Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

lubka888
21. aug 2010

@filipal Ano soferujem, ale teraz iba tu po meste. Ale neviem či sa mám brániť tomu spánku keď so unavená, alebo sa mám premáhať.Ďakujem

andy.a
21. aug 2010

@lubka888 ...Seroxat je stimulujúce AD,ale na začiatku užívania môže robiť ospalosť...písala si tuším,že Xanax máš 0,5 mg....tak si dávaj len 1/2 tabletky,pokiaľ doteraz psychofarmaká nebrala /nestihla som všetko prečítať/,tak by Ti to malo stačiť 😉
a na noc si tiež dávaj len polku Xanaxu,resp.len podľa potreby,ak by si náhodou mala probl.so spánkom 😉

PM odporúčam minim.na 2 týždne,podľa stavu,pokiaľ ANTIDEPRESíVUM ako tak zaberie 😉

lubka888
21. aug 2010

@andy.a Ďakujem Ti Andy, ani nevieš ako pomáhajú. Na budúci týždeň idem k lekárke, ale to ešte u mňa nebudú asi žiadne zmeny. Len ja mám strach , že to neprejde a stále na to myslím. ☹ . Ja viem že to nie je správne , ale stále sa pozorjem , kedy bude nejaká zmena k lepšiemu...aj keď si uvedomuje že je naozaj ešte skoro. J asom si to predstavovala , ako keď ťa bolí hlava , dáš si ibalgin a je po bolesti. Takže PN ako píšeš určite ešte asi 2 týždne. Teraz si síce vôbec neviem predstaviť, ako by som tam vydržala a čo by som robila i keď v práci je fajn kolektív, keby mi bolo takto zle. Inak si naozaj zlatá, nie každý má takýto dar pomáhať ľuďom, ktorí sú naozaj zúfalí . Ďakujem a som vďačná za každú radu.

lubka888
21. aug 2010

Práve som sa vráila z nákupu, snažím sa ako sa dá, aj keď sonakúpila velmi rychlo, obycajne som v meste aj tri hodiny, ale aspoň sa snažím i keď stále s tým mojim kameňom v bruchu.Je to asi stále tá nervozita i keď mám v sebe xanax0,5-1tbl. Asi sa budem musieť núťiť stále niečo robiť, aj keď to robím na silu a bez radosti 😒 Luba

radulinka00
21. aug 2010

@filipal
Ahoj. No asi spíš na psychické.Jinak operace byla povedena a všem co to viděli se výsledek líbil, ale já jsem se v tom necítila, že to nejsem já atd... Ptala jsem se na to i psychologa a on mi to vysvětlil, že úzkostlivější lidé špatně na sobě snášej změny, že jim to dýl trvá než to přijmou a to já jsem si před operací vůbec neuvědomovala. Ale pak, když jsem o tom přemýšlela, tak opravdu nemám ráda zásahy zvenčí, braní léků a podobně.Pro mě je těžké i přijmout fakt, že budu brát půl roku AD. Když jsem si přečetla příbalový leták, tak jsem málem omdlela a vůbec se mi do toho nechtělo, ale nedá se nic dělat. S tím stěhováním si to dokážu představit, člověk si něco vysní, má o tom určitou představu a ono to potom takové třeba není. Já jsem nečetla diskuzi od začátku, tak už jsi tam spokojená? A myslíš, že jsi už vyléčená a budeš brzy bez léků?
@andy.a
Prosímtě, mohla bys mi poradit, já jsem měla problém se spánkem a beru na to Mirtazepan 15. A na den Escilopram 10. Myslíš, že až zabere to denní AD budu moct brzo ten Mirtazepan vysadit a budu spát normálně? Asi těžko takto posoudit, že? Mně připadá, že potom Mirtazepanu mám strašnou chuť k jídlu a pořád něco jím hlavně sladké a bojím se, že moc přiberu. 😢 dík

andy.a
21. aug 2010

@radulinka00 ....no u nás sa AD užívajú minimálne rok a až potom sa vysadzujú...postupne 😝 😝 😝 takže som Ta asi nepotešila... 😕 😕 😕

áno,keď Ti escitalopram poriadne zaberie,možno sa aj spánok upraví a mirtazapín sa bude môcť vysadiť-ale tiež postupne,lebo je to AD....žiaľ patrí medzi AD,po ktorých naozaj viac chutí jesť a tým pádom sa priberá 😝 😝 😝 skúsi si dávať polku z tej 15 mg tabletky,možno budeš spať dobre aj tak 😉
pokiaľ by si veľa priberala a mala stále problémy so spánkom,skús poprosiť Dr.o zmenu lieku na noc-Trittico je tiež AD,teda nenávykové a nepriberá sa z neho,je veľmi dobre znášané a upravuje štruktúru spánku 😉

