Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

kubaka
18. okt 2009

hrošíku - kdybych byla otrlá, tak by mě ten vztah nedovedl až do takového konce.
S matkou jsem si ten rozchod prostě prožila dávno. A jistě, přezevšechno to prostě je moje máti.
Dnes ji ale snížili počet umělých dechů - trochu dýchá sama. Vypadalo to o kapku líp. 😵

Ono u nás je to opravdu hodně neobvyklé - kdo měl aspoň trochu normální rodinu, tak bude kroutit nevěřícně hlavou. Byly jen dvě možnosti: buď se nechat zničit nebo ji prostě vymazat.

chystám se, chystám k logoterapeutce

lenka00
18. okt 2009

Ahoj holky, vy jste to tady teda pekne rozproudily, skoro nestiham cist...Cim se zabyva logoterapeutka?...
Kubaka...s tim, ze obecne plati, ze uzkosti v dospelosti souvisi se vztekem k rodicum, teda moc nesouhlasim...u tebe mozna ano...i moje psycholozka ma asi stejny nazor, protoze porad probira moje detstvi, kde vsude mi maminka ublizila, coz me celkem stve...je strasne jednoduche sve problemy vztahovat na detstvi, u tebe kubaku to jasne chapu, ale kdo zazil dokonale detstvi, co pak bude rikat muj Vojtisek, kdyz v jednom kuse placu...nektere zivotni situace proste clovek nezmeni...ja mam silne uzkosti, ale opravdu si nemyslim, ze za to muzou moji rodice, ale upozornuji, ze je to opravdu jen muj soukromy nazor...

jo, jinak s tim sexem to je opravdu sila...vubec nemam na to chut ☹

filipal
18. okt 2009

kubaka,

riadne zlozite! ☹ ☹ ☹
uz som si tvoju vypoved 2 krat precitala a este raz ju musim.... stale mi nieco unika....

inac, tiez nesuhlasim s tym, ze rodicov treba za kazdu cenu milovat. dieta (teraz myslim uz take odrastenejsie, nie zavisle na rodicovi) to moze riadne zatazovat!
a co, ked to tak neciti? este sa citi aj vinne...
podla mna, od patologickych rodicov, treba utekat a prerusit s nimi kontakty.
urcite to kazdeho poznaci, ale .... radsej sa z toho dostavat bez nich.

a ano, mas pravdu, je to celozivotny uspech vychovat deti tak, aby sme si ich na seba nezdravo nepriputali, ale
aby sa radi vracali domov...
mozno aj preto si taka dobra matka! 🙂

kubaka
19. okt 2009

lenko - logoterapie je hlubinná terapie zaměřená hluboko do emocí člověka a pátrající v dětství, kde jsou kořeny většiny duševních problémů. Je to jedna z terapeutických škol-metod. Taková nemilosrdná, protože tne do živého a tím jde k jádru. Jsou i další - rogersovská, behaviorální - každá pracuje na trochu jiném principu a je vhodná pro jiný typ problémů
.
Jo,můžeš nesouhlasit, ale zkušenost obecně je bohužel taková, že úzkosti mají původ v dětství. Jedna z věcí, ve které se Freud nesplet. Možná proto tě terapeutka nutí do přemýšlení nad dětstvím - chce, aby sis cosi přiznala a neodsouvala.
Zkus tu knížku Alice Millerové Dětství je drama. Najde se tam úplně každý. Šťastné dětství je iluze. Proč a jak cítíme je neuvěřitelně zašifrované, a člověka by ani nenapdlo, co s čím může souviset. Jsou tam popsány takové modely emočních cestiček.

