Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

iveska
27. sep 2013

Ahoj baby som tu nova a ako tak pozeram niesom sama co mam problemy. Uz 11 rokov trpim panickou poruchov. Nemam rada velke obchody, jarmok a miesta kde je vela ludi, s malo k lekarovi chodi posledne 2 roky len manzel kedze ja nemozem, zacne ma prehanat, je mi na vracanie, mam navaly horucav , potenie proste hotova katastrofa, sem tam sa najde aj dobry den ked pojdem na nakup a prechadzku, praca neprichadza u mna do uvahy kedze nikde dlho nevydrzim co je na porazenie a uz som velmi zufala. doslova sa izolujem od okolia :( Ked mame mat nejaku navstevu znervozniem a este horsie ked mame niekam ist my, manzel ma velmi povzbudzuje a snazi sa mi pomoct. On sam si tym presiel a funguje normalne, ja ho neskutocne obdivujem 🙂 zacala som sa liecit pred 2rokmi ale bezuspesne :( Na zaciatku som brala Citalec a neurol ten mi ako tak poimohol ale kedze ma trochu bralo a spanie tak mi ho dr. zmenila ale zo vsetkeho co mi predpisala mi bolo zle :( pribrala som 50 kil :( uz rok som tam nebola ale asi budem musiet nic ine mi asi neostava, snad tu najdem male utocisko s mojim problemom, ked sa tu najde niekto kto ma rovnake priznaky nech mi napise ale poradte co mam robit, uz nevladzem :( :( :(

hroska
27. sep 2013

@andy231 no poviem ti pravdu,Alventa je pre mna ako usita,strasne rychlo zabrala,temer ziadne NU,doslova ma postavila na nohy a este aj taky bonus navyse, ze vlastne za nu ani nic nedoplacam, proste pre mna "zazracny liek". 😲 Tak u mna je to depresia aj uzkost,takze depresivnouzkostna porucha 😝 🙄

hroska
27. sep 2013

@iveska ahoj, no veru panicka porucha je to u Teba,ale ta sa liecit da a budes zase v pohode 😉 . Ten Citalec je dost slaby na taku PP ako popisujes Ty. 😝. Neurol jasne, ze ti pomohol, lebo je anxiolitikum , teda liek na uzkost a tvoja PP patri medzi uzkostne poruchy. Ale liecit sa musis AD, to su hlavne lieky,ktore musis uzivat dennodenne dlhu dobu,aby si sa vyliecila. Ten Neurol je ok,ale len kym AD nazabetu,teda nejaky ten 1.mesiac popri AD a potom uz len prilezitostne pri zatazovej situacii. A ake AD si uzivala a z ktorych ti bolo zle?

iveska
27. sep 2013

@hroska citalec bol z nich najlepsi co satoho tyka ze mi nebolo zle, paretin som brala, zyloram a z tych mi bolo zle od zaludka. aj ked sa dr. cudovala ze ako mi moze byt z nich zle.

andy231
27. sep 2013

@hroska tak super keď ti zabrala a už ti je dobre??? moja kamoška brala alventu ona sa ani z posteli nevedela postavit o dcerku sa jej musela starat mama a vravela mi že na tretí deň takú ulavu pocitila brala ju rok a teraz je ok. a ty si mala aj závraty?? ako ja také stavy že ti buši srdce stále

simka1111
27. sep 2013

@iveska ahoj, ja si tiez myslim co hroska, podla mna citalec je na taketo daco dost slabucky, mala si podla mna vydryat na paretine alebo inom ad. mozno to, ze ti bolo zle, mohlo byt NU - neziaduci ucinok , ktory by po case presiel , ja sa sice na pp neliecim ,ale zda sa mi, ze pp sa lieci dlhsie, teda treba dlhsi cas, kym ad zaberu... ale nie som si ista... a urcite je pre teba nadej , nadej zomiera posledna, je dobre, ze si sa k nam pridala, a vidno, ze chces riesit svoju situaciu 😉

