Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

ja1980
25. apr 2014

@gretyka ja sa nad týmto vôbec nezamýšľam, jednoducho mi je zatiaľ dobre a uvidím časom, ako som písala ... snáď po dovolenke začnem pomaly (samozrejme ak dr. bude súhlasiť) začnem s postupným vysádzaním liekov 🙂

megy88
25. apr 2014

Ahojte.mate niekto skusenosti s uzivanim Alventy 75 mg? Mali ste nejake vedl.ucinky?

timea179
25. apr 2014

@danielagabriela beriem len trittico 2/3vecer a rano 1/4,mala som brat aj na obed 1/3 ale obedna davka ma akokeby uspavala,tak som to vynechala,nechala mi len trittico vraj nech neberiem toho az tak vela,to trittico som brala aj s venlafaxinom,spanok mam eno nuno,ten sa mi upravil hned,horsie je to cez den,vtedy strasne citim svoje vnutro,tak neviem ci mi zvysi alebo zas este nieco prida,ja uz som z toho fakt na nervy 😀

timea179
25. apr 2014

@sikea mojim spustacom bol tiez ex....kvoli nemu teraz trpim ako pes,a necitim sa dobre...

danielagabriela
25. apr 2014

@megy88 ahoj mne pred tyzdnon zmenila lieky na alventu, ale nu son nemala ziadne, iba trochu tazoba na zaludku, ale nic strasne... ty beries, alebo len zacinas?

megy88
25. apr 2014

@danielagabriela brala som Atarax cca mesiac.stav sa nezlepsoval tak mi nasadili Alventu.mam pocit ze sa so.mnou vsetko toci.nieco ako na odpadnutie.a mam rozsirene zrenice.beriem to od stredy.mam aj Neurol p.p.

danielagabriela
25. apr 2014

@megy88 mna tie tocaky a pocit na odpadnutie tiez chyta, ale aj ked som brala citalec, tak sa mi to stavalo...ja dufam. Ze to prejde, ale obcas mi skoci tep hore dole, ale nie je to az tak zle...ked ti je moc zle, alebo sa moc toxis, tak si daj neurol, ja obcas frontin🙂

sikea
25. apr 2014

@esselte slabe slovo sa tesim ked uz budem od neho prec

sikea
25. apr 2014

@timea179 no ved ty chlapi ako vedia zenskej psychike ublizit nemam slov......co ti robil ex ....mna hlavne psychicky tyral

esselte
25. apr 2014

@sikea a kedy budeš od neho preč? Dúfam, že rýchlo

lenka3330
25. apr 2014

@gretyka Ahoj, ak som správne pochopila začínaš užívať escitalopram. Aj z neho môžeš na začiatku liečby pociťovať úzkosť. Ja som ho užívala pred tromi rokmi a na začiatku liečby /asi 2-3 týždne/ mi bolo z neho hrozne. Nechcem ťa vyľakať, možno tebe z neho vôbec nebude zle. V konečnom dôsledku mi veľmi pomohol, po roku užívania som išla s rodinou na dovolenku lietadlom a nemala som z ničoho strach. Asi rok a pol som bola bez liekov úplne v pohode a teraz som už zase tretí mesiac na AD. Ono sa mi to asi stále vracia. Ja mám úzkostno-depresívnu poruchu. papa

sikea
25. apr 2014

@esselte este asi nejake dva tyzdne to uz vydrzim ked som to vydrzala sest rokov.....

timea179
25. apr 2014

@sikea aj mna....lutujem len ze som to nechala az tak daleko zajst....

timea179
25. apr 2014

@sikea a ked som mu povedala co robil tak to nebola pravda 😀

leni333
25. apr 2014

@lenka00 ahoj,tak to mi je luto,som rada ze som v tom aspon neni sama,ked vidim kolke tu maju trapenie...no vidim ze to mame rovnake,presne na chlp 😒 a pritom ked si spomeniem ako mi bolo dobre pred tehotenstvom,nic ziadne paniky,iba obcas,fakt raz za cas a to nebolo zdaleka take hrozne ako teraz a teraz ked to na mna pride je mi zle aj pol dna.Ja uz len cakam a budem dufat ze sa tie hormony umudria a zasa mi bude dobre,mne je teraz zle skoro kazdy den,depku uz nemam,ale mam tie zachvaty paniky a vtedy mi je strasne zle,neviem co zo sebou,porad co ty robis ked ti je zle?ja uz nekojim asi tak 4 mesiace,dcerka ma 8 mes.takze este kratka doba asi na zlepsenie ☹ a ty mas jedno dieta?

