Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

zvolsiinylogin
28. apr 2014

@mata37 ja somumyvala pred zimou, minule som iba oprala zaclony a prezliekla obliecky...

lenka_21
28. apr 2014

@gretyka mna liecili na neplodnost uz dlhsiu dobu a po jednom neuspesnom IVF sa mi spustila tato moja choroba. Ked sa to potom riesilo, tak bolo potvrdene, ze je to nasledkom toho ☹ Mna najviac hnevalo, ze som pocas stimulacie hovorila lekarovi, ze sa necitim dobre, mam tlak v pleciach, nevladzem rano vstat s postele a pod.lenze on iba mavol rukou, ze to prejde ... nuz mylil sa nepreslo 😠 Chvilku ano a potom sa to vratilo plnou silou na tej dovolenke. ☹ Po tych vsetkych peripetiach co som potom s mm zazila tak sme sa rozhodli dietatko si adoptovat, presli sme pripravou a spokojne sme cakali v poradovniku na nas cas. 😀 V r.2011 som otehotnela (po 10 rokov snazenia sa) a to bol pre nas neskutocny sok 😅 Potichucky sme sa tesili, ale v 4 mesiaci zistili , ze dietatko zomrelo 😢 a dodatocne sa zistilo, ze sa zadusilo, lebo mam vrodeny trombofilny stav a nemalo dostatok kyslika...nuz opat tazka rana, ale pozviechali sme sa. Skoro do roka a do dna som zistila, ze som opat tehu (to uz bola mierna panika), ale nasadili mi hned injekcie na riedenie krvi a toto tehu uz bolo uspesne a mam nadherneho synceka. Ked mal 5 mesiacov tak nam volali, ze maju pre nas dietatko a ci si chceme adoptovat. Chvilku sme rozmyslali (maly mal len 5 mesiacov), ale nakoniec sme sa rozhodli a tak nam k tomu pribudla nadherna dcerka 😀 😀 😀

Myslim, ze nie je dolezite ci si v zivote zazila vela/malo proste hlava si nevybera a citis sa takto. Urcite treba hladat co ti spusta uzkost, ja som si dlhu dobu viedla kratky dennik a zapisovala som ako sa citim. Potom som v tom hladala nejaku suvislost. Napr.som mala paniku z cestovania v autobuse (neviem to kontrolovat a v hlave sa mi rojili "katastroficke" myslieky typu co spravim ked mi pride zle, budem mat hnacku a pod.) Riesila som to tak, ze prv som zacala vzdy s niekym cestovat v autobuse, potom som isla iba jednu zastavku sama (a pomoc som mala na telefone) a postupne som pridavala dalsie zastavky. Netlacila som na seba, cele to trvalo cca 6 mesiacov kym som to relativne dobre zvladala.

S tym cestovanim to urcite treba nejako zvladnut. Netvrdim, ze mam riesenie na vsetko, ale skus porozmyslat co ti dava istoty doma ... Ked som to riesila tak som na to prisla, ze pre mna bola istota, ze je nemocnica blizko a tabletky 😀 😀 😀, lebo som vedela, ze aj ked je najhorsie tak mi pichnu injekciu (inac tie my psychiatricka predpisala a tak som mala Apaurin aj s injekciami a striekackami vzdy so sebou 😀 a dam si viac Riva som tiez vzdy mala) 😀 😀 😀 a to mi zarucene zabralo. Potom som vlastne zistila, ze toto mozem mat kdekolvek zo sebou a hned sa to cestovanie zdalo prijatelnejsie 😅
Skuste niekde s mm vyrazit, ale daj si na to len 1 den. Uvidis ako sa budes citit, skus hladat co ti vlastne na tom cestovani vadi (ked niekde budete). Co ti bude sposobovat uzkost. Ak by si to zvladla, skus dalsi krat pridat jeden den navyse a uvidis ako to pojde. Hlavne na seba netlac, ja som tiez mala obdobie ked som chcela zazraky za 5 min. resp.vcera bolo neskoro, ale tak to neslo 😀 Moj mm tiez chcel ist na dovolenku, ale my sme cca viac ako 2 roky nikde neboli a potom sme to vyriesili, ze on isiel so starsim synom (ten je moj nevlastny 😀 ) sam a bolo im tam skvele. Ono je vzdy dobre ked ta mam kto trosku povzbudit a potlacit, ale ked ti nieco sposobuje uplnu paniku urcite nie je dobre to tlacit na hranu. Proste skus to doriesit tak, ze pojdu iba oni (zatial). Ty uvidis ako sa budes predtym citit a stale sa mozes rozhodnut, ze pojdes ... toto ti moze trosku odburat ten stres.

