Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

lenka00
16. sep 2013

@mary1995 dekuji 🙂 a jak se mas Ty? uz jsi byla u noveho lekare? ja presla ze zoloftu 50mg na ten venlafaxin, ale silene se bojim, at zabere, ted ty hormony se mnou silene mavaji...

simka1111
16. sep 2013

@hroska @mary1995 ahojte, dačo mám už za sebou, teda slávnostne otvorenie, o 13 15 do 14 30 mám cvičenie a potom od 17 00 do 18 00 prednášku. Ako tak to zatiaľ zvládam, žiadne benzace. Ale aj tak sa veľmi vsetkeho bojím, ako to všetko zvládnem. Baby ja už tak chcem byť ok :-/

mary1995
16. sep 2013

@lenka00 ja idem k dr. zajtra už sa dopredu stresujem čo bude. Dnes a včera som bola celkom OK ale pripadá mi to ako keď sedíš u zubára po prebdenej noci a v čakárni zrazu zistíš, že ťa ten zub už nebolí. Takže zajtra idem a potom dám vedieť.
A Ty čo ? Malá v noci spinká? Pomáha Ti niekto s ňou? A prečo si Ty vlastne prešla na sertralin, keď ti venlafaxín dobre zaberal?

mary1995
16. sep 2013

@simka1111 Strach patrí k tejto našej chorobe, ale Ty sa neboj, budeš vládať , za týždeň nabehneš a potom to už pôjde ako po masle.
Ja tiež som taký strachopud , pesimista. Raz mi dr. kázala, že si mám písať čoho som sa do budúcna bála. A zakaždým, keď sa nenaplnia moje katasrofické scenáre, zeleným zvýrazňovačom som mala tieto napísané myšlienky
zvýrazniť. A keď niečo dopadlo ako som si myslela, mala som to vyfarbiť na červeno. Keď som to spätne prezerala , fakt tej červenej farby som tam mala veľmi málo / asi 5%/. Potom som si postupne uvedomovala, že fakt veľmi negatívne rozmýšľam a uistilo ma to , že budúcnosť si vôbec neviem reálne odhadnúť.
Skús aj Ty niečo také a možnože Ti to pomôže.
Držím Ti palce

ani182
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenka00
16. sep 2013

@mary1995 protoze mi to doporucila dr kvuli tehotenstvi, vis jak si tu ctu, ze holkam 2. to stejne ad nezabralo, tak jsem z toho silene vyhukana, myslela jsem, ze kdyz uz jsem svoje nejak nasla, tak ze to zase zabere, mas nejake zkusenosti Ty?

simka1111
16. sep 2013

@mary1995 ďakujem ti za radu, vyskúšam to mozno 😉 a hej toto, že to patrí k tej našej hnusnej chorobe.. Ten stotožnil robí takú sarapatu. Ja som takáto nikdy nebola, furt som bola sebavedomia, nebojácna, máločo má vedelo rozhodnite, vždy usmiata som bola a teraz som ako klbko nervov.... Ja sa už tak strasne chcem cítiť ok. Zajtra ti ináč držím palce u dr a povedz mu všetko, nič netaj

andy231
16. sep 2013

@alexiska77 ahoj chcem sa ťa opýtať beriem coaxil 3 krát denne teraz druhý týždeň a vyvoláva mi väčšiu úzkosť depersonalizáciu to som vôbec napríklad nemala a taký tlak v očiach.moja diagnoza uzkostno depresívna porucha, panická porucha.doktor mi dal coaxil lebo som velmi citlivá a toto mi to vyvoláva ešte väčšiu uzkost v noci panika srdce sa mi rozbušilo záchvat nohy ruky roztriasli tak mi pridal lexaurin 3 krát denne 1,5mg kým mi ten coaxil zaberie.len aj pri tom lexaurine mám také divné tlaky v očiach a ruky si necítim taká slabšia depersonalízácia.môže mi to vyvolávat ten coaxil ked pred tým som fakt nemala depersonalizáciu len mi bolo každý den na vracanie nohy som si necitila, mravčenie do ruk som mala a už som bola bez nálady blbé myšlienky.doktor povedal že ked toto mi spôsobuje coaxil tak druhé lieky z iných skupín by ma rozhádzali tak že by som po izbe lietala.tak ja neviem.teraz 27.9 bude mesiac čo budem užívať coaxil do akej doby môže zabrať už po mesiaci by mal? nie? ďakujem za odpoveď

