Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

nikollla
29. jan 2016

@junova Tak to je dosť 😯

nikollla
29. jan 2016

@lehotka Tak taký dlhodobý zákazník som aj ja,pri alvente sa mi stáva,že niekedy je celkom fajn a potom akoby som ani nič neužívala A to som na dávke 225mg denne a k tomu neurol

ametyst123
30. jan 2016

@majinulka Majinulka, takéto sťahovanie svalstva na tvári je príznakom, resp. vedľajším účinkom lieku !!! V žiadnom prípade nezvyšuj dávku, ak nechceš, aby Tvoj syn skončil na pohotovosti, alebo horšie.... môže prestať dýchať...!!! To nie je sranda, ved si prečítaj príbalový leták. Neviem síce o Paretine veľa, brali ho tu nejaké dievčence, ale mladému 18 ročnému chlapcovi sa musí veľmi dávať pozor, čo sa predpisuje. Inak v každom príbalovom letáku antidepresív sa píše, že môžu vyvolať presne takéto stavy.... Inak prečo, lekárka nepredpísala práve naopak nejaké anxiolytiká, to sú lieky tiež sa používajúce na úzkostné stavy, depresie, a Panické poruchy, a majú účinok, že UVOĽNUJú SVALSTVO...!!! Tvoj syn potrebuje uvolniť svalstvstvo v prvom rade, a v druhom rade, potrebuje ukludňováky, to jest nejaké benzodiazepíny, napr. Neurol, Lexaurin, Diazepam, prípadne aj Rivotril.... Rivotril je ale aj epileptikum... a to beriem aj ja... hoci žiadne epilepsie nemám, mám PP - panickú poruchu.... mám 36 rokov.... a po nom mi je lepšie.... beriem po pol tabletky, ale niekedy mám pocit, že zaberie až celá tabletka, beriem tri krát do dna ....0,25mg t.j. pol tabletky..... Paretin prosím Ta vysadte, kým bude neskoro, a keby sa stav zhoršoval, neváhajte ísť na pohotovosť, to nie je sranda, ked sa sťažuje dýchanie ....!!! a má nadalej napnuté svalstvo, a aj na tvári,.... to nie je dobré.....!!!! Ked pojdete na pohotovosť, povedzte, že bral 5 dní Paretin, a že má takéto stavy, ako si opísala... Dajú mu Magnezium a Apaurin (čo je Diazepam....) na ukludnenie.... uvidíš, že mu bude lepšie....Rozhodne potom chodte za lekárkou, a trvajte natom, že mu bolo vveeeelmi zle, a aké mal stavy, a že bol aj na pohotovosti, a nebude tieto lieky brať....Ja som to urobila presne tak isto, ked mi bolo zle z Citalecu, skončila som na pohotovosti, a hned na druhý den som isla dať zmeniť lieky.... lekárka hoci nerada, ale zmenila lieky, lebo som jej povedala, že tieto lieky nebudem brať.... Inak pozor fakt tiež na to, aby Tvoj syn po liekoch ako sú ADčka nezačal mať sklony k samovražde...! To nie je o tom, či on to chce, ide o to, že tie lieky to môžu zo začiatku vyvolávať takéto pocity, a ak má akýkolvek príznak, alebo sa posťažuje, ze to nemá význam atd.... tak musís s ním ísť do nemocnice, aby ho mali pod kontrolou aspon prvý mesiac , kým bude brať iné antidepresíva, alebo ho nastavia na také lieky, ktoré mu pomôžu... a hlavne odsledujú, aby si nič neurobil,.... nechcem Ta vystrašiť, ale on to nemusí vôbec takto vnímať, ale tie lieky to môžu sposobiť.... Najrýchlejšou cestou je podla mna to, nečakať na lekárku, ísť rovno na pohotovosť, a oni vás rovno odlifrujú do nemocnice, ak je to takýto stav... mne to pripadá ako dosť vážny stav......! Lekárka je očividne na figu... fakt tiež nerozumiem, prečo mu nepredpísala aj ukludnováky , toj jest benzodiazepíny, alebo aspon minimálne nejaký Frontin, alebo Neurol, alebo Diazepam..... ved antidepresíva začnú účinkovať, až po mesiaci - dvoch, kým sa tá látka, ktorá ma v organizme pôsobiť, nakumuluje natoľko, aby začala účinkovať.... Tak bud trval na iných liekoch, ale aj na benzodiazepínoch, alebo ešte lepšie anxiolytikách.... (Spitomin je nenávykový, ale veľmi slabý... ja som brala aj 7 tabliet na den a nič....), podobný tomu je Frontin,... ale je návykový, ale pomáha.....

