Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

blazka24
18. nov 2009

tak čo sa týka môjho strachu depresia to nebola, tú som mala len v tehotenstve, ale z toho šoférovania je to skôr panický strach že sa to zopákne, ale to sa snáď upraví............

andy.a
18. nov 2009

Velafax=Efectiin=Alventa=Elify=Voxatin=Mollome=Venlfaxin s názvom firmy=Velaxin=....atď j,je ich cca 20 generík 😝

Rivotril tu tiež niekto užíva 😝 a je to úplne bežný liek,v podstate antiepileptikum/ale to bol pôvodne aj Diazepam../ a,dáva sa často na ukľudnenie,aj deťom 😉 a je rovnako návykový ako napr.aj Frontin.. 😕

Xanax=Neurol=Frontin...nie je to antidepresívum,ale anxiolylikum/sedatívum/,návykové,patrí medzi benzodiazepíny 😝

Strdcko,Velafax užívaš 37,5 mg/nie 0,375 mg../..to je minimálna udržovacia dávka,a to že je to tabletka-všetky ostatné venlafaxíny sú kapsuly s pozvoľným /riadeným/ uvoľňovaním-nie je moc výhra...., a nie je to účinná dávka.. musela by si užívať aspoň 2 x denne,aby si bola na 75 mg,čo je dávka pre ľahkú až stredne ťažkú depresiu 😉 a aby ti to účinkovalo celý deň 😝

osobne už Velafax vôbec nepoužíva,možno nejaká 80-ročná babička je na tejto udržovacej dávke,tá je OK 😉 🙂

andy.a
18. nov 2009

Natashkaa,ťažko veru s tými AD...utlmujúce sú jedine mirtarzapín/Mirzaten,Esprital/ a trazodon /Trittico/,ale tie sa pri kojení nemôžu 😕

niektorých ľudí ale dosť seduje napr.citalopram a užívajú ho večer,aj sertralin...ono keď budeš brať aj ráno napr.sertralin,ktorý je pri kojení najbezpečnejší,časom by sa mal aj spánok upraviť a celkovo sa skľudniť 😕 😅

Samotárka,možno ťa tvoja Dr.chcela ochrániť pred závislosťou...lebo veľa ľudí to zneužíva,obvoďáci im napíšu aj 3 balenia Xanaxu a potom si ešte idú dať predpísať psychatrovi...a čoskoro sú totál závislí 😕 🙄

Alex,ten Diazepam si mala 10 mg ?? 😕 ťažko radiť,keď ti ani ten neúčinkoval 😕 😔
môže sa ešte Plegomazin,ale to môže písať len psychiater,je to utlmujúce neuroleptikum ..asi by si tiež musela mať vyššiu dávku
😕 a neviem,či ešte Prothazin sa nemôže 😝 😕
ja som v prvom tehot.spávala podobne ako ty a tiež som si počas nocí porobila vianočné upratovanie 😀 😝 smeti som vynášala o 4.-5 hod ráno,teda v noci 😝 😝 😀
ale trocha som dospala cez deň,bola som PN kvôli nevoľnostiam celý čas 😔

v pôrodnici som počas 6 dní spala dokopy 2 hodiny a doma som to nemala ako dospať,lebo malý bol stýle hladný,pýal jesť,potom som ho začal dokrmovať,ako 3.týždňový mal pruh,musel byť operovaný,potom zasa koliky..okrem toho hyperaktivita,to sú nespavci od narodenia 😀 😀 😝
takže pri ňom sa možno ako-tak vyspala,až keď mal okolo 2 rokov a to som už dáááávno zasa chodila do práce 😝 😝 🙂 🙂

takže mooooc ti držím palce,aby si mala pokojné a spavé bábätko 🙂 😉 😵

andy.a
18. nov 2009

baby,sorry za preklepy,ponáhľam a potom to takto vyzerá 😀 😀 😢

ak sú nejaké otázky,pýtajte sa,zastavím sa snáď ešte večer,keď krpcov uložím 😉 🙂

pa a držte sa zatiaľ 😎 😎 😎 😵 😵 😵

maria62
18. nov 2009

Ahoj Andy ako si to tak všetko zvladala aj dieťa aj nespavosť a ešte práca to je obdivuhodné si super a hlavne že nám tu pomáhaš prajem všetko dobré a diky za všetko u mňa je to už lepšie 🙂