svija
21. aug 2010

@filipal -ptala ses, proč jsem brala Triitico tak krátkou dobu, tak to zkusím vysvětlit 🙂 . Brala jsem ho jen samotné a žádné jiné AD jsem nebrala, všichni předpokládali, že se úzkosti upraví samy, až budu zase v pohodě spát. Po medikaci Tritticem jsem začala chodit na psychoterapii do spánkové poradny, tam jsme se s Mudrou dohodly, že to ještě zkusíme vysadit. Pak jsem spala jakž takž dobře, ale zase mě trápilo to, že se mi pořád vracely myšlenky z minulých kontrol do hlavy. To ale nebylo jako, že bych o tom přemýšlela, ale prostě už to bylo jak nutkavé automatické myšlenky. Když jsem to řešila (asi se třemi lidmi, odborníky), všichni radili, ať to neřeším, že to přejde. No bohužel nepřešlo, naopak se mi pak OCD rozjela o hodně hodně více. Teď zpětně si říkám, že jsem s medikací na spaní měla vydržet déle a i si nechat napsat jiné AD, ale bohužel to byla i shoda náhod, že mě všichni říkali, jen buďte trpělivá, ono se to upraví. No až teď za dalšího půl roku se cítím jakž takž O.K., poté co to už dlouho ladíme s panem doktorem. Tak snad to konečně vyjde. Teď už budu klidně užívat léky klidně do důchodu, pokud mi bude dobře 🙂 .

@radulinka00- taky jsem zdravotník a bylo mi to prd platné 😉

radulinka00
21. aug 2010

@andy.a
Díky moc, zkusím to, snad usnu. 🙂

@svija
Co teď teda bereš za AD? A v té spánkové poradně Ti nějak pomohli? Já vůbec nevím, že by u nás něco takového existovalo.Myslela jsem, že jsou spánkové laboratoře, kde zjišťují proč člověk špatně spí nebo nespí vůbec, ale když vím, že to je z deprese, tak tam asi nemá cenu vůbec chodit ne? Myslíš, že budeš muset opravdu užívat léky do konce života, proč?

svija
21. aug 2010

@radulinka00 - já teď beru Anafranil s 1mg Risperidonu, to tu myslím nikdo nemáte, to je na obsedantní příznaky. Do spánkové poradny jsem chodila k psychiatričce na KBT psychoterapii nespavosti. Učila mě, jak to udělat, když někdo má vyloženě psychický blok a strach z toho, že mu nepůjde usnout a určitě to nebylo k zahození. A jestli já budu užívat léky do konce života, to nemůžu vědět, to se uvidí časem, jestli se oklepu a půjdu dál a nebo ne 😉 . Ale moje zkušenosti mě naučily, že 100x lepší být v pohodě s léky než v pr.... bez nich 😀 .

savanna
21. aug 2010

@svija ahoj
mohla by si mi prosim ta blizsie popisat, co ta ucila ta psychiatricka na KBT? Ja totiz to mam presne takyto blok, som taka zvyknuta brat pred spanim lieky, ze bez nich vobec neviem zaspat. A skor mi to pripada ako taka psychologicka zalezitost, proste uz idem vystresovana do postele a sama sebe vsugerujem, ze nezaspim a potom to samozrejme nejde... Ako dlho trvala ta psychoterapia? A pomohlo ti to nejako? Mne by sa teda nieco take naozaj zislo...a tiez som nevedela, ze existuje nieco ako spankova poradna 😕 😕 To su dnes vymozenosti 😅

leeena_4
21. aug 2010

Ahoj holky, chci povzbudit všechny, co trpí depresí: před dvěma lety jsem totálně ubrečená a pohublá dorazila k psychiatrovi a ten mi diagnostikoval úzkostnou depresivní poruchu. Nespala jsem, nejedla, měla nulové sebevědomí, často plačtivé až šílené stavy. Po dvo letech braní prášků a "vysazovacích" prášku jsem už několikátý měsíc v pohodě. Jde to holky, je to běh na dlouhou trať a taky velká práce každé z nás. Jen prášky nepomáhají, ale bez nich to taky někdy nejde. Držím palečky všem co s depkama bojují 😉

kukuk33
22. aug 2010

@andy.a dakujem este ray za rady. pisem este raz, lebo som to zabudla oznacit aby ti to aj ukazalo... musi to s lekarkou manzel este prebrat, ako to vlastne myslela. problem ale vidim v tom, ze sa mu moc do zmeny lieku nechce. on si totiz mysli, ze ma realne dovody na to, aby nebol stastny a ze to lieky nezmenia /nestabilita v praci/. ale podla mna to stoji za pokus, ved co ak sa moze citit este lepsie... on akoby sa s tym vyrovnal ci co, ze to uz nebude nikdy ako predtym... ako vie clovek, ze to uz lepsie nebude a kedy je uz vylieceny? lebo ked sa mu aj zivotne okolnosti zmenia, tak nevie, ci sa este moze citit tak v pohode ako predtym...