ametyst123
30. jan 2016

@qidko Zvládneš to .... neboj uvidíš.... a nie si v tom sama.... aj ja sa bojím, ked manžel ide niekde preč.... ale vždy to prežijem...... 😉 hoci si myslím opak.... 😒 ale prežijem... 🙂 😉

ametyst123
30. jan 2016

@lehotka No na Alventu sa každý sťažuje.... mám pocit, že asi nikomu tu nepomáha.... neviem, asi to nebude veľmi dobrý liek.... ja beriem Tianeptin Mylan, zatiaľ mám pocit, že mi zaberá tak na polovicu, ale beriem Rivotril, hoci je to epileptikum.... a ja nemám žiadne epileptické záchvaty, ani nič také, tak som sa toho dosť bála... ale lekárka mi povedala, že to nespôsobuje epilepsiu, a je to dobrý liek, neberiem ho vo veľkých dávkach iba 3x denne 0,25mg... čiže pol tabletky, a ked cítim že je to horšie, tak si vezmem aj celú,.... a popri tom 3x denne ten Tianeptin Mylan.....
Čo keby si tú Alventu zmenila na niečo iné? Ináč Spitomin som zo začiatku brala aj ja asi mesiac... ale vôbec mi nezaberal ...brala som aj 6-7 tabliet na den.... a nič.... stavy uzkosti a paniky v kuse..... takže to už radšej ten Frontin a vysadiť Rivotril..... ale pozor, zdá sa mi, že ak berieš ten Rivotril musí tam byť nejaká prestávka medzi týmto a inými anxiolytikami.... neviem, či sa náhoodou nemýlim, skús prečítať príbalový leták.... lebo ten Spitomin je anxiolytikum... to je "uvoľnovač svalstva" by som to nazvala..... Moja rada, zmeniť Alventu, postupne vysádzať Rivotril, a zmeniť ho na niečo iné.... ale postupne znamená..... po týždnoch, až mesiacoch.... nie že Ti lekár povie po troch dnoch vysadiť, to je blbosť.... lebo môžeš mať abstinenčné príznaky, ako závislák.... Ja osobne viem, že všetky benzodiazepíny sú návykové, časom si na ne zvykneš, tak-či tak, aj ked tu niektorí píšu občas, že nie.... možno sú práve z farmakologických firiem.... už aj to ma napadlo.... a práve za to ich treba vysádzať ale pomaly, ale zase až vtedy ak už máš také ADčka, ktoré Ti zaberajú na panickú poruchu.... tak neviem.... porad sa s lekárkou, prípadne ju vymen.... neverím, že tak dlhú dobu Ti nepomohla..... resp. mám pocit, že na Tebe ryžuje.... ved už som to tu písala, že lekári majú dohody so sprostredkovateľmi, že lekár bude predpisovať ich liek, a dostane provízie.... takže ak vám liek nerobí dobre, treba ho zmeniť.....

ametyst123
30. jan 2016

@nikollla Takže aj obvodný môže prepísať Tensiomin,.... dokelu tak prečo mi ho moja obvodná nepredpísala, ale snaží sa mi stále natískať ten Perindasan, ktorý mi fakt nerobí dobre.... a fakt mám pocit, že sa v mojom organizme bije s Adčkami aj Rivotrilom..... a okrem toho nemôžem brať ani obyčajný Paralen.... ani kvapky do nosa, ani mukolytiká, antihistaminiká.... no čisto odveci, ked som chorá, a mám nádchu.... vtedy babo raď.... Takže preto som ho vysadila , myslím ten Perindasan, a mám ho len keby že náhodou niečo... ale aj tak mám pocit, že ten Rivotril mi ten tlak znižuje aj sám....

