Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

anina63
12. jan 2014

@6zmysel ahoj,ja som brala pred tým AD 5 rokov a mala som normálnu váhu.Pribrala som,ked som prestala fajčiť,ale aj tie kilá postupne zmizli.Myslím,že sa nemusíš bať,radšej kilo-dva viac ako sa trápiť 😒 😉

anina63
12. jan 2014

@6zmysel Ty sama musíš cítiť a vedieť či AD potrebuješ-ako sa cítiš,čo všetko zvládaš alebo nezvládaš.Vieš,AD nie sú cukríky a najlepšie je poradiť sa s lekárom.Možno by Ti stačil psycholog,ale podľa mna je ťažko takto niekomu radiť.

esselte
12. jan 2014

@anina63 Ja som mala včera upratovací deň, celkom fajn, ataky ešte prichádzajú, ale nové lieky beriem len í dní, takže asi nemôžem očakávať zázraky,musím vydržať, beriem rivotril, zdá sa mi dobry a na noc mám ešte xanax, ale ten už asi ani nezaberá, ešte ho mám brať do kontroly

esselte
12. jan 2014

@lenka00 keď príde atak, tak je veľmi slabučký, rýchlo prejde, dnes sa mi to stalo dvakrát, ale hneď som tú myšlienku zahnala a prešlo to, možno je mi ešte treba dvihnúť dávku paretinu aj rivotrilu, uvidíme na kontrole

bety222
12. jan 2014

@stella33 ahoj mam kamošku ktora brala dlhe roky lieky a ked otehotnela ,tiež hovorila že tak skvelo sa necitla už davno,možno fakt tie hormony čo sa menia žene v tehotnosti,roby svoje,a ja sa bojim otehotnieť len preto že beriem lieky

stella33
12. jan 2014

inak dievcata, neviem ci mate skusenost so svetelnou terapiou. ja som zainvestovala a na vianoce som si kupila ziaric. v podatate imituje denne svetlo. odporuca sa denne aspon hodinu pouzit, hlavne v obdobi jesen az jar. su aj drahsie, ktore pouzivaju terapeuti, ale aj od 60 do 100 eur. najlepsie vysledky su u sezonnej dep., ale pouziva sa to ako doplnkova liecba aj u ostatnych typov dep. Kuknem nejaky link a hodim vam to, ak by ste niekto uvazovali aj tymto smerom

stella33
12. jan 2014

@bety222 viem, ze existuju nejake lieky, ktore sa do urcitej miery pouzivaju aj pocas tehu. je to ale individualne a doktor to musi ozaj citlivo nastavit. mozno by ti tehot. fakt pomohlo a upratalo to vdaka hormonom. ja som pocitila zmenu uz v prvych tyzdnoch, ked som o tehot. ani netusila. taky zvlastny pokoj a par tyzdnov pred tym som bola totalna troska, lezala roztrasena na Lexaurine, so zavratami, nevolnostou a panikou ako svina :(

stella33
13. jan 2014

tu je odkaz na jeden typ ziarica na svetelnu terapiu (tento som si zadovazila, toto je jeho najlepsia cena) : http://www.mixxer.sk/falcon/eshop/78-1-Biolampy...

hroska
13. jan 2014

@stella33 vyzera to velmi fajn ten ziaric. 😨 😵 daj potom vediet, ako zafungoval 😉 . dik 🙂

lucinka0921
13. jan 2014

ahojte baby 🙂 tak vidim,ze sa to tu stale rozrasta....Uz dlho som tu nebola a tolko prispevkov novy tu je,ze sa mi ich nechce ani citat 🙂
@hroska ahoj moja a ty sa mas ako?

maria43
13. jan 2014

@hroska perfektne si to napisala.

maartinaa82
13. jan 2014

@esselte ahooj..kolko beres ten paretin??? ja som tie tri týždne brala pol tabl. a teraz 5 dní berem celu tabl. 20mg ale vobec mi neni dobre....mam pocit že mi to vobec nezabera...