janulienocka
18. nov 2009

ahojty, tak som to dnes prezila bez liekov, aj ked to nebolo bohvieco, ale prezila som, v poradni vsetko ok, malickemu uz bije srdiecko 🙂 takze som moc rada
Inak aj Vam pri druhom babu rastlo rychlejsie brucho ako pri prvom? Na mne pri prvom este ani v piatom mesiaci nebolo nic vidiet, zato teraz uz mam riadny kotlik 😀 , je fakt ze mi aj dost chuti jest, musim sa krotit

srdcko81
18. nov 2009

andy.a-beriem ten velafax rano a vecer.takze mam tu davku tak ako pises.Tak myslis,ze mam zle lieky?
Ja teda tomu absolutne nerozumiem a ani nestudujem letaky-aby som nemala vsetky neziaduce ucinky 😀 ale mne je fajn-ako som ich zacala brat-ziadny panicky atak,ziaden frontin-ziadne kontrolovanie a meranie tepu-takze neviem.A to je jasne ze su navykové-ktoré nie su?A konecne uz rok normalne spávam,takým zdravým spánkom,ze sa ráno zobudim a je mi fajn-a predtzým boj do rana o zaspatie,40krat cikat kým som zaspala-manzela som isla podrezat ked chrapal 😀 A teraz je to o.k.-chrapem ja.

kubaka
18. nov 2009

natashkaa - já řešila manželovy služební cesty tak, že jsem si pozvala na celý den slečnu na hlídání, která s námi byla doma a dělala mi společnost - Danovi bylo tehdy 6 let a sama bych s těžkou depresí doma být nezvládla. Večer odešla, noc jsme přežili vpohodě a ráno v devět zase přišla. Zaplatila jsem nějaké peníze, ale pořád lepší než panické záchvaty.

maria62
18. nov 2009

Janulienočka len tak dalej a hlavne že maličké je v poriadku a o brucho si nerob starosti to sa potom stratí a aj tie kilá navyše nič hrozné hlavne že ste v poriadku obidvaja tak sa držte 🙂

srdcko81
18. nov 2009

janulienocka-drzim Ti palce aby to slo takto dalej a kazdým dnom Ti bolo lepsie-ked to zvladnes-hadam aj pre mna to uz potom nebude take tazke,ked budem vidiet ze sa to dá. 🙂

samotarkadela
18. nov 2009

Baby dakujem velmi pekne za odpovede.

Ano, Andy asi ma chcela lekarka ochranit pred zavislostou. Ale mne toto balenie na pol roka bude bohate stacit.

Este raz dakujem a drzim Vam palce.

janulienocka
18. nov 2009

Dakujem Majuska, aj Srdcko, myslim na Teba, urcite to zvladneme aj ty ak by si otehotnela, ked som tu citala kolke to zvladli, tak sa bojim ovela menej 😵

lenka00
18. nov 2009

Andy. a mam jen takovy maly dotaz, dalo by se rici, ktere z tedchto AD (argofan, seroxat, cipralex) je ucinnejsi na generalizovanou uzkostnou poruchu s depersonilaci(tak nejak), kamaradka me o to poprosila, tak jestli ti to nevadi...slibila jsem, ze se Te zeptam 😉 dekuji moc

stanka1986ke
18. nov 2009

ahojte dievcata...tak dnes som sa konecne odvazila dat si polku toho seroxatu...no doobedu nic moc...len sa mi zyvalo...ale dalo sa...ale neviem ci je to normalne...ja mam podla mna dost rozsirene zrenicky...nevadi sa mi pozerat do svetla...absolutne...no citim sa tak divne...sem tam som mala doobedu zavrat,..,..ale to skor nieco s ocami...no neviem...je to divne...a normalne neviem mat zavrete oci....stale sa mi akoby sami otvorili....
viete mi poradit...jeto normalne? dakujem 🙂

stanka1986ke
18. nov 2009

a stale zyvam....

