to nie je. 😅
mal niekto podobnu skusenost, alebo si to s tym nemam vobec spajat.

Deborah pribrala si od tych liekov? Ja neviem co na mna ucinkuje - sice aj pred menzesom viac papam, ale teraz to na mna prislo, neviem ci z toho magnezia, ci so Seroxatu, no stale som hladna, tak si musim dat pozor co zjem,a by som za dva mesiace nevyzerala ako balon.

kubaka
3. mar 2009

korelia - troufám si odhadovat, že AD na menstruaci vliv nemají (než sem nakoukne Andy, aby ti odpověděla), takže bych to nespojovala. Spíš to je narušený cyklus ze stresu, že nejsi v pohodě, řekla bych...
Ptala ses na ten "poskakující nerv" nahoře na stránce - to se mi dělo taky, je to z AD, ale nevím proč. Píšou to i v letáku - teda aspoň v tom mém. Přejde to, nic to není.

Některé způsobují pažravost - třeba Remeron (esprital český) já nabrala asi 6 kilo, ale ani tak žádná hrůza, jen zezačátku, pak to poleví. (ha ha a před menzes jsem taky jak bezedná, nenajedená - zajímavé)

Ještě se tu nezmínilo, že některé AD utlumují libido (citalec třeba dost) To bylo zkraje dost nepříjemné, pak si tělo trochu zvyklo. Jak jsem snížila dávky, už jsem byla zase manželka Vášnivka 😀

hemi
3. mar 2009

Áno , aj Seroxat tlmí sex , keď sa ale znížia dávky , potom o.k. Ale postupne sa aj telo prispôsobí.
Kornélia , neboj , to pred menzesom aj jem veľa a mám všelijaké chute a určite priberiem 1-2 kg a potom to odpadne samo. Ak si budeš dávať pozor , tak nepriberieš. Skús trochu cvičiť . Ako som brala , teda ešte beriem znovu - Seroxat , tak cvičím cca. 2x do týždňa 10 minút na stepery. Nie je to veľa , ale mne to stačí. Budeš mať lepší pocit zo seba.

deborah1
3. mar 2009

Kornelia,aj ja si myslím,že tie lieky s menzesom nesúvisia,ja som mala stále pekný cyklus,no ale človek nikdy nevie,prečítaj si nežiadúce účinky,či sa to tam nespomína 😕 Čo sa týka priberania,ja som za posledný rok a pol pribrala 15kg 😖 ,ale nikdy som si to nedala do spojitosti s liekmi.Až teraz niekedy som tu vo fóre čítala,že z AD sa priberá,hneď ma napadlo,či to nebolo z toho 😨 alebo žeby mi viac chutilo pri AD jesť?Pripadala som si dosť pahltná 😅
Kubaka,no ozaj,ani ja som pri liekoch nebola nejaká vášnivá,ale teraz /neviem,možno je to hormónmi/ som akási aktívna,aj som si všimla,že ma to nejako viac baví 😀 /a to mi bolo 2 mesiace zle plus depky/

kubaka
3. mar 2009

deborah - přesně tak, navíc jsem zjistila, že když má člověk depku, tak ho většinou přestane bavit i ten sex, pak se léčí, je mu lépe, tu chuť by najednou možná i byla, jenže zase to nejde kvůli práškům. Takže se někdy moc nepozná, zda ta nechuť je kvůli depresi nebo z léků. Ale jak jsem byla už dávno v pohodě, snížila jsem léky na udržovací dávky, hned jsem si to mnohem víc a intenzivnějši užívala. Ale říkala jsem si , že to jen malá daň za to, jak mi ty léky pomohly a z čeho mě dostaly.
Clověk je ovšem tvor nevděčný - teď, když už jsem za vodou by mi už vadilo zase zažít ten útlum 😀 Už by mi chyběla ta nemožnost dosáhnout orgasmu. To je nejspíš důkaz toho, že jsem úplně vyléčená 😅 😅
A hlavně, na mě teda těhotenství fungovalo jako afrodiziakum - takže určitě to budou hormony.