lilinka111
27. sep 2013

ahojte kočky,dlhsie som ta tu neukázala,,,,ale stale na Vás myslim,,,,,,,celkom mi bolo dobre aj bez denneho neurolu pár mesiacov a tento tyzden dake zas take tlaky,,,,,,,a tak na vecer,,,,rano sa zobudim dost skoro ale potom este zaspim,,,,,dnes som citala ze ked je clovek ospalý ze serotonin v tele chyba,ale lieky Escitil uživam pravidelne ako mám,neviem či je to stresom,,v utorok idem na dovcu konecne po 2 rokoch tak preto takéto stavy,,,,,,fu nech je to uz preč,,drzim vam palce aby ste zvladali vsetko

mexico_16
28. sep 2013

Baby užívanie antibiotik pri AD je bezpečne ? Neovplyvňujú sa ?

simka1111
28. sep 2013

@mexico_16 ahoj, podla toho ake atb beries., ale vacsina atb s ad sa mozu 🙂 napis, ake atb

mexico_16
28. sep 2013

@simka1111 Sumamed 500mg 3 dňové

simka1111
28. sep 2013

@mexico_16 hej toto mozes, ucinna latka tam je azitromycin , to sa moze.... jedine keby si brala erztromycin, tak to sa nejako ovplzvnuje :P

mexico_16
28. sep 2013

@simka1111 dakujem 😉 ty sa ako sa cítis ?

simka1111
28. sep 2013

@mexico_16 ahojky, tak zatial tak kadejako , anhedonia pretrvava, ale som celkom aktivna :P akurat sa uciom anatku .... dufam, ze casom bude lepsie a lepsie.. ty?

mexico_16
28. sep 2013

@iveska ahoj, takto sa žiť nedá ! Potrebus nakopnut a nastaviť na správnu liečbu . Mala si dobrú liečbu a to ze si bola utlmena, tak to sme všetky asi cize to nie je dôvod na zmenu. Potrebuješ lieky, terapie si vyhľadať vo svojom okoli a začni si viac veriť. 50 kíl ? 😕 to je príznak typicky pre depku keď človek sa preziera a zahana tým stavy ! Každopádne začni brat lieky a postupne musíš chodiť von aj keď len pred bránu, postupne 200m od domu a časom zvládneš aj kolecko okolo bloku, neskôr potraviny aj návštevu s malou u lekára. Sama som tým prešla s poviem Ti, ze v prvom rade som si musela pomôcť sama. Lieky su fajn, ale musíš si pomôcť sama. Teraz sa ti to zdá absurdne co píšem, an mne sa zdalo keď som to počúvala od iných, ale mali pravdu a nato časom prídeš aj ty 😵 každopádne nic sa ti nestane, všetko su to telesne príznaky s ktorými sa naučíš žiť. Reálne sa ti nic nestane 😉 máš malú, musíš pre ňu žiť 😉 určite chceš ďalšie dieťatko a skús sa vyliečiť koli tomu napr. Niejaku motiváciu potrebuješ, záujmy a nesedieť doma ako vo väzení a ver, ze za 2 roky zvládneš aj robotu 😉 teraz sa ti to zdá absurdne, ale aj do tvojho života zasvieti slniečko 😉 máš skvelého muža, kt. ti určite pomôže a hlavne keď tým prešiel. A dôležité je aby si verila svojmu lekárovi😉 držkaj sa a odporúčam Evitovky 😉

mexico_16
28. sep 2013

@simka1111 fungujem normálne, teraz som chorá s deckami 😉

simka1111
28. sep 2013

@iveska ja si myslim to iste , co mexico_16 , podla mna to super napisala, uz to ze si pribrala 50 kil svedci o depresii, aj moja sestra sa liecila na depresie a v tomto obdobi taktiez takto pribrala, proste svoje stavy zahanala jedlom, aspon nejako sa upokojovala, co je to najhorsie, co mozes urobit, fakt , potom to aj jej doslo, ze robila velmi zle..... a je jasne ze treba brat lieky, bez toho to nepojde, ale musis sa snazit aj sama, musis sama pre to nieco urobit a nie len sediet doma, pomalinky sa musis prekonavat a pojde to, uvidis .... stale nam tu napis, ako sa ti dari, my ti stale pomozeme a poradime 🙂 😉