Tema muzi, tak to radsej nepisem, lebo to je na dlhy roman ... moj tiez nebol zo zaciatku nejaky napomocny a podla mna ani doteraz moje stavy nechape, ale aspon ma zastupil v domacnosti, nezvykol mi nic vycitat, chodil som mnou po psychiatroch a vzdy si vypocul co povedali. Popasovat vsak s tym vsetky som sa musela ja sama - on sladko v noci spinkal a ja som po nociach riesila ako to vsetko zvladnem ... Ked som s niecim zacala tak sucho skonstatoval, ze on to neviem pochopit a nerozumie z coho mi je zle ked sa nic nedeje 😕 😕 😕 ...no totalny salam, parky, veget 😀 😀 😀

mata37
28. apr 2014

@zvolsiinylogin jja mám svoje recepty, včera som napr. robila harlekýn úplne jednoduchý zákusok a bol výborný. ak budeš mať záujem pošlem Ti do internej pošty recept.

zvolsiinylogin
28. apr 2014

@mata37 robila som uz harlekyna....je aj zakusok , aj torta, ale posli, porovnam.....dakujem 🙂

mimok
28. apr 2014

@zvolsiinylogin ale ja si nechcem nic urobit, si to zle pochopila, ked mi je zle mam take myslienky a strach z tych myslienok

mimok
28. apr 2014

@lenka00 este aj teraz mas nutkave myslienky? Ja mam ako strach aby som nieco neurobila

zvolsiinylogin
28. apr 2014

@mimok nutkave myslienky nieco si urobit - tak si to napisala presne.....ked si uz nieco urobis, uz bude fakt zle.....radsej ta nacpu liekmi, neviem, ci ti to pomoze, aj sa trochu divim, lebo u nas, keby si to takto povedala, skoncis na psychiatrii bez milosti, rukavniky dozadu, inekcia na uspatie a uz si tam...a potom elektrosoky....aj ked ti to vadi, neviem, ja by som o tom moc neklabosila....neviem, ci vobec rozlisuju, myslienky, nieco si urobit, alebo chciet si nieco urobit, a vlastne od toho si krocik.....nas upozornovali, ze na taketo stavy su presne urcene lieky, ale kym nezaberu moze sa stat, ze dosiahnes hranicu chciet si nieco urobit, v ramci dajakej euforie co vyvolavaju....no, drzim palce....

zvolsiinylogin
28. apr 2014

@mimok teraz nechapem, precitaj si, co si pred tym pisala...je rozdiel, nutkave myslienky nieco si urobit, a nutkave myslienky nieco urobit.....trosku som teraz zmetena...lebo v prvom pripade je to cista hospitalizacia...

mimok
28. apr 2014

@zvolsiinylogin zle som to tam napisala, este mi tak nezabrali lieky a ked mam uzkost tak mam myslienky v hlave a z nich mam strach, aby si nieco neurobila. Urcite si nechcem nic urobit. Ved mam dcerku a cakame druhe babo. Len mam strach

mimok
28. apr 2014

@zvolsiinylogin a este ako ja dobre prespim, citim uz ze zacinaju zaberat, len mam ten strach. Mozno je ten strach z toho, ze ja citam neziadujuce ucinky a bum hned mam strach

