Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

lucinka0921
13. jún 2013

@janka1012 pekne si to napisala Jani,uplne s tebou suhlasim 😉 A inak ovsene vlocky nelubim 😝

mary1995
13. jún 2013

@lucinka0921 Ona viackrát vysadila lieky ale zakaždým sa jej to vrátilo. Ja som ju stretla ešte v januári, vtedy mi hovorila, že je OK ale nesmie prerušiť liečbu. Ona okrem toho trpí aj depresiami, ktoré ju v januári troška chytali . Hovorila, že je vyčepaná zo syna, má 6 ročného syna nechce chodiť do školy, od septemra ho prekladá do druhej dediny, malý veľmi energický a ona nestíha. Jej manžel mal problémy s alkoholom bol 5 mesiacov liečený v Pezinku takže nemá to na ružiach ustlané. Manžel od tých čias čo sa vrátil je veľmi uzavretý do seba, nekomunikuje . Ešte šťastie, že ona je jedináčik a žije s rodičmi, ktorí jej vo všetkom sú oporou.
@janka1012 mňa toto tiež trápilo a som sa spýtala Dr. ale odpoveď bola taká, že vo veku nad 30 rokov sa málokedy schizofrénia diagnostikuje, že to chytajú ľudia, ktorí sú mladí / okolo 20 rokov / . Ale neviem, či ma len chcela ukľudniť alebo je to fakt pravda.
Ja čo poznám jedného chalana čo má SF tak ten to rovno dostal asi keď mal 18 rokov. On bol abnormálne nadaný , písal prekrásne básne bol veľký matematik a keď dokončil gympel ochorel, takže chudák ani nešiel ďalej.

kazunomiya
13. jún 2013

@janka1012 k tej otázke o schizofrénii, podľa mojich vedomostí nie... schizofréniu síce sprevádza úzkosť, ale je to niečo celkom iné. Naopak veľa ľudí s úzkostnými poruchami má strach, že sa zbláznia (napríklad že dostanú schizofréniu), ale to veľmi nehrozí, sú to celkom odlišné poruchy. Ten strach je príznak úzkostnej poruchy ale nie nastupujúcej schizofrénie.
P.S. som psychológ.

sumenkaaaa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucinka0921
13. jún 2013

@kazunomiya jej,tak dufam,ze tu budes chodit aj castejsie a trosku nam pomahat,ci radit v nasich tazkostiach,velmi by nam,teda aspon mne prospelo 🙂
@mary1995 vsak aj mne sa to vratilo po necelom roku.A nevies ako dlho ked vysadila,zvladna byt bez liekov?Ale nevadi,ze berie lieky dlhodobo,aj ja som vravela,ze budem brat ak mi to pomoze a nevrati sa mi to,radsej budem na liekoch a v pohode ako bez a trapit sa....

mary1995
13. jún 2013

@kazunomiya dík za info

kazunomiya
13. jún 2013

Ešte som vám dievčatá chcela povedať, že vám všetkým držím palce, ja som liečená na úzkostne-depresívnu poruchu ale už len udržiavaco, našťastie už som pár rokov bez problémov, ale aj tak viem, aké je to nepríjemné... a všetky podobné veci. Z mojej skúsenosti odporúčam aj psychológov, aj terapiu, aj skupinovú, aj individuálnu, aj dobrých ľudí okolo seba, aj duchovný život (ak ste veriace), a určite aj psychiatra, ale naozaj dobrého. Ja som mala šťastie a našla som perfektného, nakoniec mi z problémov pomohol najviac on. Holt bez liekov to fakt niekedy nejde. Keď budem mať čas, prečítam si túto diskusiu podrobnejšie... zatiaľ som vás chcela povzbudiť.

kazunomiya
13. jún 2013

@lucinka0921 asi budem 🙂 akože ja nie som klinický psychológ, ale tak trošku tomu rozumiem a keď môžem, rada pomáham... keďže mám aj nejaké vlastné skúsenosti.

