Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

srr
28. jún 2016

A potrbujem od obvodneho odporučanie?A Kežmarku je nejaka dobra psychiatrička?

srr
28. jún 2016

@olivia77 No mozno som mala mensie naznaky ale prvykrat to na mna prislo niekedy v januari na plese a drzalo ma to niekolko dni...

ametyst123
28. jún 2016

@srr Tak to je už dlhšia doba, takže to riešiť treba, a čo sa týka lekárov, ja som obvodnej povedala, čo mi je, a ona mi poradila , po pár vyšetreniach, ktoré som najprv absolvovala, že kedže mi nič nie je, bude to psychika... tak ma sama odporučila za psychiatričkou.... Inak... Ty si si dala urobiť aspon základné vyšetrenia, hlavne si daj urobiť štítnu zlazu, aj z toho môžu byť takéto stavy.... a napr. daj si tiež urobiť aj EKG, bolo by dobré aj gastro, a neurologické vyšetrenie... ale ak všetko bude negatívne.... je to panická porucha.... a to už treba riešiť s psychiatričkou.... Držím Ti silno palce..... 😉 a neboj sa .... všetko bude dobré... len to treba riešiť... ok?...

srr
28. jún 2016

@ametyst123 Dakujem no moja mama sa lieci na štitnu žlazu a so žaludkom mam problemy uz dlhsie po prvom porode som dostala migreny a pred druhym mi prestali tak neviem len ked uz sa citim jak debil ked furt doktorom daco hovorim a oni s tym nic nerobia

ametyst123
28. jún 2016

@srr Takže SRR, priamo sa opýtam, bola si na vyšetrenie štítnej zlazy? Brali Ti krv, a urobili Ti USG š.ž.?.... Ak nie, treba ísť. Dalej, ak máš problemy so zalúdkom, bola si na GAstro?... a robili Ti odbery, a aj pozreli do zalúdka...? prípadne aj kolonoskopiu?.... Ak nie, treba ísť... a nech Ti zistia, či nemáš - Celiakiu, Helicobactera Pylori, Histamínovú intoleranciu, alebo intoleranciu na potraviny....a nech Ti zoberú aj vzorky zo zalúdka ,resp. z tenkeho čreva.... a aj odbery krvi..... Dalej, ak máš migreny, určite si bola aj na neurologii. Robili Ti aj CT hlavy...?.... Lebo tieto všetky ochorenie majú podobné príznaky ako panická porucha.... napr. štítna zlaza môže spôsobovať, pocity na vracanie, a vracanie, pocit hrče v krku, búšenie srdca, vysoký alebo nízky tlak, potenie, trasenie tela, problémy so zalúdkom.... Dalej Gastroenterologické problémy sa môžu prejavovať podobne.... takisto aj neurologické problémy.... Ak s tým lekári nič nerobia, chod k obvodnej, pýtaj lístok na š.ž. - musia Ta vyšetriť, žiadaj aj USG máš na to právo... takisto na gastro, povedz že máš neskutočné problémy... a nech to riešia.... takisto aj neurologia.... máš právo na CT, a na vyšetrenie, či nemáš napríklad tetaniu... ale tetania sa prejavuje trošičku inak..... ja by som si ale dala urobiť aj toto vyšetrenie... je to také trošku nepríjemné, lebo Ti budú trošku pústat do prstov elektr. prúd..a vypnú... a zistia, či máš reakcie, a aké....... ale zistia Ti, či náhodou nemáš nejaký problém.... ale trpnutie si nespomínala.... ale tie migreny... nemusia to byť len migreny.... Dalej, ak máš možnosť, zisti si , alebo daj si pomerať tlak.... ak je neštandardný, treba ísť na interné vyšetrenie.... a ešte jedna vec, aj ortopedické ťažkosti, ako napr. zacviknutý nerv, alebo platnička v prdeli, 😅 a podobne... môže spôsobovať takéto ťažkosti... takže pochod si po týchto vyšetreniach, a ak všetko bude v norme, budeš vedieť, že máš problém psychický... a teda treba ísť za psychiatričkou to riešiť.... netreba to oddalovať... treba to riešiť.... Uprimne.... zdravotníctvo je na tom tak ako je, a pokial Ti nebudú chcieť urobiť vyšetrenia... tak ich zrejme treba nejak motivovať.... 😔 .... chápeš.... 😝 .... Neviem, či si už nejaké vyšetrenia absolvovala, ak ano napíš aké... a uvidíme.... ak nie... tak toto je potrebné, aby si zistila a vylúčila iné zdravotné problémy... a ked ich vylúčiš, potom je jasné, že máš panickú poruchu.... Ok? Držím palce..... 😉