Já jen mohu doufat, že přenesu na své děti jen minimum toho, co si nesu z dětství. Vždycky se nadělají nějaké chyby a omyly - s těmi se děti nějak srovnají. Jen by to neměly být rodičovské zločiny - to, co třeba dělala má máti. To už je zlé a špatně se to rozkrývá a napravuje. Ten řetěz předávání z generace na generaci se musí alespoň oslabit a moje děti ho snad přetnou úplně. Protože moje máti vyrůstala jen s matkou a měla to s ní špatné. Takže se to táhne...

filipal - chápeš to tak, jak jsem to myslela. Málokdo je ochoten toto jen připustit a trochu jsem se bála, že mě tu zpranýřujete. Přiznám se, že jsem ten svůj dlouhý příspěvek chtěla nechat smazat. Takže dík za pochopení.
Lze k matce necítit v dospělosti vůbec nic. Aa je to osvobozující. Nemám na ni ani vztek, nenávist - je to "necit", který je ale uklidňující. Už si mohu dovolit k ní nic necítit. A necítit se provinile.

petra04
19. okt 2009

Holky, prosím poradťe? Chtěla bych zkusit přejít ze Seroxatu na Venlafaxin, než si o tom promluvím s lékařem, chtěla bych od vás nějaké zkušenosti s tímto lékem, myslím, že má více obchodních názvů, to stejné by mělo být i Molome, i Efektin, myslím i Argofan, hlavně mě zajímá, jestli při jeho užívání jste netrpěly třeba dlouhodobou nespavostí, nebo kdy vám zabral a vůbec jak jste se po něm cítily, já teď beru půl roku Seroxat, ale jako by už přestal zabírat, brala jsem i Citalopram, fevarin, Deprex a sertralin, ale po něm jsem nemohla spát, i když mi pasoval nejvíc. Mám spoustu trápení, která jsou propletená v mém myšlení jako chobotnice, nevím jestli ještě budu moct kdy v životě normálně fungovat. Jsem doma, živí mě chlap. Jsem tak blbě vychovaná: pracovat na 150%, po 7 letech která jsem doposud ve svém životě odpracovala to začalo vše panikou v práci, nadměrnou a nekontrolovatelnou úzkostí, prostě jsem se dostala na dno, pak deprese,léčba, rok jsem byla doma a platila jsem si zdravotní pojištění jen abych nemusela do práce, ten strach z kolapsu v práci mi zůstal a taky strach, že nezvládnu nároky zaměstnavatele, pak těhotenství, teď se k tomu přidal strach o dceru, aby byla zdravá atd. atd. Díky.

filipal
19. okt 2009

petra, fajn, ze si napisala 🙂

mam skusenosti iba so Sertralinom, beriem ho 4 mesiace.
ty si nemohla z neho zaspavat vecer? ja mam obcasnu rannu nespavost, ale len tak raz za tyzden - dva.
urcite ti napisu aj ostatne dievcata, pisali tu uz o niektorych liekoch ktore spominas...
trapi ta to, ze ta zivi tvoj muz? napis o svojich starostiach. tu ta radi vypocujeme (precitame) a poradime 😉

hroska, napadlo mi, ze veru aj ja som este po 3 mesiacoch AD citila uzkosti. teraz sa mi zda ( po 4 mesiacoch) , ze som sa stabilizovala. takze asi to chce u teba este cas. 🙂

kubaka
19. okt 2009

petro - potřebuješ to konzultovat s psychologem - ať tě tvůj doktor pošle k nějakému terapeutovi. Určitě budeš zase fungovat - potřebuješ ale nějak upravit svůj vztah k práci , aby tě to nezruinovalo. Kromě léků rozhodně potřebuješ pomoc terapeuta.

hroska
19. okt 2009

filipal, dakujem si zlata 😉 🙂 , doslova ma to povzbudilo, tak aspon mam este tu nadej, ze to za ten mesiac a cosi bude zasa o nieco lepsie. Takze Ty si uz stabilizovana, to je super, gratulujem... 😀 😀 😀

povuma
21. okt 2009

ahojte, nikde nikto? depresie na ústupe? 🙂 pekný deň želám, mám veľa práce, večer sa zastavím, dúfam, že niekto napíše 😵 ..........