andy.a
18. nov 2009

Srdcko,2x denne 37,5 mg je OK 😉 myslela som,že to máš raz denne 😕 😅

Stanka,príliš sa pozoruješ 😝 😀 a určite si si aj leták podrobne naštudovala,že ?? 😕 😅 😝
po jednorázovom užití 10 mg Seroxat nemôžeš cítiť nič... 😕 😅 efekt až za 10-14 dní 😉
tie veci,čo píšeš ,sú spomínané ako nežiad.účinky v príbalovom letáku 😀 😀 😕 áno,môže to byť,ale skôr si ľudia aj vsugerujú,keď si prečítajú leták 😉 😝

už som mala ľudí,ktorých po Cipralexe "boleli zuby".,.."stratili sluch,zhoršil sa im zrak" po Alvente..opuchol jazyk a pod.. 😀 😀 samozrejme všetko to boli ženy,chlapi sa takto nepozorujú 😝 😔 😅

Leni,Argofan je tiež venlafaxín,ten som vyššie nespomenula/u nás sa nepíše..
na GAD s depersonalizáciou by som dala Cipralex alebo Seroxat 😉
Cipralex je lepšie znášaný a účinnejší 😉

Jani,bude to lepšie,neboj 😉
a máš pravdu,pri druhom bruško rastie rýchlejšie 😉

a ktovie ako je to pri štvrtom,to by nám mohla Deborah napísať 😉 dúfam,že sa má už lepšie a mohla by sa aj ozvať 😉 🙂 😵

natashkaa
18. nov 2009

jaj zle mi je baby 😖 najhorsie ze som prave na muzovi tak zavisla ze len on ma dokaze skludnit a ked viem ze je tisice km prec . Som tu s mamou no ani to nepomaha.

andy.a
18. nov 2009

ešte troška poznámka na margo: pri PP sa dávkujú AD vyššie ako pri depresii,takže Srdcko,tých 75 mg na PP venlafaxínu ťa asi len drží preventívne,aby si nedostala panickú ataku 😉

venlafaxíny idú pri PP do 300 mg,Cipralex 20 mg,Seroxat do 60 mg atď.... 😕 😅 😉

Majka,ja som odjakživa bola nespavec,takže to nebol až taký problém,hoci niekedy som mala toho plné zuby 😝 😅 😕
a nemusíš ma toľkov vychvaľovať,ďakujem...si milá....ale cítim sa niekedy až trápne 😔 😅 😀
pre mňa sú tieto veci každodenný chlebíček,ktorým sa živím a našťastie ma to aj baví 😵 😵 😵 😅

srdcko81
18. nov 2009

andy.a-prosim Ta este mi porad-takze vlastne ja sa neliecim,len udrzujem-a dá sa vlastne PP vyliecit?
A nie je to aj tým-ze tieto AD mi stacia-lebo som sa s tým uz za 3,5 roka stotoznila a pomaly aj naucila zit?

alexandrah
18. nov 2009

andy, filipal - ja viem, je to hrozne, ale toto mam cele tehotenstvo, teraz je to len a len horsie, dnes 2 hodiny, a potom soferovat do nemocnice ...ja to mam uz od VS, cca 15 rokov, ale brala som lieky, ale v tehu ze vsetko vysadit, tak sa trapim ... len to neni normalne, sak ked je vecer, ma sa spolu s tmou spustat melatonin v mozgi, asi sa mi nespusta, alebo co, len v tehu nemozem vraj ani ten, lebo to je hormon ...asi to vyriesim jedine tak, ze bud mi po porode da na kojenie nejake lieky, co sa mozu + zaberu, ale to si neviem predstavit, lebo s liekom na spanie vstavat kazdu chvilu sa zase neda, alebo budem kojit minimalne, s normalnymi liekmi, a modlit sa, ze babatko bude spat ... a asi budem behat z vysetrenia na vysetrenie, lebo to uz neni normalne ... som si to tak neuvedomovala, ked som roky brala lieky, ale teraz 9 mesiacov je to strasne ...a presne, uz sa iba utesujem, ze mam 3 tyzdne do porodu ... mozno potom budem taka unavena, ze aj zaspim??? bodaj by ... viem, ze stano kral - ten herec mal take problemy so spankom, ze uz nezaberalo ani 10 liekov na spanie, az niekde v cechach mu vysetrovali a operovali mozog, bol na tom tak zle, ze mal pred sebou max. pol roka zivota ...no takto dopadnut nechcem ... ale taha sa to uz min. 15 rokov ...