svija
22. aug 2010

@savanna, @radulinka00 - na té spánkové poradně mě učila jednak zásady spánkové hygieny viz.: http://www.nespavost.cz/pro-lekare/spankova-hyg.... Pak jsme si říkaly něco o bludném kruhu nespavosti, což bylo vpodstatě jaké myšlenky a pocity ti brání usnout a jak s nimi bojovat. Dobře je to napsané v knize od Mudr Práška, která se jmenuje Nespavost. Musela jsem si vést spánkový deník, kde jsem zapisovala věci jako, za jak dlouho jsem usnula po ulehnutí, kolikrát jsem se vzbudila, jak dlouho jsem byla v noci vzhůru, kdy jsem se vzbudila ráno a paní doktorka z toho počítala efektivitu spánku. Přes den jsem měla za úkol vyhazovat otravné myšlenky, že mi nepůjde usnout, dělat si relaxace, abych nebyla v napětí, jezdit na rotopedu, abych se unavila. Důležitým opatřením je i tzv. spánková restrikce, kdy máš zezačátku jen čtyři hodiny během noci, kdy smíš spát (např mezi 1-5hodinou 😝 ), aby se tělo zase naučilo usínat. Když se to to daří a máš dobrou spánkovou efektivitu, tak se to postupně po půl hodinách prodlužuje až do nějakého optimálního času. Jo a taky nesmíš ležet v posteli, když nespíš, když neusneš do půl hodiny, musíš vstát, jít třeba na hodinu něco dělat a vrátit se, až budeš zase unavená. No, je toho hodněa je to věda 🙂.

radulinka00
22. aug 2010

@svija
Ahoj! Díky za informace.Nikdy bych neřekla, že spaní je taková věda 😝 Taky jsem se o to pak začala zajímat.Ty zásady spánkové hygieny jsem dodržovala a nic, pomohl mi až mirtazepan 😢 Akorát jsem měla problém s tou zásadou, když neusneš do půl hodiny, vstát a jít něco dělat. Co jsi prosimtě chodila dělat? Já jsem byla vždycky tak strašně unavená, vůbec jsem nevěděla co mám jít dělat? 😕 Uvádějí ňákou monotoní činnost, ale co? Když jsi vysadila Triticco, tak jsi začala spát normálně? Já jsem právě četla od hodně lidí na Mirtazepanu, kteří ho brali dlouhodobě a chtěli vysadit, tak se jim nespavost zase vrátila. 😢 Tak taky proto bych to chtěla co nejdřív odbourat a brát jenom to denní AD.
U nás ve městě , v nemocnici je spánková laboratoř, kde řeší jenom chrápání, což není můj problém. 🙄 A u té spánkové restrikce co se může dělat ten zbylý čas? Jako jseš v jiné místnosti a třeba si čteš? Ach jo, kde jsou ty časy, kdy jsem si v 10 lehla do postele a spala až do rána!
Holky, prosímvás ještě mám dotaz, kdo berete AD, nemáte pocit pískání, šumění v hlavě? Mám to celý den, ale pociťuju to nejvíc právě večer, když je ticho a mám usínat. 😖

221081
22. aug 2010

@hemi ahojky no musim povedat ze presne tak sa citim som 2mesiaci tehotenstva beriem antidepresiva a bojim sa ze to moze uskodit mojemu miminku skus mi prosim poradit dakujem

221081
22. aug 2010

ahojte chcem sa opytat ci ma niekto skusenost z uzivania AD v tehotenstve za odpoved dakujem

filipal
23. aug 2010

dievcata, zaujimave veci o nespavosti pisete...
ja som citala aj nejake teorie a tureckom sede, odkrvia sa nohy, nesmiete sa zakryt, lebo telo sa ma vychladit a schulenie sa do postele potom telo povazuje za super pohodu.... 😅
potom dobra rada je, zjest par piskot(alebo nieco lahke), zaludok sa prekrvi a mozog preladi...
skusala som, niekedy mi to pomoze.
mne najviac pomaha citanie. vecer si lahnem s knihou a po par stranach uz klipkam...
horsie je to, uz s nocnym prebudzanim...tam skusam tieto metody a rivotril.
naproti tomu mi relaxacia k zaspaniu nepomaha. ale je pravda, ze ked lezim uvolnena v relaxacnej polohe, som rano ovela menej unavena, ako ked sa len prehadzujem....