nunuka13
28. apr 2014

baby môžem sa opytať -- mám aj také stavy, že na mna príde velká unava okolo obeda, rozbúši sa mi srdce - ked som doma tak ked si lahnem prejde to ale ked som v práci - chodím sedím dýcham - vacsinou to rozdýcham alebo rozchodím - ale nie som vo svojej koži - - proste nevládzem som vyčerpaná - pred mojou priatelkou panikou, ktorá je so mnou v dobrom aj zlom - som bola plná energie - cez den som si malokedy lahla - mne panika zacala vo velkom ked mal malý cca 1 rok - ked som bola este na rodičovskom s malým tak som si vzdy s nim na obed lahla a nejako som vydržala ale teraz je to o tom že cakam čo to zas bude za den --

samozrejme manžel absolutne nevie o čo ide -- vcera mu hovorim, že zase sa citim nervozna a ledva sa zvladam a on mi povie aj ja som nervozny 🙂 a vymenoval mi co ho vsetko caka a co musi vybaviť - vravim ale ja nie som nesvoja so samotnej práce ... ale asi to poznate...

zajtra idem ku psychiatricke - lieky som nezacala brať dufam, že ma nezvozí - ale ja sa bojim tie lieky brať, že sa to zhorší -

danielagabriela
28. apr 2014

@zvolsiinylogin ahoj, aj ja trochu peciem, a ak ti mozem poradit, tak ja davam 2pl bieleho cesta a 1 tmaveho, a vzdy mi vyjde pekne mramorovo, tak mozno v tom bola chyba..🙂

danielagabriela
28. apr 2014

@nunuka13 muzi a v podstate nikto, kto toto nezazil, tak to nepochopi, ja mam super mm, ale toto nikdy nepochopi...a tie lieky si skus nasadit aspon po stvrtinke, moze sa ti to chvilkovo zhorsit, ale potom ti bude urcite lepsie, a keby sa ti to v praci nedalo zvladat, tak na zaciatok aj pn, ak to inak nepojde a k tomu aj nejaky benzak🙂
A ake liekyti predpisals?

nunuka13
28. apr 2014

@danielagabriela mam frontin a valdoxan 25mg - - jediné co som zacala brať bol pol neurolu 0,25 večer cca tretí týžden

nunuka13
28. apr 2014

@danielagabriela ale ja som mala predtým ako som zasla ku psyche uz zachvaty skoro stále /to znaci aj 6-7 denne - najlepsie boli tri za sebou v jednom obchode - to som sa už aj smiala, že teda už som totálne mimo/ tak si neviem predstaviť, že sa to ešte zhorsí - ale musim priznať od tej navstevy som mala taký brutal skutočný zachvat jeden -- ostatne som nejak rozdýchala, či ignorovala a teda vtedy odišli skorej ako sa naplno rozvinuli

ellizabeth
28. apr 2014

Ahojte,ja uz som tu neprispela straaasne dlho,mozno aj rok,lebo bolo vsetko super...ale zas sa stalo nieco zle a mozem si za to sama...Znova sa mi spustili depresie-bohuzial mojou chybou,nakolko som zacala zasa pit-teda nie ze by som pila kazdy den,ale obcas som si vedela vypit,aj ked beriem lieky...potom mi samozrejme bolo zle,zaprisahavla som sa,ze uz nebudem pit-mala som obdobie,ked bolo zle a zacala som brat lieky,tak som rok nepila,bolo mi fajn...a teraz som sa zas do toho dostala,ja si nemyslim,ze som na alkohole zavisla,iba ked zacnem pit,neskonci to pri jednom pohariku...v sobotu sme boli na velkej akcii-vypila som straaasne vela alkoholu...a skoncilo to zle,dostala som amok,zbila som svoju sestru,chcela som sa znova zabit a nie len seba-nakoniec prisli pre mna moji rodicia a poslali ma domov spat,ja viem je to strasne,ale ja neviem co dalej,mam dieta,milujem ju nadovsetko,ale proste nic ma uz nebavi,uz nikdy nechcem nikoho stretnut...uz nikdy nechcem vyjst z domu,hambim sa,ako jedna dospela stara baba moze toto robit?Mala som v mladosti problemy s alkoholom,potom som otehotnela,nepila samozrejme-potom prisla choroba a lieky -tak zasa rok bez alkoholu,ale teraz ako beriem lieky a aj tak som obcas pila....mate niekto podobnu skusenost? ja viem,ze je to vsetko strasne,ale snad sa najde n iekto kto aspon trosku pochopi co citim a co prezivam-aj ked ja sama to neviem vyjadrit-len ma prosim neodcudzujte-to je to posledne co potrebujem...