hroska
13. jan 2014

@lucinka0921 no ahoj dievca 🙂 🙂 🙂 kde si bola tak dlho? 😨 Dakujem, ja sa mozem pochvalit, zabrala mi nakoniec Alventa 150mg a zmenila som dr., to velmi pomohlo. takze teraz som bez depresie, vpohodicke. 🙂 A co ty, ako sa ti dari, mas nejake pokroky? stale uzivas Sertralin, tusim 100mg si mala naposledy?? napis!

ruzicka32
13. jan 2014

@hroska ahoj hroska a nemas ani trochu uz ataky ani uzkost? ja beriem venlagammu 75mg ale dost sa mi za posledný mesiac zhorsilo, tiez som brala 150mg bolo mi lepsie ale nebolo to tiez on ja musim tieto AD vysadit kvôli tomu, ze mi nicia velmi zaludok ☹ neviete či niekomu pomohla z PP len terapia?

stella33
13. jan 2014

@hroska uz ho mam mesiac. a ked bolo dlhsie hnusne pocko, vsimla som si aj u dcerky (pubertiacky) ze je viac precitlivela a placliva. tak som ju k tomu par krat posadila a bolo to lepsie. da sa pri tom, citat, ucit sa... neprehrieva to a odporuca sa aj obcas pozriet priamo donho, na kratku sekundu. tak sa stimuluje mozog a vyplavuje serotonin (a to vlastne robia aj niektore druhy antidepresiv).

rybicka30
13. jan 2014

Ahojte mamičky, chcem vás poprosiť o radu. Dlhé roky som užívala AD, min.rok v novembri som ich postupne vysadzala (ale asi nie dostatocne dlho) a v decembri som ich vysadila úplne pretože sme sa snazili o bábo. Podarilo sa nám to, a čakám svoje prvé bábo som cca. v 6.tyzdni ale cítim sa hrozne. Som plačlivá, mám obavy z tohto všetkého ale hlavne nemôzem zaspať. Chodím stále do práce ale uz nevladzem, v noci spím max. 2h a cez den som ako mátoha. Cez víkend je to lepšie ale takto cez tyzden je to peklo, vsetko sa mi zdá ako horor, uz som mala aj take myslienky ze som olutovala ze som do tehotenstva vobec isla..viem ze to znie hrozne ale som uz v koncoch.
Stale mam doma lieky, a stale mam nutkanie znovu si ich nasadit ale mala by som vycitky voci malinkemu. Moja psychiatricka je sice toho nazoru ze AD by som mohla brat aj v tehu ale mne sa to nepaci. Mne by stacilo keby si sem tam mozem dat Xanax na ukludnenie, staci 0,25mg ale mam strach aby som malemu neublizila.. Co spraviť, prosím poradte? Ziadne bylinky mi nepomahaju, ani aromaterapia, nic, a to chcem sa len trosku ukludnit a vyspať 😔 ☹

