Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

monfat
19. apr 2011

@cuttina ja viem to na sebe, ja tiež ešte v čase ked som nebola stabilizovaná, nejaké to vínko so mnou vedelo riadne zamávať, dokonca sa mi niekedy na druhý deň vrátila aj depresia, ale ked už budeš stabilizovaná a AD poriadne zaberú o také tri mesiace, môžeš si trocha dovoliť, samozrejme s mierou 🙂 🙂 . ja som rada, že tu existuje toto forum, že sa tu môžme podebatovať, poradiť a mám z teba radosť že si to zvládla, neboj a už bude len lepšie a lepšie, najhoršie už bolo 😀 už to máš za sebou. hocikedy mám tiež taký pocit a zapochybujem o sebe, ale ked si potom spomeniem že celý ten stav je len v mojej hlave, tak si poviem že ved ja nemám vlastne žiadnu chorobu 😎 drž sa moja 🙂

monfat
19. apr 2011

@lucia888 máš pravdu s tými bývalými. Treba to dostať z hlavy raz a navždy. Azda nebudú tí chlapi mávať s našou psychikou 😀 😀 😀
Mám sa fajn dik za otazku, zatiaľ si to nijako nepripúšťam a od budúceho týždňa idem na 2 krát do týždňa polku, tak hádam sa to nejako rapidne nezmení. snažím sa niečo robiť, nemyslieť na to 🙂
Držim palce baby 😉 hlavné je to aby ste verili že sa z toho dostaneme 🙂

aninakr
20. apr 2011

Ahoj holky, tak jsem zas zpět...měli jsme teď šílený období a už to snad bude zas na chvilku v klidu. Mojí sestry tchána umřela sestra, týden na to ten tchán měl infarkt, pak se nám po 4 letech ozval jeden známý, který, což jsme pak zjistily, má 4 děti (2,3,5,11) a že nemá vůbec peníze a děti nemají co jíst, to bylo něco pro mě... nechali jsme ho poštípat u nás dřevo za 200,- a pak jsem mu ještě nalifrovala vše co jsem mohla postrádat, od jídla až po oblečení, pleny a hračky, odvezly jsme ho a když jsem viděla v čem žijou (polorozpadlá roubenka, všude bordel a ta 11 holčička šla s kýblem někam k potoku....) no peklo. další týden, jsem málem přišla o práci do který bych měla nastoupit od září a kamarádka už po 3tí potratila....atd ...No můž vám říct, že úzkostí a záchvatů bylo až až, připadalo mi a chvílema a ještě připadá, že se snad zblázním a to i sama ze sebe, mám šílený sny.... no comment. doktor mi řekl, že to bude dobrý a snažit se na to nemyslet a že pozapomenu, ..ale kdy...Už bych tak chtěla být v pohodě, Cipralex už do sebe tlačím 2 měsíce a fous..chvilkama je to lepší - tř. 3-5 dní, a pak zas 2 dny v tahu, jsem jak na houpačce. UUUUUááááááá ☹
Jinak se všechny držte!!!!!!!!!!!

monfat
20. apr 2011

@aninakr tak si si teda toho prežila. Stresu sa v dnešnej dobe nedá vyhnúť ani predísť. Musíme sa asi naučiť žiť s takýmito ranami do duše. Ja ťa chápem, hocikedy ked vidím v telke v správach nejaké deti čo nemajú čo jesť, tak potom o nich rozmýšľam, nespím 😉 to že si ako keby na hojdačke, je iste preto, že máš výkyvy nálad a stresu 😒 Tak sa snaž prijať všetko tak, že to je život a takéto veci niekedy prináša, ale bude dobre 🙂 Drž sa

cuttina
20. apr 2011

@lucia888 Luci, nevie o ziadnych liekoch... Odsudil by ma v momente!
Co ti mam presne napisat? Hodim ti to do schranky.

cuttina
20. apr 2011

@aninakr Tak to mas teda peklo ☹ .
Inak ja to mam presne tak isto. Cca 5 dni v pohode a potom som zase down...
Myslela som, ze ked mi Cipralex zaberie, uz to bude iba lepsie....
Drz sa!