andy.a
3. mar 2009

Kamhajek,pošli kamošku psychiatrovi 😕 podľa mňa to je už na terapiu,môže ísť o postraumatickú stresovú poruchu,predsa len je to hrozný zážitok ☹ 😒 😕

rozdiel sertralín a paroxetín/napr.Seroxat/-účinky na iné serotonínové receptory,myslím že sertralin je taký "ľahší",dáva sa aj deťom od 6 rokov 😉 účinnosť podobná,aj indikácie podobné/depresie,úzkosti,panické poruchy,sociálna fóbia,postraumatická stres.porucha a pod./..ale na panickú poruchu sa mi zdá vhodnejší a účinnejší paroxetín 😉

všetky psychofarmaká môžu mať vplyv na MS cyklus ,ale málo žien to má nejako moc rozhádzané 😕 kažťdý človek je však iný 😉

a žiaľ Seroxat/teda paroxetín-účinná látka/ patrí k tým,po ktorých sa priberá 😅 😝 ale tiež je to indi-vindi 😝
najhorší je v tomto smere mirtazapín/Remeron,Esprital,Mirzaten../,tam sa fest priberá 😕 😅

Deborah,v tehot.by som dala asi najskôr citalopram a nie setralin 😝 😕 ide sa na najnižšie účinné dávky 😉

väčšina AD/hlavne serotonínové-SSRI/ robí sex.dysfunkcie,aj zníž.libido a pod..chlapi to majú horšie 😅 😝 😀 keď sa užíva AD dlhší čas,môže sa cez víkend urobiť pauza v užívaní..a vtedy sa venovať sexu 😝 😝 😝

deborah1
3. mar 2009

Ďakujem,Andy.Som rada,že to viem,no asi nemôžem dr.radiť,to by sa jej moc asi nepáčilo 😅 Tak snáď mi ten Sertralín dobre poslúži 😕 Andy,a aký máš názor na užívanie AD počas kojenia?Ja by som chcela veľmi kojiť aspoň pol roka,ale dr.povedala,že lieky pri kojení nemôžem a treba ich 2 týždne pred pôrodom vysadiť 😕 🙄
Kubaka,môj manžel nechápe,aké mu dávam každú chvíľu neslušné návrhy 😀
Musím si tu to-celú tému prečítať od začiatku,aby som o vás všetko vedela. 😉

andy.a
3. mar 2009

Deborah,Sertralin sa môže aj pri kojení 😕 len minim.množstvo prechádza do mlieka 😕
samozrejme ideálne je počas tehot.aj kojenia neužívať akékoľvek lieky,ale niekedy sa človek tomu nevyhne 😕 🙄

kubaka
4. mar 2009

andy - vždycky nakoukne a vezme to z jedné vody načisto 😀 😀 😀 Tak s MS cyklem jsme se sekly.

Chlapy to mají horší? No nazdar, můj muž je zralý taky na nějaké AD aby mu srovnaly nálady a permanentní pesimistický postoj a "na.ranost" na život, kterým nás tady všechny prudí. Brání se mimojiné i proto, že se bojí té sexuální nevýkonnosti - když to viděl u mě. To mu ani raději neřeknu... 😝

hemi
4. mar 2009

Ahojte dievčatá. Mne už lieky zabrali , úzkosť nepociťujem , ale veľkú únavu , porobím aj niečo doma , ale únavu pociťujem. Chcem sa opýtať , či máte skúsenosti s quaranou. - či to pomáha.
Andy poprosím ťa , dá sa to brať aj popri AD, je to návykové...?
ďakujem

monika131
4. mar 2009

Ahojky hemi. Ja som brala guaranu a konkrétne tabletky od spoločnosti Just. Mne to nerobilo až tak dobre. Nebola som unavená, mala som viac energie ale mala som problémy s bolesťou hlavy. Tak som to prestala brať.
Moja kamoška zasa problémy nemala. Asi je to individuálne. 🙂

afry
4. mar 2009

ahjte baby ,ma niekto skusenosti s oxazepamom a serliftom???,

andy.a
4. mar 2009

Hemi ,na únavu a poruchy pozornosti si nasaď Ginkgo biloba..konkrétne na predpis sú Gingium alebo Tanakan alebo Tebokan..je to to isté,vychádza to lacnejšie,ako keď sa kupuje napr.voľnopredajný Ginkoprim 😝
tá únava môže súvisieť aj s počasím 🙄 býva to len také prechodné 😉
teraz je aj spln Mesiaca,zasa spánok sa môže úokaziť 🙄

afry,tieto lieky tu boli spomínané 😝 tačí čítať pozornejšie 😉 🙂

hemi
4. mar 2009

ďakujem za radu , vyskúšam.