kubimatej
29. jún 2016

baby odhodlala som sa ist na výlet do BA, no vo vlaku mi prišlo zle. napína ma na zvracanie nehorázne, bolesti v žalúdku, hrča v krku..dala som aj neurol a nezabral :( bože čo mi zase je?! tase sa bojím, že biečo vážne, že zomriem :( a ešte hodina cesty..pomoooc

172
29. jún 2016

@ametyst123 ano doteraz som brala velaxin 75mg 1tab a bolo mi dobre...som to ratala tak dnes su to presne 2 tyzdne co navysujem,kratka doba na polepsenie?stale mam rano strach prehana ma...uz som a toho zufala ci vobec ma vyznam brat zvyseny velaxin a cakat?!

umabell
29. jún 2016

@kubimatej ahoj ja ta obdivujem ze di islaa ja som nemohla nikam.. Skus dýchať a supni si ak mas pri sebe neurol... Drzim palcekyyy

tslobik
29. jún 2016

@ametyst123 Ahoj, keď si bola na pohotovosti, ako to tam prebieha? To si bola až keď už bolo mimo odrinačných hodín, napr. cez víkend? Lebo mne je niekedy tak zle, že nič nepomáha a raz už som tiež chcela, aby ma môj odviezol na pohotovosť, len som sa bála. Ako zle mi až musí byť...aby som tam prípadne šla, resp. bola odvezená. Lebo niekedy je to hrozné, najmä sa bojím, keď som so synom sama doma a nevládzem nič.

kubimatej
29. jún 2016

@umabell vsak som si dala neurol a teraz druhy a furt zle..na odpadnutie, potenie, točky bolesti žalúdka, podbruška..:( bojím sa

ametyst123
29. jún 2016

@172 Ahojky 172, ak máš pocit, že by si radšej zmenila lieky, tak zmeň, tie druhé adčka, sú z takej istej skupiny, takže mali by Ti pomôcť.... a ten benzáč rozhodne ber, minimálne mesiac zo začiatku, aj dva - tri.... Pozri ja beriem Rivotril už 6 mesiacov... to je benzáč... beriem ten slabší, a z toho polku ráno, na obed a večer... ale ked mi je zle, dám si esšte plus polku pomimo to.... ked mi je blbo..... takže vyskúšaj teda zmenu liekov, teoreticky by už mohli aj tie zvýšené adčka zabrať, ked predtým Ti robili dobre..... takže skús zmenu Adčiek.... Držím Ti palce, nech Ti sadnú....