filipal, IP 😉
máš pravdu,tie hory čo máme v okolí sú na nezaplatenie, človek sa odreaguje a vyčistí si hlavu takou prechádzkou alebo turistikou 😵 ako dieťa som to neznášala, teraz sa musím ísť hocikedy len tak poprechádzať a nadýchať horského vzduchu 😎

emsi
21. okt 2009

Ahojte a ahoj Andy,
tú Alventu som brala 75mg iba ráno, a to asi 6 mesiacov. Teraz už tretí mesiac nemám nič, lebo nemám ísť kedy k lekárke - to asi nie je dobré, čo? Ale skúsim tam konečne behnúť, hoci fakt neviem ako to zariadim, lebo som väčšinou v práci. A tá mi už začína prerastať cez hlavu, samé 12tky, doma neporiadok - aj s tým treba niečo robiť, som unavená a asi začínam mať strach, aby sa mi tie depky nevrátili z vyčerpania, lebo preto som ich pravdepodobne dostala pred pár rokmi. Zatiaľ sa cítim celkom dobre psychicky, hlavne som si uvedomila, že poriadok musím si urobiť hlavne sama so sebou :neľutovať sa - najhoršie, nebyť uzatvorený, povedať si svoj názor, nebáť sa ľudí, nadriadených - nie sú nič iné ako Ty - tiež človek. Včera som dokonca zvládla bez trochy strachu a trémy náročný pohovor na nové pracovné miesto. Neviem či bude úspešný, ale takto si môžem otestovať svoje schopnosti, čo mi tiež pomáha k sebavedomiu, ktoré som stratila pri depkách. Upratovanie v rodine robiť len vtedy, ak máš na to náladu samozrejme okrem základných vecí. Niekedy som bola pedant, netvrdím, že si nepotrpím na poriadok aj teraz, ale už tomu neprikladám veľký význam - radšej sa s deckami zahram hru, alebo si niečo prečítam a pod. Jednoducho nemôžem byť 100 percentná v práci aj doma. To nejde. Aj teraz by som mala povysávať, umyť riad, navariť, umyť podlahy no čo stihnem, to bude a čo nie, to počka na druhý raz.
TAk sa zatiaľ majte, dúfam, že sa čoskoro sem zase dostanem.

filipal
21. okt 2009

ahojte, prajem vam pekny dnik 🙂 🙂

naozaj clovek oceni kontakt s prirodou asi az v dospelosti. tiez som to ako dieta neprezivala ...
alebo v puberte, ked je nestastne zamilovany 😉

ja sa mam ceeelkom dobre. ale musim na tom makat a nedovolit si nejake prestoje.
stale si organizovat program a zamestnavat mysel.
jedine pri cviceni jogy, sa mi stisi aj mysel a je mi fajn.
naozaj vam doporucujem zacvicit si pri cd. to vedenie hlasom vas nepusti.

lenka, hroska, nepisete! ☹
ako sa mate?

hroska
21. okt 2009

Ahojte dievcence, 🙂 🙂 🙂

ja som doteraz pracovala a to je fajn, vtedy myslim len na pracu, a nestiham sa sledovat. U mna je to tak striedavo oblacno, teraz sa pridruzil PMS, takze nic moc tieto dni. 😝 😝 Zajtra idem k Dr. na konrolu, tak Vam potom zreferujem, drzte mi palce. 😉 Este stale to vsak nie je ono 😒 , citim to tak, ze ako otvorim rano oci "bojujem" s tym dnom az kym tie oci vecer nezavriem 😝 . Tazko sa mi to vyjadruje, ale proste ten den pre mna neplynie ako kedysi - prirodzene so vsetkymi povinnostami aj radostami, ale prezivam ho tak nejako tazsie, ako iba z nejakej povinnosti, umelo ..... neviem ci mi rozumiete 😕 😨.........
By the way, kocky, ja sledujem, ze odkedy beriem AD, mam hovatske kruhy pod ocami a teraz neviem ci je to kvoli AD alebo je to ta moja depresia 😕 😨. Ja som nikdy nebola "kruhovy" typ, ale teraz ..... hotova olympiada, nepozorujete to aj Vy? 😨

