Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

lucinka0921
17. jún 2013

ahojte baby.Tak par dni som sa tu neukazala a vidim,ze tu mame uz aj niekoho noveho 😉 Ako sa mate?Ja celkom fajn,uz aj poobede som zvladla ist v pohode do obchodu,co ma tesi .Len mam teraz problem s psikom a nemam ist ako do veterinara ☹ Musim pockat do stredy alebo stvrtka ☹ Co uz,tak snad sa medzitym nic nezhorsi a moj psik bude v poriadku....

kazunomiya
17. jún 2013

@mary1995 skusenosti nemam, ale kedze je to vlastne prekurzor serotoninu, neodporucam kombinovat s antidepresivami (rovnako ako sa neodporuca s nimi kombinovat lubovnikovy caj ktory obsahuje cosi podobne, myslim) - existuje riziko ze sa "predavkujes" serotoninom a vznikaju z toho neprijemne stavy. Precitala som si na wikipedii co to je a mohlo by to fungovat, treba este B6 vitamin pretoze serotonin sa z toho metabolizuje pomocou neho. Ale podla vsetkeho ucinok na depresiu nie je este spolahlivo preukazany. Ved preto to je asi doplnok a nie liek. Pisu o vyuziti na ine diagnozy.

Cize ak nie si na antidepresivach mozes mozno vyskusat. Ak si na antidepresivach, hlavne typu SSRI alebo IMAO (najdi si v pribalovom letaku), tak urcite nie.

kazunomiya
17. jún 2013

@mary1995 pozerám že berieš Zoloft, tak ja myslím, že 5-HTP by si k tomu skúšať nemala. Zoloft je SSRI.

mary1995
17. jún 2013

@kazunomiya ďakujem Ti veľmi pekne, ja len, že by som chcela posilniť ešte účinok Zoloftu / beriem 300 mg/deň/ Ja viem, že je to abnormálne vysoká dávka ale cítim, že potrebujem ešte vyššiu . Lekár už vyššie nechce ísť , pritom pri OCD sa dá ísť na 400 mg/deň. Usudzujem z toho, že by som mala ísť ešte vyššie , že zakaždým , keď mi pridal 25 mg mi bolo vždy lepšie. Ja a ešte ten Zoloft mi augmentoval s 1 mg Rispenu. Augmentovať ďalej už asi sa ani nedá. Zdravím Vás všetky

kazunomiya
17. jún 2013

@mary1995 ak to skusis, len na vlastne riziko. Tato kombinacia moze sposobit serotoninovy syndrom (co to je, najdes v pribalovom letaku k Zoloftu). A celkovo odporucam doverovat lekarovi a neskusat nieco na vlastnu past k tomu, ale ak mas s tym velky problem, tak ho zmen a najdi si ineho, ktory ti bude lepsie vyhovovat alebo pride na lepsiu kombinaciu liekov. V kazdom pripade oni vedia lepsie ako my laici, co sa moze a co nie. Zial niekedy je to s depresiami naozaj tazke a nadlho ☹ .
Viem ale ze naozaj moze zalezat od lekara, niektori to s liekmi vedia lepsie ako ini. Preto este ta moznost ze poradit sa s inym lekarom. Ale doplnky na vlastnu past, to by som ti asi radsej neodporucala.

evinna1970
17. jún 2013

Ahojte ja sa do tejto témy zapájam ako nová,dlho som hľadala forum kde by sa dalo popísať o tejto téme.Depresiu a panickú poruchu mám už osem rokov ale vpodstate ma jej prízrak sprevádza od detstva.Len ten čo prežil podobné vie o čom sa tu hovorí je to veľmi ťažká choroba o to ťažšia že nič nevidieť a človek sa cíti hrozne.Beriem už osem rokov Seroxat ked mi bolo lepšie skúšala som ho vysadzovať ale všetko sa začalo znovu,neverím že sa depresia dá vyliečiť sú obdobia lepšie a horšie ale stále to nie je ono.Som vydatá mám tri deti a pracujem ako zdravotná sestra.Jediné v čom mi liečba pomohla je to že sa už tak veľmi nebojím ked mi príde zle a nevolám hned záchranku ale moja choroba mi dosť negatívne zasahuje do života a občas mám pocit že na mňa všetko padá a nevládzem verím že keby som nemala deti možno by som to už vzdala.Trvá to príliš dlho a liečba AD aj ked pomáha zároveň aj berie sama si to uvedomujem cítim sa akoby som bola za sklom žila neskutočný život nedá sa mi občas ani tešiť ani plakať ani ľúbiť .....určite to poznáte.Budem rada ak sa budem môcť podeliť s Vami o moje skúsenosti príp.uvítam radu ako s tým bojovať lebo sebaľútosť mi určite nepomôže.

