Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

filipal
24. feb 2012

@mimok ja odhadujem, ze nizkou davkou, lebo inac by si sa vôbec necitila lepsie, ani vtedy na zaciatku. tie lieky ti evidentne zabrali, ale je to slaba davka.

mimok
24. feb 2012

@filipal ja som sa aj minuly tyzden citila lepsi, ale tento hroza. Aj svagrina hovorila, ze sa mi to strieda, tak dufam, ze je to len zlou davkou

antoine
24. feb 2012

@monfat9 myslim si aj ja že som liečbu nepodcenila a snažila sa dlho uživat..ved ma to aj riadne vystrašilo,čo ma postretlo..ale na psychologa sa celkom zameriam..myslim že moja minulost a kopec trapenia sa na mojej citlivost velmi podpisalo a skusim teda za tym urobit hrubu čiaru..niekedy sa divim,že to nevyslo na povrch skor...poznaju ma ako veseleho a aktivneho človeka za každu zabavu....len malokto tuši čim všetkym som si prešla...či už ked mi otec zomrel pred očami,alebo potrat mimi alebo tažke zdravotne problemy kde Ti povedia že nebudeš chodit,alebo operacie....takže časte nemocnice...a myslim že ta poporodna depka ma uplne dorazila..tam som pocitila to dno:(od vtedy sa bojim,čo ešte sa može stat...a kde nastala u teba chyba.kedy sa to spustilo,mala si nejaky spuštač?

antoine
24. feb 2012

@mimok myslim,že ozaj zlou davkou...tie striedave stavy su strašne stresujuce...potrebuješ už nejaky bod...bože ja ked som mala v týždni prvu hodinu kedy mi bolo fajn uplne ma to povzbudilo že bude lepšie..potom mi bolo v dni už dve hodinky dobre...a tak to slo až som mala cely den dobry a tak to nepredovalo..nič neprišlo hned a naraz,ale postupne teda aspon v mojom pripade...verim že za rok si na to spomenieš ked si budeš uživat svojho dietatka a povieš si,že fuuuha zvladla som tažke chvile,ale je to za mnou,a budeš i o takuto skusenost silnejšia,takto sa teraz tažko da uživat materstva uplne to chapem,ale nedaj sa od dr.povedz mu čo citiš a že lieky nemali učinok aky mali mat...vobec nechapem že ta nevolal hned ked ti tak bolo....ved to nieje zapalene hrdlo...ale velke trapenie z ktoreho človek tuži byt vyliečeny....a nie dva mesiace sa trapit...drž sa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

havja
24. feb 2012

@lialia7 ale zrejme to máme z krčnej chrbtice...Lebo ja ju mám nehorázne stuhnutú, chodím dvakrát týždenne na masáž, a trošku mi to pomáha, inak je to fakt nepríjemné, aj ten bláznivý tlak do hlavy.. 😉 joooj, keby sme len vedeli ako to urobiť, aby nám bolo 100% dobre... ☹

daniela1974
24. feb 2012

@mimok ja som tym presla v lete, mne to zacalo na konci jula ked mala Ema 2 mesiace. Mne na to pomohol len oxazepam, na tie najstrasnejsie stavy, ostatne sa dostalo do pohody escitilom. Tebe je zle teraz? Stale??????? Moja zlata, viem ako Ti je, ver mi. Aj mne sa to striedalo. Fuj ani nechcem spominat na tie casy.
Ze neprebrata mysel ci co??? V zivote by som tieto stavy nepredychala a nepresli by mi ziadnou silou mojej vole.

monfat9
25. feb 2012

@antoine hej mojim spúšťačom boli hormony...teda tehotenstvo 😒 ...odo dňa ked som otehotnela s druhou dcérkou...sa tie stavy začali...vkuse zle, triaška, depresia.....a panicke ataky... ☹ mala som priberať a ja som chudla..presne naopak...tesne pred pôrodom som mala 57 kíl...normálne mám 50kil..ale našťastie malinká sa mi narodila s normálnou hmotnosťou mala 3130 g 😉 a kráááásna bambuľkaa 😅 ale nekončilo to samozrejme hormony...šestonedelie som sa ešte celé pretrápila, nechápala som tomu, prečo sa neteším z dcerky ani z jednej ani z druhej...a vždy len zle,, už sa mi nikam nechcelo ani chodiť... 😖 a tak mi na to prišli....🙂 mylsím na diagnozu....pp s depresiou. Tá moja depresia bola že vraj stredná....to si neviem už ani predstaviť ťažkú 😝 😝 😝 a panicke ataky sa už neopakovali..ani ked som nebrala lieky..to som s psychologom už vyriešila 🙂 tak asi tak...teraz idem zase do toho vysádzania ..tak drž palce..nech ma to nezlomí.. 😉 😉 😉

aninika
26. feb 2012

ahojte, som tu nova. pri hladani veci o depresii a PP som natrafila aj na tuto stranku. zatial sa s tym mordujem sama, slniecko mi pomaha, skusam relaxovat aj cvicit. ale neviem dokedy to vydrzim bez odbornej pomoci. nemate niektora tip na dobreho psychiatra alebo psychoterapeuta v prievidzi a okoli? v pohode aj do internej posty.