lindda
21. okt 2009

Filipko ja sa liecom na depresiu uz 7 rok a aj ja som mala hnacky zimnicu a pod som pod liakami su lepsie a horsie obdobia napr jesen je u mna velmi zla ako i jar. Niekomu to prejde hned po 3 mes a niekto napr ako ja ich musim brat navzdy ,ale ako som casom pochopila nieje to to najhorsie co ma mohlo stretnu mam super lieky ktore neskodia a to som pri nech aj otehotnela a aj rodila a kojila. Ale najlepsi lekar si sama sebe tomu ver 🙂

filipal
21. okt 2009

vitaj lindda! 🙂
a ake lieky si v teho a v pri dojceni brala konkretne?
neodhovarala ta od nich lekarka?

hroska, ked to tak teraz spominas, veru som mavala kruhy pod ocami prve mesiace s AD.
ja ich zase obcas mavam aj inokedy, ale som si myslela, ze to nejako suvisi s letom a horsim pitnym rezimom.
lebo som citala, ze rano sa zvyknu kruhy pod ocami robit, ak den predtym malo pijes.
ja teda vodu popijam cely den, ale vsak boli horucavy 😝 , tak som to pripisovala tomu. 😝 😝
uz asi mesiac sa mi tusim nerobia, co som zase pripisovala novemu ocnemu kremiku 😎 myslela som si, ze to
je taky zazrak !😀
takze tak. moze to byt od liekov... mozno iny spanok?? 😨

emsi, veru, je to aj praca na sebe! to je asi to najtazsie...
blahozelam k tomu zvladnutemu pohovoru. aj ked z toho miesta nic nebude, zvutazila si sama nad sebou. 😉

hroska
22. okt 2009

Ahojte dievcence,

joj nejako nepisete ☹ 😨 Co sa deje? Mate take depresie, ze nemozete ani pisat (ja v uplnych zaciatkoch som nemohla ani len zapnut notebook, nie to este nieco naklepat) alebo ze by Vam uz presli - tak potom sa aspon pochvalte ako Vam je a povzbudte nas - ktore este nie sme O.K. 😝

Tak ja hlasim, ze dnes som bola u Dr., ale bola to taka rychlovka, len sa ma spytala, ze ako sa citim, ja som opovedala, ze "sa to da" a bolo po terapii 😨 😕 , potom recept, a sla som domov. Kontrola za 2 mesiace. Tak neviem ☹ , vpodstate som nemala ani pripravene nejake otazky, lebo uz co sa budem pytat dookola (ci sa z toho dostanem, kedy to bude, dokedy budem musiet brat lieky......- to su vsetko otazky, ktore som sa uz pytala), tak som myslela, ze sa ma ona nieco spyta, ale nic nebolo, takze tak. Asi aj to je urcity druh terapie. 😉 😉 Co poviete? 😨

filipal
22. okt 2009

ano hroska, oni to tak trochu nahanaju. pacientov je vela, lekarov malo, penazi este menej... ☹
ale asi si sa jej zdala ok, inac by sa viac pytala!
mne vravela lekarka na poslednej kontrole, ze od zlepsenia stavu treba brat lieky, este asi rok.
vlastne to ani presne nevedia. kazdy reaguje potom na znizovanie davok inac.
len by som nechcela brat AD cely zivot! jedna moja kamaratka, ich uz berie niekolko rokov.
a chudera prebija sa zivotom s dcerkou sama. najprv ju tyranizoval manzel a teraz ju zase nechal
novy priatel... ☹ plati sama hypoteku na jednoizbovy byt.... az do dochodku ho bude splacat.