alexandrah
18. nov 2009

andy - veru, diazepam 10 mg, ale uz ani ten ... a to sa snazim len obcas, tak by mohol zabrat, ked nie kazdy den, ani mi uz asi viac lekarka nepredpise, aj som uz chcela ist k psych., na lieky, ale kedze neviem, ako kedy budem hore/spat, on neobjednava, je tam vzdy tolko ludi, ze cakat 4-5 hodin v takom stave by som nezvladla, som si vravela, ze snad pride aj lepsi den, a uz to nejak doklepem, pojdem po porode, (to asi nebude cas uz vobec ...), inak predtym som brala vselico, od zopiclonu, cez aj xanax, hypnogen, a rozne ine ... nitrazepam ...a samozrejme kazdy den triticco, a aj tak som zaspala tak cca o 01 v noci, ale lepsie ako nic ...co by som za to dala teraz, ale spala som aj 8-10 hod. v kuse, ked sa dalo ...

stanka1986ke
18. nov 2009

andy.a-no asi mas pravdu...ked ja mam strach z tych nez.ucinkov...ved ked som rano brala liek, tak to bolo fakt prekonavanie...pritom to nieje nic tazke...ja mam len stale strach ze ked sa mi nieco stane tak co bude s dcerou...ona je na mna hrozne naviazana...bola som v januari v nemocnici tak nic nejedla, nepila, s nikym nerozpravala len sama so sebou a dostala epilepsiu ze videla chrobakov..povedali mi ze to je psychicky ze to nezvladla to odlucenie..lebo teraz ma uz vysledky dobre..idu jej aj vysadit uz lieky..berie najnizsie davky..

no ale od zaludka tazsie a to zyvanie, zavrate to mam len dnes...tak to mozno mam od toho seroxatu ale viem ze to zmizne pocase...vsak?

fakt ja sa snazim....tak verim ze mi to zaberie a ze sa vyliecim...

drzim palceky vsetkym babam....

andy.a
18. nov 2009

Srdcko,pokiaľ si OK pri tých 75 mg,tak ti to asi stačí 😉 ak by si mávala častejšie pan.ataky,tak treba dávku zvýšiť 😉
ale akútne stavy sa postupne titrujú pri PP z nižších dávok na vyššie 😉

teraz je nové AD,ktoré sa užíva len večer,lebo upravuje spánok,je to AD ďalšej,asi už 6.generácie 😕 😕 😕
Valdoxan 😉 nepriberá sa po ňom,má rýchly nástup účinku,už vraj o niekoľko dní AD efekt a ihneď hypnotický efekt 😉 a nerobí sex.dysfunkcie vraj 😝

maria62
18. nov 2009

Alexandra to radšej nemysli na stana krála ale na malé a na seba prajem ti aby si sa už konečne poriadne vyspala 🙂
Andy viem že to je tvoj chlebíček ale koľko ľudí sa tým živí a iba ty aj tu takto pomáhaš takže nepreháňam s chválou to je iba vdaka lebo aj vdaka tejto stránke sa cítim lepšie. 🙂
Stanka neboj ja som sa tiež tak cítila ale ked som prišla na túto stránku tak som sa ukľudnila a nečítala som už tie účinky 😉
Pozdravujem všetkých baby držte sa pekný večer a hlavne dobrú noc 🙂

srdcko81
18. nov 2009

alexandrah-boze chuda moje-to je fakt strasne-pamatam sa ked som nebrala AD tak o 20.00 sa mi zacalo zyvat a 02.00 som bola este hore-40krat cikat,manzelovo chrapanie-kazdy piatok som si brala volno aby som to dospala a chodila som ako zombie.No uz len dobojovat a potom riadne vysetrenia-drzim Ti palceky.