@221081 je tu uz o tejto problematike dost popisane. skus si dat do vyhladavaca. 😉

svija
23. aug 2010

@radulinka00 - já jsem právě ve fázi vysazování Trittica 🙂 . Zatím se mi podařilo snížit dávku ze 75mg na 50mg bez problémů a během pár týdnů bych měla být bez něj úplně. Tak mi držte palce 😉 .

redulka
23. aug 2010

@svija Problémy s Trittikem s vysazováním jsem taky neměla. Zkoušela jsem ho sice jen asi měsíc, ale vysadila jsem, dle rady lékaře, dokonce najednou. 🙂 Držím palce.

redulka
23. aug 2010

@filipal ahojky. Já zkoušela, když jsem nespala od bylinek, po akupunkturu, levadulový polštářek, teplé mléko před spaním, vše. Pomohla mi až třetinka Trittika. 🙂

radulinka00
23. aug 2010

@filipal
Ahoj,
a ty pořád špatně spíš nebo se v noci probouzíš? Myslela jsem, že se to při delším braní AD upraví. 😢

@svija
tak držím palce, určitě to půjde!!!!Jak jsi ho dlouho užívala? S tím mirtazepanem asi zkušenost nemáš viď?
Holky pora´dte, co to pískání, šumění v hlavě, nikdo jste to neměl? Díky a hodně sil přeje Radulinka.

radulinka00
23. aug 2010

@leeena_4
Ahoj a co jsi brala za prášky a jak u Tebe probíhalo vysazování? Je to velké povzbuzení, že se z toho někdo dostal! 🙂

filipal
23. aug 2010

@redulka
ano, Triticco je na spanie dobre, ale mne ho nikto nepredpisal... ☹

@radulinka00 v podstate sa mi spanok upravil, ale obcas sa stane, ze sa zobudim o tretej a nemozem zaspat.
nie tak, casto, ako predtym, ale razt za tyzden urcite...

savanna
23. aug 2010

@svija dakujem za rady. Je toho vazne vela, co treba dodrziavat 😕 😕

Ja som takisto skusala pit mlieko s medom, relaxacne CD, pocuvanie hudby, dychove cvicenia... no ked sa uz raz ta nespavost spustila, nic nepomahalo. U mna je to tak, ze hned ako sa trochu uvolnim a zacnem zaspavat, zacnem sa dusit a strhnem sa...a tak to ide dookola. Bludny kruh. Bez liekov to zatial nezvladam.

@filipal tak ty robis nieco okolo psychologie? 😕 Verim tomu, ze mnohi sa na to absolutne nehodia, podla mna clovek v prvom rade musi mat na takuto pracu vlohy, byt empaticky, vnimavy ... mne sa napriklad velmi paci, ako to robi moja psychiatricka, je pri rozhovore vzdy velmi zlata - skoda len, ze ona nerobi psychoterapiu.

filipal
24. aug 2010

@savanna uzko som so psychologmi spolupracovala. robili sme na jednom projekte.
to je to, ze na studium psychologie sa dostavaju studenti s najvyssim IQ a nie emocionalnou a sosialnou inteligenciou.
aj ked teraz sa uz robia testy aj na vlohy k povolaniu, ale je za ne smiesne malo bodov....
tento rok sa na psychologiu UK hlasilo 1000 ludi!!!!

radulinka00
24. aug 2010

@filipal
ahoj, prosímtě tys taky měla depresi s poruchou spánku? Já jsem dneska zase špatně spala od třetí jsem vzhůru a mám strach, že se to nikdy nezlepší 😢 Po jaké době se Ti spaní zlepšilo? Taky se bojím, že mě Ad nějak změní nevím, že už to nebudu já.Vím, že takhle nemám přemýšlet, ale už to je tak dlouho, ani si už nepamatuju, jak jsem se cítila předtím....

filipal
24. aug 2010

@radulinka00 nemusis sa bat, ze by ta AD zmenili ako osobnost. to vobec! len zosilnies - psychicky a budes sa na niektore veci inac pozerat. s nadhladom. a to, co sa ti teraz zda, ako neriesitelny problem, budes zvladat vyriesit ovela lahsie. spanok sa ti upravi ako prvy, uz po 2-3 tyzdnoch uzivania....mozno trosku neskor. neboj. 🙂

ja som mala skor uzkostnu poruchu.

radulinka00
24. aug 2010

@filipal
Děkuju za povzbuzení! 🙂

lubka888
24. aug 2010

Ahojte, ja so sa objednala na pondelok na psychoterapiu, vraj je to vhodné kombinovať s liečbou(beriem seroxat, ale este len 5.deň a xanax) Zatiaľ na sebe nebadam žiadne zmeny, stale som bez chuti do života a stale mam strach, ze sa to nezlepší. Večer je to ok, som ako vymenená, mám chuť hocičo robiť a hlavne nemám ten kameň v bruchu. Kto máte prosím skúsenosti so psychoterapiou a som vďačná sa každú radu. Ako poznám, že ten seroxat už zabral? Ďakujem za odpovede.

lubka888
24. aug 2010

Nikto tu dnes nie je?