robert1982
20. apr 2011

ahoj chcem sa spýtat či je možné brat Elicea-escitalopram ráno 10mg a kombinovat to s Trittico večer jednu tretinu? má s tým niekto skúsenosti? dajú sa spolu kombinovat??? Lekár mi povedal že mám visadit Eliceu a brat len Trittico ale myslím že to mi nestačí kedže beriem 20mg elicea....xanax 0,5 sr 1-0-1 Ja som mu povedal že mi neni dobre z tej eliceii a on že tak to mám vysadit ale jak to už vysádzam a už som na 15mg tak mi neni až tak zle tak rozmýšlam či si ho ešte chvílu nenehám...

andy.a
20. apr 2011

@robert1982 a Ty si si neprečítal IP odo mňa,ktorú som Ti písala včera v noci ?? 😨 😨 😨 😨

presne som to tam rozpísala....Elicea a Trititico sa bežne kombinuje....Trittico je kombinovateľné s akýmkoľvek AD,samozrejme okrem tých,čo sa berú na noc/Valdoxan,Mirzaten a pod..../ ..väčšina pacientov to tak užíva,že ráno má denné AD a na noc Trittico,kt.upravuje štruktúru spánku...pozor !! atidepresívny efekt má Trittico až pri vyších dávkach 200-300 mg,aj viac...inak len upravuje ten spánok 😝 😝 😝

užívať len 1/3 Trittica pri depresii je podľa mňa totálna blbosť 😝 😝 😝 😀 😀 😀 🙄 🙄 🙄

písal si,že Ťa lieči nejaký docent ?? 😕 😕 😕

žiaľ všelijakí tí docenti ,profesori a pod.,čo majú XY titulov pred menom a za menom málokedy prídu do styku s ozajstným pacientom,česť výnimkám....venujú sa skôr výskumu,chodia prednášať na kongresy a tak 😝 😝 😝

robert1982
20. apr 2011

ahoj Andy jasné že som to čítal ved som aj odpísal 🙂 tak teda skúsim k tomu pridat to Trittico u uvidíme čo dalej..... ešte jedna otázka 😀 môžem si dat ráno Elicea 10mg + Xanax SR 0,5 a večer jednu tretinu Trittico??? je to v pohode liečba? na tie moje bolesti na hrudníku atd... a pomaly by som zvýšil Trittico na jednu celú tab. vopred dakujem za odpoved 🙂

andy.a
20. apr 2011

@robert1982 môžeš,je to OK 😉 😉 😉 v pohode 😉 😉 😉

kifo
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
aninakr
21. apr 2011

@cuttina Díky díky, včera to bylo docela v pohodě, ale dnes v noci jsem měla zas "záchvat" asi na 10 minut, pak jsem sice usnula, ale dnes jsem jak mátoha, unavená a hlavu mám plně vymydlenou. Už aby to zabralo normálně. A Dr. my ještě říkal, že ten celý je na mě až až páč jsem hubená (48kg na 164 výšku), snažím se ztloustnou, ale někdy prostě nemám vůbec chuť k jídlu, snažím se na sílu, ale to taky moc nejde. Jsem hlavně zvědavá kdy už to zabere, neumím si představit, že bych s tím normálně fungovala a hlavně v práci. Vím že je to individuální, ale ...

monfat - s těma dětma je to fakt hrozný, já v tom našem případě bych se i rozdala, ale manžel je naštěstí rozumnej a stopnul mě, páč by nám tu nezbylo nic... už nám zase volaly, jestli nám náhodou nepřivezly dřevo, že by zas poštípal. Mají nám zase várku přivézt za 14 dní, tak se mu ozvem, nic jinýho pro ně udělat nemůžem..... furt na to chvílema myslím a je to fakt děs, mám před očima tu holčičku s tím kýblem..je to fakt hrozný.....