ametyst123
30. jan 2016

@lehotka Lehotka mám fakt pocit, že tá Alventa Ti nepomôže,... a Spitomin už vôbec nie.... potrebuješ niečo silnejšie bohužial.... ja mám panickú poruchu, ktorá sa spustila, stresom zo smrti mojej mamky.... a Ty to máš podobné.... bála si sa o syna, tak ako ja o moju mamičku, každý den som chodila do nemocnice, ale aj ked to vyzeralo dobre, už sa mala ísť doliečovať, oznamili mi sucho, že zomrela.....vtedy som chytila šok.... a hoci som si poplakala.... myslela som, že je ok...chodila som normálne do práce asi dva mesiace, a potom to prišlo..... tie ataky, ale ja som nevedela o čo ide.... strašne ma začalo najprv prehánať,, aspon 15 krát do dna, vracanie, nutkanie na vracanie.... bušenie srdca, popritom mi zistili vysoký tlak 180/110 na pohotovosti, a pocity závratov, pocit na odpadnutie, pocit hrče v krku, a že nemôžem dýchať.... spustilo sa to aj nahromadenými problémami, riešením pohrebu, a vecí okolo toho, stresom v práci, stresom doma s deťmi.... a nedostatkom spánku..... u mna asi najvačší problém... lebo ja práveže cítim, že chcem spať, aj ked si lahnem, tak hned odkvecnem, ale ja nechcem, lebo si chcem konečne v noci, ked je ticho, pozrieť aspon nejaký film.... a tak som sa dopracovala tam, kde som teraz....
Lehotka o syna sa už neboj, aj ked sa budes stále o svoje dieťa bát, ale z najhoršieho je už zrejme vonku, dostal sa z toho, tak sa tomu teš..... ja mám dve malé deti ....a tiež sa o nich velmi bojím... lebo sú živáni, a každú chvilu si dačo narobia... ale čo už, aj tak im v tom niekedy proste nedokážem zabrániť...proste také veci sa stávajú, ....musíme len dufať, že budú v poriadku,....

qidko
30. jan 2016

@ametyst123 Ja viem ze to musim zvladnut len ten pocit ze zrazu ostanem sama a myslienkovy pochod vzdy dookola co aksa nieco stane.... Dnes som uz ani nespala nemozem ani jest to budu 2 super tyz.Ale aspon mam tu vas a mozem sa zverit manzelovi tvrdim ze je vsetko ok lebo viem ze by sa trapil a to nechcem som vdacna ze som vas tu nasla a teras viem ze niesom s mojim trapenim sama DAKUJEM🙂. 🙂

junova
30. jan 2016

@ametyst123 Si zlatá, že všetkým sa snažíš poradiť a povzbudiť ich. Rada si čítam tvoje príspevky🙂 Vies aj mne poradiť, ktoré lieky sú naj podľa teba na panicku poruchu? Je príznak panickej poruchy aj migrena? Je normálne, keď atak príde len občas ale trvá aj dve hodiny? Nie je to na pohotovosť, normálny tlak, napinanie na vracanie, úzkosť, triaška. Dá sa podľa teba liecit obcasna panicka porucha bez liekov? Myslím tým, že máš atak len raz do mesiaca. Inak fungujes normálne. Či sa to môže zhoršit bez liekov? Keď ja sa bojím vedľajších účinkov liekov, každá píše, že úzkosť sa ešte zhoršila. Niektorým ani lieky nepomáhajú. Ďakujem 🙂

majinulka
30. jan 2016

@ametyst123 Ďakujem Ti za odpoveď. Od začiatku som tušila, že to nie je dobré. Psychoška mu povedala že to musí vydržať, ale to je hlúposť. On je veľmi citlivá povaha a tento stav mu vôbec na psychike nepridáva. Ráno je veľmi ťažké. Už mi viackrát povedal, že tak nemôže žiť. Mám obavy. Hodila som ho na maródku, je to už týždeň ale do školy ho nemôžem pustiť.Vážne zvažujem že zmením psychošku. Ide predsa o moje dieťa. Len ma trápi to, že sú veľmi dlhé čakacie doby. A neviem ako to zvládneme. Mám pocit, že sa zosypem aj ja. On sa sústredil na to, že chce mať konečne voľné svaly. Veď ten stav napätia v tele mu trvá už 3 mesiace. Verím, že už má toho dosť. Nemôžem to riešiť jeho hospitalizáciou v nemocnici, lebo to by nezvládol. To by ho odrovnalo celkom. Nikdy som si nemyslela, že budeme mať také niečo. Ďakujem veľmi ešte raz za odpoveď.