janka1012
13. jún 2013

@kazunomiya tak dakujem krasne za odpoved ako nie ze by som si teraz namyslala ale kedysi som sa bala co ked dostanem schizofreniu lebo som mala v 18stich take stihi ako ze urcite si toto myslia urcite ma ohovaraju urcite naschval toto robia a tak take hlupe myslienky spustilo sa mi to tym ze som skusila travu ako pubertacka a hlavne vtedy mi to zacalo ale klop klop odvtedy take myslienky nemam chvala bohu doktorka povedala ze to je skor stihoman ale ze to vyvolala prave ta trava pretoze moze spustat taketo veci ale ze schyzofreniu nemam tak ma ukludnila ale tiez sa obavam ked budem starsia ja neviem 50 rocna ze ci to nedostanem alebo sa nezblaznim ale to som mavala taketo myslienky asi pred mesiacom uz mesiac beriem citalopram a je to lebsie...som rada ze tu mame takeho odbornika je to naozaj skvele pretoze vela ludom to moze pomoct uz len preto ze si odbornicka a vies co povedat vyznas sa viacej ako mi aj ked nastudovane tu mame vela dievcat ale asi nemame az take odborne znalosti ako ty 🙂 mohlo by tu byt viacej takych psychologou ktory bud chcu pomoct sami pre svoj dobry pocit a zaroven tak momoct vela ludom ktory tu pisu pretoze aj mna viacej presvedci tvoj nazor kedze si odbornicka 😉 inak ma napadla nedavno ze bolo by dobre keby zdravotnictvo platilo psychologom niake priplatky za to ze su zaregistrovany na takychto forach a pomahaju takymto ludom podla mna je to dobra myslienka ako by mohla fungovat taka mensia skupinova terapia 🙂

kazunomiya
13. jún 2013

@janka1012 ja tiež beriem citalopram, po mesiaci som začala cítiť zlepšenie, ale najviac sa to zlepší ešte neskôr. Tým sa netráp, či niečo nebude keď budeš staršia... veď keď si v odbornej starostlivosti, tak ti to veľmi nehrozí.. všimli by si to včas.

lucinka0921
13. jún 2013

@kazunomiya nevadi,ze nie si klinicky psycholog,ale kazda rada od nieho skusenejsieho nam len pomoze 🙂 Takze aj ty si liecena?A napriklad aj to ma povzbudi,ze si sa z toho dostala,takze viem,ze aj ja sa z toho dostanem 🙂 A ako dlho beries lieky?A budes aj vysadzat,ci stale budes na liekoch?

janka1012
13. jún 2013

hm ty vies co povedat nam vecnym obavacom 😉 aj ten chlapec co ochorel a velmi nadany atd takze mne to pride ze prave niekedy taky nadany inteligentnejsi ludia trpia takymito problemami pretoze vela rozmyslaju...ty tiez ako psychologicka tiez beries lieky takze nas to podla mna tak povzbudi ze to nieje ziadna tragedia a trpiet moze hocikto... 😉 a kolko to uz beries???teba pekne pomohol si stabilozovana to je super tak teda ked tebe pomohol musi aj mne...ja mam uzkostno depresivnu poruchu tiez depresia nieje niaka silna ale sem tam ma prepadali blbe myslienky a nechut ale hlavmne obavy a ta uzkost to je strasne ale mne uz lieky pekne zaberaju a mam radost s toho a verim ze sa vyliecim alebo aspon stabilizujem 🙂 ja som tiez chcela robit psychologicku na skole mi vraveli ucitelia ze robim velku chybu ale ja som vedela ze upne okej niesom a ze ako by som to mohla studovat ked sama mam problemi a zase som sa bala ze cim viacej budem studovat na skole tym viacej budem rozoberat rozne diagnozi atd a este viac sa budem zamyslat...tak radsej som to nechala tak ale som rada ze si tu medzi nami velmi 🙂

kazunomiya
13. jún 2013

@lucinka0921 teraz som zistila, že som tehotná, tak sa idem lekára spýtať, či môžem lieky vysadiť. Už som na polovičnej dávke dlhší čas a už ani nevnímam žiadny rozdiel, ak si zabudnem vziať lieky. Na liekoch som tuším asi 6 rokov.. už ani neviem... Každý má síce iný príbeh, ale naozaj sa z problémov dá dostať, ak máte pomoc. Teda okrem takých diagnóz, ktoré sú na celý život, ale to nie je môj prípad, hoci náchylná na to asi vždy budem, lebo to je mojou povahou... hoci, veľa som už vyriešila a tak sa mnohými vecami už tak netrápim ako predtým.

kazunomiya
13. jún 2013

@janka1012 hehe, za psychológov idú väčšinou ľudia, čo majú nejaký problém. Ja sa k tomu nemám problém prihlásiť. 🙂 Možno raz aj ty budeš pomáhať druhým, na to nemusíš vyštudovať psychológiu, skúsenosť je nad všetky štúdiá 🙂

lucinka0921
13. jún 2013

@kazunomiya jej,tak to gratulujem 🙂 Uz 6 rokov si na liekoch a ani raz si nevysadila?Ja uz uz bola necely rok bez liekov,ale vratilo sa to....Ale zase je lepsie byt na liekoch a nevrati sa to 🙂