mimok
26. feb 2012

@daniela1974 ahoj. Hej byva mi zle. Niekedy je to lepsie, inokedy hroza, total strach, chvenie, na vracanie, riadny atak a vtedy sa bojim aby som sebe alebo malej nieco neurobila. Zajtra idem lekarovi, tak som zvedava.

daniela1974
26. feb 2012

@mimok to ze by si malej nieco urobila to sa neboj, to neurobis. O tom je vela clankov, ze su to len obavy.
Ja si pamatam casy, ked som s malou nechodila k nam na balkon ☹ ☹ ☹ . Teraz jej ukazujem vodicku a slniecko a stromceky a auta z balkona.
Skus si vypytat nieco rychle ako benzodiazepam nejaky. Sice je to navykove, ale pri pevnej voly sa toho potom zbavis, ked sa Ti ulavi.
Mne skutocne prve dni zabral hlavne oxazepam. Ostatne lieky to doladili. Roky som brala rivotril, stale som tvrdila ako ma to omamilo ako mi to ublizilo ako som bola zavisla ale teraz vidim, ze som tie roky s rivotrilom ZILA chodila rada von, rada planovala, nebala sa cestovania prechadzok lietania dovoleniek.
Teraz prezivam zo dna na den.

mimok
26. feb 2012

@daniela1974 ja mam neurol, tento tyzden som si ho davala kazdy den, rano stvrtku alebo polku. Vcera a dnes som si nedala, neviem ci robim dobre ked tak razom som si nedala cez vikend, ale ked je manzel doma, tak sa snazim bez toho. Zajtra idem lekarovi, tak mu poviem, ake mam stavy, bud nech mi zvysi davku alebo neviem, nechcem byt v takom strachu, mam chvenie, uzkost, hlavu ako mech. Chcem mat uz normalny zivot

lialia7
27. feb 2012

Ahojte dievcata 🙂

Tak mame za sebou opat krasny vikendik, tento krat uz takmer jarny. Od stredy sa ma oteplit, hrozne sa tesim, 15C je ako sen po tejto tuhej zime.

Mimok: Ja si tiez myslim, ze malej by si neublizila.. :( Nemaj strach, najma ked mas atack, clovek je tak slaby, neviem ako tebe, ale ja som nevladala nic :( Drzim ti moc palceky, aby sa co najskor nasiel liek a bolo ti dobre!

Antoine: To su krasne povzbudive slova. Je krasne citat, ze sa niekto takto povziecha po tom co zazije a posilni ho to. Dakujeme.

Monfat9: Tiez si si odzila svoje, ale uzasne sa cita, ako sa mas teraz dobre! Drzim palec na vysadzanie!!!!

Havja: No zrejme hej, ja som tento vik nebola na masazi, som ju nestihla :( Tak mi je stale na prd, nemozem to porovnat..

Inak mam v jednom kuse pocity uzkosti, napatia, tocaky, bolest hlavy, vadi mi svetlo umele, nakupne centra, tazka hlava, rozpinava bolest hlavy, nechutenstvo, studene ruky, triasky, neprijemne pocity ako pri ataku, tlak na hrudi. Nie je to stale take zle, su chvile ked mi je dobre a nie je to tak strasne ako ked som lieky nebrala, da sa s tym zit, ale stale to tu je v slabej forme.. V piatok idem do poradne, tak som zvedava co povie dr... Mam 20 mg seroxatu uz 3ti mesiac, podla mna uz by mi to davno zabralo.. Kocky co mate seroxat ake davky beriete pri uzkosti a PP? Vcera som si supla polku xanaxu, lebo sme isli do Madarska do obchodov a bolo mi v pohode, akurat svetlo mi vadi stale rovnako a ta rozpinava bolest hlavy a pocit, ze hlava je mega tazka, ze ma mikne na jednu stranu - co sa nikdy nestane a tiky co mi sem tam samovolne miknu krkom, ze to citim len ja..