no, velmi optimisticky to nevyznieva...
podme nieco veselsie!
co hovoris na tie kruhy pod ocami? 😎

petra04
22. okt 2009

Holky, které jste braly nebo berete paroxetin, máte některá podobné zkušenosti? mě sice zklidnil, ale navodil stav absolutní nechuti cokoliv dělat, musím se nutit do práce v domácnosti, nechce se mi vařit, nechce se mi uklízet, cítím se tak divně, tak mírně depresivně z té nechuti, nedokážu se veselit, neprožívám radost. Teď si asi říkáte,proč nezměním lék, ale já už vyzkoušela 6 druhů AD a už nemám sílu , aspoň momentálně měnit. Zkusila jsem si vzít jen třičtvrtě tablety a bylo mi líp, jako by mě někdo nakopl, vygruntovala jsem celý byt, ale další dny při braní třičtvrtě tablety se mi začala úzkost vracet. Existuje nějaký lék, který by se přidal k paroxetinu a který mi aspoň trochu zvýší aktivitu?

mercy
23. okt 2009

Čaute, ja sa nemám čím chváliť.Už dva týždne mi bolo úplne normálne a dobre, tešila som sa, že už je to za mnou a príska-prišli vetry,pľušte, malí obidvaja ochoreli a potom, čo som s nimi bola týždeň zavretá sa mi to pekne vrátilo, hoci nemám také pocity úzkosti, predsalen je to blbé.najviac ma vydesilo, že som myslela,že leiky konečne zabrali a ajhľa... 😢

hroska
23. okt 2009

Petra04, ja tiez uzivam seroxat - ucinna latka paroxetin 😉 , vies ono zalezi aj aku dlhu dobu ho uzivas a kolko mg denne (ja beriem 3Omg). 😨 😕 To, ze sa Ti nechce nic robit, to je podla mna prejav depresie 😝 😝 , paroxetin nie je sedativny, ze by Ta utlmoval, tak mozno by Ti bolo treba zvysit 😨 , ale hovorim, zalezi kolko a ako dlho ho beries.

Lenka00, Kubaka, Sarlotta, Veronika.h a ine..... co je s Vami, vobec nic nepisete 😨 😨 , tak asi ste O.K, co ma samozrejme tesi - tak aspon Vas zdravim 😀 😀 😀 .

kubaka
23. okt 2009

nakouknu, nepíšu, není co, porád to samé 😎

hroska
23. okt 2009

kubicek, hej, mas pravdu,porad to same, tak keby ta nieco ako ostrielanu veteranku napadlo, co by nas zaciatocnikov s AD mohlo trochu dalej posunut, tak urcite napis... 😉 🙂, velmi potesi..... A nie ze nam zdrhnes do inych tem........., videla som, videla........ 😝 😀 😀

lenka00
23. okt 2009

Ahoj holky, ja nepisu, protoze u me je to bohuzel porad stejne...zoloft 75 mg beru uz asi 14 dni, mam porad dost silne uzkosti, je to uz skoro 6 tydnu co uzivam, ale zlobi me dost ta celodenni uzkost...moc bych si prala uz napsat neco pozitivniho, ale zaroven se bojim, ze muzu neco zakriknout...ale zacinam taky uvazovat, ze se zkusim zeptat dr. az tam teda pujdu v listopadu, jestli by mi nenapsal ten spitomin nebo buspiron jak jste tady psaly, libi se mi, ze je nenavykovy...holky drzte se i v tak skaredem pocasi..papa

kubaka
23. okt 2009

hrošíku - to už mě ani nenapadne - jsem vyléčená - lezu už jen tam, kde to má nějaký smysl 😉

za máti jsem chodila obden a včera už jsem toho měla nějak dost, dám si na týden pauzu. Doktorka už jasně řekla, že s takhle těžkým poškozením mozku je malá naděje, že vůbec nabyde vědomí a mizivá na to, že se to zlepší. I když 100% není nikdy nic. Mě se zdá, že jí třeba jezdily oči pod víčky a začala i hýbat pusou -ale to prý nic nemění na diagnoze.
Přešla jsem z Citalecu na Cipralex, takže ta změna způsobila trochu výkyv, ale je prý silnější, tak snad zabere zase lépe.

