Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

anka12
21. mar 2011

@dadka_11 ahoj dadka takuto uzkost mam aj ja ,viem ake to je,ten pocit, ze nemozem poriadne dychat a skusam sa stale znova a znova nadychovat fuuuj, ale zvladam,co ine mi ostava,Obdivujem ta ,ze cakas babo ja by som chcela ,ale strach je hrozny,ako to zvladas?

anka12
21. mar 2011

ahojte kocky,mala by som na vas jednu otazku.na buduci tyzden si mam ist k lekarke po nejaky papier ohladom invalidneho dochodku - diag.tazka depresia a pod.,neviete mi niekto poradit ako to prebieha a co ma caka? dakujem pekne za akykolvek dotaz

dadka_11
21. mar 2011

@anka12 no veru, ten pocit si vie predstavit, iba kto ho prezije... je to strasne,ale musime byt silne.. teraz su uz take lieky, kt. nas z toho vedia pekne dostat..
ja nemôzem na to mysliet,inac potom to mam strasne.. Liecim sa uz desat rokov na psych a beriem lieky ale teraz som ich prestala brat ked som tehu. ja milujem deticky a robim max. aby som ich mala.. len je horsie, ze teraz to mam vsetko na jar a este aj hormony,tak to mam tahsie.. AD teraz neuzivam,davam si guajacuran,co mi tu poradila jedna kocka. aj ten iba obcas.. snazim sa to predychat a mysliet na nieco pekne.. pri prvom som tiez obcas si dala AD a narodilo sa mi zdravucke tak verim aj teraz tomu..
ked beriem lieky AD tak zijem normalne a zase sa usmievam.. len ta jar je trosku horsia..
myslim si, ze ale slniecko nam urcite pomôze.

cuttina
21. mar 2011

Prosim, ak je tu niekto v obre (hlavne by mi asi pomohla Andy), poradte mi, ci si mozem dat Rivotril, ked pred hodinou som si dala 2 tbl. Elenia. Vobec mi to nepomaha a citim sa strasne. Potim sa, srdce mi bije o sto sest a ten Rivotril miá aspon zabera.
Zajtra hned rano idem k doktorke, lenze teraz neviem, co mam uz robit.
Aj v tvari som cela cervena a horim.
Prosim, pomzte mi niekto!

janulkama
21. mar 2011

@cuttina hlavne klud moja!!!Skús si tvár umyť studenou vodou...mne to pomáhalo,keď to na mňa prišlo A stále dookola sa umývaj,pokial to neprejde...

cuttina
21. mar 2011

@janulkama A ty si mala tiez taketo stavy?
Ja by som si najradsej dala ten Rivotril, nech uz zaspim a je rano a hned letim k doktorke.
Len mam teraz paniku, ja viem, ze uz som asi schizofreidna, ale naozaj sa bojim, ci sa mi dnes nieco nestane.
Zajtra rano snad uz budem kludnejsia, vypytam si AD a snad nejake lieky, kym mi nezaberu tie AD...

janulkama
21. mar 2011

@cuttina áno mávala som ich,pokial mi nezabraliAD...mala som také,že mi pár krát už aj záchranku zavolali,ale vždy mi niečo pichli a prešlo to.Také úplné paniky ma chytali pravidelne a nebolo mi to už príjemné,keď mi odporúčili psychiatra.Vtedy som sa nad sebou zamyslela,hlavne mi trvalo dlho to,než som pochopila,že naozaj mi nič nie je,že to chce dobré lieky a čas.Ak sa ti bude chcieť,vyhladaj si moje príspevky a dozvieš sa viacej,uvidíš,že nie si jediná,čo sme to tu prežívali,baby nás podporovali a naozaj,prešlo to.

cuttina
21. mar 2011

@janulkama moc ti dakujem!!!! ten Rivotril som si dala, tak uvidime. Snad mi dr. zajtra pomoze.
Citam si tu tie prispevky a viem, ze cim skor zacnem s liekmi, tym skor to prejde.
Tvoje pripevky si precitam.
Ta panika je naozaj strasna ☹

janulkama
22. mar 2011

@cuttina ahoj,ako ti je?Už je to lepšie?