janka1012
13. jún 2013

hm tak v tom pripade ked pojdem ku psychologicke opytam sa jej a vas co trapi kludne sa mi zdoverte 😀 ale nie ale tak trosku humoru... 😀 ale sranda tak potom nikdy nieje nekoro a mna to vzdy velmi zaujmalo bavilo proste myslim si ze najlebsi psycholog je ten co sam prezil nieco a vie sa vcitit do pacienta pretoze vie ako mu je to je moj nazor...no ja som kedysi mala problem sa k tomu prihlasit lebo vsetky tieto problemi mali nalepku nie velmi dobru a ludia sa za to hanbili ale mozno ked clovek dospeje a dozrie vidi to inak ja som to vzdy skryvala a len sa mi to zhorsovalo lebo to divadielko ze som uplne okej silna nedotknuta sebavedoma atd ma ubijalo 🙂 ved sme len ludia tak na co sa hrame a bat sa a nebit si isty je predsa ludske...ale tak clovek dozreje a vidi to trosku inak...ja sa hned lebsie citim ked videm s pravdou von a nemusim sa pretvarovat...

kazunomiya
13. jún 2013

@lucinka0921 moj doktor je pomerne opatrny a kym nevidi ze nemam problemy, tak mi nedovoli vysadit... aj znizenie davky mi povolil az ked som bola dostatocne dlho bez priznakov. tieto lieky mi nerobia ziadne vedlajsie ucinky takze absolutne nemam problem brat ich kludne aj cely zivot... myslim ze vela ludi robi chybu ze vysadia lieky skor nez je to rozumne. Proste tieto diagnozy maju tendenciu sa obcas vratit.

janka1012
13. jún 2013

@kazunomiya asi je dolezite problemi riesit ako si pisala a nie sa v nich utapat ja mam tiez taku povahu svojsku zo vsetkeho robim tragediu som vztahovacna a strasny nervak proste ma nahneva malickost a teraz je to lebsie ale ako pubertacka som mala riadne ataky zlosti raz za cas az sa mi slzi tlacili do oci ale to len z nervou asi za to moze aj povaha tiez si vsetko beriem k srdcu a nezabudam kto mi co povedal a tak...ale vravim casom clovek dospeje a mozno sa nad tym raz len pousmejem...mas pravdu treba klud dobreho priatela zazemie mi potrbujeme klud a pohodu a to je najlebsia cesta k uzdraveniu u kazdeho sa to spusta vecsinou niakou zatazou ako problemi nevyrieseny spor atd zla skusenost dlhodobe trapenie a to bol aj moj pripad zly vztah doma neistota a uz bol problem na scene 🙂 a kolko mg beries to ma zaujma ja 20 hg citalopramu a raz by som tiez chcela babetko tak za 2-3 roky tak som zvedava co ti na to povedia...

kazunomiya
13. jún 2013

@janka1012 ja už som na polovici, teda 10mg, začínala som na normálnej dávke 20mg. Ja som si to čítala a asi sa môže aj počas tehotenstva, ale treba sa poradiť s lekárom. Uvidím, čo povie.

hroska
13. jún 2013

@kazunomiya vsak sa snazime s kockami aj takto cez konika robit si taku skupinovu terapiu,podporujeme sa tu,piseme si o malickych uspechoch,ktore sme s nasimi chorobami cez den dosiahli a povzbudzujeme sa 😉 mimochodom,gratulujeeeeeeem k tehotenstvu 😉 .Ja som tu chodila uz od 2009 a viem, ze kopec kociek,vynosilo,porodilo aj odkojilo na AD,tusim prave tento Sertralin,co beriem aj ja,lucinka aj mary je taky bezpecny,tak ho aj tehulkam zamienali za ine AD.Alebo niketore to riesili tak,ze aspon ten prvy trimester bez AD a potom spat nasadili.Takze nemusis sa bat,bude to O.K.

Inak baby AD su na kedeco,na odvykanie od fajcenia,na rozne bolesti,na PMS, aj na....ejaculatio precocs 😀 😀,ktora neviete,co to je vygooglite si 😀 este,ze tu chlapov nemame 😝 😀

kazunomiya
13. jún 2013

@hroska Ďakujem 🙂 Ani sa veľmi nebojím, ale pre istotu sa poradím. Citalopram, ktorý beriem, je podľa mojich vedomostí jeden z najbezpečnejších liekov svojho typu (tzv. SSRI). A máš pravdu, aj keď sa to volá antidepresíva, je to aj na iné veci.
No inakšie môj chlap je tiež na AD, som ho na to presvedčila ja, lebo sa mi stále sťažoval, mal nervy a tak... a aj jemu prospievajú 🙂 Len z nich na rozdiel odomňa pribral. Ale nevadí, aspoň dobre vyzerá ;)