simka1111
16. sep 2013

@mary1995 ďakujem ti za radu, vyskúšam to mozno 😉 a hej toto, že to patrí k tej našej hnusnej chorobe.. Ten serotonin robí takú sarapatu. Ja som takáto nikdy nebola, furt som bola sebavedomia, nebojácna, máločo má vedelo rozhodnite, vždy usmiata som bola a teraz som ako klbko nervov.... Ja sa už tak strasne chcem cítiť ok. Zajtra ti ináč držím palce u dr a povedz mu všetko, nič netaj to

alexiska77
16. sep 2013

@lenka00 V prvom rade Ti chcem zablahozelat k narodeniu dcérky, je to podla mna ten najkrajsi pocit,ktorý može žena zažiť 🙂. Myslím si,že by nemal byť problém, ked si prešla na venlafaxín,ktorý si brala predtýmn, počas kojenia a tehotnosti by sa samozrejme žiadne lieky radšej užívať nemali,ale keď to je nutné a doporučil Ti to ambulantný psychiater, tak ich užívaj ako máš predpísané. Je teraz dôležité,aby si bola v pohode a vedela sa naplno venovať dcérke. Tehotenstvo je pre ženu veľká hormonálna búrka, pôrod velká záťaž, každá sa s tým vyrovná inak a po svojom. Veľmi Ti držím palce,nech Ti je čím skôr lepšie a teš sa z nádhernej dcérky, pri nej verím,že úzkosť a všetky problémy odídu 🙂.

A Vás všetkých sa takto snažím aspoň podporiť, pomôcť Vám vie najlepšie Váš lekár, s ktorým ste v kontakte, takto na diaľku to nemôžem robiť, tak aspoň povzbudiť viem 🙂.

alexiska77
16. sep 2013

@lenka00 Je to velmi rozne či na druhý raz Ti to isté AD zaberie alebo nie, záleži od všetkých faktorov,ktoré Ti depresiu a úzkosť spúšťajú a od celkových príznako,ktoré máš. Veľmi účinné sú AD zo skupiny SSRI (citalopram, escitalopram..), venlafaxin je SNRI, on doslovne stimuluje pacienta. Neviem presne povedať, ktoré je najlepšie na úzkosti, u niekoho zaberie to a u iného zas iné. Sústreď sa na liek, ktorý máš teraz a nemysli nato,že čo bude keď sa depresia vráti. Drž sa🙂.

alexiska77
16. sep 2013

@andy231 Coaxil je veľmi jemné a účinné AD, určite ho ešte ber ďalej, medsiac nie je až taká dlhá doba, ešte môže zabrať, ťažko je povedať či sú tie príznaky,ktoré si popísala z neho alebo sú to ešte prejavy ochorenia. Pri najbližšej kontrole to svojmu lekárovi spomeň zas,aby vedel ako sa má v liečbe ďalej uberať. Držím palce 🙂.

alexiska77
16. sep 2013

@simka1111 Mysli na to,že toto je to čo robiť chceš, je to krásna práca a keď Ta to baví aj sa Ti lahko bude školou predchádzať, nebudem hovoriť, že je to lahké, je to veľmi náročné, aj ja som tam zažila krušné chvíle,ale dá sa to zvládnuť. Držím veľmi palce ..

mary1995
16. sep 2013

@lenka00 No teda skúsenosť mám a to riadnú. Tiež som Anafranil 16 rokov, dr.mi ho rozhodla vymeniť " že je zastaralý" a už 3 roky som dekompenzovaná. Akože chodím do roboty, doma stíham, ale furt som napätá, úzkostlivá a nervózna. A to mi ničí život. Skúšam Zoloft už rok, ale dobre mi zabral len škoda, že čiastočne. l

andy231
16. sep 2013

@alexiska77 dobre ďakujem ešte ho beriem len dva týždne komplet 3 krát denne uvidím po mesiaci len ma trápi že ten lexaurin beriem čo sa nemá brat dlhodobo a ja ho už mám druhý mesiac aby som lepšie znášala coaxil.tak ešte ak za dva mesiace coaxil nezaberie tak iné AD ????

lenka00
16. sep 2013

@mary1995 myslis, ze ted uz by ti nezabral?ten anafranil, ze by ses k nemu vratila? mozna by to chtelo delsi cas...

alexiska77
16. sep 2013

@andy231 Možno miesto lexaurinu niečo jemnejšie ako neurol,ale to je taktiež návykové, takže si nechaj ten lexaurin a netreba meniť coaxil ak nezaberie,možno Ti ho ambulantný psychiater s niečím skombinuje, aj to je cesta a potom,keď sa Ti polavi postupne začnete znižovať lexaurin.