Prajem krasny den

daniela1974
27. feb 2012

@mimok a neurol je co? aky liek? Bola si dnes u lekara?

kornelia
28. feb 2012

@lialia7 Ja som brala pred troma rokmi 20mg, ale po dvoch tyzdnoch mi to zabralo, takze mas urcite malu davku, alebo menit liek treba. Musi to zabrat uz podla mna. 😖

kornelia
28. feb 2012

Baby troska odveci, ale nemate niekto skusenosti s vysetrenim digitalnym dermatoskopom - vysetrenie materskeho znamienka digitalne. Ak ano pisnite mi prosim, hoci aj do IP. Dakujem.

lialia7
28. feb 2012

@kornelia Ja fakt neviem co to je.. Ale niekedy mi je dobre a niekedy mam tieto pocity. Napr teraz rano citim ako mi busi srdce - podskakuje v hrudi a mam zavraty a pobolieva ma hlava, studene ruky, nechuti mi jest. Tak uvidim co mi povie v piatok dr. Vidis a to som si myslela ze mas tu istu diagnozu ako ja.. A asi mi tych 20 mg nestaci alebo to robia nervy z prace, pretoze ta kolegyna mi robi nadalej svinstva a tak som neustale rano roztrasena, ked idem do prace a ako vytiahnem paty z firmy - hoci len na obed, hned sa mi volne dycha. Kazdy den checkujem profesiu..

kornelia
28. feb 2012

@lialia7 Urcite ta atakuju tie stavy moja, len neviem v takom pripade ak si v neustalom strese ci tieto lieky takto zaberaju, daj si nieco na ukludnenie ak mas co zabera rychlo, zasa ale to nie je riesenie na dlhodobo, takze urcite pokecaj s dr a uvidis co ti povie. Neviem co v takom pripade, ako mas ty, ze si pod neustalym tlakom kazducky den, moze to byt velmi zle. Drz sa a daj vediet. 😒

lialia7
28. feb 2012

@kornelia Hm, dala som si polku xanaxu teraz a je mi fajn.. Takze to iste bude malou davkou..

kornelia
28. feb 2012

@lialia7 xanax pomoze, ale je to kratkodobe riesenie, lebo je navykovy, lekar ti zmeni davkovanie alebo liek.

lialia7
28. feb 2012

No inak uz po 2 hodkach mi je opat zle aj pri xanaxe. Tak neviem ci to nebude nieco ine alebo co - zmena pocasia, 3 zataz.. Lebo sice som pokojna, ale hlava ma boli, uplne mi ju rozpina, picha ma pri srdci a hrozne ma bolia svaly na rukach a lytkach.. Tak ja neviem ci sa mi nemota uz 5te cez 9te....

timea179
28. feb 2012

zienky brali ste niektora lexaurin,kolko pocas dna a ako rychlo ste sa po nom citili lepsie?jasne ze nie po prvej tabletke 😀 tieto stavy ma uz poriadne stvu 😖

kornelia
28. feb 2012

@lialia7 Cudujem sa ti, ze po xanaxe mas tie stavy, a neskusala si xanax SR, ma pomale uvolnovanie a ucinok trva dlhsie, sice zaberie o troska neskor, ale dlho vydrzi. No urcite sa porad s lekarom.

lenkastar
28. feb 2012

ahojte baby! tak, pridavam par pismenok po 5 dnoch co uzivam ten mirtazen 15mg. uz po prvej tabletke som sa rano zobudila a bolo mi SKVELO! konecne po 7 mesiacoch som sa vyspala doslova do ruzova 😉 som rada ze mi to takto pomaha, ani som to necakala! po strasne dlhom case som bola s ppriatelom vonku a nič mi nebolo, mam cistu hlavu nemislim na blbosti, dokonca aj ten strach, ze si nieco urobim je prec uz mi to ani na um nepride, pomaly sa snazim zasa byt taka ako predtym, dnes mam za sebou aj nakupy a uspesne, sice som nebola sama ale dufam, ze aj to bude casom.som rada ze mi to takto pomohlo, aj ked priatel nieje nadseny, ze uzivam tie lieky...je mi fajn. na kontrolu idem o mesiac, vychadzky mam celodenne, vraj mam chodit na prechadzky a tak...snazim sa a ide to! tak vam drzim palce babule aby sa vam polepsilo, viem ake to je! a hlavne tebe mimok nestracaj nadej!uvidis, bude dobre! 😒 😒 😒

lialia7
29. feb 2012

@kornelia No ja neviem co mi je. Volala som dr, pretoze som sa v noci zobudila, a zrazu som citila ze nieco nie je ok, mi vyrazilo dych, cele srdce mi zovrelo, cely hrudnik som mala ako v ohni, strasne palenie. Tak som zasvietila svetlo, zobudila muza a zmerala som si tlak a 140/92 pulz 88.. Dala som si magne a vodu a pritulila sa na manzela a zaspala som. Ale dnes mirozpina hlavu, tie neprijemne zavraty a bolest na hrudniku.. Fakt neviem. Volala som teraz dr a mam tam hned prist, tak sa pomaly chystam.

