Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

hroska
3. júl 2013

@lucinka0921 jaaaaaj,tak vcera si smutila,ze nedosla mala a dnes ti dosiel drahy 😉 ,tak to je super,nie?Tak aj on mava depky? Take ozajstne,ci len take,ze zla nalada a tak......A aj berie nejake lieky? Hej,svokor sa v zahrade odreaguje,chudak,ledva stoji ale robit bude cely den,stromy stepi,polieva,strieka ovocie,ja len z domu nanho kukam,ci zije a ci sa zase niekde nevykotil 😝 naposledy som ho nasla vyvaleneho dolu v pivnici,volala som rychlu,nemohli sme ho cez dvere na tej doske vytrepat,tak sme ho vyberali cez okno,no horor......bola z toho zlomenina krcku stehennej kosti.Vylizal sa aj z toho,uz bol aj na plienkach,ale som ho chodila kriesit kazdy den,cvicit a tak....no a uz beha s francuzkymi barlami po zahrade.Spravim mu vzdy kavicku,nieco na zjedenie,nalejem mu vajecneho likeru a tak.....pride sa ma spytat aj 3x za den, ze aky je dnes den 😝 a tak si tu my nazivame- gerontologicko-psychiatricke oddelenie 😝 😀 😀

lucinka0921
3. júl 2013

@hroska no hej,prisiel drahy,ale ten zase pojde v pondelok preco....Co uz no,nevadi 🙂 A ja viem aka ozajstna depka je? 😀 Nie,on niekedy na neho vsetko dolahne,je hnusny,vtedy ma ide porazit,uzatvori sa do seba,nechce s nikym hovorit,radsej pojde spat,ze sa z toho vyspi.A ked ma take stavy,tak ma aj tocaky,slabost a tak.Ale on sa aj lieci na vysoky krvny tlat,takze tie tocaky mozno z toho,co ja viem.Ale take stavy mava zhruba ra do tyzdna,ale niekedy ho to drzi aj niekolko dni,vtedy s nim nie je rec a mna to tak vytaca 😀 Ta pekne pekne,svokor pracuje a ty na neho len z okna pokukujes 😕 😕 😕 Pomoct mu tak nahodou netreba? 😀 😀 😀 No vidis,mozes aj ty zacat podnikat 😀

hroska
3. júl 2013

@lucinka0921 no veru v tomto teple som ja dnu zalezena,na zahradu sa mi moc nechce.ale poviem ti, ze take vyupratovane,ako mam terazv depresii,tak to veru obycajne nemavam 😀 tak aspon na nieco je ta svina depka dobra. 😉 inak aj moj muz sa lieci na vysoky krvny tlak....a ked si precitas pribalovy letak tych liekov,tam su tiez otrasne vedlajsie ucinky ,tak tie nalady a stavy tvojho draheho mozu byt aj z tych liekov na tlak 😕

lucinka0921
3. júl 2013

@hroska no vidis,vsetko zle je na nieco dobre 😀 No on chudak pred troma rokmi,chodil po vysetreniach,mal vysoky tlak,no lieky mu nejak chceli sadnut,vyskusal ich asi 8 druhov,vo vselijakej kombinacii a nic.Dostal aj nejake AD,ale to nebral.Potom bol v nemocnici a tak sa im 2 krat podarilo mu tak znizit tlak,ze odpadol.Bral lieky a furt mu bolo zle,mal ich brat 5 a nakoniec sam vyskusal,vysadil niektore a berie len dvoje a je mu uz dobre.Ale tiez ma niekedy vykyvy,tak ako my...

ivousek1
3. júl 2013

Holky, četla jsem příbalový leták Zoloftu a je tam napsáno, že by se neměl alkohol - dodržujete to? Nejde mi o nějaké opíjení, ale o sklenku vína apod. díky🙂

denka81
3. júl 2013

@nicicka moja mala este aj reflux,niekedy pri grckani sa mi dusila, bola som hotova... po 4 mes reflux presiel, ale najhorsie boli zaciatky, prvych 6tyzdnov cele noci preplakala, uz som bola zufala...