leni333
25. apr 2014

@megy88 ja vobec a uzivam ju uz asi 5 rok,pohoda,hlavne sa neboj vedlajsich ucinkov,lebo si to zbytocne len budes privolavat. 🙂

leni333
25. apr 2014

baby tie ktore mate PP a ked to na vas pride,hocikde,co robite ako prve?velmi ma to zaujima...snazite sa skor ukludnit,alebo skor nejaka ina cinnost?lebo ja sa vtedy neviem sustredit ani na dychanie,ani lezat sa mi neda,proste neviem co zo sebou a som uz zufala,predsa musi nieco existovat ako tu paniku zlomit-poradte

lenka00
25. apr 2014

@leni333 a ty beres 225mg venlafaxinu? ja nevim, zda mam primo PP, mam silenou uzkost, kdy mam obrovsky strach, ze to nezvladnu, ze se neco stane, ze mi nic nepomuze...takove cerne myslenky a silena uzkost...jsem vedena jako uzkostne depresivni...ted se posledni 4 dny necitim dobre, mam selenou uzkost cely den, uz jsem si zacala brat zase rivotril..a ty uzivas neco na uklidneni? ja kdyz mam takovou u silnou uzkost, paniku, tak mi nepomaha nic, zkousela jsem silne dychat, ale stejne nic, az tbl. zabere...ja mam 2 deti...to jsi dobra, ze jsi kojila tak dlouho a s leky nebo bez?

esselte
25. apr 2014

@leni333 rýchlo zmeň činnosť, ja keď sedím, tak sa postavím, alebo zmením úplne činnosť, ktorú robím na inú a prestanem na to čo najrýchlejšie myslieť, pomáha to, aj prechádzka a tak

lenka00
25. apr 2014

Holky, kdyz mate zase nejaky silnejsi vykyv, jak si pomahate? zacnete uzivat nejake benzoiazepiny a jen jenorazove nebo berete treba tyden a pak pomalu snizujete? me totiz takove to jednorazove a podle potreby moc nepomaha...a trpite sem tam zase vykyvem, ze je vse dlouho oki a pak zase prijde propad? ja si skoro zase pripadam jako na zacatku 😒 jsem z toho smutna ☹

gretyka
25. apr 2014

@lenka3330 no, nie je mi dobre. Aj dnes poobede, ked deti zaspali, muz este nebol doma, prislo to na mna a revala som. Len ja som to pripisovala PMS,kedze v nedelu by som mala dostat. Tak mozno aj z toho Escit. mi moze byt takto. A teraz citim taku tazobu alebo co na hrudi, taky zvlastny pocit, neviem to ani opisat, moze to byt tiez z toho Escitalopramu?

leni333
25. apr 2014

@lenka00 podla mna to mas skor take nieco cez depku plus tieto uzkosti,ja som to mavala pred rokmi,vsetkeho som sa bala a nic ma nebavilo,pomohly az AD.Ked mi pride zle,siahnem hned po tabletke,roky rokuce mam pri sebe Neurol,nepohnem sa bez neho z domu a tusim jedine ten mi vzdy zaberie,tak do hodinky.Vyskusaj ten Neurol,ja viem ze vela ludom pomohol.No ja som kojila,nie moc dlho,asi iba tie 4 mesiace,potom sa uz nedalo,musela som nasadit tabletky a prestala som kojit

leni333
25. apr 2014

@esselte ale ked ja sa neviem sustredit na nic,este mam niekedy aj take točaky a navaly ze si musim lahnut,lebo sa bojim ze odpadnem,mavala si niekedy aj take oblievacky horucim potom a az mravcanie v rukach a ten pocit na odpadnutie??

lenka_21
25. apr 2014

@leni333 ja tu neprispievam, ale predpokladam, ze myslis panicku poruchu ... Ja mam depresivno uzkostno-panicku poruchu 😀 😀 😀 Co sa tyka mna ja som zacala dost na sebe pracovat, zmenila som od zakladov stravovanie, meditujem (to mi pomaha pri zvladnuti panickeho ataku) - mam vzdy pri sebe mp3 prehravac a ked to na mna ide snazim sa lahnut, zavriet oci a pocuvat co mi hovoria ... A tiez cvicit aspon 3x do tyzdna - teraz to je sice problem, lebo mam 2 malicke detusky, ale chodim s nimi na prechadzky. Plus si vzdy opakujem, ze je ten len zachvat, ako prisiel tak urcite odide 😉