janka1012
13. jún 2013

@kazunomiya a od kolkych rokoch beries??a kolko rokov si mala 20na kedy si znizila???ja zatial este nechcem znizovat lebo mam sem tam blbe dni ale dnes je zase s tych lebsich ale je to neporovnatelne lebsie ako bez liekov...a ake si mala prinaky uzkosti ak nevadi ze sa pytam...len by som chcela vediet ako sa u teba ta uzkost prejavovala lebo mne to robilo v spolocnosti ale len v nietkorych ako napriklad navsteva svokrovcou obavy z nemoznenia alebo na pohovoroch prve dni v novej praci proste vsade tam kde som si nebola ista napriklad tabu je pre mna rozpravat napr pred obecentvom ale vsetky tieto veci co som popisala nie vzdy som to pocitovala proste niekedy uplne v pohode ale sa mi to zacne prejavovat po niakom soku dlhodobom strese a vtedy mam tieto uzkosti ned sa koktam sem tam zalahne mi v usiach ani nepocujem dobre je mi tak horuco ze som cela cervena proste neprijemne...tak toto mi sposobovala moja uzkost nikde inde som ju nepocitovala tusim je to ta socialna uzkost a pomedzi to niake tie depky ako stale riesit jednu dve veci dokola a nevedela som najst riesenie ale podla mna s depresii sa da dostat tak ze treba vyriesit ten problem co nas trapi nieco s tym urobit teda aspon s tej menej vaznej depresii to pomaha co bol moj pripad 😉

hroska
13. jún 2013

Baby a nebojte sa schizofrenie 😠 , to je trosku ina choroba,aku mame mi.trosku dost ina.A z uskosti a depresii ju dostat nemozete 😝 .O schizofrenii sa hovori,ze je to choroba mladych,ona sa objavuje skoro,pred tym 20 rokom.Ale pokial viem,tak aj tam liecba pokrocila a schizofrenici,ked su na liekoch dokazu zit celkom slusny zivot.Dokonca jeden schizofrenik je nositelom Nobelovej ceny tusimm za matematiku resp. Nieco take,vola sa John Nesh,uz je z neho stary dedko,jeho pribeh bol aj sfilmovany,zaujimavy pribeh,pozrite o nom aj na nete.Ked ho to chytilo,20rokov bol mimo,potom sa liecil a naucil sa s tym zit,mal zenu dvoch synov,jeden to po nom zdedil.vynimocny clovek 😕

janka1012
13. jún 2013

@kazunomiya hm tak to presvedcim aj toho mojho ten tiez ma ma sem tam vykyv aj ked samozrejme mi to nepovie ale podla mna ma tiez cosi hlavne upratuje prehnane a na to by asi tiez potrebovat cosi dat... 😉 fuu keby som ja mala take presvedcovacie metody tak som rada istotne by som mu ich dala predpisat ale tak zatial len upratuje...ale tak vidim ze vela veci prehana...a ty si nepribrala z toho citalopramu???

lucinka0921
13. jún 2013

@kazunomiya no ja ked som bola uz ok,bez priznakov,tak este rok som brala lieky a potom som vysadila....To zalezi aj od lekara na akeho natrafis,ja som na prveho zle natrafila,ale co uz.A ta druha ma dala dokopy....Tak uvidim,ako to bude teraz,ze ako dlho budem brat lieky....

janka1012
13. jún 2013

@hroska hm tak myslis ze mi to nehrozi???to by som vedela uz v mladosti ze mam niake take prejavy nemohla by som normalne fungovat vsak???tusim som mala len obavy blbe myslienky a stihy ale dufam ze schyza to nebola lebo by ma drb...dalsia diagnoza ale tusim mam len tu uzkost teraz 😠

hroska
13. jún 2013

@janka1012 no schiza ti urcite nehrozi 😝 😀 ,to ti mozem na 100% povedat,uz len to,ze sa jej bojis,je znamka toho,ze ju nemas 😀 😉 a to by si nam tu ineeee pribehy pisala... 😝 😉

janka1012
13. jún 2013

@hroska hroooska dakuujem to som potrebovala pocut ale keby som zacala pisat nieco od veci tak daj vcas vediet 😝 😀

hroska
13. jún 2013

@janka1012 o.k. dam vediet,ale zmena diagnozy u teba nehroziiiiiiiiii 😉 😀 😀 😀

hroska
13. jún 2013

@mary1995 fuuu,dik aj Tebe,keby som sa 1.x nebola vyliecila uplne,tak neverim, ze bude lepsie.po zvyseni na 4. den si pozorovala zlepsenie depresie alebo skor uzkosti 😕 ,mrkni diar pls. 😉 🙂