Tak mě napadlo, 😉 že kde se bere ta víra, že člověk, který leží na smrtelné posteli musí "prohlédnout" a změnit se a stát se hodným aspoň na pár chvil před smrtí. Když tak na ní koukám, říkám si, co by mi řekla, kdyby mohla. Poprvé mohu já mluvit na ni a ona na ně nemůže štěkat nadávky a výčitky. Ona nikdy nedala ani trochu najevo, že se třeba mýlí, že se nechová pěkně k lidem. Co by ji přimělo, aby najednou pochopila, jaká byla ke svému okolí zlá? Kdyby ji teď toto došlo, tak mám spíš pocit, že by jí to vědomí zabilo rovnou. Takže jsem optimisticky skeptická. Chodím tam, mluvím na ni, ale počítám s tím, že se může stát, že kdyby se náhodou probrala, bude stejná nebo možná ještě horší . 😔

Začátečníky s AD posune jen víra v léčbu a trpělivost. 😎 😎
Já měnila třikrát a vždycky se změna objevila do měsíce od užívání. Nevěšet hlavu, spolehout se na léky - vidět v nich oporu (dočasnou, až bude člověku líp, může řešit dál svoje problémy už konkrétními způsoby) Je moc důležité cítit oporu v životě- a když je nejhůř není hanba si ji najít v čemkoliv, pokud vám ji v naší situaci nedodávají lidé okolo kvůli nepochopení, ani žádná činnost, tak prostě mít za oporu léky - ty nezklamou, nic nevyčítají a jsou tu spolehlivě. A hodně ulevující pocit je nestydět se za nic : za svou situaci, způsob, jakým ji řeším, pocity, které mám. Nic si nevyčítat. Děláme jak nejlíp dovedeme a za to si zasloužíme se pochválit... To hodně osvobozuje 🙂

lenka00
23. okt 2009

Filipal..prosim te, chtela jsem se zeptat jak uzivas ten sertralin..50mg rano a vecer? a nebyla si ze zacatku dost nervozni? a brala si, ci beres jeste sem tam neco na uklidneni...asi jsi to tady uz psala,, ale nevim...ja si myslim, ze kdyby se mi pomohlo se uklidnit a uvolnit, ze by mi bylo asi lepe...dr. mi chce zmenit leky na remood - paroxetin, ale me se porad nechce zkouset nove a nove AD...dekuji..

filipal
23. okt 2009

dakujeme Kubaka za povzbudenie,
ved aj ked tocime stale dokola (co musi byt priserne nudne 🙄 )
napis nam aspon ty nieco nove. nejaku uvahu, ktora nas niekam posunie...
mas predsa, nadhlad a nam to pomoze... 😉

lenko, ty pis, aj ked sa nic nemeni. aspon si udrziavame kontakt. ked si sa par dni neozvala,
zacala som sa bat, ci sa ti nezhorsilo.... ☹
uzivam Sertralin Actavis (lebo je ich viac.. neviem ci tento nejako viac aktivuje, ci co...)
beriem rano 100 mg. moze sa ist s davkou az na 200 mg. vtedy sa dava dalsia davka na obed.
na ukludnenie, uzkosti beriem Rivotril 2,5 mg, su to kvapky urcene predovsetkym na liecbu epilepsie,
aj u deti, dokonca aj dojciat. Andy niekde pisal, ze sa uz velmi nepouziva, ale mne vyhovuje.
dam si par kvapiek, len ked sa naozaj citim pod psa. uvolni, ale neoblbne ako napr. neurol.
z neurolu som ako opita, z Rivotrilu len prijemne uvolnena.
na tvojom mieste by som este pri tom Zolofte chvilu pockala. su ludia, ktorym dlhsie trva, kym zareaguju.
aj mne to trvalo 2-3 mesiace... a ten Rivotril si skus vypytat. v letaciku pisu, ze pri tehotenstve a dojceni
to treba oznamit lekarovi. este kojis, vsak?