kornelia
4. mar 2009

TaK dievcata hlasim, menzes sa dostavil dnes rano tak ako pred tym, takze plany poplach, asi viac zohral naozaj ten stres a nie lieky, lebo tiez som s MC nikdy problem nemala, takze dufam,ze to bude ok.
No k tym liekom ohladne sexu, som z toho smutna, lebo naozaj co pisete je pravda a zacinam to pocitovat.
Kubaka co si pisala najprv je to z depky a potom tie prasky. U mna sa vsetko datuje spat k tomu poslednemu porodu bohuzial, lebo potom ta chut presla a teraz ked sa nad tym zamyslime s maminou, tak tie problemy zacali uz tam pred dvoma rokmi, ale vypuklo to az teraz. No co uz, nemusela som sa tak dlho trapit, skoda.
A fakt kubaka mas pravdu, ze ten sex, no hm akoby som to, naozaj to neviem dotiahnut do konca a to som nikdy nikdy predtym nemala taku starost, neviem ako to povedat manzelovi, aby vydrzal, chudak doteraz bol trpezlivy ze som to moc nechcela, ale spravili sme kompromis a teraz toto.
Tak to vezmeme asi z inej stranky, pouzijem zenske triky a nech sa citi dobre aspon on, aspon na chvilu nemusi mat starost o mna a staci ak mu pojde len o seba sameho, chi znie to smiesne, ale zasa stratit ho samozrejme nechcem. Vidim, ze to bude tazke obdobie. Budeme mat siedme vyrocie svadby, tak dufam, ze to nebude prelom v tom zlom slova zmysle, budem vsetko pre to robit, aby to tak nebolo. 😠 😠 😠

kornelia
4. mar 2009

A ktej unave, to je aj u mna, momentalne uz stvrty den zaspavam pred telkou, co ja som nikdy nezvykla, teda cela sa menim. A ten Ginkoprim beriem aj ja, len nie pravidelne, len ked ma napadne, ale nevedela som ze to moze pomoct aj prave v tomto, tak ho zacnem uzivat pravidelne. Dik andy este raz. 😎

zizaka
4. mar 2009

Baby ani neviete ak ste ma prekvapili, že problém s nechutenstvom na sex nemám len ja, včera som zasa z toho ... nič nemala a chudák manžel, asi bol z toho sklamaný viac ako ja.

kornelia
4. mar 2009

ano aj u nas je to tak, ja som sa tiez na prvykrat cudovala, no ked to bolo uz druhykrat, tak som pochopila, ze to tak zostane na tan cas ☹ ☹ ☹

deborah1
4. mar 2009

Aj ja mávam strašnú únavu,neviem,či to je v tehu aj normálne alebo či to je depka-som ako slimák,nič sa mi nechce,ledva sa plazím pri základných činnostiach,všetko mi ide ťažko a len by som lehnila.Potom v tom mám také dni trochu lepšie a niek.mi to prejde do takého stavu ako úzkosť,nejaká taká tenzia 😨 .Ale vravím si,lepšie byť priťapená,ako behať v panike po byte. 😅 Ale už mi aj tá únava vadí,som z toho nešťastná,premýšľam,či mi zase bude dobre ako kedysi..Aj to počasie je také temné ☹ Už sa teším,keď budem zase brať lieky,len sa zase bojím,či sa mi to prvé 1-2 týždne ešte nezhorší,kým nabehne účinok. 😕
Kornelia,Zizaka,vy ako dlho beriete lieky?

deborah1
4. mar 2009

A čo ma štve je,že mi skoro nikto nerozumie.Iba manžel a moja nsesternica.Ja už sa ani nesnažím druhým nič vysvetľovať,lebo keď nechápu,je to zbytočná strata času a energie a človek nikdy nevie,kedy sa to môže obrátiť proti nemu.Radšej sa tu v Koníkovi porozprávam s ĺuďmi,kt.mi rozumejú.Napr.včera bol u nás otec a povadal,že aký tu máme bordel.Dosť ma to vytočilo.Som rada,že som,robím iba veci,kt.ozaj treba-varím,periem a pod.,aj manžel mi pomôže niečo.No mám čo dosť zo sebou,keď teraz neberiem lieky a ešte k tomu som mala 2 mesiace nevoĺnosti od rána do večera,a on mi toto povie?! 😠 Ale toto je len príklad,takto nejak to je.Kedysi som sa zdvôverila aj švagrinej,tvárila sa,že ako rozumie,no za nejaký čas zase mlela svoje,akoby som hrach na stenu hádzala.Tak je to,rodina na mňa pozerá ako na lenivú,iní ako na čudnú..a prečo by som mala takýchto ľudí vyhľadávať?Zameriavam sa na ľudí,kt.mi rozumejú a je mi s nimi dobre.Potom ale rodina na mňa/na nás/ pozerá,že ich odstŕkame chudáčikov a my sme tí vinní..Niek.mi je z tohto viac zle ako zo samotnej poruchy ☹ Nehnevajte sa,že som sa tu tak rozpísala..