ametyst123
29. jún 2016

@kubimatej No Kubimatej, ja neviem, ale asi to nebol dobrý nápad, ísť na výlet, a ešte vlakom.... 😖 Ja nehovorím, že nemáš nikam chodiť , to určite nechcem povedať, práve naopak, ak máš "dzeku"... tak chod.... ale ide o to, zo začiatku brať na seba "menšie sústa".... 😵 ... nie hned z fleku...sa rozhodneš, že ideš na výlet.... Ale nič to, ked už si vo vlaku, akú dávku si si toho neurolu dala?....Ked mi povieš, že 0,25.... tak to ani nemá význam Ti dalej vysvetlovať, že taká dávka Ti nepomôže.... ani ked dáš 0,5..... na také panické ataky... .je to málo, nehnevaj sa, ale mám taký pocit, že si nechceš dať povedať, a snažiš sa stále ísť hlavou proti múru.... ale ten múr je tentokrát tvrdší ako Tvoja hlava... bohužial... tak bud si navýšiš ten Neurol ,a budeš ho brať pravidelne, alebo Ti už nemám ako poradiť... alebo skús zmeniť ten Neurol na Rivotril.... za to nič nedáš... tak skús..... ale tu tiež platí pravidlo, že berieš pravidelne... pokial len vtedy, ked Ti je zle.... čo je podla mna u Teba dosť často... ako píšeš..... tak to by si mala fakt brať pravidelne, ale ked to berieš len kedy-tedy..... a povieš si, šak teraz mi je dobre... ta neberiem.... tak to už potom sa nečuduj, že Ti takéto stavy prídu.... proste si musíš uvedomiť, že to nie je len tak sranda, a musiš začať vážnejšie brať tú liečbu... lebo inak sa z toho nedostaneš, a bude sa Ti to vracať dokolečka dokola..... Tak sorrry, za taký trošku tvrdší príspevok, ale ja už neviem, ako inak Ti to mám napísať, a už som Ti to tolkokrát písala... že už neviem, ako na to.... 🙂 .... Je to na Tebe.... Ale silno Ti držím palce, aby Ti prešlo zle, hlavne sa pekne snaž dýchať , pomaličky a v klude si sadni, na nič nemysli, a dýchaj.....

172
29. jún 2016

@janka_banka ahojky ,pises ze beries dulseviu,mala si zo zaciatku nejake vedlajsie ucinky?

ametyst123
29. jún 2016

@tslobik Ahojky Tslobik, ja som bola na pohotovosti celkovo asi 5 krát....a cítila som sa presne tak, ako opisuješ, bolo mi zle, na vracanie, napínalo ma, dusila som sa hrčou v krku, točilo sa so mnou, prehanalo ma, busenie srdca, pichanie na hrudi, a taký tlak na hrudi..... bledá som bola jak stena.... tak ma manžel zobral aj s detmi do auta, a podho v piatok večer prvýkrát.... na pohotovosť.... pohotovosť je práve o tom, že má fungovať mimo ordinačných hodín... to jest poobede od tej napr. 16.00 alebo 18.00 hod. podla toho, kde ako... až do rána napr. do 6.00... a ja som mala tú smolu , že mi prišlo vždy zle, ked bol piatok v noci, sobota, alebo nedela..... ☹ .... takže nafigu... tak manželik ma zobral nasadli sme do auta... deti tiež... bo kde by sme ich nechali... nemáme kde... raz sme zavolali svokrovcov.... to ešte nespali... tak prišli k nám... inak stále deti s nami.... potom ked sme tam prišli.... zmerali mi tlak...(treba si nechať aj zmerať tlak,lebo najprv si doktor myslel, že mám nejakú chripku,ked ma prehana.... tak mi chceli pichnúť niečo iné... neviem čo... ale na poslednú chvilu lekár hovorí sestričke, aby mi pomerala aj tlak, že sa mu to nevidí.... a ja že, ja mám furt nízky tlak.... tak pomerali a huuups... 180/110.... ).... a kedze sestrička neverila svojim očiam... 😅 pomerala tlak znova... a zase to isté.... tak už zavolala lekára... ten kuká.... 😕 😅 ... potom zobral aj on tlakomer , pomeral on raz, potom zobral další tlakomer... a zase to isté.... 😅 . Tak hned lekár zmenil injekcie.... a pichli mi Apaurin.. .to je Diazepam v injekcnej forme... t.j. benzák= ukludnovák... a k tomu injekciu Magnezia.... to Ti pichajú tak pomaličky.... lebo sa Ti môže urobiť také teplo..... mne bolo teplo "na riti"... 😅 furt mi zohrialo riť.... 😅 .... treba sestričke povedať, že Ti je teplo... ona nachvilu prestane, kým Ti to prejde... a potom dalej pusta do žily magnezium.... 😅 .... to preto tak pomalšie, aby Ti neprišlo zle.... a kedže ja som mala aj zvyšený tlak.... tak mi dali tabletku pod jazyk Tensiomin.....na vysoký tlak.....posedela som si tam asi takých 15 minút.... a potom mi zase pomerali tlak... a už ok..... a bolo mi dobre..... 😅 ... Takže neváhaj, ak Ti je zle, chod na pohotovosť.... kludne povedz, že Ti je zle, na odpadnutie, napína Ta, točí sa s Tebou.... atd atd.... je to stav, s ktorým môžeš ísť na pohotovosť... kludne..... a bude Ti dobre..... len im povedz aké lieky berieš,, aby vedeli ok..?....Ja som povedala... a zarážajúce bolo, že mi lekár povedal, že Citalec nemám brať ani náhodou, že je to svinstvo, že jeho mama to brala, a šalela z neho.... 😔 tak ked toto povie lekár.... ? Takže ten Citalec mi rozhodne vtedy nezrobil dobre.... teraz mám iné Adčka... a je to lepšie.....