Jinak moc děkuju za podporu všem a taky se držte....

cuttina
21. apr 2011

@aninakr To poznam... Ja neviem, ci mi uz naozaj zabera, lebo chvilu je dobre, potom zas zle... Ja mam 58kg a vysku 178cm a tiez sa musim doslova nutit do jedla. Potom mam den, kedy mam zase velke chute, ale vacsinou nie. Musim sa vratit k povodnej vahe, lebo vyzeram ako kostra.
Je divne, ze ti to tak dlho nezabera...
Nerozmyslal dr. o zmene AD-ka?

sonoio
21. apr 2011

@kifo ty kokso,ty si iny sef..mat tak tvoje trouble 😒 asi si si zle stanovil,co je vlastne tvoj problem,tot vsjo..ja si proste neviem predstavit riesit v depresii podobne" kiksy" 🙄 .

svija
21. apr 2011

@robert1982 - já jsem taky měla Eliceu s Tritticem dohromady, brala jsem 20 mg Elicei ráno + 75 mg Trittica večer (+ potom ještě jeden další psycho lék večer). Tak držím palce 😎 .

robert1982
21. apr 2011

@svija dakujem 🙂

aninakr
22. apr 2011

@cuttina ahojky, už jsem měla ze začátku ten Zoloft a bylo to šílený, jsem ráda, že při těhlech AD mi to jakž takž sedí, nechtěla bych bít zase na začátku, to bylo fakt šílený...ale i tak už by tom ohlo zabrat. Třeba včera večer, kokala jsem na televizi a byla jsem plně v klidu a z ničeho nic my začalo být horko, bolet mě hrudník a dostala jsem vyloženě asi 2minutový záchvat, bylo to strašný, ale přešlo to rychle. Pak jsem se snažila přemýšlet, jestli mě něco v tý hlavě přeci jen neprobíhalo a ne...byla jsem v pohodě...netušim, jestli to bylo nějaké podvědomí???!!! Páč jsem ten den mluvila se svou spolupracovnicí v tý práci kam se mám vrátit a zas mě nepotěšila, je to 50 na 50 jestli budu nebo nebudu bez práce...ale jsem si jistá, že jsem na to v tu chvíli, u tý televize nemyslela. Jinak dobrý...dnes zatím v pohodě, byla jsem s malou asi 3 hoďky na procházce a v klidu, i teď se cítím dobře... ach ten mozek nevyzpitatelnej...
Jinak jsme na tom fakt podobně s tou váhou a je to docela peklo viď?? Hlavně já mám z toho i komplex....musim přibrat!????!!!! ale jak to netuším.. a do toho ještě kouřím, ale na to, přestat,nemám prostě vůli a nejhorší na tom je, že mi to chutná a jakoby se tím i uklidňuju......uuuuuááááááá

leyla.x
22. apr 2011

Ahoj děvčata a chlapci,
jsem tu nová. Beru AD - Citalopram 10mg denně. Prvních 6 dní jsem brala pouze půlku, což je hodně málo a ted beru 3 dny 10mg. Trpěla jsem panickými ataky v obchodě ve frontě (odkud jakoby není úniku) a také v autobuse (odkud při jízdě také není úniku). Měla jsem problémy s manželem, s matkou, jsem na mateřské, mám 16ti měsíční dcerku - takže sociální izolace, na kterou jsem nikdy nebyla zvyklá. Všechny tyto věci byly spouštěčem úzkosti a deprese. Ještě než jsem začala brát Citalopram, jsem sice byla schopná běžných denních věcí - postarat se o dcerku atd., ale s velkým přemáháním. Navíc mě nic nebavilo, ale vůbec nic!!! Na nic jsem se netěšila, ani na manžela ne a ani ze své milované dcerky jsem nedokázala mít radost. Je zajímavé, že ta depka byla vždy nejhorší dopoledne a odpoledne, většinou tak kolem 15.30 začala pomalu ustupovat a večer jsem se většinou cítila v pohodě. Také jsem ji neměla každý den, ale jen třeba 3 dny a pak zase byly 3 dny v pohodě. Nevím, nedokážu si to vysvětlit.
Ted s Citalopramem je to to samé. Nejhůř mi je dopoledne, během dne to je lepší a večer jsem úplně v pohodě. Cekám, až mi Citalopram zabere i na ty dopolední úzkosti a deprese. Měl jste to někdo taky tak? Ze jste měly depresi a úzkost po ránu, dopoledne a pomalu k večeru se to zlepšovalo? Samozřejmě, večer jsem vždy měla nejvíc energie, dokonce i záda mě přestaly bolet, ale dopoledne se to nedalo vydržet. Jak ta nálada, tak ty záda....Zajímavé, co? 🙂