stanka1986-necitaj tie letaky-kasli na ne-ja to nerobim,ver trochu doktorom oni vedia co Ti davaju.Ja som na to prisla u babky-lebo ta ku kazdej tabletke vsetko studovala a potom samozrejme vsetko mala-tak som jej povedala,ze nech to necita a ja necitam tiez.Kaslat na ne-nech tam je aj ze budem skareda ako bosorka-no a co-hlavne ze nam bude lepsie.A neboj to prejde a bude Ti len a len lepsie-len to chvilu trvá-kým to zaberie.Drzkaj sa

andy.a
18. nov 2009

Alexandra,zrejme si už rezistentná na tie lieky 😒
a mirtazapín /Remeron bol originál,teraz je Mirzaten,Calixta,Esprital / si nebrala ?? 😕
Nitrazepam sa už dlhé roky nevyrába... 😕
predtým bol ešte Rohypnol,ale tiež sa prestal vyrábať,narkomani ho zneužívali 😔

z novších liekov na noc je ešte celkom dobrý Gerodorm,Calmaben/ten nie je veľmi návykový/,mnohým ľuďom stačí 1/3 Trittica 😕 potom ešte Dormicum bolo fajn..

ten Melatonín,čo sa dá voľne kúpiť,to je len taká reklama,je dobrý len pri poruchách spánku pri zmene časového pásma,opakovane je nám to prezentované na rôznych odborných akciách 😉
keby to bolo účinné,určite by to nepredávali voľne v drogérii 😅 😝

jedna moja pac.si to kúpila a nespala ani po 5 tabletách...a potom jej stačila 1/3 TRittica 😅 😕 😝

povuma
18. nov 2009

andy, no veda ide dopredu a verim, ze za par rokov budu take lieky s nastupom okamzitym 😅 ...ved ked je najhorsie, zda sa tych par tyzdnov ako vecnost, mne kazdy den prisiel ako vecnost a pritom som nebola schopna nic urobit, len som prezivala, lezala v posteli....po tvojich radach budeme take mudre, ze sa aj same zdiagnostikujeme a nadiktujeme si lieky i davkovanie... 😀 ...i ked je dobre , ze nam povies aj svoj nazor na nasu liecbu, treba doverovat svojmu psychiatrovi... 😉 😉 😉 maju aj psychiatri osobnu skusenost s depresiou? 😅 ...ako sa vies odosobnit od vsetkych problemov, ktore denne pocuvas? 😕 ..mna by to zlozilo 😔

stanka, zrejme ste s dcerkou na seba velmi upnute 😔 , ale vazne sa nepozoruj, zamestnaj si mysel niecim inym 😉
nataska, neuvazujes nad AD a popri nich kojit? radsej, ako sa takto trapit 😔 😔

stanka1986ke
18. nov 2009

no ano snazim sa bud si pustime hudbu alebo televizor, alebo ideme varit... 🙂
tiez zaciatky su asi najhorsie...vsak?

dobre idem ja uz spat..tak prajem vam dobru nocku

filipal
18. nov 2009

jeeej, ahojte, tu sa dnes pisalo a pisalo...az teraz som sa vratila...uz som bola aj darceky vyberat... 🙂

ten Rivotril som brala ja. uz si ho malokedy dam, stacia mi AD. Srdcko, ty ho uzivas uz rok a pol?
Natashka, ja som sa s cerstvou depkom nastahovala k nasim, ked muz nebol doma. bezne mam samotu rada, ale vtedy by som bola radsej aj s certom ako sama 😀 ved pises, ze je u teba mama...tak nie si sama... 😉
sertralin, kt. spomina Andy je generikum Zoloftu.

Andy, no to muselo byt vesele u vas doma! 😝 😅 a vlastne si sa ani do dnes nevyspala riadne, co? 😨
a v tej ordinacii, no asi sa musis ovladat, aby si sa nezacala rehotat niekedy...vsak? 😀

som znicena, akoby som zemiaky kopala, v tych obchodoch je to hrôza! ale hlavne sa rozhodnut co sa komu bude pacit... aj vy uz nakupujete?

hroska
18. nov 2009

Kocky menim operatora tak pisem z mobilu a to sa mi neda dobre.stanka hrozne zivanie,zhorsene videnie to vsetko som mala zo seroxatu a este ma aj furt natahovalo,este aj po mesiaci.a baby,aj psychiatri maju depresie... Vsetky zdravim ozvem sa ked bude funkcny net na pc.