mexico_16
28. sep 2013

@hroska moja ake NU su pri Paroxetine ? Ja som nemala žiadne 😕

esselte
28. sep 2013

@lilinka111 Ja so tiež bola už úplne ok, liečim sa 2 roky, už som brala iba AD, užívam cymbaltu a už na začiatku septembra sa mi ukázalo presne to , čo tebe, potom s a to samo upravilo a potom znovu.Volala so lekárke a ona povedala, že je to záťažové obdobie, stres, mám zobrať príležitostne neurol alebo lexaurin, tak si dávam neurol, niektorý den je to úplne ok s niektorý nie som úplne v pohode.Povedala, že teraz pôsobí aj jesenné počasie, že v tomto období je možný návrat choroby, príležitostné ataky,tak uvidíme...

mariemmka
28. sep 2013

@mexico_16 Ahoj a pribrala si z neho ?a akou dávkou si začala ?

iveska
28. sep 2013

@simka1111
@mexico_16 baby kde najhorsie na tom je ze ma vzdy zacne prehanat pred tym ked nekam ideme a doslova mam strach ze sa niekde po...... ked tam nebude zachod. Dr. mi vravela ze a co ked sa to stane , kazda hanba rva 3 dni 😀 ale ked si predstvaim ze by sa mi to stalo niekde kde je vela ludi ci uz u doktora alebo v obhode hned ma prejde chut tam ist. Niekedy mam dobre dni ze nakup a ine zvladam bez problemov. ale niekedy hotova katastrofa 😨 Myslim ze jediny problem ktory mi najviac brani v cinnosti je to prehananie ☹

mariemmka
28. sep 2013

@iveska ahoj, ale to máš všetko z tých nervov, aj mna zo začaitku prehánalo ked som sa niečoho velmi bala, ale možeš si dať lexaurin, neurol na začiatok, kým nezačneš zasa brať AD.tie upokojujú 🙂

simka1111
28. sep 2013

@iveska a neskusala si aj nejaku psychologicku? mozno by ti pomohla, si myslim , ze s tvojim problemom by ti vedela pomoct ..... inac pocula som o takom pripade, kedy pacient sa velmi bal , ze sa strapni pred ludmi tak, ze sa posti, mal z toho strasnu traumu, podobne ako ty, ze sa bojis, ze sa niekde po... a terapeut to tak spravil, ze isiel s nim do obchodneho centra a postal sa , nikto v podstate nanho nepozeral, malokto si to vsimol , cize aj ten pacient si uvedomil, ze nic strasne sa nestalo v podstate a normalne ho zbavil jeho fobie... zaujimave, co?? ale vraj je to fakt pravda 😉

iveska
28. sep 2013

@simka1111 fuha tak potom mal dobreho psychologa 🙂 neviam ja som dajak s tou mojou ani neviem ci spokojna. Pocula som ze vraj vyzradila nejake tajomstvo jedneho pacienta dalsiemu. ako inac bola fajn ale neviem coi mam skusit nejakeho ineho ? crta sa mi aj robota a chcela by som do nej nastupit len sa bojim. je pravda ze uz asi rok neuzivam ziadne lieky lebo som nebola pri dr. ale uz v pondelok sa chcem zase objednat a skusit to este raz 🙂 som zvedava ako dopadnem ci zas nebudem sklamana a definitivne sa na to vy...... ale som rada ze sa mozem vyrozpravat niekomu kto to zazil a vie ocom rozprava. viem ze rodina aj lekarka sa snazia pomoct ale ten kto to nezazije nevie ake to je a cim clovek prechadza 😒

esselte
28. sep 2013

@hroska Ahoj, dnes sa mi stav trocha zhoršil, pociťujem znovu ataky, síce krátke, ale predsa.cez týžden som bola ok a znova. ale pripravujem oslavu narodenín, možno je to preto.lekárka povedala, že pravdepodne to robí záťaž. lieky mi meniť nechce a ja sa nejako bojím zobrať aj lexaurin, na noc som vzala neurol, ale neurol asi pôsobí kratšie.Keď som v práci je ok, asi sa tým doma príliš zaťažujem a rozmýšľam nad tým.Aj tebe sa ataky niekedy ukážu?Čo vtedy robíš?