sonoio
22. apr 2011

@leyla.x nie,nie je to nic neobvykle,tvoje stavy sa pri depresii nazyvaju ranne pesima,je to uplne bezne,u depresii sa rano citis nepouzitelna,a vecer je to castokrat ovela lepsie 😠 este citalopram uzivas kraatku dobu,z toho si zacala na minimalne,skoro vobec neucinnej davke,cize musis cakat a cakat a cakat..nie je to ako s infekciou a atb, depresia sa lieci pomaly, a veeelmi postupne odbudaju rozne prizaky 😢 a niekedy sa ti moze zdat,ze to vobec nema ucinok,atd atd..niekedy bude horsie,niekedy fajn...chce to cas a trpezlivost,len nezufaf, prijmi to ako fakt, momentalnu situaciu,a pomaly to prejde. 😵 😉

leyla.x
22. apr 2011

@sonoio díky za podporu. Já ten fakt porád nejak neumím prijmout a porád se pozoruju jak blázen. A kolikrát si ríkáma, ze mi v hlavě přepne a odvezou mě rovnou do léčebny. Někdy je to opravdu příšerný. Ty sama jsi někdy AD brala? Ještě mám jeden dotaz, mám problém se spánkem a psychiatrička mi předepsala k Citalopramu i Lexaurin. Bojím se ho ale vzít, protože jsem asi dost citlivá na psychofarmaka. Už jen když jsem si brala tu půlku Citalopramu, jsem měla strašný úzkosti, které trvaly treba 5 hodin...Takže toho Lexaurinu se bojím, aby mě to nějak nedostalo....Prosím, poradte

sonoio
23. apr 2011

😖 neboj,tie myslienky,a pocity su pri depresii,a uzkostiach uplne nrmalne,pocit ,a obavy zo zblaznenia sa..jj,uplne normalne,ked sa bojis vyjst z domu,a mas strach,ze na ulici vyvedies nieco,"mimo".. 😢 a hned ta odvezu,strax ostat sama,atdatd..
ano,j som brala AD, a tak minimalne po 3 mesiacoch zacnes citit zlepsenie,niekedy uplne,niekedy neskor,skor,je to roznemzalezi od "hlbky" depresie.. 😔
aj ja som mala problemy s nespavostou,a veru,trvali dllllho,a inak ako bez bzd,alebo inych liekov na spanie sa to zvladnut nedalo.neboj sa toho lexaurinu,zo zaciatku ti moze byt velmi napomocny.a neboj sa toho,ze sa stanes "zavisla", to casom,az ti bude ok zvladnes.ja som mala krizu uz 2x,a prave ten druhy x som mala velke problemy s uzkostou a nespavostou, a co vsetko som brala na spanie... ☹ 😲 no casom sa to zacalo zlepsovat,a nakoniec som uplne vysadila vsetko bez ziadnych problemov. neboj,hlavku hore,treba len vydrzat. 😉

andy.a
23. apr 2011

@leyla.x ja som Ti písala IP,v podstate aj
@sonoio Ti všetko popísala....na PP sa dáva citalopram minim.40 mg,ideálne je 60 mg....na vyššiu dávku si zvykneš...tých 5 mg je akoby si nebrala nič....

a Lexaurin je anxiolytikum,sedatívum,teda liek na ukľudnenie,na úzkosti,nežiad.,účinky by si nemala mať....nemôžeš porovnávať AD a sedatívum.....možno budeš z toho Lexaurinu utlmená,keď zle toleruješ lieky/ ,ale ukľudní ťa 😉