kazunomiya
17. jún 2013

@evinna1970 suhlasim, sebalutost je najhorsi nepriatel!

hroska
17. jún 2013

@svano dik za info. Tak po mesiaci vravis? No ja dnes dva tyzdne a zatial nic moc 😝 tie davky AD mas ozaj nizucke,tak super,ze ti stacia.drz sa 😉
@mary1995 no veru zatial nejake vyrazne zlepsenie u mna nenastalo.Inak,je ked som prechadzala z tej 50mg na tu 100mg,fuuuu to bola pre mna bomba,na 3.den som v noci dostala dost silne uzkosti,az mi hrudnik zvieralo. Teraz si uz faktmusim davat pravidelne Frontin,lebo ako by mi islav tele vybuchnut bomba,strasne napatie 😝 😲 Asi je to z toho zvysenia,si myslim.Inak Ta fakt obdivujem,ze ty AD tak tolerujes, ty si ina huzva 😝 😀
@kazunomiya tak ako sa citis? 😉 🙂 kazu pls.jedna otazocka, ty odporucas k AD na zaciatku aj BZD a ako dlho? 😕

mary1995
17. jún 2013

@kazunomiya veľmi pekne Ti ďakujem za odpoveď ja som toho tiež vedomá ale vieš človek , ktorý sa topí sa chytá aj žiletky. vymýšlam ako by mi mohlo byť lepšie, mám výkyvy v závislosti od počasia, od stresu . Žila som s tým 16 rokov na Anafranile bez symptónov ani som nevedela, že mám nejakú dg. Chcem sa vrátiť k tomu stavu ale nejak to nejde.
@evinna1970 a brala si aj iné AD za tých 8 rokov??

hroska
17. jún 2013

@lucinka0921 luci tak robis poobedne pokroky 😉 a taxik,keby si si zobrala k tomu veterinarovi?? 😨

kazunomiya
17. jún 2013

@hroska citim sa OK, vsetko v poriadku.
Nie som psychiater, takze otazka ci AD mozno kombinovat s benzodiazepinmi nie je uplne pre mna. Viem, ze sa to robi, takze asi je to normalny postup. Viem aj zakladne nevyhody tychto liekov... predpokladam ze lekari vedia, kedy a ake nasadit, lebo s nimi treba opatrne, su navykove. Pokial ich ale predpisuje psychiater, je predpoklad, ze vie co robi.
Ja som ich nikdy od psychiatra predpisane nemala ani som ich dlhodobo nebrala a asi by som s tym aj vahala, keby mi ich predpisali, resp, asi by som sa pytala, ci ich naozaj potrebujem.

kazunomiya
17. jún 2013

@mary1995 fuha no to mi je luto. Ono je to asi casto tak, pri tomto type psychickych poruch. Ale preco ti zmenili liecbu, ktora zaberala? Potom sa nedivim, ze chces najst taku, ktora by ti zabrala rovnako dobre.

mary1995
17. jún 2013

@kazunomiya Moja Dr. si zmyslela, že je to staré TCA a sú " modernejšie " lieky. Len zabudla mi povedať, že s akým rizikom to chodí. Ale ja som bola tiež na vine, lebo mala som sa informovať na webe. lenže keď človek je bez problémov ani ho nenapadne , že lekárka mu navrhne sprostosť. Načo sú mi moderné lieky keď sa necítim dobre?? Aj som rozmýšlala, že sa vrátim k Anafranilu, len sa strašne bojím prechodu ĺebo to veľmi ťažko znášam. A druhé čoho sa bojím, že aj tam som brala 200 mg/deň a hovorí sa, že pri opakovanom nasadení treba vyššie dávky. Síce odporúča sa pri OCD aj 300 mg , dalo by sa aj augmentovať. No som strašne nerozhodná, a keď mám slabú chvíľu tak miesto toho aby som konala zaleziem niekde a dobre sa vyrevem, aspoň mi odľahne.
@hroska benzoše sa môžu brať spolu s AD, keď som bola v špitáli, tam to pri výmene AD nasadzovali každému . Niekto bral aj 3x do dňa. Tam primár hovoril, že by sa nemali brať súvisle viac ako 6 týždňov. Ja som tiež brala 1/2 z 0,5 mg Rivotrilu ale mne to nejak nepomáhalo. Aj teraz to mám doma ale málokedy si to dám. Treba ich brať keď máš úzkosť a ke ď ich neberieš pravidelne tak nie sú návykové.