cuttina
22. mar 2011

@janulkama ahojky, no vcera som si nakoniec musela dat este Neurol, aby som vobec zaspala a dnes som ako zdrogovana. Bola som u dr., ta si stale nemysli, ze mam PP, lebo nikdy predtym som ju nemala... Dala mi Cipralex, 1/3 Tritica pred spanim a Neurol 0,5 mg.
Uz aby to vsetko preslo, lebo toto je strasne ☹ .
Ale aspon som sa dozila rano, lebo vcera to bolo peklo.
Inak vobec neviem, ci pri tomto vsetkom mozem soferovat. Mas nejake skusenosti?

monfat
22. mar 2011

@cuttina tak neviem čo ti povedala ta psychiatrička, ale čo tu čítam, z toho dedukujem že máš tiež PP, neboj sa hlavne si uvedom že je to stav ktorý trvá 20 minút, a nehrozí ti pri ňom absolutne nič. Strach je hrozny a ja som mavala také panické záchvaty, že po mňa sanitky chodili. Ale všetko je to v hlave, prečítaj si knižku od Dr.Praška panicka porucha na webe 😉 možno pomôže, ale každopadne zo začiatku ti musia pomocť lieky, potom budeš schopná sa nad niektorými vacami povzniesť. A veľmi pomáha psychoterapia, mne osobne strašne pomohla, tak ak ťa odporučia k pschaterapeutovi, potom neskor tak neváhaj 🙂 🙂 🙂 🙂

monfat
22. mar 2011

baby prišla som pozieť ako sa mi tu máte 😎 či vás jarná únava nevalcuje 🙂 dufam že nie.
Ja sa cítim fajn, po mesiaci vysádzania Citalecu, nič sa nezmenilo, ale zmohla ma chrípka, no čo už 😒 každá choroba trvá 7 dní, dva už mám za sebou, 🙂
Akurát sa mi pri tom vysádzaní stala taká vec, že celú liečbu som nepila alkohol a teraz ked už beriem len polku každý druhý deň, tak sme mali oslavu a ja som si dala do nosa 😖 a potom dva dni mi bolo ttááák strašne špatneee ☹ že som myslela že ani ič nezjem, tak asi to bolo z toho. 🙂 A ja som si myslela, že už som za vodou 😒 tak asi tabletky fungujú až do uplneho vysadenia 🙂 Nič majte sa zatim, papa a držte sa 🙂

monfat
22. mar 2011

@monfat z toho vyplýva že nepite! 😀 😀 😀

cuttina
22. mar 2011

@monfat k psychoteraoeutke chodim uz 3 mesiace, zatial ziadny extra pokrok ☹ .
Dr. len nechape, ako je mozne, ze som tym netrpela a zrazu to mam. Akoby som si vymyslala...
Dnes som si dala Neurol a som taka otapena, to tiez nie je najlepsi stav praci. Uz neviem. Citim sa zle. Nic nie je ako predtym. No a vcera som uz aj vahala, ze zavolam sanitku, lenze byvam s rodicmi a tych by som tak vydesila, ze som radsej cakala, kym zaspim. Dnes som si uz kupila Pangamin, lebo moj problem je, ze uz vobec nemam chut jest a citim sa slaba ☹ . No a to Elenium mi uz v poslednom case vobec nezaberalo!!!!
Nikdy by som neverila, ze ma jeden rozchod takto rozhodi a zacnem miesto jedla pchat do seba lieky. 😒
A podla mna by mi ten Neurol mal robit dobre, ale miesto toho ma uspava, je mi zle od zaludka a mam take divne videnie. Co ked mi tie AD nezaberu ani do 3 tyzdnov? To budem tak dlho takato troska?
Vsetkym sa o tom bojim povedat. Uz som chcela ist aj k homeopatke, ale ad jedna je pre mna draha a ad dva, vraj je to len placebo....
Ale som rada, ze vas tu mam a nie som v tom sama.

monfat
22. mar 2011

no ja teda neviem ale AD zaberajú cca až po dvoch týždňoch, tak skús ešte vydržať, 😉 je to ťažké, no na začiatku liečby Ad čkami sa stav ešte zvykne zhoršiť, a potom až začnú zaberať. Nie som odborník, ale čo vlastne robiš s tým psychoterapeutom, ked nevieš základné pravidlo 😉 nevolaj sanitku 😀 ( jeden z bodov ktoré sú dôležité aby si nedostala ďalší záchvat) nie fakt nič v zlom, ale pri panickom ataku, ked to vôbec je to, čo vravíš, lebo možno nie. V takej situácii sú štyri stupne ktoré musíš zachovať - myšlienky - racionalizácia, správanie, telesné príznaky a správne dýchanie.( bránicové, na 4 a 8 dôb) Ono sa to ťažko rozoberá, lebo je toho veľa, skús si prečítať na webe toho Praška. 😉 možno ti pomože, ale najprv musíš pochopiť celú podstatu a spúšťanie choroby 🙂 Aaaa možno to ani vobec nie je ono. možno máš niečo iné, dôležitá je aj správna diagnostika 😀 samozrejem, nezufaj 😎 hlavne ved vieš že takto blbo ti nebude predsa večne. sú kopy liekov, jedny ti určite sadnú 😉