lucinka0921
13. jan 2014

@hroska no kde som bola,nikde,doma 😀 tak nepisala som,stahovali sme sa,rozbiehali firmu,tak nejak nebolo casu.A nejak som nemala asi ani chut pisat.....Som na tom stale rovnako,ziadna zmena.Aj ked raz sa mi podarilo ist peso do obchodu.Teda teraz uz mam najblizsi obchod kilometer od domu,co je pre mna dost,ale bola som,sice nie sama a aj pred obchodom ma to chytilo,som myslela,ze sa vratim domov,ale zvladla som to nakoniec,ale to uz bolo davnejsie.Cez sviatky som tu mala mamu,brata a sestru s malou a neodhodlala som sa ani s nimi nikam ist....Potom ked sestra odisla,tak som bola raz na prechadzke,teda na ceste do obchodu,ale nedala som to,par metrov pred obchodom,som to vzdala a sla spät domov... Takze stale som na sertraline 100mg,nebola som u dr.,mam to daleko na SK a tu stale nie som poistena,pokial nebudem mat zmluvu pracovnu,tak ani poistena nebudem.Ale teraz cez vikend sa to bude riesit,tak dufam,ze ma poistia co najskor....Ale uz som si nasla aj psych.,hoci budem musiet dochadzat,lebo u nas nie je ziadny psychiater,aspon na tene som nenasla,ale nevadi,ta co som si ju vybrala,ma skvele referencie,tak uz len vydrzat.Ale inak sa mam celkom fajn,ataky nemam ziadne,iba ked mam ist niekam peso,tak ma to vie trochu chytit,ale vyhybam sa tomu.Viem,ze to nie je riesenie,ale neviem si pomoct.Uz som pozerala aj nejakych psychoterapeutov,tak rozmyslam,ze by som sla aj na nejaku terapiu,mozno aj to by aspon trochu pomohlo.A tebe len zavidim,ale v dobrom,som rada,ze sa mas super,uz aj mne nech je dobre 🙂 A ty co,ze tu este chodis,ked ti je dobre?Chodis radit? 🙂 Ja len,ze väcsinou,ked je uz niekomu dobre,tak sa tu väcsinou neukaze 🙂 aspon predtym to tak bolo....

lenka00
13. jan 2014

@rybicka30 ahojky, ja byt Tebou tak to zkusim vydrzet ten 1.trimestr bez AD, kdyz uz jsi v 6 tt a pak bych je nasadila, at se netrapis...ten xanax vyjimecne muzes - 0,25mg neni zase takova pecka a kdyz si ho vezmes jen vyjimecne, tak by se nemelo nic stat, spise by vadilo, kdyby si ho brala pravidelne, dlouhodobe a vyssi davky, ale zkus treba jen 1/2 jestli ti nepomuze apson usnout a v nejhorsim si vezmes druhou pulku...chapu jak se trapis, me to chytilo 26tt tyden tehotenstvi a musela jsem zacit uzivat AD - nejvice prostudovany a relativne bezpecny je zoloft-sertralin..drz se a at je vse v poradku

lenka00
13. jan 2014

@maartinaa82 ahojky, tech 5 dni je jeste malo, chce tomu nechat trochu cas, 2-3tt...sem tam si dej ten rivotril v kapkach, at se tak moc netrapis, miminku tim neublizis, jen se to nesmi kazdy den, aby se mimco nestalo zavisle, ale takhle sem tam se nic nestane

lilinka111
13. jan 2014

@lucinka0921 moja som rada ze si sa tu ukázala tiež sem málo pisem ale čitam baby co pisu,tak vsetkým zelám aby sme boli fit,,,,,,,

maria43
14. jan 2014

@rybicka30 ahoj, toto mi je nejake povedome 🙂 aj v tehotenstve mozem brat urcite druhy AD. moja psychiatricka ma vela tehuliek na AD a v poho 🙂

bety222
14. jan 2014

@esselte ahoj ,no tak bola som na tej kontrole 13,1,nechala mi ten coaxil,2-2-0,ale beriem 2-1-0,a rano polku oxazepanu,asi to trochu zabralo,ale niekedy pride ten pocit,že sa vynervujem do nepričetnosti,ale to je tak raz za tyžden,ale aspon ze už vladzem aspon navariť

ruzicka32
14. jan 2014

@lucinka0921 ahojky, ja sem tiez chodievam tak priebezne teda niekedy po dlhsích pauzach, uz mi zacala mudr vysadzovat venlagammu beriem teraz uz vyse mesiaca 75mg ale obcas si musim k nej hodit aj lexaurin. mávam take obdobia, ze mi takmer nic nie je a potom sa to zase vrati ☹ zacala som uzivat aj lanový olej lebo mi tie AD dost znicili zaludok a nechapem to ale este sa mi viac pritazilo ☹ zajtra by som mala ist znovu na kontrolu tak som zvedava co mi povie mudr. drzkaj sa! 😉

lucinka0921
14. jan 2014

@lilinka111 jeeej,ahoj a ty sa ako mas?Chval sa a prehanaj 😀
@ruzicka32 ahoj.Ak si dobre spominam,ty mas tiez agorafobiu,ci?Mylim sa?A preco vysadzas?Ked mavas taketo obdobia,ze sa ti to vracia?Ci vysadzas preto,ze ti znicili zaludok a budes brat nieco ine?