lenka00
23. okt 2009

Filipal...dekuji za odpoved..no, ja uz skoro nekojim, jen pres noc a to uz chci taky pomalicku omezovat...snazila jsem se vydrzet aspon tech 6 mesicu...no, dr. je prekvapeny, ze jsem na zoloftu takova nervozni...nektere dny je to lepsi a nektere jsem jako bych mela pred zkouskou...zkusim jeste zvysit na 100mg a uvidim..a dlouho sis uzivala Rivotril nez ses zklidnila z Ad? jak prestanu kojit, tak si necham taky napsat neco na to zklidneni...dekuji

filipal
23. okt 2009

lenko,
prve dva - tri tyzdne som ho brala pravidelne. 3 krat denne a neskor iba pri uzkosti. asi raz denne.
teraz raz za tyzden... ked som bola na dovolenke, tak vobec. zmena prostredia by ti prospela. 😉

andy.a
23. okt 2009

čaute 😎 😎 😎

vidím,že sú tu nejaké nejasnosti okolo psychofarmák,keď budem mať čas,napíšem 😉 🙂

zatiaľ papáčko a Hroška,díky za IP 🙂 😉 mooooc potešila,som rada 🙂 😵 😵 😵 a že pozdravujem 😎 🙂 😵

andy.a
23. okt 2009

Filipa,sertralin je účinná látka a Actavis je názov firmy ,nemá to nič spoločné s aktivitou 😀 😀 😝
sertralínov je na trhu kvantum,niektoré majú svoje špecifické názvy ako bol napr.originál Zoloft,generiká Asentra,Serlift,Sertiva...a stále viac a viac generík,napr.aj ten Sertralin Actavis 😉

čo viem,tak Actavisácke lieky všeobecne sa považujú za dobré,lebo z generík sa vraj najviac podobajú originálom 😉

sertralin sa často dávkuje až do 300 mg,nie je to výnimka pri ťažkých stavoch 😕 😝

a Rivotril sa ešte tiež bežne dáva,u mňa v ambul.ide na kilá,resp.skôr nalitre,lebo lepšie pacientom vyhovuje kvapková forma 😉 sami si môžu titrovať účinnú dávku 😉
sú aj tabletky 0,5 mg a 2,0 mg 😝

na EPI sa už veľmi nepoužíva,lebo je kvantum novších modernejších antiepileptík,ale ako sedatívum alebo hypnotikum je Rvotril fajn...samozrejme pri krátkodobom užívaní,preda len je to benzodiazepín a teda návykový liek 😕

andy.a
23. okt 2009

Péťa,ty už berieš ten Cipralex ?? 😕 🙂 a si OK ?? 😕 😉

Lenka,6 týždňov je už dosť...ale naozaj niektorým ľuďom trvá aj 2-3 mesiace,kým pocítia výraznejší efekt užívania AD 😕 75 mg sa mi stále zdá dosť málo,pokiaľ už nekojíš,môže sa dávka zvýšiť 😉
a ten Spitomin-Anxiron-Buspiron...je OK,ale tiež sa dávka postupne zvyšuje a účinok tiež nie je hneď ,ale čaká sa aj niekoľko týždňov..výhoda je,že nie je návykový 😉
popátaj sa svojho psychiatra 😉 a psychoterapia by tiež bola dobrá,ako doplnenie psychofarmakoterapie 😉

Mercy,je jeseň a to je /žiaľ/ pri depresii normálne,ža sa prechodne v tomto období stav môže zhoršiť 😕 🙄 môže sa upraviť dávkovanie na prechodnú dobu podľa stavu,resp.si dávať častejšie "liek podľa potreby" 😕
samozrejme ale nespoliehať sa len na lieky,ale aj na seba,chodiť von,aj keď je škaredo,nájsť si každý deň niečo pekné pre seba 😉 nemyslím tým materiálnu vec 🙂

Petra,paroxetin je sám osebe aktivizujúce SSRI-AD,nemala by si mať také príznaky ako píšeš 😕 možno je to tiež len prechodné,súviasiace s touto ročnou dobou...únava,nezáujem,nechuť do bežných činností...môže byť 🙄 😒
dá sa ešte samozrejme prikombinovať k paroxetinu napr.nejaký venlafaxín na aktivizáciu,ale myslím,že by to bolo zbytočné 😕 keď si sa už mala fajn 😉