@lenka00 mne psychiatricka doporucovala, aby som navysila davku napr. 3xrivo a zvykla som doplnat magnezko. Niekedy som brala Rivo dlhsie, inokedy krasie (podla potreby). Ako som pisala vyssie, prestala som sa tyrat, ze musim nieco brat a postupne sa to zlepsovalo...ked bolo velmi zle zobrala som liek a neriesila som to.... No ja som kojila aj s liekmi, ale teraz uz kojim bez ...dokonca som cele tehu brala lieky, ale moja psychiatricka je moderna a nerobila z toho ziadnu vedu ... Na rozdiel v porodnice kde som si vypocula katastroficke scenare...

lenka_21
25. apr 2014

@leni333 zabudla som dopisat, ze uz som 2 roky bez liekov a akychkolvek problemov (klop, klop) ...

leni333
25. apr 2014

@lenka_21 🙂 to si pekne napisala a obdivujem ze sa snazis robit nieco pre seba.Ja sa uz asi mesiac nemozem dokopat do toho aby som zacala cvicit,viem ze by mi to pomohlo a aj by som trocha schudla po porode,ale proste nemam taku pevnu volu,preto sa za toto na seba hnevam.S tou hudbou je to dobry napad,viem ze aj beh alebo nieco podobne pomaha kde mozes tu nervozitu vybit zo seba,no nie vzdy sa ti da vybehnut hned von a behat,ze? 🙂 Ale skusim si z teba zobrat priklad a uz ozaj zacnem robit nieco pre to aby som sa citila lepsie.

danielagabriela
25. apr 2014

@timea179 no ja to mam podobne, ked sa mi zda lepsie, tak pride ten hnusny pocit, ze sa mi neda ani nic robit...ale myslim, ze to moze mat aj suvis s pocasim, ak je teda aj u vas yak, ako u nas...aj tie pocity su ako to pocasie.... ale drz sa, urcite bude coskoro lepsie...a kedy ides k dr?

danielagabriela
25. apr 2014

@gretyka nerob si stresy este aj z liekov, ved kazdy druhy clovek finguje na liekoch a vdaka nim sa da plnohodnotne zit...a ani mne nie je nahlepsie, som si zvysila este dnes alventu na obed, comu som sa chcela vyhnut, ale ked ti nejde.. radsej nech je lepsie s liekmi, ako zle bez nich🙂 neboj, bude dobre, len to chce cas

danielagabriela
25. apr 2014

@ja1980 nie, trittico je aj ad, ale pomaha aj so spanim... ale je aj na liecbu depresii, uzkosti, takze tak, vacsinou sa dava dvojkombinacia ad, aspon na zaciatok, ale aj dlhodobo🙂

lenka_21
25. apr 2014

@leni333 mna na to stravovanie a hladanie alternativy naviedla moja sestra ... Uz sa nemohla na mna pozerat ako sa s tym vsetkym trapim ... V minulosti to bola katastrofa a 3x som dokonca skoncila na psychiatrii ☹ ☹ ☹ U mna bolio spustacom celych tychto problemov hormonalne liecby co som podstupila, po jednom IVF to islo a mysela som, ze sa z toho uz nevyhrabem. Potom som sa dostala k psychiatrovi odbornikovi 😠 😠 😠 a ten ma totalne zdrogoval ... Fakt brutus, dodnes vsetci civia na to, ze som to prezila, dokonca som na cvilku prestala vidiet a schytala nejaky extra pyramidovy efekt (totalne mi stuhlo svalstvo a nevedela som nicim pohnut) ....no cele zle.
Ficim na protikvasinkovej diete od Donny Gates a teraz som o tom dokonca citala aj v Bukovskeho knihe. Pre mna nic komplikovane, da saa pomaly na to stravovanie prechadzaju aj deticky a mm ... Aj som schudla asi 8 kg, ale mala som navyse aj po porode. Neskutocne sa mi tym zlepsila plet (ludia na ulici sa ma pytaju co som urobila) a mam neskutocnu energiu. Teraz cez Velku Noc som natlacila zopar starych jedal a fucala som na gauci ...hroza ...
Mam nahrate 2 druhy meditacii - hudbu, ale aj hovorene. Normalne sa snazim meditovat aspon 1xdenne (rano alebo vecer). Pomohlo mi to velmi aj ked som lexala v nemocke - mam za sebou dost narocnu operaciu 😒 Co sa tyka cvicenia, nie som na seba narocna a celkovo som sa prestala tyrat za veci. Zacalal som cvicit 1x tyzdenne, potom to bolo az 3x, potom iba jemne, lebo som bola tehu a teraz sa opat snazim aspon 1x do tyzdna. Vacsinou idem na hodku, ak sa vobec neda tak vecer o 19.45 ulozime deti, mm postrazi a idem sa na 1 hodku iba prejst .... 😅