lenka00
28. apr 2014

@mimok ano, kdyz se mi ted zase vratila ta uzkost, tak se vrati i ty nutkave myslenky...to co psala zvolsilogin to neres, to tak samozrejme neni, vsichni chapeme jak si to myslela....je to ta silna uzkost, ze by sis mohla neco udelat a porad na to clovek mysli a cim vic se snazi na to nemyslet, tim vice na to mysli - to ma vetsina z nas, akorat kazdy ma strach z neceho jineho...ja se bojim, paradoxne tech nutkavych myslenek, bojim se, ze je mam a ze uz se toho nikdy nezbavim...no zacarovany kruh...az se zklidnis, tak uz budes ze je to hloupost a pomalu se myslenky budou ztracet

zvolsiinylogin
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gretyka
28. apr 2014

@lenka_21 Ja si myslim, ze Ty by si mohla aj knihu napisat, ja by som si ju rada precitala, naozaj pises putavo, aj ked skoda, ze na takuto temu.
@mimok Nutkave myslienky mam aj ja, ale mala by si ist na psychoterapiu, psychologicka by Ti poradila, ze ako ich prekonavat.
@ellizabeth Aj Ty by si mala ist za psychiatrom, on Ti povie, ze co robit, mozno Ta posle aj na odvykaciu kuru, ak to nezvladas s alkoholom. Ja radim, urcite vyhladat odbornika, ak to naozaj chces riesit, ale mala by si, najma, ak mas dieta, lebo ono Ta potrebuje. Urob to kvoli svojmu dietatku, ak uz nie kvoli sebe.

zvolsiinylogin
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zvolsiinylogin
28. apr 2014

@lenka00 neviem ako u vas v cechach, ale u nas su dva pripady okamzitej hospitalizacie - 1., ohrozujes inych na zivote, a druhy 2. ,ohrozujes seba na zivote..... a maju to osetrene aj zakonom....jednoducho si uznana za nesvojpravnu...tak nehovor, ze nieco nie je tak ako naozaj je a praktizuje sa...
ale niekdy su asi vynimky z tohto pravidla, coho som prikladom.....

danielagabriela
28. apr 2014

@nunuka13 ja mam tiez frontin ako benzak, a som z neho trochu ospala, ale beriem, alebo neberiem skoro vobec, ale na zacuatku som hi brala cca mesiax v kuse a bolo mi lepsie a aj to ospanie preslo rychlo...yakze by som skusila aspon to zatial a tie zachvaty nemusia vobec prist, ani zhorsenie, teraz su lieky vacsibou s postupnym uvilnovanim a tie by mal clocek znasat lepsie🙂 ale neviem ake su tie tvoje, ja sa v tim moc nevyznam..

1andrea111
28. apr 2014

neviete čo je s hroskou, že sa neozýva?

svija
28. apr 2014

Ahoj,
nakukuju po delší době a mrzí mě, že tu řešíte taková závažná témata jako jsou případy okamžité hospitalizace. Navíc se některým z vás obtíže zase zhoršily, to je škoda ☹ ☹ .

Já přináším dobré zprávy, dnes kontrola, cítím se dobře i na té své pidi dávečce a do budoucna jsme se dohodli na úplném vysazení. Zatím u mě vždycky ty mé obtíže byly způsobeny těhotenstvím a kojením, tak ještě uděláme pokus, jak to dopadne, když tentokrát žádné další těhotenství nebude. Doufám, že dobře 🙂. Kdyby ne, tak se vždycky můžu k lékům vrátit.
V červnu ještě dělám závěrečné zkoušky té svojí čínské medicíny, tak se učím, co to jde. během téhle doby samozřejmě s léky hýbat nebudu. Tak mi držte palce, ať to dobře dopadne.