hroska
3. júl 2013

@ivousek1 no to mas napise v pribalovom letaku pri kazdom AD. Ale ty si tusim zacala s tym Zoloftom len teraz nedavno,vsak?Tak to by som ti este alkohol vobec neodporucala. 😕 Ked uz budes stabilizovana a raz zacas si das ten pohar vina alebo pivko,taksa nic take nestane.ale zakladna zasada: alkohol a AD veru nejdu ruka v ruke! 😝

lilinka111
3. júl 2013

@hroska no snad to prejde,,,,,,beriem escitil 10mg,,,,,,,,,

lilinka111
3. júl 2013

@lucinka0921 no snad to prejde,ja mám v praci teraz dost perno tak spat sa mi neda ale sa premáham,,,,,,,,,,

lilinka111
3. júl 2013

baby,viem že mozno predcasne sa pýtam ,ale teraz ma napadlo ze sa tu piše aj že ked som sa 1 x liečila,,,,,,,,myslite že sa to vracia?tie stavy?a vsetko??????? ☹

lucinka0921
3. júl 2013

@ivousek1 ja alkohol nepijem vobec pri AD.Ale je to na kazdom.Moja sesternica pila normalne alkohol a nic jej nebolo.Ale podla mna to nie je dobre....Moj nazor 😉

lucinka0921
3. júl 2013

@lilinka111 tak ja sa liecim druhykrat....Niekto sa vylieci uplne,niekto sa k liekov vracia,niekto ich berie dlhodobo az do konca zivota....

ivousek1
3. júl 2013

@hroska
@lucinka0921 díky - ještě uvidím jak se rozhodnu - jsme vinařská rodina, tak je to trochu složitější.... díky holky🙂

lilinka111
3. júl 2013

@lucinka0921 dakujem moja za odpoved,,,,,,,,,,,verim ze sa nebudem k nim vracat,,,aj ked liecbu som este neukoncila,,,,,,,,,,

lucinka0921
3. júl 2013

@lilinka111 a ani sa neunahluj ju ukoncit.Minimalne rok po stabilizovani musis este brat AD a az potom mozes vysadit,ale jasne,ze po konzultacii s psych.ci ti to odporuci alebo nie.Ja som bola 9 mesiacov bez liekov,no zial vratilo sa to...Ale zvladnem to aj teraz a som sa rozhodla,ze uz sa mi to nikdy nevrati 😉 Som ja optimista 🙂

lilinka111
3. júl 2013

@lucinka0921 ale nesnazim sa ukoncit,len som sa spytala,radsej to budem brat len nie tie stavy uz,,fuuuuuuuuu

hroska
3. júl 2013

@lilinka111 jasne, to sa liecis este nie dlho. A ak by si sa necitila este uplne o.k.,da sa AD este zvysit. No a samaozrejme,treba sa preliecit dostatocne dlho aj 3,4 roky.Ja som vysadila po 3 a pol roku a do 3 mes. Sa to vratilo. Zalezi od vela veci,rozhodne sa neoplati liecbu ukocit predcasne,aj to je riziko,ze sa choroba moze vratit. Niekto sa prelieci a je o.k. cely zivot , tych je zial dost malo a niekto sa musi liecit opakovane a niekto musi AD uzivat cely zivot.

@ivousek1 fuuuuuu,tak to je problem 😝 😀 ,kedze ste vinarska rodina. To musis hladat potom take AD,ktore sa specialne zapijaju vinkom 😀

lilinka111
3. júl 2013

@hroska 🙂 vydrzim kolko bude treba,,,,,,,,,,dakujem

hroska
3. júl 2013

@lilinka111 fajn,presne tak,to je mudre. Tak ja uz to mam iste,na AD do smrti,ale soms tym uz vyrovnana! 😉

lilinka111
3. júl 2013

@hroska ked sa ináč neda musime teda zit z ad

mary1995
4. júl 2013

@ivousek1 Ja beriem tiež Zoloft a vôbec nepijem žiadny alkohol.

lucinka0921
4. júl 2013

@lilinka111 presne to vravim aj ja,radsej budem brat lieky a budem v pohode,ako bez liekov a trapit sa.... 😉

sandra2308
4. júl 2013

ahojte dievcata,chcem sa vas spytat,ako prezivate tie horucavy a ci po takych vacsich stresoch pocitujete nejake zmeny ,lebo ja beriem eliceu od septembra a stale od zaciatku je to tak,ze vzdy mi je 3 mesiace super a po troch mesiacoch som akoby na zaciatku,tak stale mam zvysenu davku,teraz beriem uz max.davku a som zvedava,co bude nasledovat,stale to iste dokola,uz som z toho zufala,ked si myslim,ze je dobre a mozno by som mohla byt tehotna,tak mi je strasne zle,zacnem si namyslat......neviem,ci mate niektora take stavy,ci by som nemala zmenit uplne lieky?