andy231
16. sep 2013

@alexiska77 no dobre si ma potešila lebo ja som brala xanax pol roka a také stavy som mala už to nechcem zažiť.no verím mu tak dúfam že mi coaxil zaberie.tak ja nemám ako depresiu robím všetko chodím všade len mám závraty to ma najviac hnevá a také že sedím a ma kolíše vnútorné vlnenie aj ked stojím aj ked beriem lexaurin tak to mám možno miernejšie ale aj tak mi to nezmyzlo doktor že to je úzkosť tak ja fakt neviem. ja kým som nezačala brat xanax tak som vôbec nemala toto vlnenie začalo mi to 3 mesiac brania xanaxu a to som ho brala len 0,5 raz denne s predlženým učinkom.a mala som hlúpe myšlienky ešte som sa poplašila ked som si čitala forum o xanaxe tak teraz nič nečítam ale tá depersonalizácia ma štve že prečo nezmizne ked lexaurin beriem na raz s coaxilom si ho dávam a furt síce slabé ale aj tak.ja som nevedlela čo to je doktor mi to vysvetlil že to je depersonalizácia lebo doma som pozerala telku a zrazu sa mi zdali čudné ruky tak som sa začlal chytat všetko sa mi zdalo zvlášntne až som dostala z toho záchvat.a teraz mám sucho v ústach slabú depersonalizáciu závraty niekedy pocit na zvracanie.jediné čo mi zabralo je že môžem v klude kukat tv lebo vtedy som mala také napätie v nohách nevedela som sa uvolniť.počkám ako mi píšeš po mesiaci prekonzultujem to s lekárom.niekedy sa bojím mám dve detičky malé nikdy mi nič nebolo a teraz sa bojím že skončím dakde na psychiatri. 🙂

hroska
16. sep 2013

@andy231 ahoj, tak uz si si dala aj ten treti Coaxil? Toho Lexaurinu sa zarial nemusis bat,ja som brala Lexaurin cca 7 tyzdnov a ked zabrali AD,tak som ho vpohode zo dna na den vysadila a ziadny navyk. Ine by bolo keby si brala nejake vacsie davky aspon toho pol roka. Takze kludne si ho davaj, lebo zatial je to vlastne jedina moznost,ako ti ulavit, kedze AD este nezabrali. Andy ja si ale stale myslim, ze tie problemy co popisujes nie su neziaduce ucinky Coaxilu ale vlastne podstata tvojej poruchy,teda je to ta uzkost samotna. Coaxil je je vlastne AD,aj ked ten antidepresivny ucinok u neho je slabunky, ale zase je skvely na uzkost. Zvykne sa skor prikombinovavat k nejakym AD, pretoze je slabsi. Je tam este moznost uzivania 2-2-2, vtedy by mal byt ucinok silnejsi. Ale ak by ti ten Coaxil fakt nepomahal,podla mna by ti bolo treba silnejsie AD na tu uzkost a kedze si velmi citliva na lieky, dr. by si mal,dat zalezat na tom,aby to AD malo co najmenej neziaducich ucinkov. Drzim ti velmi palce a ukaz sa aj castejsie 😉

svija
16. sep 2013

@mary1995 - držím palce na zítra ať dobře pořídíš u nové doktorky. Jsem zvědavá, co společně vymyslíte 🙂.

@hroska- dnes večer se chystám na ten dokument Cakanie na úsvit, co jsi tu doporučovala, tak jsem zvědavá. Já totiž těžkou depresi na vlastní kůži taky neznám, k tomu mému OCD se víc pojí ta úzkost. Tak třeba budu zase chytřejší 🙂 🙂.

hroska
16. sep 2013

@svija tak pekne kino prajem 😀 😉 je to celkom fajn podane, tak aby to bolo zrozumitelne pre ludi,takze take zakladne veci. Inak depresia, uzkost, ocd, PP....to je vsetko na jedno kopyto 😝 😀 😀

alexiska77
16. sep 2013

@andy231 Nemaj strach, daj liekom čas a vždy všetko povedz svojmu lekárovi, určite spraví všetko preto, aby si bola v poriadku.