qidko
30. jan 2016

@majinulka Keby si napisala odkial si aspon okres mozno Ti poradime dobru psychologicku

ivka1302
30. jan 2016

@majinulka uz ako som ti pisala o vedlajsich ucinkoch liekov ja som to zazila sama na sebe ale ked som si precitala tvoj prispevok blesklo mi hlavou ze taketo nieco som si pozerala na you tube bolo to z Ameriky o matke ktorej syn skocil z mosta. Hladala odpoved preco kedze jej syn bol vesela povaha mal vela kamaratov a zveril sa jej ze mava uzkost a strach tak ho matka zobrala k psychiatrovi a predpisal mu AD potom videla ze jej syn stracal zaujem o sport nestykal sa s kamaratmi a uzatvaral sa do seba. Bohuzial na vela odpovedi prisla az ked uz bolo neskoro Tvoj syn ma len 18 rokov nema mat preco uzkostnu poruchu skor ako mu nasadia vsetky AD hladaj odpoved na zaciatku kedy sa zacal citit zle. 🙂 🙂 jeho problemy zacali skus psychologicku nech sa vyrozprava niekedy niekedy je za tym iba strach z niecoho noveho alebo strachy z minulosti. A velakrat uz ako som pisala za tym moze byt fizycka pricina. Ked tej matke v Amerike jeden odbornik mimochodom to bol psychiater povedal ake vsetky vysetrenia mala so synom absolvovat skor nez mu dali lieky zostala bez slov. Ten psychiater jej povedal ze za poslednych desat rokov nepredpisal nikomu AD pretoze sa zistila vzdy ina peicina panickej poruchy. zlatko nechcem ta strasit urcite niekto tvojmu synovi momoze neboj a rozhodne si najdi ineho doktora viem ze na SK ta zoberu prednostne bez cakania ked si to zaplatis aj ja som to tak urobila lebo som nechcela sediet v cakarni plnej ludi. Daj vediet pa drzim palceky vam obom 🙂 😉 🙂

kuf
30. jan 2016

ametyst 123 ty si lekarka?ja robim na psych oddeleni sestru 20 rokov a vobec by som si nedovolila povedat ze Alventa je zly liek mali sme pacientku ktora vyskusala vela ad az po alvente je ok aj ty co beries ad nemusi kazdemu sadnut aj benzodiazep anxiolytika kazdemu sadne nieco ine niekto neznasa neurol komu vyhovuje xanax kazdy sme iny lekary psychiat samy nevedia ktore ti sadnu 🙂 ja som sestra a sama by som si netrufla radit ohladom liekov lebo psychiatria je sama o sebe zlozita tam nemas jasne dokazy ako napr na internom a psychika je vsetko v hlave ked si pacient vsugeruje ze mu lieky nesadnu tak o com to potom je 🙂 🙂

janka_banka
30. jan 2016

@kuf Ja užívam Alventu už 5-6 rokov a teraz mi lekárka zvýšila dávku, je tomu niečo vyše týždňa a začala zaberať až teraz, ale to je u AD bežné ... chce to veľa veľa trpezlivosti, liečba trvá aj 2-3 mesiace, veď keď sa ide liečiť do nemocnice tak je to presne na toto obdobie ... aj ja som cítila zhoršenie na začiatku ale teraz je už hodne hodne lepšie ... a naozaj treba vyskúšať viacej liekov, každému sadne niečo iné ...

kuf
30. jan 2016

A aku davku teraz beries

janka_banka
30. jan 2016

@kuf Ja teraz beriem 150mg ráno a celkom fajn, beriem to spolu s Helexom, lebo som mala ťažké obdobie, ale od Helexu chceme s lekárkou postupne končiť, tak uvidím aké budú abstinenčné príznaky, to bude sranda, keď si ho nedám tak sa klepem ako 90-ročná babička 😝 .... ale na druhej strane pomohol, keď bolo treba ...