simka1111
28. sep 2013

@iveska tak ked nie si spokojna so svojou psychologickou, tak ju zmen proste... a lieky su dolezite u teba, lebo vsetky tieto poruchy maju jedno a to iste spolocne... poruchu v serotoninovej transmisie, cize poruchu v posielani sprav v mozgu ... cize bez liekov to asi tazko prekonas .....to je fakt proste, a az potom budes vediet aj so psychologickou nieco riesit... a urcite sa na to nemozes definitivne vy... , proste musis skusat az pokym sa nevyliecis... nesmies sa vzdavat .... co potom , ako budes dalej zit zivot, uzavreta v byte len , s uzkostou ? to nie je zivot

mexico_16
28. sep 2013

Bez liekov si nepomôžeme. Zmen lekára. Nemôžeš sa nato predsa vysrat 😢 určite tá trápia aj kilá.. Skús zvýšiť príjem zeleniny, ovocia, otravy do jogurtu a pod. a btw neboj, nikde sa neposereš 😀 😵
@iveska

iveska
28. sep 2013

uvidim v pondelok sa rozhodnem kam pojdem ci zmenim lekara alebo pojdem k mojej prvej lekarke. BAby dakujem za podporu a teraz ma caka velmi narocne obdobie a ani neviem ako to zvladnem 😢 😢 😢 😢
@simka1111
@mexico_16

esselte
28. sep 2013

@mexico_16 Ahoj, ja som ti ešte nepísala, tiež užívam 2 roky AD, najprv som užívala venlafaxín, ale minulý rok presne v septembri mi ho lekárka zamenila za cymbaltu, pretože sme mysleli, že už mi nezaberá .Rok bol pokoj a teraz, znova v septembri sa mi ozvali príznaky panickej poruchy, volala som lekárke, ale ona povedala, že nie je možné, aby mi každý liek účinkoval presne rok, že je to skôr z prechodného počasia, väčšej záťaže, že si mám, ak pociťujem príznaky vziať lexaurin, alebo neurol.Keď som bola cez týždeň v práci, tak mi bolo ok,dnes sa cítim na figu, asi budem musieť niečo vziať.Možno, že na to, keď nemám nič iné,príliš myslím,budem asi musieť znova zavolať lekárke.Čo si o tom myslíš ty?

simka1111
28. sep 2013

@iveska Neni zac, rado sa stalo, rada poradim, ked viem .... A moja musis si uvedomit, ze narocne sme to mali a mame vsetky tu, nie si v tom jedina.. Ja napr. taktiez beriem ad, zatial mi tiez nie je do tancovania, pritom zacala som VŠ medicinu, cize mam aj vela ucenia, kazdy den chodim do skoly, musim sa sustredit, dakedy ma od uzkosti az vystiera, ale nic ine mi neostava len cakat a byt trpezliva.. Vies , ake to je sa ucit a pritom tie veci ta nebavia, netesia , pritom dakedy to bolo uplne inak , bavilo ma vsetko suvisiace s medicinou, len tak som s radostou nasavala vedomosti, ten pocit, ked si uvedomim , ze ma to nebavi je strasny ... Ale ja viem, ze je to len moj terajsi blby pocit, ktory neukazuje moje prave ja.... Proste posrala sa chemia v mozgu a to ma dosledky dost vazne..... Ale treba bojovat a ist za svojim , hlavne cez den byt aktivna, nepolihovat , hoc ta veci nebavia, proste treba ich robit, ony ta zacnu bavit a naplnat ...... Je tazke vystupit z toho zacarovaneho kruhu, ked raz do neho padnes... ale da sa to , ver mi .... Ja tiez zacinam chodit k psychologicke a verim, ze aj to mi pomoze 😉

mexico_16
28. sep 2013

@iveska myslela som otruby do jogurtu nie otravy 😀 😀 ake tazke obdobie ta caka ?