hroska
17. jún 2013

@mary1995 hm dik,no ja mam teraz uzkost furt,aj som konzultovala s kamoskou,je dr., ona dava benzose vzdy na prve 2,3tyzdne.ale ja som sralo,bojim sa toho navyku,ale zase ked nedam,tak nie som schopna normalne fungovat. Citala som v pribalovom letaku od Sertralinu, ze v prvych tyzdnoch moze byt taky nepokoj/akatiza,tak neviem ci to nahodou nemam,lebo som strasne nervna,no a samozrejme,to moze byt aj prejav mojej choroby 😅
@kazunomiya dakujem za odpoved 😉

kazunomiya
17. jún 2013

@mary1995 fuha.. tak teda co ja viem, tak aj tricyklicke AD sa este pouzivaju ked maju opodstatnenie. Niekomu zjavne, napr. tebe, sedia lepsie. Nechcem spochybnovat pani doktorku, ale vysvetlenie ze je to stary typ, bez toho, aby ti povedala ake ma rizika a preco si mysli ze lepsie budu SSRI... no to sa mi nezda. Proste aj take som pocula psychiatrov hovorit, ze niekedy pacientovi nezaberie nic tak dobre ako stare tricyklicke AD alebo skratka ine "stare" klasicke psychofarmaka.
Na tvojom mieste by som to asi radsej skonzultovala s inym lekarom.

kazunomiya
17. jún 2013

@hroska to tazko odlisit niekedy, co je prejav ochorenia a co je vplyv liekov 😉 takze asi vydrz, pripadne opytaj sa lekara na to. Ved tato liecba je dlhodoba a moze v nej stav vselijak kolisat, takze treba to konzultovat ale zase netreba mat privelke oci a robit si starosti s kazdym uzkostnym stavom alebo smutkom.. je to aj povaha, a mnohe tieto emocie su prirodzene (hlavne ked si uvedomis v akej situacii sa tak citis). Nie je to cele o tom ako si clovek nastavi neurotransmitery v mozgu ;) vela je o nasej vlastnej praci na sebe.

hroska
17. jún 2013

@kazunomiya pekne si to napisala, no nezapres v sebe psychologa 😉 ja som aj taky netrpezlivy typ,vsetko mam rada hned hotove,vyjasnene,neviem cakat,neviem byt trpezliva....viem,ze liecba depresie ide "step by step" 😝 ,fuuuu keby to tak boli aspon slonie kroky,zial,oni su mysacie 😀 😝 😀

kazunomiya
17. jún 2013

@hroska hehe, no ja viem :D netrpezliva som aj ja, v takychto pripadoch. Ale pomaha, ked sa tesis aj z toho mysacieho kroku a nepovies si za tym hned ze ale ja chcem sloni. Treba mat nadej, ze sa to postupne zlepsi 🙂 Aj ta netrpezlivost nam to cele trosku stazuje.. pretoze vlastne neprijimas to, ako veci su. Inak mne sa zda, ze to bolo velmi pre mna typicke ked som mala depky.. s nicim som nebola spokojna tak ako to bolo a nic ma tak naozaj nepotesilo... vzdy tam bolo to nejake ale.. ked zacne byt clovek pozitivnejsi, tak uz je na lepsej ceste ;)

lucinka0921
17. jún 2013

@hroska no tak ja som pred chvilou prisla z obchodu so 7 kilovym melonom 😝 😀 Ale v obchode mi na chvilu prislo zle,taky pocit divny,neviem to velmi opisat,proste musela som dlho cakat a ludia tam,horuco,hnusne a tak mi divne prislo,na chvilu ako keby sa mi zahleho pred ocami a zrazu moja myslienka,len nech sa mi nic nestane.Potom to preslo chvalabohu,uz som rozmyslala,ze uteciem z toho obchodu,ale nakoniec som to zvladla.... No moj veterinar ma dovolenku a ten co ho zastupuje je vo vedlajsom meste nejakych 16 km,ale to sama nezvladnem tam ist....On ma nieco na jazyku,taky ako podrazdeny alebo neviem ako to opisat,niekedy mu z toho aj ako keby trosku krv isla a nemoze skoro nic robit s tym jazykom,vodu ledva vypije,uz som mu davala aj so striekacky,predsa len je horuco a jest nechce,ale trosicku zjedol konzervy,som mu davala do papulky po trosku.A strasne mu sliny tecu,lebo nemoze s tym jazykom velmi hybat asi ho to boli,tak neprehlta ani sliny...Musim vydrzat do stvrtka.Ale ked sme vonku,tak si pekne pobeha,pohra sa,len doma prelezi cely den....