andy231
16. sep 2013

@hroska ahoj moja Ďakujem ti jasné budem vám tu písať ako mi je no už som pridala už druhý týžden mám tri tabletky tak som zvedavá ako bude po mesiaci no šak ja mu poviem tak on vie že som citlivá na lieky práve preto mi povedal že iné by ma rozhádzali tak ja neviem zatial mu verím.no ako mám ten lexaurin tak aj tak mám takú slabu depersonalizáciu ako je to možné? fakt ja som ju predtým nemala? úplne také ruky si necítim a také čudné videnie.tak ja verím že bude dobre tak hádam zaberú lebo zase odznovu niečo nasadzovať no tak potom ten lexaurin budem brať aj pol roka potom. 🙂 🙂 🙂

andy231
16. sep 2013

@alexiska77 ok ďakujem hovorím mu všetko.tak dúfam že bude dobre 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

alexiska77
16. sep 2013

@andy231 Určite áno 🙂

alexiska77
16. sep 2013

@andy231 Hroska to dobre popisala, Coaxil sa da max. davat aj trikrat denne 2 tabletky a je idealne ak nezabera sam ho s niecim skombinovat, on je ako AD jemuncky ako som uz pisala, najcastesie sa poiziva pri zavislostiach, ktore su spojene s depresiou, ale to nie je Vas pripad, to len ako priklad som uviedla.

simka1111
16. sep 2013

@alexiska77 hej no , byt lekarkou je krasna praca, ani studium mi nikdy problem nerobilo , vzdy som sa vedela naucit, alre teraz to mam tazke, ad berem zatial len 2 tyzdne, chyta ma uzkost , neviem ssa vobec sustredit, bojim sa vsetkeho .... neviem , ako to zvladnem , ci mozem byt raz dobra doktorka, ako budem dalej fungovat , celej buducnosti sa bojim, neviem co mam robit... Ty si ten stav nezazila, tak si ho ani nevies predstavit, ale to je normalne, ani ja by som nechapala, keby som nezazila..... ja neviem , ako bude dalej ...co mam robit... mam pocit, ze sa nikdy nedostanem z tejto choroby ☹

andy231
16. sep 2013

@alexiska77 no veď baby počkám Ďakujem Vám vydržím to do konca tohto mesiaca ako mi bude no už som to pochopila že ten coaxil je úplne slabučky tak uvidím ako bude.ešte že je toto forum 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

hexena
16. sep 2013

ahojte, rata sa za depresiu aj smutok (alebo ako to nazvat) aj z realnych problemov alebo iba ked sa bojim niecoho co v skutocnosti nie je realne? stale placem a som neuveritelne nervozna, nikdy ma nevytacali malickosti ako teraz, kvoli vsetkemu hned vybuchnem...lieky nemozem asi brat, mam dost vazne problemy s pecenou a lieky mi to zhorsuju, myslim normalne lieky, na depresiu som este nic nebrala, este taka otazocka, nebojite sa ze branie liekov na depresiu moze byt zneuzite proti Vam v pripade napriklad rozvodu v buducnosti, atd, pripadne ze by vas mohol brat niekto za sibnutu, alebo v praci by to mohlo vadit...prepacte mozno za stupidne otazky, neboli myslene zle, pytam sa len kvoli sebe

hroska
16. sep 2013

@hexena zneuzitie v pripade rozvodu? 😨 To si akoze myslela to,ze by ti sud nezveril kvoli depresii deti alebo co? Jasne ze pri rozvode nebudem vykrikovat pred sudkynou,ze beriem AD,aj ked ani to by este nemuselo nic znamenat,lebo aj ta sudkyna ich mozno berie tiez 😉 . A keby to vytiahol manzel,este stale sa to da popierat a bolo by to len jeho tvrdenie proti tvojmu tvrdeniu.navyse to ze beries AD resp. aj ine lieky,este neznamena,ze si neplnis svoje rodicovske povinnosti.....takze v tomto smere sa fakt nemusis bat. Co sa tyka tvojej otazky, ze ci sa nebojime, ze kvoli uzivaniu liekov by nas niekto mohol brat ako sibnute,tak tu je odpoved jednoznacna: Nie nebojime sa, lebo my sibnute aj naozaj sme 😝 😀 😀 😀 😀 A ten posledny dotaz,teda vlastne prvy: Smutok naozaj NIE JE depresia, smutok je prirodzena reakcia napr. Na stratu blizkej osoby a pod, je ovela ovela menej intenzivny ako depresia a v kratkom case odozneje.Depresia je velmi hlboky,intenzivny "smutok", ktory ma svoje charakteristicke priznaky,trva v kuse aspon 2 tyzdne a znemoznuje cloveku riadne vykonavat obvykle cinnosti.