monfat
22. mar 2011

@cuttina držím ti palčekyy 😉

cuttina
22. mar 2011

@monfat Uz som si toho Praska precitala, teraz citam EFT a RUS, tak uvidime.
No, terapeutka mi povedala, ze este nepocula o pripade, kedy by sa na PP zomrelo... Skusala som v noci uz aj dychat do papieroveho vrecuska, povedala mi rozne techniky, ale ked to pride, zrazu mam pocit, co ked som ja vynimka a ja umriem.
Raz som prisla v poslednej chvili (teraz pred vianocami) v hroznom stave paniky a dr. mi hned dala myslim ze Apaurin a potom este nejake dve injekcie a velmi sa mi ulavilo. Ale tiez ma upozornila, ze ked sa to bude opakovat, mam ist na pohotovost. Potom som k nej este chodila dva dni na tie injiekcie a ulavilo sa mi. Zlepsila sa mi aj nalada, ukludnila som sa. Lenze to som este neprezivala tak kruty rozchod... Preto mi nechcela dat AD. Ale za tieto posledne mesiace sa vsetko velmi zhorsilo, hlavne situacia u mna doma a asi to ma vplyv na toto vsetko.
Autogenny trenink tiez skusam, ked to na mna v noci pride, ale bez tabletky to uz naozaj nejde ☹ .

janulkama
22. mar 2011

@cuttina Ahojky,no ja si tiež myslím,že je to PP...teda aspoň z toho čo som vyčítala...ani ja som ju predtým nemala a zrazu bác a bola som v tom!Tiež beriem cipralex,ten mi z toho pomohol,ale nie hneď,tak 2 týždne to trvalo,medzi tým som si dávala Frontin a Xanax,než mi zabral.No šoférovať.Ja som mala mierne motáky,ale zvládala som to.Mne sa práveže šoférovalo dobre,lebo som sa sústredila na to,aby som nenabúrala,nemala som čas myslieť na to,že mi je zle...A za to jedenie,aj ja som mala ten problém,bolo mi stále zle,nemohla som jesť a podobne...ale to všetko prešlo,uvidíš,bude dobre.
@monfat presne ako si jej to napísala ty...najprv musí pochopiť,že je to len a len v našej hlave,je zdravá a to si stále opakovať,že nič to nieje,že to prejde.Uvoľniť sa,dýchať a niečim sa zamestnať.Aj za tú sanitku.Ja som si ju volávala,pokial som naozaj nepochopila,že neumieram.Potom som mala atak a Mm bol pri tom,dala som si Frontin,chodila som po byte a stále som si opakovala,nech len dýcham,že to je len panická poruch ,že mi to prejde.A prešlo.Síce som sa potom zrútila,poplakala som si dobre,ale odvtedy sa mi ataky až také neopakovali.Jednoducho mi to zdvihlo sebavedomie,že to dokážem zvládnuť.

cuttina
22. mar 2011

@janulkama no lenze ja mam niekedy take stavy v aute, ze sa zacnem bat, ze to na mna pride a nebudem mat kde zastavit (napr. v tuneloch). Potom sa dostanem do takeho stavu, ze sa mi zacne zle dychat, pusitm si aj v zime klimu, pijem vodu a modlim sa, aby som mala kde zastavit. Raz som sa zacala tak triast, hlavne nohy, ze som musela vystupit. Neviem, kedy to na mna pride, ale bojim sa. Predychavam, rozpravam nahlas a modlim sa....
Snad mi tie lieky zaberu, ale som slaba, nic nejem a vobec sa k tomu neviem ani donutit ☹ .
Jedine, co jem su pomarance a banany...
Nechapem, ako som sa mohla dostat do takehoto stavu... A do toho som z toho samozrejme vsetkeho este aj smutna.
Dakujem vam velmi!