tamarik82
17. jún 2013

@lucinka0921 no mne dnes tiež nič moc sedela som vonkuboli tu baby kecali sme ako som sa postavila taka slabost a taky divni pocit pocit v ušiach tiež som len tak predychavala ktovie či to neroby aj to teplo

hroska
17. jún 2013

@lucinka0921 no luciiiiiii,tak to ten 7 kg melon je malo,to si sa mala odmenit za ten dnesny vykon aspon 15kg.No pekne napredujes,uz druhy raz poobede v obchode a este aj teplo,aj ludia......no som pysna na Teba 😨 😵 🙂
Havinko chudatko a nemohol si jazycek niekde poranit,ked mu aj krv ide? Neviem,ci aj u havov sa to da,ale skus mu nejaky repikovy cajik spravit a prilozit obklad. 🙂

svija
17. jún 2013

Ahoj,
jdu vás taky po pár dnech pozdravit. Mám za sebou náročný den s mými dvěma raubíři, tak si tu dávám pivko a čekám až konečně zaberou.

@mary1995 - ten Zoloft by se dal určitě augmentovat i vyšší dávkou risperidonu a nebo i jiným antipsychotikem, ale co jsem četla, tak rispen se u OCD dává nejčastěji. A překvapila jsi mě, že když se znovu nasazuje nějaký lék, tak je většinou potřeba vyšší dávka. Nevím, co je na tom pravdy, ale já to tak měla, poprvé mi stačil Anafranil 100 a podruhé bylo třeba jít až na 150. A také, jak jsi psala, že s Anafranilem jsi pomalu ani nevěděla, že máš nějakou diagnózu, tak já to vnímám stejně. S Anafranilem si občas vzpomenu, že mám vlastně OCD, zatímco s SSRI jsem o tom věděla pořád. No rozmysli dobře, zda by ta změna nestála za to (naposledy tě tu tak trochu zkouším přemlouvat, příště už nebudu rýpat, je to především na tobě!!!)

@hroska - zaujalo mě,že tvůj taťka je gyndoš. Tak mi třeba vysvětlíš, proč zrovna tolik chlapů chodí na tenhle obor Co je na tom láká? Rodit miminka? Nebo, že je to i chirurgický obor?

@lucinka0921 - dobrý výkon s melounem 🙂 .

mata37
17. jún 2013

Ahojte holky no ako sa máte? Ja som po menzese, takže nič moc - klasika u mňa. Už štvrtý deň ma bolí hlava, som z toho už na nervy. Ale toto ja mávam každý mesiac. A ešte tieto teplá k tomu. v Robote 35 stupňov - úplná paráda. minzlý víkend som piekla na svadbu 5 rezov takže záber riadny, tento týždeň mám objednávku len na jeden konečne. Len nech mi tá bolesť hlavy prejde a bude to OK. Tak sa i majte pekne a hlavne nedepkujte...... 🙂

evinna1970
17. jún 2013

@mary1995 Všetky ostatné mi robili zle myslím tým hlavne Trittiko to bol uplný šok mala som pulz 150 musela ma odviesť záchranka odpadla som.A inak po celú dobu len Seroxat a to len jednu tbl.ráno bolo to celkom fajn ale minulý rok bol ťažký dostala som zo dňa na deň výpoved v práci a našla som jedine prácu v detskom domove tam som ale robila pri umierajúcich deťoch s tracheostomiami a to myslím ma úplne dorazilo.Fyzicky som to zvládala ale teraz ako tam už nerobím akoby sa to plne prejavilo stále sa liečim s toho čo som tam zažila.Dlhú dobu mám ako pomocnú barličku ked je najhoršie Frontin ale predtým som naň takmer zabudla a teraz ked si ho dám už mi ani neprinesie úľavu.Inak najhoršie sú u mňa tieto stavy pred menzes cíti to niektorá z Vás tiež takto?