ametyst123
29. jún 2016

@172 Inak ešte som Ti zabudla napísať, že pokiaľ stavy hnačiek pretrvávajú, musíš nutne piť vela vody.... ale že fakt, ale nie len takej z vodovodu, najlepšie je aj mineralizovanú... lebo hnačkami ide všetko dobré z Teba von..... aj vitamíny, minerály.... a odporúčam Ti brať aspon magne B6, alebo magnezium v silnejšej forme, plus vitamíny skup. B.... tieto dva veci, pokial v tele chýbajú, spôsobujú aj psychické problémy... ako máme my... alebo to rieš tak, že si kúp celé Centrum vitamínov..... a toto každý den aspon po jednej tabletke ber.... nie je to velká dávka... ale ked to budeš brať pravidelne! nie len kedy tedy... .tak doplniš to, čo Ti v organizme hnačkami odišlo a teraz chýba..... A tiež odporúčam aj Probiotiká... ale nie všetky mne osobne robili dobre... takže skús nejaké a uvidíš... ale tiež ich treba brať aspon mesiac -dva nech sa Ti upraví črevná mikroflora... a uvidíš, že hnačky prejdú a budeš mať ok stolicu... ja už mám... 😵 😕 chvalabohu... len ked mám fakt nejaký velký stres, vtedy mám občas prehánku, ale to len na chvilu... takže dá sa to prežiť.... 😵 ....Držím palceky.... 😉

ametyst123
29. jún 2016

@172 PS: ja som bola s tými prehanačkami aj na infekčnom.... kým nezistili , že nemám nič infekčné.... 😅 ... poležala som si tam 5 dní.... a dávali mi tam Endiex..... ale ten sa ma brať len dovtedy, kým Ti hnačka prestane, a potom treba prestať užívať, aby si zase nemala zápchu.... lebo jedna pani, potom z hnačiek prešla na zápchu.... 😔 dávali jej Endiex dlhšie ako mali.... 😔 ..... ale to skús preliečiť Imodiom... to berie aj moj manželik... a tiež berie aj ADčka a benzáč..... takže skús....

tslobik
29. jún 2016

@ametyst123 a aké AD užívaš teraz?

janka_banka
29. jún 2016

@172 mne sa prvé dni neskutočne všetko triaslo...ruky,vnútorné chvenie...ale po cca 2 týždňoch to zmizlo a teraz v pohode...ako pri každých ad treba vydržať začiatok liečby 😉

kubimatej
29. jún 2016

@ametyst123 no dala som si rano o 7mej 0,25mg o 12tej 0,5mg plus magnezko a železo a furt na hovno, roztrasena, ledva stojim na nohach, silno krvacam, potim sa jak kôň..

domkaaaa
29. jún 2016

Baby dnes horsi den som slaba a malatna 😢 Len by som spala da sa to doporiadku? Nebudem takto mimo cely cas?