lialia7
29. feb 2012

Tak som sa vratila od dr a je to presne to co som si myslela - tetania, pocuchany nervovy system - tiky atd a stres z prace. Dala mi sulpirid 50 mg, ktory vraj zvysi ucinok seroxatu, ten mi zvysit nechcela a v pripade krcov rivotril... Mate s tym skusenost?
Dr povedala, ze som bola na tom velmi dobre a ocividne tieto stresy za to mozu, pretoze predtym mi bolo dobre. Ze by bolo asi vhodne zmenit pracu, ak to nepojde vyriesit, s cim mozem len suhlasit..

kornelia
29. feb 2012

@lialia7 Joj moja mas to tazke, ja som mala len jeden tetanicky zachvat pred troma rokmi, ked sa to zacalo a myslela som si vtedy ze zomieram, mala som take krce v rukach nohach, ze som nimi nevedela pohnut a polka tvare tiez v krcoch. A ked sme volali sanitku, mila pani doktorka odmietla prist, tak som sa zlakla este viac a bolo to horsie, az kym ma manzel nezobral sam na pohotovost. Mala som stastie ze sluzil nas sused lekar neurolog. On povedal, ze to bol tetanicky zachvat, sestricka mi dala hned dychat do sacika a neklamem - za pol minuty mi bolo lepsie, krce prestali. Dostala som vtedy silny ukludnujuci kokteil v infuzke e isla som domov. Tiez sa mi to stalo v noci i druhej, hrozne, neprajem to nikomu. Odvtedy sa to uz nikdy nezopakovalo, lebo som dostala vted ten Seroxat a stacilo, ale ani to nechcem druhykrat zazit.
Mas velmi vela stresu a ked ides uz v strese a so strachom do prace to neni dobre, povedz psychiatricke nech ta vypise, alebo obvodnej, daj si pohov aspon mesiac a uvidis, zatial si mozno najdes inu pracu. Nezabudni, tvoje zdravie je najdolezitejsie!!!

Inak ak mas ten zachvat vyskusaj ten sacik, pomoze to.

lialia7
29. feb 2012

@kornelia No ja uz nemam taketo zachvaty ako pises, tie som mala 4 take vacsie uz predtym - aj som bola na pohotovosti, polka tvare mi strpla, polka tela, cela som sa triasla, davala som si stop krcom.. Akurat sme to s dr. nevedeli definovat ci to je tetania alebo panicky atak, pretoze zrejme sa mi potom strachom z tej tetanie pridruzila PP.. No vzdy mi brnia ruky, mam krce, mam tlaky v hlave, pocit ze umriem, vysoky tlak atd.. Teraz su tie tetanicke zachvaty ine ked beriem lieky. Proste nemam krce take silne ako predtym, len ten rozpinavy pocit ked ich mam a navaly na hrudnik,.. a tentokrat to bolo len to palenie, minule tlak v hlave.. Ale ten pocit strachu ostal, len fyzicky je to ine.. Ja myslim ze by sa asi malo prist na to, z coho tetaniu mam, ci to je len psychika a ze sa mi v nervoch spotrebuje vela mineralov ( ako napr teraz chodim aj 5x za den na velku) kedze to je aj chemicky sposobene, nie len psychicky alebo to moze byt aj gastro alebo endokrinologicke. Mam brat 3x za den magne B6. Ach jajajjjj...

lialia7
29. feb 2012

Aby som nezabudla, bola som na EMG a tetania sa mi nepotvrdila, tak ked mam tak len latentnu formu.. Ja fakt neviem sama, ako poznam tetanicky a ako panicky zachvat..

Inak uzivali ste niekto sulpirid pri ad? Alebo rivotil?

lialia7
29. feb 2012

Este posledna vec.. Tak ja som dostala menstiku, uplne mi odlahlo, je mi dobre, nic ma neboli.. Nemoze aj hormonalny cyklus a PMS ovplyvnovat liecbu? Mate tiez zhorsenie stavov pred?

monfat9
29. feb 2012

ach babenky...všetko okej....len mam nejake vykyvy nálady....decka su chore ... 😒 zvracaju 😝 a ja dnes po roku rozmýšľam či si nevezmem neurol ☹ ...čo robiť...trasiem sa, nedobre 😒 ale to zvládnem....ved nemaju nič vážne....ja vam neviem..ale mňa tie ich choroby nejak vždy dostanú..neviem ako znášate ked sú vaše detičky chore? tiež nespíte,...bdiete...je vam do plaču..bojíte sa?
@lialia7 čo sa týka PMS - ano môže byť zhoršenie stavu.....ale ja mam pred menštruaciou taku dvojdňovú migrénu...že nevnímam nič ostatné 😀 😀 😀 😀