lelkeska
4. júl 2013

Ahojte chcem sa spýtat že aky je Serlift.Dnes mi ho dala lekarka miesto Fevarinu.

mary1995
4. júl 2013

@lelkeska už si tu dlho nebola som aj na Teba myslela, že akosi na tom. Nuž Serlift má účinnú látku sertralín, čo vlastne beriem aj ja . Ťažko posúdiť či je lepší ako Fevarin lebo každý z nás ináč reaguje na rovnaké AD. To som čítala , že z SSRI antidepresív má relatívne málo vedľajších účinkov, síce, že na príbalovom letáku je toho popísané až až ale to sú hraničné
situácie keď sa prejavia. Ja som na vysokej dávke a nemala som vedľajšie účinky akurát toľko, že asi 4 týždne som horšie spala, potom sa to upravilo. Vôbec nie som z nich ospalá, skôr by som povedala, že som aktívna.
@sandra2308 a ako dlho berieš AD ??

sandra2308
4. júl 2013

@mary1995 beriem ich uz 11.mesiac

mary1995
4. júl 2013

@sandra2308 tak to by už mali zabrať. A cítiš pri zvyšovaní dávky zlepšenie, lebo ja keď mne zvyšovali, tak som sa cítila vždy o niečo lepšie. Tam to bolo evidentné, že zvýšenie dávky bolo pre mňa prospešné. Keď sa Ti zdá , že Ti zaberajú AD len málo zvyknú pridávať na zvýšenie účinnosti AD aj antipsychotikum v malých dávkach. Keď ani to nezaberá, treba skúsiť výmenu AD. Tie naše choroby sú už také, že nie vždy sadne na ne prvý vyskúšaný liek, preto treba skúšať . A čo Ti hovorí po 11 mes. psychoš??

hroska
4. júl 2013

@sandra2308 hm a aku mas diagnozu? No okolo roka by uz nemali byt take vykyvy,ze sa citis ako na zaciatku,ako samozrejme nejaky ten vykyvyk este moze byt,alenie nejaky fatalny. Zrejme ta Elicea nie je pre teba to uplne prave,aj ked urcite v niecom ti pomaha,ale vidis nieco neutiahne ani na maxim.davke. 😨 Tak skus to zreferovat dr. a navrhnut zmenu liecby 😉

@lelkeska jeeeej, to mas ten liek co aj ja,aj mary,aj lucinka.A kolko mg mas predpisane denne? Nejakych velkych vedlajsich ucinkov sa nemusis bat,on je dost jemny,mozno trosku dlhsie zabera,tak sa nelakaj. 😉 Fevarin len predsa trosku seduje,mohla si byt z neho unavenejsia,to zo Serlifu nebudes,on je neutralny. 😉 Aj si dostala nejaky benzodiazepin k tomu?

No baby a ja dnes na kontrole,ziadne zmeny. dr.nechcela o zvyseni ani pocut.Vravela som,ze je mi trosku lepsie,ale depresia pretrvava,, 2x som sa k tomu vratila,ze teda,ci nezvysit,ale neuspela som,vraj by to nemalo ziadny vyznam. Takze tak,asi musim zatat zuby a bojovat dalej. 😝

mary1995
4. júl 2013

@hroska to je asi škoda, že si ju nevedela presvedčiť, však keď nemáš žiadne vedľajšie účinky prečo Ti to nepovolila. Však potom by si znížila. Snáď vie čo robí. Ale mne sa zdá, že už si úplne iná ako pred takými 3 týždňami. Myslím si, že postupuješ, ale vieš sertralín míá taký pomalý nábeh. A kedy ideš znova na ko?

hroska
4. júl 2013

@mary1995 neviem preco nechcela,povedala,len to,ze Sertralin dobre tolerujem a zatial sme si trochu vypomohli tym Lexaurinom,zvysenie by uz nemalo vyznam. a ten Lexaurin mi ponechala este v povodnom davkovani tyzden a potom znizovat 😝 Kontrolu mi dala o mesiac.mary aj ja dufam,ze vie co robi. 😨 Postup tam je,urcite,ale ved vies ako sa to taha,clovek by bol najradsej zo dna na den fit,ale to tak nejde.....viem to z 1. liecby. A tie zvasty ze zaberaju za 14 dni,to su keci,nikdy mi ziadne AD nezabrali za 14 dni,aby som bola uplne fit,stastna,vysmiata,bez priznakov choroby.Keby to tak bolo,tak tu nechodime a tieto nase choroby by sme si za tych 14 dni vyliecili doma ako chripku a hup znova do zivota,ako keby nic. 😉