90 % ľudí,čo sa lieči na depresiu a úzkosti,máva tie rána a doobedia najhoršie....zvyšok máva večerné pesimá....časom to ustúpi 😔

držím palce 😉 😉 😉

ak som niekomu neodpísala na IP,sorry,nestíham....keď mi vyjde čas,tak odpíšem 😎 😎 😎

tak papá a pohodové sviatky Vám všetkým želám 😵 😵 😵 😵 😵 😎 😎 😎

robert1982
23. apr 2011

@leyla.x ahoj 🙂 viem čo prežívaš ja som mal to isté aj mám len je to teraz lepšie...mám telesné príznaky 2roky bolesti chrbta zahmlené videnie atd...a z toho mám velké depresie! Myšlienky čo máš som mal tiež..... také som blázon? určite skončím na psychiatrii! a to neni dobré! ale od toho tu sú tie AD citalopram ale on ti zaberie až za 3týždne možno aj viac.... tiež sa bojím bárzjaké lieky brat... prví krát mi predpísali citalopram 20mg a ja som bral iba 5mg nevedel som zvíšít dávku tak mi bolo zle a to som 85kg chlap 😀 nakoniec beriem escitalopram 20mg čo je maximálna dávka a je o dost silnejší liek.... a teraz ten Lexavrín ja som ho bral rok ešte nepoznám nikoho komu by bolo zle z lexavrínu či že ničoho sa neboj to ti spraví len dobre zle určite nie! 🙂 prvé dva dni budeš otapená ale potom ani nebudeš cítit že si si niečo dala a bude ti dobre... treba sa liečit čím skôr! neurob takú chybu ako já! Neboj bude všetko ok držím palce maj sa 🙂

robert1982
25. apr 2011

ahoj už štyri dny som nespal poriadne iba 4 hodiny denne! odkedy som si nasadil Trittico tak od vtedy sa to deje... akože vždy mám problém zaspat trvá mi to normálne asi hodinu a pol to už aj ked si dám hypnotikum no ale teraz odkedy mám aj to Trittico tak zaspím až ráno o šiestej a o desiatej som už hore čo je úplne prehnané! kedže ked som bol zdraví tak som spával 11hodín denne... a chcem sa spýtat.. beriem ráno escitalopram 10mg + Xanax SR 0,5 a večer Trittico jednu tretinu... či môžem k tomu hypnotikum Zopiclon 7,5 ??? To som brával ked som nemal Trittico ale kedže Trittico upravuje spánok tak neviem či to môžem kombinovať????

lucia888
26. apr 2011

ahoj aninakr, ja tiez fajcim do toho...ale nemam volu stopnut to, ked mi je vselijako. tiez neviem pribrat, vazim sotva 50 kg na vysku 170 cm. dost blbe, ako taka kostra. mojim problemom je aj moja praca. ano, sice pracujem, celkom je to v pohode, ale...som v praci sama. sme pobockou holandskej spolocnosti, uz rok a pol som v kancli len ja...na porazenie. tak to asi zacalo. a do toho tie problemy s byvalym. proste, odisla som z predchadzajucej roboty, kde sme boli kolektiv niakam, kde som len ja. cely den, 5 dni v tyzdni. no v dnesnej dobe sa asi neda vyberat...navyse, aj plat je ok, tak proste nemozem zmenit. ale neviem, mozno tak vydrzim do konca roka a potom srat na vsetko...vsetci mi zavidia, ze nemam sefa, nikoho, kto ma kontroluje...ale musim tu byt, lebo sef moze zavolat hocikedy. a musim aj pracovat, ved ako inak. ale viete si to predstavit? to sa lahko hovori, ale tazko sa tak pracuje. ja som spolocenska osoba, samota ma ubija. asi tak...vsimla som si, ze vecr mi je uz lepsie. na sviatky som bola doma, preto som sa ani neozvala. a bolo mi dobre. no dnes, prvy den v robote a ja zase neviem, co so sebou...

lucia888
26. apr 2011

som si Vas docitala vsetkych...boze, kedy nam to uz prejde? mam toho uz dost, to trapenie, bolest na dusi...v piatok idem k doktorke. neviem sice na co...este len 5. tyzden beriem ten seroxat, rivotril si nekvapkam od minulej stredy, ale dnes by sa zisiel. neviem, asi je to tou pracou. cigareta ma tiez ukludnuje, ale je to len pocit, len na chvilku. andy, prosim ta, nevies o niecom, co by trosku pomohla zmiernit tie stavy? tie rana a doobedia su hrozne... dakujem vsetkym.