kuf
30. jan 2016

Tak predtym si mala 75 to je na taka udrzovacia davka pri tych 150 uz by ti malo byt super neboj tie ad su velmi fajn ani sa po nich nepribera

janka_banka
30. jan 2016

@kuf Hej presne ako píšeš, predtým som bola na 75mg, to bola udržiavacia dávka a teraz mi zvýšila, lebo som nastúpila do práce po 7-mich rokoch materskej, všetky tie zmeny, strach o deti, strach z novej práce, no proste bolo toho moc a psychicky som sa dostala do začarovaného kruhu, úplne som bola psychicky vycucaná, ja som veľmi empatický typ, každý mi hovorí svoje trápenia, problémy, a ja si to moc pripúšťam ... tento týždeň som bola na terapii a cítim sa o 100% lepšie .... ale ako hovorím, ono to "zlé" musí z človeka vyjsť von a človeku sa akoby pohoršilo, ale potom to prejde a ide to k lepšiemu ... ale ja 100% dôverujem svojej lekárke, je to skvelá žena a nemá problém mi odpísať na sms aj počas víkendu ... hovorím, že ona je moja ďaľšia maminka 🙂

kuf
30. jan 2016

Ved preto sa mi nepaci ze niekto si dovoli povedat aky liek je dobry a neni ani lekar to sa mi paci ze plne doverujes lekarke a lieky 4 gener SNRI su ok

umabell
30. jan 2016

@kuf ja som z alvety praveze pribrala 14 kg ☹. Ale to je individualne.... Brala som dva krat 75 mg plus Eliceu 10 mg... Potila som sa ako prasa ale inac som sa citila oki bola som ako bublina zavodnena preto tato ova dokina mu zmenia lieky ale to uz poznas 😉 😉 😉

ivcam2
30. jan 2016

Ahojte nikdy dom sem neprispela ale casto Vas citam. Tiez sa liecim beriem Eliceu 10 a xanax 0.5 s postunym uvolnovanim. Chcem sa spytat ci aj vy mate problem s krcnou chrbticou ako by bola stiahnuta a tlak v hlave. Bolo mi dlho ok a zas zacali tie tlaky a pocit na zvracanie hlava akoby opita niekedy tlak na hrudi.

umabell
30. jan 2016

@majinulka ono to moze byt na zaciatku liecby akoby zhorsoval stav.. Nech uziva magnezium a vit. C...

umabell
30. jan 2016

@ivcam2 ahoj a nejaka masaz by nepomohla? Moze to robit aj ta chrbtica taketo stavy... Ako dlho to uzivas?

ivcam2
30. jan 2016

@umabell chodim na masaz pravidelne uz by som mohla mat za to novu kuchynu ☺ Aj neurologicka mi to povedala ze problemy krcnej idu tuka v ruke aj s psychikou.

kuf
30. jan 2016

To je pravda kazda bolest ide s psychikou 🙂 aj ludia co maju chronicke bolesti casto uzivaju antidepresiva 🙂 a krcna chrbtica to ti fakt nezavidim tam mozes mat mnoho priznakov mala by si vela cvicit len to tusim pomaha aby sa svalstvo spevnilo

kuf
30. jan 2016

A bola si na magnetickej mas tam nieco na krcnej netlaci ti stavec na nerv

umabell
30. jan 2016

@ivcam2 ved to vsetk ide ruka v ruke 😉. Beries dlho adecka? Ja pri ecsitile som mala pocit na vacanie prehanky a tlaky na hrudi neziaduce ucinky... Mozno ze aj ty mas neziaduce ucinky....

kuf
30. jan 2016

Umabell dvakrat 75 dufam ze si tu druhu davku nebrala vecer lebo ona velmi povzbudzuje ale to by si ani nespala i ked pri tej tvojej lekarke byvalej vsetko mozne 🙂 😀

ivcam2
30. jan 2016

@kuf bola na ct mam chrbticu ako 60 rocna. Zaciatok osteochndrozy. 6 a 7 stavec cviknuty. Ale ked je dobre tak aj s chrbticou mam pokoj.

ivcam2
30. jan 2016

@umabell brala som Solatcit asi dva toky potom mi ho zmenila na Eliceu. Je to asi ta ista ucinna latka ale Eliceu znasam lepsie. Od jari do vianoc bolo ok. Teraz raz lepsie raz horsie. Ale po takom case by mi malo byt uz ok. A mozno by som potrebovala iny liek. Ktovie.