evinna1970
17. jún 2013

@lucinka0921 No vidím že aj ty to prežívaš rovnako kedysi som z obchodu aj ušla bolo mi na odpadnutie taký divný pocit akoby som sa strácala všetko sa krútilo a ja som sa cítila divne akoby mimo svojho tela potom to bolo podobne aj v autobuse nedalo sa mi dýchať musela som vystúpiť.Na pár rokov bol potom pokoj no teraz zisťujem že sa to vracia mám strach tam kde je veľa ľudí -nákupné centrá a pod.Mám strach a vôbec neviem z čoho a to je podstata tejto hnusnej choroby.Držím Ti palčeky nech to zvládneš.

hroska
17. jún 2013

@svija on je taky adrenalinovy typ,tak mozno preto ho lakalo to porodnictvo,ved pri takom porode je to riadny adrenalin 😅 ,na moj vkus ale velka zodpovednost,az za dva,pripadne viac zivotov. Myslim,ze ho to naplnalo privadzat deti na svet,mal to rad.Casto spomina,ze dnesni gyndosi nocne sluzby vacsinou prespia,raz za tyzden nejaky porod.On v tej dobe mal aj 4 porody za noc,zeny pekne na porodnych stoloch vedla seba a slo sa od jednej k druhej,podla toho kde to bolo najakutnejsie. 😝
Inak ja @mary1995 chudatko tiez podrypavam na zmenu, uz z nas musi byt ohucana 😝 😨 Ja som ciatala,ze z SSRI sa dava na OCD aj Fevarin,vraj je ucinny.

hroska
17. jún 2013

@evina1970 ahoj,ale to si moc AD nevyskusala, ako pises,tak len to Tritico a Seroxat. 😨 To nie je az tak vela . Liecis sa uz dost dlho a vpodstate pises, ze su sice lepsie aj horsie obdobia,ale stalo to nie je ono.myslim, ze pri dobrej liecbe by si mala byt v 100% stave a nie brat AD a trapit sa. Seroxat je vyborne a ucinne AD,mna vytiahol z mojho najhorsieho zivot. Obdobia,ale nielen vytiahol,ja som sa na nom dostala do stavuabsolutnej pohody.A to jecielom kazdejliecby,uzdravit sa 😵 😵 .Nerozmyslala si nad zmenou liecby?niektori dr. Radia po urcitom case lieky zmenit,vraj prestavaju ucinkovat. A dnes mas tolko kvalitnych a novych AD,urcite aj s lepsou ucinnostou ako Seroxat.Su teraz uz nove dualne AD,ktore maju sirsi zaber ako napr. venlafaxin,duloxetin a pod. Mozno by stalo za to podujat sa na novu liecbu.popremyslaj. 😉

lucinka0921
17. jún 2013

@tamarik82 a ani neviem poriadne opisat ten pocit,proste to sa neda ani povedat,ze uzkost,ale skor strach,ze tolko ludi,dlho som musela cakat,horuco tam a tak.A to presne prvykrat mi tak prislo tiez v obchode,tak som si spomenula jak sa mi to zacalo....A to teplo mi vobec neprospieva,nemam rada take horucavy a to som dnes mala v byte 29 stupnov,hrozne...
@hroska taky velky melon az nemali a neviem ako by som sa zaniesla 😀 Neviem kde by si ho poranil,ale ma to dost velke...No ale moj veterinar ma nakoniec dovolenku prelozenu,tak zajtra s nim pojdem,drz mi palce,aby som to zvladla,zavolam si taxik,aj tak este musim do bankomatu po peniaze,nemam uz hotovost,u doktora sa da sice platit kartou,ale taxik nie 🙂 Tak dufam,ze to zvladnem,musim kvoli nemu....
@svija a polovica uz zjedena a rozmyslam 😝 😀
@evinna1970 dakujem.Zajtra musim k veterinarovi a sama,lebo som sama doma,tak dufam,ze to zvladnem...A ty si sa aj liecila antidepresivami?Aku mas diagnozu?Ako dlho ti to trvalo?

lucinka0921
17. jún 2013

@evinna1970 aha,uz som nasla tvoj prispevok,kde si pisala co ti je.AD uz beries 8 rokov a stale nie si v pohode?Netreba zmenit lieky?Ja sice nemam depresiu,ale nestretla som sa s tym,aby lieky nezabrali uplne a mohla si fungovat tak ako predtym...Co na to tvoj psychiater,ze nie si uplne v pohode alebo,ze sa to vracia ked tak dlho beries lieky?Mala si obdobie ked ti bolo naozaj dobre?Ziadne depky,strach nic?Ak ano,ako dlho to trvalo?

lilinka111
17. jún 2013

ahojte kočky,,ako sa máte???,,,