bety222
14. jan 2014

@maria43 ahoj moja doktorka tie detičky vola že to su seroxatove deturence,takto potom asi je možne brať ten seroxan v tehotenstve a ,že detičky su vsetky v poriadku

maria43
14. jan 2014

@bety222 je to mozne, mne nedavno porodila kamoska a do 5. mesiaca brala AD a vsetko v pohode. nastastie aj babo aj ona 🙂

esselte
14. jan 2014

@maartinaa82 Ja beriem Paretin 20 mg už skoro dva týždne, ale beriem k nemu ešte aj rivotril 0,25 ráno a a na obed a 0,5 večer, ale ešte sem tam prídu ataky, možno je to aj tými hormónmi, že si tehotná a tých 20 mg berieš ešte veľmi krátko, podľa mňa sa to upraví.A ako sa prejavuje to, keď ti je zle?

esselte
14. jan 2014

@bety222 Tak aspoň že môžeš fungovať, ja tiež ako tak.Ataky ešte prichádzajú, ale paretin beriem vlastne ešte iba dva týždne a lekárka povedala , že na to potrebujem mesiac a užívam aj rivotril,0,25 mg ráno a na obed a večer 0,5mg, čiže spolu 1 mg a to je najnižšia dávka, tak dúfam, že z toho vyjdem, alebo aspoň to dokážem zvládať, chcem chodiť aj na psychoterapiu, ale je to možné až vo februári, lebo teraz nemá voľný termín, tak uvidíme.

panika1
14. jan 2014

Ahojte, mne bolo celý minulý týždeň ako ,tak ,ale od soboty sa zas točím v šialenej úzkosti.Ataky idú jeden za druhým. Najviac ma štvú tie šialené nereálne myšlienky ,ktoré ma ničia. Napr. bojím sa že skočím z okna. Dokonale si viem predstaviť situáciu, ako MM sedí pri TV a mne šibne a urobím to.Vtedy príde šialená úzkosť a idem do paniky. Potom to rozdýcham a ukludním sa a zdajú sa mi moje myšlienky smiešne, že ako ma také volačo môže napadnúť. Lenže ja sa tej myšlienky ,tak bojím, že ona potvora prichádza sama . Prvé minúty ju viem odohnať, ale vracia sa stále až mi to vyvolá úzkosť a už sa v tom točím. Je to šialené. Prečo nás nemôže prenasledovať niečo smiešne a milé, prečo stále len nejaké katastrofy, v tom je asi pointa tejto choroby. Ja to ale nechápem, prečo si to neviem realne vtedy odôvodniť a točím sa v úplných nezmysloch. Mávate aj Vy také šialené myšlienky? Ja viem, že by som s okna nikdy neskočila,ale v tom momente sa bojím, že mi prepne a ja to urobím bez toho ,aby som to vedela. No povedzte som normálna? Si niekedy pripadám ako masochista ,zaženiem jednu šialenú myšlienku a hneď mi moja hlava podsúva ďalšiu ešte šialenejšiu ,len aby som sa trápila. Som si vedomá ,že si to robím sama,ale keď sa to roztočí ,tak to neviem zastaviť.

maruska3
14. jan 2014

... tak som našla túto skupinu a teším sa, že v tom nie som sama. Po 6 rokoch užívania Serliftu, snahe o jeho vysadenie som sa včera zrútila a odhodlala sa navštíviť psychiatričku. Z posedenia som bola sklamaná, v kuse som tam plakala a ona ma vypočula a rovno napísala k Serliftu aj Valdoxan. Mám obavu začať užívať oba spolu... ale posledných 5 dní som preplakala, triaška, strach, zúfalstvo... nikdy som takéto pocity nemala, lebo ma Serlift krásne držal bez emócii. Aké máte skúsenosti?