leyla.x
26. apr 2011

@sonoio ahoj, díky za podporu, musím vydržať! Tak zatím zvládám spánek bez Lexaurinu, docela to jde. Budím se tak v půl 7 ráno a pak už neusnu, ale to stačí...🙂 Jinak deprese zmizely, nejsem otupělá, nejsem ospalá, přestaly mě bolet záda a mám mnohem větší radost z mé malé Viktorie a i z manžela. Nejsem jak "v obalu", jak jsem dřív bývala. Ale mé úzkosti jsou větší...Někdy fakt k nevydržení (nemůžu koukat na TV na zprávy, co se děje špatného ve světě atd.)Skoro vůbec nejím...:(

leyla.x
26. apr 2011

@robert1982
Ahoj, také jsem nejdřív brala escitalopram (Elicea 10mg), ale bylo mi po tom neskutečně zle. Fyzické příznaky - příšerná zimnice, ale fakt příšerná, cukaly mi ruce nohy, nemohla jsem si vůbec stoupnout, nemohla jsem ani mluvit, bušilo mi srdce, horkost unvitř hrudi, sucho v puse, snažila jsem se hodně pít, ale ani pít mi nešlo, jak jsem byla ochromená. Asi to na mě byla moc silná dávka. Tento záchvat trval 3 hodiny, pak jsem ještě Eliceu brala, ale jen půl tabletky 4 dny. Měla jsem strašné změny nálad, bušení srdce, bylo to hrozné....Po 5 dnech jsem přestala brát. Je zajímavé, že Ty to toleruješ, je to silnější lék, než Citalopram...

lucia888
26. apr 2011

ahoj leyla.x, som rada, ze ti je lepsie. ja si niekedy myslim, ze keby som uz aspon mala dieta...bolo by to jednoduchsie sa s tym popasovat. mas preco vstavat, o koho sa starat, kto ta lubi...ale trosku sa bojim tej soc. izolacie, co si pisala. vidim to na sestre, ta to ale zvlada celkom v pohode. ja mam niekedy obavy, ci budem moct vobec otehotniet, ked je to take. ale citala som, ze vela bab malo babo aj na lieky...tak uvidim. zatial neplanujem, ale tuzim po dietatku. ja som tiez mala problemy so spankom, budila som sa, nocne mory...teraz je to ok, zaspim v pohode, rano, ked sa zobudim a je vikend, tak som schopna znovu zaspat. musis nieco jest, ja viem, ako ti je. ja som do seba nic nevedela napchat, pozerala som na jedlo a nic to so mnou nerobilo. ked som nieco zjedla, tak hned hnacky...ale mala som volno 2 tyzdne, bola som doma a tam som sa ,,naucila" jest aspon trosku 3 x denne. ked som hladna a nevyspata, je mi vzdy horsie. tak sa skus prinutit...jogurt, nejake piskoty, cestoviny. nieco lahke. skus a daj vediet, budem ti drzat palce 🙂

leyla.x
26. apr 2011

@lucia888 Lucia, jak to, že Ti ještě Seroxat po 5ti týdnech nezabral? A jak jsi se cítila psychicky v těch dvou týdnech na začátku? Já mám tu největší depresi pryč, ale ta úzkost mě ničí a navíc se cítím tak jakoby nesvá, úplně bez nálady, nemám ani dobrou ani špatnou náladu, zkrátka takovou "nijakou"...Nevím, jestli to je těmi prášky. Jinak moje dcerka, to je moje zlatíčko, který mě strašně drží nad vodou. Což mě ale zase na druhou stranu děsí, neměla bch na ní být tak závislá. Ale ona mě taky miluje a když mě třeba obejme, nebo mi dá pusinku, tak cítím obrovský štěstí....Neboj, depku vyléčíš a pak můžeš otěhotnět. A když by byl problém, tak jak jsem četla, nějaká AD která se můžou užívat při těhotenství, snad existují! Kolik je Ti let? Dnes už jsem se přinutila. Jedla jsem 3x denně, taky musím přibrat, dnes mi manžel řekl, že jsem jak kost....