lobos
28. apr 2014

Ahojte maminky, neviete mi poradit v Bratislave nejaku dobru psychiatricku? Co som chodila k jednej doktorke, zial uz prestala ordinovat a s novou nie som moc spokojna, dakujem Martina

lenka00
28. apr 2014

@zvolsiinylogin nerozumim proc to tak rozebiras, my jsme tady od toho abychom si navzajem pomahaly... a pokud teda nechapes, co jsou nutkave myslenky a zamenujes to za chtene umysly, pak asi nerozumis primo problemu a netrapi Te deprese nebo uzkosti, protoze to co jsi tady popsala, uz opravdu neni legrace...mimok je tehotna, prisla si pro radu a ne pro popis hospitalizace, coz bych s tebou velmi tvrde nesouhasila - to co popisujes je mozne u tezkych schizofreniku, ale u pacientu s tezkou depresi je to opravdu velmi velmi prehnane...tak pokud mezi nas nepatris, tak prosim prestan ostatnim nahanet hruzu

lenka_21
28. apr 2014

@nunuka13 nepises nahodou o mojom muzovi ...ako by som ho pocula 😀 😀 😀 Kasli na to a zacni brat lieky tak ako mas, urcite ti to pomoze. Ked to prestanes riesit tak sa budes citit lepsie. Ja som bola presvedcena, ze ich bude brat do konca zivota a tot pozri ako to dopadlo 😉

@ellizabeth Boze, ty urcite vyhladaj pomoc ...OKAMZITE!!!! Teda vidim podla pasu, ze si tehotna a toto moze byt cele nebezpecne. Mas zodpovednost za babetko a ked si mala problem s alkoholom v minulosti urcite musis ist na zastavenie tahu! A urcite ta neodsudzujem, proste ked hlava nefunguje tak to je zle a aj alkoholizmus je psychiatricka diagnoza - taka ista ak to moja ci inych bab na fore. Este raz opakujem ty musis zastavit tah, lebo si s tym neporadis ... Pri alkoholizme nie je jedno kolko a ako casto pijes, ale, ze pijes... Drz sa!!!

lenka_21
28. apr 2014

@lenka00 absolutne suhlasim, prepac @zvolsiinylogin, ale prehanas a naozaj @mimok strasis. Lezala si niekedy na psychiatrii??? To co popisujes sa mozno aplikuje, ale pri tazkych stavoch, Ja som mala tiez nutkave myslienky a nikto ma neprivazoval a nic mi nepichali ...

kk77
28. apr 2014

@zvolsiinylogin Aj ja musim nesuhlasit! Pred rokmi na zaciatku liecby ma tak nastartovali AD, ze sa mi spustili nutkave myslienky, konkretne take, ze ublizim mojej rodine, zavolala som hned psychiatrovi, ten si ma hned pozval k sebe a ja som mu tam revala, ze preboha ja sa velmi bojim a ze sa tie moje nutkave myslienky spajaju s nozmi a nemozem sa na ne ani pozerat, lebo sa mi hned spustaju panicke ataky. Vypocul si ma a uplne kludne mi povedal, ze som asi desiata co sa jej to spaja s nozmi a ze nech sa nebojim, ze urcite nikomu nic neurobim a pridal mi Rivotril. Pri odchode som sa ho este raz pytala ci naozaj nikomu nic neurobim a on mi odpovedal, ze pri tejto diagnoze urcite nie nech sa nebojim, ze pri inych by to bolo ine. Vsetko casom pominulo a uz som na to uplne zabudla. Neboj mimok nic si neurobis, len sa porad s lekarom. Paradoxne ma vtedy ani nenapadlo, ci ma hospitalizuju alebo nie, len som nechcela vykonat nic hrozne. Ja viem, ze si tehotna, ale predsa by si asi mala brat niekedy ten diazepam, lebo to utrpenie je pre babo asi horsie ako ten diazepam, to je len moj nazor. Co som tu napisala je pre mna velmi intimne, ale verim, ze vam to pomoze na vasej ceste, hlavne sa nebat.

lenka_21
28. apr 2014

@mimok uplne suhlas s @kk77. Ja som brala benzaky pocas tehu a vsetko je OK... Mne Dr.vysvetlovala, ze nebratim mozem dietatku ublizit viac ...