janulkama
22. mar 2011

@cuttina neboj sa,je to normálne,že máš strach,že ťa to chytí v tej ,alebo inej chvíli...aj ja som to mala,bála som sa v aute,tiež som mala stále po ruke vodu a pila som,rádio na plné pecky a vzduch...Ale nemusíš sa báť,naozaj sa nič nestane,sú to len pocity,veľmi zlé pocity,ale neublížia nikdy,to si pamätaj... 😉

aninakr
23. mar 2011

@cuttina Ahojky, četla jsem vše co jsi si tu psala a jako bych chvilkama viděla sama sebe, vím je to fakt šílené, ale věř, že bude líp. Mám taky cipralex 3 týdny a už je mi o mnoho líp, dnes mě sice ráno z ničeho nic přepadla panika, ale zvládla jsem to. Mě hodně pomáhá sprcha a psycholožka mi dnes řekla, že si mám představit jak veškeré problémy odtékají tou vodou. Hlavně co je asi nejdůležitější, je se s tím smířit a začít bojovat proti tomu, prostě se tomu nedat. Okolí ti vždycky pomůže, stačí tomu věřit a začít věřit sama sobě. V autě mi pomáhá když si začnu zpívat s rádiem a když už ani to nepomůže, zastavím a jdu koupit někomu dáreček i malinký, mám pak z toho radost a přejdu hlavně na jiné myšlenky. Držím ti moc a moc palečky a věř, že tě to opravdu přejde, jsem v podstatě na začátku léčby a je mi líp a hlavně to chce psychologa, kterýmu důvěřuješ a cítíš se u něho dobře, jinak vyměnit.
Měj se a drž se........

cuttina
23. mar 2011

@aninakr Velmi pekne dakujem za tvoje povzbudive slova! Ale ja sa niekedy bojim, ze nebudem moct KDE zastavit (autom). V kazdom pripade, beriem Cipralex druhy den a tiez Tritico a dnes mam cely den krvave oci... Nechapem, ci z toho. Vyzeram ako opita. A rano som si zobrala polku Neurolu a skoro som zaspala ☹ .
Raz mi je lepsie, potom horsie. Najhorsie na tom je, ze o tomto nikto nevie (raz som to naznacila otcovi, ktory mava vraj taketo pocity, ale len preto, ze uz sa citi stary). Bojim sa, ze by ma nikto nepochopil a to je fakt. Kazdy jeden z mojich blizkych to nepozna, a uz len to, ked si idem zobrat prasok (akoze vitamin), okomentuju, ze co to beriem stale dokola.
Je mi smutno a asi zacinam mat aj depresie... Vcera som bola s byvalym a tak som sa rozplakala... Vsetko som ukoncila a uz len cakam, kedy mi zaberu prasky... Ale je to tazke. A nechcem prezivat iba na praskoch.....

lehotka
24. mar 2011

ahojte kočky, dnes som bola na poradni, a povedala som lekarke, ze beriem naspät Rivotril a Alventu, a bola uplne v pohodke ze ta Alventa bez problemov, ale ze ten Rivotril troska opatrnejsie, ale konecne som si vydychla a som rada, ze konecne ma jedna osoba nemala na DEBILA ! tak som rada, a tesim sa na zdravucke bejbinko 😀

aninakr
24. mar 2011

@cuttina ahojky, věř, že to bude dobrý, jen vydržet, já už se opravdu cítím líp a hodně pomáhá o tom mluvit. Co se týče toho Neurolu, vím, že se doporučuje v nouzi stejně jako Xanax, který jsem dostala já, ale snažím se to překonávat sama, ikdyž to bylo opravdu peklo, zlatá zlomená noha či střevní chřipka.... deprese jsem měla taky, asi 3x a byla jsem z toho hrozně špatná, myslela jsem si, že se zblázním a hlavně jsem nedokázala zastavit tok myšlenek v hlavě, pořád mi probíhali hlavou katastrofiské scénáře, ale zvládla jsem to a věřím, že i ty to zvládneš. Pořád si opakuj, že je to jen v hlavě a zkus si vzpomenout na nějakou radostnou událost, podívej se doma na fotky z minulosti, upeč nějaký koláč... zkus se rozptýlit čímkoli jen to půjde, hlavně neseď u PC a snaž se nevyhledávat detaily o své nemoci, příjde mi, že je to potom ještě horší. Volej ke svému PS, taky jsem volala, uklidňovalo mě to. Těď už se opravdu cítím líp a věřím už i že bude zas dobře. Určitě to zvládneš, znám člověka kterej byl na tom 100% hůř a vyhrabal se z toho. Jen to chce čas poctivě dodržovat rady lékaře a neztrácet naději, ikdyž sama dobře vím, že..."lehce se to řekne, ale...." opravdu, bude líp 😉