domkaaaa
29. jún 2016

Trasu sa mi nohy a bojim sa kamkolvek ist ze odoadnem a uz sa nepreberem 😢

janka_banka
29. jún 2016

@domkaaaa ahoj Domi, už som čakala kedy sa ozves 😉...mojko toto je "normálny" hnusny uzkostny stav co máš...spomen si,že ti už bolo lepšie...len si sa trošku posunula späť,ale to nevadí!!!!!Ideš a stupas pomalymi krocikmi hore...nech Ta tieto myšlienky nevracaju späť...ako prišli tak aj odídu...a ak Ti bude dobre a pôjdeš niekam na takýto scenár si ani nespomenies,uvidíš...tak pekne predychavaj a povedz si to tak ako som Ti napísala...to mám od mojej psychiatricky...😉

janka_banka
29. jún 2016

@domkaaaa A inak Domka ja som bola takto mimo asi tri týždne kým začali účinkovať AD....a inak ja doma lezim s ovcimi kiahnami a umieram celý deň,nie si v tom sama a uz neviem ci s prepáčením srackujem z kiahni alebo nervov 😆

tslobik
29. jún 2016

Môžem užívať lexaurin 2-3x denne?

janka_banka
29. jún 2016

@tslobik určite áno počas prvých týždňov od nasadenia AD kým začnú účinkovať...potom postupne vysádzať aby nevznikla závislosť 😉

tslobik
29. jún 2016

@janka_banka Ja AD-čka beriem už dlho....len teraz mám hrozné životné obdobie a potrebujem sa nutne ukľudňovať. Len sa bojím, aby som si na to príliš nezvykla, ale inak to nezvládam všetko.

umabell
29. jún 2016

@tslobik ano mozes ja som uzivala 3xdenne lexaurin 1,5mg pred par rokmi a pomohol

janka_banka
29. jún 2016

@tslobik no žiaľ je tam riziko, že sa naučíme fungovať len bezakmi...podľa môjho názoru ak prežívas ťažké obdobie treba si ich nasadiť ale urcite by som to konzultovala s lekárkou ....

domkaaaa
29. jún 2016

@janka_banka janulka dakujem mozno dolahol stred zo zajtrajska 😢 Zajtra pristelove primocie 😊 Drzte silnoooo palcaky 😊

ametyst123
29. jún 2016

@tslobik Teraz momentálne beriem Brintellix Adčko, polku tabl. ráno a polku tabl. večer, a Rivotril 0,5 ale polku z toho ráno, na obed, večer, prípadne aj v noci..... ale ked mi je zle zoberiem aj celú tabletku.... ale ja mam dost slabé tie ADčka... vzhladom aj k mojej váhe, mi také dala, aby mi z tých silnejších nebolo zle.... ale ten Rivotril fakt, ked mi je zle, zoberiem aj celú tabletku... ale mohla by som aj viac, ale načo, ked mi celá zaberie..... ale u niekoho tolko nemusí zabrať, pre niekoho to môže byť málo... Tak ako sa napríklad snažím vysvetliť Kubimatej, že má doslovne "detskú dávku".... a už neviem, ako jej vysvetliť, že po takej dávke, sa jej stavy určite nevytratia... a Neurol jej fakt nepomôže.... lebo nemá šancu jej zabrať na silný atak..... alebo silné uzkosti.... Ale chápem, že každá z nás nechceme byť na liekoch závislé... ani ja nie, ale pokiaľ je to nutné, ja už som si povvedala, že hoci budem aj na minimálnej udržiavacej dávke, hoc aj celý život, keby že náhodou som sa toho nevedela zbaviť, tak mi to nevadí.... radšej takto fungovať, ako nefungovať vôbec..... alebo len prežívať..... A sú aj také prípady, že naozaj ludia berú minimálnu udržiavaciu dávku napr. adčiek.... už len z toho malého strášiku, či sa im to náhodou nevráti... hoci už sú aj vyliečení..... No tak čo.... hlavné je ... aby sme normálne žili, nie prežívali.... 😉