cuttina
25. mar 2011

Ahojte, chcem sa spytat, ci je vobec normalne, ze po 4 dnoch uzivania Cipralexu je mi horsie, ako kedykolvek predtym????
Mala som vcera sebevrazedne sklony.... Cudujem sa, ze tu este som. Je to normalne? Ze sa mi stav nenormalne zhosrsuje? Neurol ma akurat tak uspava, takze ho beriem minimalne. Ale vcera som si teda dala! Chcela som vsetko skoncit! Plno tabletiek a zapitie alkoholom? Mate niekto skusenosti?
Prosim, poradte. Som inak vytudovana a normalna zena, to len preto pisem, aby si nikto nemislel, ze troska...
Je mi stale horsie a horsie....
Uz neviem, co so sebou. Toto je peklo ☹

monfat
25. mar 2011

@cuttina ja nie som psycholog, ani psychiater, ale už som to veľa krát spomínala, že prvý týždeň začatia užívania Ad sa stav ešte zhorší 😒 , máš to napísané aj na príbalovom letáku, doktorka ktorá ti to dala ti to nespomínala? ☹ Ja žasnem, 😔 Musíš tomu veriť, že bude lepšie. Ja ked som začala brať AD prvý týždeň mi bolo tak hrozne, mala som ťažku depresiu a nevladala som vstať z postele ☹ ale zhruba po týždni, bolo už len lepšie a lepšie. Nevzdávaj to vydrž ešte dva dni a uvidíš, viem že sa toho ľahko hovorí, ale každá z nás si tým peklom prešla 😖 Opýtaj sa koho chceš, uvidíš že už možno zajtra sa to začne zlepšovať. A tie samovražedné sklony - nekonzultovala si to s psychiatrom? je to dosť vážne, teda ☹ musíš zavolať niekam a poradiť sa s lekárom, to nie je sranda. ja som mala ťažku depresiu, ale samovražda? to nie, u mňa nehrozila- 😀 ja som tak trocha narcis 😎
Tak ak ti môžem poradiť, tak jedine takto, drž sa, sme s tebou 😉 Bude dobre 😉

savanna
25. mar 2011

@cuttina ahoj. vzdy to byva v pribalovom letaku, ze AD mozu hlavne zo zaciatku liecby sposobovat samovrazedne myslienky, hlavne to byva popisovane u mladych ludi. Ja suhlasim s monfat, to nie je sranda a urcite by si mala kontaktovat lekara , teraz asi najlepsie pohotovost😕 😕 V kazdom pripade nezostavaj sama, bud teraz stale s niekym.
Zhorsenie stavu je normalne, ale nie do takej miery, ako popisujes.
Nikto si nemysli, ze by si bola troska, tu sa zhromazduju iba inteligentne zeny 😎 😎

robert1982
25. mar 2011

Ahoj holky 🙂 chcem sa spýtať beriem Elicea-Escitalopram asi mesiac a minuli sa mi lieky mám iba na 4dni a k lekárovi mám ísť až vo štvrtok... no ale mám doma Cipralex čo je tiež escitalopram... no a chcem vedieť či si ho môžem vziať? či je to to isté len iná výrobca alebo je aj v niečom iný?

indiankaindi
25. mar 2011

@robert1982 neviem, nie som lekár, ale viem, že toto býva aj taktika lekárov, ako zistiť, nakoľko pacient dokáže fungovať po vysadení liekov. Predpokladám, že lekárka ťa objednávala na ďalší termín sama a vedela koľko liekov ti dáva, čiže jej vyšlo aj to, že ti nevystačia. Takže možno by si to nemal kombinovať, hlavne ak uvážime, že každý liek nezaberá okamžite. Skôr by somnavrhla, aby si jej hneď v pondelok zatelefonoval, či si máš prísť skôr pre recept, alebo to niečim vykryť.

maggie2
25. mar 2011

@robert1982 cipralex je takisto escitalopram akurát výrobca je iný, ja by som zobrala pokojne, hlavne keď ide len o pár dní - ale upozorňujem nie som lekár. Povedz lekárke, že nech Ti predpíše nabudúce do zásoby aby si sa už len kvôli tomuto nemusel stresovať. Pa